W.-Duitsland neemt deel aan plan-Schuman De heer J, ML van Bommel van Vloten curator Landbouwhogeschool pi i NIEUWS k Overweldigende ontvangst van kapt* Carlsen en stuurman Dancy Scherpe discussie over beleid van hoofdbestuur Reddingboot voor 99 personen* SMIT iNUARl GOES 9514 2W/t PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De lange weg naar eenheid Na scherp debat van drie dagen Socialistische Bondsdagleden stemden tegen ratificatie Generaal de Lattre de l'assigny overieden Dr Drees naar V*S* vertrokken Benoeming tot pres.-curator waarschijnlijk. w SNIPPER l i l iMeüeriaaus-iiiuuiiifSiscae besprekingen begonnen Pagina 4 jaiefoon 479 11100-3390 Iedere week In 9-1 2 uur I P. THEUNE |J. SMIT 157^4 157 113 113 - 16751 107 105 159 159 c.,„ 14956 149M Unil. 18354 18311 220 ing lOOL 9851 fabr. 28754 208 oeil. 16654 16654 um. pref. wd. - 12754 15054 151?4 244 178 170 262 261 272M 273)4 286*4 286^4 285^4 286J4 4 48VS 44854 Jurg. Jatent ■t luiker ■en [ovens boord rnbr. J rubr. IPetr. pand. 96-Vé 94 VS 93 85 33B 83 45 L.1JH 185 --- 'ap.Hjn 129VS 131 130 Va 130 119 Iber giber Rubber iemboe I Rubber ftt I Lijn 95 94 92B 85 33 B 8^4 44B 181 k-aart Lloyd 139 Unie pcli.v. 117V4 13454 blij. 14054 14054 1*1 181 Ned. 151 150 1035-4 10154 4654 4654 86 2154 108 74?6 165 165 16754 MJTj 4854 4954 16754 16754 16054 161 85 125 87 21'/4 10156 7354 8654 125 14954 l'opper I'! 1754 5454 5456 7554 5554 1456- 4674 94 4454ex 44J4 656 «4 43 43 110 1M# 2154 2156« 5356 5454 7554 5554 1454 4654 9454 Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40 Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2068 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 12 JAN. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: (ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.46 u., onder 16.52 u., Maan op 18.09 u., onder 9.45 u. Hoogwater op Zondag 13 Januari: Vlissingen: 2.41 u. 1.89 m., 15.02 u. 1.95 m.; Terneuzen: 3.11 u. 2.09 m., 15.31 u. 2.15 m.; Wemeldinge: 4.30 u. 1.59 m., 16.46 u. 1.70 m.; Zierik- zee: 3.35 u. 1.32 m., 15.58 u. 1.38 m. 111. Zijn wij „torenbouwers"? KOM AAN, laat ons voor ons een stad bouwen en een toren welks opperste in de hemel zij; en laat ons een naam voor ons maken, opdat wij niet misschien over de ganse aarde verstrooid worden". Zo lezen we het in de Bijbel, het verhaal van de toren bouwers van Babel. En we kennen 't vervolg van Genesis 11: God kwam uit de hemel om dit mensenwerk te bezien en heeft hen door een spraak verwarring verstrooid over de gehele aarde, zodat zij ophielden de stad te bouwen. Het zijn deze woorden, die men door zeer principiële mensen wel eens hoort bezigen tegen hen, die de Eu ropese eenheid propageren. Men ver wijt hen, dat zij torenbouwers zijn, dat hun zoeken naar eenheid een vals -treven is omdat die eenheid niet be- taari kan en niet bestaan mag. Omdat die eenheid vals is. In ons eerste ar- tikel hebben wij uiteengezet, waarom vij Europese samenwerking als een noodzaak zagen: het is menselijker wijs gesproken de enige mogelijkheid om de dreiging van het communisme te keren, om deze godloze ideologie de kans op overheersing van onze landen te ontnemen. Wij zeggen niet, dat de ze landen vromer zijn of beter zijn, maar de democratie geeft althans aan ieder de vrijheid God te dienen op zijn wijze. En die vrijheid geeft het com munisme niet. Daarom zien wij in dit streven naar eenheid niets verkeerds. In het stre ven als zodanig zit niets van de toren bouw van Babel. Die torenbouwers wilden als God zijn, wilden concurre ren met God in macht en aanzien. Zij waren de „hemelbestormers". Hun °estesgesteldheid was fout! D N TOCH, zijn die zoekers naar zj eenheid van vandaag ook niet nog enigszins bezield door die gedachte? Eenheid, eensgezindheid, samenwer king het zijn in de jaren na de jongste oorlog veel gepropageerde woorden geworden. Dat is begrijpelijk: in die oorlog had men gezien wat een dracht vermag. Met vereende krach ten en dank zij grote gezamenlijke in spanning was men er in geslaagd een machtige vijand te verslaan. Zij aan zij hadden zij gestreden: de Rus naast de Amerikaan, de Engelsman naast de Turk, de Mohammedaan naast de Christen. En ook: de communist naast de socialist, de dominee naast de god loochenaar. Men had elkaar gevonden ais vrienden, op wie men kon ver trouwen. En toen de oorlog voorbij was wilde men die vriendschap be houden. De doorbraakgedachte was er het gevolg van; geen antithese maar eenheid. Er is immers geen geschil zo groot of het kan worden bijgelegd, geen kloof zo breed of zij kan worden overbrugd. Daarvan is menig Christen, terecht, kopschuw geworden. Hij zag predikan ten lid worden van de Partij van de Arbeid, zelfs overtuigde voorstanders worden van een communistische „vre desbeweging". En hij vroeg zich af hoe het mogelijk was de gapende kloof die er ligt tussen de leer van Marx en de leer van Christus teniet te doen. Hij zag ook een zoeken naar eenheid op kerkelijk terrein, een oecumenische beweging en hij vroeg zich af of het wel mogelijk was dat die patriarch daar in zijn rooms aandoende dracht hetzelfde geloofde als hijzelf, of dat er op zijn minst een basis van samen werking was tussen hen beiden, één grond waarop zij beiden stonden. Een heid natuurlijk is ieder mens vóór eenheid, als samengevoegd wordt wat ook inderdaad bij elkaar hoort. Maar men vreesde en men vreest nog, dat men ook eenheid zoekt tussen dat wat met bijeen hoort. DAAROM id ,ia goed, dat op die weg, die naar Europa's eenheid moet leiden, ook dat waarschuwings bord staat: „Denk om de torenbouwers van Babel!" Het doet de mens bezin nen, dat zijn zoeken van eenheid nooit als reden mag hebben: als God te wil len zijn. Niet hoogmoed maar nederig heid moet de mensheid tot samengaan dringen. In het besef dat alles afhan kelijk is van Gods zegen. Dat de mens wei wikt, maar dat God beschikt. Zo dat men bij dat wikken zeker God om wijsheid zai moeten smeken. En ook is het goed op die weg naar eenheid telkens te bedenken of men niet gaan samenvoegen wat in wezen niet bij elkaar behoort. Want het is niet zo, dat iedere kloof overbrugd kan worden. Als men in het verenigde Europa wij noemen nu een kras en welhaast ondenkbaar voorbeeld eenheid van godsdienst wilde invoe ren, dan kan dat niet! Dan is die eenheid vals. En ook op practisch ge bied dient men te bedenken, dat er te genstellingen zijn, die alleen maar door een structurele verandering tot elkaar kunnen worden gebracht. Van een land, dat hoofdzakelijk op land bouw is aangewezen, maakt men niet in een handomdraai, door onderteke ning van een verdrag, een industrie land. Dan zal eerst de structuur van land en volk zich moeten wijzigen. De West-Duitse Boudsdag heeft Vrijdagmiddag met een meerderheid van 89 stemmen zijn goedkeuring gehecht aan de ratificering van het plan- Schuman. De sociaal-democraten, die zich in de loop van het driedaagse debat voi wantrouwen hadden getoond jegens de Franse ontwerpers van het plan, hebben ondanks een krachtig beroep, dat Adenauer op hen deed, hun afwij zende houding niet herzien. Met hen stemden de communisten en enkele extreme rechts-radicalen tegen. Na het ratificatievoorstel heeft de Bondsdag de regering verzocht een in vesteringsplan voor de modernisering der Duitse kolen en staalindustrie uit te werken en op een spoedige beëindi ging van de nog in gang zijnde decen tralisatie der Duitse industrie aange drongen. Voorts werd besloten de Kanselier te verzoeken terstond na de ratifice ring van het plan stappen te nemen om de bevolking van het Saargebied Generaal Jean de Lattre de Tassigny, de Franse Hoge Commissaris en opper bevelhebber in lndo-China, is Vrijdag op 62-jarige leeftijd te Parijs over leden. In 1941 commandeerde hij de Franse troepen in Tunis, doch onder pressie van de Duitsers werd hij teruggeroe pen en nam het bevel op zich van een divisie in het onbezette deel van Frankrijk. Toen de vrye zóne eveneens door Duitsland werd bezet, -trachtte de ge neraal nog zijn troepen weg te krijgen. Hij werd echter gearresteerd en tot tien jaar gevangenisstraf veroordeeld. De generaal slaagde er evenwei in te ontsnappen. Hij vond de weg naar Londen en diende zich daar aan bij de Gaulle, waarna hij in Noord-Afrika le gercommandant werd. in October 1948 werd generaal de Lattre benoemd tot opperbevelhebber van de landstrijdkrachten in West- Europa. Deze functie verwisselde hij eind 1950 voor die van Hoge Commis saris en opperbevelhebber in Indo- China. Generaal Eisenhower heeft het over lijden van deze leider en unieke per soonlijkheid niet slechts een verlies voor Frankrijk, maar voor de gehele vrije wereld genoemd. eindelijk politieke vrijheden te verze keren. De laatste dag van het debat heeft opnieuw een scherpe woordenstrijd tussen de regeringsploeg en de socia listen gebracht. Adenauer vond daarbij ditmaal niet zijn oude tegenstander, Schumacher, tegenover zich. De slot- ronde werd voor de socialisten gestre den door Erich Ollenhauer, de plaats vervanger van Schumacher, die we gens ziekte geruime tijd van het poli tieke toneel verdwenen is. Adenauer had zijn gewone koude nuchterheid afgelegd, toen hij kort voor de eindstemming de socialistische critiek nog eens onder een vloed van Europese argumenten trachtte te be delven. Hij sprak met een door hem zelden getoond enthousiasme, toen hij de socialisten verwfeet de Hugenbergs van deze tijd te zijn en zich geen beeid te vormen „hoe het er in de buiten wereld eigenlijk uit ziet". Hij verweet Minister-president dr W. Drees is gisteravond met de K.L.M. Constella tion „Maastricht" van Schiphol ver trokken voor zijn onofficieel bezoek aan de Ver. Staten. Dr Drees zei voor zijn vertrek tot de journalisten, dat men wel begrepen zal hebben, dat hij zich gedurende zijn 14- daags bezoek niet uitsluitend zai bezig houden met vraagstukken van politie ke aard. De minister-president stelt er prijs op een eigen algemene indruk te krijgen en zal daartoe behalve met po litieke figuren contact zoeken met vooraanstaande personen uit het maat schappelijke en industriële leven en vooral ook uit de vakbeweging. Bij zijn besprekingen in Washington zal hij niet afwijken van de zienswijze, die de regering heeft t.a.v. ons aandeel in de Europese verdediging. Bü K. B. is benoemd tot lid van het college van curatoren der Landbouw hogeschool te Wageningen de heer J. M. van Bommel van Vloten te Goes. Naar alle waarschijnlijkheid zal in de vergadering van het college van cura toren van a.s. Dinsdag het besluit tot benoeming van de heer van Bommel van Vloten te Goes als president-curator van de Landbouwhogeschool te Wageningen vallen. Hü wordt dan opvolger van dr ir D. Z. Huizinga, die onlangs afscheid nam van de Landbouwhogeschool met het oog op zijn vergevorderde leeftijd. Jacobus Marinus van Bommel van Vloten werd te Arnhem geboren op 26 September 1892. Hij liep daar de H.B.S. af en studeerde vervolgens te Wagenin gen aan de Rijks Hogere Land-, Tuin- en Bosbouwschool, die in 1918 Landbouw Hogeschool werd. In 1916 was de heer Van Vloten afgestudeerd en hij vestigde zich in datzelfde jaar te Goes, waar hij optrad als beheerder van verschillende landbouwbedrijven. Hij nam actief deei aan het landbouw-verenigingsleven en specialiseerde zich op de suikerbieten teelt en de coöperatieve suikerproductie. In 1923 werd de heer Van Vloten be noemd tot penningmeester der Coöpera tieve Suikerfabriek en Raffinaderij Din- teloord, in 1934 tot secretaris en in 1940 tot voorzitter. In 1947 bracht hij de sa mensmelting tot stand van de coöpera tieve suikerfabrieken Dinteloord, Zeven bergen en Roosendaal in de „Verenigde Coöperatieve Suikerfabrieken". De heer Van Vloten heeft diverse openbare functies bekleed. In 1923 was bij o.m. raadslid van Goes en in 1927 korte tijd wethouder. In 1931 werd hij gekozen tot iid der Provinciale Staten en benoemd tot lid van Gedeputeerde Staten. In zijn ambtsperiode als lid van G.S. vielen de crisisjaren, waarin de fi- 7 f 1 t l \X7AT MAG van dit alles onze con- clusie zijn? Deze, dat principiële noch practiscbe bezwaren ons behoe ven te weerhouden met enthousiasme mee te werken aan de totstandkoming van een Europese federatie of confede ratie. Dat we zelfs mee moeten werken ter bescherming van land en volk en van godsdienst. Maar dat we die lange weg, die naar eenheid leidt, moeten gaan met beide ogen open en lettend °P de waarschuwingsborden, die ter gde van de weg staan opgesteld. En met een gebed in ons hart tot de Al machtige of Hij ons in ons pogen ter zijde wil staan en ons wil bewaren voor afdwalingen. "Gistermorgen om 11 uur is op de fhegbasis Volkel een Thunder jet bij 'e landing verongelukt. Het toestel "erd beschadigd en de piloot, de ser- jeant-vlieger Pahud de Mortanges uit 'chalkhaar, werd licht gewond. Te Panmoendjon is gisteren weer geen voortgang gemaakt. Generaal Hsieh zei, dat het aanleggen van vlieg velden door de Noordelijken zou af hangen van hun behoefte. Winston Churchill is Vrijdag uit New York in Ottawa aangekomen. De West-Duitse Bondskanselier Adenauer heeft in de Bondsdag medegedeeld, dat hij dit voorjaar naar Washington zal gaan. Engeland heeft de Perzische nota ver worpen, waarin het beschuldigd wordt van inmenging in binnenlandse aange legenheden van Perzië. B. en W. van 's-Gravenhage stellen de raad voor over te gaan tot het uitschrijven van een geldlening van f 20.000.000.ten behoeve van de iinanciering van de woningbouw. In de vacature, ont staan door het overlijden van prof. dr Ph. Kohnstamm is tot voorzitter van het Ned. Gesprekscentrum gekozen prof. dr J. H. Bavinck, hoogleraar aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, aan de heologische Hogeschool te Kam pen en aan het Geref. Zendingscen trum. De heer B. G. Dorhout Mees, tweede particulier secretaris van Prins Bernhard, is gistermorgen in zijn wo ning te Vogelenzang overleden. In de nacht van Donderdag op Vrijdag is het pension „Irene" in Hoog-Soeren nabij Apeldoorn vrijwel geheel door brand verwoest. nanciële positie van Zeeland uiterst on gunstig was. Het is in belangrijke mate aan hem te danken geweest, dat Zeeland niet nood lijdend is geworden. Hij was lid van G.S. tot 1940, om deze functie na de bevrij ding te hervatten tot 1946. De heer Van Vloten was voorts voorzitter van de z.g. „Snelcommissie Walcheren". Deze snel- commissie stelde in 1946 een rapport sa men, dat de grondslag vormde voor de herverkaveling van dit eiland. Tevens maakte-de heer Van Bommel van Vloten een grondige studie van het polderwezen in. Zeeland en is hij voorzitter van de in 1946 in het leven geroepen dijkringen commissie. Tenslotte zij nog vermeld, dat de heer Van Vloten lid is van de Commissie Oud. de socialistische professor Schmid scherp diens opmerking, dat Duitsland met dit plan zou moeten wachen tot het buitenland een bewijs zou hebben geleverd, Duitsland werkelijk als ge lijke partner tegemoet te willen tre den. De hele socialistische argumentatie was vervuld geweest van een wantrou wen jegens de partnerlanden. „Maar", zo vroeg Adenauer zijn tegenstanders, „is uw geheugen dan zo zwak? Hebt u dan reeds vergeten, dat door Duitse nationaal-socialisten de oorlog is ont ketend, waaruit de gehele ellende der wereld is ontstaan?" V.N. AANVAARDEN WESTE LIJK ONTWAPENINGS VOORSTEL. De Algemene Vergadering der Ver. Naties heeft gistermiddag het Weste lijke voorstel voor een geleidelijke ont wapening en een binnen dertig dagen in te steden commissie definitief goed gekeurd. De vergadering sprak zich uit tegen het debat over de verwerping door de politieke commissie van de beschuldi ging van de Sowjet-Unie, volgens wel ke Amerika zich schuldig maakte aan agressieve daden. De Franse Kabinetscrisis. EDGAR FAURE AANGEZOCHT De radicale minister Edgar Faure, de Franse aanklager bij het proces van Neurenberg, is door president Auriol aangezocht de mogelijkheden tot de vorming van een nieuwe regering te onderzoeken. Hij zal Maandag uitsluit sel geven. Van ambtelijke zijde is berekend, dat de regeringscrisis Frankrijk een milliard francs per dag kost. Dit ver lies wordt veroorzaakt, doordat de volksvertegenwoordiging de wetsont werpen, die voorzagen in staatsinkom sten voor 1952, niet heeft goedgekeurd. Gistermiddag vond het eerste contact plaats tussen de door de regering van de Republiek Indonesië aangewezen missie o.l.v. prof. Soepomo en de leden van de door de Nederlandse minister president ingestelde interdepartemen tale commissie o.l.v. de staatssecreta rissen Blom en Götzen. Hiermede heb- oen de besprekingen een aanvang ge nomen. Besioten werd op Dinsdag 15 Januari a.s. de eerste plenaire vergadering te doen nouden. De te voeren besprekingen zullen betrekking hebben op de vraagstukken oetreffende de Nederlands-Indonesi sche Unie en Nieuw-Guinea. Gezamen lijk zal worden gezocht naar een ant woord op de vraag, welke herziening van de basis der Nederlands-Indonesi sche betrekkingen voor beide landen aanvaardbaar zou zijn. De resultaten van aeze besprekingen, die een iniormeel karakter dragen, zullen voor zover mogelijk m de vorm van concrete ivoor)-ontwerpen aan de beide regeringen worden aangeboden. GEEN NATIONALE PREMIE- LENING? De kansen, dat de nationale premie- lening- voor de woningbouw doorgaat, zijn gering, zo verneemt het A.N.P. uit betrouwbare bron. Zoals men zich zai herinneren, nad de ministerraad zich in principe ver enigd met de uitgifte van een premie lening voor de woningbouw ad 2/1 Voorlopig zou een eerste tranche van 25 miinoen gulden worden uitgegeven. Teneinde tegemoet te komen aan de principiële bezwaren, die bij een be langrijk deel van het Nederlandse volk tegen premieleningen bestaan, was ook besloten gelegenheid te geven tot inschrijving op een normale 4 wo ningbouwlening. Het A.N.P. verneemt thans, dat het overleg betreffende de lening voor de woningbouw nog gaande is. Welke vorm men er uiteindelijk aan geelt staat nog niet vast. Het eerste Japanse schip sedert het eind van. de oorlog is in de haven van Antwerpen binnengelopen. Het is de „Dailo Maru", die een lading van 15.000 ruwe olie van de Perzische Golf ver voert. Tijdens de huldiging op de pier van Falmouth: kapitein Carlsen, zijn vader en de Deeense marine-attaché te Londen, J. Jegstrup. DUIZENDEN MENSEN OP DE PIER VAN FALMOUTH. De eerste week leefde Carlsen van een Nieuwjaarstaart! „Het spijt me ontzettend, dat ik niet in staat ben geweest de „Flying Enterprise" mee te brengen". Dat was het eerste, dat kapitein Carlsen zei, toen hij gisteren op de pier van Falmouth voet aan wal zette. De ontvangst van Carlsen en stuurman Dancy van de sleepboot „Turmoil" was overweldi gend. Zij werden begroet door het gejuich van duizenden mensen en het geloei van claxons en sirenes. De kapitein, die zovele gevaren had getrotseerd, scheen even van zijn stuk gebracht door de menigte van 400 journalisten en de op hem gerichte talloze filmcamera's, voordat hij allereerst zijn vader en moeder en zijn zuster Greta met haar man begroette. Voor de microfoons op de versierde tribune verklaarde hij: „De manier, waarop ik ben gehoipen, laat zich ver gelijken met de beste tradities van de zee. Ik wist,_ dat u alien achter mij stond. Ik kan geen woorden genoeg vinden om mijn dank daarvoor te be tuigen". Stuurman Dancy zei: Ik oen te veel onder de indruk om veel te kunnen zeggen. Maar ik heb de groot ste oewonaermf" - kapitein Carl sen!" JJe UUTgLuivv-bw»- Ct-UliUULAA GC- groette Carlsen namens de stad en de Deense marine-attaché te Londen las een boodschap van .turning FreaeriK voor. Na de ontvangst ging het in op tocht naar het stadhuis, waar een ere wacht van de „Willard Keith" stond. GEEN „FORTUIN". Tijdens een persconierentie vertelde Kapitein Carlsen, dat bij, op zijn hor loge na, al zijn bezittingen aan boord had verloren, riet ergste van alle da gen had hij het ogenblik gevonden, waarop zijn schip in de golven ver dween. Drutig ontkende hij, dat hem een „tortuin" zou hebben gewacht, als hij zijn schip had binnengebracht. De eerste week van zijn verolijf al leen op de „Enterprise" had hij ge leefd van een taart, die de kok voor de Nieuwjaarsviering had gebakken. Met Dancy, wiens komst zijn moreel had verhoogd, had lijj algesproken bij elkaar te blijven, als zij in net water zouden moeten springen. Zij hebben dit gedaan door eikaars hand vast te houden, toen zij in zee sprongen en in feite zwommen zij ieder nier eén hand in de richting van de „Turmoil". Op een vraag, waarover hij met Dan cy had gepraat aan boord, antwoordde hij: „We vertelden elkaar verhalen, die Man neergeslagen, buit: een lege thermosrles: Gisteravond hebben twee onbeken de mannen een 63-jarige horlogehan delaar in een portiek in de Joh. Ver- hulststraat te Amsterdam, waar hij woonde, neergeslagen en niet ernstig verwond. Zij roofden een leren koffer tje, dat hü bij zich nad. Dit koffertje bevatte echter geen horloges of geld, zoals zij vermoedelijk veronderstelden, maar slechts een lege thermosfles! ALGEMENE VERGADERING „HET NED. TREKPAARD". Zeeuwse afdeling wil toch een nationale tentoonstelling. De algemene vergadering van de afd. Zeeland van de Kon. Ver. „Het Neder landse Trekpaard", die gisteren in het Schuttershof te Goes is gehouden, heeft een zeer rumoerig verloop gehad. Van verschillende kanten werd nl. uiterst scherpe critiek geleverd op het financieel beleid van het hoofdbestuur en wel omdat dit gelden, die het van de „Eximpa" heeft ontvangen voor propaganda doeleinden, verkeerd zou hebben gebruikt. Aanvoerder der ontevredenen was de heer J. A. Stols uit St. Philipsland, die zeer ernstige beschuldigingen uitte aan het adres van het hoofdbestuur en die van mening was, dat die Eximpa-gelden de paardenfokkers zeif toe kwamen om de onkosten van de nationale tentoonstelling te drukken. De discussie ontstond bij de verkie- veeteeltconsulent in alg. dienst, dr ir zing van enkele commissarissen we gens periodieke aftreding van de heren P. A. Stallaert en J. A. Stols. In de va- cature-Stols waren voorgedragen de heren Stols en C. de Wilde te St. Maartensdijk, doch deze voordracht werd later veranderd, zodat de heer J. der Weduwen uit Kerkwerve in de plaats van de heer Stols kwam. Deze verandering werd niet reglementair genoemd door een groot aantal leden. Gaven deze discussies nog een ondui delijk beeld van het heersende geschil, enigszins duidelijker werd het, toen de nationale tentoonstelling 1952 aan de B. J. B. Groeneveld, aanleiding was te beloven deze kwestie met het hoofdbe stuur te overleggen. Vervolgens drong men aan op bezuiniging. Ja men ver zocht zelfs nauwkeurige inlichtingen over de financiële stand van zaken. Een door de alg. secr.-penn., de heer Bom, gegeven overzicht bevredigde niet en toen de heer Stols opstond en zijn grieven uitsprak tegen het door het hoofdbestuur gevoerde beleid was er een hoogst onaangename stemming gekweekt. De heer Stols was van mening, dat van de gelden, f 120.000.een beter orde kwam. Eerst bepleitte men steun I gebruik gemaakt had kunnen worden, van de regering, hetgeen voor de Rijks-1 De faciliteiten, die hier bijv. aan de Fransen werden gegeven, noemde hij uit den boze. Hij drong aan op een on partijdig accountantsonderzoek. Jhr J. van Vredenburgh heeft hem hierover in de rondvraag van repliek gediend. Door het dagelijks bestuur is, zo vertelde hij, destijds een commissie ad hoe benoemd met het verzoek eens uit te zoeken hoe men het beste kon bezuinigen. Er werd een vertrouwelijk rapport opgesteld, dat ook met de voor zitter van „Eximpa" werd besproken. „Eximpa" stond erop, dat het geld zou worden gebruikt om de Fransen, de kopers dus, zoveel mogelijk faciliteiten te verlenen. Deze zaak werd tenslotte, aldus jhr van Vredenburgh, tot aller genoegen geregeld. Maar van zekere zijde werd de actie voortgezet. Een ac tie, die ertoe had moeten leiden, dat de heer Stols in de plaats van de heer Aernoudts zou komen. Verdere discus sie over dit onderwerp werd toen ge- s loten. DE VERSLAGEN. Bij de aanvang van de vergadering h< \-dacht de heer A. F. J. Aernoudts h l verscheiden van jhr Quarles van ord. Hü sprak zijn voldoening uit de door de afdeling bereikte re- iten. Medegedeeld werd, dat de af- ig een Rijkssubsidie voor 1951 te net kan zien van f2852.Uit het /erslag bleek, dat het ledental is B gen van 2373 tot 2400. De keurin- gc I verliepen uitstekend. Bij de ver- (Zie vervolg op pag 2.) zeelui vertellen. En eerlijk gezegd bracht al die publiciteit ons van ons stuk en daarover hebben we heel wat gesproken". Over de oorzaak van de ramp liet hij zich op advies der rederij niet uit. Een dezer dagen werd in Nederland een proef genomen met een model van de reddingboten voor het nieuwe passagiersschip van de Zweden Amerikalijn, dat te Vlissingen in aan bouw is. De rederij heeft namelijk bepaald, dat deze reddingboten in ieder geval ruim moeten zijn en ruimschoots moeten voldoen aan de algemene bepalingen van het inter nationale verdrag voor de beveiliging van mensenlevens op zee. Het varend reddingmaterieel wordt gevormd door acht met de hand voort bewogen schroefreddingboten voor 99 personen, vier motorsloepen voor pas sagiers, twee motorreddingboten met radiotelegraaf-uitrusting en twee bo ten voor gebruik in noodgevallen. Naar aanleiding hiervan heeft de Kon. Mij „De Schelde" in haar lichtmetaal- fabriek te Dordrecht op ware grootte een halfmodel van een lichtmetalen reddingboot voor 99 personen ge bouwd. De bedoeling was in de prak tijk aan te tonen,' dat de afmetingen voldeden aan de eisen van de scheep vaartinspectie en van de rederij. Uit de proef bleek, dat de reddingboot ruimschoots plaats biedt aan het be rekende aantal van 99 personen. Fruitverpakkingswedstrijd te Goes. JACOBA VOOIS APPEL-KONINGIN 1952. Twintig paar nijvere handen waren gistermiddag in het veilinggebouw te Goes bezig met het pakken van het Zeeuwse lruit. Vlugge dameshandjes wedijverden tegen de bedachtzame mannenknuisten. En ze deden niet voor elkaar onder, want ieder behan delde het kostelijke fruit als eieren. De Rijkstuinbouwconsulent, ir W. van Soest, die de prijzen bekend maakte, was dan ook zeer tevreden over de be reikte resultaten en wees als eerste prijswinnares aan Jacoba Voois uit Goes, die hiermee appel-koningin 1952 is geworden. Twintig cursisten van ae iruitver- pakkingscursus, die uitgaat van de Ne derlandse Fruittelersorganisatie, slaag den deze middag, zodat nu in Zeeland na de bevrijding reeds meer dan 1100 cursisten het diploma behaalden. Ir v. Soest noemde dit geen overbodige weelde en voerde met het oog op een goede export een pleidooi voor een uit stekende fruitverpakking, waarvoor een goede vakbekwaamheid nodig is. De secretaris van de kr.ng Zeeland van de N.F.O., de heer J. Ph. F. van de Plassche te Goes, reikte de prijzen uit. De eerste 10 prijswinnaars waren: 1. mej. J. Voois, Goes; 2. J. C. Goud, Waarde; 3. mej. J. Steur, Rillanu; 4. mej. Voois, Goes; 5. L. Janssen, Tho len; 6. mej. Meloen; 7. C. v. Baa.sn, 's-Heerenhoek; 8. C. Nieuwdorp, We meldinge; 9. A. Joosse, Kapelle en 10. Braam, Kapelle. De prijzen waren beschikbaar ge steld door het provinciaal comité voor Zeeuwse veilingen. DE BILT ZEGT: Enacie buien. Wisselende bewoking met enkele buien, waarvan sommige met hagel. Krachtige tot matige westelijke tot noordwestelijke wind. Kouder. f I :j|'

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1