NEDERLANDSE PIONIERS IN VERMONT. r Ruilen, de enige kans om een woning te verkrijgen. „ENKELE CIJFERS EN FEITEN." Massa-ontslag dreigt Belgische kunstzijde-industrie* Zaadhandelaar ging botersmokkelen. f3 -bed is ook voor U ideaal! VAART DER STILTE AKKERTJE m JCHTEN Amerika en de Amerikanen. EN MEIKE KOOPS „NIET GRAAG TERUG". JAN J Huldeblijk voor Deense hulp aan krijgsgevangenen. Wel een baan, maar nu een huis Interlocale Woningruil-Centrale bestaat nu een jaar. ONS FEUILLETON. (T Ds Scoft „verboden immigrant". Spit, rheumatiek Pagina 2 Maandag 7 Januari 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 r en ontstak in ien en weer en 'ast en niemand rg sensationeel verwachtingen Boys hebben bm Nieuwdorp, bderlaag toe te (u de 4e plaats. Jorbereid, heeft |8—2 genoegen. I tegen Kapelle. rode lantaarn competitie wel [eer (11). Felle santen volgden, bluis zijn ploeg fgde (1—2). Ket o-voorhoede een pist dan ook vlak gelijkmaker te la de rust kwam Iten en wist La (aai schot 32 lub zoveel moed lorp zijn voor- Jioor een schot (42). Daar- ireserve dan ook Lp laat begon op tlub te overspe- lut na de rust Wilde er 4—3 Huibrechtsen. ■jkmaker (44). Tjrp een injectie, (danks hun vele In niet gelukken Iscoren. Deze eer echtsen, die Co lt einde de over- 15). 4GSE 1932. |e 1952 zal wor- 20 en 21 Juni. bn wordt 15 km. |ssen. Zaterdag aagt de afstand alle klassen (ju- Imet 13 jaar en |n ouder). Steden. IRG. Jed. Herv. bt Kerkcentrum (houden o.l.v. ds Jcomst sprak ds [kant te Brugge lg van het Pro- I In een uitvoe- (rug tot de tijd, l over Zuid- en en de talrijke aan bloedige Iden.In een ge it vertelde de Igisehe volk het Iverd opgedron- rerden in de tijd lidelijke Neder- oleef de Belgen één mogelijk- het land te ver- r was het niet llijke Nederlan- naken. De vre- aan dit alles I Ds v. d. Schoot Ithans het besef r Rooms Katho- (drongen. Daar- of evangelisa- lermoedelijk la- ver het huidige llgië. Na hem Tr. M. Savels, >acht der vrou- de zending in -ertelde een en Ikheden, waar pen heeft. P0<?r lm werd dit al- aterkering. van de water- ■w-Neuzenpolder Jan. Prei M-23; ■'Rodekool if-V. B4—15; Andijvie 14» J 20- L P- A,bert l„e°,ie 22-35; 7oetc l,_o;Bramlei Bperen 38nV. ■per 100 kg., s (Van één onzer redacteuren) Niet alle Nederlandse immigranten in Amerika zoeken een plaats op, waar zij een Nederlandse kolonie vinden. Sommigen zouden minstens 100 km. moeten reizen, voor ze ook maar iemand vonden die Nederlands kon spreken. Eén van hen is Jan Koops uit Tweede Exloërmond met zijn vrouw Meike en de twee blonde, roodwangige dochtertjes, die het succes van het jaar waren in de omstreken van Brattleborough in Vermont. Jan en zijn vrouw vinden het echter niet zo erg, dat zij zelden of nooit Nederlands sprekende Amerikanen ontmoeten: „Je moet er toch door heen en zo leer je veel vlugger Engels", vindt Meike. Toch zijn ze allebei wel erg blij om in deze dagen rond Kerstfeest een gast uit Nederland te ontvangen. En geloof maar, dat we heel wat onder werpen „bij de kop" gehad hebben in dit winterse weekend. De thermometer buiten wees min zestien graden Fahrenheit aan en dat ls, zelfs voor deze bergachtige streek, een barre kou. Echter, in de kamer boven de boerderijschuur was het heerlijk warm. De koffie bonkte on rustig in de grote tinnen pot op de kachel. De hond jankte zachtjes in zijn onrustige dromen en onder ons in de stal hoorden we het gezellige rinkelen van Prins, het paard, met de ketting en het neuren van het vorige week geboren kalf. Ket was door bemiddeling van een vriend uit Groningen dat Jan ge plaatst kon worden op deze boerderij, die het eigendom is van de vice-pre sident van de American Airlines in Boston. Vele jaren is er niets aan de boer derij gedaan, slechts in de zomer ver bleef de familie er en van intensieve bebouwing kwam er in die jaren uiteraard weinig of niets. Geen wonder dat de eerstejaren voor Jan hoofdzakelijk pioniersjaren zullen zijn, zonder dat er enorme win- u vallen te maken. Niet graag terug, Niettemin wil geen van de Koop- sen graag terug. Integendeel. Ze zijn heel gelukkig op hun boerderij en hebben het uitmuntend getroffen met hun baas. „Hij en zijn vrouw doen alles om het ons zo goed mogelijk naar de zin te maken. Ze sloven zich let terlijk uit voor ons. Telkens wanneer er iemand van de familie over komt voor een weekend ls er een aantal verrassingen voor ons", vertelt Meike. Voor Jan, die uiteraard ook won derwel tevreden is over zijn baas, is er echter nog een reden meer om ge lukkig te zijn in Vermont: „In Ne derland was ik boerenarbeider, maar de laatste jaren was ik vaker in de D.U.W. dan er uit. Vooruitzichten wa ren er niet voor mij. Op zijn allerbest zou ik heel mijn leven boerenarbeider blijven. Met weinig geld en veel zorgen. En nu ben ik boer. Eigen baas in huis. Veel geld is er natuurlijk nu ook nog niet. Maar we kunnen net zo veel eten als we willen. Voldoende vlees, elke dag. Vers fruit. Geen mar garine. Boven alles, er zit toekomst in deze boerderij. De voorbije zomer heb ik nog niet veel kunnen doen, maar we gaan al vooruit en we hebben al vaste inkomsten van de melk en de eieren. Kom over een paar jaar nog maar eens kijken. Dan zul je wat beleven". Ongeveer 80" pet. van de boerderij, die 450 acres of ca. 180 ha. groot is, is bebost, maar de grond is heel ge schikt voor beweiding en hooiland. üi£:K en over de grenzen lien Nederlandse leerling-vliegers zijn Vrijdagmorgen per vliegtuig naar Enge land vertrokken. Vandaar zullen ze scheep gaan naar de V.S. om een op leiding tot vlieger te ontvangen. Nog dit jaar zal een aanvang worden gemaakt met de bouw van een .Ned Herv. kerk in de Wippolder te Delft. De kerk, die ongeveer ƒ250.000 zal kosten, wordt gebouwd onder leiding van de ar chitect prof. N. Lansdorp en zal ruim 600 zitplaatsen bevatten, n.l. 466 op de begane grond en 153 op de galerij. De grote nationale inzameling ten be hoeve van de reclasseringsarbeid door en voor alle gezindten, georganiseerd door het nationaal bureau voor reclassering te s-Gravenhage, zal dit jaar worden ge houden op of omstreeks Zaterdag 4 Oc tober a.s. De revisie van Utransportvlieg tuigen van de Amerikaanse Luchtmacht ln Europa zal voortaan geschieden in Eu ropese fabrieken, aldus wordt in het hoofdkwartier te Wiesbaden vernomen. Een aantal toestellen is reeds met gun st. resultaat bij de AvioDiepen in Ne- d< d gereserveerd. v^uer bevel van Kapitein ter Zee G. Kouaijs zal Hr Ms vliegkampschip „Ka rei Doorman" op 10 Januari a.s., des middags om 12 uur uit Botterdam af- var. ii naar de Ned. Antillen. v oigens het Industrie-instituut in W.- Duitsiand, de spreekbuis van de indus triële ondernemingen, moet elke West Duitser in loondienst ongeveer 40 dagen Per jaar uitsluitend voor de bezettende mogendheden werken. In het belasting jaar 1951/1952 zou hij 340 mark voor be- zettingskosten moeten opbrengen (tegen 21J mark in 1950/1951). "■i Britse regering heeft i. v.m. een staaitekort van 1,5 millioen ton besloten het aanbod van staal toe te wijzen over- eenkumstig de nationale behoeften. De controlemaatregelen worden op 4 Febr. a-s. van kracht. Voorrang zal worden ge geven aan üe defensieproductie, de mij hen en de export. economische commissie voor Euro- Pa vau de V. N. heeft plannen bekend gemaakt voor de invoer van meer tim- mernout uit de Sowjet-Unie en de Oost- kuropese landen in West-Europa. In een rapport wordt gezegd, dat, indien deze Plannen in de naaste toekomst worden h'tgevoerd, de West-Europese situatie aa i ienlijk verlicht zal worden. Ds Niemöller is „vrij hoopvol". Ds Niemöller heeft in een vraagge sprek te Moskou verklaard, „vrij hoop vol te zijn wat betreft het welslagen van *'Jn missie te Moskou, die versterking oeooat van de betrekkingen tussen de Russische Orthodoxe Kerk en de oecu menische beweging. Hij zei geen vijan- Ffheid jegens de Westerse kerken te ?ebben aangetroffen. Tenslotte verklaar- us Niemöller, dat hij niet om een vhaerhoud met Russische politieke lei- a®rs had verzocht en ook niet voorne- Er zijn enkel kreken, die een voldoen de toevoer van water garanderen. Jan rekent er op, en zijn baas is het volkomen met hem eens, dat de beste methode is om elk jaar een deel van het bosland te ontginnen. Op die ma nier maken ze dubbele vooruitgang, aangezien het hout tegen een behoor lijke prijs kan worden verkocht. Geen vreemdelingen meer. De volgende morgen ln de kerk kon ik duidelijk zien hoe de familie Koops al volledig is opgenomen in de gemeenschap van hun nieuwe buurt. Toen de jeeptruck het enige vehi kel dat nog door de sneeuw- en ijs- woestenij kon baggeren bij de kleine kerk aankwam, wachtte ons een hartelijk welkom. Én de weinige minuten voor de dienst vlogen voor bij in een rondje hartelijk hand schudden. Van het begin af aan zijn ze naar deze kerk gegaan, ongeveer 15 km. van de boerderij onderaan de steile heuvelhelling. En van de eerste Zon dag af zijn ze opgenomen, niet als vreemdelingen, maar als vrienden en buren. „Ik kan je niet vertellen, hoeveel dit voor mij heeft betekend, deze vriendelijkheid, de kleine, maar zo be langrijke burendiensten die ons wer den bewezen", aldus Meike, „en nu ben ik ook al lid van de vrouwenver eniging. Natuurlijk kan ik niet altijd alles direct begrijpen, maar ze helpen Ergens in de bergachtige stre ken van de staat Vermont staat een boerderij. Op de bovenver dieping van deze boerderij woont een gelukkig gezin: va der, moeder, twee kinderen. Niets bijzonders, dit allemaal. Het bijzondere is, dat het een Nederlands gezin is dat hier huist. En een gelukkig gezin. De acht maanden, die ze hier nu wonen, zijn niet gemakkelijk geweest. Maar terug willen ze niet. Zeg tegen iedereen, dat we hier gelukkig zijn en niet graag voor goed terug zouden willen, al zou het prachtig zijn om de familie nog eens te zien." En wat zeggen de Amerikanen van deze familieZowel de eige naar van de boerderij, die in Boston woont, als één van de bu ren, gaven mij ongevraagd hun commentaar: „Is not it a wonder ful family, that Koops family." me altijd wanneer ik niet precies weet hoe ik mjj moet uitdrukken." Zowel Jan als Meike raken niet uit gepraat over de algehele afwezigheid van rang en stand hier in Amerika. „Het doet er hier niet toe of je rijk of arm, boer dan wel knecht bent. Ieder een noemt iedereen bij de voornaam en je wordt gerespecteerd om wat je bent, niet om je banksaldo." Te gauw komt het ogenblik dat ik dit gastvrije plekje Nederland in Amerika moet verlaten. Maar lang zal het duren voor ik vergeet hoe ge lukkig deze jonge mensen zijn in hun nieuwe vaderland. Gelukkig en tevreden, niet omdat ze veel geld verdienen; zover is het nqg niet. Ge lukkig en tevreden, omdat ze weer toekomst zien, omdat ze weten waarvoor ze werken. De Nederlandse officieren, die ge durende de tweede wereldoorlog te Stanislau, Neubrandenburg en Tittmo- ning als krijgsgevangenen hebben vastgezeten, hebben destijds veel te danken gehad aan de zendingen le*- vensmiddelen, welke hun door tussen komst van het Deense Rode Kruis zijn toegezonden. Na de oorlog heb ben verscheidene officieren de orga nisator van deze zendingen proberen te ontdekken. Eerst onlangs schijnt dit gelukt te zijn. Via de Deense vice- consul te Harlingen, de heer D. Ma- tak Fontein, is bekend geworden, dat de heer K. Werner Sörensen uit Ko penhagen de vele zendingen kazen, worsten, spek en andere artikelen heeft georganiseerd. Voor dit werk, waarvan de financiële offers voorna melijk door hem zelf werden gedra gen is de heer Sörensen in 1950 on derscheiden met het officierskruis in de orde van Oranje-Nasau. Er heeft zich thans uit de voorma lige krijgsgevangenen een comité ge vormd, bestaande uit de kapitein ter zee (b.d.) M. J. C. Klaasen, de luit.- kolonel (b.d.) H. G. Hom en de heer D. Matak Fontein, dat gelden bijeen wil brengen om de heer Sörensen door een aandenken van de dank baarheid van de krijgsgevangenen te doen blijken. "™ez. mededeling, advert.) Geen opperbevelhebber voor Malakka? Volgens het Engelse blad „Dailij Te legraph" zal er geen opperbevelhebber voor Malakka benoemd worden. Wel zou binnenkort een militair tot opvolger van Sir Henry Gurney, de Britse Hoge Com missaris, die in October bij. een overval het leven verloor, benoemd worden, ech ter zonder de bevoegdheden van een op perbevelhebber. Malcolm Macdonald, de Britse commis saris-generaal voor Zuid-Oost-Azië, zou ln het gehele gebied de hoogste politieke autoriteit blijven. Mijn buurman, laten we hem Jansen noemen, heeft een baan gekregen. Ergens in een andere stad. Hij blij en zijn vrouw, na wat bedenkingen, ook. Het liep bijna nog spaak, omdat er geen woning was. Maar toch is hij er gekomen. Het was een driehoeksrull, die liep vla de stichting „In terlocale woningruil Centrale" (I.R.W.C.) te Utrecht, die een semi-overheids- karakter draagt en bemiddeling verleent bij het ruilen. Het bureau is ontstaan uit de „Stichting woningzaken voor het bedrijfs leven", het Interdepartementaal Ruilbureau" en de Vereniging voor Neder landse gemeenten. Vit de verschillende deelnemende partijen werd een bestuur gevormd en de minister voor Binnenlandse zaken kreeg het toe zicht. „Dit wil niet zeggen, dat de overheid financiële steun verleent", aldus de directeur drs J. Visser. „Wij moeten ons geheel bedruipen uit het inschrijf geld ten bedrage van f 15.waaruit alle kosten moeten worden bestreden tot reiskosten toe". Ofschoon de Ver. van Ned. Gemeen ten achter een stichting staat, zijn niet alle 1014 gemeenten in ons land aan gesloten. Toegetreden zijn 779 ge meenten, die echter zeer goed samen werken. Bij de stichting geldt als re gel, dat men in de praktijk bezien, blijft ingeschreven, totdat men is ge slaagd of tot men zelf de inschrijving be-eindigt. Een enkele maal wordt aan een ingeschrevene verzocht de inschrijving te be-eindigen, omdat de betrokkene toch niet tot ruil komt. Overigens blijkt uit de cijfers, dat er op dit gebied grote behoeften bestaan. Men begon in het jaar 1951 met 2860 toen reeds bestaande inschrijvin gen. Er kwamen er 4981 bij, zodat er op 31 December 7841 ingeschrevenen zouden zijn geweest, indien niet 3339 inschrijvingen waren opgeheven. Het slotsaldo was dus 4502 ingeschrevenen. De afgeschrevenen zijn natuurlijk niet allen geslaagd. Er waren 1223 af- gevoerden, die achteraf niet verhuis den, 2179 verhuisden wel. Hiervan waren er 506 die op aanwijsbare wijze door de stichting waren geholpen. 1671 anderen zijn misschien op andere wijze geslaagd. De geslaagden waren verspreid over 496 gemeenten en wer den ondergebracht in 253 gemeenten. De heer Visser wees er nog op, dat de moeilijkheden ontstaan wanneer personen, die voor ruil in aanmerking zouden komen, niet de beschikking hebben over gelijkwaardige objecten. Velen der ingeschrevenen willen ln een beter huis terecht komen, dan ze verlieten. Een ander bezwaar is, dat het aantal zoekenden voor een be paalde gemeente afwijkt van het aan tal, dat die gemeente wil verlaten. Op 30 Juni wilden bijv. 496 ingeschre venen Amsterdam verlaten en zochten 213 woonruimte in Amsterdam. In dat geval kunnen er maximaal slechts 213 ruilen tot stand komen. De heer Visser vertelde verder, dat van de 500 ruilen, die in de eerste 11 maanden van het jaar tot stand kwa men, er 186 rechtstreeks waren. 183 ruilen waren driehoeksruilen en de rest vier- of vijfhoeksruilen. De prac- tjjk wijst uit, dat men niet hoger kan gaan, want bij elke schakel meer nemen de moeilijkheden zeker in het kwadraat toe. Bij een zeshoeksruil reeds komt vrijwel altijd een kink ln de kabel. Wij vechten zonodig tot in de huis- vestingbureaux. Dat kunnen wij doen zo zeide de heer Visser omdat wij niet voor de loketten behoeven te blijven staan, maar er achter kun nen komen. Over en weer werken wij immers met die huisvestingsbureaux samen. Bovendien nemen wij ook deel in de landelijke en provinciale contactcommissies voor huisvestings- ambtenaren. Overigens is het aandeel der par ticulieren niet overstelpend groot. Van de op 1 Juni ingeschrevenen be hoorden er 1682 tot de landsdienaren, 1079 tot de grote bedrijven en 1741 behoorden tot de gemeenten en parti culieren. Dat betekent echter, dat er ruim 1700 particuliere inschrijvers zijn, want het aandeel der gemeen ten is maar zeer klein. Overigens gaf de heer Visser als zjjn mening, dat de stichting toch heel wat werk verricht, want, of' schoon er geen nauwkeurige cijfers bestaan, kan men toch wel berekenen, dat ongeveer een derde der ruilen loopt via de stichting. Zo ook kwam Jansen aan zijn huis. Millioenendans van „Tante Pos". Als de P.T.T. zo jaarlijks met wat cijfers voor de dag komt, duizelt het de leek. Ook nu zijn door het hoofdbestuur „enkele feiten en cijfers" bekend gemaakt. Een „millioenendans", die echter een goed beeld geeft van de enorme werkzaam heid van deze dienst. De geschatte opbrengst in 1951 van postzegels enz. is 73.9 millioen gulden (1950: 74.1 millioen); van frankering door middel van frankeer- en stempelmachi- nes 14 millioen (1950: 11.7 millioen); frankering bij abonnement 3.4 millioen (1950: 3.3 millioen); frankering pakket ten 1.4 millioen (1950: 1.2 millioen) en kwitantierecht 1.8 millioen (1950: 1.6 millioen) Binnenlandse telegrammen brachten in 1951 naar schatting 2.2 millioen op (ge lijk aan 1950); buitenlandse telegrammen 12.5 millioen (10.9); binnenlandse tele foongesprekken 84.9 millioen (80.2); in ternationale 8.9 millioen (7.8); abonne menten 26.3 millioen (24.2); abonnemen ten radiodistributie 12.3 millioen (12.2); postchèque- en girodienst rente van de beleggingen 21.5 millioen (21.3); rechten, verkoopformulieren van de postchèque- en girodienst 3.5 millioen (3.2); rente van de beleggingen rijkspostspaarbank 48.1 millioen (48.7). LUISTERVERGUNNINGEN. De totaalopbrengst van de verkochte radiozegels bedroeg 17 millioen gulden, de opbrengst van de luisterbijdrage voor radiodistributie-aansluitingen was 5 mil lioen gulden. Er waren op 31 December 1951 1.625.000 toestelbezitters (tegen 1.482.000 in 1950). Door de controledienst werd aan ach terstallige luisterbijdragen geïnd 1.2 mil lioen gulden. Er werden in 1951 510.000 controlebezoeken afgelegd. R.P.S. Het aantal verenigingen dat aan groeps- sparen in de rijkspostspaarbank meeaoet steeg tot boven de 4.000. Ingelegd werd naar schatting voor een bedrag van 285 millioen en terugbetaald 385 millioen. POST. De post behandelde in het interlocaal verkeer 345 millioen brieven (1950: 346 millioen); locaal: 78 millioen (76 milli oen); briefkaarten: interlocaal 80 milli oen (77 millioen); locaal 15 millioen (14 millioen); dienststukken 138 millioen (140 millioen); drukwerken (incl. bij abonnement gefrankeerd nieuwsbladen) 750 millioen (733 millioen); postpakket ten 13.6 millioen (13.5 millioen). TELEGRAAF. In het binnenland werden 3.020.000 ge wone telegrammen verwerkt tegen 3.509.000 in 1950. Naar het buitenland werden verzonden 2.080.000 stuks (1950: 2.140.000); uit het buitenland werden ont vangen 2.140.000 (1950: 2.183.000). TELEFONIE. Het locale kabelnet werd in de loop van 1951 uitgebreid met 2.400 km, waar door de totale lengte thans rond 33.600 km bedraagt. De 'lengte van het inter locale kabelnet is thans 18.100 km (vorig jaar 16.100 km). In 1951 waren in totaal in dienst 745 telefooncentrales met 564.868 nummers. Het aantal telefoonaansluitingen (be taalde aansluitingen, dienstaansiuitingen en openoare spreexgelegenhecienl dat ul timo 1951 m dienst was bedroeg 545.000 (1950: 509.004); op de wachtlijst stonden 42.000 (1950: 49.034). OMROEPDISXRIBUTIE. Het totaal aantal aansluitingen op de omroepdistributies dat 1 Januari 1950 485.568 bedroeg, was op 1 Augustus ge daald tot 476.969 doch steeg nadien ge leidelijk, waardoor op 31 DecemDer net niveau van begin 195i nagenoeg was be reikt. PERSONEEL. In totaal waren ultimo 1951 in dienst 35.120 personen in vaste en tijdelijke dienst en 14.450 op arbeidscontract. Deze cijfers waren voor 1950 resp. 34.235 en 15.224. Canadese kanonnen naar Italië en Nederland. Volgens een bekendmaking van het hoofdkwartier van de Canadese defensie te Ottawa zal Canada binnenkort, op grond van het plan voor de wederzijdse beveiliging, 16 luchtdoelkanonnen met radarlefding en munitie naar Italië ver schepen. Tot nog toe zijn acht van deze kanonnen met volledige benodigdheden naar Portugal gezonden en zullen nog 16 kanonnen deze maand naar Nederland gaan. in te laten? Op de markt te Axel werd hij aan gesproken door 'n zekere „Kees" uit Sas van Gent, die vroeg of hij voor boter kon zorgen. Eerst voelde de B. er niet veel voor. Hij dacht nog aan het Huis van Bewaring te Middelburg. De ver leiding was echter groot en hij bezweek. Hij moest slechts zorgen, dat er boter, liefst 2000 kg tegelijk, op een afgelegen plaats werd opgeslagen, ƒ500,per keer was de beloning. Verd. dacht dat het een uitstekende organisatie betrof waar geld achter zat en dat alles wel „gesmeerd" Gevolg van Nederlandse concurrentie? Ongeveer 3350 arbeiders en employe's zullen met ingang van 1 Februari zonder werk komen als gevolg van de sluiting der kunstzijdefabriek van Fabelta te Obourg (Henegouwen). Ais motief voor de sluiting van deze fabriek worden aangevoerd de Nederlandse concurrentie en de verzadiging van de binnenlandse markt. In dit verband wordt in het licht gesteld, dat de Nederlandse lonen slechts 65 van die der Belgische bedragen, waardoor het de Nederlandse kunstzijde-industrie mogelijk is haar productie 23 goedkoper te leveren dan de Belgische. De Fabelta zal zijn productie thans concentreren in andere fabrieken en hoopt hierdoor de kostprijs belangrijk te kunnen verlagen. In dit verband wordt erop gewezen dat men reeds lang het voornemen had de verouderde fabriek te Obourg te sluiten en deze slechts door de gebeurtenissen in Korea in staat werd gesteld haar productie voort te zetten. De Fabelta, die in de jaren 1950 en 1951 een winst maakte van fr. 260 mil lioen heeft een lid der directie naar Moskou afgevaardigd om te trachten een door dit land geplaatste order van 500 ton nog aanmerkelijk te doen verhogen. Zoals bekend, behoort de kunstzijde niet tot de strategische producten, waarvan de uitvoer naar landen van het Oostelij ke blok verboden ls. Ook in 1951 werden grote hoeveelheden kunstzijde garens aan de Sowjet-Unie geleverd."5 In de fabriek te Tubize (Henegouwen) Ik dacht, dat het „gesmeerd" zou lopen. Een jaar geëist tegen J. M, de B. uit Hulst. Tegen de zaadhandelaar J. M. de B. uit Hulst is voor de Economische strafkamer te Middelburg één jaar gevangenisstraf geëist wegens botersmokkel. De land bouwer H. de P. uit Axel hoorae eén maand tegen zich eisen. De boter werd met een pantserauto over de grens gebracht. De P. gaf de gelegenheid grote hoeveelheden boter in zijn schuur op te bergen in afwachting van het vervoer naar België. De B. liet de boter naar het erf van de P. brengen en wees de smokkelaars de weg waar de boter was geborgen. Nauwelijks drie weken voordat hjj weer in het Huis van Bewaring tereent kwam, was hij daaruit ontslagen. Hij had zijn straf uitgezeten voorsmokkelen Hoe was de B. er toe gekomen om zou lopen. Hij kreeg een behoorlijk voor- zich weer zo gauw met het smokkelen I schot om de boter tn te siaan. Zoals al» tijd in smokkeizakeii, waren het ook hier allemaal „onbekenden" en „Belgen". Verschillende malen werden grote par tijen boter m de schuur van de land bouwer de P. opgeslagen en even zovelo malen verscheen de pantserauto om de boter in te laden en er mee de grens over te verdwijnen. De landbouwer kreeg 150,belonmg per keer. De eerste maal, dat de pantserauto zijn erf op kwam rijden sloeg de hond aan en toen verd. eens ging Kijken zag hij tot zijn schrik een pantserauto staan. Samen met zijn zoon heett hij geholpen de boter in te iaden. Tweemaal heelt hij zijn belo nmg ontvangen, doch de derde maal heelt hij nog niet ontvangen. Of hfj dit nog zai krqgen, is de vraag, want de derde maal dat de pantserauto met liefst 3000 kg boter was geladen, was het mis gegaan. Verd. de B. had ge- noipen bij het inladen en reed een eindje mee omuat zijn fiets een eindje van de ooerderi) afstond. Nauwelijks was de auto het erf van de P. af, of er vielen schoten. Nu kan een pantserauto wel te gen een kogeltje, doch de voorruit was kwetsbaar. Daarom liet de bestuurder net luik zakken en moest door een kier tje kijken om op de weg te blijven. Dit ging niet zo best en de auto raakte in de modder vast. De inzittenden sprongen eruit. Een wilde vlucht volgde en schoten knalden. Verd. verloor eén van zijn schoenen en kroop tenslotte achter een sirokiamp. Doodmoe sukkelde hij naar zijn fiets en reed naar huis. De raadsman van verd. de B., mr. G. Tichelman uit Terneuzen, achtte een ge combineerde straf de besie oplossing. Het is helemaal niet nodig dat hij zich met smokkelen bezig houdt; hij heeft een be hoorlijke zaak en verdient goed. Ook in het belang van zijn zaak achtte pi. een gecombineerde straf van belang. zijn intussen 600 arbeiders ontslagen. Volgens sommige bladen zou de directie zich bereid hebben verklaard deze ar beiders opnieuw aan te nemen, indien zij genoegen wilden nemen met een loon van fr. 80 per dag in plaats van fr. 105, zoals tot nu toe betaald werd. Ook de toestand in de Belgische we verijen van kunstzijde zou als gevolg van de Nederlandse concurrentie dagelijks moeilijker worden en verscheidene di recties in deze textielbranche zouden op het ogenblik overwegen hun productie geheel stop te zetten of wel zich in Ne derland te vestigen. De kolonel G. G. van Mourik, voorm. commandant van de artillerieschool Bre da is benoemd tot permanent lid in de Groupe d' Etude Tactique Interalliée, een militaire studiecommissie in N.A.T.O.- verband. «irteez mededeling, advert.) Lekker warm en volkomen geruisloze vering vrfieVed Met Nellie regelde hij de vele voor bereidingen voor het grote oogstfeest. Het was feitelijk zo, dat hij alles regelde, want zij was het met al z'n plannen eens, hoe duur ze ook waren. Het scheen dat ze da vrije beschik king over de beurs van haar vader had. De eerste dagen hadden ze niet veel gedaan. Na de boerderij had ze hem het dorp laten zien. Eindeloze einden hadden ze gewandeld en ge fietst. Ook hadden ze geroeid en ge zeild. Niets scheen te luxe of te duur. Door dat alles heen waren ze bevriend geraakt en gebleven. Ze waardeerden elkaar om hun zelfde opvatting van het leven. Zij had nooit zorgen gehad en maakte zich daarom ook geen zor gen. Hij had zich stellig voorgenomen om voortaan alle zorgen aan anderen te laten en zich te laten drijven waarheen het leven hem drijven wil de. Hij zou dan ook geen zorgen ken nen. Verder had hij een overwicht op haar door zijn grotere ontwikkeling en zijn wereldwijsheid, die gering, maar in haar ogen groot was. Voor hem was zij alleen maar lief en knap en een plaatsvervangster voor Marianne. Om hun plannen aan de burge- »un,vuuk ti* uvjv fficii vuviut- o- 'nens was politieke kwesties aan te snij-1 meester voor te leggen waren ze met 'elkaar naar 'tdorp gegaan. Er stond veel wind en het wandelen was goed, beter dan het fietsen. Op die weg had Karei plotseling aan de woorden van Notaris Wiekheuvel gedacht en zon der inleiding vroeg hij: „Ben je ver loofd, Nellie?" Ze lachte wat overdre ven en hield hem haar gespreide vingers voor. „Zie jij een ring, die dat aannemelijk maakt?" spotte ze. „Maar m'n vader niet kiezen wanneer ik 'n man zicht. Ik heb lang genoeg op 'n boerderij gewoond. Nu wil ik eens wat anders!" „Maar wat zoek je dan?" polste hij verder en hij. dacht: Dat zeg je toch niet. Ze zei het ook niet, maar keek hem van opzij aan, juist terwijl hij naar haar keek om het antwoord te GO VERBURG 38. waarom vraag je dat?" Ik dacht er ineens aan", verontschuldigde hij zijn onverwachte vraag. „Het lijkt me zo vreemd, dat geen enkele jongen uit het dorp je veroverd heeft." Ze snoof verachtelijk. „De jongens hier!" zei ze. „De deur hebben ze platgelopen om me. Maar denk je dat ik een boer wil van hier? Er ls er geen een bij waar je behoorlijk mee kan praten. Ze staan met hun koeien op en gaan er mee naar bed." De woorden kwamen zo heftig en snel, dat Karei haar verwonderd van opzij aankeek. „Je vader is toch ook boer?" verbaasde hij zich. „Dat weet ik wel. Maar ik zou ook horen. Haar ogen vertelden hem toen dat ze al gevonden I leende te heb ben wat ze zocht, maar er was geen vreugde in hem om die bekentenis. Nuchter stelde hij het voor zichzelf vast: „Ik ben haar goed genoeg,. Niet omdat zij van mij, of ik van haar houd. Alleen maar omdat ik geen boer ben en in de smaak heeft ze mij gekozen." Eerlijk gaf hfj zichzelf toe dat hij verliefd was, want ze was mooi, Nellie. Toch zweeg hij en alsof hij haar blik niet begrepen had ging hfj naast haar voort. Hij lette op de jongens die hem passeerden. Nu hij wist dat zij hen allemaal niet goed genoeg voor zich vond probeerde hij uit te maken wat er aan die kerels mankeerde. Hij deed dat trots, want hij voelde zich zeker van haar keus, ook al was hij op het zwijgend verzoek niet ingegaan. De enkele jongens die hen voorbij fiets ten keken nauwelijks of hadden een stuurse groei. „Ze zijn niet geliefd in hét dorp deze mensen", begreep hij en onwillekeurig trok hij haar groot spraak in twijfel. Was het werkelijk zo, dat zij hen niet wilde of was het juist andersom? „Is je Vader de grootste boer in deze omgeving?" vroeg hij. „Nou en of", gaf ze toe, „na ons be drijf komt een hele poos niets, daar na een boer die misschien half zoveel land heeft als wij. Dat weten die jon gens ook best" legde ze uit, daarom komen ze op de beurt op mij af." Ook op die woorden reageerde hij niet, maar om haar niet teleur te stellen praatte hij verder; „Het lijkt me mooi om dochter van een rijke boer te zijn." Vleiend voegde hij er nog bij: „vooral is het mooi om een mooie dochter van een rijke boer te zijn." Koket weerde ze die woorden af, maar door dat gebaar moest hij in eens weer terug denken aan Marian ne, die eenvoudig was en niet zo op zichtig praalde met wat ze had en was. (Wordt vervolgd.) De Zuid-Afrikaanse minister van Bin nenlandse Zaken, Doenges, heeft ds Michael Scott, die op het ogenblik in Parijs verblijft om bij de V.N. de petities van Zuid-West-Afrika te steunen, tot „verboden immigrant" verklaard. (Een „verboden immigrant", die Zuid- Afrika binnenkomt, kan worden veroor deeld tot gevangenisstraf en gedepor teerd worden). Ds Scott verklaarde in Parijs, dat in een brief, die hij uit Pretoria heeft ont vangen, geen reden wordt gegeven voor deze maatregel. Hij zei geen Zuid-Afri kaans paspoort meer te bezitten, doch een paspoort van het Verenigd Konink rijk te hebben gekregen. Hij zou op ad vies van zijn advocaten wachten alvorens zelf stappen te ondernemen. Een maand geleden noemde de Zuid- Afrikaanse premier, dr Malan, hem een .welbekende vijandige en fanatieke bui tenlander en agitator". (Ingez. mededeling, adv i Financiële Amerikaans-Brits- Franse steun aan Joego-Slavië. De economische missie van de V.S., Engeland en Frankrijk te Belgrado, heeft zich bereid verklaard nog een bedrag van 25 millioen dollar aan Joego-Slavië te geven. Dit bedrag be treft een voorschot voor de eerste helft van dit jaar op de schenking, die de drie regeringen in de' zomer van 1951 aan Joego-Slavië hebben toe gezegd ter dekking van het tekort op de handelsbalans. Van gezaghedden zijde werd te Lon den medegedeeld, dat Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten bespre kingen zullen voeren over nog meer economische hulp tot Juni a.s. aan Joego-Slavië, nl, tot 40 millioen dol lars.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 3