Wt ZzeJtancU ïPJt&cLen. Geen oprichting van openbare ge meentelijke kleuterscholen* ovcitluren lekkere koffie... "Stude Hogere subsidie aan V.V.V, Het ter kerke rijden van Ouden van Dagen geen privë-ritten. DE c£>ADIO brengt u Zeeuws Tijdschrift. KERK Aanhoudende Middelburg. Vlissingen. Van 15 m. hoogte neergestort Goes. VEILINGBERICHTEN BURGERLIJKE STAND Zr KNOPENSOEP. Nagekomen Advertentiën Refe Fijnen en klacht ook nog slapeloz bpatmenue urei ning van Fran: HIER mmm Dinsdag 15 Januari 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 B. en XV. van Middelburg afwijzend. De afd. Middelburg van de Neder landse Onderwijzersvereniging heeft zich onlangs met een brief tot B. en W. gericht met het verzoek over te gaan tot oprichting van openbare ge meentelijke kleuterscholen. B. en W. stellen aan de raad voor het verzoek af te wijzen. In Middelburg zijn thans 7 kleuter scholen gevestigd, die alle uitgaan van kerkelijke of particuliere instan ties. Zij ontvangen naar gelijke maat staven een gemeentelijke subsidie. Het is B. en W. bekend, dat de ge bouwen van deze scholen over het algemeen niet voldoen aan de tegen woordig daarvoor geldende eisen en dat het personeel, enkele uitzonderin gen daargelaten, niet gediplomeerd is en een laag salaris geniet. Door een geleidelijke verhoging van het ge meentelijk subsidie is en wordt ge tracht te komen tot een wat betere bezoldiging. Aangezien de oprichting van een gemeentelijke kleuterschool de stichting van gebouwen met zich zou brengen, waardoor grote bedragen uit de gemeentekas zouden moeten worden gevoteerd, hetgeen momenteel onmogelijk is, stellen B. en W. voor het verzoek af te wijzen. SUBSIDIE V.V.V. V.V.V. Walcheren heeft een ver zoek ingediend om het gemeentelijk subsidie van f 1000.op f 2000.te brengen. Aanvankelijk hadden B. en W. daartegen bezwaren, doch gezien de grote belangen, die de stad heeft bij een druk vreemdelingenverkeer, menen B. en W. tot een verhoging te moeten overgaan, doch deze zal in 1952 beperkt blijven tot f 1200.Men wil het gemeentelijk subsidie voor de volgende jaren gelijk stellen aan het bedrag, dat uit vrijwillige bijdra gen door de bevolking wordt bijeen gebracht, met een maximum van f 2000.—. Een subsidie-aanvraag van het be stuur van de Chr. Landbouwwinter- school wordt voorgesteld af te wijzen. Andere voorstellen. Het Beheersinstituut heeft de gemeente een strop van ƒ3000,bezorgd. Een deel van de grond, die nodig was om de Bar- De in de herfst van 1950 totstandge komen wet tot verlaging van de inkom stenbelasting en loonbelasting bevat een bepaling betreffende personenautomobie len. die niet alleen voor zakelijke, maar ook voor particuliere doeleinden worden gebruikt. In deze bepaling wordt t.a.v. werknemers, die de kosten van hun au tomobiel van hun werkgever vergoed krijgen, deze vergoeding voor een deel als inkomen beschouwd. Minister Lieftinck heeft thans goedge keurd, dat het ter kerke rijden van in validen en ouden van dagen, alsmede de ritten ten behoeve van de af en toe voor deze personen georganiseerde uitstapjes Voor de toepassing van bovenbedoelde S'etsbepaling niet als privé-gebruik van e automobiel wordt beschouwd, indien voor dit gebruik geen vergoeding wordt ontvangen. Bediende van Vervoer Mij verduisterde 7000. Tegen een 31-jarige kantoorbediende van de Noord-Zuidhollandse Vervoer Mij N.V., werkzaam op het hoofdkantoor te Haarlem, was verdenking gerezen, dat hij malversaties had gepleegd met de gelden, die de chauffeurs en conducteurs Van deze maatschappij aan hem plachten af te dragen. Na een politieonderzoek is thans vast gesteld dat de man gedurende enkele jaren een-bedrag van ongeveer ƒ7000, aan de ontvangen gelden heeft onttrok ken en te eigen bate aangewend. De man heeft een bekentenis afgelegd en is in arrest gesteld. Vrijgevig, met geld van de bank. Een employé van een bank te Tel Aviv, die wegens een „geestelijke inzinking" op vacantie was gestuurd, heeft, nadat hij de directeur met een delk in de hand gedwongen had de sleutels van de safe te geven, 16.000 pond aan geld en waar depapieren meegenomen en uitgedeeld in een aantal emigrantenkampen. Hij deelde briefjes van vijf en tien pond uit met de woorden: „Jullie zijn er slecht aan toe en hebben het geld nodig". WOENSDAG 16 JANUARI 1952. HILVERSUM I (402 m.) VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws; 9.12 Gram.; (9.30—9.35 Waterstanden); 9.50 Voor de huisvrouw. VPRO10.00 School radio. VARA: 10.20 Voor de huisvrouw; 10.30 Gram.; 10.45 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Voordracht; 12.15 Dansorkest; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen12.33 Voor het platte land; 12.38 Dansorkest; 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Instrumentaal trio; 13.40 Orgel- •pel; 14.00 Gesproken portret; 14.15 Jeugdcon- Jert; 15.00 Kinderkoor; 15.20 Piano en cello; 5.30 Voor de jeugd; 16.10 Idem; 16.30 Zender- Ïluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-Varia; 18.20 nterview; 18.30 Actualiteiten; 18.40 Gram.; 19.00 „De Katholieken en het Socialisme", toespraak; 19.15 Pianospel. VPRO: 19.30- Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws; 20*05 Politiek commen taar; 20.15 Promenade- orkest; 20.40 „Mensen, die men schuwt", hoorspel; 21.40 Concertgebouw- Orkest en solist; 22.25 „Tussen Mens en Nevel vlek", causerie; 22.40 Instrumentaal kwartet; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Een woord voor de dag; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws en weerberichten; 9.10 Voor de wieken9.30 Gram.; 11.20 „De Amourette van Cathérine D'Orleans", hoorspel; 12.00 Sopraan jsn piano; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Surinaamse volksmuziek; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 Harpmuziek; 13.50 Regerings uitzending: Jeugduitzending: K. H. Smit: „Wat wil je weten?"; 14.00 Gram.; 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Marinierskapel en solist; 15.45 Voor de jeugd; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Pianoduo; 18.30 Orgelspel; 19.00 „Spectrum van het Chr. Organisatie- en Ver enigingsleven"; 19.15 Boekbespreking19.30 Gram. 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Commentaar Familie Competitie; 20.20 Con certgebouw-orkest en solist; 21.00 „De Nieuwe Bijbelvertaling gereed"; 22.00 Geestelijke liede ren; 22.30 Internationaal Evangelisch commen taar; 22.40 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws en SOS-berichten; 23.15 Gram.; 23.20 „Hoe zit dat met mijn kind?", causerie; 23.35— 24.00 Gram. BRUSSEL (324 m.) Vlaams. 11.45 Gram.; 12.15 Instrumentaal kwintet; 12.30 Weerberichten; 12.34 Instrumentaal kwintet; 12.50 Koersen; 12.55 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.30 Kroniek 13.35 Gram.14.00 Schoolradio; 15.30, 16.15, 16.30 .>1 16.45 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Dansmuziek; 17.30 Causerie; 17.40 Gram.; 17.50 Boekbespre king; 18.00 Bariton en piano: 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nieuws; 19.30 Gram.; 19.50 Radio feuilleton; 20.00 „De zingende molens", operette; 21.30 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Kamermuziek; 22.55—23.00 Nieuws. baragang door te trekken van Segeer- straat naar Nieuwstraat, was destijds eigendom van het Beheersinstituut. Daardoor kon de gang in eerste instantie niet worden doorgetrokken. Aangezien de steenhouwer de heer J. de Kuyper, die onlangs zijn bedrijf daar vestigde, bereid is een grondruil met de gemeente aan te gaan onder voorwaarde, dat voor een behoorlijke afscheiding wordt ge zorgd, zal eerlang de Barbaragang toch worden doorgetrokken. Op verzoek van de marktkooplieden stellen B. en W. de Raad voor de weekmarkt van 1 April tot 1 October te houden van 8 uur v.m. tot 5 uur n.m. Van 1 October tot 1 April zal markt worden gehouden van 8 uur v.m. tot 4 uur n.m. Tenslotte wordt een crediet van ƒ2700,— gevraagd voor de vernieuwing van de hoogspanningskabel van het Domburgse schuitvlot. In het tweede nummer van de twee de jaargang van het „Zeeuws Tijd schrift" heeft het lid van G.S., mr dr A. J. J. M. Mes een bijdrage geleverd over de herziening der gemeentelijke indeling, waarin hij een zestal con clusies geeft over dit onderwerp. De heer A. Korteweg, directeur van het Alg. Ziekenfonds Walcheren, heeft een interessant artikel geschreven over het ringrijden op Walcheren. De rector van het Zierikzees Lyceum, dr J. J. Westendorp-Boerma leverde een bijdrage over de klokken van Noord- Zeeland, terwijl de heer J. H. Roel- vink uit Zonnemaire een nog te ver volgen) artikel schreef over de mos selvisserij in Zeeland. Van een zekere heer „Jos Engel", die volgens de inhoudsopgave met Grimm per ongeluk over de Moer dijk verdwaalde en daar door een boze toverheks in een vogeltje werd veranderd doch na 35 jaar, weer per ongeluk, vrij kwam en terugkeer de, is een „Zeeuws wéérzien" ge schreven, dat filosofisch heet te zijn, alleen maar zéér dwaas is. K. Zeeuwse Geref. J.V.-ers met Pasen naar Bergen op Zoom. Op Paasmaandag zal de jaarlijkse bondsdag van de Zeeuwse Geref. Jonge lingsverenigingen in Bergen op Zoom worden gehouden. In de morgenvergade ring komen de jaarverslagen en Centraal Rapport Bondsbezoek aan de orde. In de middagvergadering zullen spreken dr J. Schouten te Rotterdam, erelid van de Bond en lid van de Tweede Kamer, en ds K. Feenstra, Geref. pred. te Klundert. Voor de middagbijeenkomst is welwil lend de Nederl. Herv. kerk aan de Markt beschikbaar gesteld. Benoemingen bij de Prov. Waterstaat. Tot hoofdkantonnier bij de Provinciale Waterstaat zijn benoemd de kantonniers S. van Doeselaer te Terneuzen en J. Folkersma te Axel. De opbrengst van de Unie-collecte. De 73ste jaarcollecte voor de scholen met de Bijbel heeft in Groede, Haam stede, Krabbendijke en Zierikzee resp. opgebracht 245, 64.30, 141.50 en 575.90. RECTIFICATIE. Men gelieve in ons verslag over de zangmiddag van de Zeeuwse Christelijke koren te Goes in het slot te lezen: „De dames Kousemaker en Mol (beiden so praan) zongen 'n duet van Mendelsohn". In het verslag is n.l. ten onrechte de in druk gewekt, dat mevr. Mol een altstem zou bezitten. WIE ZOU DAAR ZIJN? De boer jammerde maar door en Gertjan, Maartje en Turko, erg onder de indruk van wat er gebeurd was,' hadden veel medelijden met hem „Wat 'n lelijkerd", vond Turko met een veront waardigd gezicht, „hij wel durven omdat hij zo groot is, maar was hij zo groot als Turko, ik met hem zou gaan vechten!" „Vechten, vechten", antwoordde de boer, alleen met list kunnen we die dief verdrijven, maar wat voor list!" „Ja, wat voor 'n list?" herhaalde Gertjan in gedachten. „Is die reus allang boer?" „Al heel lang" antwoordde deze, „en hij is geloof ik nog niet van plan om te vertrekken, want hij krijgt hier goed te eten en hij hoeft er niets voor te doen, de luiaard. Ja, wij doen het werk en hij eet alles op. Heus kinderen, nog een paar weken en we zullen allemaal verhongeren. Ja en nu zijn enkele boeren vanmiddag naar de burgemeester gegaan, maar ik geloof niet dat hij een list kan verzinnen. Och, we zullen verhongeren, allemaal verhongeren!" „Maar boertje" riep nu Maartje. „U moet de moed niet verliezen. Moeder zegt altijd: „Moed verloren alles verloren". U zult zien dat die reus spoedig verdwenen is!" „Zou je denken Maartje?" vroeg de boer, „zou je werkelijk denken dat we nog ooit die gemene dief kwijt zullen rakenVerder kwam de boer niet, want er werd luid op de deur geklopt. „Wie zal daar zijn?" vroeg hij nieuwsgierig. en ending Geref. Kerken. Beroepen te Amsterdam (wijk 14), B. Timmer te Den HaagOost. Aangenomen naar 's-Gravenzande, L. J. Boeyenga te Fijnaart, die bedankte voor Oudewater en Honselersdijk. Oud Geref. Gemeenten. Tweetal te Den Haag, M. A. Mieras te Krimpen a/d IJssel en T. de Jong, lerend ouderling te Kralingseveer, van welken laatstgenoemde beroepen is. Ds G. W. Goedhart overleden. In de ouderdom van 74 jaar is in de stichting „Zon en Schild" te Amersfoort overleden ds G. W. Goedhart, em. pred. der Ned. Herv. Kerk. De overledene werd in 1874 geboren en in 1916 predikant te Norg. In 1917 ging hij over naar de Rem. Broederschap en werd predikant te Zwammerdam. 1 Januari 1920 trad hij op als legefpredikant. In 1925 werd hij weer predikant in de Ned. Herv. Kerk, n.l. te Grollo. In 1927 verwisselde hij deze plaats met Nieuw-Beerta en in 1929 kwam hij in Holwerd, waar hij is werk zaam geweest tot aan zijn emeritaat, dat hem 15 December 1943 verleend werd, waarna hij zich metterwoon vestigde te Hilversum. Hij was voorganger van de afd. BreukelenMaarssen van de Ned. Prot. Bond. Met emeritaat. Wegens voortdurende ongesteldheid heeft ds D. Wijnbeek, Geref. predikant te Neede (Geld.), eervol emeritaat aan gevraagd. Ds Wijnbeek werd 2 April 1912 geboren en studeerde aan de V.U. Nadat hij als hulpprediker te Bergen op Zoom werkzaam was geweest, werd hij 10 Fe bruari 1946 te Venlo in het predikambt bevestigd. Deze standplaats verwisselde hij 19 September 1948 met zijn tegen woordige. Ds Wijnbeek is reeds zeer ge ruime tijd verhinderd zijn arbeid te ver richten. (Ingez. mededeling, adv.) Go hebt kou gevat, gij hoest en een scheurende pijn be klemt Uw borst. Reinig Uw luchtwegen van het gevaar lijke en prikkelende slijm met Feestavond Kinderzorg. Zaterdagavond werd in het gymnastiek lokaal van de Ver. Kinderzorg" te Mid delburg een feestavondje gegeven voor de kinderen van 8 tot 14 jaar. Als eerste nummer van het programma kwam de heer Kemeling enige staaltjes van snel- tekenen laten zien, waarna een poppen- kastvertoning volgde van de heer van Keulen. Als laatste nummer van het pro gramma was de goochelaar Ali Ben lux aan bod. Bedrijfsongeval bij bouw nieuwe Centrale te Vlissingen. Gistermiddag is de 40-jarige arbeider Kentie uit Hardinxveld, welke voor de firma De Vries Robbé werkzaam is bij de bouw van de nieuwe Centrale voor de P.Z.E.M. te Vlissingen door tot heden nog onbekende oorzaak van een hoogte van 15 meter neergestort Hij werkte daar op een stalen balk die gemonteerd moest worden. Met ernstige kwetsuren is hij naar het St. Joseph- ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand werd gisteren zeer ernstig genoemd. De man is gehuwd en vader van enkele kinderen. Looddiefstal. Door de gemeentepolitie alhier is aan gehouden een 20-jarige jongeman, die vorige week van een leegstaand gebouw van de Rotterdamse Bank voor honder den guldens dakbedekking heeft gesne den en verkocht. Vakopleiding voor Handels reizigers. In de vergaderzaal van het Hotel „Centraal" troffen wij Zaterdag middag een menigte heren aan waar van het merendeel fikse sigaren rook ten. Hun welsprekendheid en humor sterkte ons in het vermoeden, dat wij, zoekend naar handelsvertegenwoordi gers, bij hen aan het juiste adres wa ren. Sedert enige tijd wordt namelijk in verscheidene plaatsen in Neder land, waaronder gecombineerd Mid delburgGoes vakonderwijs gegeven aan handelsreizigers. Deze cursus, die BRUIN1SSE Duivententoonstelling. Burgemeester Michaëlis heeft Vrijdagmiddag onder grote belangstelling in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw de duivententoon stelling geopend, georganiseerd door de „Bruse Trekker" van de concourscombi natie van Zaterdagvliegers. Op de ten toonstelling is een grote hoeveelheid goed duivenmateriaal aanwezig. Het vliegsei- zoen en de daarbij behaalde resultaten zijn aanschouwelijk voorgesteld. Chr. arbeiders bijeen. De Ned. Chr. Landarbeiders Bond, de Ned. Chr. Bouw arbeiders Bond en de Ned. Chr. Trans portarbeiders Bond hebben een gecombi- neci'ue feestelijke jaarvergadering ge- n„^aen. De bondsbestuurder, de heer i\ap, sprak over het T.B.C.-fonds „Draagt eiKanders lasten". Familiecompetitie en spraakwaterval verhoogden de gezellig heid. Algemeen vissersbelang. Tijdens de vergadering van de vissersvereniging Al gemeen Vissersbelang werd tot vertegen woordiger van Bruinisse in de Advies commissie Mosselen gekozen de heer A. de Koning. De heer D. van den Berg werd gekozen tot vertegenwoordiger bij de Stichting Zeeuwse Visserijbelangen. HEINKENSZAND Huwelijksfeest. De Julianastraat in Heinkenszand was Vrijdag in feesttooi. De driekleur wapperde en voor het huis van de heer A. Fokker, rusteno gemeen teveldwachter, stond een erepoort. Het echtpaar Fokker vierde namelijk het gouden huwelijksfeest. Beide oudjes ge nieten nog een goede gezondheid. ^Mond- en klauwzeer. Onder het vee van de landbouwer M. Rijk in het Vlaan- dertje is mond- en klauwzeer uitgebro ken. KAPELLE Geslaagd. Voor het praktijkdiploma boekhouden is te Middelburg geslaagd de heer C. Ossewaarde. Ned. Herv. kerk. In de plaats van de heer S. Korstanje is gekozen tot ouder ling in de Ned. Herv. kerk de heer P. van Weele. KERKWERVE Feestvergadering N.C.L.B. De afdeling Kerkwerve van de Ned. Chr. Landarbei- dersbond heeft vorige week in een feest vergadering het 20-jarig bestaan van deze afdeling gevierd. De voorzitter, de heer A. Kloet, sprak een openingswoord en releveerde in het kort de geschiedenis van de afdeling. De heer C. van der Lin de leverde een inleiding. De hoofdbe stuurder, de heer J. Vermaas uit Berkel, sprak een propagandawoord. De avond werd verder gevuld met zang en de op voering van „De muzikale beklaagde". KORTGENE Bond van Plattelandsvrouwen. De Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Noord- Beveland, kwam in de „Korenbeurs" in vergadering bijeen. Mevr. Aaftje Top hield een voordracht over „Lampions der Liefde", van Jan Mens. Onderwijstentoonstellingen. De stich ting onderwijstentoonstellingen, die zich ten doel stelt kleine reizende tentoon stellingen te organiseren, waar de school jeugd een beeld krijgt van de arbeid in de industrie, is ook naar Kortgene ge komen. Deze tentoonstelling is geopend van 15 tot 29 Januari. KOUDEKERKE Uitvoering „Voorwaarts". De muziek vereniging „Voorwaarts" heeft Zaterdag in het Verenigingsgebouw een geslaagde uitvoering gegeven. Nadat enkele num mers ten gehore waren gebracht, heeft de muziekvereniging veel succes geoogst met de opvoering van het Zeeuwse stuk „Inkwartieringe". geschreven door de heer Koets. KRUININGEN Geslaagd. De heer C. van Vledder al hier behaalde het associatiediploma han delscorrespondentie Duits. ST. ANN ALAND Een middenstandsvereniging? Ook in St. Annaland bestaan er plannen, om tot een middenstands- of winkeliersvereni ging te komen. Het ligt in de bedoeling daartoe op Dinsdag 22 Januari een eerste bijeenkomst te houden. Gouden bruiloft. Het echtpaar J. Hage Prinse in de Nieuwstraat te St. Anna land hopen Donderdag de dag te her denken, dat ze voor 50 jaren in de echt verbonden werden. Beiden zijn nog zeer vitaal. ST. MAART EN SDI ]K Jubileum. 24 Januari zal het voor de heer P. de Moed, chef van de Albert Heinwinkel te St. Maartensdijk, een be langrijke dag zijn. Op deze datum hoopt hij te herdenken, dat hij 25 jaar geleden als bediende te Aalsmeer in dienst trad. 25 April 1932 volgde zijn aanstelling als chef te St. Maartensdijk. WESTKAPELLE Ringrijders bijeen. Da voorzitter van de Zeeuwse Ringrijdersvereniging, 'de heer P. Brasser, heeft op de vergadering van de Westkappelse ringrijders gesproken over het doel en de werkwijze der ring rijders. Enkele nieuwe leden konden wor den geboekt. Burgemeester Tydeman was op deze vergadering aanwezig. YERSEKE Jubileum. De heer J. Kosten was gis teren 45 jaar in dienst bij de fa. Meule- meester Co. De jubilaris werd een genoegelijke avond aangeboden door de directie, waar hij door het personeel met vele cadeaux werd verrast. WISSEKERKE Vergadering C.J.B.T.B. De afdeling N.- Beveland van de C.J.B.T.B. hield te Wissekerke een vergadering onder lei ding van de heer M. van der Maas. De heer J. de Nooyer had een inleiding over „Jeugd en verantwoordelijkheid". Na de pauze werden nog enkele huishoudelijke zaken behandeld. WOLPHAARTSDl]K Jubileum C.J.M.V. De C.J.M.V. heeft de vorige week in feeststemming ge leefd, wegens het 45-jarig bestaan van de vereniging. Eerst was een feestavond be legd met de oud-leden. De voorzitter, de heer J. Kaboord, sprak de feestrede uit. Daarna voerden het woord de heer Alle- wijn, namens de P.C., ds Ponsteen, bur gemeester van Oeveren, de heren van lamme, Knuit, Vleugel, van Loo en Kleinepier. Vrijdag werd de jaarverga dering gehouden. Met de opvoering van het lekespel „Overwinnaar" hebben de C.J.M.V.-ers eer ingelegd. Het C.J.M.V.- kwartet zorgde voor zang. uitgaat van het Bureau Vakontwikke ling Nederlandse Handelsreizigers Vereniging en waarbij het ministerie van Economische Zaken ook zijdelings betrokken is, geeft de mensen die hun brood op de baan moeten verdienen een gedegen onderricht in algemene ontwikkeling, verkooptactiek, verkoop techniek, handelskennis en rechts- en wetskennis. Sergeant C. F. Holman terug uit Korea. Gisteren k^prde uit Korea in ons land terug, met vier andere gewonde Nederlandse Korea-strijders, Sergeant le klasse C. F. Holman, Piccardstraat 37 te Goes. Het Amerikaanse troepentransportschip „General Mac Rae" heeft hen tezamen met een aantal gewonde Grieken, Fran sen en Belgen naar Athene .gebracht. Een Amerikaans toestel vervoerde hen verder naar Brussel, vanwaar zij de laatste etappe met een Nederlandse Da kota naar het vliegveld Valkenburg maakten. ROTTERDAM. Graaiibeurs van 14 Januari Binnenlandse granen (officieele noteringen per 100 kg franco Rotterdam) Tarwe prijshoudend op vochtconditie 23.3024.90; prima kwaliteit zonder vochtconditie 2450—25.25; overige granen flauw Zomergerst 3739.50; Haver 2830.50; Rogge 3436; Peul vruchten boerenschoonGroene erwten 40—61 Schokkers 4570; Bruine bonen 4049. ROTTERDAM. Aardappelbeurs van 14 Jan. Kleiaardappelen 35 mm opwaarts Eigenheimers 15—15.50; Bintjes 11.50-12; Alpha's 10.50-11; Bevelanders 14.50—15;. Furore 1414.50 Zand- aardappelen 35 mm opwaarts: Noorderling 11; Voran 8.25; Eigenheimers 9—9.50; Voeraard- appelen 5.256.50. Alles per 100 kg. ROTTERDAM. Veemarkt van 14 jan. Aan voer in totaal 1972; Vette koeien en ossen 1178; Varkens 669; Schapen of lammeren 125. Vette koeien 2.60-2.80, 2.40—2.50, 2.10—2.35; Varkens (lev. ged.) 2.15, 2.10, 2.05; Schapen 145, 125, 105; Lammeren 120, 110, 100. GOES. Veiling van Maandag 14 Januari 1952. Groenten: Spruiten A 2530; id. B 1321; Wit lof 22-26; Veldsla 22; Groene kool 7.50-20; Rode kool 79; Boerekool 1922; Peen 3.5014; Uien (stek of afv.) 4.5012; Knolselderij 4. Alles per 100 stuks of kg VEERE. Vismijn van 14 Jan. 1952. 437 kg exportgarnalen 1.922.50, 49 kg ongesorteerde vis 5266. STAVEN1SSE. Geboren: Appolonia C. J„ d. v. G. J. Niemandsverdriet en C. v. Eenenaam; Izabella H-, d. v. N. v. 't Veer en II. Leinse. Gehuwd: A. Klippel 26 j. en J. Quist 22 j. Overleden: A. Quist 86 j. Britse en Canadese soldaten in Korea zullen zowel tegen de koude als honger beschut zijn, als zij speciale Canadese „Parka" dragen. Zij kunnen altijd de kno pen van dit kledingstuk afruk ken en er soep van koken. De fabrikanten zeggen, dat de kno pen bestaan uit vitamine-prepa raten. Verdwaalde soldaten kun nen de knopen koken en er een maaltijd van maken, „zo niet een heerlijke soep". Canadese soldaten hebben de knopensoep reeds ge probeerd doch het vonnis was „afschuwelijk". Naar men zegt wordt dit ge concentreerde voedingsmiddel in alle smaken, onder meer kip, ge fabriceerd. Posthume onderscheiding Verz»tskruis. Bij K.B. is aan wijlen J. C. H. F. van Hanxleden Houwert, A. O. H. Tellegen, D. M. R. H. Kroon, J. D. van Melle en ir L. R. Beynen posthuum het Verzetskrpis toegekend, BIDDEN EN DANKEN VOOR EN NA TAFEL. „Is het als u thuis eet bij u ge woonte voor en na tafel te bidden en te danken of niet?" Deze vraag heeft het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie on langs aan vele mannen en vrouwen uit alle lagen van de bevolking en over het gehele land verspreid ge steld. 64 van alle volwassenen bidden en danken gewoonlijk voor en na het eten. 32 doet dat niet. Bij de Gereformeerden antwoordde 97 bij de Rooms-Katholieken 93 dat zij geregeld voor en na tafel bidden en danken. Bij de Neder- duitsch Hervormden doet 68 het en 29 niet. Daarentegen antwoordde 87 van de mensen zonder kerkgenootschap, dat zij voor en na tafel niet bidden en danken. Het Nipo heeft ook gevraagd waar om men dat doet. De belangrijkste redenen waarom men wel bidt en dankt voor en na tafel zijn: „Ben ge lovig", „is geloofsovertuiging" en „alles komt van boven, God danken voor Zijn gaven". De belangrijkste redenen waarom men het niet doet zijn: „3en niet ge lovig" en „Ben het niet gewend", „Is nergens voor nodig", „Heb er geen ehoefte aan". Zoals te verwachten vindt het Nipo grote verschillen naar de godsdien stige overtuiging van de onder vraagden. BIJZONDERE RAADSVERGADE RING TE BERGEN OP ZOOM. Vrijdagavond zal door de raad van Bergen op Zoom een bijzondere raads vergadering gehouden worden. Op de agenda staat het voorstel tot uitgifte van een obligatielening groot f 1 mil- lioen ten behoeve van de bouw van woningen. BEKENDMAKING. De bekendmaking van 8 dezer (op genomen 14 dezer), dat het door de Staten van Zeeland vastgestelde Streekplan Walcheren 1951 voor een ieder ter inzage ligt, dient van de tweede alinea af als volgt te worden gelezen: Belanghebbenden, die zich tijdig met bezwaren tegen het ontwerp- streekplan tot Gedeputeerde Staten hebben gewend, kunnen binnen een maand na de dag van de nederlegging ter Provinciale Griffie, i.e. vóór 16 Februari 1952, schriftelijk bezwaren tegen het vastgestelde streekplan in dienen. De bezwaarschriften dienen aan de Kroon te worden gericht en ingediend bij de Minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting. Gelijke bevoegdheid om bij de Kroon in beroep te komen komt toe aan hen wier belangen betrokken zijn bij wijzigingen welke de Provinciale Staten bij de vaststelling van het plan in het ontwerp, hebben aangebracht. Middelburg, 14 Januari 1952. Gedeputeerde Staten van Zeeland: A. F. C. DE CASEMBROOT, Voorzitter. PILAAR, Griffier. Wʧ Dinsdag 15 Jant Ar vrijdag en Zateri te Huis ter Heide i onder auspiciën v. gingen. Op deze c< voorzitter van de tieke vraagstukken jaar groter wordt, de heer H. Algra, torische vraagstuk soms zeer humorisi te vervullen kreeg, de studenten op opt waren „trmede ge Vrijdagavond was dr P. A. Diepenhors! onderwerp „Enkele g mentaire geschieden! grijze, doch nog sta leraar behandelde I geheel eigen wijze. I niet alleen uit zijnl als lid der Eerste ll hij te kennen dat de] geschiedenis voor 1 meer heeft. Speciaa? jaren 1880—1930. ïf Lohman, Schaepman; en vele anderen schl horst in al hun kws De referent verteld] boeiende voorvallen I strijd, zoals die ter! trictenstelsel werd 1 voering was een hol ferentie. Zaterdag sprak J weerd, die zijn uitgil legenheid van de ?ol stichting der Vrije UI 1950 „de strijd oml begrip in de möderl leer" nader toelichtt Evenals de heer K treffelijk over het sproken, kreeg ook dit probleem te mal keurde hij niet af, heden zodanig kuni de plicht van de Sti weg van federalis iie Door steeds kwellem Rheiuuatische Fijner Daar brengt Krusc en uitkomst, 'n Wol dagelijkse dosis Kr zuiverende organe helpt en stimuleer! krachtige werking! bloed zuiver te ij zich ophopende on Want met de hulp t 't lichaam die af weg. Ook voor U Kruschen te nemen 't is. Voor Uw orgs verheid van Uw b: Uw algeheel welzij i lijk vrij van pijr Het 4.1»o ton mete schip „jigen" is Zo storm bij de Goodv grond gelopen. De k (Kent) deerne gisterei in tweeen is gebrok is door ue reddingboi boord genaaid. De „zigen die ge La itocueiie, was op naar uakar. ue genele nacht n op het dek bijeengese wijl het schip door d< en weer werd geslin eerder gered worden, doende gewassen had., de reddingboot van W; boot uit Duinkerken omdat ae verscmlleni geven posities met elk Kort na de stranding uit en was de electi broken, zodat verder meer mogelijk was. I, heiu van de zee kon regelrecht naar de koersen. Vijf uur na üij bij het schip aan, tweeën was gebroker tegen acht uur in de de boot pas de bemar halen. P' F en over De Centrale Bond va ten, waarbij thans 32E arbeiders en een omzet •er jaar zijn aangeslc 'ebruari veertig jaar. De Schiedamse bui twee millioen gulden ii In Stavanger zijn a; K«derlandse «chip „Fr Smokkelde sigaretten e tabak in beslag genon Hfcc Amerikaanse leg dei van een vuren van granaten lading. in uet zxeüenauis te bedelaar gestorven. M straat, stervende van k bankrekening te hebber! deft lire, twee huizen in de van 15 millioen en •het platteland. Er hebb genamen gemeld. In de Berzelius-m< Duisburg heeft Zondaj Woed die een schade va hiark heeft aangericht. de Duitse bondsrej 1951 in totaal meer dan en vrachtauto's vervaart fti net voorafgaande jj 184:^ jcziigtei&c siaaiproai Slopen jaar 15.638.500 654.200 ton minder dan heid van 16.292.700 ton, geproduceerd. De Russische proiessi een toestel geconstruet film alle bijzonderhede functie registreert, zoa ue snelheid van de b druk op de aderwanden van de hartslag, aldus rass. Gp Woensdag 19 Janu. van het Mutual Securit herland in de K.R.O.-stu overhandigen aan alle Schoolradio aangesloten Schenk zal bestaan uit filmstrips, elk van 24 be u» de landen, aangeslot hisatie voor Europese menwerking.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2