TERS „Israël zal een democratie blijven" Laatste nieuws Westerse resolutie tegen agressie aangenomen Churchill is voldaan over het verloop der besprekingen k SNIPPER J 1 NIEUWSk Zal de Flying Enterprise halen 7 het banermyspian voor sigarenindustne. Nederlands-Indonesische bespre kingen beginnen binnenkort „Nederlandse Volksunie" wil Republiek Indonesia uitroeien PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Premier Ben Goerion verklaarde Honderden arrestaties in Jeruzalem De lange weg naar eenheid Gaat Westerling naar Indo'China 1 Canadese stad door brand verwoest. Textielhandelaar voor f 50.000 opgelicht Kind gedood op onbewaakte overweg. 3aglna 4 22 17 12 12 11 9 9 8 7 5 16 IS 13 11 7 7 6 5 48-21 44-13 35-27 29-27 44—33 35-41 29-55 22—29 20-47 18-31 57-23 33-21 41—19 28-25 27-39 26-46 24-45 27-45 20 20 16 16 13 12 5 2 48—14 50-15 58—46 34-40 36—23 40-45 31-60 2480 -ste klasse. H. Meer- d. Berge—P, Vos 0—2; P. bibliotheek Chr. Ro- rboeken to letter H. 3cheps a »at 16 )P: cleppers. Vrouwen- LUCHTB.- /6 banden, een 2-toné NT, nieuw, Halsterse- n op Zoom eststrooiers, Melichaf en 2-p. m, Tractor-, g- en On» nbridge 3- ines, Voren» model Mo- a zijn Zuster- rg- skalf en meijers, iten met of Keuken wat Keu wegens onder blad te je :ven d VRAAGD: Kamer- en Armstoelen, uds. Bekle- et mooi te onder No. dit blad te EL: :n Februari meisjö muren. Seroos- EN: itslaap- pension te ïven onder ïau van dit Vrijdag 11 3r voor te 'erenigings- -nuiden, des 1 of 2 de standee onder ran dit No. blad zoekt ne1: Vlissingen, Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90. Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2065 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 9 JAN. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: ÏACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.48 u., on der 16.48. Maan op 14.39 u, onder 8.13 u. Hoogwater Donderdag. 10 Jan.: Vlissingen: 0.48 u. 1.02 m., 13.08 u. 1.67 m.; Terneuzen: 1.18 u. 1.83 m., 13.34 u. 1.87 m.; Wemel- dinge: 2.25 u. 1.45 m., 14.43 u. 1.47 m.; Zierikzee; 2.08 u. 1.23 m., 14.29 u. 1.24 m. I, Verderfelijke weg? Eendracht maakt macht" is een mooi gezegde, maar er zijn twee voorwaarden voor nodig. In de eerste plaats moet er eendracht zijn, geen noodgedwongen samengaan dus maar werkelijke eensgezindheid, een eenheid van gevoelen; en in de tweede piaats moet dat verlangen naar macht uit een juiste geestesgesteldheid voort komen een machtswellust mag het nooit of te nimmer zijn. De volkeren van Europa zoeken op hei ogenblik naar eenheid. Er is een Benelux in wording, eenheid tussen drie kleine landen. Met Frankrijk, w.- Duitsland en Italië samen zoeken deze landen naar een vorm van samenwer king in militaire zaken en uit diezelfde drang is het plan-Schumai ontstaan voor een kolen- en staalpool. En in nog breder verband tracht men tot een verenigd Europa te komen: de Raad van Ministers en de Assemblée van Straatsburg zijn er de getuigen van. Is dit een juist streven of gaat Europa daarmee een verderfelijke weg op? Ziedaar een wel zeer belangrijke vraag, die ieder die meeleeft met het wel en wee van de wereld waarvan ieder immers ook deel uitmaakt zich wel degelijk moet stellen. Kunnen wij, Nederlanders, op deze weg mee gaan en willen we daarop meegaan? Met andere woorden: „Staan wij wer kelijk eendrachtig achter die greep naar de macht of missen we die ge zindheid?" Want van het antwoord op die vraag hangt het af of wij waarde volle partners zijn in het streven naar eenwording of dat wij een blok aan hei been zijn, omdat we toch eigenlijk met willen. EEN- EN ANDERMAAL nebben wij als onze mening gegeven, dat wjj in dit streven naar eenheid op de goe de weg zijn, zij het dat die weg nog lang met tot het einde is afgelegd en er nog vele voetangels en klemmen liggen. En de reden waarom wij deze mening koesteren is gelegen in de twee voorwaarden die we boven stel den. „Eendracht maaxt macht" waar om willen de volkeren van West-Euro pa die macht? Om de heel simpele re den, dat zij zonder die macht ten onder zuilen gaan. In het Oosten ligt het Suwjet-blok, groot, sterk en dreigend. Dat blok kent maar één doel: het ver overen van de wereldheerschappij, de zegepraal van het communisme. Welke politiek het Kremlin ook voert, of het nu dreigend de oorlogstrom laat horen of dat het met de vredestak zwaait, het doel van die politiek is: de overwin ning van de communistische ideologie. Laat niemand zich op dat punt illusies maken. Wil de Westerse wereld hieraan niet ten prooi vallen, dan zal zij macht te genover macht moeten stellen. Dat de verzoeningspolitiek van een Chamber lain bij Stalin even weinig succes zal hebben als destijds bij Hitier zal ieder wel duidelijk zijn. Welnu, aangezien de macht van ieaer Westeuropees land afzonderlijk te klem is om aan de Rus sische macht weerstand te kunnen Die- den, zal men deze afzonderlijke mach ten moeten samenbundelen; slechts door eenheid verkregen macht biedt een redelijke kans tegen de agressivi teit der Sowjets. Zo bezien en naar onze mening kan men het met anders zien als men tenminste met de realiteit rekening wil houden is aan de tweede voor waarde: de noodzaak van machtsvor ming zonder verkeerde bijbedoelingen, ten volle voldaan. A NDERS staat het met ae eerste voorwaarde: de noodzaak van eendracht. Op het ogenblik is die een dracht onder de diverse volkeren nog ver te zoeken; inderdaad zijn vele lan den op het ogenblik alleen maar voor een verenigd Europa te vinden, om dat men bang is voor Rusland; voor hen is het een gedwongen samengaan. Is dat in Nederland ook zo? Of voelt het Nederlandse volk inderdaad voor die eenheid en is het bereid de conse quenties ervan ten volle te aanvaar den? Wie zijn oor te luisteren legt en Met deze en gene over deze dingen praat, die hoort merkwaardige dingen. De een weet te vertellen, dat wij nu al mets meer over onze eigen kolen mijnen te vertellen hebben en dat an dere landen in deze over ons de baas spelen. En hij voorspelt een slechte toekomst als het met ons leger straks diezelfde kant zou opgaan. Een ander knoopt hieraan vast, dat wij, om tot een verenigd Europa te kunnen ko men, onze souvereiniteit zullen moeten overdragen en hij komt met het af schrikwekkende voorbeeld van de sou- vereiniteitsoverdracht aan Indonesië 0n de nare gevolgen van dien voor Nederland zowel als voor de Indone siërs. En een derde ziet in dat streven naar eenheid iets terug van de geest die de torenbouwers van Babel beziel de en hij meent, dat dit alles wijst op het komen van de antichrist. Wat schuilt er voor waars in derge lijke bedenkingen? Is het dan toch zo dat het streven naar eenheid inder daad, ondanks de goede bedoelingen, een weg ten verderve is, waarop Ne derland niet kan meegaan? In enkele volgende artikelen hopen wij op deze opmerkingen nader in te gaan. In een radiorede tot het Israëlische volk heeft premier Ben Goerion ver klaard, dat de regering in staat is om iedere poging tot het plegen van politieke moorden te verijdelen. Hij verzekerde, dat Israël een democratie zal blijven en dat alle tekenen van terrorisme zullen worden uitgeroeid. De uitlatingen van de leider der „vrijheidsbewegingen", Menachem Beigin, in het parlement en daarbuiten noemde Ben Goerion een „terreurverklaring". Vierhonderd leden van de „Heroeth" partij zijn Maandagavond gearresteerd, omdat zij deelnamen aan de betogin gen tegen hervatting der betrekkingen met West-Duitsland. Volgens officiële cijfers zijn Maan dag 140 politiemannen en ruim 200 burgers gewond geraakt. Dinsdagmorgen hebben duizenden burgers een betoging gehouden tegen elk contact met de West-Duitse rege ring door de gele ster te dragen, die Hitler voor de Joden verplicht stelde. (Van onze corresp. Alfred van Sprang) SAIGON, Januari 1952. In ver schillende kringen hier houdt men re kening met de mogelijkheid, dat Wes terling een poging zal doen om toegang tot Indo-China te verkrijgen, teneinde er steun te zoeken voor de strijd van de Ambonezen tegen de Republiek In donesia. De Fransen zijn nl. allerminst te spreken over de houding van Indone sië, dat zich min of meer als voorvech ter voor de onafhankelijkheid van Ma rokko opgeworpen heeft. In dat licht veronderstelt men, dat Westerling hier wellicht belangstelling zou kunnen op wekken voor activiteiten, welke ook tegen de Indonesische republiek ge richt zijn. Indo-China zou ook wel ge bruikt kunnen worden ais een basis om Ambon te bereiken. Voor zover men inlichtingen heeft bevindt Westerling zich op het ogen blik in een klein plaatsje in de buurt van Parijs. Wat hij er doet weet men niet. Men is echter voorbereid op een poging van hem of van anderen, die met hem in verbinding staan, om zich vroeg of laat toegang tot Indo-China te verschaffen. Ondanks het feit, dat hij hier vele bewonderaars heeft, is men in officiële kringen allerminst op zijn bezoek gesteld. Op een persconferentie van de „Ne- derianse Volksunie" is medegedeeld, dat Westerling Maandagavond a.s. in de Haagse Dierentuin zal spreken. Hij heeft weliswaar geen paspoort op eigen naam, maar de Volksunie is be zig dat bezwaar te ondervangen. Mocht hij het vóór Maandag niet heb ben, dan zal een gramofoonplaat van Westerlings toespraak worden ge draaid. Maandagavond is de helft van het 3600 inwoners tellende Canadese stadje Sept lies aan de St. Laurencerivier afgebrand. Gistermorgen vroeg laaide het vuur, dat men onder controle dacht te hebben, weer op. In een opslagplaats ontploften zuurstofflessen en de vlammen laaiden dertig meter hoog. De brand dreigde zich uit te breiden naar verscheidene grote olietanks in de nabijheid. Met behulp van bulldozers wierp men banken sneeuw op om de brand in te perken. Er was geen bluswater; de St. Laurencebaai ligt dichtgevroren. Er heerst een temperatuur van 25 graden onder nul. De burgemeester van Sept lies heeft de noodtoestand afgekondigd. Ouden van dagen en kinderen zijn 's nachts geëva cueerd. Een ooggetuige verklaarde, dat in en kele minuten tijd een warenhuis, een grote garage en een deel van het stad huis in brand stonden. De hitte was zo intens, dat men niet rechtop in de hoofd straat kon lopen. De mensen kropen op hun buik langs de grond om hun huizen te bereiken en te redden, wat er te red den vieL „Mijn overleden vader, die textiel- agent geweest is, was nog grote par tijen textielgoederen wachtende uit het buitenland en ook in ons land zit nog het een en ander". Zo ongeveer moest de 42-jarige J, S. uit Schiedam tegen een zekere B. D., textielhande laar te Rotterdam hebben gezegd. De Schiedamse stond gistermorgen voor de Rotterdamse rechtbank te recht, want B. D., die interesse in de textielgoederen had getoond op grond van het bovenstaande, zou haar circa f 50.000 hebben gegeven, zodat zij daarmee inklaringsrechten en belas ting kon betalen, waarvoor zij, aldus de dagvaarding, geen geld had. De goederen heeft hij nooit gezien, zo getuigde D. en hij was erg gedu peerd door deze „handel". Verd. zou nogal royaal van het geld hebben geleefd, want zij woonde enige tijd in hotels in Den Haag en Breda, in gezelschap van de 49-jarige koop man G. F. S. uit Schiedam. De Officier van Justitie eiste een gevangenisstraf van vier jaar met af trek tegen haar. Haar moeder, de 75-jarige C. M. van R. uit Schiedam, die geld van haar dochter zou hebben aangenomen, was heling ten laste gelegd. Tegen haar eiste de Officier van Justitie een ge vangenisstraf van één maand. De koopman S. die eveneens heling ten laste was gelegd hoorde 10 maan den tegen zich eisen. In de Staatscourant is een beschik king opgenomen van de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning betreffende de teruggave aan de openbare visserij van percelen in de Waddenzee. POLITIEKE COMMISSIE DER V.N. Leden-staten mogen zelf de grootte van hun bijdrage bepalen. De politieke commissie der V.N. heeft met 51 tegen 5 stemmen bij 3 ont houdingen de door elf landen ingediende resolutie aangenomen, waarin wordt aanbevolen een collectief beveiligingsstelsel voor de gehele wereld in te voeren om aan elke toekomstige agressie het hoofd te kunnen bieden. Deze resolutie omvat o.m. de vol gende maatregelen: beschikbaarstelling van strijdkrachten door de leden-sta ten t.b.v.-de V.N. krachten en vorming van een groep militaire deskundigen voor de opleiding, organisatie en uit rusting dezer eenheden. Het Russische amendement betref fende het opheffen van de eommissie voor collectieve maatregelen werd verworpen met 52 tegen 5 stemmen bij 2 onthoudingen. De politieke commissie nam voorts met 33 tegen 7 stemmen bij 18 onthou dingen een Guatemalans amendement aan betreffende het artikel over het „schaduwleger". Dit houdt de erken- TRUMAN SPEELDE CHOPIN. President Truman en premier Churchill, hebben in hun Dinsdag gehouden derde bijeenkomst de bespreking van verdedigingsvraagstukken beëindigd. Daarop werd overgegaan tot behandeling van problemen betreffende het Midden- en Verre Oosten, Na de vierde bijeenkomst van Dins dag was het eerste gedeelte van Chur- chills bezoek aan de V.S. achter de rug. Vandaag zal hij naar New York reizen, waar hij een bezoek aan zijn vriend, de bekende Amerikaanse staatsman Bernard Baruch, zal bren gen. Vrijdag a.s. zal Chuehill zich naar Canada begeven, waar hij zal beraad slagen met de Canadese regering. Na zijn bezoek aan Ottawa zal hij naar Washington terugreizen en zijn besprekingen met Truman voortzetten. Churchill is, naar verluidt, zeer vol daan over het soepele verloop en de opbouwende aard der besprekingen. Maandagavond heeft Churchill op de Britse ambassade te Washington Tru man een diner aangeboden. Mr Biesheuvel spreekt voor de Walcherse C.B.T.B. Op Woensdag 16 Januari a.s. houdt de C.B.T.B. op Walcheren de winter vergadering. Voor de eerste maal sinds hij mr W. Rip als alg. secretaris van de C.B.T.B. opvolgde zal mr B. W. Biesheuvel spreken over de actuele problemen van land- en tuinbouw. J r i i i j J van Geref. onder No. blad, Goes Egyptenaren doodden 22 Britse soldaten. Volgens het Egyptische blad „Al Misri" zijn in de afgelopen 24 uur 22 Dritse soldaten door de actie van Egyptische commando's gedood. De stakende Egyptische havenarbei ders te Port Said zijn Dinsdagmiddag weer aan het werk gegaan. Door de jking lag de haven stiL De 79-jarige Edouard Herriot is met 298 tegen 88 stemmen herkozen als voorzitter van de Franse Nationale Vergadering en Gaston Monnerville met 153 tegen 94 stemmen tot voorzit ter van de Franse Raad der Republiek. Dinsdag is te Lissabon meegedeeld, dat men een samenzwering tegen het huidige Portugese regiem heeft ont dekt. Een aantal personen is gearres teerd. Volgens uit Tibet ontvangen berichten hebben de Chinese autoritei ten het ouderwetse Tibetaanse leger van 9000 man ontbonden en een kleine strijdmacht van speciaal geoefende jonge Tibetanen opgericht. Minister van den Brink zal van Maandag 14 tot Donderdag 17 Januari a.s. een bezoek brengen aan de West-Duitse bondsre publiek. De volgende week zal het wetsontwerp toezicht credietwezen in de Eerste Kamer in behandeling ko men. Op de baanvakken Alkmaar Den Helder, Harlingen-—Leeuwarden en GroningenWinschoten zijn giste ren dieseltremer- in gebruik genomen, terwijl op de baanvakken Nijmegen Dordrecht eh ArnhemWinterswijk de diensten met dieseltractie aanmer kelijk zijn uitgebreid. Churchill bracht een toast uit op „de broederschap van de Engels sprekende volken", Truman noemde hem „de grote man van onze eeuw". Na de maaltijd zette Truman zich aan de piano en spaelde enkele melo dieën van Chopin, die Churchill, sigaar in de hand, aandachtig beluisterde. „SAMENWERKING" TE PANMOENDJON. Panmoendjon is getuige geweest van één van de zeldzame gevallen van sa menwerking tussen de communisten en de Verbondenen. De tent, waarin de subcommissie voor de krijgsgevange nen vergadert, bleek slecht berekend op de strenge Koreaanse winter. De communisten hebben nu gezorgd voor een nieuwe tent, de Verbondenen zorg den voor de inrichting, verwarming en verlichting daarvan. Te Oudenbosch is het 9-jarig dochter tje van de familie A. de Hoon dat op de fiets een onbewaakte spoorweg overstak, door een electrische trein gegrepen en op slag gedood. ning in, dat het aan de leden-staten is om te beoordelen hoe groot him bijdra ge kan zijn. Over de Russische resolutie, waarin wordt voorgesteld een speciale bijeen komst van de Veiligheidsraad te beleg gen, teneinde middelen te bespreken ter vermindering van de internationale spanning en ter beëindiging van het Koreaanse conflict, zal vandaag wor den gestemd. DE SPANNING NEEMT TOE. Het schip maakt zwaar slagzij. Kapitein Carlsen van de „Flying Enterprise" heeft, blijkens een radiobe richt van de Amerikaanse torpedobootjager „Willard Keith", medegedeeld, dat zijn schip blijkbaar nog steeds water maakt en lager op het water is komen te liggen. De slagzijde bedraagt thans zeventig graden. De redding boot aan bakboord is weggeslagen. In de radioboodschap werd nog me degedeeld, dat Carlsen zich voor de eerste maal een weinig ongerust schijnt te maken. De boodschap besloot met de woorden: „Wij plegen radiogra fisch overleg. Allen hopen op en bid den voor beter weer". De kapitein van de Franse sleepboot „Abeille 25", die de sleep begeleidt, deelde Dinsdagavond via de radio mee, dat z.i. tien sleepboten bet schip niet door de heersende storm zouden kun nen brengen en dat de weersvooruit zichten er slecht uitzagen. Volgens hem was de slagzij van de „Flying En terprise" Dinsdagavond zeer ernstig geworden en heeft het schip veel wa ter gemaakt tengevolge van de over slaande golven. Gisteren hebben kapitein Carlsen en stuurman Dancy bij het aan boord ha len van de lijn met voedsel hun han- De Franse regeringscrisis. SOCIALIST PINEAU AANGEZOCHT. President Auriol heeft de socialis tische leider Christian Pineau verzocht een nienwe Franse regering te vormen. Pineau verklaarde, dat bij de president vanmorgen zal meedelen, of bij een poging kan doen. Volgens Reuter zal, ingeval Pineau niet zou slagen, waarschijnlijk de Gaullistische leider Jacques Soustelle worden aangezocht. EEN HALVE TON GE-EIST TEGEN GEMEENTE HENGELO Een halve ton boete was de eis van de Officier van Justitie van de econo mische kamer bij de Almelose recht bank tegen de gemeente Hengelo we gens het verbouwen van een Uloschool zonder vergunning van het ministerie van Wederopbouw. Eén van de ge meente-ambtenaren had verzuimd deze vergunning aan te vragen, hoewel van het ministerie goedkeuring voor deze bouw reeds was verkregen. NEDERLANDSE RAMPOKKERS UITGELEVERD (Van onze corresp. Alfred van Sprang) SINGAPORE, Januari 1952. Met de „Waterman" zijn twee Nederlan ders op weg naar het moederland om daar terecht te staan voor in Indonesië gepleegde misdrijven. Het zijn twee militairen, die destijds uit het leger gedeserteerd zijn en met het plegen van roofovervallen hun deel bijgedragen hebben aan de onvei ligheid van Indonesië. Tenslotte zijn zij gegrepen. Na ongeveer een jaar in de gevangenis doorgebracht te hebben heeft de Indonesische regering hen nu ter berechting aan de Nederlandse overgedragen. Het tweetal werd per vliegtuig van Djakarta naar Singapore overgebracht en daar onder bewaking van de Britse militaire politie gesteld in afwachting van de komst van de „Waterman" uit Nieuw-Guinea. Daar dit schip accomo- datie heeft voor het opsluiten van ar restanten hebben ze de reis daarmee voortgezet. „Uitkoop" van 500 fabrikanten. Het landelijke verbond van midden- en kleinsigarenfabricage beeft een plan uitgewerkt om tot sanering van de si garenfabricage te komen. Dit plan dat thans met overheid en vakgroep wordt besproken, behelst een vrijwillige sane ring door een vorm van „uitkoop" van een aantal kleine fabrikanten. Men hoopt vijfhonderd hunner hiervoor te winnen. Door het wegvallen van deze fabrikan ten zou de concurrentie verminderen. De rentabiliteit van andere bedrijven zou groter worden en tevens zouden, inplaats van de 500 kleme fabrikanten 500 thans werkloze sigarenmakers m grotere fa brieken aan de slag kunnen gaan, aldus het verbond. Men is van mening, dat de productie van 600 millioen sigaren per jaar door het wegvallen van 500 kleine bedrijven niet zal teruglopen. Wel zou aanzienlijk op kostprijzen en op energie bespaard worden door het wegvallen van 500 droogkamers en het verwarmen en verlichten van de werkplaatsen. Volgens het ontwerp zou de sanering voor 50 procent betaald kunnen worden uit de te verhogen rentabiliteit der over blijvende bedrijven en voor de andere helft uit accijnsvoordelen welke de over heid uit deze sanering zou trekken. On gerekend het wegvallen van thans aan werkloze sigarenmakers verleende steun. Onder de leden van het verbond wordt een enquête naar de meningen over het saneringsplan gehouden. den geschaafd. Zij waren zó vermoeid, dat zij warme soep voor koffie hielden en er room en suiker bij deden. SLEEPTROS NAAR „FLYING ENTERPRISE" GEBROKEN. De Britse sleepboot „Turmoil" heeft Woensdagochtend vroeg bekend ge maakt, dat haar sleeptros naar do „Flying Enterprise" is gebroken na een storm in de Atlantische Oceaan. NOTA-WISSELING WERKTE VERHELDEREND. Naar het A.N.P. van welingelichte zijde verneemt, heeft de Nederlandse regering gisteren een nota gezonden aan de Indonesische regering naar aan leiding van het op 4 Januari jl. van Indonesië ontvangen antwoord op de door Nederland gedane stappen i.v.m. het in beslag nemen van voor Nieuw Guinea bestemde zendingen wapens op de „Blitar" en de „Talisse". De Indonesische regering heeft uit eengezet, op welke gronden de in be slagnemingen geschiedden, 'n officiële motivering, waarop de Nederlandse re gering sedert 15 December 1951 wacht te. Vernomen wordt, dat spoedige pu blicatie van de nota-wisseling tussen Nederland en Indonesië zal volgen. Naar het zich laat aanzien, heeft deze nota-wisseling voldoende verhel derend gewerkt om een aanvang der besprekingen met de missie-Soepomo binnenkort waarschijnlijk te maken. En Nederlandse staatsinrichting grondig wijzigen, „De Republiek Indonesia is niet meer dan een mantel-organisatie van Moskou en de revolutie in Indonesië heeft zich afgespeeld langs door Moskou voorgeschreven lijnen. Met medewerking van de in Indonesië nog steeds be staande verzetsgroepen is het doel: uitroeiing van de Republiek Indonesia". Dit zei de heer B. Boelhouwer, voorzitter van de „Nederlandse Volksunie", welke organisatie, samen met de „Landelijke organisatie van oud-illegale strijders" en mede namens „De verzetsgroepen in Indonesië" in Den Haag een persconferentie had belegd. De Volksunie, zo wordt gezegd in een manifest, wil voor Indonesië niets ondernemen of bevorderen, dat kan leiden tot herstel van de koloniale ver bondenheid met Nederland, maar wél zal worden gestreefd naar het feite lijke herstel van de Ver. Staten van Indonesië. Na opheffing van de dicta tuur der Republiek Indonesia zullen regionale verkiezingen worden gehou den voor de volksvertegenwoordigin gen der afzonderlijke staten, waarna er een Indon. volksraad zal worden ge kozen, waaruit een centrale regering wordt samengesteld. De verhouding tussen Indonesië en Nederland zal be rusten op de R.T.C.-overeenkomst, die gewijzigd zal dienen te worden. In Nederland moet er komen een po litieke Eerste Kamer en een sociaal- economische Tryecde Kamer, bestaan de voor de helft uit de gekozen ver tegenwoordigers van zelfstandige on dernemers en voor de andere helft uit de gekozen vertegenwoordigers van werknemers. Daaruit wordt gekozen een nationale regering, bestaande uit bekwame en karaktervolle leden van beide Kamers. WESTERLING. Van Nederland uit dient volle steun te worden verleend aan de man, die zich opmaakt, om Indonesië te bevrij den van het juk, waaronder het thans leeft, en die man is; Westerling. Op de vraag, of het wel verstandig is, een dergelijke actie zo van te voren aan te kondigen, luidde het antwoord, dat de Volksunie en Westerling niets te verbergen hebben. De werkwijze van Westerling is zo, dat hij tevoren zegt: „Ik kom daar en daar, en dan komt hij ook en dan slaat hij zonodig hard toe". Over de wijze van financiering van Westerlings actie wenste de heer Boel houwer zich niet uit te laten. In geen geval zal er deviezensmok- kel plaats hebben. De actie zal in Ne derland volkomen binnen de grenzen der wet plaats vinden. Tenslotte deelde hij op een vraag mede, dat de „Lande lijke organisatie oud-illegale strijders" een volkomen a-politiekè organisatie iSi Pontecorvo in Oost-Turkestan? De Britse atoomgeleerde Pontecorvo bevindt zich op het ogenblik in Oost- Turkestan in de stad Koesje, waar hij werkt aan de bouw van een stoomfa briek, aldus heeft de algemene secre taris van de Turkestanse regering in ballingschap, Yoesoef Alptekin, aan het te Istanboel verschijnende blad „Yeni Istanboel", verklaard. Volgens Alptekin hebben de Russen Oost-Turkestan tot een geweldig mu nitiedepót gemaakt. Zij hebben er twee lagen uranium ontdekt, twee la gen wolfram, 24 petroleumbronnen, 60 steenkoollagen en een vijftigtal goud mijnen. Tweehonderdduizend arbei ders werken aan de aanleg van wegen en spoorwegen. Aflossingsdetachement onderweg naar Korea. In Roosendaal heeft gistermiddag het Ned. aflossingsdetachement V.N., dat nog gisteren de reis naar Korea begon, officieel afscheid genomen. Drie pelotons, bestaande uit in totaal 160 manschappen, 16 onderofficieren en 4 officieren, hadden zich voor de af- scheidsplechtigheid opgesteld op het appèlplein van de Engelbrecht van Nassaukazerne, waar de commandant van het detachement, de eerste it. J. M. Gervedinck, de troep presenteerde aan generaal-majoor J. J. Warringa, bevelhebber van het derde militaire gewest. ZEEUWS FRUIT IN GOEDE HANDEN. Eindles sorterings- en verpakkings cursussen. Maandagavond hebben 31 personen het diploma voor sorteren en verpak ken van fruit ontvangen in «Ie afmijn- zaal van de veiling Kapelle-Biezelinge. Het werd hun ter hand gesteld door ir W. van Soest, Rljkstuinbouwconsulent. Alle gediplomeerden waren deelne mers (sters) van de cursussen, welke zijn gegeven door de heren R. Oele te Kapelle, C. Traas Jr te Biezelinge en C. Schipper te Wemeldinge. In een toespraak na de uitreiking van de diploma's wees ir van Soest op de noodzaak van het goed verpakken van fruit. Een bijzonder dankwoord sprak hij verder tot de leraren. Namens de leraren sprak de heer Trsss De heer P. J. J. Dekker te Wemel dinge riep allen op om het geleerde ook in de praktijk toe te passen. Na mens de veiling Kapelle-Biezelinge en de N.F.O. bracht hij zijn gelukwensen over aan de geslaagden. Namens de leerlingen sprak de heer Q. v. d. Vrie te Kattendijke. In het begin van de avond werd een wedstrijd gehouden in verpakken. Hiervoor moest een kist appels ver pakt worden. Negen prijzen waren be schikbaar gesteld. De uitslag was: le pr. mej. M. van Boven, Hansweert 44 p.; 2e pr. A. Eversdijk, Kapelle 44 p.; 3e pr. C. Veerhoek, Schore 43 p.; 4e pr. A. op 'tHof, Wemeldinge 43 p.; 5e pr. Joh. Koert, Hoedekenskerkè; 6e pr. W. Weedekind, Wemeldinge; 7e pr. W. de Jager, Kapelle; 8e pr. A. W. Ka- kebeeke. Goes; 9e pr. Jac. Dagevos, Wemeldinge. In Zeeland zijn dit jaar 10 cursussen in sorteren en verpakken gegeven. De twee beste deelnemers aan iedere cur sus komen Vrijdag a.s. naar Goes. In het pakstation van de Veiling Zuid- Beveland zullen zij kampen om de provinciale sorteer- en verpakkings- titel. Twee schepen op de schorren bij Bergen op Zoom. Vorige week geraakte het motor schip „De Anjo" uit Hoogezand nabij Bergen op Zoom de koers kwijt en voer niet de haven binnen, maar in de richting van Oud Borgvliet. De schipper was door de sneeuw storm de koers kwijt geraakt en had de lichten van de Borgvlietsedreef voor die van de Bergse Haven aange zien. Het schip kwam droog te zitten op de schorren. Daar het nog geladen was met 20 ton vaten als ballast, werd deze week geprobeerd de vaten over te la den in „De Verwisseling" uit St. Phi- lipsland. Ook deze boot kreeg pech en kon evenmin wegvaren. Hoewel dit schip geen grote diepgang heeft, zou gepro beerd worden de afgelopen nacht met hoog water vlot te komen. DE BILT ZEGT: Enkele opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen Zuidwest en .West. Zwaar bewolkt met hoofdzakelijk in het Oosten van het land aanvankelijk enige regen maar later enkele opklaringen. Weinig ver andering in temperatuur. I -• af

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1