NOG TALLOZE MOEILIJKHEDEN BIJ zullen moeten worden opgelost. Huidige loonpolitiek bevredigt niemand* avonlureai van 0cr(^an en J$%.cacs*»!| *£ezers Verplicht „spaarfonds" verpaupert de boeren* Zeeuwse Groentetelers Vereniging hield haar vijfde jaarvergadering* de loupü Secretaris De Boer bepleit grotere, zij het geen algehele vrijheid van bedrijfsleven. Arbeider en winstverdeling. Geen vervalsende ambtenaren aldus minister Staf. In Amsterdam moeten 320 melkbedrijven verdwijnen. HE 1 WATER Zal twee procent premie tot nieuwe loon- ronde leiden? Onder Een Eén Kolom Tut van Uw maag tot in Uw koe Donderdag 17 Januari 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 Oordeel van het C. N.V. (Van onze Utrechtse correspondent) De maandelijkse studieconferentie van het Chr. Nationaal Vakverbond, als ge woonlijk te Utrecht gehouden, is ditmaal gewijd geweest aan het vraagstuk van de loonvorming. De heer K. De Boer, een der secretarissen van het C.N.V., lid van de Sociaal Economische Raad, leidde de discussie in. Bij de loonvorming gaat men thans niet meer uit van de beloning van een indi viduele arbeider. Meer en meer hebben de collectieve arbeids-overeenkomsten in gang gevonden; momenteel valt 85 pCt van alle Nederlandse werknemers onder een C.A.O. De beheerste loonpolitiek die wij he den kennen, houdt rekening met drie factoren: a. het in evenwicht brengen van de betalingsbalans; b. het verzeke ren van voldoende werkgelegenheid; c. de verdeling van het nationale inkomen. Moet de loonpolitiek op deze wijze doorgaan? De heer De Boer meende van niet. Noch de overheid, noch de werk gevers, noch de arbeiders voelen zich be vredigd door deze gang van zaken. Zal dan de vrije loonvorming dienen terug te keren? Moet men weer onder handelingen in de oude sfeer wensen Hiertegen verzette de heer De Boer zich: een dergelijke vrijheid is onge wenst, want zij betekent in wezen meer onvrijheid. Vooral voor werknemers in economisch zwakke bedrijven, zou het er dan bedenkelijk voorstaan. Nodig is, aldus de heer De Boer, een gebonden loonpolitiek die wat meer vrijheid geeft dan heden wordt toe gestaan. De loonpolitiek van nu gaat helemaal uit van het huishoudboekje. Zonder de nationale economie te ver geten zullen ook de uitkomsten van het bedrijfsleven mede bepalend dienen te zijn. OVERHEID EN WERKGELEGEN HEID. Aangaande de doelstellingen van do huidige loonvorming merkte de spreker op, dat het volgens deskundigen met de betalingsbalans in de goede richting gaat. Daartegenover vervult de werkgelegen heid velen met zorg. Het aantal werklozen wordt geschat op 150.000, een angstig cijfer! Men vraagt zich af wat de overheid hiertegen doet. Het lijkt er op of zij niet erg bedrijvig is op dit punt. Hiertegen zal de christe lijke vakbeweging zich moeten verzet ten. IJvert men voor het evenwicht van de betalingsbalans, dit mag nooit leiden tot verwaarlozing van het zoeken naar mogelijkheden terzake van de werkge legenheid. Met betrekking tot de winstverdeling zei de heer De Boer dat de winst in de bedrijven niet allereerst in de consump tie of in investeringen behoort te worden gestoken. Het is redelijk dat de arbeiders in ondernemingen waar tengevolge van hun arbeid! grotere winst wordt verkregen, een percentage van die winst ten goede van de werknemers komt. Wordt er in een bepaalde situatie, bij voorbeeld tengevolge van oorlogsdreiging exorbitant hoge winst gemaakt, dan is zelfs een veei grotere spreiding gewenst en dienen arbeiders buiten het bedrijf me de te profiteren. Hier een weg voor te vinden, is niet zo eenvoudig. De socialistische vakbewe- De zaak-Van der Putten. Enige tijd geleden heeft het 8e Kamer lid de heer Ritmeester (V.V.D.) in ver band met het onderzoek naar de zaak- Van der Putten aan de minister van oor log gevraagd of het waar is dat rappor ten betreffende deze zaak, welke recht streeks bestemd waren voor de minister, door een of meer ambtenaren van 's mi nisters departement niet alleen werden onderschept, maar bovendien bewaakt. Over het rapport van de commis sie-Zaaijer verklaarde de minister, dat dit op 11 Juli 1951 aan de voor zitters. van de Eerste en Tweede Ka mer ter vertrouwelijke kennisneming door de leden is aangeboden. De minister stemt in met de con clusies van het rapport-Zaaijer. Hij is echter van oordeel, dat er als ge volg van de omstandigheden, zoals de overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië, geen reële mogelijkheden meer aanwezig zijn om door het in stellen van een verder onderzoek te geraken tot een objectieve en vol strekt juiste reconstructie van wat wel en niet waar is van de beweer de misstanden. Deze mening heeft er tce geleid, dat hij evenzeer heeft ge meend te moeten afzien van het ne men van enige maatregelen tegen de heer Van der Putten. ging staat een verdeling van de winst onder alle arbeiders voor en wel op deze manier, dat de overheid de winsten af roomt en ze uitdeelt. Het C.N.V. verwerpt deze methode, maar acht het op grond van het gebod der naastenliefde redelijk dat er gen ze kere winstdeling plaats vindt. VERANTWOORDELIJKHEID DRAGEN. In een slotwoord stond de voorzitter van het C.N.V., de heer M. Ruppert, stil bjj de vraag of het juist is dat de over heid het eerste en het laatste woord blijft spreken bij de loonvorming. Het is wel duidelijk, dat er een zekere coördinatie zal moeten zijn. Wie zal deze coördinatie tot stand dienen te brengen, de overheid of het bedrijfsleven? Vast" staat dat één bureau in. Den Haag hiervoor onmogelijk kan zorgen, onge acht of dit bureau uitgaat van overheid, S.E.R., of welk lichaam dan ook. De bedrijfstak zal de loonvorming ter hand moeten nemen. Daanaast is coördi- hand moeten nemen. Daarnaast is coördi- Het bedrijfsleven in zijn geheel is r.og niet rijp vo_pr deze „souvereiniteit in eigen kring. 'Dok de overheid zal moeten erkennen, dat ze niet in staat is alles in details te regelen. Zij diene er echter naar te streven dat een groter deel van de verantwoordelijkheid wordt overge dragen. Hoogoventournooi. In de 2e ronde van het Hoogoventour nooi te Beverwijk, speelde de Middel burger L. J. Woudstra, remise tegen Pranger uit Alkmaar. Zijn zoon, J. L. Woudstra, speelde eveneens remise tegen de Luxemburger Konrady. Plannen voor pensionnering. In Amsterdam is een plan ontworpen voor sanering van de melkhandel, nadat een enquête onder de handelaars had uit gewezen, dat 94,6 pCt vrijwillig hieraan mee zou werken. De hoofdstad telt 1650 melkhandelaren waarvan er 320 zullen moeten verdwijnen. Vijf en tachtig bedrijven hebben een omzet van 1000 liter melk of minder per week en van deze 85 zijn er 22 waarvan de eigenaar 60 jaar of ouder is. Deze laatsten zullen, wanneer zij het aanbod aanvaarden, worden gepensionneerd op basis van f 2.50 per 100 liter per week van hun omzet, tot een maximum van 1600 1. Wat de omzet meer bedraagt zal op basis van f2. per 100 liter er bij komen. Dit jaar zullen er 93 bedrijven zijn waarvan de eigenaars 60 jaar of ouder zijn. Een deel daarvan zou in aanmerking kunnen komen voor een pennoen volgens de eer ste regeling. Over de rest is nog niets be sloten. Van alle melkhandelaren zal dan een blijvende omslag van 15 ets per 100 1. melk worden gegeven ter dekking van de pensioen-kosten en tevens voor een mogelijk later in te stellen pensioenrege ling voor melkhandelaren op 65-jarige leeftijd. De leden van de drie in het C.B.- verenigde bonden zullen binnen veertien dagen hun stem hierover moeten uitbren gen. Als 90 pCt zich voor sanering uit spreekt, verleent het bedrijfsschap Zuivel zijn toestemming. WAT ZOU ER BESPROKEN ZIJN? Turko liep naar de bur gemeester. „Zo Turko", sprak deze, „ben jij ook weer eens in je vader land? Je hebt het maar druk met je fluit hé?" „Ja burgemeester", gaf Turko hem ten antwoord. „Gertjan en Maartje zijn nu mijn baasjes, en ik geloof zij weten wel raad, laten we samen gaan praten?" ,Zou je denken Turko, dat je baasjes een plannetje hebben?" vroeg één der boeren. „Ik niet zeker weten", antwoordde Turko, „maar mijn baasje zóveel beleefd heb ben dat zij..." „Laten we gaan praten!" riep de burgemeester en enkele ogenblikken later staken allen de hoofden bij elkaar en klonk er druk geroezemoes door het huisje van de boer. Wat ze allemaal bespraken heb ben we niet gehoord. Af en toe riep iemand „Prachtig" of „Mooi zo!" en zelfs lachten de boeren, wat ze in lange tijd niet meer gedaan hadden. Toen het groepje zindelijk uiteen ging stonden de gezichten veel opge wekter dan daarvoor. „Afgesproken", sprak de burgemeester, dat doen we, als we tenminste toestemming krijgen van de landvoogd. Maar dat komt later wel Heren, nu aan het werk! Hoe eerder die reus verdwenen is hoe beter. We zullen hem krijgen". Daarna verlieten de mannen weer het huisje en bleven Gertjan, Maartje en Turko achter bij de boer, waar ze nog lang napraatten over hun plannetje. onze vriend èn onze vijand. Dat het water, waaraan Nederland voor een deel zijn ontstaan te danken heeft, ook een moeilijke vijand kan zijn, ondervindt men thans weer in Limburg, waar de Maas buiten haar oevers is getreden en reeds enkele dorpen zijn geïsoleerd. De overlaat bij Heugen behoefde nog niet in werking te treden doch de stuw te Borgharen kon de watermassa ternauwernood verwerken grijpen naar de pen. KLEDING VOOR DE AMBONEZEN. In mijn oproep na Sint Nicolaas om warme kleding voor Ambonezen, is er goedhartig en gul als Zeeuwen zijn hieraan royaal voldaan op de meest gul hartige wijze en nog steeds druppelt er af en toe iets binnen. Met Uw medewerking, geachte lezers, heb ik kans gezien in het verplaatste kamp van Serooskerke naar Breskens „De Haven", alle vrouwen en meisjes van een warme mantel te voorzien plus een jurk, terwijl de kinderen in ruime .mate en enkele mannen (burgers) ook van Uw milde gaven hebben geprofiteerd. Hun dankbaarheid was ontroerend en ik garandeer U dat Uw gaven van harte gewaardeerd werden. Van de Dienst Maatschappelijke Zorg werd dezelfder tijd aan een ieder twee stel ondergoed verstrekt, en de kleine kinderen kregen allen eveneens van bo vengenoemde Dienst een warm trainings pak, zodat in de eerste behoefte voor zien is. Echter blijft er de kwestie van warme bovenkleding in andere kampen, vooral voor schooljongens en ouderen. Hoewel ook hier hard aangepakt wordt door bovengenoemde instelling, zijn nog lang niet allen voorzien. Daar er echter door het nieuw opge richte Comité van Interkerkelijk overleg bezwaar werd gemaakt dat ik als daar buitenstaande deze actie voerde, kunt U indien U nog gaven hebt, deze aan dit Comité zenden. Mag ik U, mede namens de Ambonezen onze welgemeende dank overbrengen voor alle hulp tot nu toe geschonken? Goes, N. B. BETCHE-SCHOUWENAAR. De ijzeren Sow jet-handschoen. „Vrijwillige" aanvaarding van het collectieve systeem doel der communisten. De economische slavernij waaronder het Poolse volk gebukt gaat, neemt steeds onheilspellender vormen aan. De Staat controleert de Poolse boer door middel van het opleggen van zware belastingen, inbeslagname van zijn producten, en door hen te dwingen om vergunningen te vragen alvorens hij goederen kan kopen of verkopen. Bovendien zijn de boeren aan extra zware belasting onderhevig; doordat her vormingen op landbouw-gebied naar Sovjet-model werden doorgevoerd, welke de communistische pers als voorbeelden van ware belangstelling „in het welzijn" der boeren toejuicht, maar in werkelijkheid de vernietiging van alie zelfstandige boer derijen ten doel hebben. Er vergaat nauwelijks een dag of nieuwe verordeningen worden aan gekondigd, die tegen de boeren zijn gericht en de landbouw afbreuk doen. Direct na het oogsten, in de laatste dagen van Augustus werden door de plaatselijke communistische land- bouw-commissies, de z.g. „Gemeen telijke Volksraden", aan de Poolse boeren aanslagbiljetten overhandigd voor twee soorten belastingen: a grondbelasting; b. „belegging" voor het z.g. „landbouwspaarfonds" voor het jaar 1951. Elke boer moest in het voorjaar voorschot op de grondbelasting be talen, thans wordt de rest van de hoge belasting getrokken. Het boven genoemde „spaarfonds" is onder de schijn van verplicht sparen, in wer kelijkheid niets anders dan roof van gelden door het communistische ge zag. Het doel is, afpersing van de resten van het geld dat de boer over houdt na betaling van de zware be lastingen, De grootte der verplichte belegging op het „spaarfonds" Is afhankelijk van de communistische overheid, die in elk ge val Individueel de grootte van het be drag dat men moet betalen, vaststelt. Het is duidelijk dat de bepaling van de som wordt vastgesteld volgens het politie systeem: degenen die zich verzetten te gen het invoeren van collectieve boerde rijen moeten het grootste bedrag betalen. Op deze manier worden zij in zeer korte tijd volkomen geruïneerd. De communisten hebben een krach tige propaganda op touw gezet voor een voortijdige betaling van de grond belasting en inlegging op het „spaar fonds", bewerende dat een voortijdige betaling een „vaderlandslievende ver plichting is tegenover de Volksstaat". De politieke politie door het gehele land dwingt de boeren tot het uitvoe ren van deze „wedijvering", dreigend met boeten en concentratiekampen. Enkele weken na het oogsten wer den de Poolse dorpen beroofd van het voedsel door verplichte afleve ring van koren en aardappelen; en van geld door zware belastingen en het z.g. „spaarfonds". De communisten zijn ervan overtuigd, dat hun alom gevoerde strijd tegen de boeren, deze mensen er tenslotte toe zal dwingen om collectivisering te verzoe- nistische Bulgarije, waar de boeren het collectieve systeem „vrijwillig" hebben aanvaard. De Poolse landbouw wacht, zolang de communisten aan de macht blijven geen andere toekomst dan de al gehele Sowjetiserlng. B.S. KERK EN ONDERWIJS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Zierikzee W. de Jonge te Neede; te Giesendam-Nederhar- dinxveld L. Trouwborst te Monster. Aangenomen de benoeming tot hulpprediker te Charlois J. K. F. Mantz, em. pred. aldaar. „De groente van tuin tot tafel." Een huisvrouw» een handelaar» een veilingdirecteur en een teler kwamen aan het woord. De Zeeuwse Groentetelers Vereniging heeft gisteren in de afmijnzaal van het veilinggebouw te Middelburg haar vijfde jaarvergadering gehouden on der voorzitterschap van de heer P. Ton Czn te Serooskerke. Het bestuur had een aardig programma samengesteld voor de morgen vergadering, waar in een viertal korte toespraken 't onderwerp „De groen te van tuin tot tafel" werd behandeld door een huisvrouw, een handelaar, een veilingdirecteur en een teler. Er werden daarin vele pittige opmerkin gen gemaakt, zowel aan het adres van de teler en de handelaar als aan dat van de veiling met het oog op een goede verzorging der producten. En na tuurlijk was de achtergrond van al het gesprokene: wat moeten wij doen om de klant, die weer koning is, zoveel mogelijk tevreden te stellen. In zijn openingswoord heette de voorzitter speciaal welkom het lid van Ged. Staten, de heer C. Philipse, de secretaris van de Stichting voor de Landbouw, de heer P. de Kam, een vertegenwoordiging van de C.B. T.B., de N.F.O., de Plantenziekten- kundige dienst, adviseurs enz. In tegenstelling tot het jaar 1950 is het afgelopen jaar over 't alge meen gunstig geweest voor de groen tetelers, zowel wat de oogstresulta- ten als de prijzen betreft, zo ver klaarde de voorzitter. Hij wees op enkele specifieke moeilijkheden voor de groentetelers, o.m. dat hun be drijven erg moeilijk gemechaniseerd kunnen worden. Onze kinderen zul len wel nooit meemaken, dat de bloemkool of de spinazie, die zij eten, mechanisch is geteeld, aldus de voor zitter. De groenteteler zal er voor moeten zorgen, dat arbeidstoppen zo veel mogelijk worden vermeden. In 1951 besteedde de vereniging speciale aandacht aan enkele producten, o.m. de winterbloemkool en de witlof. Op merkelijk is, dat de kwaliteit van het witlof, dat met electrische warmte wordt geteeld, veel beter is dan wanneer zij gewoon onder glas wordt gekweekt. Er zijn al zes grote be drijven, waar witlof electrisch wordt geteeld, terwijl nog proeven aan de gang zijn. Er is in onze provincie weinig of geen aardappelmoeheid, hetgeen zeer verblijdend mag worden genoemd. Walcheren beschikt over één der mo dernste poterbewaarplaatsen. De teelt van vroege aardappelen op Tholen is teruggelopen. TEELT ONDER GLAS. De voorzitter moest verder consta teren, dat de verwachtingen, dat de teelt onder glas aanmerkelijk zou toenemen, nadat de distributievoor schriften waren opgeheven, niet in vervulling zijn gegaan. De voornaam ste oorzaken zijn wel; de hoge glas prijzen en de moeilijkheden t.a.v. de watervoorziening, alsmede het nog niet geëindigde herstel van vele groenteteeltbedrijven. De heer Ton deed een dringend beroep op de auto riteiten aandacht te besteden aan een goede watervoorziening. Een klacht, die nogal eens wordt gehoord is, dat de betere kwaliteiten van producten niet tot uitdrukking komen in hogere prijzen. In het algemeen moet geconsta teerd worden, dat de teelt van groen te eerder af- dan toeneemt. Diverse oorzaken somde de voorzitter daar voor op. De toekomst van de groen teteelt is niet in alle opzichten roos kleurig. Wij zijn voor een groot deel op export aangewezen en de con junctuurgevoeligheid als gevolg daar- bedrijf. Het gevaar dreigt, dat de premie voor de losse arbeiders in dat bedrijf op een hoog peil zal worden bepaald waar door de prijzen der voedingsmiddelen nadelig zullen worden beïnvloed Mr van Rhijn hoopte, dat in overleg tussen overheid en bedrijfsleven een op lossing zal worden gevonden, waardoor het uitvoeren van cultuurtechnische wer ken en D.U.W.-werken e.d. het bedrag der uitkeringen en daarmede de premie zal kunnen worden beperkt. Een andere bedrijfstak welke de aandacht vraagt, is het bouwbedrijf. Eind December was ten gevolge van de moeilijkheden met de capitaaisvoorziening de werkloosheid in dit bedrijf gestegen tot ruim 33.000 ar beiders. De werkloosheids-uitkering bedraagt voor gehuwden en kostwinners 80 pCt ken, teneinde in leven te kannen bleven, van het normale loon. Daar de kinaer- Dat is reeds lang geschied ln het commu-1 bijslag niet in het leon is inbegrepen, zal De invoering van de werkloosheidswet. Voor het Instituut voor arbeiders-ontwikkeling te Deventer heeft de Staats secretaris van Sociale Zaken, mr dr A. A. van Rijn gesproken over de werkloos heidswet, die 1 Juli a.s. in werking zal treden. Voor het zover is, zo verklaarde h(j, zullen echter nog talloze moeilijkheden moeten worden opgelost. Zo rjjst de vraag, of de premiebetaling door de arbeiders, die in het merendeel der bedrijfs takken twee pCt bedraagt tot compensatie in de lonen aanleiding moet geven. Do Stichting v. d. Arbeid zal dit moeten bekijken. Een ernstige moeilijkheid biedt ook del de uitkering in gezinnen met kinderen invoering van de wet in het landbouw- I hoger dan 80 pCt zijn. bedriif. Het eevaar dreigt. dat de Dremie I Teneinde het gevaar te vermjjden, dat enkele werkschuwen de gunstige wer king van deze wet in gevaar brengen, is het gewenst, dat tegen zulken krach tige controle-maatregelen worden geno men, aldus de heer van Rhijn. Het be drijfsleven, dat de wet uitvoert, heeft het nemen van dergelijke maatregelen zelf in de band. Tenslotte wees hij nog op de vereen voudiging van de uitvoering der sociale verzekering, die zou kunnen worden be reikt, indien het ontwerp tot reorgani satie, dat einde van deze maand bq de Tweede Kamer in openbare behandeling komt, wet zou worden. Alsdan zullen binnen afzienbare tijd de werkloos heids-, ziekte- en kinderbijslag-verzeke ring door dezelfde organen kunnen wor den uit gevoerd. van is groot. Doordraaien van groen ten schrikt vele telers af. Men zoekt dan liever meer zekerheid in de teelt van producten in andere agrarische sectoren. Na dit openingswoord werden de notulen en de jaarverslagen vastge steld. Op een vraag.over de water voorziening antwoordde de heer Phi lipse, dat aansluiting van het weide gebied op Walcheren zeer spoedig in het voornemen ligt. Binnenkort wordt 'n proef in de Zuidwatering genomen. „DE GROENTE VAN TUIN TOT TAFEL". Daarna was het woord aan de vier causeurs ter behandeling van het on derwerp: „De groente van tuin tot tafel". Allereerst hield mevr. L. Ga- briëise te Middelburg een praatje. Zij vertelde dat in deze dure tijd de huis vrouw de beste groente voor haar geld wil hebben. Het was haar o.m. opgevallen, dat haar groenteman wit lof op zijn wagen had, die zeer on regelmatig van grootte was en van uiteenlopende kwaliteit. Bij het ko ken was het ene struikje veel vlug ger gaar dan het andere. Graag zou zij ook net hele jaar door peterselie en kleine erwtjes kopen. De aardap pelen worden tegenwoordig minder gesorteerd dan vroeger, zo was haar mening. Kan ook op de groentewa gens geen reclame worden gemaakt voor de groente die in die tijd van het jaar de beste is? De groenteman moet er ook aan denken dat de spruitjes van dezelfde soort en kwa liteit zijn. Als groentehandelaar sprak de heer J. Leijnse uit Middelburg. Vol gens hem heeft de teler tot taak al tijd te zorgen voor een goed product, ook al wordt hij daarvoor niet steeds voldoende betaald. Het veilingsysteem noemde hij moordend: de kooplieden slaken vaak een zucht, als de klok in de afmijnzaal hun net vóór is en eeh collega met een goede partij gaat strij ken. De groentehandelaars hebben geen benijdenswaardige positie. Het ligt er helemaal aan, welke eisen de huisvrouw stelt en hoeveel zij wil be talen. Vergeet ook niet dat, wanneer een huisvrouw haar groente of aard appelen te lang of te kort heeft ge kookt, de handelaar dat op zijn brood krijgt! Niettemin was de heer Leijn se van mening, dat aan de zorg voor de producten en de sortering nog veel ontbreekt. Als een groentehandelaar er goed geld voor wil hebben, dan moet hij ook het beste geven. Als de aanvoer- en de kwaliteitsvoorschrif ten worden opgevolgd, is al veel ge wonnen. En nooit mag vergeten wor den, dat goedkoop voor de handelaar vaak duurkoop Is. De klant is koning en daarom: hou®, de huisvrouw in ere! Maar die huisvrouw moet zich ook in haar uitingen tegenover 'haar groenteman koninklijk gedragen! KWALITEITSEISEN. De heer W. Kweldam, veilingdirec teur te Middelburg, was de volgende causeur. Hij legde het accent op de kwaliteitseisen, waaraan nogal het één en ander ontbreekt. Steeds weer komt het voor, dat dode punten aan pro ducten niet worden afgesneden. Het lijkt er soms op, dat van de toegezon den kwaliteitsvoorschr'ften geen noti tie wordt genomen. Laat de teler nooit denken, dat het al vlug goed is. Ook aan het wegen moet steeds aandacht worden besteed. Tien maal per veiling moet de keurmeester het gewicht te rugzetten en dat is veel te veel. De laatste spreker was de heer P. Ton, groenteteler. Hij vond groente één der moeilijkste producten wat de teelt en de afzet betreft. In de tóp periode is het meestal alleen maar des morgens mogelijk de groente van het land te halen, omdat het des middags te warm is. Het ideaal is: de groente zo fris mogelijk naar de consument. De tussenschakels moeten zo snel moge lijk werken. Het tegenwoordige vei lingsysteem moet door de teler wor den gewaardeerd. De kosten wegen op tegen de mogelijkheden, die de vei lingen bieden t.a.v. de afzet in binnen- en buitenland. De telers willen een goed product leveren, liefst tegen een goede prijs, maar dat hebben zij niet in de hand. In 't algemeen lopen de belangen van teler, handelaar en con sument parallel. Wat meer zorg van de handel voor het product is wel ge wenst. V DE KAT OF DE KATER. Er bestaan vanzelfsprekend grote verschillen tussen de socialistische vakbeweging en de Christelijke. Prin cipiële verschillen, daar immers de een de mens in het middelpunt plaatst en de ander God, Die door die mens ook op het maatschappelijke en sociale erf gediend moet worden. Desondanks is het logisch dat C.N.V. en N.V.V. dikwijls een gezamenlijke strijd strijden voor het belang der ar beidersbevolking. Daarin schuilt niets verkeerds, integendeel. Men kan im mers, hoewel van verschillend uit gangspunt redenerend, tot dezelfde conclusie komen. Maar er schuilt wel een gevaar in: de socialistische ideolo gie, die alleen het welzijn van de mens beoogt en niet met God en Zijn Woord rekent, trekt nu eenmaal de mens die immers van nature geneigd is God en zijn naaste te haten meer aan dan de leer van Christus. En het spijt ons te moeten zeggen, dat het C.N.V. zich niet altijd van dat gevaar bewust blijkt en wel eens gevaarlijk ver met de socialisten meegaat. Dan zullen de leiders wel het juiste principe in het oog houden maar het is de vraag of de leden dat ook doen! Deze opmerkingen kwamen ons in de gedachte bij het lezen van het ver slag over de studie-conferentie van het C.N.V., waar men van gedachten gewisseld heeft over de loonvorming. De inleider, de heer de Boer, sprak daarbij ook over winstverdeling en daarbij maakte hij een onderscheid tussen zijn opvattingen en die der so cialisten. Beiden gaan van het axioma uit, dat de arbeider recht heeft op een deel van de winst. Als nu, door bij zondere omstandigheden als oorlogs dreiging en dergelijke, de winst ab normaal hoog wordt, dan zijn beiden er voor, dat ook die arbeiders, die niet in het bedrijf werkzaam zijn, toch mee profiteren van de behaalde winst. Op dat punt komt echter het verschil in opvattingen: de socialisten willen, dat de overheid deze winsten afroomt en ze uitdeelt aan alle werknemers, ter wijl de lieer de Boer wilde ja, wat wilde hij eigenlijk? „Het C.N.V. ver werpt deze methode zo kan men in het verslag lezen maar acht het op grond van het gebod der naastenliefde redelijk, dat er een zekere winstdeling plaats vindt". Dit is wel een zeer merkwaardige uitspraak. Naastenliefde is immers iets, dat men nooit in een wettelijke sector kan trekken; het is een begrip dat samenhangt met de Christelijke leer. Met andere woorden: de on dernemers in een bepaalde bedrijfstak hebben de morele plicht arbeiders, die niet in hun bedrijfstak werkzaam zijn, mee te laten profiteren als het hun goed gaat. Tot zover is alles juist, maar om het niet op liefdadigheid te doen lijken zal er een organisatie moe ten zijn, die bindende regelen vast stelt. Het C.N.V. ziet hierin een taak voor de reeds opgerichte of nog op te richten bedrijfsorganisaties. Deze zul len regelen moeten stellen, bindende regelen. Maar trekt men dan toch niet het begrip naastenliefde in de wette lijke sector? Van die bedrijfsgroep moet men immers lid zijn en dar. moet men ook die bindende regelen aanvaarden. Zodat men zich niet aan de indruk kan onttrekken, dat er op dit punt weinig verschil zal bestaan tussen de overheid en de opgedrongen bedrijfsorganisatie. En zodat mentg^ werkgever terecht zal kunnen klagen. „Of ik nu van de kat of van de hater gebeten word, veel verschil maakt het niet, want gebeten word ik!" En als hij tegensputtert zal bi] me- nig werknemer de gedachte opkomen. „Deze man onthoudt mij het t°elcof~ mende deel. Hij is eigenlijk een diej. En van die gedachte is het maar ee kleine stap naar de Marxistische ste - ling, dat eigendom diefstal is. v oor- zichtigheid is hier wel zeer geboden. Tijdens de discussie werd er o.m. op gewezen, dat sommige groentewagens meer op vuilniswagens gelijken en een huisvrouw maar niet moet ken, als zij eens een bloemkool me bloed eraan krijgt, omdat de k van de veiling soms vol zlJten spijkers, waaraan de handelaien ViD?le°ePrenMhaWattel, hoofdagent van de Rijkstuinbouwvoorlichtina dienst, gaf een samenvatting va gesprokene. t Hij constateerde o.m., dat name op Walcheren te weinig krachten zijn voor de - groenteteelt. Verder wilde de Wattel terug tot de *atJg%0r- ladingen groenten werden ge 1! teerd. Veiling en telers moeten aan de grootst mogelijke schenken. r_ Daarnaast is de Plaatse.!1J,k® v De ziening van uitnemend belang. groente moet tot kopen lok Aan het einde der morgenvergad^ ring werd medëgedeeld. da stuursleden gekozen of herko:zen ren de heren P. Ton Czn., M. Geerse en D. Joziasse. Donderdag 17 k B In het Bijbel de Bijbel in de aan elk der ve land uitgereikt, tegenwoordiger digden van ?4 de Oecumeniscl verder aan ver verspreiding va Bij de uitreiki wezig bijna alle tal, (totaal hel doctoren in de t ten aan de ver hoofdbestuur vt schap, o.w. d< Arn. J. d' Ailly, hoofdstad eei nemers tot de v ds P. Veen uil woordigers van binderijen waar maakt, de algemi Belgische Bijbe Harts en de alg het Brits en Buil schap, rev. W. J. 150 personen uit de protestantse oud-katholieke tigheid bij, die zelfde zaal waai tot de vertaling waar ook de ver eenkwamen. De voorzitter Bij belgenootschai stuurslid was toe taling werd gem zitter van de ve: het Nieuwe Tes hoogleraar aan prof. dr F. W. Bijbels aan de v< Vooraf hield hij Prof. Grosheid gen, dat het Ni nootschap vanda; een groot werkA „De nieuwe Nederlandse taal In beginsel is d< gonnen in 1911, Veldhuizen een een riep om te vertaling van hq Ziet men op dan moet men b mene vergaderin Toen is de vraag of het niet gewei ten aan het N< nieuwe vertaling ven. De vraag w antwoord en na konden een twe voor het Oude en Testament, aan h Het Nieuwe Te: lngez mei en dan die laaie Als dit schrikbeel bij iedere maaltijc vlucht tot Rennie gewoon gesmolter sen de hevigste a maagzuur binnen wondermiddel die kelijk in te neme wat ook. En bovi kelijk! De profesta Kort geleden be; dikant Reland de I Zijn indrukken hee hij vermeldt daariri ding van de protest totaal der bevolkii is als die in Frank een bevolking van 250.000 protestanten. 200.00 tot de Lutbe: schau een theologisi 10.000 zijn Hervorm deeld zijn over on tische gemeenten. Pasteur de Pury eed, die door de ke; over de staat moest meer wordt gevor leven, dat geordem oorlog geldende w geen enkele beperki Dr Visser 't Hoi Ter gelegenheid van Martin Niemölk de secretaris-genera van kerken dr W. volgende gezegd: „Talloze mensen zijn met diepe dank er een Martin Nie Waarom? Omdat h zijn ganse existentii het betekent om ter reld zo uit geloof alles wat wij aan hebben samenvatten hij het woord van vertrouwd, zonder kommeren, gepredil kerkstrijd voor de zocht werd naar eer de landen in een g bekering, en na die dom mens, die van neels verwacht. Directeur „D Leeuwardei Het bestuur van veiling „De Tuinbol heeft zijn directeur schorst, benevens tv medewerkers. Door halve een onderzoek Kirchentag 1952 van Lutherse Dit jaar zullen i beurtenissen in het kerkelijk leven in De vergadering v reldbond, die van Augustus in Hanncn houden en de ook c houden Kirchentag, De vergadering va reldbond wordt eens houden, de Kirchent? derde maal. Op niet president van de Thadden in een maakt, dat het therr ..Wahlt das leben". van de Kirchentag doch bruder". L

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 5