R Regering Pleven, na bewind van vijf maanden, gevallen De Voorunie der tieneiux* Zal Churchill geen financiële steun voor Engeland vragen? Wanordelijkheden te Jeruzalem Een poging om de impasse te doorbreken PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Frankrijk beleeft weer een Kabinetscrisis Bezuinigingsplannen bij de spoorwegen de oorzaak Nog deze week een gewijzigd Belgisch Kabinet? Eisenhower zal niet naar be noeming in politieke functie streven v SNIPPER NIEUWS Patiënten stalen tafelzilver J Fraude bij Groninger waterscüappen. Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bt) geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie jj435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40 Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2064 Abonnementsprijs j' 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 8 JAN. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op: 8.49 u., on der 16.46 u. Maan opo 13.47 u., onder 7.17 u. Hoogwater op Woensdag 9 Jan.: Vlissingen: 0.00 u. 1.52 m., 12.21 u. 1.50 m.; Terneuzen: 0.29 u. 1.73 m., 12.47 u. 1.71 m.; Wemel- dinge: 1.31 u. 1.40 m., 13.53 u. 1.35 m.; Zierikzee: 1.13 u. 1.20 m., 13.37 u. 1.14 m. De Franse coalitie-regering van Réné Pleven, het vijftiende Kabinet sedert de oorlog, is gisteren, na een bewind van vijf maanden, gevallen, nadat de socialisten zich tegen de regering keerden bij haar plannen om bezuinigingen ln te voeren bij de staatsspoorwegen. De officiële uitslag van de eerste van acht vertrouwensvota, waarom Pleven de Nationale Vergadering verzocht bad, luidde: 341 stemmen tegen en 243 voor. Pleven en zijn ministers verlieten Je kamer om hun ontslagschrijven op te stellen. De beslissende stemming ging over een clausule in de regeringsbegroting, welke haar de bevoegdheid verleent om het tekort van de spoorwegen tot 80 milliard francs te beperken. Zonder deze voorziening zou volgens een schatting het tekort tot 100 milliard francs stijgen. In politieke kringen te Brussel wordt thans algemeen verwacht, dat de reeds lang verbeide wijziging in het homo- geen-katholieke Kabinet Pholien zich nog voor het einde van deze week zal voltrekken. De voorzitter van de C.V.P. zou een lijst van een zestal persoonlijkheden aan Koning Boudewijn hebben voorge legd, die zich bereid hebben verklaard Pholien als eerste minister op te vol gen. Onder hen bevinden zich de oud ministers Eyskens, Duvieusart en Paul van Zeeland. Aangenomen wordt, dat Gaston Eyskens de meeste kans heeft op het eerste ministerschap. De nieu we formateur zou de huidige regering vrijwel ongewijzigd overnemen. Deze zou echter worden versterkt met enige katholieke ministers, die na de ontkno ping der koningskwestie in Augustus 1950 enigszins by de C.V.P. in onge nade waren geraakt. Ook de heer Pho lien zou een portefeuille in de nieuwe regering worden aangeboden. Belgische bezwaren: „Wij zien ons thans voor de noodzaak geplaatst een situatie te bekrachtigen, die in feite reeds sedert twee jaar bestaat. Het is dubbel onaangenaam een overeen komst te moeten ondertekenen, die in tussen door andere conventies veranderd of aangevuld is, welke evenmin aan de goedkeuring van het Parlement onder worpen zijn geweest", aldus de Belgische senator Leynen. Verder herinnert hij eraan dat de goed keuring van het accoord van de Voor- unie impliceert: 1. dat België zich defini> tief op de weg naar een Benelux-unie begeeft en geen der drie partners zich practisch nog kan terugtrekken; 2. dat het stelsel der Voorunie beschouwd moet worden als voorlopig en de drie landen de verplichting oplegt zonder verwijl een oplossing te zoeken voor de moeilijkhe den, die de verwerkelijking van de Eco nomische Unie thans nog in de weg staan. Wat de industriële sector betreft, merkt de verslaggever op, dat de schepping van een enkele markt slechts mogelijk is bij gelijke sociale en economische voorwaar den in Nederland en België. Zoals de toestand op het ogenblik is" worden ver scheidene Belgische industrieën met werkloosheid oedreigd omdat dezelfde bedrijven in Nederland hun steenkool tegen gunstiger voorwaarden betrekken en lagere lonen kunnen betalen. Met betrekking tot het vraagstuk der waterwegen betoogt de heer Leynen, dat dit niet alleen een economisch aspect heett doch bovendien grote invloed uit oefent op de vorming van de Benelux. Dit probleem, zo schrijft hij, is in de senaatscommissie voor Buitenlandse Za ken speciaal ter tafel gebracht om er de nadruk op te kunnen leggen, dat de tot standkoming van een bevredigend ac toord inzake de waterwegen in grote mate zou bijdragen tot het scheppen van het klimaat, waarin een definitieve eco nomische Unie met Nederland gesloten kan worden. De socialisten, communisten, Gaul listen en sommige leden van de boe- rengroeperingen, van de radicale par tij en de M.R.P. (volksrepublikeinen) stemden tegen de regering. Franse waarnemers zijn van mening, dat de crisis lang zal duren. De Gaul listen schijnen niet bereid te zijn deel uit te maken van een gewone coalitie regering en de midden- en rechts-ge- oriënteerde partij en niet geneigd con cessies te doen, teneinde het toetreden van Gaullisten te vergemakkelijken. De Gaullisten zijn wel bereid een na tionale regering te leiden, wier leden accoord gaan met een nationaal pro gram voor defensie, buitenlandse poli tiek, financiën en sociale hervormin gen. GEEN RESULTATEN TE PANMOENDJON. De subcommissie voor toezicht op een bestand te Panmoendjon heeft gis teren haar vergadering abrupt beëin digd, nadat de communistische afge vaardigde de V.N. ervan had beschul digd, dat zij blijkbaar niet langer van plan waren serieus te onderhandelen. Ook in de subcommissie voor de krijgsgevangenen is weer geen voort gang gemaakt. Generaal Nuckols zei, dat de stem ming onder de communistische afge vaardigden wonderlijk vgis. Generaal Hsieh las in een tijdschrift en gaf dat later door aan de andere Noordelijke afgevaardigden en aan de tolk. Een onderdrukt gelach was het gevolg. Admiraal Turner Joy, hoofd van de geallieerde onderhandelaars te Pan moendjon, is gisteren uit Korea te To kio aangekomen om met generaal Ridgway overleg te plegen. Bij aankomst verklaarde hjj: „Elke dag is er minder reden om aan te ne men, dat de communisten werkelijk een stabiele wapenstilstand willen in Korea". DE AMERIKAANS-BRITSE BESPREKINGEN. Andere mogelijkheden zouden reeds bestudeerd worden. Naar A.F.P. meldt, wordt in Washington aangenomen, dat Churchill niet naar de V.S. is gekomen voor het verkrijgen van omvangrijke financiële steun en dat hij evenmin wenst te onderhandelen over een nieuwe lening noch over het vragen van een nieuw voorschot. Er zouden andere mogelijk heden voor Amerikaanse hulp aan Engeland overwogen worden en een plan hiertoe zou reeds bestudeerd worden. Hierbij zouden de Amerikanen grote aankopen van tin in Malakka verrich ten en zou Washington ten gunste van Engeland grote hoeveelheden staal vrijgeven. In ruil hiervoor zou Enge land minder aluminium van Canada betrekken, waardoor hoeveelheden Ca nadees aluminium beschikbaar zouden komen voor de vliegtuigindustrie in Detroit en Los Angelos. WERKGROEP INGESTELD. Het "Witte Huis heeft medegedeeld, dat Truman en Churchill Maandag hebben gesproken over economische vraagstukken, welke verband houden met de Westerse herbewapening. Er is een werkgroep ingesteld voor enkele speciale vraagstukken betreffende de productie van wapens. Ook is van me ning gewisseld over algemene vraag stukken, samenhangende met het At lantisch Verdrag. HET EUROPESE LEGER. Volgens Amerikaanse berichten zou Churchill bereid zijn zijn persoonlijke De „Frameggen" vijf meter verschoven. Gisteren omstreeks het middaguur hebben zes sleepboten het Noorse stoomschip „Frameggen" vijf jneter in noordelijke richting getrokken. Het voorschip, dat tegen de Hondsbosse zeewering aanlag, is hierdoor meer haaks daarop komen te liggen. Het schip ligt hoger op het water dan eer gisteren. Ned. Ver. voor Ruimtevaart definitief opgericht. Nadat enige tijd geleden reeds mel ding was gemaakt van de plannen voor de vorming van een Nederlandse Ver eniging voor Ruimtevaart, kan thans worden bericht, dat de „N.V.R." defi nitief is opgericht. Zij vormt een af deling van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, terwijl voorts ook leden van de Ned. Ver. voor Weer- en Ster renkunde lid kunnen worden. Voorzit ter van het voorlopige bestuur is dr J. M. J. Kooy. Doel van de vereniging is de belang stelling voor het onderwerp in juiste banen te leiden, het opwekken van deze belangstelling, het samenbrengen van geïnteresseerden en het bevorde ren van de studie der rakettechniek en ruimtevaart. Onder deze laatste wordt verstaan het interplanetaire verkeer eu meer algemeen de voortbeweging buiten de dampkring. Het Belgische ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft bekend gemaakt, öat België duidelijk heeft gemaakt, dat aanvaarding van de geloofsbrieven van de nieuw benoemde Egyptische ambassadeur in België, die gesteld zijn mt naam van de „Koning van Egypte «i Soedan", door de Belgische rege- "°6 niet geacht wordt van politieke betekenis te zijn. Generaal Eisenhower heeft ver klaard, dat hij „onder geen beding" zou verzoeken van zyn taak ontheven te worden om te kunnen streven naar een benoeming in een politieke func tie. Bij gebreke van een duidelyk ver zoek tot aanvaarding van een politieke functie zou hij zyn volle aandacht en energie blijven wijden aan de vervul ling van de vitale taken, waarvoor hy was aangewezen. Eisenhowers verklaring was vervat in een formele mededeling, voor de pu blicatie waarvan hy machtiging had verleend. Hierin zegt Eisenhower ver der, dat de verklaring, die Senator Lodge had uitgegeven een juiste weer gave van de algemene inhoud van zijn politieke opvattingen en van zijn re publikeinse gezindheid was. Eisenhowers eerste woordvoerder, brigade-generaal Lanham, las de ver klaring voor en voegde eraan toe, dat Eisenhower niet voornemens was over deze kwestie nog meer te zeggen. invloed aan te wenden, om bezwaren der Nederlandse en Belgische regerin gen tegen sommige aspecten van het plan-Pleven te overwinnen. In Bonn wordt de hoop uitgesproken, dat Truman en Churchill het eens zul len worden over de kosten voor de bezettingslegers in West-Duitsland, die hier worden beschouwd als één der be langrijkste hindernissen bij de rege ling van de financiering van een Euro pees leger. Als toekomstige West-Duitse verde- digingsbydrage is van Amerikaanse zijde dertien milliard mark genoemd, De West-Duitse regering twijfelt aan de mogelijkheid deze som te kunnen opbrengen. A', A Sedert Maandagochtend kan geen enkel schip het Suezkanaal passeren als gevolg van een staking onder de arbeiders van de Suez-kanaalmaat schappij. Het tijdschrift „United Sta tes News and World Report" schrijft, dat Engeland een atoombom heeft ge maakt en deze wellicht op de Ameri kaanse proefterreinen heeft doen ont ploffen. Mevrouw Cripps heeft in Zürich verklaard, dat Sir Stafford, de voormalige Britse minister van Finan ciën, opnieuw last heeft van een tu berculeuze aandoening van de rugge- graat. De Britse skiër James Palmer Tomkinson maakte tijdens een trai- ningsrit in de omgeving van bet Zwit serse wintersportcentrum Klosters een dodelijke vai. De drie geallieerde Hoge Commissarissen en Adenauer zullen vandaag een nieuwe reeks be sprekingen beginnen over het bepalen van de nieuwe status van Duitsland in de Westelijke wereld. Volgens A.F.P. is luitenant Leclerc, zoon van generaal Leclerc, op 3 Januari bij een vuurge vecht met de Vietminh in een dorp in Indo-China gevangen genomen. Ge neraal Raoul Salan is benoemd tot tij delijk opperbevelhebber van de Fran se troepen in Indo-China. Hij vervangt generaal Lattre de Tassigny, die in Frankrijk een operatie heeft onder gaan. De zaak-Fonteyn zal op Dins dag 5 Februari a.s. des morgens om 11 uur in cassatie dienen voor de Hoge Raad. Israëlische strijdkrachten nemen wraak. Te Amman is officieel medegedeeld, dat zes Arabieren, o.w. twee vrouwen en twee kinderen, Zondagavond ten Noorden en Westen van Bethlehem, ongeveer 3 km. over de Jordaanse grens, door Israëlische patrouilles wer den gedood. Twee huizen waren opge blazen en één beschoten. Op de plaats van de incidenten zou den pamfletten zijn gevonden waarin werd medegedeeld, dat de Israëlische strijdkrachten van plan waren wraak- maatregelen te nemen voor Arabische infiltratie, door infiltratie in Jordanië. Ten Westen van Jeruzalem zou een Jordaanse wacht door Israëliërs zwaar gewond zijn. Een Haagse arts kwam enige dagen geleden tot de onaangename ontdekking dat zijn tafelzilver, dat in een dressoir in de wachtkamer was opgeborgen, ver dwenen was. Aan de hand van de lijst van patiënten, die de afgelopen dagen op het spreekuur van de arts waren ver schenen, werden door de politie drie patiënten gearresteerd. Zij bekenden met zijn drieën enige dagen geleden in de wachtkamer gezeten te hebben. Toen het wachten hen te lang duurde was van der P. eens gaan neuzen en had de sleutel in het vaasje op het dressoir gevonden. Hy bleek op het deur tje van het dressoir te passen en toen van der P. de inhoud van het dressoir had geinspecteerd werd besloten ieder een gedeelte mee te nemen. Zij kenden overigens elkaar in het geheel niet. De twee anderen vertelden de politie dat zij uit vrees voor ontdekking hun deel aan de buit in het water hadden ge gooid. De politie is daar nu aan het dreggen maar de drie „patiënten" wor den in verzekerde bewaring gehouden. De Britse sleepboot „Turmoil" één van de grootste en krachtigste ber gingsvaartuigen ter wereld (links), is met de reeds acht dagen op de oceaan ronddobberende „Flying Enterprise" op weg naar Falmouth in Cornwall. Het schip, dat zich nog 100 mijl van deze plaats bevindt, rolt onheilspellend door de hevige deining. De snelheid moest daar door worden verminderd tot drie knopen. De Franse minister voor de Koopvaardijvloot, Morice, heeft kapitein Carisen de hoogste onder scheiding van de koopvaardyvloot het officierskruis van zeevaart kundige verdienste verleend. Ds Niemöllers bezoek aan Moskou. Ds Niemöller, hoofd van de Evangeli sche Kerk in de Duitse provincie Hessen heeft Zondagnacht, aldus Reuter, de kerkdienst van de Russische Orthodoxe kerk, welke de gehele nacht duurde en door Patriarch Alexei in de Ilochofsky kathedraal werd geleid, bijgewoond. Tevoren had hij in de Baptistenkerk te Moskou, welke geheel gevuld was met 2.000 mensen, een preek van ongeveer een half uur gehouden. By afscheid wuifde de gehele menigte met zakdoeken naar ds Niemöller, die verklaarde, dat hij nog nooit een gemeente had gezien, die zo op zijn woorden reageerde. Hy bracht de dag door met o.m. een bezoek aan de Zaborsk Abdij, het cen trum van de Russische orthodoxe kerk in de middeleeuwen. Naar hij verklaarde dacht hy, dat „de eerste stappen thans zyn gezet voor het vestigen van ononderbroken betrekkin gen tussen de Russische en de Duitse Evangelische kerk, aldus A.F.P. Ds Nie möller zal vandaag per vliegtuig naar Duitsland terugkeren. Met betrekking tot de arrestatie van K., ambtenaar bij het gewestelijk ar beidsbureau te Winschoten, vernemen wij dat deze verdacht wordt van het ple gen van verduisteringen ten nadele van de Nederlandse Evangelisatievereniging te Winschoten. De fraudes van K. lopen over verscheidene jaren en zijn begonnen na de bevrijding. Een overzicht van het totaal bedrag der fraudes is nog niet vast te stellen, omdat de boekhouding ver achter is. In elk geval is gedurende de laatste maanden mets in de boekhouding bijgehouden. Het totaalbedrag der frau des wordt geraamd op 8 a 10.000 gulden. K. genoot het volste vertrouwen van zijn beheersraad. Hij had evenwel geen af zonderlijke kassen en evenmin een privé huishoudingskas. Er was een gezamen lijke pot, waaruit K. zijn betalingen, ook voor zijn huisgezin, zou hebben gedaan. Hierdoor is het zeer moeilijk de juiste bedragen der tekorten vast te stellen. De fraude is aan het licht gekomen, doordat enkele personen die geiden van één der waterscnappen hadden te vorderen, na herhaaldelijk aandringen geen betaling kregen, en zich beklaagden bij de voor zitter van het desbetreffende waterschap. Toen bleek, dat K. wel quitanties had overgelegd maar dat hij deze persoonlijk had uitgeschreven en vals ondertekend. De voorzitter heeft daarna een klacht ingediend bij de politie te Vlagtwedde, die thans een gezamenlijk onderzoek doet met de recherche te Winschoten. BESPREKINGEN TUSSEN ISRAEL EN WEST-DUITSLAND. Protest tegen rechtstreekse onderhandelingen over herstelbetalingen. Terwyl in de Israëlische volksvertegenwoordiging werd gesproken over rechtstreekse besprekingen tussen Israël en West-Duitsland over West-Duitse herstelbetalingen, is buiten het parlementsgebouw in Jeruzalem gedemon streerd door Joden, die gekant zyn tegen rechtstreekse besprekingen met West-Duitsland. Er waren ongeveer tienduizend demonstranten. Hiervan slaagden er twee duizend in door de buitenste politie-afzetting te breken. De politie gebruikte daarop traangasbommen om de betogers uiteen te dryven. Ook in de volksvertegenwoordiging zelf ging het onordelijk toe. Toen pre mier Ben Gurion begon te spreken, werd het hem aanvankelijk door een aantal afgevaardigden onmogelijk ge maakt zich verstaanbaar te maken. De voorzitter herstelde de orde, waarop Ben Gurion zyn toespraak kon ver volgen. Hij deelde mede, dat Israël West- Duitsland heeft verzocht 1500 millioen dollar schadevergoeding te betalen. Adenauer heeft zich in de afgelopen maand bereid verklaard op basis van deze eis besprekingen te openen. Ben Gurion zei, dat meer dan zes millioen Joden door nazi-handen om het leven zijn gekomen. De nazi's heb ben zich Joodse eigendommen tot een waarde van, naar schatting, zes mil liard dollar, toegeëigend. ENGELANDS GOUD- EN DOLLARREbERVES DAALDEN De goud- en dollarreserves van En geland zijn in het vierde kwartaal van 1951 met 934 millioen dollars gedaald, Dit was de grootste daling, die zich ooit in een kwartaal heeft voorgedaan. De reserves bedroegen einde Decem ber j.l. 2335 millioen dollar, vergeleken met het na-oorlogse hoogtepunt van 3867 millioen dollar, dat zes maanden geleden werd bereikt. Kip als haantje de voorste. Alle nieuwe geluiden van de nieu we lente zijn in de eerste dagen van 1952 al verslagen. Geen eerste lam metje nog en geen eerste ooievaar, maar een lentekloek, een moederkip, die in de eerste dagen van 1952 „haantje" de voorste was, toen zij bij een landbouwer te Herpt onder Heusden het erf kwam opgestapt met 12 springlevende kuikentjes. Het is nog wel een beetje kil en guur, maar deze kip heeft een prach tige primeur! DE NEDERLANDS-INDONESISCHE ONDERHANDELINGEN. Indonesische delegatie ontfjing nieuwe instructies. Naar het A.N.P. uit goed ingelichte kringen in Den Haag vernam, zou de Indonesische regering een advies, dat haar door de Indonesische delegatie voor de onderhandelingen over de wyziging der Unie en Nieuw-Guinea Vrijdag j.l. werd geseind, hebben aanvaard. In dat advies werd de Indonesi sche regering aanbevolen stappen te ondernemen, waardoor de onderhande lingen zullen kunnen aanvangen, onafhankelyk van de kwestie der in beslag genomen zendingen wapens op de „Blitar" en de „Talisse". In dit advies zou de Indonesische de legatie de wens hebben te kennen ge geven de delegatie in geval van afwij zing van haar advies liever terug te roepen. Zondagmiddag ontving de delegatie nieuwe instructies uit Indonesië, be nevens een copie van het Indonesische antwoord op het door de heer Lamping ingediende protest tegen het in beslag nemen der wapens. De Indonesische delegatie heeft Zon dagavond vergaderd, waarna prof. Soepomo en de heer Djoemhana zich naar minister Stikker en staatssecre taris Blom begaven, die zij van de ont vangst der nieuwe instructies in ken nis stelden. In zijn vergadering van gisteren heeft het Nederlandse Kabi net over de kwestie der onderhande lingen beraadslaagd. Mededeling van het antwoord der Nederlandse rege ring aan de Indonesische delegatie wordt heden verwacht. De sfeer, waarin de besprekingen van Zondagavond werden gehouden, werd van Indonesische zyde als „aan genaam" gekenschetst. Hierbij werd de hoop uitgesproken, dat er aan Ne derlandse zyde een tegemoetkomende houding zal worden aangenomen en dat minister Stikker het Nederlandse Kabinet in deze geest zou adviseren. Britse koninklijke familie naar Zuid-Afrika. Koning George van Engeland zal met Koningin Elizabeth en Prinses Margaret in Maart of April een paar weken vacantie doorbrengen in Zuid- Afrika. Dit bezoek zal een onderbreking zijn van de tocht, die aan boord van het slagschip „Vanguard" zal worden ge maakt voor herstel van Koning Geor ge's gezondheid. Militaire conferentie over Zuid-Oost-Azië. Maandag heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken te Londen bekend gemaakt, dat volgende week in Washington een Amerikaans-Brits-Franse militaire con ferentie over Zuid-Oost-Azië zal wor den gehouden. De conferentie zal vol gen op de besprekingen tussen Truman en Churchill. Het doel der besprekingen is het be studeren van de gemeenschappelijke militaire maatregelen, te nemen in dien de Chinese communisten Indo- China, Thailand, Birma of Malakka zouden aanvallen. De herstelbetalingen van Japan aan Indonesië. Delegaties hebben verschil van mening. De Japanse en Indonesische delega ties, die te Tokio de herstelbetalingen van Japan aan Indonesië bespreken, hebben verschil van mening. Indonesië heeft een plan voorgelegd, dat Japan als onaanvaardbaar beschouwt. Het tegenvoorstel van Japan zou inhouden de herstelbetalingen te doen geschie den door „free services", zoals het ver werken van grondstoffen, die uit In donesië gezonden worden, het bergen van gezonken schepen, het geven van technische adviezen aan de landbouw en de visserij van Indonesië en het ge ven van technische opleiding en prac- tische training van Indonesiërs in Ja pan. Nederlandse Jongerenraad der Europese Beweging. De Nederlandse jongeren-raad der Europese beweging kwam Zaterdag on der voorzittersciiap van de heer Th. Booij in Utrecht bijeen. De vergadering be sloot medewerking te verlenen aan de campagne voor het Europese jeugdwerk die door de internationale Europese be weging wordt voorbereid. Doel van deze campagne is, de jeugdorganisaties in Eu ropa voor de Europese zaak te interes seren en haar op te voeden in Europese geest. De vergadering heeft voorts ds N. O. Steenbeek, de voorzitter van de Neder landse Jeugd Gemeenschap tot haar vice- voorzitter benoemd en besloten tot een uitbreiding over te gaan, door het op nemen van contacten met die jeugdorga nisaties, welke tot dusverre niet aan het werk van de Nederlandse jongeren-raad deelnamen, en met vertegenwoordigers van de sportjeugd en uit de onderwijs wereld. Israël heeft twee eisen gesteld: 1. Aan de Joden ontnomen bezit, waarvoor geen rechthebbenden meer zijn, moet ter beschikking van Israël worden gesteld. 2. West-Duitsland moet bijdragen aan de wedervestiging van honderd duizenden Joodse vluchtelingen, af komstig uit landen, die in de afgelopen oorlog door Duitsland bezet zyn ge weest. Hiervoor is een bedrag van ten minste 1500 millioen dollar nodig. Orgelfront der Nieuwe Kerk in Middelburg aangebracht. Men is thans gereed gekomen met het aanbrengen van het orgelfront in de Nieuwe Kerk te Middelburg. Zoals bekend is dit front afkomstig uit de Oude Luth. Kerk te Amsterdam. Het werd enige maanden geleden over gebracht naar Middelburg en voorlo pig in de Koorkerk opgeslagen. Het front komt uitstekend tot zyn recht. Wanneer de beide kerken in gebruik zullen kunnen worden genomen is nog steeds niet bekend, doch het staat zo goed als vast, dat dit in de loop van het jaar zal zijn. Goesenaar wilde auto stelen in Bergen op Zoom. Zaterdagnacht liep er op de Grote Markt te Bergen op Zoom een onbe kende te slenteren. Hij was er blijk baar niet van op de hoogte, dat hij in de gaten werd gehouden, want de man liep naar een geparkeerde auto en ging erin zitten. Toen hij weg wilde rijden, sprak de man, die hem in het oog had gehouden, hem aan en vroeg hem, wat hij in de auto te maken had. Onverhoeds nam de onbekende de benen. Direct werd de politie gewaar schuwd, die een onderzoek instelde, dat vlug succes had. Reeds dezelfde nacht werd de man van zijn bed ge licht en meegenomen naar het politie bureau. Het bleek zekere J. B. uit Goes te zijn. Bij het verhoor bekende de man, dat het in zijn bedoeling had gelegen de auto te stelen, hetgeen hem door de opmerkzame late wandelaar juist was belet. J. B. werd ingesloten. Diefstallen en inbraken te Bergen op Zoom. In de nacht van Zondag op Maandag heeft de politie van B. o. Zoom het druk gehad. Er vonden nl. niet minder dan vijf diefstallen plaats. Eerst werd ingebro ken in een winkel in de Borgvlietse- dreef. Er werden rollen pepermunt ge stolen. Daarna kreeg de politie een aangifte van diefstal met braak in een tuinhuis aan de Pieter Turcqstraat, waar lees boeken waren verdwenen en alles overhoop was gehaald. Hier werd ook in een opslagplaats, waar een paneel werd uitgebroken en alles onderste bo ven werd gehaald, een aantal kleine voorwerpen ontvreemd. Twee knapen van resp. 14 en 16 jaar, nl. P. v. d. B. en P. P., werden aange houden. Zij bekenden. Minder succes had de recherche voor de heer de K., waar een paar kippen en kalkoenen werden gestolen. De dader van een diefstal bij de heer M. H. had de recherche spoedig te pakken, nl. zekere B. M., die van het pakhuis een dakgoot had gestolen. De goot was reeds aan een opkoper verkocht, doch deze kon achterhaald worden. Ten nadele van de gemeente werden enige smalspoorrails gestolen van de terreinen aan de Zeeland Haven. Ook hier had de recherche succes en wist zekere J. D. aan te houden, die de daad bekende. KON. ONDERSCHEIDING. Bij K.B. is de ere-médaille, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau, in zilver, verleend aan J. I. Brakman, di recteur van de Chr. muziekver. „Ho sanna" te Groede. DE BILT ZEGT: Later opklaringen. Weersverwachting geldig tot van avond. Aanvankelijk zwaar bewolkt en plaatselijk nog enige motregen. Later, voornamelijk in de noordelijke helft van het land, enkele opklaringen. Ma tige zuidwestelijke wind en ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. f

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1