WELVAART OP AFBETALING... TRIU Strijd der Zeeuwen tegen het water wordt (gedeeltelijk) in N. O. P. uitgevochten. DE MAN OP DE ACHTER GROND» <r 1951 was een goed korfbaliaar* Amerika en de Amerikanen Televisietoestellen, keukens als een plaatje, prachtige auto's maar dikwijls is er nog geen 30 procent van betaald* KIESPIJN! J Als een wijs bouwmeester r*... altijd wtsit Inpoldering van Braakman op kleine schaal. Franse Kabinetscrisis Zaterdag 12 Januari 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Paqina 3 BOSTON, 31 December 1951. Nog staat in vele Amerikaanse huiskamers de kerstboom. Maar de kleurige verpakkingen der geschenken zijn verdwenen in de vuilnisbak. Nog ligt er een laag sneeuw. Maar het is niets romantisch meer, niets om van te dromen. Kerst 1951 is voorbij. r De koude, zakelijke wereld heeft haar rëchten hernomen. Hernomen? 't Mocht wat. De zakelijke wereld is nooit weggeweest. Slechts in schijn heeft zij zich enige dagen, schuil gehouden. Zich verhuld in het groen van de den en achter de rode bessen van de hulst. Onder de romantische mistletoe heeft de grimmige zakelijkheid de pseudo- religie van welbehagen en vrede gekust. En we droomden dat het waarlijk vre de was. Nu, vandaag, is er het nuchtere ont waken. Langzaam nog, en niet al te wreed. De grote klap komt pas onmiddellijk na 1 Januari. Geraffineerde politiek. Voor de zakenman komt de ontnuch tering zelfs eerder dan 1 Januari. Voor hen is die gisteren al begonnen in Amerika kent men niet de Nederlandse Tweede Kerstdag met de stormloop op vele winkels. Inruiling en terug bren gen van vele de vorige week verworven geschenken. In de late avond van vierentwintig December heeft de goede man zich wel licht vergenoegd in de handen gewreven. Weer, evenals voorgaande jaren, waren de verkopen opgeklommen tot ongekende hoogten. Weer was een jaarrecord be reikt. En aan de morgen van 26 Decem ber dacht hij maar liever niet teveel. Hij voelde meer voor de Kerstsfeer en misschien zou het wel meevallen. Het is niet meegevallen, zoals het nooit meevalt. Hij is opnieuw het slachtoffer gewor den van zijn eigen geraffineerde politiek. De klant is koning. Trots heeft hij het altijd verkondigd. Trots heeft hij het ook de jaren door in praktijk gebracht. En de klant is koning geworden. Een koning, maar welk een. Hij is meer des potisch dan constitutioneel. Eergisteren gekocht. Vandaag terugge bracht. Onder allerlei schoonklinkende, maar even goede valse voorwendsels. Arme koopman en slechte klant. Misschien. Niet helemaal echter, want ook koning klant is een slachtoffer. Een koning zon der fondsen. Aan de rand van het bank roet. Gevaarlijke politiek. De concurrentie is sterk in de Ameri kaanse zakenwereld. Er is paal noch perk aan de methoden om de klanten te lok ken. De een gaat al verder dan de ander. En het resultaat is dat vele klanten niet alleen gelokt, maar ook verlokt worden. De advertenties zijn zo veelbelovend. En het is aUemaal zo gemakkelijk. Je kunt alles op rekening kopen. Vóór 1 Januari zijn er helemaal geen betalingen ts verrichten en daarna kan het in ter mijnen gebeuren. Lanuuouwtentoonstelling te Rotterdam gaat niet door. Overeenstemming met Jaarbeursdirectie. De directeur van de Jaarbeurs, mr J, Milius, heeft medegedeeld, dat de in April in de „Ahoyhal" te Rotterdam te houden tentoonstelling van „Het land bouwwerktuig 1952" niet zal doorgaan. De stichting, die deze zou organiseren, zal medewerken met de Jaarbeurs aan de organisatie van de agrarische beurs in Utrecht van 1 tot 7 Mei. Het overleg tussen de Stichting en de Jaarbeursdi rectie heeft geleid tot een organisatie, waarbij aan de verlangens van de in de stichting vertegenwoordigde groepen op een dusdanige wijze tegemoet wordt ge komen, dat er geen verdere noodzaak tot het houden van een aparte tentoon stelling bestond. Makkelijker kan het al niet. Maar ook nauwelijks gevaarlijker. Want nog altijd zijn er talloos velen, die de verleiding niet kunnen weerstaan. Die meer kopen, dan hun huishoudbudget toestaat. Veel meer. En voor hen is er geen keus. Ze moe ten een deel van de verworven geschen ken zo spoedig mogelijk inruilen. Onder allerlei voorwendsels. Of ze liggen weken lang krom onder de zware afbetalingstermijnen. En daar weten ze toch al genoeg van in Amerika. Alles kan worden gekocht op afbetaling. Een auto, zo goed als een ijskast, of een collier paarlen. Als je maar op tijd voldoet. En de ho gere prijs daar denken de meesten (Ingez. mededeling, advert.) Mijnharde') Kiespijnpoeders. Doos 47 ct. niet aan betaalt. De Amerikaanse keukens zijn werke lijk haast allemaal zo rijk voorzien van de mooiste apparaten, als we zien afge beeld in de tijdschriften. Maar, niet graag zou ik een cent neer leggen voor elke honderd Amerikaanse gezinnen, waar slechts 30 van dit moois is betaald. Je ziet inderdaad veel meer nieuwe auto's, glanzend en voorzien van allerlei vernuftige instrumenten. Maar het is geen uitzondering, dat de auto pas be taald is tegen de tijd dat men een nieuwe moet kopen. Vele en velerlei zijn de televisieanten nes op de daken. Ook en vooral onder de arbeidersbevolking word je nauwelijks voor vol aangezien, wanneer je niet zulk een apparaat in huis hebt. Maarals moeder de vrouw alle afbetalingen vol daan heeft na het beuren van vaders loon, dan is er maar heel weinig over voor andere zaken. Neen, het is niet allemaal goud, dat er blinkt in Amerika. Zolang er welvaart in den lande is, zolang de fabrieken op volle kracht werken, zolang is er niet zoveel gevaar in dit stelsel, ja biedt het zelfs voordelen. Maarach arme, indien een crisis of een algehele inflatie het land zou treffen, als de werklozen de straten zouden gaan bevolken. Men moet er niet aan denken En dat doen de meeste Amerikanen dan ook niet. Hs. Meer melk en melkproducten naar Duitsland. De Nederlandse zuivelindustrie is erin geslaagd de reeds aanzienlijke contracten voor de levering van verse melk naar de Amerikaanse bezettingszone in Duits land uit te breiden. Dagelijks gaat een gekoelde „Nederlandse melkexpresse", afkomstig uit Amsterdam en Den Haag via Arnhem Duitsland in. Niet alleen verse melk, doch ook slagroom, kook room, karnemelk en kaas vormen de kostbare lading. Voor de verzending In flessen heeft de glasindustrie zich bijzonder ingespannen. Enorme hoeveelheden flessen zijn nodig, omdat de lege pas na twintig dagen re tour komen en dan niet direct bruikbaar zijri, aangezien zij een reinigingsprocédé moeten doorlopen. „CARLSEN -BIER". Een brouwerij in Aarhus (Jut land) heeft besloten ter ere van kapitein Carlsen van de „Flying Enterprise" een speciaal brouw sel sterk exportbier te vervaar digen, dat „Carlsen-bier" zal he ten. Een zending van het bier zal naar Engeland worden ge zonden om door de Britse ver tegenwoordiger van de brouwe rij aan kapitein Carlsen bij aan komst in Engeland te worden overhandigd. Het „Carlsen-bier" zal niet gewoon in de handel komen, De stand van de verkiezingen in India is: Congrespartij 283 zetels, Communisten en uiterst linksen 72, Onafhankelijken 53, Socialisten 26, Overigen 56. (Ingez. mededeling, adv.) VIRGINIA VIRGINIA Z. K. B. bracht verslag uit. Animo voor de sport stijgt. DIT JAAR Loopt men de afsluitdijk van de Braakman te voltooien. Straks zal een afsluitdijk, vanaf twee zijden naar elkaar toegegroeid, gedicht worden door een enorm zinkstuk en grijpers zullen met mach tige klauwen slik de laatste gaten dichten. De eens bevaarbare rivier arm die langzamerhand veranderde in een gebied van schor en slik zal dan het „oude land", zoals men Zeeuwsch-Vlaanderen noemt, ver rijken met een vruchtbare vlakte van ongeveer 1500 H.A. De afbeelding toont het model van het punt, waar het water van de Braak man uitstroomt in de Westerschelde. Het verval is hier op schaal nage bootst. (Foto beschikbaar gesteld door „Cobouw") De afsluitdijk komt te liggen ongeveer 600 meter vanuit de Westerschelde. Men is begonnen met een stukje dijk aan de Ooster-oever met aansluiting op de Nieuw Neuserpolder. In die afsluitdijk-aanleg zijn tevens inbegrepen de bouw van twee sluizen en een spuikom voor het opvan gen van het water. Het betrokken gebied is onderhevig aan een getijverschil, dat bij het sluitgat van de dijk ongeveer vier meter méér zal bedragen dan destijds aan de Brielse Maas, waardoor een afsluiting en dicht gooien als bij de Zuiderzeewerken toe gepast, niet zal kunnen worden gebruikt. ZINKSTOKKEN. De laatste opening tussen de twee dijk- stukken zal daarom gesloten moeten wor den met enorme zinkstukken. Men neemt daarvoor, net zoals destijds op Walche ren, twee grote Phoenix-pontons van elk 62 m lengte, 14.5 m breedte en 12 m hoogte en met een diepgang van liefst maar 4.5 m. Deze gevaarten zullen door sleepboten of Herwerken op hun plaats moeten worden getrokken. Opnieuw zal hier worden gevochten tegen de kracht van het water, een ge vecht dat men niet aan toeval over wil laten. Daarom is door de betrokken in stanties van de Rijkswaterstaat aan het Waterloopkundig proefstation te Delft op dracht gegeven de daarvoor nodige proe ven te verrichten. Door dit bureau is nu ergens temid den van de bossen van de N.O.-polder een onderproefstation gebouwd en hier heeft men de Braakman op kleine schaal nagebootst. Het schorrengebied is in beton uitgevoerd, doch wanneer men ter plaatse wordt rondgeleid, kan men zich indenken als een reus aan het dichtslibbende gebied te staan. Hier ziet men dan ook de dijk lopen, die eveneens van beton is en daartussen de opening van het toekomstige sluisgat. Daarbij dobbert een ponton op een vijf en veertigste van de ware grootte en zijn verschillende meetinstrumenten opgesteld. Men ziet er rustig de ebstroom lopen Met grote voldoening constateert de secretaris van de Zeeuwse Korfbalbond, de heer H. G. Brnggeman, dat 1951 een jaar van vooruitgang is geweest. Het was weliswaar een bescheiden vooruitgang, doch een aantal nieuwe verenigingen kon worden opgericht, terwijl ook de aantallen leden en aspiranten stegen. De Z.K.B. hoopt op 9 Augustus a.s. het 35-jarig bestaan te vieren. De jaarver gadering zal op 19 Januari a.s. te Mid delburg worden gehouden. Wat de nieuwe verenigingen aangaat; in Koudekerke trad K.V.L. toe, in We- meldinge W.K.V., in Souburg werden twee verenigingen opgericht, die zich eveneens bij de Z.K.B. aansloten en te Kortgene en Wissekerke konden ook weer verenigingen worden opgericht. Er werd geen enkele vereniging opgeheven. Hiertegenover staat echter, dat er enige verenigingen zijn, welke tot de oudste van de Z.K.B. behoren en die met grote moeiUjkheden te kampen hebben, zodat het bestuur zich bezorgd afvraagt, of deze clubs erin zullen slagen de moeilijk heden te boven te komen. Het aantal leden bedroeg in December 1951 782 te gen 649 in 1950, het aantal aspiranten 222 tegen 123 In 1950. Aan de competities hebben 38 senioren- en 13 aspiranten twaalftallen deelgenomen. Voor het eerst sinds vele jaren werd door een aantal dames en heren een korfballeiderscursus gevolgd. Van de 18 personen, die examen deden, slaagde de helft. Ook werd weer een scheidsrech- terscursus gehouden, hetgeen 10 nieuwe scheidsrechters opleverde. De secretaris beklaagt zich er echter over, dat het scheidsrechterscorps wat kwantiteit en kwaliteit aangaat, nog niet op behoorUjk peil staat. De medische sportkeuring werd in 1951 verplichtend gesteld. en de Braakman zijn water lozen op de Westerschelde, want door een vernuftig stelsel van sluizen, stuwen enz. weet men hier het water te beheersen en ook de proefpolder onder invloed van eb en vloed te brengen. Hier neemt men de proeven met het doen sluiten van de laatste opening in de dijk met behulp van de pontons en be rekent daarbij de geweldige druk van het water en de krachten, die worden uitgeoefend op de trekkabels. Voor dit proefstation zijn grote hoe veelheden water nodig, die worden in gelaten met behulp van het inlaatwerk bij Vollenhoven. Door zware duikers wordt het water onder de weg doorge voerd en om op alles voorbereid te zijn heeft men een stukje land onder water laten lopen om steeds een voorraad voor handen te hebben. Hiermee is dan ook meteen verklaard waarom men in de drooggelegde N.O.-polder nabij het ge maal aan de Voorst water op het land ziet staan. De strijd tegen het water zit de Zeeu wen in het bloed en men zou het als een goed voorteken kunnen beschouwen, dat, in een gebied waar eens water en slik was en waar vele Zeeuwen nieuw land hebben gekregen, thans proeven worden genomen om andere Zeeuwen in hun ei gen provincie óók nieuw land te geven. Land waar vijf eeuwen water en slik was maar waar hopenlijk al gauw de rijpe tarwe zal wuiven in de wind. Hoogtijdagen waren er eveneens. Zo werd op 5 Augustus te Goes de inter- landkorfbalwedstrijd NederlandEnge land gespeeld. Swift ging naar Engeland en tal van serie- en andere wedstrijden werden door diverse clubs georganiseerd. De toestand van de velden is over het algemeen slecht tè noemen. Hier en daar ontbreken zelfs nog kleedgelegenheden. Strafgevallen zijn er in 1951 niet geweest. Uit de verslagen van de penningmees ter, de heer D. P. Saaman, blijkt, dat er op 31 December een batig slot was van ƒ232,57. De begroting sluit met ƒ1100, De competitieleider toont zich tevreden over de vlotte afwerking van het com petitieschema. Hij klaagt er echter over, dat een aantal twaalftallen zich tijdens de competitie terugtrokken, waardoor anderen de dupe werden. SCHAKEN. BreskensOostburg 37. Te Breskens werd een competitie-wedstrijd BreskensOostburg gespeeld voor de 2e klasse C van de Zeeuwse Schaakbond. De uitslag luidt: A. SmitsH. Enkelaar Yz'. J. Hovestadt P. Kisseeuw YzV,J. Erasmus—J. Diekman 0—1 A. J. ScheeleW. J. de Wolf Yz-Vz\ I. Verduvn P. Jansen 0—1; F. GoethalsC. A. Cappon 0—1; L. de Vlieger—K. C. Hamelink 1—0; P. G. PriesterJ. Dekker 01H. v. MelieP. Cats- man YiY, J. v. d. SandeW. de Rijke 01. Totaaluitslag 73 in het voordeel van Oost burg. Souburg IIMiddelburg V zy25l/2. Voor de 3de klasse van de Zeeuwse Schaak bond (achttallen) kreeg Souburg II in eigen buis een 25)4 nederlaag te slikken van Mid- delburg V. De uitslagen waren; P. de RijckeA. J. W. Mathijssen 10; J. KemelingG. Snip 0IL. Koppejan—D. P. Conielisse Y,14J. v. d. Broecke—T. Klaver 10; G. v. d. Caay—W. Andreas 0—1; A. Touw J. v. d. Made 0—1; H. C. VerwijsW. Koeje- mans 01C. Pleyte—Mevr. Woudstra 0—1. Middelburg IIISouburg 6—4. Voor de 2de klasse van de Zeeuwse Schaak bond speelde Middelburg III tegen Souburg. De thuisclub won met 64. De uitslagen waren; L. J. Woudstra—A. Niemarkt 0—1F. de BuyzerC. J. van Zweeden 0—1G. Woudstra J. C. Breel 10; K. HolsterI. Kense l/zYi', J. A. VerdonkP. Lijnse 0—1; J. Jo'osse—W. Goor 10; J. M. de KoningM. E. Essers 10; K. van BelzenJ. Guiran 1—0; D. FaaseJ. Kemeling Yz!4; J. GoedbloedJ. v. d. Broeke 1-0. DAMDEN. Aagtekerke IILammerenburg 119. Voor de competitie van de Zeeuwse Dambond speelde Aagtekerke II tegen Lammerenburg. De thuisclub behaalde een 119 overwinning. De uitslagen waren J. den HollanderSchoenmaker 2—0; M. de SmitW. Küole 20; L. BakkerI. Vinke 1—lf A. TrielierM. v. d. Heyden 20; A, Maljers— J. Koppejan 20; L. Bakker Jr.A. Aarnoutse 2F. Blaas—L. de I'agter 0—2A. Louws A. de Haan 1IS. WisseW. v. d. Heyden 02; P. Dekker—C. Geijon 1—1. Middelburg I—G.D.C. I 7—9. De competitiewedstrijd voor de hoofdklasse van de Zeeuwse Dambond tussen Middelburg X en Goes G.D.C. I had een zeer spannend ver loop. Voorlopig werd de volgende uitslag be reikt: W. BoogaardL. Anderson 20; J. Stroo- band Jr.J. Sinke 11; M. F. de JongeR. Rijkse 11M. C. DeuriooF. P. den Hertog afgebr. P. de RuijterC. van Biemen afgebro ken; G. OvertveldJ. Behage 02; D. Davidse C. de Klerk 11P. v. Hemert—L. Dekker 02; H. MeermanA. v. Belzen 02. Goes wist dus een voorsprong van 97 te behalen, zodat de afgebroken partijen, die later worden uitgespeeld, de beslissing moeten bren gen. De afgebroken stellingen zijn gunstig voor Middelburg. QMSTREEKS HET JAAR 1923 bo- terde het niet erg op de Ecole Superieure de Guerre, de Franse ho gere krijgsschool .In 1922 was er een nog jonge kapitein ingeschreven, een zekere Charles de Gaulle, 31 jaar oud, droog en arrogant. Deze „lange asper ge", zoals zijn kameraden hem noem den wegens zijn buitengewone lengte, stak zijn opvatting, dat de Franse le gerleiding een volkomen verouderde politiek volgde, ja, eigenlijk ingedom meld was achter de onoverwinnelijk geachte Maginot-linie, niet onder stoe len of banken, tot grote ergernis van de commandant van de school, gene raai Moyrand. Het werd een prestige kwestie, die voor de jonge kapitein 'n dubbele overwinning opleverde: aller eerst werd hij bij de slotmanoeuvre waarmee de schoolstudie werd afge sloten, overwinnaar dank zij zijn ge heel andere inzichten in de krijgskun de en daarna werd hij verbonden aan de staf van de hoogste legerchef, maarschalk Pétain. Was Charles de Gaulle blij met de ze morele overwinning, die eveneens te danken was aan de talrijke artike len, die hij in de loop der jaren had doen verschijnen over allerlei, dikwijls zeer wijsgerige vraagstukken? Wie zal het zeggen, want deze man liep niet met zijn innerlijke gevoelens te koop. Was niet van hem deze merk waardige uitspraak: „Door niets wordt et gezag zozeer versterkt als door 't zwijgener bestaat een noodzake lijke relatie tussen het zwijgen en het bevel. Aangezien alles wat van de lei der komt aanstekelijk werkt, zo be werkt hij rust en aandacht alleen door het zwijgen". Maar hij voegde er aan t°e: „Deze systematische gereser veerd heid van 'n leider maakt slechts indruk, zolang men daarachter be sluitvaardigheid en hartstocht verbor- 8en weet!" Zie, deze regels typeren Charles de Gaulle ten voeten uit. Charles de Zwijger zou men hem kun nen noemen, want hij houdt wel veel zedevoeringen, maar hij zegt weinig. Haar van gebrek aan besluitvaardig heid kan niemand hem beschuldigen: z'j" handelen in de tweede wereld oorlog als de grote man van het Fran se verzet is er het beste bewijs van. Eu hartstochtslechts weinig men sen zullen met een zo hartstochtelijke nefde voor hun land bezield zijn als deze stugge, gesloten man! TsJ A VIJF MAANDEN van betrekke- lijke rust is Frankrijk weer eens verzeild geraakt in een kabinetscrisis Aan acht vraagstukken had René Pleven, de premier, de vertrouwens kwestie verbonden. Toen over het het eerste gestemd was en de opposi tie, bestaande uit socialisten, Gaullis ten en communisten had tegenge stemd, stonden hij en zijn ministers op uit de propvolle regeringsbanken en verlieten onder applaus van hun aanhangers de vergadering: het mi nisterie was demissionnair. Aanleiding tot deze crisis waren de bezuinigingswetten, evenals in ieder land noodzakelijk door de hoge mili taire uitgaven. Pleven wilde eerst be zuinigen op de Spoorwegen, die in Frankrijk altijd met een tekort te kampen hebben en op de sociale voor zieningen. En verder wilde hij belas tingverhoging. Aan een debat over het laatste is hij niet eens toegekomen: de socialisten, die niet in zijn kabinet vertegenwoordigd waren, maar die het wel steunden, wensten zeker geen be zuiniging in de sociale sector. En dus schaarden zij zich aan de zijde van de oppositie, de communisten en de R.F.P. (Rassemblement du peuple Frangais, de partij van de Gaulle), de twee sterkste partijen in Frankrijk. Het einde van Plevens kabinet was daar. De oorzaak echter zit heel veel die per. De Franse democratie is een par tijen-democratie en maar al te vaak wordt het partijbelang gesteld boven het landsbelang. Sinds de verkiezin gen van 17 Juni van het vorige jaar telt Frankrijk 6 partijen of liever partijgroeperingen. Van links naar rechts zijn dit de communisten, de so cialisten, de M.R.P. (Katholieke de mocraten, waartoe Bidault behoort), de „rassemblement des gauches" (de linkervleugel van de rechterzijde, waartoe o.a. de radicalen behoren en de U.S.D.R. van premier Pleven), de rechterzijde (boeren en onafhankelij ken) en de Gaullisten, die men on danks hun protesten in de uiterste rechtervleugel van de kamer had ge plaatst! Elk van deze groeperingen heeft zo omstreeks 100 zetels. Pleven steunde op de rechterzijde, zijn eigen partijformatie en op de M.R.P.; een meerderheid had hij dus niet, waarom hij afhankelijk was van de steun der socialisten. Deze partij echter is bui tengewoon onbetrouwbaar, omdat ook hierin ernstige wrijving bestaat tus sen de linker- en de rechtervleugel. De linkervleugel zou men kunnen ver gelijken met de aanhangers van de Engelse socialist Bevan; niets voelend voor oorlogsinspanningen en daarom afwijzend tegenover elke bezuini gingsmaatregel. En aan de rechter zijde zit de bekwame Jules Moch, mis schien de warmste voorstander van de Amerikaanse plannen. Er is geen eenheid in dit alles: men houdt vast aan partijdoctrines en ver liest daarbij het belang van Frankrijk uit het oog. Het lijkt wel of de Franse afgevaardigden maar één verlangen kennen: het zittende kabinet zo spoe dig mogelijk ten val te brengen! DIT ALLES is de grote ergernis van Charles de Gaulle. En van hon derdduizenden Fransen met hem. Hij ziet hoe zijn vaderland gebukt gaat onder deze partijendictatuur, hoe de lonen van de arbeiders wel stijgen, maar nooit gelijke tred houden met de stijging van de levenskosten. Hij ziet hoe het communisme in zijn land groeit, ook al is dan hun zetelaantal verminderd door een technische her ziening van de kieswetten. Hij ziet de communistische agitatie in de sta kingen, die het land lam leggen en millioenen en millioenen francs eisen. En het verbittert deze man met zijn grote liefde voor Frankrijk. Daarom heeft hij, omstreeks drie jaar geleden, zijn oproep de wereld ingeslingerd: „Fransen, verzamelt U om mij heen. Laten wij aan dit alles een einde maken voor 't te laat is. Frank rijk kan en moet de plaats weer gaan innemen, die het toekomt: de leiden de plaats op het Europese vasteland. Daarvoor is een vaste hand nodig, die niet wordt belemmerd door alle mo gelijke persoonlijke en partijbelange tjes. Er moet een president zijn die macht heeft en er moeten regeringen zijn, die werkelijk kunnen regeren. Ik wil die sterke man zijn. Schenk mij Uw vertrouwen en Üw steun en Frankrijk zal een nieuwe bloeitijd te gemoet gaan!" Deze oproep is ingeslagen. In enke le jaren tijds heeft de Gaulle de sterk ste partij achter zich gekregen, die Frankrijk kent. Maar.een absolute meerderheid, zoals de generaal ver wacht had, heeft hij niet gekregen. En dat is voor een deel zijn eigen schuld. De Gaulle wil als sterke man optredenin een tijd, dat de we reld genoeg heeft van sterke mannen, van Hitlers en Mussolini's en Stalin's. Men heeft hem beschuldigd van dic tatoriale neigingen en men heeft hem afgeschilderd als een tegenstander van de democratie. En dat heeft zijn in vloed doen gelden op het Franse volk. „De Gaulle au pouvoir!", de Gaulle aan de macht, is een leuze die door millioenen is aangeheven maar die millioenen anderen kippenvel bezorgt, omdat men meent, dat het dan gedaan zal zijn met de democratische vrijhe den van Frankrijk. ESONDANKS ECHTER, is het wel zeker, dat elke nieuwe Franse ka binetscrisis de Gaulle dichter bjj zijn doel brengt. Dat het niet zo door kan gaan voelen vele Fransen en ze worden dan ook steeds meer geneigd om het maar eens met de Gaulle te proberen. Slechter dan nu kan het nauwelijks worden, zo redeneert men. En zo is na de val van het kabinet- Pleven de Gaulle opnieuw in de be langstelling gekomen. Naar het schijnt heeft de grijze Edouard Herriot een listig plan bedacht: hij heeft president Auriol aangeraden het eens met de Gaullisten te proberen. En hij ver wacht, dat, als zij regeringsverant woordelijkheid gaan dragen, zij even min opgewassen zullen zijn tegen de moeilijkheden, waarmee Frankrijk te kampen heeft. Met als gevolg, dat de Fransen zich eindelijk van hun ver eerde generaal zullen afwenden, weel de tussenpartijen zullen gaan steunen en er zodoende een nieuwe regerings mogelijkheid geschapen zal worden. Zijn streven komt hierop neer, dat hij de man op de achtergrond naar voren wil lokken om hem zo te doen sneu velen! Tot dusverre heeft de Gaulle op het standpunt gestaan, dat zijn partij alles of niets moet hebben: of een Gaullis tisch regime of oppositie. Hij schijnt nu dat standpunt verlaten te hebben en zijn mensen toestemming te hebben gegeven deel te nemen aan een even tueel nieuw te vormen regering, waar van hijzelf geen hoofd zal zijn. Waar om deze koerswijziging? Ziet de Gaul le, dat hij een absolute meerderheid toch nooit zal halen en is hij nu be reid er dan maar het beste van te maken wat er van te maken is? Of heeft hij andere plannen? Het antwoord is uitermate moeilijk te vinden. Vast staat dat iedere han deling van hem wordt ingegeven door zijn vurige vaderlandsliefde. En hij meent, dat de eer van zijn vaderland op het ogenblik te kort wordt gedaan in de buitenlandse politiek. Frankrijk neemt niet de ereplaats in, die de Gaulle haar wil toegewezen zien. Hij wil wel 'n Europees leger, maar dan onder Franse leiding. En hij wil, dat Frankrijk uiteindelijk de beslissing houdt over zijn eigen soldaten; zoals hij ook aan Duitsland het recht toe gekend wil zien in geval van nood over zijn eigen soldaten te beschik ken. Overdracht van enige souverei- niteit acht hij uit den boze en in strijd met de eer van zijn land. Echter, wil hij dat voorkomen, dan zal hij snel moeten handelen. Het plan-Schuman treedt al haast in werking en 't plan- Pleven vordert. Wil hij zijn zienswijze nog doorgevoerd zien, dan zullen zijn mensen nu met spoed sleutelposities moeten gaan bezetten. En die heeft hij dan ook geëist: financiën, buiten landse zaken, binnenlandse zaken, oorlog en justitie heeft hij opgeëist in ruil voor zijn steun. Als Herriots gedachte het zal win nen, zal hij die departementen moge lijk krijgen en het zal een schok doen gaan door de gehele wereld. Maar men kan er zeker van zijn, dat men eerst alles zal proberen om da oude coalitie van de vier middenpar tijen weer op te lappen, mogelijk lei dend tot een nieuw kabinet-Pleven! Waarna een volgende kabinetscrisis Charles de Gaulle weer een stapje dichter bij zijn ideaal zal brengen! DE GAULLE AU POUVOIR!" mogelijk en waarschijnlijk zelfs zal het voor Frankrijk een zegen zijn. Want Frankrijk heeft behoefte aan 'n sterke man. De liefde voor de vrijheid kan ook tot ongebreideldheid voeren en daar lijkt het in Frankrijk veel op. Maar of Europa er mee gebaat zal zijn? Charles de Gaulle is een integer man, die ongetwijfeld het beste met zijn vaderland voor heeft. Maar 30 jaar geleden kwam een kapitein de Gaulle, een droge, arrogante jonge man, in conflict met zijn commandant. Omdat hij maar één mening de beste oordeelde: zijn eigen mening. Soepel heid is hem vreemd. In een wereld, die worstelt om eenheid, omdat alleen eenheid bescherming kan bieden te gen het gevaar uit het Oosten, is soe pelheid meer dan ooit gewenst. Daar om zou de intrede van Charles de Gaulle in de Europese politiek een stav achteruit betekenen! Journalisten en persfotograten hebben beleg geslagen op de trappen van het Elysée, waar president Auriol de één na de andere minister ontvangt. De trappen liggen bezaaid met camera's van de wachtende fotografen. Terwijl zijn collega's een kopje koffie drinken „op het hoekje", houdt de op de trap zittende jonge man de wacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3