Bij de Nederlanders in Grand Rapids. Engeland zal met zijn maat regelen voortgaan* Het nieuwe Belgische kabinet* VAART DER STILTE Amerika en de Amerikanen Calvin College, geestelijke pioniersarbeid* Nare dagen AKKERTJES Niet voor publicatie* Sneller en groter schip voor „Flying Enterprise". Schouder aan schouder met de V. S. naast Europees leger. Industrieel schenkt reddingstation* een partij dennenhout ONS FEUILLETON. Engeland vraagt militaire hulp Woensdag 16 Januari 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Er zijn vele plaatsen en streken in de Verenigde Staten, waar je nog vrij sterke bevolkingsgroepen van Nederlandse oorsprong vindt. In Chicago bijv. vond ik in het telefoonboek vier predikanten, dienend bij oorspronkelijke Nederlandse Hervormde en Gereformeerde Kerken, met echt Nederlandse namen. En in Pella (Iowa), wordt niemand aange nomen als kellner of winkelmeisje, wanneer de sollicitante geen Neder lands spreekt. Verder vindt je vrij sterke Nederlandse kolonies in o.a. Manhattan (Montana), aan de Canadese grens; in Newark, New Jersey en ook in verschillende dorpen in het industriegebied om Pittsburg Penn sylvania)Ontegenzeggelijk is het evenwel Grand Rapids en omgeving, waar je de sterkste concentratie van Nederlandse emigranten aantreft. Je vindt ze daar in alle soorten, van de vroegste tijden, uit de periode van de Afscheiding en ook uit de tijd van de grote trek kort voor en na de eerste wereldoorlog. Geen wonder uiui ook, dat Grand Ra pids het natuurlijke en industriële centrum in dit gedeelte van de staat Michigan weieens het Jeruzalem van de Nederland-Amerikaanse Calvinisten wordt genoemd. Naar Amerikaanse begrippen is Grand Rapids een stad van slechts middelmatige grootte met zijn ruim tweehonderddui zend inwoners, de voorsteden meegere kend. Doch zildi-n zul je een stad vin den, waar de Nederlandse invloeden nog groter zijn dan hier. Wandelend door ae straten aanmer kelijk vriendelijker en gezelliger dan in de monsterachtige millioenensteden vind je bijna zaak aan zaak Nederlandse namen. Heel veel Groningers; maar ook Friezen, Zuid-Hollanders en Zeeuwen. Voor iemand, die liefhebberij heeft in "t onderscheiden van naamgroepen en naamsoorten naar aardrijkskundige oor sprong biedt deze stad van de meubel industrie een heel interessant object, het merkwaardige is daarbij dat de ouaere immigranten vaak in aparte wij ken bijeen zijn gekropen. Moet je een Fries bezoeken, tien tegen één dat je hem vindt in een staat, waar hij omgeven is door vele vroegere provinciegenoten De Groningers en de Zeeuwen wonen al evenzeer in aparte stratengroepen. Uiter aard gaat deze onderscheiding niet meer zo sterk op voor de kinderen van de oor spronkelijke immigranten, de „Tweede g ^eratie Nederlands-Amerikanen". MENGELMOES VAN TAAL. oe taal, zoals die hier gesproken wordt, is voor de Nederlandse bezoeker vaak een verbijsterend mengelmoes van Ame rikaans en Nederlandse dialecten, dat hij de eerste dagen niet altijd even vlot ver staat. Zo herinner ik ut.j nog mijn grote verbazing, toen ik, een paar dagen geleden, mijn gastvrouw mrs Jen nie (ojtewel: Jantje) Timmer haar m de woonkamer ruzieënde kinde ren als volgt hoorde toespreken: „He- denmientied what's going on here". En dat is dan nog een uitdrukking, die je niet in verlegenheid brengt, maar heel anders wordt het als je verteld wordt door een boer: „van morgen heb ik eeffies de weiland op- fenst en vanmiddagheb ik de car in toun gedreven". Als je dan goed na denk t kom je er wel uit en ontdek je dat de goede man 's morgens een nieuwe omheining (fence) om het weiland heeft gemaakt en 's middags met zijn auto (car) naar de stad (town) is gereden (to drive). En bij de kinderen van de immigran ten, nu al weer huisvader en huismoe ders, behoef je helemaal niet meer op een Nederlands gesprek te rekenen. Zij verstaan het merendeels nog wel, ten minste de taal of het dialect van hun familie in Nederland, maar spreken kun nen ze het niet. Daarentegen gebruiken ze nog wel veel Nederlandse woorden als „gek" en „vies"; voor de Groningers komt er dan nog het woord „ja" in de beteke nis van „immers" bij en voor de Friezen aan het slot van een zin niet zelden het stopwoord „nou". «VELVARnNDE STREEK. Het is een welvarende streek, deze om geving van Grand Rapids, dat heb ik wel begrepen in de dagen dat ik er rond reisde. En het is mü nu ook wel duide lijker geworden het zfj met gerecht vaardigde nationale trots geconstateerd waarom vele Amerikanen met veel waardering en ontzag spreken over de nijverheid van de Nederlandse Amerika nen. Zeker, het zijn niet allemaal million- nairs geworden. Doch zo langzamerhand weten we hier In Nederland toch ook wel, dat dit fabeltje in de Verenigde Sta ten ook nooit meer dan een fabeltje is geweest. Je moet er minstens even hard werken als hier, maar dan zijn er ook mogelijkheden om een goed stuk brood, met dik boter en een smakelijke beleg ging te verdienen. Intussen zijn er wel degelijk Neder landers in Grand Rapids, die het heel ver gebracht hebben. En dan denk ik in de eerste plaats aan de heer Jan Hekman, de fabrikant van koekjes en beschuit, in geheel Michigan en ver daarbuiten be kend. (Helaas heb ik hem niet kunnen treffen, enkele dagen voor ik in Grand Rapids was, was hij door zijn familie en vrienden ten grave gedragen. Betreurd door hoog en laag, en niet in de laatste plaats door de Christian Reformed Church van Grand Rapids). Echter dat is een les, die je in Amerika alleen kunt leren het zit hem in dit land niet in de hoe veelheid dollars die je verdient, het komt er op aan of je een goede bur ger bent. Een burgerdie weet van aanpakken, die zich bewust is van zijn verantwoordelijkheid tegenover Kerk, Staat en Maatschappij. Dat zijn de eigenschappen, eigen schappen van karakter die worden gewaardeerd. En Jan Hekman ook al zijn arbeiders noemen hem Jan of John werd niet geëerd omdat hij veel geld had, maar omdat hij een goed burger was. NEDERLANDS MONUMENT. Wil men echter beslist in Grand Ra pids iets tastbaars, iets groots aanwijzen van Nederlandse oorsprong en opzet, dan zie men naar het Calvijn College. Deze kostelijke hogesehool voor de theologi sche studenten van de Christian Refor- „Bent U nu hier?" vroeg mij een verwonderde Amerikaanse dame in één van de drukste winkel straten van Gr. Rapids. Geen wonder, dat zij enigszins ver baasd was. Enkele dagen tevoren waren we elkaar tegengekomen op de grote internationale vee tentoonstelling in Chicago. Piet te Nuyl, die ook bij de NATO-groep hoorde en ik waren enigszins van ons escorte afge dwaald en plotseling werden we toen geïntervieuwd. voor een radiostation uit Ohio. Uiteraard trok de opname op deze tentoon stelling enige belangstelling en onder de luisterenden bevonden zich ook Mrs en Mr John Wy- chers uit Grand Rapids. De heer Wychers hoorde aan ons accent, dat wij Nederlanders waren en sprak ons later dan ook in het Nederlands aan. Echter, aan zijn accent kon ik weer horen dat hij van Groningse afkomst was hij vertrok ca. 40 jaar geleden uit Zoutkamp naar Gr. Rapids en het duurde dan ook maar even of er werd een druk gesprek in het Gronings gevoerd, waarvan de Amerikaanse radioreporters even veel verstonden als de Neder landse radio-omroeper Piet te Nuyl Jr. JJ med Church en deels ook voor de Protes tant Reformed Church (de Gereformeer de kerkgroep, die in Nederland bekend is als de Hoeksema-groep)Dit Calvin College is in geheel Amerika geworden tot een machtig getuigenis van Neder landse pionierszin naar de geest. Weinig andere groepen zijn er geweest ik zou er tenminste niet één kunnen noemen, be halve misschien de Luthersen van Duitse afkomst die zich van den beginne aan zo sterk hebben gerealiseerd, dat immi granten „bfj brood alleen niet kunnen leven". Evenzo vind je daar in de buitenwijken van Grand Rapids het machtige en nog steeds groeiende gebouwencomplex van het Calvin College. De gehoorzalen, de grote slaapgebouwen, de imposante biblio theek het Hekman Memorial. En ook in het kleinere. De bloeiende kerkelijke gemeenten, de Christelijke scholen die geen cent subsidie ontvan gen en met vele opofferingen in stand moeten worden gehouden waarbij de Reformed (Hervormde) en Christian Re formed (Gereformeerde) Church broeder lijk samenweken. Neen, of het nu is onder de uienver- bouwende bewoners van Zeeland, de boe ren van Zuid-Holland, de middenstanders van Noordeloos, dan wel de meubelma kers van Grand Rapids, overal vind je dezelfde prettige, hartelijke, eenvoudige geest van Christelijke burgerzin en naas tenliefde. (Ingez. mededeling, adv.) llngez mededeüri adv.) mededeling, advert i zijn voor de moderne vrouw geen „verloren" dagen meer. Zij verdrijft de periodieke pijnen direct met ten paar ...die helpen direct! J Verslaggevers op het balcon in de eetzaal hoorden tijdens de eerste gang tot hun verbazing een tafelgesprek tussen Chur chill en zijn Canadese ambts genoot St Laurent. Per abuis waren de voor de redevoeringen bestemde microphones reeds in geschakeld. De politie verbrak de verbinding, toen het ontdekt werd, en de secretaris van de Canadese minister-president haastte zich naar de perstribune met de ernstige waarschuwing, dat iedere correspondent, die het gesprek zou publiceren, geen toegang meer zou hebben tot de perstribune in het parlement en tot de regeringsdiners. De Amerikaanse maritieme raad heeft besloten de „Halaula Victory", gebouwd in 1945 en metende 7607 ton, aan de „Is- brantsen" te verhuren in plaats van de --'lying Enterprise". De „ETying Enter prise" werd in 1944 gebouwd en mat 6711 ion. Het schip was ook niet zo snel als bet aangebodene. Vice-admiraal Coch rane, van de federale maritieme raad, reide dat het „meer dan verheugend" zou aJn, indien kapitein Carlsen het bevel over het nieuwe schip zou krijgen. Zoals gemeld h ft de maatschappij Carlsen een nieuw schip beloofd. De Amerikaanse generaal Lawton Col lies heeft op een persconferentie ver gaard, dat de middelgrote pantserauto's bij de gevechten tussen gepantserde voer ingen in Korea zich beter getoond heb ben dan de middelgrote tanks. Er zou- oen nog verbeteringen aangebracht wor- D W. H. van Leeuwen jubileert. Vrij- 1 Februari is het veertig jaar gele- b'b, dat Ir W. H. van Leeuwen, presi- oent-directeur van de N.V. Koninklijke j'Wajidse Gist- en Spiritusfabriek te "ebt. aan die onderneming werd ver- loespraak van Churchill. De Britse premier, Winston Churchill, heeft aan een diner te Ottawa in een toespraak verklaard, dat Groot-Brittannië voor geen enkele maategel terug zou schrikken om het vertrouwen in zijn land te herstellen. Engeland, dat een moei lijke tijd tegemoet gaat, zal met zijn maatregelen voortgaan, hoe onpopulair deze ook mogen zijn. Sprekend over een verenigd Europa en I ste eeuw hebben de economische machts- de vorming van een Europees leger, I balans vande oude wereld naar de waaraan ook Duitsland zal deelnemen, I nieuwe doen doorslaan. Europa zou de zei de Britse premier: „Ik ben reeds lang toestand niet te boven gekomen zijn zon- een openlijk voorstander van beide denk- der de materiële en morele steun van beelden geweest. Wij zullen alles wat in onze macht ligt doen, om de plannen hiertoe te doen slagen. Dit betekent ech ter niet, dat Engeland een deel van een Europese federatie zal worden, noch dat zijn leger, dat reeds op het vaste land paraat staat en nog steeds groeiende is, op een dergelijke wijze zal worden opge nomen, dat het zijn identiteit verliest. Wij staan tezamen met Amerika schouder aa schouder naast het Europese leger en zijn Duitse elementen onder het opperbevel van de N.A.V.O., teneinde iedere agressie, die zich te gen ons mocht richten, het hoofd te bieden." Hadden de „vrije landen" in Ottawa blijk gegeven van hun vastberadenheid, de vrede was nog niet de onbetwiste heerser. De rijkdommen, die de weten schap in de schoot der mensen kon wer pen, moeten gebruikt worden om de ver schrikkingen van een nieuwe oorlog af te wenden, aldus Churchill. De twee wereldoorlogen in de twintig- Canada en Amerika, Het Atlantisch Pact heeft veel te dan ken aan het Canadese staatsmanschap en aan het persoonlijk initiatief van premier St. Laurent. Aan de horizon vormen zich thans vreemde wolken. Het is echter een goed ding, dat er thans eenheid heerst ,van het begin af aan", aldus de Britse pre mier. Ruim 11.500 stuks vee en 12.450 var kens zijn in Zweden afgeslacht bij de bestrijding van mond- en klauwzeer. DOBBELMANN lekker man I De Belgische kabinetsformateur Jean van Houtte heeft Dinsdagmorgen, na zijn terugkeer van het paleis, voorlezing gedaan van het nieuwe kabinet. De samen stelling hiervan is als volgt; Eerste minister: Jean van Houtte. Buitenlandse zaken: Paul van Zeeland. Verkeerswezen: P. W. Segers. Buitenlandse handel: Joseph Meurice. Binnenlandse zaken: Ludovic Moyer- soen. Justitie: Joseph Pholien. Onderwijs: Pierre Harmei. Finantiën: A. E. Janssen. Economische zaken: Jean Duvieusart. Wederopbouw: Albert Coppe Koloniën: Andree Dequae. Arbeid: Van den Daele. Publieke werken: Oscar Behogne. Landbouw: Charles Heger. Volksgezondheid: Alfred Detaeye. Landsverdediging: Eugen Degreef. Het nieuwe Belgische kabinet telt acht Vlamingen en acht Walen. Dit is de derde homogeen-katholieke regering sedert de verkiezingen van 5 Juni 1950, toen de C.V.D. de absolute meerderheid in kamer en senaat ver overde. Het wordt opmerkelijk genoemd, dat Pholien opnieuw in de regering is opge nomen als minister van Justitie. Eyskens blijkt geweigerd te hebben deel uit te maken van het kabinet, omdat hij van oordeel is, dat de stroming in de conser vatieve gelederen van de C.V.P. tegen hem nog te sterk is. Zoals bekend ver weet men in deze kringen zowel Eyskens als Duvieusart een te slappe houding te hebben aangenomen na de terugkeer van Koning Leopold naar België. Slechts twee ministers uit het vorige kabinet zijn verdwenen, namelijk Bras- Selden Chapin terug naar Nederland. De Amerikaanse ambassadeur in Neder land, Selden Chapin, zal met de „Queen Mary" naar zijn post in Den Haag terug keren. Het schip vertrekt 23 Januari uit New York. seur (binnenlandse zaken) en de Boodt (wederopbouw). De nieuwe ministers werden in de loop van de dag beëdigd. De kamers zullen Dinsdag 22 Januari bijeenkomen. Op een vraag van een der journalisten verklaarde de nieuwe Belgische premier, dat de buitenlandse politiek der homo- geen-katholieke regering in dezelfde geest als onder de regering Pholien zal worden gevoerd. Reddingboot zal „Kurt Carlsen" heten. Onder de indruk van de moed, getoond bjj de redding van de opvaringen van de „Flying Enterprise", de hardnekkige po gingen om het schip te behouden en de onversaagde plichtsbetrachting van kapi tein Kurt Carlsen en stuurman Kenneth Dancy, heeft een Nederlands industrieel, die onbekend wenst te blijven, de Kon. Noord- en Zuid-Hollandse Reddingmjj. verblijd met een gift, bestemd voor de uitrusting van een compleet reddingsta- tion te Noordwijk aan Zee, t.w. boothuis, motorstrandreddingboot met daarbij be horende wagen en waterdichte tractor. De nieuwe motorreddingboot van Noordwijk aan Zee, die de aldaar thans in dienst zijnde roeireddingboot zal ver vangen, krijgt de naam van de kapitein van de „Flying Enterprise", Kurt Carl sen. Dank zij deze prachtige schenking is de Kon. N.Z.H.R.M. thans in staat ge steld haar laatste daarvoor in aanmer king komende reddingstation met modern reddingmateriaal uit te rusten. Explosiemotor behoeft niet meer te „kloppen", Amerikaanse vinding. Een Amerikaanse scheikundige, Mevr. Berkman, heeft een nieuwe vinding ge daan om het vormen van zinkoxyde in explosiemotoren tegen te gaan. Het nieuwe procédé beoogt het aan brengen van een katalysator in de kop van de cylinder, waardoor de motor niet meer „klopt" en de verbranding volledi ger zal zijn. Dit laatste betekent, dat men brandstof met een lager octaan-gehalte zal kunnen gebruiken. Een en ander zal met zich mee brengen, dat het raffinage- proces minder kostbaar zal worden, het geen neerkomt op een verlaging van de prijs van vloeibare grondstoffen. Mevrouw Berkman heeft reeds be kendheid verworven door haar onder zoekingen op het gebied van het blad groen. Televisie-plannen in Duitsland, Men hoopt in West-Duitsland binnen drie of vier jaar de helft van de bevol king in staat te kunnen stellen televisie te ontvangen. Men wil door middel van acht tussenstations een verbinding tussen Hamburg en Keulen bouwen, later ook een sterke zender te bouwen die het ge hele Roergebied kan bestrijken en nog later de verbinding naar de Zuid-Duitse stations München, Neurenberg en Stutt gart door te trekken. De prijs van de Duitse televisie-toestellen (minimaal 1300 mark) vormt nog een beletsel voor de verkoop. Aan ir P. R, Bouman de persoon lijke titel van Rijkslandbouw- consulent verleend. Bij beschikking van de Minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning is aan Ir P. R. Bouman, ingenieur bij de Rijkslandbouwvoorlichtingsdienst, ter standplaats Axel, de persoonlijke titel van Rijkslandbouwconsulent verleend, te rekenen met ingang van 1 October 1951. Burgemeester en Wethou ders van de gemeente Dom burg zijn voornemens op Woensdag 30 Januari a.s. des voormiddags om 11 uur in het Restaurant van de heer J. P. Rosendaal, Oost straat A 112 te Domburg in het openbaar aan te besteden: „Het slopen van de voor malige pastorie en het uitbreiden van het be staande raadhuis met bij komende werken, op een terrein gelegen aan de Ooststraat No. A116 in de gemeente Domburg. Bestek en voorwaarden met tekeningen zijn, zolang de voorraad strekt, vanaf heden tegen betaling van 7,50 verkrijgbaar ten kantore van de Centrale Dienst „Bouw- en Woningtoezicht op Walcheren", Parklaan 1 te Oost- en West-Souburg, alwaar elke werkdag van 8.30 uur tot 12 uur inlichtin gen zijn te verkrijgen. Restitutie voor inlevering van ongeschonden exempla ren van bestek en tekenin gen, alleen op de dag van aanbesteding, ƒ2,50. De Directeur van de Centrale Dienst „Bouw- en Woningtoezicht op Walcheren", J. D. P. DE SMIT. IE KOOP: w.o. stellinghout, weide- palen en klaverruiters. Te bevragen Pompstation Waterleidingbedrijf Oranje zon. (Ineez. mededeling, adv UH.AUBMAAL ZWANBNBERG'S WOfKAfOKST..KOlOSSAAlT ff A 2MBR/0, 2ueveffo 'jsesffor. 2WAH£N8SR(r'S KOOKWOKSr fff VB POT...! Nellie gaf daar geen weerwoord op, want die woorden waren niet voor haar bestemd, begreep ze. „De ballon zal wel helemaal vernield zijn", ver onderstelde ze. „Laat maar, 't is niet erg", zei hij. ,'t Was de laatste keer, dit Hij hoorde haar zacht lachen. „Je gelooft het niet?" vroeg hij. „Geloof je het zelf?" stelde zij er haar vraag tegenover. „Als zij het wilIk wil niet meer varen", zei hij onduidelijk. „Marian ne heeft gelijk: Het is waaghalzerij". „Met zulk slecht weer misschien", gaf ze toe. „Als 't mooi weer is zou ik deze tocht graag nog eens over doen". Karei gaf er geen antwoord op. Hij had behoefte om stil te liggen en te luisteren naar de wilde wind in de bomen, met zijn ogen dicht en alleen van tijd tot tijd op te letten of ze terug kwam, Marianne. Met haar rug tegen een boom ging Nellie bij hem zitten. Haar hand leg de ze op de gezwollen enkeL Zo wachtten ze. Een half uur kan dan een halve dag schijnen.... HERSTEL Het scheen Karei, dat hij toch nog geslapen had. De stemmen om hem heen maakten hem uit zijn doffe dommel wakker en één naam, die bovendreef in zijn herinnering maak te zijn denken helder als daarvoor. Hij herkende de mensen, die rond hem stonden niet allemaal, maar het gezicht van de man die naast hem knielde aan zijn linkerzijde deed hem glimlachend zeggend: Dat is dan de tweede keer dat ik hier verongeluk, commandant", want de man was de brandweercommandant van de vrij en benen om te zien of ze gebroken waren en al waren ze dat niet toch waren ze wel zo mishandeld door de val, dat ze aan alle kanten pijn de den. De dokter zag hoe zijn gezicht vertrok. „Brancard", zei hij kort. „Je bent toch nog lelijk terecht gekomen, jongeman". „Ik leef nog", zei Karei en de com- GO VERBURG 46. willige dorpsbrandweer, die door Marianne weer te hulp geroepen was. „Die ander moet dan de dokter zijn", begreep Karei. „Het valt nogal mee", stelde de dokter vast, en de brandweerman bevestigde: „Hij is tenminste goed bij, dokter, want hij weet drommels goed wie hij voor zich heeft", en te gen Karei: „Ja mijnheer, in 't don ker valt het niet mee in de buurt van ons dorp, maar met stormweer is het met zo'n ballon helemaal geen pretje". Hij knipoogde naar Karei: „Misschien heb je ook nog wel eens geluk bij ons", zei hij veelbetekenend. „Ik hoop het", laéhte Karei, maar zijn mond trok scheef bij die lach, want de dokter betastte zijn armen mandant gaf toe: „De rest komt ook wel weer in orde. Dat hij leeft is toch het voornaamste wel". Zo voorzichtig mogelijk, maar naar Kareis mening zo onhandig als het maar mogelijk was, werd hü op de brancard gelegd. Toch deed het hem goed toen hü eenmaal lag, want zijn hoofd kreeg steun en hü zou straks uit kunnen rusten van deze vreemde moeiheid dis in zijn hoofd en lichaam tot slapen drong. Toen hü al in die ouderwetse zie kenauto gezet was, kwam de brand weer-commandant hen nog hügend nahollen. „Een ogenblikje", hügde hü, „zullen we die ballon maar uit de bomen halen, mijnheer Bovenkamp?" Met zqn hand, die vry op het dek zeil van de brancard rustte, wenkte Karei onverschillig die vraag weg. ,,'tKan me niet schelen wat je met dat ding doet", zei hij. „Laat hem wat my betreft maar hangen". De man lachte begrijpend. „Het komt in orde, mijnheer", riep hij en tegen zijn mannen: „We hadden dat beter niet kunnen vragen, want als je er net zo mee terecht gekomen bent denk je maar liever niet aan nog een tochtje. We zullen het ding opbergen" Toen schommelde de auto weg naar de stad, waar het dichtstbijzijnde ziekenhuis was. Van Marianne ont dekte Karei al die tijd geen spoor meer, maar Nellie reed mee naar het ziekenhuis, om hem goed bezorgd te weten. Daar heeft Karei Bovenkamp diep over nagedacht en hij heeft zich afgevraagd of die arbeidersjongen van Nellie dan tenslotte toch nog te benijden was De tijd in het ziekenhuis och, wat zijn veertien dagen in een mensen leven? was een prettige tijd. Het zou de prettigste tijd van Kareis leven geweest zijn als Marrianne zich ook eens had laten zien by al de tientallen bezoekers, die hem bloemen, fruit en goede wensen brachten. Wel was er die fruitmand, met onbekende afzen der, maar haar als de schenkster daar van te aanvaarden was wel prettig maar even onzeker als haar houding tegenover hem (Wordt vervolgd.) Het Suez-kanaal. „Engeland heeft vier landen uitge nodigd oorlogsschepen te zenden om het Suez-kanaal te beschermen" meld de de „Daily Mirror" gisteren. Volgens de diplomatieke correspondent van dit blad zou het Amerika, Neder land, Frankrijk en Noorwegen ge vraagd hebben de Britse marine bij te staan bij de begeleiding van schepen door het kanaal, de ingangen te be waken en in het algemeen er op toe te zien, dat de handelsreizen vreedzaam konden worden volbracht. Het Engelse ministerie van buiten landse zaken heeft bevestigd, dat de Engelse regering stappen bij de Noor se regering heeft gedaan, opdat deze haar bijdrage levert aan het handha ven van het normale verkeer in het Suez-kanaal, doch men wilde op het ministerie geen nadere bijzonderheden of een officieel commentaar geven. De bestrijding van de coloradokever In 1950 werden 2709 processen- verbaal opgemaakt wegens het onvol doende bestrijden van de colorado kever. In 1951 werden er slechts 239 opgemaakt. Dit is te wijten aan een groeiende samenwerking tussen de landbouwers en de ambtenaren. In districten werden contactperso nen uit districtscommissies van de Stichting voor de Landbouw benoemd die over het algemeen nuttig werk voor boer en ambtenaar deden. Des kundigen nemen aan, dat deze werk wijze de vrywillige bestrijding van coloradokevers bevordert en ons land hierdoor in belangrijke mate van dit ongedierte vry kan worden gehouden. In Oostenrijk zijn in totaal 324 boer derijen besmet met mond- en klauwzeer.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3