Zuiverings-installatie te Goes in Mei in gebruik. EGYPTENAREN BESTORMDEN BRITSE STELLINGEN DE De Eerste Kamer biedt geen nieuwe inzichten Besprekingen met Indonesië in Den Haag begonnen Trein met 226 passagiers in Amerika ingesneeuwd Massale betogingen in Cairo Duitsland krijgt een sterk leger k SNIPPER NIEUWS Blom en Supomo voeren 't woord xuwJk, PRE O. 20 20H s'/i m PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Toenemende gevechten Soldaten of „schutters" 1 De Wilde: „Hij weet het en hij alleen Afi J) Naar een goede riolering Gisteren werd een gedeelte van het bouw werk opgeleverd» Pagina 4 ES. k. Bk. Gas matra Ltar ting Copper otor ckel inds eel vice Texas Centr. iia 167 167J4 160J4 161 'A 84 'A 84>4 123 124 14914 151 18}4 1844 10154e* 5454 56M 5554 555? 7554 75J4 56 5654 14'4 Hij 4654 4754 95J4 9554 45 45 6A 4354 "3>A 113 im 2154 2154 6354 66}4 75 7754 108 11254 7554 7S'/4 5Zr,i 2054 2154 2054 2054 te New York; lampton naar N 13 Port-Said naar SSINGEN. NGEIN. 13 Jan.: VIGSNES twerpen. 13 Jan.: IOANNlS ,A naar Gotenborg. KITTY naar Hos IEKTOS naar Hei Antwerpen. n 13 m. f jurg. im. "an.: -• MIZ. [3 Jan.: SCHIP" SUMATRA van ",,R0,;NdD.JK van TAR N. van Tan.HAS- /-x* 4 c R.S* 13 igen. )ICAT Tan HAS' ANQUE PO Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2071 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 16 JAN. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: YACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 8.43 u., onder 16.58 u.; Maan op 23.01 u., on der 10.33 u. Hoogwater op Donderdag 17 Jan. Vlissingen: 4.53 u. 1.76 m., 17.17 u. 1.79 m.; Terneuzen: 5.22 u. 1.94 m., 17.43 m. 1.98 m.; We- meldinge: 6.38 u. 1.48 m., 18.55 u. 1.63 m.; Zierikzee: 6.17 u. 1.24 m., 18.40 u. 1.40 m. De Egyptenaren hebben bij Tel el Kebir een felle aanval ingezet tegen de Britse stellingen rond het grote materiaaldepot. Van weerszijde werd heftig geschoten. Voor het eerst hebben de Engelsen veldgeschut gebruikt tegen de verzetsstrijders die de kanaalzone binnenkomen voor een actie op grote schaal. Dinsdag hebben ongeveer 500 studenten en scholieren van middelbare scholen te Cairo gedemonstreerd tegen elke vorm van bemiddeling in het Egyptisch-Britse geschil. De betogers eisten onmiddellijke evacuatie van de Britse troepen uit de Suez-kanaalzone. ALS MEN met oudere mensen over de schutterij spreekt komt er meestal een glimlach op hun gezicht. Ze willen niet ontkennen, dat de schutterij wel eens goede dingen ge presteerd heeft, maar ze laten er geen twijfel aan bestaan, hoe het komt, dat de uitdrukking: „een rare schutter" in onze taal heeft kunnen inburgeren. En U kent misschien het rijmpje, dat zo ongeveer moet luiden: „De schutter is een klant, Die 't niemendal kan bommen! Kan jij zegt de sergeant Dan niet op schoenen kommen? Dan antwoordt hij beleefd: Zeg man, ben jij bekrompen, Als ik geen schoenen heeft, Dan schutter ik op klompen!" Als wij nu de vraag stellen: „Solda ten of schutters?", dan willen we niets ten nadele zeggen van de goede bedoe lingen en ook wel goede prestaties, die dit deel van de „weermacht" op zijn naam heeft staan, maar dan doelen we hier op de mentaliteit, die de schut ters bezield schijnt te hebben. Een geest, die men het beste aldus kan aanduiden: het waren als soldaten verklede burgers. LATEN WE, alvorens verder in te gaan, op de mentaliteit, die ons leger van nu bezielt, eens zien wat de taak van dit leger is. Enkele hon derden jaren geleden bezat Neder land geen leger. Werd het grondgebied aangevallen, dan huurde men soldaten („geen geld, geen Zwitsers!") en men verzamelde inderhaast wat mannen om zich heen om zo het gevaar te ke ren. Oorlog voeren is echter steeds meer een wetenschap geworden waar voor men geschoolde mensen nodig heeft. Het gaat niet meer aan om in geval van nood een aantal mannen maar wapenen in de handen te du wen en te zeggen: „Vecht maar!", daar dit op een débacle uit zou lopen. En zo is er een kern gevormd van be roepsmilitairen en roept men ieder jaar een aantal jonge mannen onder de wapenen om de wapenhandel, het hanteren van die wapenen te leren. Opdat men in geval van oorlog ten minste niet onvoorbereid zij. Is hiermee de taak van het leger getekend: in geval van oorlog te vechten? Geenszins! Steeds meer wordt het zijn taak een eventuele oorlog te voorkomen! Een vijand die weet, dat er met de Nederlandse soldaat niet te spotten valt, die zal zich wel tweemaal bedenken alvorens hij ons land gaat aanvallen en dat bedenken kan er toe leiden, dat de aanval niet door gaat! En er is nog een derde taak: het prestige van ons land op te houden tegenover onze bondgenoten. Men kan het betreuren of niet, maar in de vol kerengemeenschap geldt nog sterker dan in de samenleving van mensen, dat de vraag: „Hoe sterk is hij?" voor een groot deel het antwoord op deze vraag bepaalt: „Hoe zal ik mij tegen over hem gedragen?" Onze landen van West-Europa doen pogingen om tot 'n gezamenlijk leger te komen. Dat gaat niet zo gemakkelijk en er zitten vele prestigekwesties aan vast. Men mag echter als vaststaand aannemen, dat ook hier de kracht van een bepaald leger voor een deel de invloed be paalt, die de staatslieden van het be trokken land bij de besprekingen hebben. GAAT MEN nu na in hoeverre ons Nederlandse leger voor die drievoudige taak berekend is, dan past in de eerste plaats een woord van lof, omdat in de loop der ge schiedenis en ook in de laatste jaren duidelijk aan het licht is getreden, dat de Nederlandse soldaat in geval van oorlog weet wat zijn plicht is en dik wijls meer doet dan zijn plicht. De politionele acties in Indonesië hebben ervan getuigd en de onderscheidingen die het Nederlandse detachement op Korea herhaaldelijk ten deel zijn ge vallen spreken in dit verband voor zichzelf. „Ze kunnen tot de beste sol daten der wereld gerekend worden", verklaarde ons kort geleden een generaal. Diezelfde generaal echter was aller minst te spreken over de wijze, waar op de soldaat, die twee andere ge deelten van zijn taak vervult: zijn taak in vredestijd. Het is nu eenmaal zo, dat buitenlandse waarnemers aan dachtig letten op de gedragingen van onze soldaten. Bevriende waarnemers, maar ook lieden van achter het ijze ren gordijn. De Sowjets loeren nauw lettend op de ketting, die de Wester se landen smeden tot hun verdediging. Zij bestuderen de kracht van die ket ting als geheel, maar ook de kracht van iedere schakel afzonderlijk. Op dat, als het tot een openlijke strijd komt, zij de plaats kennen, waar de verdedigingslinie het zwakst is. En wee het land, dat dan de zwaarte van hun aanval zal moeten torsen. Iedere soldaat moet er zich van hewust zijn, dat er op hem gelet wordt. Want de kracht van een leger wordt niet in de eerste plaats bepaald door De betogers marcheerden op in de richting van de Britse en de Ameri kaanse ambassade en het bureau van de premier. Onderweg wierpen zij een tramwagen om en poogden deze in brand te steken. In andere stadswijken van Cairo werden kleinere demonstraties gehou den. In vele fabrieken legden de ar beiders het werk neer om de begra fenis van een Egyptische vliegenier, die Maandag bij de gevechten te Tel el Kebir om het leven kwam, bij te kunnen wonen. 4 GEEN AMERIKAANSE HULP AAN PERZIE. De V.S. hebben de militaire hulp aan Perzië opgeschort, omdat de re gering van Mossadeq een overeen komst op grond van de wet op de wederzijdse beveiliging niet heeft ge tekend. De Perzische regering had tot ver leden week Dinsdag de tijd om de overeenkomst te tekenen. Zes en veertig van de 51 landen, die tot het program voor wederzijdse bijstand zijn uitgenodigd, hebben de betrok ken verklaring reeds ondertekend. De Britse ambassade te Teheran heeft voorlopige waarschuwingen ge zonden aan negen Britse consulaire bureaux in Perzië om zich voor te bereiden op vertrek tegen 21 Januari. Een bericht uit Oslo meldde, dat de Britse regering ook van Neder land, als een van de ondertekenaars van de Suez-kanaal-conventie van 1888, zou hebben verzocht te willen nagaan in hoever het op grond van de bepalingen van deze conventie zou kunnen medewerken aan de bevorde ring van de vaart door het kanaal. Een zegsman van het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medege deeld, dat te Londen een informele gedachtenwisseling over deze aan gelegenheid heeft plaats gehad tussen het foreign office en de Nederlandse ambassade. Een officiëel verzoek is niet gedaan. DEVALUATIE VAN HET POND STERLING? De ministers van Financiën van negen landen van het Britse gemene best zijn besprekingen begonnen over de financiële crisis, waarin het ster- linggebied thans verkeert, en die ernstiger is dan de beide andere cri ses, die dit gebied reeds sedert de oorlog heeft doorgemaakt. Het voornaamste doel der bijeen komst der besprekingen is een einde te maken aan de achteruitgang van de goud- en dollarreserves van het sterlinggebied, die thans het gevaar lijk lage niveau van 834 millioen pond sterling hebben bereikt. Er gaan geruchten, dat besloten zou worden om het pond sterling te de valueren. De kapitein gehuldigd! Kapitein Carlsen van de „Flying Enterprise" is gisteren in Londen door de president van Lloyds gehul digd. Hij werd luid toegejuicht door de vele aanwezigen. Hierna is hij per vliegtuig uit Londen naar New York vertrokken. TOEZICHT OP HET CREDIETWEZEN. HET VLOT NOG NIET MET DE „RADMAR". Twee schepen in moeilijkheden. De sleepboten „Witte Zee", „Ganges" en „Blankenburg" hebben gistermid dag om vier uur weer pogingen ge daan om de „Radmar" vlot te krijgen. Het gelukte niet om een tros over te brengen. Een lid van de bemanning kwam in aanraking met de winck en werd ernstig gewond door de „Pre sident Jan Leis" aan land gebracht. De sleepboten proberen nu een lijn over de „Radmar" te schieten. Het Panamees schip „Philidelphus" is gisteravond bij Maalvey aan de grond gelopen. Het Deense schip „Ceresio" seinde gisteren, dat het ten Zuiden van Egeray snel afdrijft naar de kust. Duitse eenheden van het Europese leger zullen met 2500 tanks worden uitgerust. Duitsland rekent er op 1500 jachtvliegtuigen te krijgen en voorts een kleine vloot voor de kustbescher- ming in Noordzee en Oostzee. Men taxeert hier het aantal op te bren gen Duitse soldaten op rond 360.000, waarvan de helft in gevechtseenheden zou worden opgenomen. Het Duitse lidmaatschap der N.A.V.O. is op hevig Frans verzet gestuit. Het feit, dat het Europese leger zal worden geplaatst onder de Atlanti sche opperbevelhebber, brengt uiter aard voor Duitsland complicaties mee daar het van het lidmaatschap van het hoogste N.A.V.O.-orgaan is uit gesloten. De regering van Duitsland heeft een dienstplichtwet aangekondigd, al hoewel sommige harer experts de mening huldigen, dat reeds de ratifi catie van het verdrag haar tot het recruteren van soldaten zou kunnen machtigen. Een gerezen kwestie is of voor de ratificatie van het pian-Pleven en de dienstplichtwet door de Bondsdag een eenvoudige meerderheid of een vol strekte meerderheid van stemmen nodig is. Minister Lieftinck heeft gisteren in de Eerste Kamer medegedeeld, dat de debetstand van Nederland in de E.B.U. overgegaan is in een crediet- stand, naar aanleiding van het debat over het wetsontwerp inzake toezicht op het credietwez n. Van de zijde van de tegenstanders (A.R., C.H. en V.V.D.) werd het de bat op vrij scherpe wijze gevoerd. Zo zei de heer de Wilde (A.R.), dat de minister zijn oppermacht in een wet wil vastleggen en dat hij, vlak voor de verkiezingen, wil voldoen aan een socialistische hartewens. Ar gumenten spelen voor de bewindsman geen rol. Alleen de vraag of de K.V.P. en P. v. d. A. het met elkaar eens zijn is belangrijk. Overigens er kende hij de kwaliteiten van de mi nister van Financiën, die echter de fout heeft niet te willen luisteren naar wetenschappelijke critiek en die zijn eigen fouten dus niet ziet. „Hij weet het en hij alleen", zo vatte de heer de Wilde zijn critiek samen. STRIJD MET BREDE BASIS? Na grote zakelijke critiek haalde de heer Tollema (C.H.) ook politieke ar gumenten aan om dit ontwerp te be strijden. Een minister in een Kabinet op brede basis moet geen wetsont werpen indienen, die slechts door de smalle basis worden aangenomen. De C.H.U. valt de brede basis niet af door tegen te stemmen, want de j 4 4 l 4 T De Britse commandant te Berlijn heeft de stafchef van het Russische leger in Oost-Duitsland verzocht drie Britten vrij te laten, die afgelopen Zaterdag zijn gearresteerd. Het is vrijwel zeker, dat maarschalk Lord Alexander, thans gouverneur-gene raal van Canada, Brits minister van Defensie wordt, welke functie tot nog toe door Churchill wordt waar genomen. - Op 1 Februari a.s. wordt Rudolf Mengelberg, directeur van het Concertgebouw te Amsterdam, 60 jaar. Hij zal dan tevens gedurende 35 jaar aan het Concertgebouw en het Concertgebouworkest verbonden zijn. Een grote uitslaande brand, waarvan de vuurgloed kilometers ver te zien moet zijn geweest, heeft gis teravond een meubelfabriek in voor malig Overschie geteisterd en de houtopslagplaats daarvan volkomen vernietigd. minister is haar ontrouw geworden. Deze liet het verwijt niet op zich zitten. Hij vertelde dat het Kabinet geen verlengstuk is van de kamer fracties. Het heeft een eigen verant woordelijkheid. Als men verwijten wil maken tegen C.H.U. ministers, moet men dat niet op mij afwentelen. Het was o.a. prof. Molennaar (V.V.D.) die ernstig bezwaar maakte tegen het feit, dat het bedrijfsleven moet hangen. Ook de voorstanders, de heren Regout en J. van Tilburg kon den geen nieuwe argumenten meer ontdekken. De K.V.P.-fractie is ver heugd over de tijdelijkheid van de wet, maar de socialisten willen deze materie het liefst blijvend regelen. Minister Lieftinck bestreed nog dat aan het wetsontwerp socialistische tendenzen ten grondslag zou liggen. Vandaag zal de stemming over het ontwerp plaats hebben. Toestand in Indo-China critiek. Een Franse woordvoerder te Ton kin heeft Dinsdag verklaard, dat het Franse leger in Indo-China een ge vecht tegen vijftien bataljons van de Vietminh goed in de hand heeft. De Vietminh-troepen kunnen hun aan vallen elk ogenblik hervatten. Het gevecht zou de loop van de gehele oorlog in Indo-China kunnen be palen. In de Staatscourant is een bekend making opgenomen, die het einde be tekent van de rantsoenering van gas- olie, autogasolie, dieselolie, huisbrand olie 1 en 22 en dunne stookolie. Bradley heeft nog hoop. NOORSE BESCHULDIGING AFGEWEZEN. Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse vijfde luchtmacht heeft gister avond de Noordelijke beschuldiging, dat een gealliëerd vliegtuig Maandag avond een Noordkoreaans krijgsgevan genkamp heeft gebombardeerd, tegen gesproken. Een woordvoerder van het hoofdkwartier in Korea zeide, dat geen vliegtuigen van de vijfde luchtmacht Kandong, de plaats, waar het bewuste kamp zich bevindt, had aangevallen. Generaal Omar Bradley heeft voor de senaatscommissie voor de gewa pende macht verklaard nog steeds hoopvol te zijn omtrent de wapen stilstandsbesprekingen in Korea. Gistermiddag werd in Den Haag op het Binnenhof de eerste plenaire ver gadering gehouden van de leden en adviseurs der door de regering van de republiek Indonesië aangewezen missie onder leiding van prof. dr Raden Supomo en van de door de Nederlandse minister-president inge stelde interdepartementale commissie onder leiding van de staatssecretaris sen mr N. S. Blom en L. Götzen. Er werd een centrale commissie ingesteld welke tot taak zal hebben leiding te geven aan de werkzaam heden en door welke commissie de de resultaten en het werk van de in te stellen commissies en subcommis sies zullen worden onderzocht en uit eindelijk vastgesteld. De centrale commissie heid om 4 uur haar eerste zitting. STAATSSECRETARIS BLOM. Staatssecretaris Blom sprak een woord van welkom uit, waarin hij verklaarde, dat hoewel het antwoord van Indonesië niet bevredigend was voor de Nederlandse regeringe Neder land de kwestie van de inbeslagname van wapens voor Nw.-Guinea, los wil maken van de te houden besprekin gen. „Ik hoop en vertrouw, dat uw missie en onze commissie ook bij ver schil van mening in goede sfeer zullen samenwerken", zo besloot de staats secretaris zijn rede. SUPOMO. Prof. Supomo beantwoordde deze rede en noemde de betrekkingen tus sen beide landen ver van gezond. In donesië zal, zo zei hij, zal iedere over eenkomst, die inbreuk maakt op de souvereiniteit verwerpen. Indonesië wil volledige inhoud geven aan haar V.lJi.r.: Prawoto Mangkusasnuto, dr R. T. Djumhana Wiriaatmadja, plv. Hoge Commissaris, prof. dr Raden Supomo, ambassadeur van Bijzondere Missies, mr N. S. Blom, staatssecretaris van Bui tenlandse Zaken (voorzitter van de vergadering), de heer L. Göt zen, staatssecretaris van Unie zaken en mr G. E. baron van Ittersum, van Buitenlandse Zaken souvereiniteit. Voor een goede samen werking moet de Unie worden opge heven en de kwestie Nw.-Guinea ge regeld worden. INZITTENDEN DOOR HONGER BEDREIGD. Reddingsploegen van het Amerikaanse leger stellen pogingen in het werk om 226 personen, die in het Sierra Nevadagebergte met de luxetrein „City of San Francisco" door noodweer gestrand zijn, uit hun isolement te ver lossen. De inzittenden worden door honger bedreigd. De legerconvooien hebben voedsel voor 2000 maaltijden bij zich. De trein, die op weg was naar het Westen, is in een zware sneeuwstorm gestrand, die aan de Westkust van Canada tot aan Mexico heeft gewoed. Vele plaatsen zijn van de buiten wereld afgesneden. Minstens drie per sonen zijn door lawines gedood. De schade zal vermoedelijk in de millioe- nen dollars lopen. De reddingsploegen reizen met twee treinen, die "oorzien zijn van sneeuw ploegen. Maandagavond heeft een jeep op rupsbanden de gestrande trein reeds bereikt met 160 kg voedsel, dekens en medicamenten. Slechts enkele passagiers waren ziek. De trein bevindt zich 240 km ten N.O. van San Francisco. Grote belangstelling voor komende tentoonstelling te Goes. De belangstelling voor de tentoon stelling die „Handelsbelangen" in Sep tember gelijk met de licht- en bloe- menweek hoopt te organiseren, neemt zulke grote omvang aan, dat nu reeds is gebleken, dat de daarvoor gepro jecteerde ruimte te klein is. In de Vrijdag a.s. te houden vergadering van „Handelsbelangen" zal hierover een nadere beslissing worden ge- CHR. SCHOENMAKERS PATROONS IN ZEELAND BERADEN ZICH. Waar blijven de anderen? Er valt in Zeeland een groeiende belangstelling te constateren voor aansluiting bij de Bond van Chr. Schoenmakerspatroons. Enige tijd ge leden werd in deze provincie een af deling opgericht, die gisteren in Goes, in zaai „Bustraan", vergaderde, onder leiding van de bondspropagandist, de heer J. W. de Roon van Rotterdam. In zijn openingswoord wees deze op het belang van Christelijke orga nisatie en hij toonde ook aan, dat Zee land meer leden kan opleveren. Dit is in verband met de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie van groot be lang. Hij sprak er derhalve zijn ver trouwen over uit, dat niet- en ver keerd georganiseerden dit zullen inzien. Besloten werd de Zeeuwse afdeling in vier kringen te verdelen, n.l. eert kring omvattende Noord- en Zuid- Beveland en Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren, een kring Walcheren met West- Zeeuwsch-Vlaanderen, een kring Tholen en een kring Schouwen-Dui- veland. In een voorlopig bestuur voor de kring Zuid-Beveland werden gekozen de heren Jac. Katsman te Wolphaarts- dijk, A. A. Hillebrand te Goes, C. Bustraan te Yerseke en C. J. van Gilst te Rilland-Bath. Over de func ties zal later worden beslist. Na het afdoen van de huishoude lijke zaken volgde een demonstratie over het verven van schoenen, een werkje, dat veel geduld en accura tesse vereist. De riooolwater zuiveringsinstallatie, die thans te Goes wordt gebouwd zal binnen enkele maanden, waarschijnlijk in Mei in bedrijf kunnen worden ge steld. Daarmede zal de gemeente een belangrijke stap zijn genaderd naar een goed functionerende stedelijke hoofdriolering. Gisteren is de vlag ge plaatst op de voltooide slijkgistingstank, een onderdeel van deze installatie die in totaal drie ton kost. In Augustus van het vorige jaar werd met het werk begonnen en hoe wel de Poelgrond vlot bouwen geenszins toelaat kon gestadig worden door gewerkt en is men op het bouwschema niet ten achter. de vaardigheid der generaals of de dapperheid der kapiteins en majoors die doodgewone soldaten samen bepalen die kracht. En als blijkt, dat zij zich liever „drukken" dan gegeven bevelen op tè volgen, dat zij zich tij dens een oefening liever in een kroegje opbergen dan mee te doen kortom, als zij zich gedragen als ver klede burgers, dan heeft de buiten landse waarnemer geen enkel respect voor onze weerkracht. En dan zouden we dat wel eens tot onze schade kun nen ondervinden! Hoe het komt, dat er aan de hou ding van onze soldaten in vredes- keert, daarover een volgend maal. Een klein gezelschap heeft gisteren in de directiekeet van de aannemer E. G. Lindenberg uit Vlisingen de vol tooiing van het eerste gedeelte van het werk gevierd. De directeur van ge meentewerken, de heer J. Oranje, bur gemeester W. C. ten Kate, de heer Der Weduwen uit Amersfoort wiens bu reau de plannen voor de stedelijke riolering uitwerkte, de heer P. J. de Bourgraaf de oudste van de aanne mersfirma en wethouder A. Buys spraken hier achtereenvolgens hun ge- Jükwensen uit. HOE DE INSTALLATIE WERKT. De installatie bestaat uit drie ge deelten, n.l. het pompgemaal, een be- zinkingstank en een slijkgistingstank. Het rioolwater wordt opgepompt in 'n z.g. ontvangkelder en daar van grof vuil gereinigd door middel van een rooster (later door een snijmes). Het water loopt dan in een pompenkelder van 4.85 meter diepte. Hier staan z.g. vuilwaterpompen opgesteld die het water omhoog persen in een „zand vang" waar het water van grovere de len vuil wordt ontdaan. Deze zandvang kan regelmatig op heel gemakkelijke wijze worden verschoond. De fijnere vuildeeltjes die nog zweven in het water worden meegenomen in een be- zinkingstank van 15 meter doorsnede- - - en 4.15 meter hoogte. In deze bezin- storing of wegens onvoldoende water- kingstank waar het vuil door middel i aanvoer. van een langzaam ronddraaiende schraper naar het midden van een put wordt gevoerd, kan het water over een gladden horizontale rand stromen om dan weer teruggevoerd te worden in het riool en vervolgens naar de wa tergangen te worden gemalen. Het slijk wordt via pompen naar een slijk gistingstank geperst die een inhoud heeft van 475 kubieke meter. Hier on dergaat het slijk een gistingsproces vandaar de naam en kan dan ver volgens via goten in z.g. slijkvelden worden gevoerd die een oppervlakte hebben van 900 vierkante meter. Het slijk dat hier komt te liggen kan uit stekend dienst doen voor bemesting. De installatie die thans een capaci teit heeft voor de riolering van een stad met 15.000 inwoners, is zo ge bouwd, dat ze later zonder veel on nodige kosten kan worden uitgebreid tot een installatie voor een stad van 30.000 zielen. Het pompgemaal, dat bediend zal worden door twee personen, krijgt een vernuftig waarschuwingssysteem voor het geval de pompen uitvallen wegens HET LEVEN EN WERK VAN VINCENT VAN GOGH. Het schone van de eenvoudige dingen. De neef van de grote schilder Vin cent van Gogh, ir V. W. van Gogh, uit Laren, hield gisteravond in „Het Schuttershof" te Goes een lezing over het leven en het werk van zijn be roemde oom. In zijn sobere, maar ge degen voordracht tekende ir van Gogh de fel bewogen persoonlijkheid van deze schilder, die met zo vele moei lijkheden had te kampen en die schier elk ogenblik ten onder dreigde te gaan. Maar ook bracht hij de grote liefde naar voren van Vincent voor de eenvoudige dingen om hem heen, waarvan h:j de schoonheid had ont dekt. We zagen ir van Gogh illu streerde zijn referaat met geprojec teerde reproducties hoe Vincent zich in zijn schilderijen toont als im pressionist in o.a. zijn „momentopna men" van werkende gestalten, maar ook hoe van Gogh is te bewonderen als één van de eerste expressionisten in zijn fel persoonlijk geïnterpreteerde werken. Ir van Gogh, in wiens gelaat we de trekken van zijn oom bespeur den, heeft het talrijk publiek, dat zijn voordracht met grote interesse volg de, dichter bij deze grote figuur ge bracht. De Vereniging voor Algemene Wetenschappelijke Belangen te Goes, die deze avond organiseerde, mag zich in een groeiende belangstelling ver heugen en het was dan ook met grote voldoening, dat haar voorzitter, de heer B. v. d. Berg, aankondigde, dat de voordrachtsavond van Jac. v. Els- acker 14 en 15 Febr. gehouden zal worden en dat de film „De Rode Schoentjes" 20 Maart ook tweemaal gedraaid zal worden. De Westduitse Bondspresident, pro fessor Heuss, heeft de Nederlandse minister van Economische Zaken, prof. dr van den Brink, ontvangen. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond. Minder zacht. Matige en langs de kust krachtige Westelijke wind. Veranderlijke bewol king met hoofdzakelijk in de Noor delijke provincies enkele buien. Iets kouder dan gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1