I I I MA' 1 li KABOUTERS Atoomenergie moet spoedig toegepast worden in Nederland. KALODERMA Ir lie ondergang van de „Oldendorft' Hoofdenconferenties zeer geslaagd VAART DER STILTE Philips latterij-oiilïanpr Pagina 2 Donderdag 10 Januari 1952 ZREUWSCH DAGBLAD ProfBrinkman bepleitte; Voorraden steenkool en aardolie raken uitgeput. Minderjarigheid van de Koning. Ongeëvenaard w kwaliteit/ schrijft mevr. v. H. uit Haarlem Paofoa 3 Jo- teen hij te zijn. reus kent, die land verbouwd [hurk opgegeten aan de linker- fe. Door onver van D. plotse- |ch juist op het zou passeren, ivermijdelijk en [hiervan met een het ziekenhuis rden. I'rier 277 (—0,19) pl4 (—0,40); Lobith 0,38)Arnhem 931 feelteld 1420 (-0,68); Ió8 0,54); Vrees- >0,48), stuwen open ike delinquen» sotschap tot !g luueke delinqu- ienootschap tot Ivoor de kanton- lot betaling van leding. Het Ge- ktichting, de nog (aande politieke ontact op te ne- iie optreedt als leze groep. veroorzaakte het water bij Irtelde Dinsdag- Ise moeder aan |ch geen ogen- water sprong, liter zonder re chters probeer- |n dreg en ook blitieboot assis- bgingen om het ■vinden bleven I uur bezig was, lling terecht te Iroertje had het kist gepakt. |dag op Woens- politie te Mid- Smaakt op een lionsbrug reed. |e tweede maal hield de agent Moment, dat de pg dat de agent hij weg. Het kan later in de |n. Hij bleek oed van sterke Iburg wordt |rd. van de Nieu- vertvacht mag Logdij der Ned. ■delburg beslo- lauratie van de peskundigen is frpen, dat voor beden over een 1st voor de ge- hou worden. Jfct uiterlijk van Iherstellen. Zo- jen worden met het herstellen |jLUB voor xnd? oestaan reeds It de oprichting Joclub te gera- „De Pooi" te gehouden, tij- worden deze /viling rfirocnten: Spruiten ■lot A 32—36; idem I Rodekool 7-^10; IKnolselderij 15 1) 1—6.50; Peen 12 r9' Jan. van de Coöp. ■iollandsche Eilan- T-33, Rodekool 12— 6, Boerekool 12 [28, Koolrapen 3—7, n Knolselderij 8 9, ■2—35, Zoete Erm- B—21, Bramley 15, TRemy 38-42, Com- 100 kg., stuks ot lien middel 37,49— I picklers 30,90, id. Aanvoer 85 ton. Via de veiling van. 1,19-37,08, id. drie- id. stek 10,48. I ton. tiling van 8 Jan- J0; drielingen 37.1U, ■oer 30 ton. ling van 9 Jam us 53; Ellisons n 28—55; Cox Pr. v. Enge- ilden Delicious 18—33; Jona- e Pippin 584 r. v. Engeland l du Com. 25; Wildeman 33; j33; Uien 37.10. n 9 Jan. Grote e Paris I 43—- 'roudreinette A I 33—40.80, II BC 38.90, I je Bellefleur 1 Verpakt fruit: .0, a 55, b 45; 90, a 79, b 48, „Het is inderdaad noodzakelijk, dat men zich, en zeker niet in het minst in ons land, volkomen rekenschap gaat geven van het steeds ernstiger dreigende tekort aan energiebronnen, die wij nodig hebben voor verwarming en voor de industrie. En bij dit zich re,., .-bnp ge ven is het natuurlijk nodig, zich te bezinnen op de mogelijkheden, de tot nu toe in gebruik zijnde energiebronnen door andere, even goéde, of zo het kan betere, te vervangen..." aldus deelde prof. dr H. Brink man, hoogleraar-directeur van het natuurkundig laboratorium der Rijks universiteit te Groningen een redacteur van het A.N.P. mee, toen deze met hem een onderhoud had over dit zo belangrijke onderwerp. Wanneer men nu de cijfers nader gaat bekijken dan blijkt, dat wanneer men uitgaat van de Britse jaarlijkse steen koolproductie, en aaanneemt, dat deze gelijk blijft, het Verenigd Koninkrijk zijn totaal aan vastgestelde en waarschijnlijke reserves zal hebben opgebruikt in 230 jaar, de Britse productie stellend op 250 millioen ton per jaar (d.w.z. iets hoger dan de gemiddelde oorlogsproductie). Engeland is echter een koiencijk land. Voor Europa (Duitsland niet medegere- kend) zal het uitgangspunt echter reeds binnen die 200 jaar bereikt zijn. In Frankrijk zal dit moment reeds na 80 jaar het geval zijn, voor België na 107 jaar en voor Duitslaind (Oost-Duitsland en Polen inbegrepen) eerst na 516 jaar. Men vergelijke bijgaande tabel. VOOR NEDERLAND ONGUNSTIG. Voor Nederland is de positie ook aller minst gunstig. De Nederlandse kolen- voorraad kan geacht worden te zijn uit geput na 73 jaar. Dit tijdstip zal voor de Limburgse velden echter reeds veel eer der zijn gekomen. Dan zal Nederland voor de verplichting staan de Peelvelden en die ki de Achterhoek te gaan ontgin nen. Hier liggen de kolenlagen echter dieper, zodat de kosten hier hoger zullen worden. De wereldvoorraad zal slechts voldoen de zijn voor 380 jaar. AARDOLIE DUURT NOG KORTER. Ten aanzien van de aardolie en het aardgas is de positie zelfs nog ongunsti ger. Volgens een officiële statistiek van het jaar 1948 zal, by gelijke productie, de nu bekende reserve in 22 jaar zijn verbruikt. Er is echter wel reden om aan te nemen, dat er nog vele onbekende reserves zijn. De deskundige Parker is nochtans van oordeel, dat ook bij het on.dekken van nieuwe velden, de reserve aan aardolie en aardgas binnen 50 a 100 jaar zal zijn uitgeput. Op de vraag, oi uus binnen die ter mijn de periode van de benzine- en die selmotor ten einde zou zijn, antwoordde prof. Brinkman: „Neen, dat is een on juiste conclusie. Aardolieproducten kun nen immers worden verkregen uit steen kool, hout e.d. Het noodlot wil dan ech ter, dat, bij het volgen van die werk wijze, een nog groter beroep zal moeten worden gedaan op de kolenreserves. Niet minder dan 30 van de in de wereld gebruikte energie wordt immers voort gebracht door aardolie en aardgas, 65 door steenkool en 5 door water". De oplossing zal dus kunnen liggen in een doelmatiger gebruik van de water energie? luidde de volgende vraag. Helaas liggen de allerbelangrijkste bronnen voor waterenergie in onbewoon de streken, b.v. in Siberië, in de Hima laya, in Aequatoriaal Afrika en in on gunstige delen van .Amerika. In Neder land bezitten wij practisch zelfs helemaal geen waterenergie van enige betekenis. Wel zou men aan energiebronnen zoals eb en vloed en de -windkracht kunnen denken, maar het nadeel is de grote ex- tensiviteit, zodat daarvan vermoedelijk niet op belangrijke wijze gebruik ge maakt kan worden. De grootste gebouwde windkracht motor heeft nog slechts een vermogen van 800 kw, waarbij men moet beschik ken over windsnelheden van 1340 km per uur. In de praetijk is de bouw van grote windkrachtmotoren zo kostbaar, dat de exploitatie duurder uitkomt dan bij het gebruik van steenkool". „Ais wij zo de zaak bezien", was het oordeel van de interviewer, is de positie van Nederland inderdaad niet rooskleu rig". „Dat is inderdaad een juiste conclusie", vond prDf. Brinkman. „Willen -wij nog een tijdje op de oude manier doorgaan, dan zullen wij moeten gaan leunen op andere landen. Het wrak gevonden. Het wrak van de „Irene Oldendorff", die op 31 December 1951 met man en muis is vergaan, is gevonden. Een Duitse duiker, die naar het op twintig meter diepe liggende wrak een onderzoek heeft ingesteld, heeft geconstateerd, dat het schip op zijn kant op de bodem ligt, en uiterlijk onbeschadigd is, waardoor zin ken door een mijnontploffing uitgesloten moet worden geacht. Verondersteld wordt, dat door het slechte weer de la ding cokes is verschoven, waardoor het schip slagzij heeft gekregen en is gezon ken. Verder wordt aangenomen, dat de bemanning het schip in de sloepen heeft verlaten en naar de wal is geroeid, daar op een bank is gestoten en vervolgens in de branding is omgekomen. Dit kan de verklaring zijn, -waarom reeds zo spoedig de stoffelijke overschotten aan wal spoed den. Bij verdere informatie is gebleken, dat in de nacht, waarin het ongeval ge schiedde ook noodseinen in de vorm van blauwe lichten zijn gezien. Wijziging Grondwet. Naar het oordeel van de regering be staan er klemmende redenen om de leef- "jd van 18 jaar, die in de Grondwet staat voorgeschreven voor het meerderjarig Worden van de Koning te verhogen tot de algemene geldende g-rens van 21 jaar. Hoewel het motief, om een eventueel regentschap zo kort mogelijk te doen du ren, thans nog geldt, mag niet ontkend worden dat in het huidige tijdsgewricht de leeftijd van 18 jaar te laag moet wor den geacht. Het staatsbestuur is immers jü de loop van de laatste decennia zozeer m ingewikkeldheid en omvang toegeno- men, dat aan het inzicht en de kennis van de Vorst veel hogere eisen wordt Sesteld dan in vroegere jaren. Bij de iweede Kamer is dan ook ingediend een ontwerp van wet tot het in overweging nemen tot verandering van het betrok- K(® artikel in de Grondwet. De regering acht het haar plicht, nu "ca de gelegenheid van herziening van ae. Grondwet zich voordoet, deze aan te f'Upen. Het staatsbelang evenwel kan mee brengen dat de Koning, de Prins van yranje, die de vermoedelijke erfgenaam s van de Kroon reeds op 18-jarige leef- .1 meerderjarig wordt. Voor een derge- c geval houdt de wet een voorziening STROOMEHPORT UIT NOORWEGEN? Ook bestaat een mogelijkheid, dooi water opgewekte stroom in te voeren uit b.v. Noorwegen. Daarover wordt na tuurlijk gedacht. Maar dan schept men toch wel een zeer kwetsbare positie. Denkt u maar eens aan de lange hoog spanningsleiding vaan Noorwegen over land naar Nederland. „Wij zullen ons vertrouwd moeten ma ken met de gedachte dat het noodzakelijk is binnen de kortst mogelijke tijd de be schikking te krijgen over nieuwe ener giebronnen. Want met de resterende ko- lenvoorraden moét de wereld zeer zuinig zijn. Economisch bekeken is het nu al niet meer te verantwoorden, om de nog res terende kolen voor b.v. verwarmings doeleinden te gebruiken. De steenkool is nj. niet alleen een energiebron, maar evenzeer een bron van grondstoffen voor synthetische olieproductie en voor de or ganische chemische industrie. Ik behoef u daarvoor alleen maar te wijzen op de chemische fabrieken, die met de Neder landse mijnen verbonden zijn, en op het feit, dat ongeveer de helft van de we reldproductie aan organische chemicaliën uit aardolie en aardgas wordt verkregen. Ik voor mij zie alleen maar de mogelijkheid zo spoedig mogelijk over te gaan op de toepassing van de atoomenergie. Die zal dan ook gebruikt moeten worden voor warmteproductie. Het zon daarom bijzonder wenseijjk zijn, dat een niet te grote commissie van deskundigen onderzoekt welke energie bronnen voor Nederland van betekenis zijn, hoe lang deze toereikend zullen zijn en waarvoor zij door hun specifieke ge aardheid, althans ten dele, gereserveerd moeten worden, inplaats van ze in warm te om te zetten. Het is verder van groot belang in Nederland het atoomonderzoek te bevorderen, waarbij natuurkundig en scheikundig onderzoek op brede basis dient te worden aangevat. Een lichaam, dat de research stimuleert en dat de technische mogelijkheden doorziet en voorziet, en dat er zich rekenschap van geeft, of er voor Nederland mogelijk heden bestaan om zich tijdig en voldoen de van kernsplijtstoffen, als uranium en thorium, te voorzien, zou zeer wenselijk zijn. Nederland zal ook zelf aan de op sporing en winning van die stoffen tijd en geld moeten besteden. Nederland zal zonodig wegen moeten trachten te vinden om armere vindplaat- sou te gaan exploiteren. Dat doet Ame rika ook reeds. Onverantwoordelijk zou het zijn de in de toekomst dreigende uitput ting der conventionele energiebron nen op te hangen aan de illusion- naire kapstok van: „Het zal nog wel meevallen. Er zal wel meer steenkool zijn dan wij nu denken en er zal ook nog wel veel meer olie zijn dan wij vermoeden". Wij moeten er ons nu al rekenschap van geven, welke nieuwe mogelijkheden bestaan indien het einde der andere energiebronnen in zicht is. Hier ligt een taak voor physici en technici. s (Ingez. mededeling, advert.) Gelee: tubes -.85,1.25 en 1.85 Dagcrème: tube 1.65 en pot 3,50 Actiefcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Scheercrème: grote tube 1.95 Het kind; centrale factor in schoolonderwijs. (Van één onzer redacteuren). Drie conferenties achter elkaar heeft het Christelijk Paedagogisch Studiecentrum gehouden voor hoofden van scholen. In totaal hebben bijna 500 hoofden van christelijke lagere-, ulo- en andere scholen twee dagen op Woudschoten door gebracht teneinde daar nieuwe ideeën op te doen. Naar de heer E. de Jong Azn, secretaris van de Regelingscommissie van het C.P.S. ons mededeelde, zijn deze conferenties zeer geslaagd. Men kreeg slechts de indruk dat de bezoekers voldaan huiswaarts keerden. Al zal niet elke conferentieganger in praetijk brengen wat hij op Woudschoten opstak, men kan toch veilig aannemen dat er van het c.P.S. een vernieuwende invloed op het christelijk onderwijs uit gaat Belangrijk is ook, aldus de heer De Jong, dat de inspectie van het onderwijs meer oog krijgt voor het werk van het C.PB. Verschillende inspecteurs waren op de conferenties aanwezig. De enigen, die nadeel van de herhaalde conferenties ondervinden, zijn de inlei ders. Driemaal hetzelfde betoog te moe ten houden en driemaal de algemene dis cussies te moeten leiden, is allerminst een eenvoudige opgave. Zo meende de conferentieleider, de heer Joh. Tigchelaar te 's-Gravenhage, toen hij voor de derde keer zijn inleiding over de taak van het hoofd der school tegenover de leerlingen hield, dat de ver moeidheidsfactor zich wel deed gelden. Voor de hoorders was dit echter niet zo merkbaar. KINDERKENNIS NODIG. De heer Tigchelaar zette in zijn rede voorqp, dat de centrale factor in het schoolonderwijs het kind is. Alles dient op dat kind te worden gericht. Het is van grote betekenis of de onder wijzer van de kinderen houdt (hetgeen nog iets anders is dan de kinderen aardig te vinden'.). Voorts ligt er een taak voor elke onderwijzer om zich een behoorlijke dosis kinderkennis aan te schaffen. Ken nis aangaande de herkomst, de structuur en de heel persoonlijke aanleg van het kind. Daarvoor is nodig, dat er bjj de in schrijving der kinderen al direct contact tussen het hoofd en de ouders bestaat. Hier moet het hoofd de gegevens ver krijgen, welke hij op de voor ieder kind aan te leggen stamkaart vermeldt. Komt de leerling daama op school, dan volgt de opzettelijke waarneming; dit moet van de eerste schooldag af gebeu ren. Niet iedere onderwijzer is daartoe in staat; de personeelsvergadering zal de plaats zijn waar het hoofd der school de onderwijskrachten dienaangaande in structies geeft Het C.P.S. heeft een ontwerpformulier voor deze persoonsbeschrijving gemaakt, omdat bedoelde registratie onontbeerlijk geacht moet worden. BLANCO BEGIN. Wat doen we met dit „dossier"? Het moet berusten bij het hoofd der school, zei de heer Tigchelaar. Elke onderwijzer die een nieuwe klas voor zich krijgt, moet onbevangen tegenover de kinderen staan. Hij mag dus niet beschikken over de gegevens van zijn voorganger, maar behoort zijn eigen bevindingen te boek staven. Elk kind heeft trouwens recht op een blanco begin. Natuurlijk zijn er „kinderen met een gebruiksaanwijzing". Daarover kan men van tevoren elkaar inlichten. Doch voor het overige zal elke onderwijzer zich een zelfstandig oordeel over de kinderen moeten vormen. Het hoofd der school dient de gegevens te vergelijken. Op die manier verkrijgt het hoofd der school een waardevol archief. Voortdurend overleg tussen leerkrach ten is noodzakelijk. Ook de vakleraren, de schoolarts en de sociale werkster dient men bij dit overleg te betrekken. Het hoofd der school trede hier coördinerend op. Ongetwijfeld kost dit moeite, omdat een samenwerking als bovenomschreven niet altijd wordt gevonden. Ontbreekt er eens iets aan de samenwerking, aldus de heer Tigchelaar, laten we dan niet den ken dat het altijd aan de anderen ligt! De deformatie van ons beroep is, dat wij zo gauw menen het wel te weten! Uit zijn dossier van elke leerling dis- tilleerd het hoofd tegen het einde van Ik lees zo dikwijls in de krant, wal andere huisvrouwen voor hun cassabons hebben gekocht. Maar ik ben ze geloof ik allemaal de baasLuxe kan er met mijn grote gezin niet af, daarom wissel ik eens per jaar de bons in als de kolen komen. Ik kreeg 56 gulden terug, juist voor 8 mud kolen als ik door mekaar stook. Is dat niet fijn Wat zie ik toch veel vrouwen tobben, die moesten ook maar Voor de kolen sparen! Kan U dat nieten de kranhzetten Hier staat 't dan In de Icrant! Als overtui gend voorbeeld voor diè huisvrouwen, die nog niet beseffen hoeveel De Gruyter's 10 korting per jaar voor 'n groot gezin uitmaakt! Q U hoeft er niets voor te plakken. U hoeft er niet naar te raden» U hoeft er niet op te wachten s De Gruyter's cassabons zijn ALTIJD geldig, ALTIJD inwisselbaar en U krijgt ALTIJD een gulden terug voor tien gulden aan bon». 520(10 PERSONEEL: Gevraagd tegen 1 Febr. a.s. nette HUISHOUDSTER bij Rijksambtenaar. Brieven onder No. 2458, Bureau van dit blad te Middelburg. Gevraagd met Maart: ARBEIDER. Woning be- schikb. P. VERHAGE Wzu, Breeweg C 71, Koudekerke. Wegens uitbreiding AUTO MONTEUR gevraagd. Ga rage DE MUYNCK, Kaiser-, Simca- en Tempo-dealer Paul Krugerstr., Vlissingen. DIVERSEN - Aangeb.: SUB-AGENT- SCHAP op provisie voor de verkoop van wollen en zij den stoffen, voor Zeeland en West-Brabant. Uitslui tend ingevoerde personen by Haute Couture en stof fenzaken gelieven te sollici teren. Br. no. A 3437, Bar. van dit blad te Goes. OPRUIMING! Damescon- duroy Sporting Jackets, alle kleuren 33.en 39.- Kledingmagazijn J. HOOFT- MAN, Vlasmarkt 35, Mid delburg. OPRUIMING! Moderne en warme Corduroy Dames pantalons 18.50 en 23.50. Kledingmagazijn J. HOOFT- MAN, Vlasmarkt 35, Mid delburg. - HOE IS HET MOGE LIJK? Herencostuums 39, Tweedjassen 39, Winter jassen f 59. Kledingmagazijn J. HOOFTMAN, Vlasmarkt 35, Middelburg. - HOE BESTAAT HET? Damesmantels van dubbel Egyptisch katoen ƒ39, Ga bardine Mantels 69. Kle dingmagazijn J. HOOFT MAN, Vlasmarkt 35, Mid delburg. Hier dumppaleis. Wij brengen U weer citaten, enorme sortering en lage prijzen. U weet: geen filia len en/of marktverkoop. - J. J. COSIJN Zn, Vliss. str. 42, Tel. 3210, Middel burg. Drank levert in de in dustrie azijn op, ook in vele huishoudingen. (Hamel-Roos) Wij leveren U een mil. Deken, nw. Grote maat voor 7.75. Haast U. J. J. COSIJN Zn, Middelburg. Het is met het leven als met een redevoering: Het komt meer pp de inhoud dan de lengte aan (Lauril- lard). Herenstoffen panta lons in alle lengten. Onge regelde partij. Prijs 16.50, ƒ19.50. J. J. COSIJN Zn, Middelburg. Het leven is een droom, maar dromen is geen leven. (Huygens). Een droom van een Marva dames-pantalon. Bleu, br., (n..v.), ƒ16.50, ƒ19.75. J. J. COSIJN Zn, Middelburg. -» Elk mensenhater was eens een mensenvriend, die te gevoelige wonden heeft ont vangen. (Douwes Dekker). Wij ontvingen Rubberlaar zen, ƒ14.50. J. J. COSIJN Zn, Middelburg. Wie zijn recht eist, doe zijn plicht. (Potgieter). Onze plicht is U te zeggen Nylon jacks, prima, 49.50. J. J. COSIJN Zn, Hiddelburg. Wijsheid vindt men in de boeken, wijs zijn zal men verder zoeken. (Gezelle). Die wijs is koopt onze San- for-overalls, krimpvrij, van ƒ21.50 voor ƒ16.95. - J. J. COSIJN Zn, Middelburg. Het zijn de besten, die zich beteren. (B. Wolff en A. Deken). De beste Man chesterbroeken vindt U bij ons, prijs 20.95. J. J. COSIJN Zn, Middelburg. Zich dom houden brengt vaak verder dan zich slim tonen. (Gezelle). Hij die slim is draagt onze mil. Werk broeken, sterk en warm, ƒ7.50, ƒ10, ƒ12.50. J. J. COSIJN Zn, Middelburg. Wij zeggen U weer tot volgende week in het „Z. Dagblad". Het adres kent 'n ieder. Plan. 300 meter van de Markt door de Graven- str., over de Varkensmarkt en U ziet het dumppaleis met de vlaggen. J. J. CO SIJN Zn, Vliss. str. 42, Tel. 3210/ Middelburg. Tot a.s. Dinsdag gaan wij nog voort met de verkoop aan SNERTPRIJZEN. DE GOEDKOPE SIMON, Klok- straat, Goes. Warme Flanellen Dames- pyama's 9.95, Keperflanel len Damespyama's van ƒ15.90 NU f 11.95. DE GOEDKOPE SIMON, Klok- straat, Goes. - NOG ENKELE DAGEN. Beertjes Wol van 2.89 NU 1.89. Krimpvrije Jaeger wol 1.38. DE GOEDKOPE SIMON, Klokstraat, Goes. Interlock Directoirs, Inter lock Camisools, tot Dinsdag voor ƒ1.95. DE GOEDKOPE SIMON, Klokstraat, Goes. de leerling hierna zal bezoeken. Zulk een psychogram (dat men evenals een psychotechnisch onderzoek niet moet onderschatten), licht de leiding van de door de leerling te volgen school beter in dan een cijferlijstje. Het kan dus van de schooltijd een psychogram, dat hij be- I enorme betekenis zijn voor de toekomst spreekt met de leiding van de school die I van de leerling. De Paterskerk te Huissen. Het comité, dat ijvert voor de open stelling van de Paterskerk te Huissen heeft verklaard, dat het iedere actie heeft stop gezet en dat nimmer in de bedoeling van het comité heeft gelegen het kerkelijk gezag aan te tasten. (Ingez. mededeling, adv.) ONS FEUItLETON. „Haal de arbeiders op. Ze werken hier achter". De boer slingerde zijn bevelen in ordeloze overvloed over het erf en binnen minuten zat heel de arbeiders- staf op de bolderende wagen, die hot- sebotsend over de landweg raasde, achter de woestgierende tractor aan. Met een benauwd gezicht hielden de kerels zich vast op de springende wa gen en ze scholden op hun dolle baas. Zo kwamen ze bij de wegwerkers, die op hun schop geleund gekheid maakten over het spul dat aan gere den kwam. Maar toen de wagen stop te, vlak bij de brede sleuf die ze in de weg gegraven hadden, werkten ze ijverig door. De boer lette niet op de mannen. Als een generaal commandeerde hij zijn eigen personeel en zwaar zeulend liet hij hen de gas-cylinders uit de vrachtauto overladen op de platte boerenwagen. De arbeiders hadden het daar kwaad mee, maar ze durfden niet weigeren, want het geld was best bij boer Dirksland. Binnen een uur, langer kan het niet geduurd hebben, lag heel de vracht op de wagen achter de tractor. Langza mer, niet rustiger, gingen ze de weg terug en hinderlijk hoorden ze achter zich het smalend lachen Adriaan.,.. Adriiaaaan. Van heel dat vreemde gebeuren in het boerenland begreep Karei Boven- kamp geen laars, maar wel besefte hij hoe langer hoe duidelijker, dat er hier een macht werkte waar hij geen zeggen over had. Thuis vroeg hij daar Nellie naar, maar ze keek hem niet f GO VERBURG ren, dat een luchtballon opsteeg? Nooit nog was die in het dorp ver toond, maar niemand scheen er ver langend naar om te weten hoe dat zajm zou. Eenzaam lag daar de weg, triest en leeg het land, waarop de feestvier ders verwacht waren. Er is over die dingen door de boer 41. aan toen ze antwoordde: „Och, wat die boerenpummels in het dorp in hun schild voeren, daar krijg je immers toch geen hoogte van?" Een verkla ring was er in die woorden niet, alleen een verzoek aan hem om zich er niet moeilijk om te maken. Met het vullen van de ballon gin gen de uren vlug voorbij. Het werd twee uur en de gevulde ballon stond wild te rukken aan de touwen. De wind nam steeds toe in kracht. Boven de wijde landen trokken regenwolken voort, zwaar van water. Was het daarom dat niet één belangstellende naar de hoeve Dirksland kwam om getuige te zyn van dat vreemde gebeu- en zijn vrouw en dochter geen woord gezegd. De ballon zou opstijgen on danks alles, maar niemand had daar meer plezier in. Ongerust door het winderige weer bood Karei nog één keer aan om van de tocht af te zien, maar de boer werd dol-driftig om dat voorstel. „Je gaat", schreeuwde hij, „al zou ik je zelf naar de mand moeten sle pen. Denk je dat Gert Dirksland toch nog verliezen wil? Je gaat, zeg ik je!" Niet één woord heeft Karei daar tegen ingebracht, maar even bleek als Nellie is hq in de mand gestapt en zijn besluit stond nu vast: „Dit is mijn laatste tocht. Nooit zullen ze mij meer onder de ballon door de lucht zien zweven." Het besluit gaf hem wat rust. Hij was bereid het gevolg van deze vaart te dragen, maar tegen Nellie, die woordeloos naar beneden keek waar de peppels rond de boerderij bogen in de wind, zei hij: „Ik heb nog nooit zoiets meegemaakt. Begrijpen doe ik het niet. Jij?" Ze keek op en aarzelde of ze spre ken zou of zwijgen. Toen knikte ze: „Ik begrijp het wel", zei ze, „maar je kan je er beter niet mee bemoeien. Daar kwam hij tegen in opstand, want al zijn werk was nutteloos ge weest nu niemand er plezier van had. „Als je wist dat dit zo zou lopen, waarom zijn we er dan aan begon nen?" verweet hij. Ze keek naar de regenwolken waar onder ze dreven, ,,'t Gaat regenen," zei ze en zonder verband er achter, „Va der wilde het zo. Hij dacht dat de mensen toch wel zouden komen, ook nu.Ze wachtte even en keek hem toen eerlijk aan: „Hij deed het om mij en om jou." Hij schudde zijn hoofd. „Het zal wel aan mij liggen, Nellie, maar ik be- grijp er hoe langer hoe minder van Wat hebben jij en ik tenslotte met dat oogstfeest te maken. Bah! Oogst feest.... 't Lijkt er niet op." (Wordt vervolgd.) Geborduurde Graslinnen P.ebea Lakens 150 br. 6.95, geborduurde Slopen 2.49. DE GOEDKOPE SIMON Klokstraat, Goes. PERSONEEL: Gevraagd: Een DAGJON GEN. J. MARINISSEN, Noordweg 139, Middelburg. te koop: Wegens vernieuwing: luxe FORD V 8, bouwj. '36 met naoorlogse ruilmotor, i.z. g.st. A. NIJSSE, TeWerfstr. 12, 's-H. Hendrikskinderen KALFVAARS, rek. 15 Jan. T.B.C.-vrij stal. A. KODDE, Biggeerke. Wegens verandering: WOLFF met Vill iersmotor, 125 c-c. 'Te bevr.: Prinses Beatrixstraat 17, aan de Veerseweg, Middelburg (na 4.30 uur). PRIMA TRAPNA AI- MA CHINE, ringspoel, ƒ125. Spoed. Br. onder No. 2456, Bur. v. d. blad, Middelburg. H.H. Gladiolentelers. Alle soorten GLADIOLEN, KRA LEN en PITTEN. Adres: J. J. MOL, Driewegen, Tel. K 1195 203 (Ovezande) TE KOOP GEVRAAGD: 1 g-emet WEI- of BOUWLAND, vallende m het nog te verkavelen ge deelte van Walcheren. In 1953 vrij van pacht. Br. onder No. A 3436, Bur. v. d. blad te Goes. TE KOOP wegens aansluiting op electrisch net; z. g. a. n. „ME 3 WERF", Gap inga 'I V !>V

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3