Truman verwelkomde Churchill op het vliegveld van Washington Mossadeq aanvaardt voorwaarden voor Amerikaanse economische hulp k SNIPPER NIEUWS „Flying Enterprise" op weg naar Falmouth Volledige zee- en luchtoorlog tegen communistisch Uhina V Deur van de Paterskerk te Huissen gesloopt PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Engelandhet Gemenebest en de V.5. zijn de nauwste vrienden" Grondslag gelegd voor besprekingen over wereldomvattende strategie Commissie der V,N. voor Indiërs in Zuid-Afrika Is de Staat aansprakelijk voor bezettingsbeleid van Rijks- bureaux 1 7 Oekraïne» Wit-Rusland en Polen steunen de S.U. Egyptisch dorp moet worden ontruimd Middelbare scholieren maak ten kennis met Amsterdam Uitgave Stichting „ZeeuwscK Dagblad". Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. $0, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte oordstraat 35. Tel. administratie ®09, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 26—28. 20 ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2063 MAANDAG 7 JAN. 1952 j 0.44 per week, r 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 19 cent per m.m. itubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: TACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 8.49 u., onder 16.45 u. Maan op 13.09 u., onder 6.10 u. Hoogwater op Maandag 7 Jan.; Vlissingen: 11.26 u. 1.39 m., u. - m.; Terneuzen: 11.52 u. 1.60 m., - u. m.; Wemel- dinge: 0.28 u. 1.36 m., 12.52 u. 1.25 m.; Zierikzee: 0.12 u. 1.16 m., 12.36 u. 1.06 m. Zaterdag is Winston Churchill na een vlucht van een uur met het vlieg tuig van president Truman uit New Vork op het vliegveld van Washington aangekomen, waar de president hem persoonlijk verwelkomde. Voorts waren op het vliegveld ter begroeting aanwezig vice-president Barkley, het gehele Kabinet, de stafchefs, de ambassadeurs van het Britse Gemenebest en leden van het diplomatieke corps te Washington. Staande voor een batterij van microfoons en honderden verslaggevers zei Truman tegen Churchill: „Ik kan u niet vertellen, hoe welkom u bent. Enge land, het Gemenebest en de Ver. 'Staten zijn de nauwste vrienden en wij wensen, dat het zo blijft." In zijn antwoord zei Churchill, dat bij een goede verstandhouding de twee landen een grote kracht konden opbouwen en vrede, hoop en redding bren gen aan een worstelende mensheid. Tien minuten, nadat het vliegtuig was geland, was de op verzoek van Churchill eenvoudig gehouden begroe ting voorbij en verliet men in een lan ge rij auto's het vliegveld om zich naar „Blair House", de tijdelijke residentie van Truman, te begeven. Voor zijn vertrek uit New York naar Washington heeft Churchill een korte persconferentie gehouden. Het werke lijke doel van zijn komst noemde hij niet zozeer het regelen van kwesties dan wel het vestigen van een goede overeenstemming tussen de regerings hoofden aan beide zijden van de Nederland onthield zich van stemming. De commissie-ad-hoc der Ver. Naties heeft besloten een commissie van drie in te stellen voor het regelen van de geschillen tussen India en Pakistan enerzijds en de Unie van Zuid-Afrika anderzijds inzake de behandeling van de personen van Indische afkomst in de Unie. De commissie nam met 41 tegen 2 stemmen bü 13 onthoudingen een re solutie aan, welke was ingediend door Birma, India, Indonesië, Irak en. Perzië. Ingeval men er niet in zou slagen de commissie te vormen, zal een beroep op Trygve Lie worden gedaan iemand aan te wijzen om bij de onderhande lingen behulpzaam te zijn. Inmiddels is aan Zuid-Afrika ver zocht de toepassing van de wet, welke voorziet in een territoriale indeling op basis van ras, op te schorten, hangende de uitslag van de voorgestelde bespre kingen. Zuid-Afrika en Australië stemden tegen de resolutie. De onthouders wa ren o.m. Engeland, Canada, Denemar ken, Frankrijk, Griekenland, Neder land en Nieuw-Zeeland. De Nederlandse afgevaardigde, Dr C, L. Patijn, verklaarde, dat zijn delega tie er niet zeker van is, of de Alg. Ver gadering het recht heeft Zuid-Afrika te verzoeken de toepassing van een wet op de schorten. „Nederland gevoelt een sterke sym pathie voor Zuid-Afrika, dat zich voor grote moeilijkheden ziet geplaatst", al dus Dr Patijn. „Vele landen, die thans Zuid-Afrika veroordelen, zullen niet met een zuiver geweten kunnen ver klaren, dat hun eigen binnenlandse politiek geheel in overeenstemming is met de beginselen van het Handvest". DOLLARS VOOR INDIA. Zaterdag hebben de minister-presi dent van India, Nehru, en de Ameri kaanse ambassadeur, Bowles, een over eenkomst ondertekend, volgens welke de Amerikaanse regering tegen 30 Juni a.s. een bedrag van 50 millioen dollar zal toewijzen voor de bespoediging van de uitvoering der plannen voor de ont wikkeling van India. De Amerikaanse bijdrage zal gestort worden in een In- disch-Amerikaans fonds voor techni sche samenwerking, waarin ook India een even grote bijdrage zal leveren. Gedupeerde wolfabrikanten eisen schadevergoeding. Op 9 Januari a.s. zullen voor het Gerechtshof te Den Haag de pleidooien gehouden worden in een belangrijke procedure over de overheidsaanspra- kelijkheid terzake van het bezettings beleid der Rijksbureaux. Alle in Nederland aanwezige voor raden wol, ter waarde van 15 millioen gulden, moesten in 1940 gedwongen aan het Rijks wolbureau verkocht wor den tegen een prijs, aanmerkelijk la ger dan de toenmalige handelswaarde. Be gedupeerde wolfabrikanten en wolhandelaren hebben reeds in 1943 van de Staat een schadevergoeding van ettelijke millioenen geëist. Hoe- Wel de transacties van de Staat door net Hof te Den Haag in 1949 onrecht matig en nietig zijn verklaard, werd de Staat voor de schade niet aanspra kelijk gehouden, omdat zijn ambtena ren geacht werden voornamelijk voor de bezetter gehandeld en de Staat dus met verbonden te hebben. De Hoge Raad heeft echter uitge maakt, dat de Staat wèl aansprakelijk 's, voorzover hij door de transacties jmn het Rijksbureau is gebaat. De fa brieken en wolhandelaren houden staande, dat de Staat met zijn transac- V.es 3'A millioen gulden heeft ver wend, maar de Staat ontkent dit met een beroep op de monetaire manipu- 'aties van de bezeter, die hem uitein- 'bjk totaal hebben verarmd. oceaan, zodat toekomstige gebeurte nissen zouden kunnen worden aange pakt met kennis van de wederzijdse standpunten. Hij zei, dat niet verwacht moet worden, dat een aantal beslissen de en opzienbarende besluiten geno men zullen worden. Op vragen antwoordde hij, dat de vooruitzichten voor de vrede in 1952 goed waren. Op de vraag, of de vrede zou worden bevorderd door een ont moeting van Truman en Churchill met Stalin luidde het antwoord, dat dit zou afhangen van de opzet en de gebeur tenissen, die aanleiding voor die bij eenkomst zouden zijn. GESCHENKEN EN GESPREKKEN. Na een diner aan boord van Tru- mans jacht „Williamsburg" heeft Churchill de president twee geschen ken overhandigd: een model van de „Mayflower" (vervaardigd uit hout van dat schip, dat in 1620 de Pelgrim- vaders naar Amerika voerde) en een in rood leer gebonden exemplaar van zijn boek over de tweede wereldoor log, „De ring sluit zich". Truman schonk Churchill een com pleet stel glazen van de „Williams burg". Na het uitwisselen der geschen ken begaven de president en zijn gast zich naar de „lounge", waar zij samen een half uur lang praatten. Daarna werden Eden en Acheson ontboden, die het volgende half uur de besprekingen bijwoonden. Hierna hielden de president en de premier en hun ministers van Buitenlandse Zaken een bespreking met de andere leden van hun staf. Zondagmorgen is in een verklaring van het Witte Huis bekend gemaakt, dat Truman en Churchill reeds de grondslag voor de deze week te voeren besprekingen over een wereldomvat tende strategie hebben gelegd. VLIEGTUIGONGEVALLEN EISTEN 21 DODEN. Zaterdag zijn op de luchtbasis Bur ton Wood (Lancashire) elf Ameri kaanse vliegers om het leven gekomen, toen een landende „Neptune" van de Amerikaanse marine in botsing kwam met een gereed staande „Dakota" van de Amerikaanse luchtmacht. Beide machines vlogen in brand. Achttien personen werden gewond. A.F.P. meldt, dat een hefschroef- vliegtuig van de Amerikaanse marine enige ogenblikken na het opstijgen voor een proefvlucht bij Patuxent (Maryland) is verongelukt. De twee bestuurders verloren het leven. Op enige tientallen kilometers van Fairbanks (Alaska) zijn de resten ge vonden van een Amerikaans militair vliegtuig, dat sinds 31 December werd vermist. De vier inzittenden hebben de dood gevonden. Zaterdag is bij Kaap Negro (bij Te toean in Spaans Marokko) een Spaans militair vliegtuig in zee gestort. Vier personen kwamen om het leven. DRAAIT PERZIë BIJ? Missie van de Wereldbank naar Abadan. Minister-president Mossadeq van Perzië heeft de voorwaarden voor Ame rikaanse economische hulp aanvaard en een schrijven in deze zin aan de Amerikaanse ambassadeur te Teheran gezonden. Daarin wordt het naleven van de beginselen van het Handvest der Ver. Naties als enige voorwaarde gesteld voor de aanvaarding van de steun volgens het punt-vier-program. Mossadeq heeft verder de missie van de Wereldbank toestemming gegeven naar Abadan te komen voor een bezoek aan de olie-installaties. De leden van de missie, Hector Prud'homme en Torkild Rieber, zullen bij hun bezoek worden vergezeld door Kazem Hassibi van de Perzische olie commissie. Een woordvoerder van de regering heeft verklaard, dat de Perzische ra- gering „optimistisch" is na de Ameri- kaans-Iraanse onderhandelingen. Men wijst er verder op, dat de kwestie van het verlenen van militaire hulp ge scheiden is van die van het geven van economische steun. De economische steun zou de verbetering beogen van onderwijs, gezondheidszorg en land bouw. De Perzische minister van Binnen landse Zaken en waarnemende minis ter van Arbeid, Amir Taimour Kalali, is Zaterdag afgetreden, nadat de par lementaire oppositie had gedreigd hem in staat vaii beschuldiging te stellen. 1 k j'J Bij een botsing tussen een autobus en een tram te Salvador in de Brazi liaanse staat Bahia zijn 15 personen om het leven gekomen en 20 ernstig gewond. Volgens het Egyptische dagblad „Al Misri" zou de Egyptische regering Schacht, wijlen Hitiers mi nister van Financiën, hebben uitgeno digd als haar raadgever op te treden. Schacht zou geneigd zijn het aanbod te aanvaarden. Volgens het Egyptische blad „Al Balagh" wordt op het ko ninklijk paleis eind Januari of begin Februari een blijde gebeurtenis ver wacht. Generaal Lattre de Tassigny, de opperbevelhebber van de Franse strijdkrachten in Indo-China, die en kele weken geleden naar Frankrijk is teruggekomen, is ernstig ziek. -• De Britse opperbevelhebber te Gibraltar, Generaal Sir Keenteanderson, gaat met pensioen. Zijn opvolger is luit.- generaal Sir Gordon McMillan. Ko ning Talal van Jordanië zal met zijn echtgenote en twee zonen 10 Januari per vliegtuig naar Beiroet vertrekken om zich daar in te schepen voor een plezierreis van drie weken langs de Europese kusten der Middellandse Zee. In Rome heeft een Tsjecho- slowaakse vluchtelingenorganisatie gemeld, dat de Tsjechoslo waakse vei ligheidsdienst aartsbisschop Beran naar een andere gevangenis heeft overgebracht om te voorkomen, dat hij door ondergrondse strijders zou wor den bevrijd. De Amerikaanse fede rale procureur-generaal, McGrath, heeft gelast, dat 93 bijzondere juries in geheel Amerika een onderzoek zul len instellen naar georganiseerde mis daad. De door B. en W. van Veenen- daal uitgeschreven woningbouwlening van f 500.000 kan wegens gebrek aan belangstelling niet doorgaan. —De po litie te Winschoten heeft de ambte naar K. van het Gew. Arbeidsbureau gearresteerd, verdacht van fraude met gelden van kustwaterschappen. On bekende inbrekers hebben in het ge meentemuseum van oudheidkundige voorwerpen te Nijmegen 20 gouden historische munten gestolen. Sir Francis Shepherd, de Britse ambassadeur te Teheran, die in Octo ber jl. naar Engeland was vertrokken, is Zaterdag op zijn standplaats terug gekeerd. Hij verklaarde, dat Engeland nog steeds een oplossing wenst te vin den voor het misverstand met Perzië. De algemene verkiezingen in Perzië, die 18 December begonnen zijn, zullen ongeldig worden verklaard, als een desbetreffend wetsontwerp van de oppositie, dat Zondag door een meer derheid in het parlement in principe is goedgekeurd, definitief wordt aan genomen. Het wetsontwerp wil, dat nieuwe verkiezingen worden gehou den onder toezicht van het parlement. Thans wordt het toezicht uitgeoefend door plaatselijke comité's. ZAL PHOLIEN AFTREDEN? Zaterdagavond deed in politieke kringen in Brussel het gerucht de ronde, dat premier Pholien vanmorgen Koning Boudewijn zijn ontslag zal aanbieden. Pleven stelde acht maal de vertrouwenskwestie. De Franse premier Pleven heeft alle records gebroken door Zaterdag 7 maal de vertrouwenskwestie te stellen bij de behandeling van de hervorming der sociale voorzieningen en de nieu we belastingmaatregelen. Vrijdag had Pleven reeds de ver trouwenskwestie gesteld op de hervor ming bij de spoorwegen, zodat de Na tionale Vergadering zich vandaag over acht verschillende onderwerpen zal moeten uitspreken. Het „schaduwleger" der V.N. De vertegenwoordigers van. de Oe kraïne, Wit-Rusland en Polen hebben Zaterdag in de politieke commissie der V. N. de Sowjet-Unie gesteund in haar verzet tegen het Westelijke plan voor collectieve veiligheid, vervat in een door elf landen ingediende resolutie. Daarin werd gevraagd het rapport van de commissie voor het bestuderen van collectieve veiligheidsmaatregelen goed te keuren, waarin er bij alle landen op wordt aangedrongen troepen be schikbaar te stellen voor een „scha duwleger" der V. N. tegen agressie. De Sowjet-Unie heeft, zoals bekend, een resolutie ingediend, waarin ver zocht wordt deze commissie op te hef fen en een bijzondere zitting van de Veiligheidsraad te beleggen, teneinde de internationale spanning te vermin deren en te helpen een einde aan de oorlog in Korea te maken. Afgevaardigden uit Chili, Perzië en Israël drongen erop aan, dat In het voorgestelde veiligheidsplan rekening wordt gehouden met de mogelijkheden van ieder land en dat men alle staten in laatste instantie vrijheid van han delen moet geven. Voorts waren zij van mening, dat de te nemen maatre gelen slechts in noodgevallen mochten worden toegepast. De elf Westelijke landen hebben be sloten een artikel aan de resolutie toe te voegen, waarin er bij de Veilig heidsraad ep wordt aangedrongen een periodieke bijeenkomst te beleggen, wanneer de Raad het tijdstip hiervoor geschikt acht. Luit-generaal Erskine, commandant van de Britse troepen in Egypte, heeft medegedeeld, dat het dorp Kafr Abdoe moet worden ontruimd. Een deel van het dorp is vorige maand door Britse tanks met de grond gelijk gemaakt ten hehoeve van een weg naar de water zuiveringsinstallaties van Suez. Vol gens Erskine zijn de overgebleven hui zen door Egyptenaren gebruikt als uit gangspunt voor aanvallen op de wa terzuiveringsinstallaties. Suez blijft gesloten voor leder, die daar niet nodig is ten behoeve van de openbare veiligheid en de volksge zondheid. Zaterdag zijn twee Britse voertuigen tussen Ismailia en Aboe Soeir bescho ten. Een Brit werd zwaar gewond. Een uitgezonden patrouille heeft de in hin derlaag liggende Egyptenaren met mortiergranaten beschoten. Hét Wafdistische blad „Al Balagh" meldt, dat drie Egyptische „verraders", die Vrijdag tijdens een treffen tussen Britten en Egyptische politie en com mando's te Suez op de Egyptenaren hadden geschoten, ter plaatse zijn ge fusilleerd. In Cairo is bekend gemaakt, dat Zondag de beide universiteiten van Cairo zijn heropend. Als zich nieuwe ongeregeldheden zullen voordoen, zal dit besluit worden herroepen. De hevige stormen, die over de Atlantische Oceaan en Europa's Westkust woedden, hebben de scheepvaart ernstig getroffen. Zelfs het grootste schip ter wereld, de 83.000 ton metende „Queen Elizabeth", had het zwaar te ver duren en arriveerde met grote vertraging op de plaats van bestemming. Deze foto werd gemaakt aan boord van een passagiersvrachtschip tijdens (Je jongste storm. Moeizaam ploegt het vaartuig zich voort door de huizen hoge golven. BRITSE SLEEPBOOT „TURMOIL" MAAKTE VAST. De Britse sleepboot „Turmoil" heeft Zaterdag de „Flying Enterprise" op sleeptouw genomen en is thans op weg naar Falmouth. Gezagvoerder Carlsen en stuurman Dancy van de „Turmoil" zorgden voor het bevestigen van de sleeptros, die om de voorsteven van de „Flying Enterprise" is bevestigd. Carlsen was buitengewoon verheugd. Rij zei aan boord van zijn schip te zullen blijven, zulks met het oog op de mogelijkheid van een breken van de sleeptros. Men verwacht, dat de sleep niet voor Woensdag in Falmouth zal aan komen. De Franse sleepboot „Abeidde 25" blijft in de nabijheid; De Amerikaanse torpedobootjager „Willard Keith" heeft vlees, warme koffie, vruchtenkoekjes, sigaretten, kaarsen en lucifers aan boord van de „Flying Enterprise" weten té krijgen. Het heeft kapitein Carlsen en stuur man Dancy heel wat krachtsinspanning gekost, maar zij vonden het de moeite waard. De voorraad kaarsen, hun eni ge licht- en warmtebron, was de avond tevoren uitgeput geraakt. Men heeft besloten geen tweede sleepkabel van de „Abeille" uit aan het schip, dat nog altijd een slagzij van 60 graden maakt, te bevestigen, daar dit de twee opva renden te veel inspanning kost. Men is voornemens een ankerketting te ge bruiken voor het slepen, mocht de ka bel breken. NOG NIET BUITEN GEVAAR. Hoewel het weer veel beter is ge worden, is de „Flying Enterprise" die 3v2 knoop per uur vaart nog niet geheel buiten gevaar. De sleep, die een lengte heeft van 750 meter en nog ca. 300 km. moet afleggen, levert door de mistbanken gevaar op voor de scheepvaart, die gewaarschuwd is uit de buurt te blijven. ALS WAPENSTILSTAND IN KOREA WORDT GESCHONDEN. Chinezen beschuldigen Verbondenen van bombardementen op Mandsjoerije. Volgens in de Amerikaanse pers gepubliceerde berichten zouden de Ver. Staten voornemens zijn een volledige oorlog ter zee en in de lucht tegen communistisch China te beginnen, indien dit een wapenstilstand in Korea zou schenden door opnieuw aan te vallen. De Amerikaanse regering zou thans het volgende standpunt innemen: Alle in handen der communisten zijnde krijgsgevangenen moeten op vrije voeten worden gesteld. De uit wisseling van krijgsgevangenen moet op een bepaalde datum voltooid zijn. De bestandslinie zal worden gevormd door de frontlinie op het tijdstip der sluiting van een wapenstilstand. Indien communisten de bestands linie zouden overschrijden, zal de oor log niet langer beperkt blijven tot Korea. Het communistische China zelf zal dan niet langer worden ontzien. Amerikaanse troepen zouden tegen China niet worden Ingezet en een in val van het Chinese vasteland zou niet worden overwogen. Er zou worden overgegaan tot een blokkade van de „Geen ongehoorzaamheid aan het kerkelijk gezag". ROOMS-KATHOLIEKEN PROTESTEREN TEGEN SLUITING. Zaterdagavond om half elf is de deur vau de Paterskerk van Huissen bij verrassing met beitels gesloopt. Zodra dit was geconstateerd werd een politie man op wacht gezet bij de deur om diefstal van voorwerpen uit de kerk te voorkomen. De gehele nacht was het oude stadje aan de Rijn in rep en roer. Mannen van de Rijkspolitie betrok ken later de wacht bij de geforceerde kerkdeuren, maar van heinde en verre stroomde de r.k. bevolking samen om de kerkdienst van half zes in de Pa terskerk mede te maken. Om vijf uur Zondagmorgen was de stroom niet meer te stuiten en in dich te drommen werd de Rijkspolitie voor bij gelopen en drongen de mensen het kerkgebouw binnen, dat tot in de uiterste hoeken gevuld was. Nog moes ten honderden mensen huiten wach ten. Verslaggevers en fotografen uit bin nen- en buitenland waren aanwezig. Voortdurend flitste het cameralicht om opnamen te maken van deze uitzon derlijke gebeurtenis. Om half zes werd een stille mis op gedragen en toen deze dienst na een half uur geëindigd was, liep de kerk alweer vol met nieuwe gelovigen. Zaterdag was door een actie-comité een pamflet uitgegeven onder het mot to „De stem van het volk is de stem van God". In dit pamflet werd aange toond, dat iedere gelovige het recht heeft om te demonstreren tegen de overeenkomst, welke door de aartsbis schop en de provinciaal der Dominica nen vrijwillig zou zijn aangegaan, n.l. tot sluiting van de kerk op 2 Januari. Een demonstratie in deze geest, aldus het pamflet, is geen ongehoorzaamheid aan het kerkelijk gezag. De Rijkspolitie heeft bewust of on bewust een zeer passieve rol gespeeld. Kennelijk had zij opdracht zich niet tegen het geweld te verzetten. De lei ding van de demonstratie en de propa ganda is in handen van enkele voor aanstaande Huissenaren. Chinese kust, gepaard gaande met het bombarderen van strategische doelen op het vasteland door vliegtuigen of beschietingen. Intussen is er nog niet veel kijk op een wapenstilstand. De communisti sche onderhandelaren hielden ook Za terdag vast aan hun eis om gedurende een wapenstilstand vliegvelden in Ko rea te mogen aanleggen. De Verbon denen hebben deze eis opnieuw cate gorisch verworpen. De geallieerde woordvoerder, gene- raal-majoor Turner, verklaarde: „Wij hebben de communisten medegedeeld, dat zij wel, indien zij dat wensen, kun nen voortgaan met de aanleg van vliegvelden zolang de vijandelijkheden voortduren, doch dat wij er dan tevens voor zullen zorgen, dat hun pogingen op niets zullen uitlopen." De gehele bijeenkomst van Zaterdag werd in beslag genomen door het uit wisselen van wederzijdse onvriende lijkheden. Op de Zaterdag gehouden bijeen komst van de subcommissie voor de krijgsgevangenen zijn eveneens geen vorderingen gemaakt. De Verbonde nen hebben opnieuw een onverwijlde uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen voorgesteld, doch de communisten hebben dit voorstel we derom verworpen. De Chinezen hebben de Ver. Naties er Zaterdag van beschuldigd doelen in Mandsjoerije te hebben doen bombar deren. De afgevaardigde der V. N., generaal Nuchols, verklaarde, dat de beschuldi ging is uitgebracht voor propaganda doeleinden. Hij geloofde echter, dat vorig jaar November een verdwaald toestel van de V. N. bij vergissing een bom op Antoeng, een Chinese stad aan de andere kant van de Jaloe, had laten vallen. Zaterdagavond heeft een Londen» hotel kapitein Carlsen en eerste stuur man Dancy telegrafisch medegedeeld, dat de beste hotelsuites voor hen zjjn gereserveerd. De ouders van de kapi tein, die gisteren uit Denemarken bi Londen arriveerden, zullen in het ho tel blijven tot de komst van hun zoon, De Amerikaanse filmproducer Wal lis heeft maatregelen genomen om het heldhaftig avontuur van kapitein Carl sen te verfilmen. De telegrafist van de „Turmbtt" heeft geseind, dat de kapitein en de stuurman voortdurend over het hel lende dek kruipen om de tros te con troleren, die zij hebben ingevet. De beide mannen hebben zich in de radio hut geïnstalleerd. Ruim duizend leerlingen van de hoogste klassen van kweekscholen, h.b.-scholen, lycea en gymnasia uit alle delen van het land, uitgezonderd de beide noordelijkste provincies, wa ren Zaterdag naar de hoofdstad geko men om bezoeken te brengen aan het Rijksmuseum, het Stedelijk Museum, het Kon. Instituut voor de Tropen en in de middag aan de Stadsschouwburg, waar het A.T.G. een speciale voorstel ling van de „Gijsbreght van Aemstel" gaf, welke voorstelling vooraf gegaan werd door declamatie van een deel van het Wilhelmus door Paul Huf. „De eerste kunstdag in Amsterdam moet gezien worden als een eerste manifestatie naar buiten van de be sluiten, die zijn genomen op een on langs te Amersfoort gehouden congres van onderwijskrachten, dat tot doel had, los van politieke en religieuze overwegingen, op nationale basis sa men te werken om de belangstelling voor het culturele leven in Nederland bij de jeugd aan te wakkeren. Op dit congres werd besloten, dat men een aantal centra zal vestigen voor infor matie, documentatie en initiatief, vooral t.b.v. het platteland en de pro vincie, waar de mogelijkheden tot het kennis nemen van moderne cultuur uitingen veel geringer zijn dan in de grote steden. Initiatiefnemer van één en ander is de heer M. van Zuiden, leraar te Steenwijk. ZHOEKOF DE „RUSSISCHE EISENHOWER"? Het Amerikaanse tijdschrift „Col liers" meldt, dat maarschalk Zhoekof, die de Russische legers tegen de Duit sers aanvoerde, na gedurende de af gelopen vijf jaar geen opvallende rol te hebben gespeeld, thans weer op de voorgrond is gekomen. De Russen schijnen hem tot een soort „Russische Eisenhower" te willen maken. EIGEN PAUS VOOR COMM. CHINA? Volgens missionarissen, die uit com munistisch China te Hongkong zijn aangekomen, hebben de Chinese com munisten aartsbisschop Paul Wang van het diocees Nantsjang in de pro vincie Kiangsi uitgenodigd paus van de R.K. kerk in China te worden. De aartsbisschop had het voorstel van de hand gewezen. Een andere Chinese priester, die zich in gevangenschap bevindt, zou een zelfde aanbod hebben afgeslagen. Wilde zwijnen maken Venray onveilig. Een zwerm wilde zwijnen maakt Venray onveilig. De jagers van Her kenbosch zijn dag en nacht in de weer om de dieren te vangen. Er is al succes geboekt, want er werden er 2 stuks neergeveld, terwijl later de groep werd vermeerderd met 3 stuks. Drie reeën vielen echter ook als slachtoffer. In de loop van Vrijdag stootte men op een kudde van 22 stuks zwijnen, maar deze zochten over de grens in de bossen hun verder heil. DE BILT ZEGT: Vrij zacht. Weersverwachting geldig tot van avond: Nevelig en overwegend droog weer met verspreide opklaringen, z xa tot matige Zuid-Westelijke tot zinde lijke wind. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1