de loupe VAN NELLE'S THEE Blonde Sylvia weer op het avonturierspad. Verhouding tussen protestanten en katholieken meer verkoeld* Toenemende werkloosheid* Elk nationaal contingent zal onder bevel staan van eigen officier* Stichting 1940-'45 werkt met voort varendheid* (Oneerlijke) Japanse concurrentie» Niemöller terug uit Rusland» GOÉDE ZAKEN ORANJEBOOM BIER! Dc Koninklijke Familie in Oostenrijk» Thans in Spanje gezocht. Kou gevat Akkertje Een arbeider 20 a 30 gemeten grond huren nette Huishoudster of Dienstbode een meisje bekwaam bedrijfsleider Knipcursus Vrijdag H Januari 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Ds Niemöllers reis naar Moskou. Bisschop Dibclius t „Een zeldzame gelegenheid moest benut worden". Weinige gebeurtenissen, die de ontwikkeling van de betrekkingen tussen de heide helften van Duitsland raken, hebben in de bondsrepubliek een zo sterke weerslag gevonden als de reis van ds Niemöller naar Moskou. Reeds sedert de geboorte van de West-Duitse republiek staat de Kerkpresident van Hessen, voormalig Pruisisch duikbootkapitein en strijder tegen Hitler's pogin gen tot totalitaire overwoekering van de Protestantse kerken, in het middelpunt van de politieke belangstelling. Hp is met zijn negatieve instelling tegenover het Staatsbestel van Bonn, dat volgens zijn bekende woord is „geboren in het Vaticaan en getogen in Washington" ook in de kringen van zijn eigen geloofsgenoten op een scherpe afwijzing gestuit. Ook daar worden de religieuze argumenten, waarmee Niemöller bijgestaan door Adenauer's vroegere minister van Binnen landse Zaken, dr Gustav Heinemann een militair weerloze neutralisering van Duitsland tussen de beide wereldblokken verdedigt, niet geapprecieerd. De Berlijnse bisschop dr Dibelius, voorzitter van de Raad der Evangelische Kernen in Duitsland, heeft bij deze ge legenheid de zozeer omstreden Niemöller iu°uescherming genomen tegen in Evan- geliscne kring geopperde bezwaren tegen zijn reis. De protestantse kerkleiding heeft zich zonuer bedenken teweer gesteld tegen de scherpe critiek die in Bonn en in de W-- Duitse pers aan Niemöller's adres gericht js „Deze critiek heeft de Moskouse reis ten "onrechte tot een politieke stap ge maakt", zo heeft bisschop Dibelius ver klaard. Hij kon niet inzien, waarom ie mand, die in de uitvoerende commissie van de Oecumenische Raad zit, niet de zo zeldzame gelegenheid zou mogen be nutten om met de Moskouse Patriarch te gaan praten. Ook bij een erkenning van de politieke inslag van de reis moest volgens de Berlijnse bisschop, die vaak heeit doen blijken dat hij Niemöller's politieke instelling niet deelt, de vrijheid van de kerkelijke functionarissen op dit terrein gehandnaafd blijven. De nieuwe stap van ds Niemöller draagt ertoe bij de sedert lang gcconsta- teerue verwijdering tussen het protes tantse en het katholieke volksdeel in de Bonusrepubliek meer nadruk te verlenen. £r is reeds herhaaldelijk op gewezen, dat op de achtergrond van de politieke be handeling van het weer actueel geworden Vraagstuk van de Duitse eenheid ook de religieuze factoren een rol spelen. Het katnolieke element is in de Bondsrepu bliek veel sterker naar voren getreden dan het in een verenigd Duitsland zou hebben kunnen deen. Het door het „ijzeren gordijn" afgesneden deel van Duitsland is in grote meerderheid pro testants. Het is daarom, zo heeft de Bondsdagpresident dr Ehlers, zelf kerke- taad in Oldenburg, pas verklaard, niet meer dan natuurlijk, dat de protestanten onder de vluchtelingen de blik strakker op het Oosten gericht houden dan de katholieken. De Evangelische kerken in beide delen van Duitsland hebben het tot haar eer ste taak gemaakt haar banden te be houden en zo mogelijk te versterken. Haar leiders hebben er nooit een geheim Van gemaakt, dat zij bij dit streven ook politieke doelstellingen in het oog hou den. Hier doet zich vaak de kans voor Op een botsing met de politiek van de regt'i-ing-Adenauer, die de hereniging eerder als een toekomstige dan als een actuele doelstelling beschouwt en daar om de militaire versterking van het Wes ten primair acht. Vandaal' de toenemende wrijvingen, die zich onder meer hebben geuit in een uitbreken van vele Protes tantse kiezers uit het gemeenschappelijke Christelijke front. De traditionele politieke verdeeldheid van de protestanten heeft er overigens toe geleid, dat deze in de Christelijke party nooit de representatie hebben kun nen verkrijgen, die zij zich op grond van de religieuze cijfers zouden hebben kun nen wensen. Nog altijd heeft het protes tantse element in West-Duitsland een klein overwicht op het katholieke, een overwicht dat door de grote volksver, huizing van 1945 zelfs met enkele pro centen versterkt is. Ruim 51 der be. volking is Evangelisch en 45 Katho liek Desondanks vormen de protestanten in de Christelijke partij slechts een klei ne minderheid. Die minderheid slinkt nog steeds en dr Ehlers heeft daar on. langs aanleiding in gevonden öm zijn ge loofsgenoten onder het oog te brengen, dat een positief christelijke partij te ver kiezen zou zijn boven zulke partijen die ten aanzien van het geloof een „ongeïn teresseerde neutraliteit" aan de dag leg gen. Deze autoriteit, die steeds voor een politieke samenwerking tussen katholie ken en protestanten op de bres heeft ge staan heeft echter tegelijk moeten consta teren, dat ook op het zuiver religieuze terrein in de laatste jaren inpiaats van toenadering een scherpere afbakening der verschillen heeft plaats gehad. Het is geenszins nodig te verzwijgen, dat de dogmatisering van de ten hemei-opnenang van Maria scheidsmuren heeft opgericht, die wellicht hoger reiken dan die, welke wij vroeger reeds als onoverkomelijk hebben beschouwd, zo heeft Ehlers be toogd. In dit verband is het ook opmer kelijk, dat van protestantse zijde open lijk uiting is gegeven aan wrevel over dt gevaarlijke zelfoverschatting der ka tholieke kerk, die naar protestantse op vatting gebleken zou zijn uit de propa gandistische voorstelling van de priester wijding van de vroegere dominéé Rudolf Goethe in Mainz. Het door bisschop Di belius in Berlijn uitgegeven weekblad „Die Kirche" heeft gemeend deze critiek op de katholieke kerk te moeten uiten. Er waren ook vele katholieke priesters tot het protestantisme overgegaan, doch het blad wilde daarvan geen tegenreke- ning maken. Zo staat men in Duitsland zowel op het religieuze als op het politieke terrein klaarblijkelijk voor een ver koeling tussen de beide christelijke volksgroepen en de acties van Nie- moeller hebben volgens waarne mers in Bonn de tendentie tot deze verkoeling bij te dragen. In de maand December nam het aantal werkloze mannen toe van 112.453 tot 145.385. In Zeeland bedroeg het aantal werklozen eind December 3377 tegen 3096 eind December 1950. Ofschoon de werkloosheid onder in vloed van het seizoen elk jaar toeneemt in de maand December, was de stijging dit maal groter dan in 1950. Enerzijds moet de oorzaak hiervan gezocht worden in de beperking van het bouwvolume, anderzijds in de afzetmoeiljjkheden, waarmede verschillende bedrijfstakken o.m. tengevolge van de consumptiebeper king te kampen hebben. Het aantal werklozen in de aardewerk industrie steeg van 1507 tot 2168, bouw vakarbeiders van 23.779 tot 33.682, me- trie van 2972 tot 3527, landarbeiders van 14.898 tot 25.674, transportpersoneel van 5678 tot 7099 en losse arbeiders van 15.738 tot 20.351. De relatieve werkloosheid was eind December het hoogst in Drenthe met 109, het laagst in Limburg met 29 werklozen per 10UU mannelijke beroepsbeoefenaren, terwijl het r^ksgemiddelde 48 bedroeg tegen 37 op 30 November 1951. Het aantal als werkloos geregistreerde vrouwen steeg van 9372 tot 9517, de vraag naar vrouwelijk personeel daalde van 6817 tot 6093. Het Europees leger. Elk land, dat deelneemt aan het Europees leger, heeft het recht zijn strijd krachten voor een beperkte periode weer onder zijn eigen gezag te stellen, indien dit met het oog op binnenlandse onlusten noodzakelijk zou zijn. Deze mededeling werd dezer dagen te Bonn gedaan. Het uitvoerende gezagsorgaan voor het Eu ropees leger, zal naar alle waarschijnlijkheid twee tot vier leden tellen, die voor de tijd van drie jaar door de landen worden benoemd. Deze leden zijn dan ver antwoording verschuldigd aan de Europese volksvertegenwoordiging. Men is het nog niet eens over de vraag in hoeverre de bevoegdheden van het Gezagsorgaan worden beperkt door het voorgestelde ministers-comité. Bekend is dat de re geringen van de Benelux zelf ruime bevoegdheden wensen te behouden. Het zal de taak van een Europese verplichtingen der deelnemende staten, volksvertegenwoordiging zijn binnen zes maanden na haar instelling een plan op te stellen voor een volledig op federale taaiarbeiders van 7062 tot 8163, arbeiders Heest geschoeid Europees Parlement. In- uit de voedings- en genotmiddelenindus- dien dit plan is opgesteld, moeten de re- Mr Soesanto Hoge Commissaris in Nederland? Naar Aneta uit betrouwbare bron. heeft vernomen, is het mogelijk, dat de huidige gouverneur van de kleine Soenda-eilanden mr Soesanto Tiro- prodjo, benoemd zal worden tot Hoge Commissaris voor Indonesië in Neder land. Minister-president Soekiman verklaarde hierover aan het blad „Merdeka", dat nog geen zekerheid over deze benoeming bestaat. Woensdag heeft de premier van Viet nam, Tan van Hoe, een beroep gedaan op communistisch China om het zenden van militaire hulp aan de Vietminh-op- standeüngen in Indo-China stop te zet ten, zodat een internationale conferentie zou kunen worden gehouden om een ein de te maken aan de „koude oorlog" in het Verre Oosten. „The Times": „De gevolgen zijn onvermijdelijk." Het Londense blad „The Times' schrijft in een artikel over de Japan- concurrentie: De wederopleving van (je Japanse industrie en handel is in het afgelopen jaar met steeds toene mende snelheid gevorderd, vooral se dert de ondertekening van het vredes verdrag te San Francisco. De mate Waarin de Japanse industrie zich heeft hersteld blijkt wel uit het bericht, dat Werd gepubliceerd, dat de Japanse katoenindustrie eind 1951 6.500.000 spinspoelen had geïnstalleerd. Daar het onderdrukken van oneer lijke handelspraktijken evenzeer in het belang is van de Amerikaanse als van de Britse industrie, zouden de Engel ss protesten gesteund moeten worden door de V. S., die meer hebben ge daan dan enig ander land om Japan weer op de been te helpen. Indien de verkoopprijs geen verlaagde prijs is, doch de werkelijke productiekosten met een redelijke winst weerspiegelt, kunnen moeilijk maatregelen worden genomen. Het verschil in de levens- Standaard in het Oosten en in het Westen bestaat werkelijk. De econo mische gevolgen zijn onvermijdelijk. De Niemöller, het hoofd van de Evan gelische kerk in Hessen, is Woensdag per Vliegtuig van zijn bezoek aan Moskou te frankfort teruggekeerd. Van een tussen landing te Berlijn maakte hij gebruik om éen bespreking te hebben met het hoofd Van de Evangelische Kerk in Duitsland, ar Otto Dibelius. In een verklaring van de leiding van «e Protestantse Kerk wordt gezegd, dat «s NiemöUer te Moskou met de plaats- Vervangende minister van Buitenlandse *aken, Zorin, besprekingen heeft ge voerd over de Duitse krijgsgevangenen, me zich nog in Rusland bevinden. Zorin nad beloofd het vraagstuk op een van ae eerstkomende vergaderingen van de raad van Ministers ter sprake te brengen, functionarissen van het vredescomité in aa Russische hoofdstad hadden echter ge- jegd, dat zij de misdaden van de Duitse 'Wdaten in de Sowjet-Unie niet zo spoe- aig konden vergeten en dat huns inziens niet voldoende vergoeding hiervoor Was ontvangen. Ds NiemöUer heeft ook een bezoek ge wacht aan een groep Oost-Duitse ge schoolde arbeiders, die, naar verwacht wordt, spoedig naar huis zullen terug- Keren, wanneer hun contract afloopt. Dit jaar gereed met behandeling pensioenaanvragen. Districtsbureau te Middelburg opgeheven» Met grote voortvarendheid gaat de Stichting 19401945 te werk. Het grootste deel van de pensioen-aanvragen, die door de Stichting op verzoek van de Bijz. Pensioenraad moesten worden behandeld, is afgedaan en men hoopt dit jaar zo goed als geheel gereed te komen. In Zeeland ligt het nog gunstiger, daar hier nog een zeer gering percentage op afdoening wacht. Mede door de vermindering van het werk en om het voorgenomen reorganisatieschema door te voeren, is m.i.v. 1 Januari j.l. het Districtsbureau aan de Rouaansekaai te Middelburg op geheven. In 1950 stelde het hoofdbestuur van zameling voor de Stichting worden ge- de Stichting, zo vertelde dhr F. Huson, hoofd van het Districtsbur. te Middelburg ons, 'n reorganisatieschema op. Er waren toen in ons land 14 districtsbureaux. De bedoeling was in drie jaar tijds dit aan tal terug te brengen tot zes. Momenteel zijn er nog zeven, zodat men op het schema vooruit is. De bureaux, die eerst meestal een provincie omvatten, zijn nu zodanig ingedeeld, dat men van regionale bureaux kan spreken. Zo'n regionaal bu reau bevindt zich in Eindhoven, waar onder de drie ZuideUjke provincies zui len ressorteren. De neer Huson houdt tot nadere aankondiging nog zitdagen te Middelburg. Deze reorganisatie betekent uitsluitend, dat het administratief appa raat wordt ingekrompen. Bestuurlijk heeft dit geen enkele invloed. In dit op zicht blijft het district Zeeland dus be staan. PENSIOENAANVRAGEN. Er zijn in ons land 12.741 aanvragen ingediend voor buitengewoon pensioen. Door intrekking was dit aantal op 1 De cember gedaald tot 10.813. De aanvragen moeten worden onderscheiden in twee groepen. De eerste groep, t.w. zij, die reeds door de Stichting verzorgd werden, bestond uit 4673 personen of gezinnen. Aan 4001 personen is reeds pensioen toe gekend, terwijl 101 aanvragen werden afgewezen. 10 van de aanvragen is nog in behandeling bij de Bijz. Pensioen raad en 2 moet nog door de Stichting worden afgedaan. Uit de cijfers blijkt o.m., dat de Stichting juist heeft gezien bij het toekennen van voorlopige uitke ringen, daar slechts in 2 van de ver zorgingsgevailen een aanvraag om pen sioen werd afgewezen. Voorts zijn 6140 aanvragen ingediend in gevallen, waarin de Stichting geen uitkering had gedaan. Hier liggen de cijfers anders. 561 aan vragen werden door de Bijz. Pensioen raad toegewezen, 897 werden afgewezen. 17 is nog in behandeling bij de Bijz. Pensioenraad, 59 moet nog door de Stichting worden afgewerkt. IN ZEELAND In Zeeland werden 160 aanvragen in gediend. Het betrof 72 weduwen en we zen, 39 kostwinners en 49 invaliden. Er werden 12 aanvragen ingetrokken, 76 werden toegewezen, 22 afgewezen, de overigen zijn nog in behandeling. De Stichting moet nog 20 gevallen afhande len, doch deze verkeren alle in een eind stadium en zullen spoedig bij de Bijz. Pensioenraad worden ingediend. In 1952 zal ook in Zeeland weer de bekende in houden. Landelijk werd toestemming verleend tot het voeren van een actie van 28 April tot 11 Mei. Er zijn nog altijd grote bedragen no dig. De Stichting stelt zich op het stand punt, dat de gezinnen, die uitkeringen Kregen, een behoorlijk levenspeil zuilen kunnen handhaven. Met de pensioenen is zulks wel eens niet het geval, zodat de Stichting een suppletie geeft. Zo werd b.v. in 1950 12.180.000,uitgekeerd, waartegenover een vergoeding van het Rijk stond wegens uitbetaalde buitenge wone pensioenen van 9.380.000,De Stichting paste dus in 1950 ƒ2,8 millioen bij. Hoeveel in 1951 werd uitgekeerd is uiteraard nog niet bekend. Ook is nog niet bekend hoeveel de inzamelingen in Zeeland precies hebben ppgebracht. Naar schatting verwacht men een bedrag van omstreeks 20.000,hetgeen echter minder is dan in 1950 werd ingezameld. v geringen der betrokken staten daarover binnen drie maanden hun mening ken baar maken. Het ontwerp-verdrag voor de instelling van een Europees leger valt in de drie volgende delen uiteen: 1. Dat (het voornaamste) gedeelte, waarin wordt uiteengezet wat men met de instelling van een Europees leger wil bereiken, de daarvoor aan te wenden methoden en de bevoegdheden der Eu ropese legerleiding. 2. Een overeenkomst voor de over gangsperiode tussen de bekrachtiging van het verdrag-Pleven en het instellen van een gemeenschappelijke verdedigingsbe groting. 3. Een aantal bijlagen, waarin aange legenheden van technische aard zijn ge regeld, zoals de militaire en financiële de economische kanten van het verdrag, een gemeenschappelijke Europese krijgs wet, gemeenschappelijke dienstbepalin- gen en een gemeenschappelijke betaiings- rol. In het ontwerp-verdrag-Pleven is be paald dat de afzonderlijke staten verant woordelijk zijn voor de inlijving der dienstplichtigen. Verder is voorgesteld dat het uitvoe rende Gezagsorgaan belast zal worden met de samenstelling der Europese leger leiding en het toezicht zal hebben op het werk der staven en op de verschillende nationale contingenten. Elk contingent zal onder bevel staan van een officier van dezelfde nationali teit, die aan het Gezagsorgaan verant woording schuldig zal zijn voor militaire en technische aangelegenheden en aan zijn eigen nationale minister van lands verdediging of wie daarvoor in de plaats zou treden voor administratieve en personele zaken. (Ingez. mededeling, adv.) K.L.M. KRIJGT EEN „LIFTMASTER". In verband met het voortdurend in omvang toenemen van het vrachtver voer heeft de K.L.M. bij de Douglas- fabrieken een z.g. „Liftmaster" be steld. De 32,5 meter lange „Liftmaster" is de vrachtuitvoering van de DC6b. Deze 4-motorige machine, die een kruissnelheid heeft van 470 km. p. u., is speciaal voor vrachtvervoer gecon strueerd en ingericht. Het toestel heeft in voor- en achterzijde der zij wand grote laaddeuren. Grotewohl valt Nederland aan. Het Oost-Duitse parlement heeft een wetsvoorstel betreffende verkiezingen in geheel Duitsland aangenomen. Dit voor stel voorziet in het instellen van een ge mengd Oost-West-Duitse commissie ter voorbereiding en uitvoering der verkie zingen. Hierbij wordt de mogelijkheid van internationale controle opengelaten. West-Duitsland wenst toezicht der V.N. Oost-Duitsiand verwerpt dit en wil con trole door de grote vier. Premier Grotewohl deelde in het Par lement mee, dat zijn regering bereid is tot een compromis met West-Duitsland te komen en een door beide partijen aan vaardbare kieswet op te stellen. „Wij hebben niets tegen Nederland. Wij hou den van zijn groente en hebben waar dering voor de kaas, die er vandaan komt, doch we mogen niet vergeten, dat in het verleden Nederlandse regeringen onder rechtstreekse druk van de V.S. gedwongen werden af te treden", aldus zei Grotewohl, toen hij betoogde, dat Nederland evenmin ais Brazilië, IJsland of Pakistan geschikt was om deel uit te maken van de V.N.-commissie. De gehele Koninklijke familie heeft Woensdag in de Vorarlberg per auto een uitstapje gemaakt naar Zurs om daar de ski's onder te binden. Prin ses Margriet toonde hierbij, dat de fraaie prestaties, die zij enkele da gen geleden bij een slalom afdaling leverde, geen „uitschieter" was, want zonder schroom liet zij zich in Zurs met de skilift omhoog brengen en maakte de afdaling zonder ook maar een enkele keer te vallen. De Prins is weer geheel hersteld en maakt thans gemiddeld vijf afdalingen per dag. Woensdagmiddag bracht de Ko ninklijke familie een bezoek aan het huis van de skileraar van de Konin gin, de heer Funder waar naar ouder gewoonte de „jause" (koffiemaaltijd) werd gebruikt. De tocht werd per ar restee gemaakt. Ook gisteravond was de familie weer bijeen in de grote bar van Hotel Post. Het muziekcorps uit Witter, dat vorig jaar aan een con cours in Nederland heeft deelgeno men, gaf hier een uitvoering van be kende Tyrolse muziek. De grote drukte in Sankt Anton is nu wel geheel voorbij. In Hotel Post zijn weer volop kamers beschikbaar en de meest particuliere pensions heb ben al geen touristen meer in huis. Er is verscheidene dagen in Sankt An ton geen sneeuw gevallen, zodat men met verlangen naar een volgende la ding uitziet. Van het Noorden naar het Zuiden. De 27-jarige platinablonde avonturier ster Sylvia Petronella Antoinette van der Moer, die ongeveer twee jaar geleden van zich deed spreken toen zij in Finland vele onbetaalde rekeningen en een naar huiselijke zorgen smachtend gouddelvers- kamp in Lapland achterliet, heeft haar oude hobby weer opgevat. Van het koude Noorden naar het war me Zuiden is voor haar maar één pas want de Madrileense correspondent van de Volkskrant meldde, dat zij nu in Spanje is opgedoken. Met een op 6 Aug. in Den Haag afgegeven paspoort, een flinke dosis fantasie en een zeer deftige garderobe. Op haar kaartje staat dat ze „journaliste" is en „listig" schijnt ze wel te zijn. Ze nam. haar intrek, aldus de Volks krant, in het Madrileense hotel „Clipper", legde zonder veel moeite de nodige con tacten en wist al spoedig door haar char mes het vertrouwen en het respect van Spaanse cabaliero's en buitenlanders te winnen. Ze had nog geld te wachten, vertelde ze, en toen dat uitbleef waren de ver worven vrienden dolblij het haar te kun nen lenen. Ze moest vooral niet in de put zitten. Uitnodigingen volgden bij de vleet, partijtjes in gegoede kringen en een gezellig kerstavondje. Sylvia van haar kant liet zich ook niet onbetuigd en vertelde van haar deftige acteursfamilie, haar villa, haar limousine, de rol die ze had gespeeld in de illegali teit en haar reiservaringen in Lapland. Toen ze kort na Kerstmis van een Britse zakenman een paar duizend pese ta's leende en naar Sevilla reisde, hield de zakenman een oogje in het zeil. Maar ze verdween op zeker moment „teneinde ongestoord te kunnen werken". De Brit Vrije vereniging van Nederlandse Suikerfabrikanten. Kort geleden is opgericht de vrije vereniging van Nederlandse suiker fabrikanten en raffinadeurs. Het bu reau van de vereniging in oprichting is voorlopig gevestigd te Bergen op Zoom. De vereniging stelt zich ten doel de belangen der Nederlandse sui kerfabrikanten en raffinadeurs in het algemeen en van haar leden in het bijzonder op economisch en sociaal gebied in de ruimste zin te beharti gen. Toegetreden zijn: de verenigde coöperatieve suikerfabrieken u.a. ge vestigd te Dinteloord. Voorts de coö peratieve suikerfabriek en raffinade rij g.a. „Puttershoek"; de Frtesch- Groningse coöperatieve beetwortel suikerfabriek g.a., gevestigd te Gro ningen; de eerste Nederlandse coöpe ratieve beetwortelsuikerfabriek te Sas van Gent, gevestigd te Sas van Gent. was niet weinig ontstemd toen hij de druk aan het werk zijnde journaliste in een bar de jitterbug zag dansen met een onvervalste Amerikaan. Er vielen harde woorden en de volgende dag was Sylvia verdwenen. „Naar het Noorden", zei men in haar hotel, „met een spoedopdracht voor haar krant". Het Nederlandse ge zantschap is er nu in gemengd en minder gemakkelijk om te praten mannen van de politie zijn druk naar haar op zoek teneinde haar weer op het rechte pad te brengen. Het oliegeschil. NIEUWE BRITSE VOORSTELLEN. Engeland, zou volgens berichten uit Teheran, bereid zijn het olie-geschil met Perzië te regelen op basis van één der volgende voorstellen: 1. Perzië krijgt een lening van de Wereldbank tegen onderpand van de installaties te Abadan en zijn inkom sten uit olie of uit ander bronnen en betaalt de Anglo Iranian Oil Co scha devergoeding voor het overnemen van installaties en raffinaderij en voor annulering van de olieconcessie, die nog 41 jaar had moeten lopen 2. Een overeenkomst op lange ter mijn tussen Engeland en Perzië voor de verkoop van ongeveer 25 millioen ton olie per jaar tegen de prijs van 1,10 dollar. 3. Het aangaan van een deelgenoot schap door Engeland en Perzië voor de exploitatie van olie, waarbij de winsten gelijk verdeeld zouden wor den. (Tngez. mededeling, advert.) Neem 'n De beheerschapsraad der V. N. India, de Philippijnen, Libanon, Yemen en Haiti hebben de Beheer schapsraad der V.N. verzocht, gebie den beherende mogendheden uit te nodigen in haar jaarrapporten te ver melden, op welk tijdstip de onder haar beheer staande gebieden rijp voor onafhankelijkheid zulten zijn. Deze resolutie heeft betrekking op negen beheerde gebieden, n.l. Tang anyika Brits en Frans Togoland en Cameroen, Roandi (België), West- Samoa V.S., Nieuw-Guinea (Austra lië) en Naoeroe (Australië) Enge land en Nieuw-Zeeland. Prov. Staten van Friesland voor de eed in de Friese taal. De Prov. Staten van Friesland zijn van mening dat de Friezen een te eer biedige aanspraak hebben om de ed af te leggen in hun eigen taal. Dit blijkt uit een ontwerp-adres, gericht aan H.M. de Koningin, waarin wordt aangedrongen om de mogelijkheid te openen om de eed in de Friese taal af te leggen. Onder V TOCH! De Nederlandse regering heeft be sloten toch maar met prof. Soepomo, de in ons land vertoevende Indone sische onderhandelaar, te gaan praten over de liquidatie van het Unie-sta tuut. Het incident met de beide sche pen, de „Blitar" en de „Talisse", die zoals men weet wapenen vervoerden naar Nieuw-Guinea en die in de ha ven van Priok worden vastgehouden, terwijl de wapens door de Indonesi sche regering in beslag zijn genomen, is nog wel niet gesloten, maar de re gering neemt aan, dat de uitlatingen van „semi-officiële personen in Indo nesië", dat de wapens in beslag zijn genomen omdat Nieuw-Guinea Indo nesisch grondgebied zou zijn (de juri dische annexatie), niet de mening weergeven van de werkelijk officiële personen en dat de door eerstgenoem- den opgegeven rdenen dus niet de oorzaken zijn van deze inbeslagname. Tot deze conclusie is men gekomen, omdat de Indonesische regering na vier weken zwijgen heeft doen weten dat een en anaer was geschiedt, om dat de kapitein niet naar behoren de noodzakelijke formaliteiten zou heb ben vervuld en de aanwezigheid van wapens bu. zou hebben verzwegen. En dit schijnt men in Den Haag een re delijk argument gevonden te hebben. Wij zouden echter nog wel graag een paar dingen willen weten, waar over in de officiële regeringsverkla ring niet gerept is. Heeft de regering inderdaad zekerheid, dat de fout bij de kapitein van de ,Bhtar" ligtHeeft zij dit grondig onderzocht of neemt zij maar voor zoete koek aan wal of ficiële pjersonen in Djakarta hun ver tellen? En heeft de regering veront schuldigingen ontvangen uit Djakarta, ten eerste over het lange uitblijven van een antwoord op de Nederlandse protesten en in de tweede plaats over die semi-officiële" uitlatingen? En heeft de regering ditmaal van offici ële personen de verzekering gekregen, dat de semi-officiële personen onge lijk hadden, dus dat er geen sprake is van een juridische annexatie? In de regeringsverklaring wordt hierover niets gezegd en wij geloven ook niet dat er iets van die aard gebeurd is! Maar.... desondanks speelt onze regering maar weer voor Joris Goed- bloed en gaat zij met Prof. Soepomo praten over nieuwe Indonesische eisen. Weet men niet, dat men op ''eze wijze in de ogen der Indonesiërs ge heel en al „het gezicht verliest", een factor, die in het leven der Oosterse landen nu eenmaal heel belangrijk is? Het lijkt er op, dat men in Indonesië onze regering als een stel kwajongens beschouwt en dat men geen moeite meer wenst te doen om die mening te verbergen! Had nu toch eindelijk eens een ste vige vuistslag op tafel gegeven, nu er een duidelijk aanwijsbare reden is! Slechter d" de verhoudingen nu zijn kunnen ze toch. nauwelijks worden! Of meent de regering dat zij niet an ders kan ter wille van de levens en eigendommen der in de tropen wonen de Nederlanders? Als ons land wer kelijk niet de kracht heeft om die levens en eigendommen te bescher men anders dan door een politiek van toegeven, dan is dit land nauwelijks meer waard een staat genoemd te worden Ontslag stakende D.U.W.- arbeiders werd ingetrokken. Het ontslag van de stakende ar beiders van de D.U.W.-objecten te Orvelterveld en te Mantingerveld in Drenthe is ingetrokken. Van 27 stakers was een ver zoek om herplaatsing bij de D.U.W. niet ingekomen. Daar de objecten vrijwel alle bezet zijn, zal het groot ste gedeelte van de arbeiders, die nu het werk komen hervatten, m.i.v. Maandag a.s. in de sociale bijstands regeling vallen of een overbruggings uitkering ontvangen. In de Classis Goes der Geref. Ker ken legde de heer H. Wiersinga, be roepen predikant te Lewedorp, met goed gevolg bet peremptoir examen af. Op 16 Maart hoopt hij zijn intrede te doen na bevestiging door zijn va- i der ds W. A. Wiersinga, Evangelisatie- pred. in algemene dienst te Baarn. Direct gevraagd: Woning beschikbaar. C. DE HULLU—DE BRUYNE Zuidzande W 50. Wie wil nog voor de uienteelt. Br. onder No. A 3439, Bur. v. d. blad te Goes. Mevr. DE JAGER, Williel- minastraat 11, Goes, vraagt een boven de dertig jaar. Voor direct gevraagd voor de winkel en huishou ding. Bakkerij KLOOSTER MAN, Hoofdstraat 2, Bieze- linge. Gevraagd wegens emigratie een voor fruitteeltbedrijf. Diplo ma's vereist. Woning even tueel disponibel. Firma M. WESTSTRATE Zn, Krab- bendijke. Wij openen weer een nieu we schrift. Knip- en Naai cursus. Lesgeld 2.p. m., 2 lessen p. w. Inschr. tot 19 Jan. ond. Motto Knippen, Bur. v. d. blad te Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3