Defensie-voorbereiding in de Ver. Staten nog verre van volledig. Nederland bereid met prof* Soepomo te spreken „Plan-JSchuman de proetsteen voor Europa" 1 SNIPPER A NIEUWS Pholien aiyetreueu „Flying Enterprise" een speelbal der golven Door de wil van het volk streeft men in Straatsburg naar eenheid* Aan de scholenbouw in Goes is voorlopig wel een eind gekomen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 1 vumans boodschap aan het Congres Militaire productie moet verdubbeld worden. Gebruik van britse luchtbases üoor de V.ö. De „Frameggen" kwam vlot Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2^86. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBL AD Te JAARGANG No. 2066 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 10 JAN. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: (ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Z^iidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.47 u., onder 16.49 u. Maan op 15.43 u,, onder 8.54 u. Hoogwater op Vrijdag 11 Jan.: Vlissingen: 1.28 u. 1.76 m., 13.48 u. 1.79 m.; Terneuzen: 1.58 u. 1.96 m., 14.14 u. 1.99 m.; Wemel- dinge: 3.10 u. 1.53 m., 15.27 u. 1.56 m.; Zierikzee: 2.54 u. 1.29 m., 15.15 u. 1.31 m. Terwul de Sowjet-Unie haar gewapende macht vergroot en meer vliegtuigen produceert dan de niet-communistische wereld, is de defensie-voorbereiding in de Verenigde Staten nog verre van volledig. Aldus deelde president Truman gisteren mee in zijn jaarlijkse „State of tbe Union", de boodschap aan het Congres, waarin het wetgevende program van de regering voor het komende jaar is uitgestippeld. Truman heeft hierna het program ontvouwd voor het versterken van de niet-communistische wereld tegen mogelijke agressie door voortgezette militaire en economische hulp en door het opvoeren van de Amerikaanse oorlogsproductie en de sterkte van de Amerikaanse strijd krachten. Truman zei, dat er in de Verenigde Staten vertraging is bij het ontwerpen en produceren van de nieuwste typen liegtuigen en tanks en dat werktuig machines en grondstoffen nog steeds L-haars zijn. De wereld, aldus de presi- ..jnt, loopt nog steeds in de schaduw van .en nieuwe wereldoorlog. Ondanks de in ii)51 gemaakte winst kan de niet-com- .nunistische wereld in 1952 alles verlie pen ais zij versaagde. Amerika is vastbesloten de communis ten in Korea te blijven bevechten totdat r een wapenstilstand kan worden ge goten. Truman hernieuwde de uitnodiging van het Westen aan de Sowjet-Unie om het plan tot vermindering van en toe zicht op alle wapens te aanvaarden onder instelling van een doeltreffend inspectie systeem. Zolang de Sowjet-Unie geen doeltreffend ontwapeningsvoorstel aan vaardt en medewerkt aan een vreedzame oplossing van geschillen, kunnen de V.S. niet anders doen dan de defensie ver sterken. BUITENLANDSE POLITIEK. Op het gebied van de buitenlandse politiek stelt president Truman het vol gende voor: 1. Voortzetting van de militaire en economische hulp aan West-Europa en aan Amerika's vrienden in andere delen van de wereld. 2. Hulp en aanmoediging bij het stre ven naar een sterk en verenigd Europa. 3. Meer gelden voor technische hulp aan minder ontwikkelde gebieden. 4. Uitbreiding van het werk van „De stem van Amerika" door „boodschappen NA NOTA-WISSELING DEN HAAG - DJAKARTA. Eis tot teruggave van lading „Blitar" en „Talisse" gehandhaafd. De Nederlandse regering heeft de Indonesische regering medegedeeld, dat zij bereid is, hangende de oplossing van de incidenten met de „Blitar" en de „Talisse", contact op te nemen met de leider der Indonesisehe onderhande lingsdelegatie te Den Haag, prof. Soepomo, teneinde de besprekingen over de verhouding tussen Nederland en Indonesië een aanvang te doen nemen. maakt, dat de wapenzenuiiigen betrek king hadden op vervoer naar Indone sisch territoir, welke motivering, in dien de Indonesische regering die offi cieel zou bebben gebruikt, voor de Ned. regering geen andere weg had opengelaten dan om baar bereidheid tot het entameren van besprekingen in te trekken. Nu blijkens de ontvangen nota een dergelijk verband t.a.v. de beide sche pen en. de materie der onderhandelin gen niet aanwezig is, wil de regering de onderhandelingen openen. Zij handhaaft haar eis tot teruggave van de geloste eigendommen van de Nederlandse Staat onverkort en over weegt, indien de Indonesische regering daartoe niet bereid mocht zijn, de zaak te onderwerpen aan de daartoe be voegde rechterlijke instantie. in de desbetreffende nota wordt een uitvoerige uiteenzetting gegeven van het Nederlandse standpunt inzake de kwestie van het lossen uit genoemde stoepen van wapens en ontplofbare stollen, welke bestemd waren voor hed. Nieuw Guinea, *met medeweten en medewerking van de Indonesische regering. Heeds op la Juecemucr j.r. verzocht de Nederlandse Hoge Commissaris te Djakarta de Indonesische regering me de te delen, oil de lossing in haar op dracht geschiedde dan wel door haar gesanctionneerd werd. De Nederlandse -.«garing achtte dit in strijd met alge meen aanvaarde volkenrechtelijke be- :;'.iselen. De wapenen en ammunitie waren bestemd voor de uitvoering van tie normale overheidstaak. Pas op 4 Januari kwam antwoord. De Indonesische regering verklaarde, dat de gezagvoerder van de „Blitar" verzuimde mededeling te doen van de o es lemming der lading, terwijl hij ont- Kende, dat er wapens en ontplofbare stoffen aan boord waren. Bij onder zoek bleek dit wel het geval te zijn. De beslissing t.a.v. de „Talisse" kon toen niet veel anders zjjn. De Indonesische regering verklaarde Hjnljjk getroffen te zijn, dat de Ne derlandse regering deze ongezochte in cidental te baat nam om de onderhan- üngen geen voortgang te doen vin den. NEDERLAND» ANTWOORD. oaze regering heeft daarop geant- w oord, dat de Indonesische regering oijna een maand haar motieven voor ieze aanhouding niet te harer kennis Heeft gebracht en zij gedurende die pe riode dus wel gedwongen was de ver moedelijke beweegredenen daarvoor te (--oordelen aan de hand van uitlatin gen van semi-officiële personen in indonesië. Daaruit moest n.l. worden opge- De besprekingen te Washington. Vt oensdagavond is te Washington medegedeeld, dat Truman en Churchill overeen zijn gekomen dat, indien de V.S. in geval van nood gebruik zouden willen maken van de liun in Engeland toegekende luchtbases, dit slechts zal geschieden op basis van een gemeen- -cüappelijke Brits-Amerikaanse be siissing. Zij achten het noodzakelijk, dat zo spoedig mogelijk een geallieerd ópper- Hevel voor het Midden-Oosten wordt ingesteld, zo verklaren Truman en Churchill nog in het communiqué. Wat betreft Egypte zijn zij van mening, dat het dit land door Engeland, Frankrijk, he V.S. en Turkije gedane aanbod de leste vooruitzichten biedt voor een rmindering van de bestaande span ning. Er zijn goede vorderingen gemaakt bij de bespreking van de Britse be hoeften aan staaf Tabaksfabrikanten van Tampa (Flo rida) hebben een speciaal voor hem gemaakte reuzensigaar van 40 cm. aan Churchill overhandigd. Behalve deze sigaar heeft hij nog een kist met si garen van normale afmetingen cadeau gekregen. van hoop en waarheid naar de mensen achter het IJzeren Gordijn te zenden". Wat de binnenlandse politiek aangaat stelt de president voor: 1. Versterking van de land-, zee- en luchtstrijdkrachten, met nadruk op de luchtmacht. 2. Verdubbeling van de militaire productie in het volgend jaar. 3. Beperking van de hoeveelheid goe deren voor de burgerlijke markt teneinde meer grondstoffen voor de defensie te kunnen gebruiken. 4. Beteugeling van inflatie door stren gere wetten tegen stijging van prijzen, winsten en lonen. 5. Hoge belastingen en een billijke verdeling van de lasten. 6. Uitbreiding van de burgerlijke rechten van minderheidsgroepen, waar onder de negers. 7. Wetten tot verbetering van de landbouwproductie, bodembehoud, elec- trificatie van plattelandsgebieden en landbouwkundig onderzoek. 8. Verbetering van huisvesting en ar beidsvoorwaarden, herziening van de Taft-Hartley arbeidswet. 9. Een plan voor ziekteverzekering. 10. Verbetering van de wetten betref fende sociale verzekering, meer federale steun voor het onderwijs en vergroting van het aantal artsen en verpleegsters. 11. Het staatschap voor Alaska en Hawaii en plaatselijk bestuur voor het district Columbia, welks inwoners moe ten stemmen. Truman refereerde slechts kort aan zijn besprekingen met Churchill over de wereldstrategie. „Wij hebben de toestand in Europa, het Midden-Oosten en het Verre Oosten grondig bezien", zei hij. „Wij verwachten gestadige voortgang od de weg naar vrede". ^oiicieke commissie verwerpt Russisch voorstel. De politieke commissie der V.N. heeft het Russische voorstel onmiddel lijk een vergadering van de Veilig heidsraad „op hoog niveau" bijeen te roepen, ter bespreking van het vraag stuk aangaande het verminderen van de internationale spanning en het be ëindigen van de Koreaanse oorlog, ver worpen. Daarentegen keurde de commissie een amendement van de Westelijke mogendheden en Brazilië goed, waar bij de Veiligheidsraad bijeen moet ko men, wanneer een dergelijke bijeen komst van nut zou zijn voor het op heffen van de huidige spanning. Bidault aanvaardt informatieve opdracht. De voormalige r.k. premier van Frankrijk, Georges Bidault, heeft een informatieve opdracht tot regerings vorming aanvaard en zal president Auriol vanmorgen meedelen, of hij een definitieve opdracht zal aanvaarden. Pineau gaf dë opdrachR terug en ook de R.P.F.-vertegenwoorcfiger Soustelle, alsmede Paul Reynaud, wezen het ver zoek van de hand. COMPLOT IN ABADAN7 De Perzische commissie voor toezicht op de verkiezingen heeft besloten, dat in de provincie Khoezistan, waar de olievelden zijn gelegen, geen verkie zingen zullen worden gehouden, zulks naar aanleiding van berichten over een complot om de raffinaderij te Abadan in de lucht te laten vliegen. Senator Taft republikeins candidaat? De Amerikaanse republikeinse Se nator Robert Taft heeft verklaard, dat hij door zijn partij voor het president schap der V.S. zal worden candidaat gesteld, indien de stemsterkte gelijke tred houdt met zijn beloften. De voorzitter van het nationale co- nuté der democratische partij, Frank McKinaey, heeft gevraagd de naam van Truman niet op de candidatenlijst te plaatsen voor de voorverkiezingen, "elke 18 Maart in Minnesota zullen orden gehouden. Dit bericht versterkt de geruchten, "at de president zou hebben besloten 3<ch niet herkiesbaar te stellen. ADENAUER IN WEST-DUITSE BONDSDAG: De West-Duitse Bondsdag is gisteren begonnen met de behandeling van het plan-Schuman. De ratificatie van het plan zal naar zich laat aanzien Vrijdag worden goedgekeurd. De burgemeester van Dordtmund, Henzier, die de lange rij van sprekers der tegen het plan gekante sociaal-de mocraten opende, heeft de mening ver dedigd, dat Duitsland zich met handen en voeten zal binden aan de wil van de vijf andere partners, die in 't nieu we gezagsorgaan eenzelfde blok tegen Duitsland zouden vormen als zij in de thans ten dode opgeschreven Roerauto riteit hadden gedaan. Ook de regeringspartijen, die het plan steunen en daardoor de ratificatie bij voorbaat verzekerd hebben, toon den zich in dit opzicht niet zonder vrees. Zij hebben echter gemeend in het bestaan van een gerechtshof een voldoende garantie te hebben. Boven dien hebben zij voorstellen ingediend, waarin de regering wordt verzocht het investeringsprobleem krachtig ter hand te nemen. Or ADENAUER. Ook Adenauer, de kanselier, heeft geen doekjes gewonden om de ook naar zijn mening voor Duitsland aan het plan klevende risico's. „Al het gro te is een waagstuk. Ook de vestiging van een nieuw Europa is geen onder neming zonder risico's", zo zei hij in een regeringsverklaring, waarin hij op een groot aantal bij de behandeling ge rezen twijfelpunten een geruststellend antwoord gaf. Het Israëlische parlement heeft de regering met 61 tegen 50 stemmen ge steund op het stuk van het voeren van onderhandelingen met Duitsland over herstelbetalingen. Volgens te Kalim- pong ontvangen berichten heerst in West-Nepal ais gevolg van misoogst een verschrikkelijke hongersnood. De wegen naar het getroffen gebied zijn door slagregens en grondverschuivin gen onbegaanbaar. Bij de onder drukking van de samenzwering tegen de Portugese regering zijn 30 personen gearresteerd te Lissabon en Oporto, hoofdzakelijk hoge officieren en advo caten. Uit gewoonlijk betrouwbare bron wordt vernomen, dat Engeland zal beloven zijn kolenuitvoer naar het Europese vasteland dit jaar met 5 pCt te vergroten. Dinsdag zijn door een instorting in de Bismarck Mijn te Gel- senkirchen twaalf mijnwerkers inge sloten, doch later zonder ongelukken omhoog gebracht. De netto-op brengst van de Nationale Reclasse- ringscollecte 1951 bedraagt f 244.804.28. „Wanneer deze stap niet gedaan wordt, bestaat er binnen afzienbare tijd voor Europa geen hoop meer. Wanneer deze poging zou mislukken, dan kan men niet meer in ernst gelo ven, dat de volken van Europa in de naaste toekomst tezamen zullen komen voor een nieuw plan. Amerika, dat in het Schuman-plan de proefsteen ziet voor Europa om zijn tweestrijd te overwinnen, zou zich teleurgesteld van ons afwendén en de situatie in de we reld zou grondig slechter worden". BELGIë ZONDER REGERING. Interne moeilijkheden in de C.V.P. Het Belgische homogeen-katholieke Kabinet-Pholien heeft gistermorgen, na een regeringsperiode van 17 maan den, zijn ontslag aangeboden aan Ko ning Boudewijn. Maandag voerde Pholien gedurende negen uur onafgebroken besprekingen met ministers en partijleiders. Drie uur bracht hij door in conferentie met Koning Boudewijn. Te Brussel is men van mening, dat de crisis het gevolg is van de openlijke vijandigheid van de zijde der progres sieve linkse groepering van de katho lieke regeringsmeerderheid in het par lement en de machtige r.k. vakvereni gingen jegens de regering-Pholien. Twee vroegere katholieke premiers Eyskens en Duvieusart worden genoemd als mogelijk opvolgers van Pholien. Veel kans geeft men Jean van Houtte, de huidige minister van Financiën, die zowel bij de conservatieven als bij de democraten in de C.V.P. zeer hoog staat aangeschreven. Aangezien hij tot de beste tweetalenkenners gerekend wordt, die België telt, is hij zowel voor Vlamingen als Walen aanvaardbaar. Kapitein Carlsen e* tweede stuurman Dancy wuiven aan boord van de „Flying Enterprise" naar de bemanning van het vliegtuig, waaruit deze opname is gemaakt. KAPITEIN CARLSEN IS DE UITPUTTING NABIJ. De strijd tegen de storm en de golven, die kapitein Carlsen en stuurman Dancy op de „Flying Enterprise" vanmorgen vroeg nog steeds voerden, is ongeëvenaard. Toen gistermorgen vroeg de tros naar de „Turmoil" brak, was het schip een speelbal van de golven geworden. Hulpeloos dreef het in de richting van de Franse kust met een dergelijke snelheid, dat de „Turmoil" het bijna niet kon bijhouden. Soms maakte de „Flying Enterprise" meer dan 80 graden slagzij. In de loop van gistermorgen werd gemeld, dat de kabel weer was vastge maakt, maar dit bleek niet waar te zijn. De kabel is even op het schip ge weest, maar gleed weg. Zelfs voor vijf sterke en onvermoeide mannen, zo werd gezegd, zou het niet mogelijk zijn geweest de kabel vast te maken. Gistermiddag werd gemeld, dat Carl sen de uitputting nabij was. Verschil lende malen viel de radioverbinding uit en vanwege de hoge golven durf den de kapitein en Dancy niet aan boord te komen. Carlsens polshorloge was nat geworden en stil blijven staan, maar hij had het weer aan de gang kunnen krijgen. De moed was hem niet ontzonken, want hij vertelde over de radio, dat hij wel vier scheermesjes nodig had om zijn baard af te scheren. Gratis reisje naar Middelburg. Dinsdagavond werd de politie te Middelburg opgebeld door de Rijkspo litie te Epe (Gld.). Er had zich daar een zekere P., die rondzwerft, gemeld met de mededeling, dat hij uit Middel burg afkomstig was en daar rijwielen en kleding gestolen had. De man is gisteren naar Middelburg overge bracht. Er was echter geen aangifte van diefstal gedaan. Toen de man na aan komst aan een verhoor werd onder worpen, bleek, dat hij het gehele ver haal had verzonnen om opgesloten te worden en deze winter tenminste on derdak te hebben Hij verlangde naar een hete douche en wilde weken slapen aan boord van de „Willard Keith", die in de buurt blijft en die Carlsen en Dancy opdracht heeft gegeven om, zodra zij merken, dat het schip gaat zinken, vuurpijlen af te schieten, hun zwemvesten aan te doen en van de achtersteven in het water te springen. Het dichtstbijzijnde vaartuig zal hen dan bij het licht van de sterke schijnwerpers van de „Wil lard Keith" pogen op te pikken. Beide mannen hebben nu hun toe vlucht genomen in een dekhut en trachtten gistermiddag, gehuld in de kens, htm doorweekte kleren te dro gen bij een kaars. Het s.s. „Frameggen", dat vastgelo pen was op de Hondsbosse zeewering nabij Petten, is gistermiddag tien voor twee vlotgetrokken door een sleepboot van de firma Doeksen uit Terschelling en twee schepen van de firma Wijs muller uit IJmuiden. Bij hoge zee en volkomen stuurloos hangend in de zware trossen is de „Frameggen" naar Den Helder ge koerst. Gisteravond om zeven uur is het schip bij het Schulpengat, enkele mij len voor Den Helder, op zee voor an ker gegaan. Het gierde nl. zó hevig op de woeste zee, dat het onmogelijk was binnen te komen en het zou bovendien gevaar voor de scheepvaart in het Marsdiep opleveren. Loodsdiensten gestaakt. In de loop van gisteravond zijn de loodsdiensten van Vlissingen, IJmui den, Den Helder en Hoek van Holland voor alle diensten gestaakt. Mr dr J. J. R. Schmal sprak te Middelburg. Verenigde Staten van Europa moeten g roeien zoals deze in Amerika groeiden» Mr dr J. J. R. Schmal, afgevaardigde van de C.H.U., lid van de Tweede Kamer en tevens lid van de Raadgevende Vergadering te Straatsburg, heeft zich tijdens een bijeenkomst van het Departement Zeeland van de Ned. Maatschappij van Nijverheid en Handel te Middelburg als vurig voorstander betoond van een verenigd Europa. Mr Schmal deed dit niet op een te hoog grijpende, idealistische wijze, maar baseerde zich op de feiten en mogelijk heden van dit ogenblik en trok daaruit de conclusies. „Beschouw dat, wat wij de vrije wereld plegen te noemen", zei hij, „als een luxe auto. Dan zit daar ergens achter in de dickey-seat dus Europa. Het is na maar de kunst het zich in die dicke-seat zo gemakkelijk mogelijk te maken. Dit is nn de hele bedoeling van het streven naar een verenigd Enropa". Mr Schmal rekende allereerst af met hen, die onze vrije wereld als wit zien en de Oostelijke wereld als zwart. Dezelfde kiemen van verzet, die in het Oosten voortwoekeren, vindt men ook immers in het Westen, zo meende hij. En het is onze taak die kiemen zo weinig mogelijk levenskansen te ge ven. Daarna waren de pessimisten aan de beurt, die betogen, dat dit alles wel mooi en aardig is, maar dat bet toch nooit iets zal worden omdat een Ne derlander nu eenmaal anders is dan een Italiaan en een Turk (die ook in Straatsburg zetelt), anders dan een IJslander. In het kort ging hij de his torische ontwikkeling van Nederland na, dat ook immers is samengegroeid uit de wil tot eenheid van de vroe gere steden en andere gemeenschap pen. Dat is een lange weg geweest, maar het is toch tot die eenheid gie komen die men nu kent. Zo ontwik kelden zich ook de V.S. van Amerika. Kunnen zo ook niet de V. S. van Europa tot stand komen? Met klem waarschuwde hjj echter tegen de opvatting dat het zo moet zijn dat iedere bewoner van Europa zich eerst Europeaan moet voelen en daarna pas Nederlander Deen, Noor, enz. Dit is een onbereikbare illusie, die de zaak van het federalisme veel meer kwaad dan goed doet. DE WIL TAN HET VOLK. Overziende wat er tot nu toe be reikt is en welke lichamen in het leven zijn geroepen om tot eenheid te geraken stelde Mr Schmal het an ders dat de regeringen, de diploma ten dus, min of meer tegen hun wil gedwongen zijn aan de eenheid van Europa te werken hiertoe genood zaakt door het verlangen, dat in de volkeren leeft. Het belang van de Straatsburgse Assemblée dan ook dat zij de volks wil vertegenwoordigt. Er zitten geen regeringsafgevaardigden gebonden aan een opdracht van hun diverse ministers maar er zitten volksverte genwoordigers. Deze bezitten nog wel geen macht. Het is slechts een con sultatieve, een raadgevende Assemblée, WEER EEN NIEUWE SCHOOL IN BOUWPLAN-OOST. Inspecteur Kuipen „Maar een gymnastieklokaal moet er nog af!" Op feestelijke wijze heeft gistermiddag in Bouwpian-Oost te Goes burge meester W. C. ten Kate de nieuwe achtklassige school geopend, waarvan het r.k. onderwijs vijf lokalen en het openbare onderwijs drie lokalen heeft toe gewezen gekregen. Het zal vermoedelijk voorlopig wel de laatste lagere school zijn, die in deze wijk werd gebouwd, want de burgemeester liet zich ontvallen, dat het de gemeente nog net gelukt is „voor de bui" binnen te zijn en de inspecteur van het L.O., de heer C. Kuiper, sprak ook in deze geest. In zijn urgentieprogram voor 1952, zo zei de heer Kuiper, staan nog 25 projecten, waarvan er drie kunnen worden verwezenlijkt, en die drie om vatten slechts zeven lokalen. Voorlopig zijn er echter weer twee scholen geholpen en zowel de voor zitter van het r.k schoolbestuur, Deken R. M. A. Nieveen van Dijkum, als de voorzitter van de afdeling Goes van Volksonderwijs, notaris H. Jonkers, die na de burgemeester het woord voer den, toonden zich uiterst dankbaar voor deze oplossing. De heer Kuiper, die na hen sprak, achtte het schoienbouwplan voor Goes voor zeven-achtste deel verwezenlijkt. De enige schakel, die nog ontbreekt, is een gymnastieklokaal. Dit moet er ko men en hij liet het college van B. en W. dan ook plechtig beloven, dat er werk van gemaakt zal worden. Gelukwensen werden uitgesproken door het hoofd der herv. school, de heer L. C. Velthuizen, mede namens de heer A. A. Nederhand, hoofd der chr. nationale school, en door de heer H. v. d. Veen, hoofd der openbare school B, mede namens de heer K. H. van Faas- sen, hoofd der openb. uloschool. De heer Velthuizen releveerde de prettige samenwerking Inzake het regelen van speeltijden e.d. en sprak er zijn blijd schap over uit, dat Goes zonder vrees de vraag naar schoolruimte kan op vangen. Hij was er van overtuigd, dat ook de nabuurstaat van scholen de hervormde-, de chr. nationale-, de openbare- en de r.k. school uitste kend zou blijven. De heer v. d. Veen uitte de wens, dat, ondanks pessimistische vooruit zichten, ook voor het o.l. onderwijs nog eens een gehele school in Oost ter be schikking zal worden gesteld. Nadat tenslotte de nieuwe „huur ders", de heren P. v. d. Dries, hoofd der r.k. school en de heer H. J. Meme link, hoofd der o.l. school, hun dank hadden geuit, gaf de directeur van Ge meentewerken, de heer J. Oranje, een technische uiteenzetting en werd het bijzonder fraaie gebouw bezichtigd. maar in de praktijk is toch wel ge bleken, dat het voor de Raad van Ministers niet raadzaam is de aan bevelingen maar naast zich neer te leggen of naar eigen goeddunken te wijzigen. Invloed heeft deze vergade ring zich reeds weten te verwerven. Met voorbeelden toonde Mr Schmal ook aan dat de wil er is om verschillen, zelfs diepgaande verschillen, te over bruggen en een compromis te zoeken. Het werk in Straatsburg is nog maar gebrekkig, maar de wil is er en de mogelijkheden zijn er. WERKWIJZE. Om tot de noodzakelijke eenheid te komen van Europa kan men twee wegen bewandelen: De eerste is radi caal en ook wel aantrekkelijk: Een constitutie opstellen voor de V. S. van Europa deze van kracht verklaren en dan naar elkaar toe trachten te groeien. De praktijk heeft echter be wezen, aldus Mr Schmal, dat dit on mogelijk is. Daarom wordt thans de functionele weg bewandeld: telkens een onderdeel tot een Europese ge meenschap makend tot eindelijk het geheel rijp zal zijn. Zo dient men het plan-Schuman te bezien, het plan- Pleven en de pogingen om tot een landbouwplan, een transportplan, enz. te komen. Met dit alles houdt men zich in Straatsburg bezig. Men ziet naar een oplossing en als men meent die ge vonden te hebben, bindt men die de ministers op het hart. Misschien was het beter dat de Assemblée meer be voegdheden zou hebben dan alleen de raadgevende; dat zal mogelijk de toekomst nog brengen. Men kan op dit ogenblik echter de stelling poneren, dat in Straatsburg door de wil van het volk gestreefd wordt naar een eenheid en dus doen de naar grotere veiligheid en vrede. Of deze weg meer succes zal hebben dan de tot dusver gebruikte: de bui tenlandse politiek, slechts het werk terrein van diplomaten, zal de prak tijk nog moeten uitwijzen. DE BILT ZEGT: Buiig weer. Wisselende bewolking met nu en. dan buien, sommige met onweer, hagel of natte sneeuw. Matige tot krachtige en vooral langs de kust nu en dan har de westelijke tot noordwestelijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1