m ZEN loupe BIJBELS IN NIEUWE VERTALING DE KERKEN UITGEREIKT. 50 JAAR STAATSMIJNEN. Jp Biesterveld, begenadigd orator* Kinderbijslagregeling voor kleine zelfstandigen geen succes* MATR0ZENSHAG VAART DER STILTE Plechtige ogenblikken te Amsterdam. Een groots werk werd voltooid. Mechanische mol. Dampo in het gezin Eén Kolom Vuur van Uw maag tot in Uw keel SOCIALE WETGEVING ONS FEUILLETON. j Prins geboren in Egypte, HIER Pagina 5 Donderdag 17 T nuari 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina hten veel opge- ;r, dat doen we, Maar dat komt erdwenen is hoe nnen weer het de boer, waar P DE KATER. fsprekend grote le socialistische hristelijke. Prin- laar immers de iddelpunt plaatst e door die mens pelijke en sociale 'den. ogisch dat C.N.V. en gezamenlijke it belang der ar- irin schuilt niets >1. Men kan im- erschïllend uit- id, tot dezelfde rir er schuilt wel ialistische ideolo- Izijn van de mens od en Zijn Woord maal de mens •e geneigd is God ten meer aan stus. En het spijt dat het C.N.V. at gevaar bewust ivaarlijk ver met it. Dan zullen de principe in het het is de vraag of i! kwamen ons in zzen van het ver- ■conferentie van >.n van gedachten de loonvorming, de Boer, sprak instverdeling en een onderscheid en en die der so- van het axioma •echt heeft op een Als nu, door bij den als oorlogs te, de winst ab- dan zijn beiden arbeiders, die niet am zijn, toch mee ■haalde winst. Op •r het verschil in ilisten willen, dat nsten afroomt en werknemers, ter- wilde ja, wat ,Het C.N.V. ver- zo kan men in maar acht het op der naastenliefde ekere winstdeling er merkwaardige lefde is immers in een wettelijke het is een begrip de Christelijke voorden: de on- paalde bedrijfstak ieht arbeiders, die ik werkzaam zijn, eren als het hun is alles juist, liefdadigheid te organisatie moe de regelen vast- t hierin een taak chte of nog op te isaties. Deze zul- stellen, bindende men dan toch niet 'fde in de wette- die bedrijfsgroep lid zijn en dar. bindende regelen tien zich niet aan ekken, dat er op schil zal bestaan n de opgedrongen En zodat menig il kunnen klagen: t of van de kater erschil maakt het ord ik!" uttert zal bij me- dachte opkomen: t mij het genlijïc een diej. is het maar een Marxistische stei- diefstal is. Voor- >1 zeer geboden. werd er o.m. op rtg groentewagens IS gelijken en dat niet moet schrik n bloemkool met omdat de kisten s vol zitten met e handelaren ac el hoofdassistent ou'wvoorlichtings- invatting van hex o.m., dat er m t te weinig arbeids de intensieve wilde de neer tiid, dat wagon- werden geexpor- lers moeten lue* igelijke aandacht plaatselijke voor- iend belang, □en - morgenvergade- ield, dat tot be of herkozen vra Czn., M. Ton, A- In het Bijbelhuis te Amsterdam is gistermiddag een exemplaar van de Bijbel in de nieuwe vertaling van 't Nederlands Bijbelgenootschap aan elk der vertegenwoordigers van een twintigtal Kerken in Neder land uitgereikt. Voorts werd een exemplaar ter hand gesteld aan ver tegenwoordigers van universiteiten en theologische scholen, afgevaar digden van 24 landelijke organisaties o.m. aan jeugdorganisaties als: de Oecumenische Jeugdraad, de Vrijzinnig Christelijke Jeugdcentrale, verder aan verenigingen op Evangelisatiegebied en de vereniging tot verspreiding van de Heilige Schrift. Bij de uitreiking waren voorts aan- in 1939, thans is ook het Oude Testa ment geheel vertaald en de volledige Bijbel werd gedrukt. Het Nederlandsch Bijbelgenootschap heeft tot taak, de Bijbel te drukken en te verspreiden. Maar dat alles is slechts voorlopig werk. Het kan geen Bijbelvertaling invoeren, officieel in wezig bijna alle vertalers, een dertig tal, (totaal hebben 40 professoren, doctoren in de theologie en predikan ten aan de vertaling gewerkt), het hoofdbestuur van het Bijbelgenoot schap, o.w. de onder-voorzitter, mr Arn. J. d' Ailly, burgemeester van de hoofdstad een der twee initiatief nemers tot de vertaling, de 72-jarige ds P. Veen uit Utrecht, vertegen woordigers van de drukkerijen en de binderijen waar de Bijbel werd ge maakt, de algemeen secretaris van het Belgische Bijbelgenootschap, ds J. Harts en de algemeen secretaris van het Brits en Buitenlands Bijbelgenoot schap, rev. "W. J. Platt. Totaal woonden 150 personen uit de meest verschillen de protestantse groeperingen en de oud-katholieke kerk deze korte plech tigheid bij, die gehouden werd in de zelfde zaal waar in 1926 het besluit tot de vertaling werd genomen en waar ook de vertalingscommissies bij eenkwamen. De voorzitter van het Nederlands Bijbelgenootschap die ook reeds be stuurslid was toen het besluit tot ver taling werd genomen tevens voor zitter van de vertalingscommissie van het Nieuwe Testament, de 70-jarige hoogleraar aan de Vrije Universiteit, prof. dr F. W. Grosheide, reikte de Bijbels aan de ve egenwoordigers uit. Vooraf hield hij een rede. Prof. Grosheide begon met te zeg gen, dat het Nederlandsch Bijbelge nootschap vandaag terug mag zien op een groot werk, dat werd volbracht. „De nieuwe Bijbelvertaling in de Nederlandse taal is gereed gekomen. In beginsel is de arbeid daaraan be gonnen in 1911, toen prof. dr A. van Veldhuizen een aantal theologen bij een riep om te komen tot een nieuwe vertaling van het Nieuwe Testament. Ziet men op het Bijbelgenootschap, dan moet men beginnen met de alge mene vergadering, öehouden in 1925. Toen is de vraag aan de orde gesteld, of het niet gewenst zou zijn te trach ten aan het Nederlandse volk een nieuwe vertaling van de Bijbel te ge ven. De vraag werd toestemmend be antwoord en na vele voorbereidingen konden een tweetal commissies, één voor het Oude en één voor het Nieuwe Testament, aan het werk gaan. Het Nieuwe Testament kwam gereed gebruik nemen. Dat is de taak der kerken, die er over te beslissen heb ben, welke vertaling in haar gods dienstoefeningen zullen worden ge bruikt en welke vertaling aan haar leden zal worden aanbevolen. Daarom biedt het Nederlandsch Bijbelgenootschap vandaag de Bij belvertaling aan de verschillende kerken in Nederland aan, en het doet dat met de bede, dat God het zo moge leiden, dat het grote werk, dat volbracht werd, blijken zal aan velen ten zegen te zullen zijn. De aanvankelijke prognose moet gunstig worden geacht. Blijke het, dat God verder zijn rijke zegen geeft aan de verrichte arbeid", zo eindigde prof. Grosheide. Een „mechanische mol" zal spoe dig gereed komen in een Moskouse fabriek, aldus meldt het Oost-Ber- lijnse avondblad „Nacht-Express". De torpedovormige machine, door twee personen bemand, werd ge bouwd, nadat Sowjet-geleerden de graafmethoden van molllen hadden bestudeerd door middel van x-stra- len. In 1947 is reeds met een der gelijke machine geëxperimenteerd in de Oeral. De „mol" zal voor alle soorten ondergronds werk worden gebruikt, zoals het leggen van buizen en ka bels, zonder dat de weg wordt op gebroken en het verkeer gestoord, aldus de „Nacht-Express". De bemanning zal door middel van instrumenten weten, waar zij zich bevindt. Het blad, zegt, dat de bouw. van de „mol" een nieuwe tad der wetenschap de ,Terro-Dyno- mica" inluidt. - |S x>"'5 <V' (Ingez. mededeling, adv.) Gezondheid komt in. Bij hoofd-, neus- en borstverkoudheid v -"! - Ouderwetse kanselredenaars. (IX) Hij bracht eigen theorieën in practijk. De laatste in onze serie „ouderwetse kanselredenaars" is tegelijk de enige der behandelde predikers, die tot de gereformeerde kerken heeft behoord. Daarmede wordt allerminst bewezen, dat in deze kerkengroep maar weinig redenaars voorkwamen. Ze zijn er geweest en ze bestaan er nog, maar in het door ons gekozen tijdperk, de 19e eeuw, waren ze niet talrijk. Hoe kwam dat lnuez mededeling, adv.l en dan die laaiend brandende pijn. Als dit schrikbeeld U voor ogen staat, bij iedere maaltijd neem dan Uw toe vlucht tot Rennies. 'n Paar Rennies, gewoon gesmolten op Uw tong, blus sen de hevigste aanval van brandend maagzuur binnen enkele minuten. Een wondermiddel die Rennies en gemak kelijk in te nemen, zonder water of wat ook. En bovendien nog zo sma kelijk! De protestanten in Polen. Kort geleden bezocht de Franse pre dikant Reland de Pury uit Lyon, Polen. Zijn indrukken heeft hij weergegeven en hij vermeldt daarin o.m., dat de verhou ding van de protestanten in Polen op het totaal der bevolking ongeveer dezelfde is als die in Frankrijk. In Polen zijn op een bevolking van 20 millioen ongeveer 250.000 protestanten. Van deze behoren er 200.00 tot de Lutherse kerk, die in War schau een theologische faculteit heeft. 10.000 zijn Hervormd en de overigen ver deeld zijn over ongeveer 100 methodis tische gemeenten. Pasteur de Pury constateerde, dat de eed, die door de kerkelijke leiders tegen over de staat moest worden afgelegd, niet meer wordt gevorderd. Het kerkelijke leven, dat geordend is volgens voor de oorlog geldende wetten, leek hem aan geen enkele beperking onderhevig te zijn. Dr Visser 't Hooft over Niemöller. Ter gelegenheid van de 60e verjaardag van Martin Niemöller op 14 Januari heett de secretaris-generaal van de wereldraad van kerken dr W. A. Visser 't Hooft, het volgende gezegd: „Talloze mensen over de gehele wereld zijn met diepe dankbaarheid vervuld dat er een Martin Niemöller onder ons is. Waarom? Omdat hij met de inzet van zijn ganse existentie heeft getoond, wat het betekent om temidden van deze we reld zo uit geloof te leven. Wij kunnen alles wat wij aan Niemöller te danken hebben samenvatten door te zeggen dat hij het woord van God, dat hem is toe vertrouwd, zonder zich om jets te be kommeren, gepredikt heeft tijdens de kerkstrijd voor de oorlog, toen er ge zocht werd naar een nieuw begin tussen de landen in een geest van berouw en bekering, en na die tijd steeds weer. Een dom mens, die van Hem iets sensatio neels verwacht. Directeur „De Tuinbouw" Leeuwarden geschorst. Het bestuur van de Coöp. groenten- veiling „De Tuinbouw" te Leeuwarden, heeft zijn directeur de heer H. R. I. ge schorst, benevens twee van zijn naaste medewerkers. Door de politie is ambts halve een onderzoek ingesteld. Kirchentag 1952 en vergadering van Lutherse Wereldbond. Dit jaar zullen twee belangrijke ge beurtenissen in het middelpunt van het kerkelijk leven in Duitsland staan: De vergadering van de Lutherse we reldbond, die van eind Juli tot begin Augustus in Hannover zal worden ge houden en de ook dit jaar wederom te houden Kirchentag, ditmaal te Stuttgart. De vergadering van de Lutherse We reldbond wordt eens in de vijf jaar ge houden, de Kirchentag dit jaar voor de derde maal. Op nieuwjaarsdag heeft de president van de Kirchentag, dr van Thadden in een radiorede bekend ge maakt, dat het thema dit jaar zal zijn „Wahlt das leben". In 1951 was het thema van de Kirchentag te Berlijn „Wir sind doch bruder". De Afscheiding van 1834 heeft geen predikers van formaat opgeleverd, al thans naar uiterlijke gaven gerekend. En aangezien de opleiding tot predi kant aanvankelijk uiterst gebrekkig was (pas in 1854 werd de Kamper Hogeschool gesticht), duurde het tot diep in de 19e eeuw eer uit de kerken der Scheiding enige predikanten voortkwamen, die door hun redenaars talent overal de aandacht op zich ves tigden. Dit hield ook wel verband met de opvattingen, welke door sommige Af gescheidenen ten aanzien van de pre diking gekoesterd werden. Het zijn dezelfde opvattingen die men nu nog wel in enkele oud-gereformeerde groe pen aantreft: een dominee die mooi preekt is de rechte man niet. Geleerd heid en mooie zinnen zjjn geen ken merk van het ware. Daarentegen zal de voorganger die in onbeholpen stijl preekt en die in platte taal het Woord Gods opent menigmaal voor de ware broeder worden aangezien. Ds L. G. C. Ledeboer van Benthui zen was zo iemand. Die schaamde zich er voor dat hij in zijn studententijd te Leiden had uitgeblonken in de Semie- tische talen; hij verkocht zelfs zijn bi- bHotheek en met een zeker welbeha gen leerde hij de platte termen van zijn volgelingen aan. Van predikkunde wilden tal van oude Afgescheiden dominee's niet we ten. Met gevolg dat zij, gelijk ds van Dijk in een boekje over de preektrant dier leraars in de periode 18341869 onweerlegbaar heeft aangetoond, naar de vorm veelal een stuntelige predi king brachten. Er zijn natuurlijk uit zonderingen geweest maar in ieder ge val bracht de Afscheiding geen kan selredenaars voort, althans niet in haar beginperiode. Al wat welluidend is. Heel anders verliep het ten tijde van de Doleantie. Toen gingen wel predi kanten met oratorische faam de ge meenten voor. Wij behoeven alleen maar te herinneren aan dr A. Kuyper, die een redenaar van formaat was. Doch het merkwaardige was, dat Kuyper meer nog als politiek spreker dan als kanselredenaar beroemdheid kreeg. Van hem kan terecht xvorden gezegd wat prof. dr G. Brom schreef over Schaepman: „De gewijde plaats scheen hem enigszins te belemmeren in zijn reuzenzwaai". Schaepman sprak beter In een zaal dan in een kerk. Kuyper ook. De gereformeerde kerken hebben van Kuyper als predikant maar weinig genoten. Hij betrad maar zelden de kansel. Doch in zijn medita ties, in zijn Standaard- en Heraut artikelen en in zijn politieke spreek beurten had hij voldoende vat op zijn mensen. Daarom moeten we hier iets schrij ven over Petrus Biesterveld (1863 1908), die onbetwist de beroemdste ge reformeerde kanselredenaar is ge weest. Reeds op 20-jarige leeftijd werd de begaafde jongeman dominee en wel te Sexbierum. Kort daarop vertrok hij naar Gorinchem, weer een poosje later naar Rotterdam, waar hij tot 1894 bleef. In dat jaar volgde zijn benoeming tot hoogleraar te Kampen. Hier onderwees Biesterveld de ambtelijke vakken, der halve het practische predikantswerk. Hier gaf hij zijn theorie van de pre dikkunde en wat meer was, hij bracht deze theorie zelf ook in practijk! In Biesterveld, de gevierde redenaar, kreeg het Schriftwoord accent dat ons vermaant tot al wat welluidend is (FiL 3). Gunst der goden. Biesterveld is, evenals enige andere door ons beschreven „kanselsterren" (E. A. Borger, A. des Amorie van der Hoeven Jr) jong gestorven. Volgens een oude Griekse wijsheid is jong te sterven een blijk van der goden gunst. Mogen de heidenen zich wellicht ge troost hebben met deze idee, zij die van Biestervelds gaven genoten, treur den er om. In 1902 met prof. dr H. Bavinck van Kampen overgegaan naar de Vrije Universiteit te Amsterdam, zette Bies terveld zijn wetenschappelijk werk voort. De redenaar was ook een harde werker. Hoewel hij niet de doctorstitel bezat, ging hij terecht door voor een geleerde van naam. Wat vooral in Biesterveld aantrok was zijn beminnelijkheid. Een gevierd man loopt groot gevaar bedorven te worden, doch daarvan was bij de le venslustige Biesterveld geen sprake. Prof. dr H. Bouwman heeft van hem geschreven: „Door zijn hemelse leer meester onderwezen in de leerschool der smart, kon hij met de moede een woord ter rechter tijd spreken. Hij was een beminnelijk mens, altijd en overal welkom. Het gezelschap werd veraan genaamd door zijn tegenwoordigheid. Het leed dat hem in ruime mate trof, hield hij voor zichzelf en sloot hij op in de kring van zijn gezin. Maar (hier citeert Bouwman prof. Bavinck) aa zijn vrienden t af hij de rijkdom van zijn gemoed, de opgewektheid van zjjn geest, de gulheid van zijn scherts, de blijmoedigheid der natuur, de har telijkheid van zijn vriendschap, de eenvoudigheid van zijn kinderlijk ge loof". Het model van Calvijn. Biesterveld was zeer geïnteresseerd op het gebied van de christelijke barm hartigheid. Het diaconaat trok hem aan en het sanatorium Sonnevanck kreeg in hem een van zijn eerste be stuurders. Maar wat hem permanent bezig hield was de prediking. Volle ker ken hield hij tot zijn dood. De be kende dominé Gispen te Amsterdam, een man die zonder vooropleiding tot het predikambt was toegelaten, had in de hoofdstad steeds een talrijk ge hoor. Maar tegen Biesterveld moest ook hij het afleggen. Eens bad Gispen die een geestig man was in een mager bezette avondbeurt Biester veld trok in een andere kerk de massa): „Here, zegen uw volk, over al waar het vergaderd is; ginds waar het vol is en hier waar het leeg is!" Onder de geschriften die Biesterveld naliet, is er een getiteld „Calvijn als bedienaar des Woords", een interes sant geschrift, dat er getuigenis van aflegt hoe Biesterveld in Calvijn zijn model vond. Niet alleen omdat deze het licht des Woords zuiver e.i rein deed schijnen maar ook omdat Calvijn oog had voor het schone in de taal der prediking. Een ander geschrift betreft de zuid nederlandse homileet (hoogleraar in de predikkunde) Andreas Hyperius, die in de 16e eeuw leefde. Ook hier toont Biesterveld zich een leerling, maar dan een die de gedachten van zijn leer meester weet over te brengen aan an deren. Calvijn en Hyperius, begena digde docenten in de predikkunde en zelf ook redenaars van betekenis, heb ben in Biesterveld een waardig opvol ger gevonden. Slechts kort blonk zijn ster. Maar de gereformeerde kerken zijn wel verrijkt geworden door een figuur als Biesterveld. De Staatsmijnen in Zuid-Limburg en hun belangrijkheid voor de Nederlandse industrie zullen dit jaar in het middelpunt der belang stelling worden gebracht. De aanleiding hiertoe is de met feestelijk heden gepaard gaande viering van het vijftigjarig bestaan der Neder landse Staatsmijnen, op 9, 10 en 11 Mei. Hoewel elk schoolkind geleerd heeft van de Limburgse mijnstreek waar de voor elk industrieel land zo belangrijke steenkool in eigen land gewonnen wordt, van de inrich ting der mijnen die moderner geoutilleerd zijn dan de Engelse, Bel gische en Duitse, van de noodzakelijkheid van goedkope steenkool voor de Hoogovens in IJmuiden en de besparing aan buitenlandse valuta, is het goed deze feiten ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan der Nederlandse Staatsmijnen in herinnering te brengen. En ook is het goed even stil te staan bij de 'moeizame arbeid van de mijn werker die, van zonlicht gespeend, in moeilijke omstandigheden werkt om de kostbare delfstof, het zwarte goud, ten bate van het Nederland volk aan de dag te brengen. -_J Indonesische regering bestelt kustvaarders. De Indonesische regering heeft or ders geplaatst voor de bouw van 45 kustvaarders (vrachtschepen) op Ne derlandse, Duitse, Belgische en Itali aanse werven. De schepen zullen bij de staatsrederij worden ingeschakeld in het interinsulair zeeverkeer. De grootste van deze kustvaarders zullen 700 ton meten. Antobcstuurder die na aanrijding doorreed, thansbekend. De Rijkspolitie te Renswoude heeft gisteravond de 37-jarige H. S., direc teur van een melkfabriek te Veenen- daal, gehoord. Hij bekende de 41-ja- rige boerenarbeider H. Vlastuin uit Ederveen onder Renswoude te hebben aangereden. Zoals gemeld is Vlastuin ten gevolge van deze aanrijding over leden. Wat het jaar 1951 bracht. Een trieste geschiedenis met de „Noord-Nederland", Ook in 1951 werd gewerkt aan de uitbouw van de sociale wetgeving en in het bijzonder aan de verzekeringswetgeving. Als voorbeeld daarvan moge dienen de sedert 1 Juli 1951 in werking getreden kinderbijslagregeling voor kleine zelfstandigen. Velen beweren evenwel, dat dit geen verzekerings wetgeving meer is, ten eerste omdat het een noodwet is en ten tweede, omdat het niets meer met verzekering uitstaande heeft, maar zuiver een bedelingsregeling is, waarvan de kosten voor honderd procent door de Staat gedragen worden. Met dit Noodwetje doet zich iets opmerkelijks voor. Blijkens nauwkeu rige berekeningen werd verwacht, dat het de Staatskas 15 millioen gulden zou kosten. Zoals het er thans echter bij staat; is het met een bedrag van 2 a 3 millioen gulden per jaar bekeken. Is dit nu een bewijs, dat het er met de klei ne middenstand niet zo ongunstig voor staat als men aanvankelijk gedacht had of (en dat is ook mogelijk) is men huiverig om volledig opening van zaken te geven? Naar de tegenwoor dige stand van zaken gemeten kan men niet zeggen, dat een dergelijke bijdra ge in de kosten van levensonderhoud voor de Nederlandse Middenstand van enige betekenis is. WERKLOOSHEIDSVERZEKERING. In het jaar 1951 is men tot een zeer belangrijke beslissing gekomen, n.1. dat op 1 Juli 1952 de wachtgeld- en werk loosheidsverzekering volledig in wer king zal treden. Deze op zichzelf zeer belangrijke beslissing betekent tevens een begin van reorganisatie der uit voeringsorganen, daar deze wet door geheel nieuwe organen zal worden uit gevoerd en er nog steeds geen beslis sing is gevallen over de totale uitvoe ringsorganisatie der sociale verzeke ring. Daarover ging de reeds jaren aan de gang zijnde pennestrijd tussen belang hebbenden en deskundigen nog steeds, voort, zonder dat er van enige toena dering van de tegengestelde standpun ten sprake werd. Pro en contra organen van het be drijfsleven of van die der Overheid. En te midden van die strijd vierde de Rijksverzekeringsbank zijn gouden jubileum. Van alle zijden kreeg deze instelling gelukwensen en waarderen de woorden toegezwaaid en ontbrak het niet aan loftuitingen over de uit stekende uitvoering der Ongevallen en Invaliditeitsverzekering. De voor standers van de Overheidsorganen hebben hiervan dankbaar notitie ge nomen. „NOORD-NEDERLAND". Schril stak daartegenover af het ge beurde met de bedrijfsvereniging „Noord-Nederland". Over deze instel ling kwamen op een gegeven moment zoveel klachten los van werkgevers, arbeiders en artsen, dat het College van toezicht op de bedrijfsverenigingen een grondig onderzoek Het Instellen. De uitslag van dit onderzoek was ver nietigend voor de leiding van dit ver- zekeringsorgaan. In tal van arbeidersgezinnen was leed gebracht, doordat men zieken en invaliden tekort had gedaan. Velen hebben zich afgevraagd, hoe het mo gelijk was, dat dit gebeurde bij een instelling, die door werkgevers en ar- (Ingez. mededeling, advert.) JHH VANROSSEMS. Notaris Wiekheuvel kwam tweemaal per week, zoals je doet bij een ernstige zieke en het leek Karei dat hij zichzelf dit ongeluk verweet. Toch wilde hij van geen ophouden weten en nu al praatte hij over de volgende opstijging die hij, volgens afspraak, mee zou ma ken. Karei plaagde hem er dan mee, dat het maar gelukkig was geweest, dat deze keer zijn plaats door de boe rendochter ingenomen was, maar de oude heer wilde daar niet van horen. „Je hebt je laten dwingen tot die vaart", zei hij verwijtend. „Dat mag je nooit doen. Jij had baas moeten blij ven van die tochten en niet een boer. Wat weet een boer tenslotte van de ballonvaart? Denk je dat een boer zich laat dwingen om zijn koeien in het land te doen wanneer het vriest? Je wist dat het geen weer was: dan moet je thuis blijven: beter tijd verspeeld dan je leven. Nee, dat moet je over doen, zo kan je je ballonvaarders- leven niet besluiten. De mensen zou den ons uitlachen." -Er zit iets in die woorden; begreep Karei, maar hij wilde toch bij zijn besluit blijven, want hij vond de over winning op zichzelf belangrijker dan alle ballonvaarten samen, vooral nu hij één keer toegegeven had. Vorster- mans, die één keer zijn vriend kwam bezoeken lachte hem vierkant uit toen hij zijn besluit vertelde: „Dat is kin derpraat", zei hij. „Zo mag een kerel niet redeneren. Ik ben even bij je ballon wezen kijken en die is er best afgekomen: een paar scheurtjes, dat is alles. Er zal een nieuw net moeten komen, maar dat krijg je van mij. Hoe lang zei je, dat je nog moest dat Marianne komen zou. Hij zou haar dan opnieuw beloven dat hij niet meer op zou stijgen. Er zou dan een beloning zijn als hij het ook werkelijk naliet. Maar de dagen verlieepen en Marianne kwam niet. Eerst hoopte hij nog steeds: ze zal komen, maar tenslotte werd hij kre gelig om haar wegblijven en dezelfde GO VERBTTRG 47. liggen? Anderhalve week? Goed, dan zal ik zorgen dat je binnen een maand weer in de lucht zit." „Spaar de moeite", weerde Karei af. „Ik vaar toch niet". Alsof die woorden ongezegd waren praatte Vorstermans vrolijk door over de vele vaarten, die hij nog met hem maken zou en over buitenlandse rei zen die ze samen zouden ondernemen. Het is dan moeilijk om onbewogen te blijven, want de rust in bed en de vriendelijkheid van de bezoekers ga ven zelfs aan dit voorbije ongeluk een schijn van avontuurlijke voldoe ning. Als hij zich zwak voelde in de eigen beslissing verlangde hij er naar plannen van vroeger kwamen steeds vaker bij hem op: ik zal door blijven gaan met mijn ballonvaarten en ik zal naam maken. Dan zal ik naar Marianne gaan en haar heel de eer bieden voor haar liefdeZoals hij dat al zo dikwijls herhaald had, wan neer hij naar haar terugverlangde. Nee, Marianne kwam niet. Nellie wel. Elke dag bijna kwam Nellie en ze bracht grote bossen bloemen en veel fruit mee, wanneer ze hinkend bin nen kwam op de bezoek-uren. Wan neer ze alleen op bezoek was begon ze te praten over de gesprekken die ze in de ballon gehad hadden. Thuis had ze over die dingen gepraat en eerst waren haar ouders teleurgesteld geweest. Nu zagen ze wel in, dat het moeilijk anders kon en dat haar ge luk hier liggen zou. Er was zelfs bij haar vader een grimmig genoegen te bespeuren, dat hij nu op deze manier het dorp weer tarten kon en zich vrij tonen van de vastgeroeste ideeën. Zelf was de vader naar zijn arbeider gegaan en hij had er over gesproken, dat hij zijn zoon als man voor zijn dochter begeerde. Nellie moest lachen nu nog, nu ze het verteld om het stom-verbaasde gezich van de man, toen hij hoorde hoe zijn zoon dan la- Ier boer zou worden op de boerderij van Dirksl .n:1 en sinds die dag nam hij zij pet af als hij Nellie zag. Maar zij was gelukkig nu en als ze uitge praat was over zichzelf, omdat hij er naar gevraagd had, vroeg ze op haar beurt belangstellend naar het meisje dat in de bossen het eerst bij hem was. Hij schudde dan triest zijn hoofd en als aan een zuster vertelde hij haar van zijn vergeefs wachten. Zij bood aan om een boodschap aan Ma rianne te brengen en haar te vragen om hem te bezoeken, maar verschrikt had hij dat geweigerd: „Als ze uit zichzelf niet komt moet ze maar weg blijven, zei hij bitter. „Ze weet toch dat ik hier lig!...." (Wordt vervolgd.) UITSLAGEN DER PUZZLES. KERSTPUZZLE. Een stroom van oplossingen kwam bin nen. Als prijswinnaars kwamen uit de bus: J. J. Minnaar, Kruiningen; F. P. van Westenbrugge Jzn, Kerkwerve; A. Wii- lemse, Sint Laurens OUDEJAARSPCZZLE. De prijzen van deze puzzle gingen naar: M. Dijl, Waarde; H. Kalle, Sint Anna- land; S. Verhage, Oostkapelle. beiders gezamenlijk wordt bestuurd. In ieder geval blijkt hier weer uit, dat een uitvoering der verzekering zonder een goed geregeld Overheids toezicht, ook thans nog niet mogelijk is. Van dit inzicht getuigde ook de aanneming door de Tweede Kamer van de Spaar- en Pensioenfondsenwet. In 1951 kwam voorts tot stand de bedrijfspensioenregeling voor het schil dersbedrijf, met verplichte aansluiting voor de patroons. Van deze verplich ting kon men ontheffing krijgen als aangetoond kon worden, dat men op andere wijze reeds een gelijkwaardige voorziening had getroffen of nóg zou treffen. Dit bij wijze van overgangs maatregel. Van patroonszijde kwam er nog al wat critiek, omdat het Fonds bestuur deze overgangsbepaling niet soepel genoeg toepaste. Bij de intrede van het nieuwe jaar staan wij voor de vraag: Wat nu? Wat zal 1952 ons brengen? Nog meer z.g. sociale zekerheden? Of zal men zich ook nog willen herinneren de wijze woorden van het oud-vaderlands gezegde, dat „wie al zijn kost ver slindt omtrent het middagmaal, zijn tafel bijster schraal zal vinden als het avond is?" Koningin Narnman van Egypte heeft Woensdagmorgen het leven geschonken aan een zoon. Het kind zal Prins Ahmed Foead worden genoemd, naar zijn groot vader Koning Foead. en over de grenzen ,Wij zeggen ne* ue wercid". Onder de- ze titel heeft de buitenlandse persvereni ging in het gebouw van de Kamer van Koophandel te Rotterdam een tentoon stelling georganiseerd die door de voor zitter van de Kamer, mr K. P. v. d. Man- dele werd geopend. ,juaat ik voor de Pasen alvast eens een eitje leggen" heeft een kip van de land bouwer Scheilekens in Gemonde (N.- Brab.) gedacht en zij verblijdde haar eigenaar met een exemplaar' dat 8 cm. lang was, bijna 5 cm. omtrek had en 170 gram woog. Verongelukt in Canada is de 32-jarige Nederlandse emigrant Hendrik van der Hoef uit Barneveld, toen een aanhang wagen van een tractor losschoot en net gevaarte in de sneeuw omsloeg, waaroij v. d. Hoef er onder geraakte. Hij was pas een half jaar in Canada en laat daar een vrouw en twee kinderen achter. Een prijsvraag voor iiet oeste water- vertschilderij over een Kerstmis-ontwerp is uitgeschreven door een Amerikaanse firma voor Kerst- en Nieuwjaarskaarten. De eerste prijs bedraagt 2(JUü aoilar, ae tweede 150u en de derde 1000 dollar. Een noodtoestand heerst volgens het Franse protestantse blad „Le Christianis- me au siècle" in Franse predikantsgezin nen. De honerering der predikanten oer Franse Protestani.se Kerk is v-eei en v«ei te laag en schept voor de gezinnen, voor al met schoolgaande kinueren een -on dragelijke situatie. Een orkaan tiie gisteren gedurende drie uur op de Orkanen, een eilandengroep ten noorden van Schotland, heelt gewoeu, heeft practise h alle huizen daar oescha- digd. Zonder stroom zaten Dinsdag veie Lon- dense huisgezinnen omdat er geen mun ten meer m de meters konoen. meer uan de helft van de Londense meier opnemers is in staking met het doel een einde te maken aan de controle-maau egelei De treinen in de Sowjet unie x 11 niet harder dan 40 km per uur en a-a reisduur tussen de diverse trajoeLm u langer dan in 1913. i hl

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3