if®. VAART DER STILTE is dj? shag! cEe foupi r Studenten bespraken politieke vraagstukken* Overeenstemming tussen K*V* P* en groep Steenberghe* Critiek van N V*V*-voorzitter op regeringsbeleid* L Pijnen en klachten ook nog slapeloze nachten bpaimeiiue urm voor beman ning van Frans stoomschip. HIER en over de grenzen Minder activiteit - meer productie I Nieuwe plannen in de maak. Verloving Prinses Margaret op til? Benoeming van Mark Clark ingetrokken. 7 rouwlustige weduwe voelde niets voor bier festijn. Vreugdevuur aan Nederlands- Duitse grens. Onder Vroege voorjaarsboden. ONS FEUILLETON. - Pagina 2 O' dat hij een ferhongeren!" izen. Moeder [reus spoedig |je werkelijk Verder It. „Wie zal priding i J. C. H. F. A. O. H. on, J. D. van In posthuum fid, SN VOOR ÊL. It bij u ge- Je bidden en Nederlands Opinie on- len vrouwen bevolking en jerspreid ge- enen bidden br en na het antwoordde Iholieken 93 1 en na tafel de Neder- 68 het en 87 van genootschap, I niet bidden raagd waar belangrijkste bel bidt en In: „Ben ge- |uiging" en 3od danken |en waarom Jen niet ge- |ewend", „Is eb er geen |dt het Nipo godsdien- de onder- ERGADE- ZOOM. te raad van 'ndere raads- fden. Op de tot uitgifte boot f 1 mil- bouw van rtentiën |G dezer (op- Jiet door de [vastgestelde 11 voor een bnt van de te worden zich tijdig bt ontwerp- ferde Staten binnen een lederlegging |.c. vóór 16 bezwaren leekplan in- |ten dienen gericht en van Weder- Ing. |m bij de komt toe Irokken zijn 1 Provinciale tan het plan langebracht. 152. In Zeeland: [embroot, Voorzitter. Dinsdag 15 Januari 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 A.-R. bijeenkomst op „De Witte Hei". Referaten van prof. P. A. Diepenhorst en prof. Dooyeweerd. (Van onze speciale verslaggever). v rijdag en Zaterdag jJ. werd in het Gereformeerd Jeugdcentrum „De Witte Hei" te Huis ter Heide voor de derde maal de jaarlijkse studentenconferentie gehouden onder auspiciën van het Centraal Comité van Anti-Revolutionaire Kiesvereni gingen. Op deze conferentie, die onder leiding stond van de heer E. van Ruller, voorzitter van de Nationale organisatie der Arjos, werden een groot aantal poli tieke vraagstukken behandeld. De belangstelling voor deze conferentie, die ieder jaar groter wordt, bleek ook uit de vele vragen die het lid der Eerste Kamer, de heer H. Algra, te verwerken kreeg. Zij varieerden van zuiver partjj-organisa- torische vraagstukken tot het federalisme. Vragen, die werden beantwoord op soms zeer humoristische wijze. Het was geen gemakkelijke taak die de heer Algra te vervullen kreeg, maar het is de gewoonte op deze conferenties geworden, dat de studenten op openhartige wijze hnn hart luchten. De Vrijdagochtend en -middag waren irmede gevuld. Vrijaagavonu was het woord aan prof. Volk te behartigen. Enthousiast was hij D 4 .„„„V want naar zjjn mening zaJ dg Wg. reld door het federalisme niet mooier worden. De positie van de grootmachten zal naar zijn mening ook bij een fede- ralisatie overwegend zijn. Wel wilde hij loyaal tegenover het federalistische stre ven staan. Een wereldstaat zag professor Dooyeweerd echter als het donkerste perspectief dat men zich kan voorstellen. Zo'n staat heeft geen tegenwicht en zal een verschrikkelijk machtsdemon zijn. dr P. A. Diepenhorst, die sprak over het onderwerp „Enkele grepen uit de parle mentaire geschiedenis der A.R.partij". De grijze, doch nog steeds vitale oud-hoog leraar behandelde dit referaat op zijn geheel eigen wijze. Meesterlijk putte hij mei aileen uit zijn jarenlange ervaring als ha der Eerste Kamer, maar ook gaf hij te kennen dat de gehele parlementaire geschiedenis voor hem geen geheimen meer heeft. Speciaal behandelde hij de jaren 18801930. Figuren als Kuyper, Lohman, Schaepman, Schaper, Heemskerk en vele anderen schilderde prof. Diepen horst in ai hun kwaliteiten en gebreken. De reierent vertelde aan de hand van boeiende voorvallen van de verkiezings strijd, zoais die ten tijde van het dis trictenstelsel werd gevoerd. Deze rede voering was een hoogtepunt op de con ferentie. Zaterdag sprak prof. dr H. uooye- weerd, die zijn uitgewerkte rede ter ge legenheid van de 7üe herdenking van de stichting der Vrije Universiteit op 20 Oct. 1950 „de strjjd om het souvereiniteits- begrip in de moderne rechts- of staats leer" nader toelichtte. Evenais de heer Algra, die reeds voor treffelijk over het federalisme had ge sproken, kreeg ook deze hoogleraar met dit probleem te maken. Het federalisme keurde hij niet af, daar de omstandig heden zodanig kunnen worden dat het de plicht van de Staat zal zijn langs de weg van federalis ne bet welzijn van het -ueling, advert.) Door steeds kwellende Rheumatische Pijnen... Daar brengt Kruschen Salts redding en uitkomst, 'n Wonder, hoe de kleine dagelijkse dosis Kruschen Uw bloed zuiverende organen weer op gang helpt en stimuleert tot de jeugdige krachtige werking, nodig om het bloed zuiver te houden. Dan geen zich ophopende onzuiverheden meer. Want met de hulp van Kruschen voert 't lichaam die af langs natuurlijke weg. Ook voor U is er alle reden Kruschen te nemen zo heilzaam als 't is. Voor Uw organen, voor de zui verheid van Uw bloed. Kortom voor Uw algeheel welzijn, prettig, behage- lijk vrij van pijn. Het 4.19u ton merende Franse stoom schip „Agen" is Zondagavond in een storm bij de Goodwin Sands aan de grond gelopen. De kustwacht van Deal (Kent) deelde gisteren mee, dat het schip in tweeen is gebroken. De bemanning is door ae reddingboot van Walmer van boord genaaid. De „Agen', die geregistreerd staat te Lu rtocticue, was op weg van Rotterdam naar uakar. oe genele nacht neen ae bemanning op net deK bij eengeschoold gestaan, ter wijl het scnip door de zware zeeën heen en weer werd geslingerd. Zij kon niet eerder gered worden, voordat het tij vol doende gewassen had. Uren lang zochten de reddingboot van Walmer en een sleep boot uit Duinkerken naar de „Agen omdat ue verscnillende per radio opge geven posities inet eikaar in strijd waren. Kort na de stranding gingen de lichten uit en was de electrische stroom ver broken, zodat verder geen radiocontact meer mogelijk was. Door de onstuimig heid van de zee kon de reddingboot niet re=euecht naar de „Goodwin Hands'" kt ersen. Vijf uur na de stranding kwam ZU bij het schip aan, dat inmiddels in tweeën was gebroken. Acht uur later, tegen acht uur in de morgen, lukte het de boot pas de bemanning van boord te halen. De Central* Bond van Meubelfabrikan ten, waarbij thans 325 leden met 13.000 arbeiders en een omzet van 100 millioen per jaar zijn aangesloten, bestaat op 6 Februari veertig jaar. De Schiedamse burgerzinlening van twee millioen gulden is voltekend. In Stavanger zijn aan boord van het Nederlandse schip „Friesland" 28000 ge smokkelde sigaretten en een hoeveelheid tabak in beslag genomen. ht. .„.„nkaanse leger heeft een mo del wa van een kanon voor het af vuren van granaten met atoomkracht- lading. in ne. zicaenjauis ie Turijn is een oude bedelaar gestorven. Men vond hem op Straat, stervende van kou. Hij bleek een bankrekening te hebben van zeven milli oen lire, twee huizen in de stad ter waar de van 15 millioen en een bezitting op het platteland. Er hebben zich geen erl- genamen gemeld. In de Berzelius-meiaalfabrieken te Duisburg heeft Zondag een brand ge woed die een schade van ongeveer 100.UÜ0 mark heeft aangericht. ui de Duitse bondsrepubliek werden in 19ol in totaal meer dan 374.000 personen- en vrachtauto's vervaardigd tegen 306.059 in „ei voorafgaande jaar en 163.583 in 19<*. - uiigcise suiuijiioulicue heeft het af- ge.upen jaar 15.638.500 ton bedragen of 654.200 ton minder dan de recordhoeveel- heid van 16.292.700 ton, die in 1950 werd geproduceerd. De Russische proiessor Havitzky neeft een toestel geconstrueerd, dat op een film alle bijzonderheden van de hart- functie registreert, zoals de bloeddruk, be snelheid van de bloedsomloop, de druk op de aderwanden en de intensiteit van de hartslag, aldus het Persbureau Tass. tip Woensdag 19 Januari zal de leiding van het Mutual Security Agency in Ne derland in de KJR.O.-studio een geschenk Overhandigen aan alle bij de K.R.O.- Schoolradio aangesloten scholen. Dit ge- 'chenk zal bestaan uit een serie van 18 filmstrips, elk van 24 beelden, betreffen- d» de landen, aangesloten bij de Orga- Ned. Chr. Vrouwenbond. De algemene vergadering van de Ned. Chr. Vrouwenbond zal 27 en 28 Mei a.s. in het Jaarbeursgebouw te Utrecht wor den gehouden. LETTEREN. Wie is Welmoed Hemrica? De K.F.F.B. (Kristlik Fryske Folks- bibleteek), een vereniging, die elk jaar een Friese roman van protestant-christe lijke strekking uitgeeft de vereniging telt ruim 1600 leden heeft voor 1952 haar keuze doen vallen op „Conductrice", een roman in dagboekvorm. Het manu script was ingezonden onder de naam Welmoed Hemrica en zal ook onder deze naam worden uitgegeven. Daar er geen Friese schrijfster van deze naam bekend is, vraagt men zich in Friese literaire kringen af of men hier met een pseudo niem, dan wel met een debuut te doen heeft. Het bestuur van de K.F.F.B. wenst op deze vraag geen antwoord te geven. 's-Gravesande wordt 70 jaar. De schrijver en journalist 's-Gravesan de hoopt Vrijdag a.s. zijn zeventigste ver jaardag te vieren. Goverdus Henricus 's-Gravesande werd 18 Januari 1882 te Buitenzorg geboren. Hij werkt* o.a. -als kunstredacteur mede aan de nieuwe courant en was daarna werkzaam bij de uitgeverij van A. A. M. Stols. Het overleg tussen het dagelijks be- ge veroordeling. Dat sommigen tegen sa- stuur van de Katholieke Volkspartij en de groep-Steenberghe heeft tot overeen stemming geleid. Om tegemoet te komen aan de wensen van de groep zal het par tijbestuur „in de kortst mogelijke tijd" de volgende plannen voorzover zij op zijn terrein liggen tot werkelijkheid maken. Er moet een adviserend college komen bestaande uit 3 tot 5 personen, met een algemeen representief karakter voor het katholieke volksdeeL Dit college zal alle wetsontwerpen bestuderen en nagaan of deskundige voorlichting aan de katholie ke Tweede Kamerfractie wenselijk is. Het dagelijks bestuur van de partij moet uitgebreid worden met een aantal leden zodat het meer representatief is. Ook in haar nieuwe samenstelling moe ten de katholieke kamerfracties een juis te weerspiegeling zijn van het gehele katholieke volksdeeL Zaterdag werd een communiqué uit gegeven (ondertekend door de voorzitter van de K.V.P., de heer Andriessen, en door oud-minister Steenberghe) .waarin de resultaten van het overleg werden ge meld en waarin bovenstaande voorstellen werden opgesomd. Het gesprek over de samenwerking met andere partijen heeft niet geleid tot eni- E.V.O. bepleit: De veelvuldige controle op de weg kost tijd en brandstof. Een medewerker van de „Eigen Vervoersorganisatie" bepleit in het blad E.V.O. „opvoering van productie door vermindering van activiteit". Hij doelt hierbij op de veelvuldige con trole van autopapieren langs de weg. Hiermede zijn drie ministeries ge moeid, die de wegenbelastingkaart, kenteken en nationaliteitsbewijzen, rijbewijzen, rijvergunningen, relazen van weging, rijtijdenboekjes, keurings bewijzen en medische verklaringen aan de bezitters van vrachtauto's en hun chauffeurs uitdelen. En niets voor niets. De E.V.O bepleit in de eerste plaats vereenvoudiging van papieren, daar naast voert men tegen de veelvuldige controle verlies van werktijd, verho ging van verkeersonveiligheid en brandstofverknoeiing aan. Berekend ivordt, dat bjj het aanhou den van een autobus met 24 arbeiders als passagiers, gedurende acht minuten vier man-uren verloren gaan. Het aan houden van een truck met oplegger kost een kwart liter brandstof. Geklaagd wordt, dat het aanhouden vaak in de morgenuren gebeurt, wanneer men de meeste haast heeft, alsook over de zich voordoende ondeskundigheid bjj aanhou ding op drukke wegen. De E.V.O. is zich er van bewust, dat controle nodig blijft. Maar waarom, zo vraagt men, wordt na controle niet een bepaald teken voor bepaalde perioden volgens een interne code van het mi nisterie van Justitie op de voorruit aangebracht? Zulks zou zeer veel moeite, kosten en tijd sparen, de pro ductiviteit bevorderen en vele pontro- leurs voor ander werk vrij maken. Albert Schweizer 77 jaar. Gisteren bereikte dr Albert Schweizer, de philantroop, zendeling, musicus en medicus, zijn 77ste verjaardag. Hij be vindt zich thans in Lambarene, in Frans equatoriaal Afrika, waar hij ongeveer 40 jaar geleden een ziekenhuis heeft op gericht. menwerking met de Partij van de Arbeid bezwaren hadden, is duidelijk. Het com muniqué zegt dat de K.V.P. „geen en kele andere voorkeur koestert voor sa menwerking met één of meer bepaalde partijen dan met die, wier medewerking het meest zal bijdragen tot verwezenlij king van het op 's lands belang gerichte beginsel verkiezingsprogram". De Tweede Kamerfractie beslist uiteraard. De aanstaande grondswets- herziening. Naar ons ter ore komt kan in de loop van de volgende week het voor lopige verslag der Tweede Kamer worden verwacht over de eerste zes wetsontwerpen welke bij de Kamer werden ingediend ter wijziging van de grondwet. In verband met de termijn, die dan nog moet verlopen, alvorens het eindverslag kan worden uitge bracht, zou als alles meeloopt, dit deel de grondwetsherziening in de Tweede de grondwetsherziening in. de tweede Kamer kunnen worden behandeld. Zijn wij wel ingelicht, dan is met betrekking tot dit laatste ontwerp een nota van wijziging van de regering te verwachten, welke beoogt het mo gelijk te maken, bij het sluiten van een verdrag van de grondwet af te wijken. Londense bladen menen allerlei aan duidingen te zien voor een spoedige ver loving tussen Prinses Margaret en de 28- jarige Earl van Dalkeith, zoon van de hertog van Buccleuch. De graaf heeft zich naar Sandringham begeven waar de Prinses Zaterdag na een afgebroken vacantie in Schotland ar riveerde. Noch op het landgoed van de hertog noch op het koninklijke paleis was bevestiging van de geruchten te verkrijgen. De graaf van Dalkeith is een Schot. Eerder heeft hij ontkend van plan te zijn de jongste prinses te trouwen. De perssecretaris van het Witte Huis heeft medegedeeld, dat de kwestie van de benoeming van Generaal Mark W. Clark als ambassadeur bij de Heilige Stoel niet opnieuw aan de senaat zal worden voorgelegd, zulks op verzoek van de generaal zelf. De president zou een andere ambas sadeur aanwijzen. De mededeling van de president om Clark te benoemen, enkele maanden ge leden, verwekte een storm van protest onder de protestanten evenals bij som mige invloedrijke congresleden. Clark zou de eerste Amerikaanse ambassadeur bij de Heilige Stoel zijn geweest. Myron Taylor, die weliswaar de rang van am bassadeur had, werd indertijd als de per soonlijke afgezant van Truman naar het Vaticaan gezonden, volgens regerings kringen één van de belangrijkste posten in Europa in verband met de „koude oorlog". Koninklijke familie in ons land teruggekeerd. H.M. de Koningin en de drie oudste prinsessen, die enige weken in Sankt Anton hebben doorgebracht, zijn gister ochtend in ons land teruggekeerd. Om tien minuten voor tien reed de Konink lijke trein het station van Baarn binnen. De Prins arriveerde tegen lunchtijd per vliegtuig. (Ingez. mededeling, advert.) maar.. degoud-gele VIRGINIA f Oud gebruik ging niet door. Enige weken is het anders zo rustige gesproken, dat zij de trouwstoet naar Limburgse gehucht Terlinden onder I de kerk zouden begeleiden met ketel- Noorbeek in rep en roer geweest om- muziek. Maar de nacht tevoren dat een weduwe van plau was ten tweeden male te trouwen. Naar oud gebruik is de bruid in zo'n geval ver plicht de jonkheid op bier te ontha len, schrijft de Vkrt., maar deze we duwe weigerde haar beurs te legen terwille van de dorstige jongeling schap. In zo'n geval kent Terlindens op groeiende geslacht geen genade. Op stand en lawaai waren het gevolg. Op een avond werd het huis van de we duwe belegerd door de verenigde bierlozendie eindelijk weer eens 'n verzetje hadden. Gewapend met ra tels, ketels, deksels, trompetten en toeters stelde men zich 's avonds rond het huis op. Klokke zes uur barstte het lawaai uit en dat duurde tot tien uur, want daarna zou de veldwachter het burengerucht noemen. Nauwelijks was het stil of de we duwe riep uit haar huis: „Lummels, al wacht ge honderd jaar, het bier krijgt ge niet!" Maar de volgende avond kwamen de „lummels" terug en de avond daarna weer. Dagen aan een stuk is het tamtam-concert ge prolongeerd en het orkest breidde zich steeds meer uit. Maar de weduwe bleef onverzettelijk. De trouwdag naderde. De zestig jongelingen van het dorp hadden af- Wilde zwijnen maken het te bont. 'Minister Mansholt overweegt maatregelen. In het afgelopen jaar hebben wilde zwijnen op de Veluwe zeer ernstig scha de aan de gewassen toegebracht. De van jagerszijde getroffen maatregelen zijn on voldoende geweest om paal en perk te stellen aan dit euvel. Indien het aantal wilde zwijnen op de Veluwse jachtter reinen niet op korte termijn vermindert, moet ook in 1952 met grote schade aan de gewassen rekening worden gehouden. Minister Mansholt wil echter herhaling voorkomen, en heeft in een brief aan de Jagersverenigingen de jagers, die wilde zwijnen in hun jachtterreinen hebben, gewezen op de noodzakelijkheid in de wintermaanden met afdoende resultaat tegen het schadelijk gedierte op te tre den. Doet zich wederom schade voor, dan zai de minister genoodzaakt zijn ingrij pende maatregelen te nemen, waarbij met jachtbelangen geen rekening meer kan worden gehouden, aldus verneemt het A.N.P. van het Ministerie van Land bouw. Nederlandse industrie con strueerde nieuwe stalen barak. Op verzoek van de Amerikaanse mili taire aanschaffingsdienst heeft de N.V. Polynorm te Amersfoort een stalen ba rak geconstrueerd van een volledig nieuw type. In de lichte staalbouw wordt deze barak revolutionair geacht. Zij wijkt n.L geheel af van de tot dusver door dit kort na de oorlog opgerichte bedrijf ont wikkelde constructies. Dit Nederlandse product, zo werd ons medegedeeld, heeft de zeer zware militaire proefnemingen der Amerikaanse legerautoriteiten glans rijk doorstaan. Hiermede zou voor deze industrie de weg geëffend zijn voor een zeer gunstige ontwikkeling van de export naar de V.S. De mogelijkheid is n.l. aanwezig, dat zij van de Amerikaanse legerautoriteiten een zeer belangrijke opdracht zal krij gen, waarmede aanzienlijke bedragen ge moeid zijn. vluchtte de weduwe uit haar huis en toen de volgende morgen de jonkheid op de stoet stond te wachten, met hoge hoeden en blankgeschuurde klompen, was de weduwe al getrouwd. Eén vrouw was zestig mannen te erg! Tempel van de Koningin van Scheba wordt opgegraven. Een dertigjarige Amerikaanse ontdek kingsreiziger, Wendell Phillips, is Zater dag uit Cairo naar Aden vertrokken om een expeditie te leiden, die de tempel van de Koningin van Scheba te Mareb zal uitgraven. Mareb zou de hoofdstad van de Konin gin van Scheba in Zuid-Arabië zijn ge weest. Het werk zal vijf jaar duren. Tegen ernstige economische depres sies is weinig te doen. Een vijftal economische deskundigen heeft op verzoek van Trygve Lie, de se cretaris-generaal der Verenigde Naties, om maatregelen voor te stellen ter ver zachting van het intenationale effect van economische depressies, verklaard geen uitvoerbare of aanvaardbare maatregelen te kunnen voorstéllen, die veel verschil zouden uitmaken, wanneer zich een eco nomische depressie zou voordoen, die van even ernstige aard is als de crisis, die na 1930 is voorgekomen. RATIFICATIE PLAN-SCHUMAN. Ongeveer 200 Nederlanders en Duit sers, onder wie vele jongeren, hebben Zaterdagavond in het Duitse grensplaats- je Wyler, dicht bij de Nederlandse grens, een vreugdevuur aangestoken ter gele genheid van de ratificatie van het plan- Schuman door West-Duitsland. Bij Kehl (Straatsburg) moest de politie krachtig ingrijpen om te voorkomen, dat een menigte van ongeveer 300 personen een FransDuitse grensboom zou ver wijderen. Van de Duitse zijde trachtte men naar Frankrijk over te lopen om de ratificatie te vieren. Bij grondwetswijziging zal ook de Eerste Kamer worden ontbonden. Bevoegdheid om bij volmacht te stemmen uitgebreid. Te verwachten valt, dat er dit jaar niet alleen voor de Tweede Kamer, maar ook voor de Eerste Kamer der Staten-Generaal een verkiezing gehou den zal worden. Wanneer n.l. de wets voorstellen tot wijziging van de grond wet, welke thans in eerste lezing bjj de Tweede Kamer in behandeling zijn, door beide Kamers geheel of gedeeltelijk zul len zjjn aanvaard, worden ingevolge de bepalingen van de grondwet deze Ka mers ontbonden. De verkiezing van de Tweede Kamer, die dan nodig wordt, treedt in de plaats van de gewone perio dieke verkiezing, welke eveneens In 1952 gehouden zou worden. Een verschil is evenwel, dat bij deze ontbinding de data voor de candldaatstelling en voor de verkiezing oor de Kroon worden vast gesteld, waarbij afgeweken kam worden van de data, welke ingevolge de kies wet bjj de periodieke verkiezing gelden. Naar het A.NJP. van bevoegde zjjde verneemt, wordt er naar gestreefd om ook bij ontbinding Ingevolge grondwets wijziging de In de kieswet aangegeven data voor candidaatstelling en verkie zing, n.l. 13 Mei en 25 Juni, aan te hou den. Wjj vestigen er de aandacht op, dat ingevolge de nieuwe bepalingen van de kieswet thans gestemd mag worden door hen, die op de dag der candidaat stelling 23 jaar of ouder zjjn, voorzo ver zij Nederlander of Nederlands on derdaan zijn en zij op die dag ingezetene des rijks zjjn. Tevens is de bevoegdheid om bij volmacht te stemmen aanzienlijk uitgebreid, daar allen, die 'blijkens een geneeskundige verklaring tengevolge van hun lichamelijke toestand vermoe delijk niet in staat zjjn in persoon aan de stemming deel te nemen, alsmede zij, die blijkens een door hen ingediende ver klaring op de dag der stemming ver moedelijk niet in de gemeente zullen vertoeven, waar zij hun stem moeten uitbrengen, het verzoek kunnen indie nen om een gemachtigde aan te wijzen. Dit verzoek dient uiterlijk 14 dagen voor de dag der stemming bjj de ge meente op daartoe verkrijgbaar te stel len formulieren te worden Ingediend. V GESTERKT! Wist U het al? Rialto (bioscoop in Amsterdam) adverteert het toch op vallend genoeg in de neutrale pers. Vrijdag a.s. vertoont men „de film, die reeds millioenen sterkte in hun overtuiging. Een Bijbels epos!! Ziet hoe Goliath wordt geveld door David, de knaap! Ziet hoe overspelige vrou wen worden gestenigd! DAVID, de machtige, maakt de schone BATH- SHEBA tot de zijne! Ziet het wonder van het tabernakel! Darryl F. Za- nuck's DAVID en BATHSHEBA. Technicolor!" Wij horen tot de millioenen die „in hun overtuiging" zijn gesterkt, al heb ben we deze film nog nooit gezien en al zullen we die ook nooit zien. De tekstschrijver van deze advertentie heeft n.l. vergeten er bij te zetten welke overtuiging. Dat zullen wij dan maar voor hem doen. Want wij zijn zelfs gesterkt in allerlei overtuigin gen! In de eerste plaats zijn wij ervan overtuigd, dat de huidige filmindustrie voor 99,9 procent drijft op de lage in stincten van de mensheid. Darryl F. Zanuck zal geredeneerd hebben: „De meeste mensen hebben wel eens iets gehoord van David en Bathsheba. Het fijne weien ze er wel niet van, maar zóveel is wel zeker, dat ze weten dat dat een van die zedenschandaaltjes is, zoals er meer in de Bijbel staan. Dus: als ik een film maak over deze twee trek ik publiek en daar is het mij maar om begonnen. Natuurlijk moet ik het niet te bont maken, want dan loop ik de kans, dat die film in een beetje puriteins land wordt afgekeurd. Kleding, enz. moeten dus er net mee door kunnen. Trouwens, een goeJ* re gisseur weet dat wel zo in te pitcken, dat dat beetje kleding nog prikkelen der werkt, dan geen!" Dat is de film industrie van het ogenblik, ten voeten uit! Speculeren op de meest gore sem- satielust en op de laagste sensualiteit van het grote publiek! En dat alles nog onder een schone schijn! In de tweede plaats zijn we er door gesterkt in de overtuiging, dat de filmkeuringscommissie maar half werk doet, omdat de maatstaven die zij mag aanleggen, niet deugen. Er is wel een verandering in deze op komst, maar niemand garandeert dat deze een ver betering zal betekenen. Het is onze overtuiging, dat hierin grondig het mes dient te worden gezet! En in de derde plaats zijn wij ge sterkt in onze mening, dat vele kran ten schromelijk tekort schieten in hun taak. Er zijn maar al te veel kranten, die „klankbodem willen zijn van het Protestantisme" en die toch dergelijke schunnigheden opnemen in hun ad vertentiekolommen. Dat brengt geld op. Naar twee kanten: de adverteerder betaalt er voor en er is nu eenmaal een groter deel van het publiek, dat dergelijke rommel prachtig vindt, dan het deel, dat hiervoor een afschuw toont. Kan hier iets tegen gedaan worden? Wettelijk weinig. Maar de lezer moet hier het onderscheid maken. Hij moet beseffen, dat hij door de keuze van de krant, die hij lezen wil, de ene partij of de andere partij steunt. Kiest hij een neutraal blad, dan steunt hij met zijn abonnementsgeld het propageren van dergelijk vergif. Laat ieder die de naam van Christen wil dragen dat heel goed beseffen! Opnieuw wijzen sommige voor tekenen er op, dat we een zachte winter zullen beleven. De natuur stelt zich blijkbaar meer in op voor jaar dan op ijs en sneeuw, getuige het feit, dat sedert nieuwjaar dag aan dag het gekoer van de bosduif wordt gehoord. Een nog markanter voorjaarsge luid is de zang van de grote of mistellijster, die voor het eerst in dit jaar werd gesignaleerd. Ook de plantenwereld ondergaat kennelijk de invloed van het zachte winterweer: langs de grens van het landgoed de Konijn (in Lunteren) stonden Zon dag j.I. de hazelaars in volle bloei. „Credietvoorziening staaltje van ongebreidelde kapitalistische staatspolitiek." De voorzitter van het N.V.V., de heer H. Oosterhuis, heeft tijdens een feestavond van de jubilerende Almelose bestuurdersbond in de sociëteit te Almelo in een rede scherpe critiek geoefend o.a. op het regeringsbeleid en wel in het bijzonder ten aanzien van de volkswoningbouw, de bestrijding van de steeds toenemende werkloosheid en het militaire bewapeningsprogramma. Het N.V.V. vreest, dat het aantal werklozen, dat thans ruim 145.000 bedraagt, voor het einde van de volgende maand zal zjjn gestegen met ongeveer 20.000. „Een ontstellend beeld na alle maat regelen voor werkverruiming en loon- offers ter wille van de industrialisatie in Nederland", aldus de heer Oosterhuis. „De oorzaak van de werkloosheid is de Geradbraakt en versuft lag hij op de met sparrennaalden bedekte bosgrond Nellie slingerde aan het touw van de scheurbaan, vijfentwintig meto-: ver der tegen de boomstammen en betast te de vele schrammen, die ze tegen de ruwe stammen had opgelopen. Toen pas bedacht ze, dat ze hier niet alleen was, maar dat Karei ook er gens moest liggen. Moeilijk stond ze op en voorzichtig probeerde ze haar armen en benen. Hinkend door de ene verstuikte enkel kwam ze op Karei toe, telkens even steunend tegen de bomen, die ze passeerde. Geschrokken, zo schrikken haar nog mogelijk was, bleef ze opeens staan. Als een schim rende een meisje langs haar heen, zonder aarzelen in de rich ting waar Karei op de grond lag. De afgebroken tak, die schuin over hem heengevallen was, rukte ze weg en zonder woorden bukte ze over hem heen. Karei herkende haar niet, merkte alleen, dat iemand over hem gebogen stond. „Ben je er nog?" fluisterde hij. Ze knikte, maar gaf geen antwoord. Mis schien begreep ze, dat hij niet haar, maar die ander bedoelde. Ze zei hem nisatie voor Europese Economische Sa- j niet: „Ik ben Marianne want ze Menwerking. 'meende voorgoed haar plaats ingeno men door dat vreemde meisje, dat met hem hier was. Wel zei ze toonloos: „Ik zal je laten weghalen hier. Zo kan je niet blijven liggen." Zijn ogen vielen dicht in een duize ling. Toch prevelden zijn lippen nog een antwoord: „Goed Marianne stond op en rende weg, zoals ze gekomen was, in een wilde zich overeind te duwen maar direct al gaf hij die poging op. Zijn rug, gekneusd en geforceerd bij de tuime ling door de takken, wilde niet mee. Door de pijn verhelderde zjjn den ken. „Ik dacht, dat je hulp was gaan halen?" vroeg hij en zjjn ogen, nu de wereld weer herkennend, keken haar verbaasd aan. GO VERBURG 45. lenige ren door de bossen, met vlug ge sprongen over de greppels, het kleine eindje naar de harde weg, waar ze haar auto had laten staan toen ze de ballon zag neertuimelen- op de boomtoppen. „Hij leeft", zei ze blij. „Vlug, dat hij geholpen wordt Marianne's auto is een snelle auto: tegen de honderd km. reed hij op de boslaan, en in de bochten piepten de banden Pas toen Nellie zich over Karei heenboog en angstig vroeg: „Voel je je goed? Heb je niets gebroken?" drong het langzaam tot Karei door, dat er iets vreemds aan de hand moest zjjn. Met zijn ene hand probeerde hij Nellie schudde haar hoofd: „Ik heb niets tegen je gezegd", zei ze. „Die ander is weggegaan. Zij heeft het ze ker tegen je gezegd." Niet begrijpend keek hij haar aan: „Die ander....?" lispelde hij traag en hij tilde zijn hand naar zijn voor hoofd, als om zijn warrige gedachten te ondersteunen. „Wie dan?" Glimlachend haalde zij haar schou ders op. Onbegrijpelijk leek het haar, dat hij gezien en gehoord, maar niet herkend zou hebben. „Ik kende haar niet", zei ze, „ze kwam en ging zon der een woord tegen me te zeggen." „Het was een meisje?" vroeg hij snel en toen ze knikte: „Marianne?" „Ik ken Marianne immers niet", antwoordde ze. „Niet groot was ze en donker." „Marianne", glimlachte hij. „Je was toch weer gekomen, Marianne". Hij draaide langzaam zijn hoofd in de richting, waarheen Nellie wees, dat ze vertrokken was, maar 't bos stond stil en beschermend om hen beiden. Toen pas bedacht hij, dat Nellie bij hem was en dat ze ook, als hij, uit de ballonmand gevallen was en tegen de grond geslagen. „Heb jij geen pijn?" informeerde hij. „Wat schrammetjes en een ver stuikte enkel, 't Betekent niets", stelde ze hem gerust. „Ik had immers dat touw vast." Door haar woorden herinnerde hij zch hoe het alles gegaan was. „Stom van me", beschuldigde hij zichzelf, „ik had nooit „trek!" mogen zeggen op die hoogt® en dan hoven de bos sen. We hadden dood kunnen vallen, allebei". „De bomen zijn niet hoog hier", troosfte ze, „en ze staan dicht op el- ,,'t Was onze redding", gaf hij toe en weer met zijn gedachten bij Mari anne, die dat alles gezien moest heb ben: „Ik had haar gezegd, dat er geen gevaar bij het ballonvaren was. Ze heeft het nu zelf gezien, dat het een fabeltje was...." (Wordt vervolgd.) credietvoorziening in Nederland", die volgens spreker „een staaltje is van on gebreidelde kapitalistische staatspolitiek, die meer dan ergerlijk is". „De woningbouw stagneert, omdat de beleggers een rente van 4 '/2 wensen en zjj dienen te bedenken, dat het aantal werkloze bouwvakarbeiders dreigt te stijgen tot 24.000. Een krachtige en vooral anders gerichte regeringspolitiek had dit kunnen voorkomen", meende de heer Oosterhuis. „Het wordt hoog tijd, dat het N.V.V. binnen enkele weken belangrijke vragen aan de regering voorlegt niet alleen, maar ook, dat het N.V.V. weet, wat de regering van plan is te doen. Komt er b.v. een premielening, gaat de 5 lening door en wat denkt de regering te doen ter bestrijding van de onrustbarend toe nemende werkloosheid? Wordt het niet de hoogste tijd, dat de regering haar con sumptie-politiek gaat wijzigen, of moeten wij het zo zien, dat de werkloosheid de loon- en de consumptiepolitiek onder geschikt zijn aan het militaire bewape ningsprogramma en aan het streven naar een sluitende betalingsbalans. Hierbij zij echter gezegd, dat het N.V.V. geen mili taire politiek kan aanvaarden, waarbij de arbeiders worden vergeten en niet voldoende aandacht wordt geschonken aan sociale, culturele en zedelijke zaken. De arbeiders laten niet met zich sollen. Zij zullen zich niet weerloos neerleggen bij dit alles. Het N.V.V. zal tonen, wat het waard is als de re gering niet op korte termijn haar po litiek, die sociale onrust veroorzaakt, herzieF', aldus besloot de heer Oos terhuis zijn rede.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3