Nieuwtjes van alle eilanden Zware straffen tegen dronken chauffeurs S>« Nieuwdorp verliest van Colijnsplaat KERK OE "-jQADlO brenqt u Indonesisch Kabinet wil spoedige onderhandelingen. Eis steeds 't beste; dus bij Uw shag hei blauwe pakje dat 9 van de 10 VEILINGBERICHTEN Maandag 7 Januari 1952 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Rechtbank te Middelburg. Roekeloze rijdster veroorzaakte ongeluk bij Rilland-Bath. Niet minder dan vier personen stonden Vrijdag in de eerste zitting in 1952 van de Middelburgse Rechtbank terecht, die veel te diep in het glaasje hadden ge keken en bovendien achter het stuur van een auto hadden plaats genomen. De vei ligheid van het verkeer was door deze lieden danig in gevaar gebracht en de Officier van Justitie eiste zware straffen. Zo had 31 October de in Goes wonende filiaalhouder P. M. J. v. d. L. verscheiden borrels en een glas bier gedronken. Hoe veel? Nee, dat wist de verd. zich niet meer te herinneren. Ook wist hij niet, dat hij twee meisjes had lastig gevallen pmdat hij zich toen wat versuft en niet lekker gevoelde. Toch was deze man in een auto geklommen en weggereden. In Terneuzen reed hij tegen een meerpaal pp. Verd. zeide geen gewoonte-drinker te zijn, doch hij voelde zich wat griepe rig en had wat borrels tegen de verkoud heid genomen. Op zich zelf is daar geen bezwaar tegen, doch dit verandert wel enigszins wanneer men nog met de auto moet rijden, omdat men zodoende behal ve zichzelf ook anderen aan groot gevaar blootstelt. De Officier van Justitie achtte het wet tig en overtuigend bewijs aanwezig en eiste 100,boete of 30 dagen hechtenis, 1 maand gevangenisstraf voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd en ontzegging van de bevoegdheid motorrijtuigen te bestu ren voor de tijd van 3 maanden. Tegen een veehandelaar te Groede werd 1 maand, tegen een chauffeur te Schoondijke 1 maand en tegen G. te St. Kruis 6 maanden gevangenisstraf geëist, ONGELUK. Ivl. T. H., zaakgelastigde, wonende te Brussel, reed 13 September 1951 met een bijna gloednieuwe Ford-Vedette op de Rijksweg onder Rilland-Bath, komende van de richting Bergen op Zoom, in de richting Goes. Zij wilde een vrachtauto voorbijrijden en deed dit met een be hoorlijk vaartje, zonder er voldoende op te letten of er van de tegenovergestelde richting ander verkeer naderde. Uit de richting van Goes kwam een luxe auto, een Chevrolet, aan. Deze wagen was on geveer tegelijkertijd bij de vrachtauto en moest deze komende van tegenover gestelde richting voorbijrijden. De bestuurder van de Chevrolet, het naderende gevaar ziende, stuurde on middellijk zijn wagen in de grasberm en Nederland neemt deel aan internationaal rekencentrum. Naar het A.N.P. verneemt zal Ne derland deze week een con ventie ondertekenen betreffende het in het leven roepen van een interna tionaal mathematisch centrum. Het zal te Rome worden gevestigd. Dit internationale rekencentrum zal drie functies hebben, nl. wetenschap pelijk onderzoek, opleiding van jonge wiskundigen en het verlenen van diensten aan wetenschappelijke on derzoekers, organisaties, industrieën enz. Het ligt tevens in de bedoeling la boratoria op te richten. „ending Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Kampen, J. de Vos te Huizdm en B. G. A. v. d. Wiel te Tholen. Bedankt voor Hilversum, L. Kievit te Putten. Geref. Kerken. Tweetal te Amsterdam (wijk 14), H. A. L. v. d. Linden te Utrecht en B. Tim mer te Den Haag O. Aangenomen naar Edam, J. Heule, cand. te Bloemendaal, die bedankte voor A. J. Polder, Harmeien, Heer Hugowaard, Leens, Lekkerkerk, Tuindorp, Oostzaan, Vries, Westmaas en Woubrugge. De aanbieding der nieuwe Bijbelvertaling. Op Woensdagmiddag 16 Januari a.s drie uur zal in de Doopsgezinde kerk aan de Singel te Amsterdam een open bare samenkomst worden gehouden t.g.v. de aanbieding van de nieuwe Bijbelvertaling van het Ned. Bijbel genootschap aan de vertegenwoordi gers der kerken. De samenkomst staat onder leiding van ds W. van Lim burgh; prof. dr W. J. Kooiman houdt de Schriftlezing en ds J. Overduin een toespraak. Het remonstrants kerkkoor uit Haarlem, o.l.v. Jan D. Boeke, ver leent aan deze samenkomst zijn mede werking. „Het sein op onveilig". Dezer dagen verschijnt bij de N.V. „De Motor" te Sneek een bundeling der ar tikelen van de heren H. Algra en dr G. P. van Itterzon over de schoolkwestie Hardegarijp onder de titel „Het sein op onveilig". De bedoeling is, dat deze bro chure onder de voorstanders van Chr. onderwijs op grote schaal zal worden verspreid. DINSDAG 8 JANUARI 1952. HILVERSUM I (402 m.) AVRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 -Zendersluiting; 9.00 Nieuws: 9.10 Morgenwijding; 9.25 Gram.; 9.30 „De Groenteman"9.35 Waterstanden9.40 Qram.10.50 Voor de kleuters; 11.00 Voor de «leken; 11.30 Sopraan en piano; 12.00 Orgel en iccordeon; 12.30 Land--en tuinbouwmededelingen 2.33 Voor het platteland; 12.40 Pianoduo; 13.00 ïieuws; 13.15 Mededelingen of gramofoonmuziek 13—0 Promenade orkest14.00 Voor de vrouw 14.30 Zwitsers ensemble en soliste; 15.00 Gram.; 15.30 „Onze Amerikaanse Buren"16.05 Kinder koor; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Gram.; 18.30 R.V.U.prof. dr S. W. Tromp: „Enkele practische aspecten van het Technisch Hulpprogramma der Verenigde Naties aan min der ontwikkelde gebieden: Het technisch hulp programma in Afghanistan"19.00 Voor de kin deren; 19.0S Pianospel; 19.15 „Paris vous parle" 19.20 Koc/rconcert19.50 Militaire reportage; 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gevarieerd programma; 21.15 Gram.; 21.25 „In een lijstje", causerie; 21.30 Orkestconcert; 22.00 „Dit is Uw land Uw volk", klankbeeld; 22.45 Buitenlands overzicht; 23.00 Nieuws; 23.15 Jazzmuziek; 23.45 24.00 Gram HILVERSUM II (298 m.) KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Morgengebed en liturgische kalender; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Voor de huis vrouw; 9.35 Gram.; 9.45 „Lichtbaken", causerie; 10.00 Voor de kleuters10.15 Gram.10.40 School radio; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Schoolradio; 12.00 Angelus; 12.03 Metropole orkest en solist; (12.30 —12.33 Land- en tuinbouwmededelingen)12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 Actualiteiten; 13.25 Kamerorkest; 14.00 Ge varieerd progTamma; 14.53 Gram.; 15.30 Zieken- lof16.00 Voor de zieken; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Actualiteiten; 18.20 Sport- praatje; 18.30 Gram,; 18.45 Cursus voc/r leken- spelers; 19.00 „Dit is leven", causerie; 19.50 Gram.; 20.00 Nieuws en wereberichten20.08 De gewone man; 20.15 Radio Philh. orkest en solist(Om 21.10 „De Radiodokter", causerie, daarna: Cello en piano; Om 21.45 Actualiteiten); 22.45 Avondgebed en liturgische kalender; 23.00 Nieuws; 23.15 „Gezond'gezin" causerie; 23.25 24.00 Gram. K.R.O. TELEVISIE-UITZENDING. 20.15--21.45 1. Foto-reportage; 2. Film; 3. „Kamp vuren langs de Evenaar; 4. Wceroverzicht. j Pauze. 5. Theaterbureau T. Ie Fikaro. remde uit alle macht. Ook verd. zag, dat het mis ging en remde uit alle macht. Dit kon echter niet verhinderen, dat zij tegen de aanhangwagen van de vracht auto botste, rechtsomkeert maakte en op de Chevrolet vloog. Van het voorgevallene kon verd. zich niets meer herinneren. Wel meende zij niet hard'gereden te hebben, omdat zij altijd voorzichtig rijdt. De verdediger, mr W. F. P. Kurtz, voerde aan, dat het schuifspoor rechts van de weg achter de vrachtauto was gevonden. Wanneer men achter een auto rijdt, is het moeilijk de afstand van een tegenligger te bepalen. Als de auto een maal slipt, kan men niet meer remmen, maar men moet dan juist meer gas ge ven. Pleiter achtte het hoogst roekeloos en onvoorzichtig rijden van verdachte niet bewezen. De Officier van Justitie achtte verd. evenwel strafbaar en eiste een geldboete van ƒ250,of 2 maanden hechtenis. De Indonesische minister van Voor lichting, Mononoetoe heeft de pers medegedeeld, dat in een zitting van het kabinet Zaterdag de Nederlands- Indonesische besprekingen werden be handeld. Hij gaf echter niet aan, in welk opzicht deze zaak werd aange sneden. Wèl voegde de minister eraan toe, dat los van de nogal onbehagelijke situatie, die er zowel in Indonesië als Nederland t.a.v. de besprekingen heerst, de Indonesische regering steeds bereid is zo spoedig mogelijk de on derhandelingen te beginnen, teneinde de kwestie van de opheffing van de Unie en de kwestie-West-Irian tot een oplossing te brengen, juist omdat de Indonesische regering de goede be- trekkkingen met Nederland wenst voort te zetten. Inmiddels heeft de voorzitter van de Partai Boeroeh, Sarojo, een verkla ring uitgegeven, waarin gezegd wordt, dat de regering West-Irian dient te beschouwen als een gebied, dat reeds tot het Indonesische grondgebied be hoort en dat, wanneer Nederland hardnekkig blijft, de Indonesische re gering niet moet weifelen maatregelen te nemen. Verder wenst deze partij Brits Noord-Borneo en Portugees Timor in het Indonesische territoir te zien op genomen. OLIE-EXPLORATIE IN DE ELZAS. Oe olie-exploratiewerkzaamheden in het gebied van Muhlhausen, die het vori ge jaar zijn begonnen en die geleid heb ben tot de ontdekking van olie in Staf- feden, zijn een nieuw stadium ingegaan. Men is met een tweede boring begonnen te Illfurth in de Elzas, waaraan dag en nacht wordt gewerkt. Met tracht een olielaag te bereiken, "die volgens de geo logen op een diepte van ongeveer 1500 m. ligt. ANGSTIGE TOCHT „Oh, Turko help ons toch! Hoe moeten we landen. Er zit geen mo- tor in dit vliegtuigje om- te remmen, en moeder wacht op het meel voor de pannekoeken!" „Niet bang zijn" stelde Turko hen gerust. „Wij niet landen kunnen, daar wind te sterk voor is. Turko sturen zal en jullie veilig brengen op de grond, als de wind is weggegaan". Gertjan en Maartje waren zichtbaar opgelucht toen Turko achter het stuur had plaats genomen. „Waar breng je ons naar toe?" vroeg Gertjan die zich haast niet bewegen kon nu ze met z'n drieën in het kleine vliegtuigje zaten. Turko dat niet weet, de wind is nu de baas!" was het antwoord van Turko. Ja, de wind blies steeds harder en harder en ontstak in een ware orkaan. De bomen beneden hen zwiepten willoos heen en weer en het werd steeds donkerder. Aangstig klemden de kinderen zich vast en niemand sprak een woord. HONGAARSE PROTESTNOTA AAN AMERIKA. Hongarije heeft bij de V.S. krachtig geprotesteerd tegen het sluiten van de consulaten te New York en Cleveland en de Amerikaanse regering ervan be schuldigd de bij de vrijlating van de Amerikaanse zakenman Vogeler ge dane toezeggingen niet te zijn nageko men. De reden voor het sluiten van de consulaten (nl. de weigering om een Amerikaanse diplomatieke vertegen woordiger toe te laten bij de vier Amerikaanse vliegers, die in Honga rije tot landen gedwongen waren) noemde de nota een voorwendsel zon der grond. Nóch de tussen de V.S. en Hongarije van kracht zijnde overeen komsten nóch het internationale recht hadden de Hongaarse regering ver plicht Amerikaanse vertegenwoordi gers toe te laten. Ministers van Financiën van Britse gemenebest gaan confereren. Ter voorbereiding van de conferentie van de ministers van Financiën van het Britse gemenebest, die 15 Januari a.s. zal worden geopend, zal deze week te Lon den eenbijeenkomst van economische en financiële deskundigen van de deelne mende landen worden gehouden. Het voornaamste punt van bespreking zal gevormd worden door de kwestie van het grote betalingsconflict van het ster- linggebied tegenover het dollargebied. Naar alle waarschijnlijkheid zal de En gelse minister van Finaciën, Buttler, die de conferentie zal presideren, de verte genwoordigers der landen verzoeken de in dollar betaalbare invoer te verminde ren naar het voorbeeld van Engeland. Men is te Londen algemeen van oordeel, dat de dominions thans aan een derge lijk verzoek eerder zullen toegeven dan enige maanden geleden. Deze veronder stelling is gebasseerd op de aanzienlijke daling van de dollar-inkomsten per do minions gedurende de laatste maanden van het afgelopen jaar en het besluit van Engeland om „het pond sterling te red den". Voorts zullen de kwestie van de grond- stoffenvoorziening, de goudpolitiek en de wisselpolitiek aan een onderzoek worden onderworpen. Nieuwe particulier secretaresse van Prinses Wilhelmina. Prinses Wilhelmina heeft m.i.v. 1 Jan. 1952 aan jonkvrouwe A. M. C. Quarles van Ufford op haar verzoek eenvol ontslag verleend als tweede particulier secretaresse. Tot haar op volgster is benoemd jonkvrouwe S. E. baronesse van Randwijck, die haar op leiding ontving op de Centrale Instel ling voor Chr. Sociale Arbeid te Am sterdam. De „Skaubryn" met 1150 emigranten naar Australië. Om even voor zes uur Zaterdagmid dag is de „Skaubryn" van de Lloyd- kade te Rotterdam vertrokken voor de reis naar Australië met ongeveer 1150 emigranten. Ca. 70 emigranten hadden zich nog bedacht en zich teruggetrok ken. Bij de emigranten bevond zich de heer G. Verkaaik uit 's-Gravenhage, die onderkapelmeester is geweest van de muziekkapel van de grote congres zaal van het Leger des Heils in de hof stad. Hem werd door de muziekkapel en de zangbrigade van het Leger een muzikaal afscheid bereid. Even voor vier uur arriveerde uit Duitsland een trein met 202 displaced persons. Zij kwamen rechtstreeks uit een kamp in de omgeving van Bre merhaven, waar de meesten ongeveer vier jaar hebben gehuisd. „IRENE OLDENDORFF" GEVONDEN. Zaterdag is op 20 km. ten Noord westen van Borkum het wrak van het 1494 ton metende Duitse vrachtschip „Irene Oldendorff" gevonden, dat op 31 December j.l. is gezonken. Op de dag, dat het schip verging, zijn op Borkum dertien lijken van be manningsleden aangespoeld. Vrijdag spoelde het 14e lijk aan. Nog acht le den van de bemanning worden vermist en aangenomen wordt, dat enigen van hen met het schip ondergingen. Het schip is -gevonden door drie Duitse onderzoekingsschepen. Als het weer het toelaat, zal men door een duiker een onderzoek laten instellen. Men vermoedt, dat het schip op een mijn is gelopen en onmiddellijk is ge zonken. Eisenhower en de presidents- candidatuur. De Amerikaanse republikeinse Se nator Henry Cabot Lodge heeft ver klaard, dat hij de naam van generaal Eisenhower zal opnemen in de lijst van candidaten, die New Hampshire zal stellen voor de voor-verkiezing van candidaten voor het president schap der V.S. Cabot Lodge verklaar de, dat Eisenhower hem persoonlijk verzekerd had een republikein te zijn. De candidaat, wiens naam wordt op genomen, kan verzoeken deze te schrappen. Indien hij niet binnen tien dagen zijn naam terugtrekt, dan kan op hem gestemd worden. Staking van een uur in Oostenrijk. De Oostenrijke communistische en socialistische partijen hebben een op roep gedaan tot het houden van een algemene staking van een uur op he denmorgen. De staking is bedoeld als protest te gen het teruggeven van 82 welvarende landgoederen aan Prins Rüdiger Star hemberg. Starhemberg, die thans in Argenti nië woont, was de oprichter en leider van de „Heimwehr", een uiterst recht se geüniformeerde organisatie, die ge wapende steun gaf aan de staatsgrepen van Dollfuss in 1934. De teruggave van de landgoederen is geschied volgens de restitutiewet. De landgoederen werden in 1938 door de nazi's onteigend. Sinds 1949 kwamen 170.000 vluchtelingen naar West-Berlijn. In'een radiotoespraak heeft de bur- geemeester in West-Berlijn, Ernst Reuter, verklaard, dat West-Berlijn op de lange duur niet in staat is uit Oost- Berlijn afkomstige vluchtelingen te onderhouden. Sinds 1949 waren er 170.000 aangekomen. Er zijn, mede tengevolge hiervan, 270.000 werklozen in W.-Berlijn. Een speciale luchtbrug wordt voorbereid om meer dan 2000 vluchtelingen per maand uit de stad te brengen. (Ingez. mededeling, adv.) Expositie over geschiedenis der Staten-Generaal. Van 26 Mei tot 1 Juli zal in het Haag se Gemeentemuseum een tentoonstel ling worden gehouden, die een over zicht geeft van de geschiedenis der Staten-Generaal. Deze expositie, waar voor het idee is uitgegaan van de voor zitter der Tweede Kamer, dr L. G. Kortenhorst, zal de bezoekers een in druk geven hoe in de loop der eeuwen de standenvertegenwoordiging zich ontwikkeld heeft tot de huidige volks vertegenwoordiging. 'rnllprs pispnl Afd. Zeeland van de Ned. Chr. Aannemersbond bijeen. Zaterdagmiddag vergaderde in Goes de afd. Zeeland van de Ned. Chr. Aan nemersbond. Na Schriftlezing en ge bed door de voorzitter, de heer J. de Kroo, werden de verslagen van de propaganda-acties, die door de regio nale afdelingen zijn gevoerd, bespro ken. De bestuursverkiezing werd aan gehouden tot de volgende vergadering. De agenda voor de deze week te Utrecht te houden algemene vergade ring werd besproken. Getracht zal worden wijziging te krijgen in enkels door het hoofdbestuur uitgebrachte adviezen. De heer J. de Kroo zal de prov. afdeling op de landelijke verga dering vertegenwoordigen. Ook nu maakte de ledenwerving weer een punt van bespreking uit. De medewer king van alle regionale afdelingen werd noodzakelijk geacht. Er werd een plan de campagne voor 1952 vast gesteld. Bij de rondvraag werd door verschillende leden geklaagd over de sobere werkopdrachten en de moor dende concurrentie. De bijeenkomst werd door het be stuurslid, de heer H. van Overbeke uit Poortvliet, gesloten. Schip aan de grond en weer vlot. Zaterdagavond omstreeks half negen is het Turkse vrachtschip „VAN", groot 4000 brt., geladen met kolen en komende van Antwerpen, in het nauw van Bath uit de koers geraakt en vast gelopen op de steenglooiing. Met hoog water hebben dezelfde avond om streeks 10 tot 11 uur drie sleepboten getracht het schip los te trekken. Het lukte niet. Pas in de nacht van Zater dag op Zondag omstreeks 3.30 uur kwam het schip met behulp van zeven sleepbooten los. BRANDWONDEN-KLINIEK IN LYON. In Lyon wordt binnenkort een kli niek geopend, waar speciaal brand wonden behandeld zullen worden. Het zal de eerste in Frankrijk zijn. De be doeling is om het „Saint-Lux"-zieken- huis met toestellen in te richten, die voortdurend steriele lucht in een ver trek blazen, waardoor de microben, die de infrarode stralen neutraliseren, zelf geneutraliseerd worden. Wanneer za len, kamers en gangen op deze wijze totaal aseptisch zijn geworden, is het niet meer nodig de wonden te verbin den en kan door het z.g. „drooghou- den" van de brandwond deze veel sneller genezen. DE „FRAMEGGEN" NOG NIET VLOT Ondanks verwoede pogingen om het Noorse s.s. „Frameggen" aan de Honds- bosse zeewering vlot te slepen, is dit nog niet gelukt. Als oorzaak werd de te geringe hoeveelheid water onder 't schip aangegeven, als gevolg van de aflandige wind. Voorts raakte één van de sleeptrossen onklaar. Betekenis van nijverheid sterk vergroot sinds 1930. Volgens de voorlopige gegevens van de in October 1950 in ons land gehou den bedrijfstelling is het aantal per sonen, dat werkzaam is in de nijver heid (industrie en ambacht) gestegen van 1.034.000 in 1930 tot 1.642.000 in 1950, een vermeerdering dus van 608.000 personen of 59 zo deelt het C.B.S. mede. De bevolkingsaanwas be droeg tussen 1930 en 1950 ca. 28 Het aantal in de nijverheid werkzame personen is naar verhouding veel sterker toegenomen dan de bevolking. De betekenis van de nijverheid voor de werkgelegenheid in ons land is dus sedert 1930 aanzienlijk vergroot. Aanzienlijk boven de gemiddelde toeneming (59 ligt de stijging van het aantal personen in de bouwnijver heid (89 de chemische nijverheid (140 en de metaalnijverheid (98 procent). In het algemeen is het aantal vesti gingen minder sterk gestegen dan het aantal personen. In 1930 was dit aan tal 158.997 en in 1950 170.690. Hiervan waren er circa 150.000, waarin 10 of minder personen werkzaam waren. GEMEENTERAAD. SINT LAURENS. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad O.I.V. waarnemend burgemeester J. W van 't Hoff. De voorzitter sprak in deze eerste zitting in het nieuwe jaar woorden van gelukwens tot de raadsleden en dankte de wethouders, de leden van de Raad en het gemeentepersoneel voor alle medewerking Als oudste lid dankte wethouder Boon de burgemeester voor het ge sprokene en wenste hem en zijn gezin Gods beste zegen toe in het nieuwe jaar. De voorzitter deelde o.a. mede, dat de uitkering uit het Gemeentefonds over 1951 werd vastgesteld op f17.055; dat tot tijdelijk ambtenaar ter secre tarie op arbeidscontract door B. en W. is benoemd de heer Joh. Verhage te Aagtekerke. Inzake het verzoek om een gebouw voor Kleuterschool aan te wijzen be sloot de Raad op voorstel van B. en W. af te wachten tot de subsidie van 't Rijk is geregeld. Op voorstel van B. en W. werd een besluit genomen conform art. 36 lid 4 der Woningwet ten behoeve van het uitbreidingsplan der gemeente Grijps- kerke. Eveneens werd op voorstel van B. en W. besloten om een lantaarn te plaatsen in de van Citterstraat. De heren Riemens en Hamelink zagen er ook gaarne een geplaatst in de Oran jelaan. B. en W. zullen dit nader be zien. Hierna werd overgegaan in een be sloten zitting. Na heropening stelden B. en W. voor om punt 6 der agenda (bouw van een dokterswoning) te schrappen. Aldus werd besloten. ZATERDAGMIDDAGVOETBAL. Beren winnen hun eerste wedstrijd. De eerste Zaterdag van 1952 is voor de voetballers wel erg sensationeel geworden, omdat vooral in de le klasse de uitslagen alle verwachtingen volkomen gelogenstraft hebben. Voor de kracht van Colpl. Boys hebben wij altijd gewaarschuwd, maar dat zij in staat zouden zijn om Nieuwdorp, één der kampioens-candidaten, op eigen terrein een 54 nederlaag toe te brengen, hadden zij zelf niet durven dromen. Zij bezetten nu de 4e plaats. Arnemuiden, dat in Wemeldinge op alle verrassingen was voorbereid, heeft de gastheren onder de voet gelopen en namen slechts met 82 genoegen. Verrassend was evenwel de 32 nederlaag van Rillandia tegen Kapelle. Deze laatste heeft door het veroveren van de heide punten de rode lantaarn weer aan Serooskerke overgedragen, dat wij de volgende competitie wel niet meer in deze klasse zullen zien terugkeren. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Heden overleed, na een kort stondig lijden, onze liever Vader, Behuwd-, Groot- en Overgroot vader PIETER ADRIAAN HENDERIKX in de leeftijd van 78 jaar. Namens de Familie, J. HENDERIKX. Goes, 6 Januari 1952. 's-H. Hendrikskinderendijk 101. De teraardebestelling zal plaats vinden op Woensdag 9 Januari a.s. om 13 uur op de Algemene Begraafplaats. 2e KLASSE A: Mevo I—Kats I 7—2. Mevo heeft tegen zijn gasten uit Kats geen enkel risico genomen en hun dan ook een geduchte nederlaag toegebracht. Het veroverde daardoor weer de leiding op 's-H. H.Kinderen, dat rust had. 2e KLASSE B: Colpl. Boys II— Nieuwdorp II 01; Krabbendijke II V.C.K. II 2—2. Zoals wij verwacht hadden hebben Krabbendijke en V.C.K. de beide pun ten broederlijk gedeeld. Colpl. Boys bleef beneden de maat en moest van Nieuwdorp een kleine, maar belang rijke nederlaag incasseren. 2e KLASSE D: Meeuwen I's-Heer Arendskerke II 12; Nieuwland ISe rooskerke II 15. In Zoutelande kwam 's-H. Arends kerke maar net met de hakken over de sloot. Dat verhinderde echter niet, dat het de leiding op Middelburg ver overde. De kampioenen van het afge lopen jaar hebben zich na een bijzon der slechte start goed hersteld, maar het zal toch niet mogelijk zijn de kam pioenstitel te behouden. 2e KLASSE E: A.Z.V.V. I—Hoek I 26; Beren ISpui I 43; Driewegen I— S.V.D. I 2—3. In deze klasse zorgden de Beren voor de grote verrassing door Spui een ne derlaag toe te brengen. Zo zijn de jon gens van Baarland er tenslotte toch nog in geslaagd om de nul weg te wer ken, hetgeen de beloning is voor hun moedig volhouden. A.Z.V.V. slaagde er de laatste wedstrijd niet in Hoek te be dwingen, evenmin als Driewegen, dat de beide punten naar Zuid-Beveland zag verhuizen. 2e KLASSE F: Zaamslag II—A.Z.V. V. H 14—2. De enige wedstrijd, welke in deze klasse gespeeld werd, heeft voor gro tere cijfers gezorgd dan aanvankelijk werd verwacht. Door een overwinning met korfbal-cijfers heeft Zaamslag dui delijk zijn superioriteit aan de reser ves van A.Z.V.V. getoond. NIEUWDORP OP EIGEN TERREIN VERSLAGEN (4-5) Het was in de wedstrijd, die Nieuw dorp I op eigen terrein moest spelen tegen Coiijnsplaatse Boys I, te merken, dat de door het slechte weer van de laatste tijd verplichte rustpauze de spe lers niet direct goed heeft gedaan. Want (en dat kan van beide elftallen gezegd worden) er werd een zwakke wedstrijd gespeeld. Dat Coiijnsplaatse Boys met een overwinning huiswaarts konden keren, was dan ook hoofdzake lijk te danken aan het feit, dat zij met wat meer flair het bruine leder be werkten. Nieuwdorp nam de leiding na 15 minuten spelen met een schot van spil Buine (10). De Colijnsplaat linksbuiten De Wilde zorgde kort na dien voor de gelijkmaker (11). Felle aanvallen van beide kanten volgden, waaruit midvoor Versluis zijn ploeg het tweede punt bezorgde (12). Het was voor de Nieuwdorp-voorhoede een prikkel en La Grand wist dan ook vlak voor de rust de tweede gelijkmaker te scoren (22). Direct na de rust kwam Nieuwdorp goed opzetten en wist La Grand er met een fraai schot 32 van te maken. Het bleek de thuisclub zoveel moed te geven, dat Nieuwdorp zijn voor sprong vergroot zag door een schot van rechtsbinnen Blok (42). Daar mede was Nieuwdorps reserve dan ook uitgeput, want Colijnsplaat begon op te komen en de thuisclub te overspe len. In de 25ste minuut na de rust maakte linksbuiten De Wilde er 43 van en rechtsbuiten Huibrechtsen scoorde een fraaie gelijkmaker (44). Het was voor Nieuwdorp een injectie, die te laat kwam. Ondanks hun vela pogingen mocht het hen niet gelukken het winnende punt te scoren. Deze eer kwam toen aan Huibrechtsen, die Co lijnsplaat vlak voor het einde de over winning bezorgde (45). AVOND-VIERDAAGSE 1952. De Avond-Vierdaagse 1952 zal wor den gehouden op 18, 19, 20 en 21 Juni. Op de eerste drie dagen wordt 15 km. gelopen voor allg klassen. Zaterdag middag 21 Juni bedraagt de afstand 20 km., eveneens voor alle klassen (ju niores van 10 tot en met 13 jaar en seniores van 14 jaar en ouder). AXEL Rechterlijke uitspraak. Door het Ge rechtshof te 's-Gravenhage werd op 2 Januari in hoger beroep het te voren uit gesproken vonnis bekrachtigd. Dit be tekent, dat de Geref. kerk (onderh. art. 31) de kerkelijke bezittingen mag behou den. De Geref. kerk werd veroordeeld in tekorten, zijnde f 481,59. BRU1N1SSE Visaanvoer. In de maand December werd in de haven aangevoerd o.m. 1050 alikruiken, 19.380 zeesterren, 7200 kg bliek en 180 kg bliekschubben. Legaat. Aan de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente werd voor de weder opbouw van de kerk door wed. A. Flohil Huizer 2.000 gelegateerd en aan de diaconie 1.000. BORSSELE Bieten. Gedurende de bietencampagne zijn op de weegbrug Monsterweg 5.721.183 kg gewogen en op de weegbrug Witte Pauw 1.929.227 kg. WOLPH AARTSDIJK Onderscheiding. De burgemeester reik te het Ereteken voor Orde en Vrede uit aan de militairen J. de Blaay, P. Zuidijk, Anth. Reynhout en P. Kraak. Uil Z&etcmdó ifïtedm. MIDDELBURG. Gemeenteavond Ned, Herv. Gemeente. Vrijdag werd in het Kerkcentrum een gemeenteavond gehouden o.l.v. ds J. van Woerden. Tijdens deze bijeenkomst sprak ds Y. v. d. Schoot, predikant te Brugge over: „De ontwikkeling van het Pro testantisme in België". In een uitvoe rig betoog ging hij terug tot de tijd, waarin Alva landvoogd over Zuid- en Noord-Nederland was en de talrijke Belgische Protestanten aan bloedige vervolgingen bloot stonden. In een ge schiedkundig overzicht vertelde de predikant, hoe het Belgische volk het Rooms Katholicisme werd opgedron gen. De Protestanten werden in de tijd van Parma uit de Zuidelijke Neder landen verbannen. Er bleef de Belgen vele eeuwen lang maar één mogelijk heid: r.k. te worden of het land te ver laten. Op deze wijze was het niet moeilijk van de Zuidelijke Nederlan den een r.k. gebied te maken. De vre de van Munster heeft aan dit alles heel weinig veranderd. Ds v. d. Schoot meende, dat in België thans het besef levendig wordt, dat het Rooms Katho licisme het volk is opgedrongen. Daar om ligt er voor zending of evangelisa tie een prachtige taak. Ds v. d. Schoot zal vermoedelijk la ter nog eens spreken over het huidige Protestantisme in België. Na hem sorak zendelinge mevr. M. Savels, die gekleed was in de dracht der vrou wen in de Congo, over de zending in Belgisch Congo. Zij vertelde een en ander over de moeilijkheden, waar mee de zending te kampen heeft. Door het vertonen van een film werd dit al les nog eens toegelicht. T erneuzen. Benoeming bij waterkering. Bij K.B. is benoemd: tot lid van het bestuur van de water kering van de Cal. Nieuw-Neuzenpolder Moes Fzn alhier. ZIF.RIKZEE. Veiling 'van 4 Jan. Prei 20-23: Spruiten 34-37; Witlof 33-41; Rodekool M-1'; Savoyekool 1619; Boerekool 1415; Andijvie Bloemkool 1040; Knolselderij 6—9; Bosseldenj Appels en Peren: Bellefleur 20; L. P^ 16; Notaris-Appel 15; Cïoudreinette 22—3d; Erfgaard 22—40; Jonathan 2325; Bramley —18; Sint Remy 42—46; Pondsperen 38—40; to - tesse de Paris 40—46. Alles per 100 kg; s of bos.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 2