SME, EEN GOED GEWAPEND LEGER IS BETER DAN DE ATOOMBOM Nederlands schip voor de Engelse kust in zinkende toestand Prinses Margriet wordt morgen 9 jaar 5 5 „Wij zijn beschermers van de wereldhandel" New York ont ving Carlsen k SNIPPER NIEUWS1 Grote Vijf tekent vredespact niet B* en W* vragen 1.5 millioen voor de aanleg van een startbaan. ACTIE TEGEN DE GOESE ZATERDAGMARKT 3 3 3 ijdenis. te Goes. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Churchill sprak voor Amerikaans Congres t i i Engelse luchtmacht is verouderd Arscnaaltjc onder vloer van Dordtse M.T.S. Panamees vaartuig bij Hoek van Holland gestrand Schorsing M. A.C. „Scheldegouwen" opgeheven. Pagina 9 dacht, zodat lgende over: iëntatie. innenblad".) tueel vraag- leraar wis- cipiëel. Met ieuwe leer" kort bestek nbevolen r. predikant Weekblad", is, dat dr zeer duide- >ken, t.o. de iet Woord", eeks by de Uitgave f Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40 Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2073 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 18 JAN. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: <ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 8.41 u., onder 17.02 u.; Maan op 0.16 u., onder 10.54 u. Hoogwater op Zaterdag 19 Jan.: Vlissingen: 6.06 u. 1.53 m., 18.36 u. 1.58 m.; Terneuzen: 6.33 u. 1.76 m., 18.59 u. 1.82 m.; Wemel- dinge: 7.42 u. 1.40 m., 20.05 u. 1.56 m.; Zierikzee: 7.19 u. 1.20 m., 19.48 u. 1.36 m. Gisteren heeft de Britse premier, Winston Churchill, in een gemeen schappelijke vergadering van het Amerikaanse Congres verklaard, dat het Engeland tot steun zou zijn, als zelfs maar symbolische eenheden van andere mogendheden van het voorgestelde Pact voor het Midden-Oosten in de zone van het Suezkanaal zouden worden gelegerd. Suez was meer een interna tionale, dan een nationale aangelegenheid geworden en Engeland handhaafde niet 50.000 Britse soldaten in de zone ter meerdere glorie van zichzelf. Wij trachten niet meesters van Egypte te worden, doch zijn daar als dienaren en beschermers van de wereldhandel. Over andere belangrijke vraagstuk ken zei Churchill: Korea: Engeland en ae Verenigde Staten zijn het er over eens, dat als de bestandsbesprekingen niet tot een goed einde worden gebracht, het ant woord van Engeland en Amerika kort af, vastberaden en doelmatig zal zijn. Atoombom: Het doelmatigste wapen tegen een derde wereldoorlog was eerder de dappere vastberadenheid van een goedgewapend internationaal leger clan het vreselijk geheim, dat Kapitein Carlsen maakt gisteren 'n triomfale intocht in New York. Om geven door leden van zijn bemanning er andere zeelieden liep hij aan het hoofd van een stoet in V-formatie, ter sterkte van ongeveer tweeduizend man, waarvan matrozen, soldaten, mariniers, leden van kustwacht, poli tie en brandweer en muziekcorpsen eveneens deel uitmaakten. Boven Broadway werd een dichte regen van confetti boven de marche renden uitgestort. Uit alle gebouwen aan dc acht honderd meter lange weg tussen Bat tery Point, het Zuidelijkste gedeelte van het eilanc Manhattan en het stad huis van New York, hingen beurs- stroken als serpentines omlaag. Een dichte menigte, die alle ramen langs de marsroute in beslag had ge nomen en op de trottoirs tot aan de straat stond, hield niet op de koene zeeman toe te juichen. Het weer was gunstig voor dit „heldenwelkom". Op het stadhuis zal gezagvoerder Carlsen de ere-medaille van de stad New York ontvangen. r r Het stoffelijk overschot van maar schalk de Lattre is naar zijn geboorte plaats overgebracht. De werkzaam heden aan de nieuwe rijkszeehaven vorderen zodanig, dat het eerste ge deelte in 954 in gebruik zal kunnen worden genomen. Dit houdt dan in, dat de thans varende vloot van de Koninklijke Marine er ligplaats in zal kunnen vinden met inbegrip van de in aanbouw zijnde kruisers. Door het uitblijven van orders en de voort schrijdende mechanisatie van het be drijf heeft de directie van de Nieuw- Bumer glasfabrieken zich genood zaakt gezien 275 arbeiders Lp wacht geld te zetten. De fabriek gaf tot nu toe werk aan 700 arbeiders. Gister avond om 8 uur vertrok de eerste loper van de estafette welke ter ge legenheid van de verjaardag van Prin ses Margriet (het petekind der Neder landse koopvaardijdoor de leerlin gen der zeevaartschool „Abel Tas man" te Delfzijl naar Soestdijk, is ge organiseerd. Engeland zal Helgo land op 1 Maart aan de Westduitse re gering teruggeven. De N.V. Citroen Automobiles te Amsterdam heeft een ontslagvergunning bij het gewestelijk arbeidsbureau aangevraagd voor on geveer dertig arbeiders. In een Dordtse chocolaterie heeft de politie de ontzielde lichamen aangetroffen van de 51-jarige weduwe A. R. van B en de eigenaar van de zaak, de 60-jarige F. de G. Aangenomen wordt, dat G. eerst de weduwe, die enige tijd huishoudster bij hem was geweest, met messteken van het leven heeft be roofd om daarna zichzelf door ver stikking om het leven te brengen. De doodslag is waarschijnlijk enkele da gen geleden reeds gepleegd. aan de natuur ontworsteld was. Churchill voegde hieraan toe: „Gij dient er voor te zorgen geen atomisch wapen te gebruiken, totdat gij er zeker en meer dan zeker van zijt, dat geen ander middel om de vrede te bewaren in uw handen is. China: Het was geenszins zeker, dat China generaties lang in communisti sche greep zou blijven. Engeland staat aan de zijde van de Verenigde Staten tegen Chinese communistische agres sie. Europa: Wat er het meest op aan komt was niet de vorm van fusie, doch het aantal divisies en de grootte van de luchtmacht. Churchill kon van niemand het geringste verwijt aan vaarden over wat Engeland op dit punt doet, omdat het Britse gemene best niet bereid is een staat of groep PREMIE WERKLOOSHEIDS VERZEKERING 2.8 pCt. Haar wij vernemen heeft de staats secretaris van Sociale Zaken de pre mie voor de werkloosheidsverzekering krachtens de Werkloosheidswet, vast gesteld op 2,8 pet van liet loon, dat krachtens het bepaalde in die wet (art. 9) voor premiebetaling in aan merking komt. De werkloosheidswet regelt de wachtgeld- en de werkloosheidsverze kering. Voor de wachtgeldverzekering worden de premies bedrijfstakgewijze vastgesteld. De premie voor de werk loosheidsverzekering is uniform. Het rijk betaalt de helft en het bedrijfs leven de andere helft. Van deze laat ste betalen werkgevers en werk nemers in casu ieder 0,7 pet. Commando tactische luchtstrijd krachten. Op 22 Januari a.s. wordt te Eind hoven het op 15 Januari j.l. opgerich te commando tactische luchtstrijd krachten geïnstalleerd. Hiermede zal een nieuwe mijlpaal worden bereikt op de weg van de opbouw van de Nederlandse defensie in de lucht. van staten te worden in enige conti nentaal stelsel aan een van beide zij den van de Atlantische Oceaan. Churchill deelde het congres mede, dat hij niet naar de Verenigde Staten was gekomen om geld of goud te vra gen om het leven voor het Britse volk aangenamer of gemakkelijker te maken, doch dat hij kwam vragen om staal en uitrusting. In geheel Amerika is de rede van Churchill door de televisie en de radió uitgezonden. Het televisie-verslag van de ontvangst van kapitein Carlsen in New York was ten behoeve van de uitzending van Chrchills rede komen te vervallen. Politieke commissie verwerpt Russisch vredesplan gedeeltelijk. Met 53 tegen 5 stemmen heeft de politieke commissie der V.N. besloten rijf punten van het Russische „vredes plan" ter behandeling naar de pas- gevormde ontwrpeningscommissie te zenden. De overige drie punten welke het Noordatlantische Verdrag als agressief brandmerken en aandringen op ontruiming van Korea door de buitenlandse strijdkrachten en het tekenen van een vredespact door de grote vijf, werd- met grote meerder heid van stemmen verworpen. Wysjinsky noemde de verklaringen van generaal van Fleet, de Ameri kaanse bevelhebber in Korea, die van een bloeddorstig man, die Korea ver brand, geteisterd en verwoest had en die vrouwen, kinderen, ouden van dagen, geestelijken en dokters had gedood. De psychologie van van Fleet was die van een kannibaal der laatste dagen en zouden zulke mensen een bestand kunnen bereiken? Zouden zij de deur voor de vrede wijd open houden? aldus Wysjinsky. Malik heeft verklaard in de Veilig heidsraad, dat de kwestie Kasjmir niet kan worden opgelost dan wanneer de Engelsen en Amerikanen hun inmen ging staken, die onder de dekmantel van de V.N. ten doel heeft van dat gebied een strategische basis tegen de Sowjet-Unie te maken. Dr Drees, die thans een bezoek brengt aan Amerika, is het ere-docto- raat aan de universiteit van Mary land aangeboden. Westerling en Boelhouwer spreken in Kapelle. Donderdagavond a.s. om half acht zal in zaal „De Zwaan" 'n vergadering wor den gehouden van de Ned. Volksunie. Men zal daar de stem van Westerling kunnen horen door middel van een gra- mofonische opname. De voorzitter der N. V. U„ de heer B. Boelhouwer, zal deze avond persoonlijk het woord voeren. „Een jaar geleden vroegen wij ons af, of de kracht van het luchtwapen der R.A.F. sterk genoeg was om de veiligheid en de vrijheid van ons volk te beschermen. Het antwoord was toen „neen" en het is nog steeds: „neen". Aldus verklaarde de voorzit ter van de raad van bestuur van de Hawker Siddeley vliegtuigfabrieken, de heer T. O. M. Sopwith. De R.A.F. vliegt nog steeds met vliegtuigen die verouderd zijn. De bouw van verscheidene typen Gloster „Meteor" straaljagers voor de R.A.F. en de N.A.T.O.-landen gaat nog steeds door. In Canada is de eer ste A.V.R.O. Canada Cf-100 jager aan de Canadese luchtmacht overgedra gen. De Armstrong Whitworth Nf-11 nachtjager is in dienst gesteld bij de R.A.F. Leveringen aan landen aan gesloten bij het Noordatlantisch pact, zullen volgen. Werk van buitengewoon belang wordt in toenemende mate verricht aan projecten voor de Engelse rege ring. Deze projecten hebben betrek king op de geheime gebieden van raketten, geleide wapens en projec tielen. T. CNOSSE DIRECTEUR CHR. EMIGRATIE CENTRALE Naar wij vernemen is de heer T. Cnosse, directeur van de Centrale Landbouw Emigratie en lid van het D.B. van de Chr. Emigratie Centrale, benoemd tot directeur van de Chr. Emigratie Centrale. Per 1 Februari zal hij zijn nieuwe functie aanvaar den. Totdat de wet op de emigratie organen aangenomen zal zijn, zal de heer Cnosse zijn huidige functie blij ven bekleden. De totstandkoming van deze wet zal n.l. een reorganisatie van de Centr. Landb. Emigratie tengevol ge hebben. Bij reparatiewerkzaamheden in een der bijgebouwen van de Middelbare Technische School te Dordrecht heeft men onder de vloer een aantal pro jectielen, mortier- en luchtafweer- granaten, gevonden. De werkzaamhe den werden direct stilgezet. De opruimingsdienst zal het arse- naaltje verwijderen. Hoe de projec tielen onder de vloer gekomen zijn weet niemand. „RADMAR" DOOR DE BEMANNING VERLATEN. Het 400 ton metende Nederlandse schip „Seaham" is gisteren ten Zuid oosten van het lichtschip „Corton" voor de kust bij Lowestoft door het heftige stormweer in grote nood geraakt en dreigde vannacht elk ogenblik te zinken. De „Seaham", die op weg was van Huil naar Rotterdam, zond gistermiddag om kwart voor drie de eerste noodseinen uit. Het Britse schip „Warden" en de reddingboot van Lowestoft, die spoedig op de plaats van onheil aanwezig waren, namen met grote moeite zes leden van de beman ning alsmede de kapitein aan boord. Drie leden van de bemanning, die over boord waren geslagen, zijn nog niet uit de kokende zee opgepikt, ondanks dat de „Warden" en de reddingboot geruime tijd naar de drenke lingen zochten. Aanvankelijk gelukte het de sleepboot „Richard Lee" om de „Seaham" op sleeptouw te nemen. De kabel brak echter. In de buurt van Landsend is het Liberiaans s.s. „Liberty" aan de grond gelopen. Het verzocht assisten tie van sleepboten. De 35 opvarenden van het schip zijn gered. De kapitein is aan boord gebleven. Rotterdam is het wachten moe. Behalve „Aviolanda" is ook „De Schelde" er ten zeerste bij geïnteresseerd. Rotterdam, dat nog altijd streeft naar een eigen luchthaven, is niet van zins het er bij te laten zitten of nog langer te wachten. Sinds 7 December 1950 al bestaat er een stichting „Luchthaven Rotterdam" met een kapitaal van 1 millioen gulden, spontaan bijeengebracht door het Rotterdamse be drijfsleven na de ongunstige uitspraak van de commissie Schieveen—Ypen- burg waarover destijds veel is gesproken. Nu wil men overgaan tot oprich ting van een N.V. tot aanleg en exploitatie van een starthaan met bijbe horende outillage. B. en W. van Rotterdam hebben gisteren in een schrij ven aan de raad toestemming gevraagd voor een bedrag van f 1 millioen te mogen deelnemen in het aandelenkapitaal van deze N.V. En men wil de medewerking nog verder uitbreiden door een aan de gemeente toebe horend terrein in de polder Zestienhoven ter waarde van f 500.000 ter be schikking van deze N.V. te stellen, mits het aandelenpakket van particu liere zijde met een gelijk bedrag wordt verhoogd. Dat Rotterdam het wachten moe is, is zeer begrijpelijk. Omstreeks een jaar geleden werd door de N.V. Mij voor vliegtuigbouw „Aviolanda" het verzoek gedaan om in Rotterdam een reparatiebedrijf voor vliegtuigen te mogen vestigen. Voorwaarde was ech ter de aanwezigheid in de onmiddel lijke nabijheid van de vestigingsplaats van een startbaan, die de N.V. wilde gebruiken voor het maken van proef vluchten. Als ieder goed gemeentebestuur wreef men zich in Rotterdam in de handen en met spoed werd een plan ontworpen voor een 1580 meter lange startbaan in de polder Zestienhoven. Bovendien zag men de kans om op deze wijze het lang begeerde vliegveld voor commerciële doeleinden te krij- gen. Het plan werd ingediend bij de mi nister van Verkeer en Waterstaat, wiens toestemming immers vereist is en deze adviseerde in overleg te tre den met de gemeenten Den Haag en Rijswijk. Dit heeft men gedaan, een jaar lang heeft men onderhandeld, maar tot enig positief resultaat heeft het niet geleid. „Aviolanda" werd ech ter ongeduldig en drong herhaalde ma len aan op het nemen van een beslis sing. Daar kwam nog by dat ook de Kon. Mij „De Schelde" schriftelijk liet weten, dat zij voor haar vliegtuigpro ductie ten zeerste geïnteresseerd was bij de totstandkoming van een start baan in Rotterdam. Burgemeester Oud en zijn wethou ders menen het er nu niet langer bij te mogen laten zitten. Nu of nooit, denken zij. In Rotterdam zal men on getwijfeld deze stap toejuichen maar in Den Haag zal men wel een bedenkelijk gezicht trekken! Weinig hoop op overlevenden van de „Pennsylvania". Er bestaat nog slechts weinig hoop op het aantreffen van overlevenden van het Amerikaanse vrachtschip „Pennsylvania", dat acht dagen ge leden ter hoogte van de Canadese Westkust door de bemanning moest worden veriaten, toen het schip in een buitengewoon hevige storm wrak was geslagen. De nasporingen .er vlieg tuig zijn Donderdagavond gestaakt. Tot nu toe zijn slechts wrakhout en een omgeslagen sloep van de vergane vrachtvaarder aangetroffen. Door de aanwakkerende storm maakte Hoek van Holland eveneens een sombere en bewogen nacht mee. Nauwelijks hadden de mannen van de reddingboot „President Leis" even tijd om een kop koffie te drinken, nadat zij de bemanning van de „Radmar", die niet langer een nacht op het in nood verkerende schip wenste te blijven, behalve de kapi tein en de eerste en tweede stuurman, van boord hadden gehaald, toen een telefoontje binnenkwam, dat hen in Besprekingen over Beneluxronde reeds aan de gang. Enige maanden geleden heeft het dagelijks bestuur van de R.A.C. Zuid met aig. stemmen het besluit genomen de Motor- en Autoclub „Scheldegouwen" voorlopig als aangesloten club van de R.A.C.-Zuid in haar geheel te schorsen tengevolge van het niet naleven van verschillende punten van het R.A.C.-Zuid-reglement voor aangesloten clubs. Deze beslissing is gepubliceerd in het officiële orgaan van de K.N.A.C. Naar wij vernemen is de schorsing thans opgeheven, waardoor „Schelde gouwen" de Beneluxronde en andere evenementen opnieuw zal kunnen organiseren. Zoals men weet begonnen de moeilijk heden bij de Tweede Beneluxronde. Een conflict ontstond tussen „Scheldegouwen" cn de R.A.C.-Zuid. Het reglement van de Beneluxronde was niet in overeenstem ming met de door de R.A.C.-Zuid en K.N.A.C, voorgeschreven bepalingen. Nog v°ordat de ronde eind Juli 1951 werd gehouden, gaf dit aanleiding tot boycot, hetgeen door ingrijpen van het ere- comité kon worden verhinderd. De be sprekingen tussen- „Scheldegouwen" en K.N.A.C. hadden succes, waardoor de Beneluxronde doorgang kon vinden. De geschilpunten bleven onopgelost en dien- hen na de Beneluxronde te worden ge regeld. In October j.l. waren zij nog niet «eregeld, hetgeen tot de schorsing leidde. ri een vergadering van „Scheldegou wen" op 14 November j.l., is de kwestie «ei de orde geweest. Er was een com- van onderzoek ingeteld, die het bestuursbeleid aan een grondig onder zoek heeft onderworpen. De uitspraak de commissie de secretaris te ver vangen, werd verworpen. Hierdoor ont stond een splitsing in de vereniging, om dat een aantal leden uittrad en een nieu we, tot heden naamloze Auto- en Motor club, stichtte. Naar wij vernamen heeft het bestuur van R.A.C.-Zuid deze nieuwe vereniging thans erkend. BENELUXRONDE. Het heeft er voor de derde Beneluxr onde een ogenblik donker uitgezien. Het was duidelijk, dat als de schorsing van „Scheldegouwen" bleef voortduren, de Beneluxronde voor Zeeland verloren zou zijn en wel op een moment, dat niemand dit jaarlijks motor- en autosport-evene ment meer wilde missen, sdenbèmi Gelukkig is de schorsing nog zo tijdig opgeheven, dat aan de arganisatie van de ronde de nodige aandacht kan worden besteed. De besprekingen zijn reeds be gonnen. Over de organisatie van de Zeeuwse motor-terreinkampioenschappen is nog niets bekend. allerijl weer in hun jekker deed duiken. Het was het Panamese s.s. „Me- rope", dat op het Noordelijke haven hoofd bij Hoek van Holland was ge varen, (lat berucht is om de gewel dige scheepsramp, die er in het begin van deze eeuw met de „Berlin" heeft plaats gegrepen. Het schip zat muur vast op het havenhoofd. Het punt waarop het schip vast raakte is zeer gevaarlijk, temeer nu een harde stormwind uit het Westen waait, die het schip op het strand dreigt te werpen. Toen het schip vast liep voeren de „President Leis", de „Witte Zee" en de „Blankenburg" onmiddellijk uit ter assistentie. De reddingboot nam de leden van de bemanning van boord. Na veel uren hard werken waren de bemannigen van de twee sleep boten om half twaalf nog steeds op hun post om te trachten het schip vast te maken. Om even voor negen sleepten de beide boten de „Merope" vlot. De sleeptros brak echter en het gelukte niet een nieuwe verbinding tot stand te brengen. Later loste de sleepboot de „Ganges" de „Branden burg" af. De gehele nacht waren de twee sleepboten bezig een verbinding tot stand te brengen en de „Merope" in veiliger wateren te leiden." Later werd om de hulp van een derde sleep boot gevraagd. TRAWLER VERMIST. Van de Nederlandse trawler de Alkmaar" is sedert Dinsdag niets meer gehoord. Het gelukte de rederij te IJmuiden steeds niet met het schip in contact te komen. Het weer in het gebied waar de trawler het laatst was waargenomen is zeer slecht. De kust- stations van Zweden, Denemarken, Noorwegen en Duitsland is verzocht aan de bemanningen van alle loggers en trawlers te vragen naar het ver miste schip uit te zien. PROTESTVERGADERING TE KAPELLE. OP 23 JANUARI WORDEN DE BELANGEN VOOR DE RAAD VAN STATE BEPLEIT. DE MIDDENSTANDERS van het platteland van Noord- en Zuid-Beve- Iand zijn in het geweer gekomen tegen de door de gemeente Goes onder nomen actie voor de vestiging van een Zaterdagmarkt. Daartoe was gisteren in Kapelle een bijeenkomst belegd door een actiecomité, dat enige tijd ge leden is opgericht en onder voorzitterschap staat van de heer W. Remijn uit Ovezande. Dit comité heeft de voorbereidende werkzaamheden verricht en nu ging het erom of de middenstanders de actie verder wilden steunen. Er werd een werkcomité gevormd en ook een aantal deputaten benoemd, die op 23 Januari voor de Raad van State de belangen van de midden standers ten plattelande zullen verdedigen. Men was van mening, dat het nu tijd wordt, dat ook de middenstand ten plattelande eens laat zien, dat hij tot grotere prestaties in staat is dan over het algemeen wordt beweerd. Want, zo zei de heer Remijn in zijn openingswoord hij kon ook een zestal burgemeesters van Noord- en Zuid-Beveland welkom heten de economische weerbaarheid van het platteland tegenover de stad moet versterkt worden. De actie, die Goes nu voert, eist onmiddellij' e tegen actie. Hij schetste in het kort de gang van zaken. Het verzoek van Goes om een Zaterdagmarkt in te mogen stel len is door G.S. verworpen en Goes is daarop in beroep gegaan bij de Kroon. Omdat deze nu ook de mid denstanders ten plattelande wil horen moet de kans worden gegrepen. In Ovezande werd toen door het actie comité een eerste vergadering belegd en werd op 10 Januari een motie naar Den Haag gezonden waarin de Raad van State verzocht is het beroep van de gemeente Goes te verwerpen. Op 14 Januari is de heer M. J. de Jonge uit Ellewoutsdijk in Den Haag deze motie gaan verdedigen, zo besloot de heer Remijn zijn mededelingen. Nadat de secretaris, de heer Joh. Wabeke uit Kapelle, de notulen van de vergadering in Ovezande had voor gelezen, ging men over tot het be noemen van een werkcomité. Zitting namen voor Noord-Beve land de heer P. G. v. d. Weele van Colijnsplaat, voor Oost-Zuid-Beveland de heer Quaak van Kruiningen en voor West-Zuid-Beveland de Jieer M. G. Verbeek Rentmeester van Kwa- dendamme. Voorts werd benoemd de heer M. J. de Jonge uit Ellewoutsdijk. Om de eerste onkosten te dekken zullen de middenstanders per ge meente f 10.bijdragen. CRITIEK. De heer M. J. de Jonge bracht ver volgens verslag uit van zijn reis naar Den Haag. Allereerst bracht hij dank aan G.S. voor de geboden steun. Hij legde er de nadruk op, dat het hier niet in de eerste plaats om de markt gaat, maar om actie van de midden stand ten plattelande tegen de stro ming in een centrumgemeente. Hy las een afschrift voor van de motie, die die gemeente Goes aan de Raad van State heeft gestuurd en leverde hier tevens «ritiek op. Een in de motie vervatte mededeling, dat op het platteland geen verse vis, fruit, kleine speelgoederen e* bloemen ver krijgbaar zijn, werd door de vergade ring met gelach ontvangen. Na de mededeling, dat ook door M. de Regt en 4 anderen uit Goes en de „Tip"-zaken bezwaar tegen de 1 arkt is ingediend, las hij een tweede bezwaarschrift van de gemeente Goes voor waarin de middenstand in de dorpen o.m. beticht wordt onvoldoen de service te bieden. DE MIDDENSTANDSMOTIE. In de door het actiecomité op 10 Januari aan de Raad van State ge zonden motie wordt gewezen op de trek naar Goes, die zeker door een Zaterdagmarkt zal vermeerderen met nadelige gevolgen voor de midden stand ten plattelande. Deze heeft recht op een behoorlijk bestaan en de markt brengt het gevaar mede, dat zelfs de bestaanszekerheid in het geding komt. Goes profiteert reeds in vrij grote mate van het platteland, aldus de motie en kan daardoor gro tere acties voeren. Tenslotte wordt in de motie nog gewezen op de morele gevaren aan een Zaterdagmarkt ver bonden. Deze worden weliswaar niet (Zie voor vervolg pag. 2.) FAURE PREMIER VAN FRANKRIJK. Faure heeft volgens de niet offi ciële telling reeds 490 stemmen op zich gehad en is dus tot premier ge kozen. Hy had er slechts 314 nodig om gekozen te worden. DE BILT ZEGT: Guur weer. Guur weer met wisselende bewol king en nu en dan regen, sneeuw- of hagelbuien. Krachtige tot stormachti ge Noordwestelijke tot Noordelijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1