GEZONDHEIDSTOESTAND VAN STALIN ZOU TE WENSEN OVERLATEN ÏUTERS Britten isoleren Suez Ziektebestrijding kan intensiever worden aangepakt Voorzorgsmaatregelen getroffen voor overname van de macht? Geallieerd voorstel tot uitwisseling van gewonden Slecht weer bedreigt de „Flying Enterprise" k SNIPPER NIEUWS „FR AM EGGEN" nog muurvast 2 - 203 rIJSSEL i PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Levende of dode school'1 Specialisten naar Moskou Nieuwe Britse atoomoven? i'i Hoog water in Limburg Zeeuwse fruittelersdag te Goes Bespuiting mag niet aan financieële grenzen zijn gebonden Preparaat voorkomt ziekten (o.a. kanker) bij bomen. Van Riebeeck-feesten begonnen Pagina 4 de etalage van om ter inzage. N. litie te Vlissingen Ivak van 26 Decera- de navolgende voor- gevonden zijn ^ede- een jongensrijwiel, ishandschoen, pakje gen aan zijn bureau ssen alwaar de na- t bevragen dames- en heren enen, portemonnaie's ceintuur sleutelbos, int, broche, tasje, imutsen, vier brei- trik. 3 STAND H. P. E. M., Roosendaal en T. S. v. L. A. Snoek en J. J. van Eekelen v. A. J. Eckhardi lus A., z. v. M. van man; Janneke, d. v. Vlieger; Hubertus G. J. "S. Verstreaten; ijl en M. J. de Dreu; en J. G. Dirks; rmaas en N. Alme- A. J. Verrijzer en 1. v. J. van Keulen v. C. F. van der Johannes C.» z. v. PonseCornells G, Kole; Johannes M., van den Hamer; en A. G. Holt- Galenkamp en ïers 29 j. en P. J. 32 j. en E. Cruca en A. Engelvaarf en K. Laport 24 ft echtg. van P. Ba* de Jonge 79 j.j 1$, tfariam. Johannes A. J., MolCornelia M.t ;te. j. weduwn. K. aangesloten ïekberenhouder, WEMELDINGE. ife, .saai KOOP: VAARSKALF, )0N, A 40 4 SONEEL: gevr., Geref., iet huisel. verk:. 4 k. (8—15 j.J INDEBOOM -1 11, Zwijndrechf, JISHOUDSTER, Herv. Br. N<£ eau oes. „Zeeuwsen ERSEN: ipaleis met citq- rijzen en enormq een filialen of p. Goederen alleen ver- imppaleis J. J. Zn, Middelburg, Tel. 3210. ïginnen wensen i voorspoedig eü euwjaar toe. J, 1z Zn., Vliss. str» Middelburg. t zeer dikwijls, niet zien, omda* ot is. (Douwey mes Marvabroq» wij in alle ma» t U komen zien, in bruin (nw.)ï 5. J. J. COSIJN ïlburg. /an de arbeide: van het loo: arbeid, die hef ent. (Douwesf steedt uw loon okken mil. nw. COSIJN Zn, ir, in zijn wijs. De leerling, iri ïslist. (StaringT, ïerling iedereen i onze jekkers, bont gevoerd, uk ƒ45.-, ƒ55.-! COSIJN Zn, 3 en maakte zp m, als achter boze monden, klappen liever il. regenjassen, stuk voor eert dicht 65.- Zn. Middel» ie streek helpf éne maal; waf geweest, word* Beets). Wij ge- treep door do overalls, duj in 21.50 voop COSIJN Zn, woorden ver waarheid. (Ge- wij dan kort inter jassen zw. J. COSIJN irg. zijn meestal dan hagel op Het verveelt reft hem niet. Ie prijzen, mil. met epauletten 4.95 voor 9.95 1 Zn, Mid- rijkdom weet is de enige dia is. (Melati van is de arbeider nieuwe werk- js ƒ16.95. J. J. n, Middelburg. a U weer: tot week. Steeds steeds goedko- p op schade- gels „Spaarkas Geen filialen. COSIJN Zn, Vliss. str. 42, ddelburg. Uitgave Stichting „Zeeuwsch' Dagblad", Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40 Tel. 2754, Middelburg Korte Hoofdstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2062 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 5 JAN. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: 1ACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.50 u., onder 16.42 u., Maanop 12.21 u., onder з.38 u. Hoogwater op Zondag 6 Jan.; Vlissingen: 9.04 u. 1.30 m., 21.50 1.41 m.; Terneuzen: 9.30 u. 1.51 m 22.16 u. 1.63 m.; Wemel- dinge: 10.28 u. 1.18 m., 23.13 u. 1.34 m.; Zierikzee: 10.08 u. 0.99 m., 22.56 u. 1.15 m. rr ET IS BETER van tegenstanders tl iets te leren, dan hardleers te blij ven en rustig en gezapig in het oude ungetje door te gaan tot het te laat S. Zo kan ieder die oprecht wil luiste- iets leren van het Onderwijscon- dat een dezer dagen door de ren, gres. Partij van de Arbeid is belegd. En, hoewel deze zich dit waarschijnlijk niet bewust is geweest, is het meest leer rijke gezegd door een der debaters, de heer van Gaasbeek uit Utrecht. Naar aanleiding van hetgeen door de spre kers was betoogd (handhaving van het pacifisme, het „vredesverdrag" dus tussen bijzonder en openbaar onder wijs, en het streven naar een nieuwe bestuursvorm voor de openbare school, tot uitdrukking komend in meer zorg- oenschap der ouders en der onderwij zers), merkte de heer van Gaasbeek op, dat men bij dit alles niet mag ver geten, dat er weinig is overgebleven van de oude idealistische leuzen voor het bijzonder onderwijs. Heden ten dage zo zei hij gaat het niet meer om onderwijs, doordrenkt met de be ginselen der ouders, maar om evange lisatie en de doopbelofte der ouders, En ofschoon de wet voorschrijft, dat in iedere gemeente voldoende open baar onderwijs moet worden gegeven, zijn er 300 gemeenten waar dit niet het geval is! De heer van Gaasbeek heeft hier mee willen zeggen: „Mensen, denk er om. De bijzondere school heeft gestre den voor haar recht van bestaan en heeft gewonnen als wij nu niet de strijd aanbinden, dan wordt onze openbare school verdrongen door de bijzondere dan zijn de rollen omge- iteerd en wórden wij overheerst!" UIT LEZEND realiseert men zich plotseling, als met een schok, hoe tegenstander over ons denkt. Hij i-oit geen achting meer voor de voor standers van het bijzonder onderwijs, omdat nij meent, dat ze er met meer ten voire achter staan en hij meent, dat wij er nu op uit zijn het recht der ouders aan te tasten, n.l. dat zij het zyn, die te beslissen hebben in welke geest zij het schoolonderwijs van hun kinderen wensen. Vooral het eerste is een aanklacht, die waard is onderzocht te worden. Is de bijzondere school er inderdaad niet meer, omdat de ouders er zo van door drongen zijn dat hun kinderen bijzon der onderwijs moeten ontvangen? Met andere woorden: Is die „van beginse len doordrenkte levenshouding'die onze vaderen kenmerkte, thans niet meer xenbaar of voelbaar? Of nog an ders: Als er vandaag de dag eens geen andere schooi was dan de openbare, zouden wij aan ook- aiies op ailes zet ten, ons grote financiële offers ge troosten, een nieuwe schoolstrijd strij den voor ons beginsel? Of zit dat be ginsel ons niet zo hoog meer? Of.... is ons beginsel gedevalueerd? Geloven we eigennjk helemaal niet meer dat er een bijzondere school nodig is? Nu ja, we sturen onze kinderen er dan nog wei heen; dat is nu eenmaal zo gewoonte geworden en we voelen het (si misschien ook al niet meer!) als een verplichting die op ons rust door het beamen van het doopsformuiier. iviaar er werkelijk achter staan, met hait en ziel, och..En toch: dat moet! Kealiseer U dat goed: als de bijzondere schooi op niets anders rust dan op tra ditie, op de wil onzer vaderen, die eigenlijk, de onze met meer genoemd kan worden, dan heeft die bijzondere school geen recht van bestaan meer! Ais wij, de ouders, met meer met die schooi meeleven, niet meer gebruik maken van dat onvervreemdbare recht, dat wij die sfeer voor de schoolopvoe- dmg onzer kinderen mogen kiezen, die wij noodzakelijk achten, als wij niet eens meer de moeite nemen de ouder avonden van die school te bezoeken en oie sieer te peilenach, welk recht heelt men dan die mensen, ook die Christenen die menen dat de openbare schooi niet minder te achten is dan de bijzondere, aan te vallen? Dan heeft men dat recht verbeurd. Dan hebben de critici gelijk, die zeggen dat dat bijzondere niet meer is dan een ver- msje en nog slechts gebruikt wordt als evangelisatiemiddel! REN ZONDAGSSCHOOL is een evangelisatiemiddel. Een bijzon- acre schooi mag dat nooit in de eerste piaats zijn. Voorop moet staan, dat zij een school is voor kinderen van Chris telijke ouders, ouders die hun kinde ten „willen doen doordrenken" met de beginselen die zij zelf belijden. Als kinderen van andersdenkenden ook die schooi willen bezoeken omdat het enaerwijs er b.v. beter is dan op de neutrale school, dan zijn zij welkom maar kinderen van andersdenkenden mogen nooit gedwongen worden ons byzonder onderwijs te volgen. Dat is 'n strijd met het recht der ouders waarvoor wij zelf gevochten hebben. uat is een uitdaging aan onze tegen- ganders. Het is zo begrijpelijk dat zij aaartegen in opstand komen en dat zij taarbij aanhangers vinden in die krin- ï«n die altijd voorstanders van bijzon- tor onderwijs geweest zijn. Wij keuren tat niet goed, allerminst! Maar wel menen wij duidelijk te moeten maken, lat de schuld daarvoor ook bij ons 2t. Misschien zelfs in de eerste plaats J'J ons. Het is niet onmogelijk dat er een J'euwe fase in de schoolstrijd voor de staat. Voordat die strijd begint is tet g°ed zich te bezinnen op de doel- itelling en op mede- en tegenstanders. i f onderwijscongres van de P.v.d.A. leett ons nu daartoe opgeroepen. Volgens te Londen uit Rusland ontvangen berichten, zou Stalins gezondheidstoestand oorzaak zijn van groeiende ongerustheid. Begin December zouden vier specialisten uit Wenen en Berlijn naar Moskou zijn geroepen om Stalin te onderzoeken en hoewel hij uiterlijk voor een man van zijn leeftijd gezond lijkt, zouden zijn geneesheren menen, dat een nieuwe hartaanval wel eens het einde zou kunnen betekenen. Om deze reden zouden voorzorgsmaatregelen voor het overnemen van de macht zijn genomen. Indien Stalin mocht overlijden zouden, volgens bepaalde communistische kringen in Londen, Molotof, Beria en Malenkof, allen vice-president van de Sowjet-Unie en lid van het Politburo een drie manschap vormen. Molotof zou Binnenlandse Zaken be heren; Beria, die voorzitter van het driemanschap zou zijn, zou in het bij zonder met de controle van het leger, de contra-spionnage en de inlichtin gendienst belast worden en Malenkof zou gedurende de overgangsperiode toezicht houden op de communistische partij, aldus deze kringen. Volgens -„Reuter" zal de Britse re gering spoedig verzocht worden toe stemming te geven voor de bouw van een „atoomoven", welke genoeg ener gie zou opleveren voor de aandrijving van een vliegkampschip of een elec- trische centrale. In het atoomcentrum van Harv/ell is men van mening, dat de ins'tallatie in een jaar tijds gebouwd kan worden, het zou echter tien jaar kunnen ver gen de operationele moeilijkheden te overwinnen. De installatie zou uranium 235 ver bruiken doch tevens plutonium produ ceren, dat weer als „atoombrandstof" gebruikt kan worden. Naar schatting zou de installatie 30 jaar kunnen wer ken zonder een nieuwe vulüng. Ongeveer 450 gram actief uranium zou meer dan 3000 ton steenkool be sparen. De geleerden van Harwell, zo gaat Reuter verder, hebben een metaal legering ontdekt, die bestand is tegen het atoomkern bombardement. Men voegde hieraan toe, dat Stalins gezondheidstoestand reeds een terug slag op de buitenlandse politiek van de Sowjet-Unie heeft gehad. Het Po litburo zou naar een middel zoeken om tot overeenstemming met de Ver. Staten te komen, teneinde zich gedu rende de overgangstijd geheel aan bin nenlandse zaken te kunnen wijden. In dit verband zou de benoeming van de voornaamste raadsman van de Ame rikaanse regering op het gebied der buitenlandse politiek, Kennan, tot am bassadeur in Moskou in de Sowjet- Unie gunstig zijn ontvangen; men zou hierin een aanwijzing zien van het Amerikaanse verlangen om de betrek kingen met de Russische regering te verbeteren. RUZIE MET DODELIJKE AFLOOP. Gisteravond laat kwam een 47-jarige logementhouder aan de Kloosterdreef te Eindhoven in beschonken toestand thuis. In de keuken ging hij te keer tegen een gast, een 29-jarige chauffeur Toen hij bovendien met een groot mes begon te zwaaien verwijderde de chauffeur zich. Toen hij even later echter weer terug keerde ontstak de logementhouder opnieuw in woede. De gast begaf zich daarop weer naar bui ten, doch de man kwam hem achterna. De gast heeft toen een dolk gegrepen en de logementhouder daarmee zulk een klap op het hoofd gegeven, dat de man aan de gevolgen daarvan in de afgelopen nacht in het Binnenzieken- huis is overleden. De chauffeur is door de politie in arrest gesteld. Een auto verdween. KLOPJACHT DOOR ZUID-BEVELAND. Woensdagavond ontdekte men in Middelburg de diefstal van een per sonenauto. De Rijkspolitie zette met een auto de achtervolging in. Na een lange rit trof men de gestolen auto on beheerd bij de Vlakebrug aan. De dief had ijlings de benen genomen. Van deze diefstal werd de Middelburgse jongeman D. S., verdacht. Inderdaad arriveerde S. korte tijd later per trein in Middelburg en werd aan het station prompt ingerekend. Hij ontkende deze diefstal te hebben gepleegd. Vandaag wordt hij aan de Officier van Justitie voorgeleid. Dc „Turmoil" krijgt assistentie De sleepboot „Turmoil" heeft giste ren vijf vergeefse pogingen gedaan kapitein Carlsen op de „Flying Enter prise" een lijn toe te werpen. Het weer wordt siechter. De zee is onrustig tot ruw, de lucht bedekt en zo nu en dan regent het. Het water slaat over het dek en de dekhut van de „Fiying Enterprise", die nog iets meer slagzij maakt. Het ziet er niet zo mooi uit want de Britse meteorologische dienst heeft gemeld, dat een Zuid-Westerstorm het gebied nadert, waar zich de „Flying Enterprise" bevindt. Later werd ook gemeld dat het mistig werd. De kapitein is niet meer alleen. Een stuurmarihvan de „Turmoil" is er in geslaagd aan boord van de „Flying Enterprise" te komen. De Amerikaanse torpedobootjager „Willard Keuth" is op weg om de tor- Door communisten verworpen De communisten hebben Vrijdag een nieuw voorstel der verbonde nen, dat voorzag in een onverwijlde uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen, verworpen. Door de sub-commissie voor de na leving van een wapenstilstand in Ko rea zijn geen vorderingen gemaakt. De verbondenen hebben de communisten er van beschuldigd vóór het begin van de Koreaanse oorlog Chinese militai ren van Koreaanse afkomst naar Noord-Korea te hebben gezonden. De Chinezen antwoordden dat zij hier mede niets ongeoorloofds hadden ge daan. De communistische onderhandelaren hebben verklaard nimmer te zullen in stemmen met het voorstel der verbon denen om vertegenwoordigers van neutrale organisaties toe te staan te spreken met krijgsgevangenen of bur gers in de door hen beheerde kampen. Zij verklaarden voorts ook nimmer te zullen instemmen met het uitwisselen van (zich in handen der verbondenen bevindende communistische) krijgsge vangenen tegen (in Noord-Korea ver toevende) burgers. Superforten der Ver. Naties hebben met behulp van radar Noordelijke r r i i i DE BILT ZEGT: Weersverwachting geldig tot heden- wond: Later brekende bewolking. ...^jvankelijk zwaar bewolkt met ti- Wk regen en 'n matige tot krach- 7®? duidelijke wind. Later van het (Westen uit opklaringen maar ook No i ^u^en> me^ naar West tot ord-\VeSt draaiende overwegend turn wind- In de middag tempera- eii overal enkele graden hoger dan Tussen twee families in een dorp in Thessalonica in Griekenland is een waar oorlogje ontstaan omdat een schaap van de ene familie op de wei van de andere familie ronddartelde. Men bestookte elkaar vier uur lang met machinegeweren, pistolen en handgranaten. Er vielen twee doden en zes gewonden. De strijd eindigde toen de munitie op raakte. Door een ontploffing in een mijn te Ostrawa in Tsjecho-Slawakije is de productie van een der belangrijkste kolengebieden van dat land volkomen gestremd. De Ford Motor Company heeft van de Amerikaanse regering toestemming gekregen haar prijzen met 5 procent te verhogen. Een toestel van de Roayl Air Force op weg van Singapore naar het eiland Labuan ter hoogte van Noord-Borneo is in zee gestort. Na speuringen bleven vruchteloos. De radiohandel in Noord-Holland heeft zich schriftelijk bij staatssecretaris Cals beklaagt over de „slechte kwali teit" der televisieprogramma's die een rem vormt voor de aanschaf van tele- visie-apparatuur. Gevraagd wordt meer actueel nieuws, meer amusement en minder politiek en reclame voor de omroepverenigingen. >- Een half uur nadat de eigenaar van een rijwielzaak in Leeuwarden naar huis was gegaan om te eten ging het pand in vlammen op, waarschijnlijk tengevolge van een slechte rookgeleiding. vliegvelden en rangeerterreinen in het Noord-Westen van Korea gebombar deerd. In de afgelopen nacht werden Noordelijke troepen aan het front door geallieerde jachtbommenwerpers aan gevallen. Radio-Peking heeft een verslag uit gezonden van een voetbalwedstrijd, gevoerd door Amerikaanse krijgsge vangenen. De namen der deelnemers en de Amerikaanse staten van her komst werden allen genoemd. Weer 160 vrijwilligers naar Korea. - Op 8 Januari a.s. zal opnieuw een Nederlands aanvullings- en aflossings detachement naar Korea vertrekken. Het telt in totaal ongeveer 160 man, onder wie 4 officieren en 14 onder officieren. Commandant van het de tachement is de eerste luitenant der infanterie J. M. Gerverdinck uit Har derwijk. Voorts bevinden zich bij het detache ment een twintigtal militairen, afkom stig van het oorspronkelijke Neder landse detachement Verenigde Naties, die de wens te kennen hebben gege ven, opnieuw naar Korea te gaan. De mannen vertrekken vanuit Southamp ton met een Engels troepenschip. WIT-RUSLAND BESCHULDIGT DE I.R.O. Wit-Rusland heeft in de sociale com missie der Ver. Naties de internatio nale vluchtelingenorganisatie (I.R.O.) er van beschuldigd, een „zwarte han del" in kinderen oogluikend toe te staan. Kinderen uit vluchtelingenkam pen in Frankrijk waren voor de prijs van veertigduizend francs voor een jongen en dertigduizend francs voor een meisje verkocht en naar Zuid- Amerika gebracht, waar zij slecht be handeld werden en van ellende om kwamen, aldus verklaarde de Wit- Russische afgevaardigde Koessof. Ver der uitte Koessof de beschuldiging, dat de I.R.O. vluchtelingen deporteert en spionnen werft voor Amerika. De Sowjet-Russische afgevaardigde, Pawlof, beschuldigde de Amerikaanse autoriteiten van het vermoorden van Sowjet-Russische ontheemden, die naar de Sowjet-Unie wilden terug keren. pedobootjager „Weeks" af te lossen en uit Brest is de zeesleepboot „Abeille 25" vertrokken om de „Turmoil" zo nodig assistentie te verlenen. Naar uit Kopenhagen gemeld werd, zullen de ouders van kapitein Carlsen Zondag naar Londen vliegen op uit nodiging van het Britse blad „Daily Express". De „Fiying Enterprise is eigendom van de Isorandtsen Lines en verzekerd voor een bedrag van X.25Ü.000 dollar, verdeeld over 71 maatschappijen. DE IRENE OLDENDORFF" OPGEGEVEN. De scheepvaartmaatschappij „Egon Oidendorff" te Lübeck heeft dé „Irene Oldendorff", die sinds ouderjaarsavond vermist wordt, opgegeven. Het schip, waarvan 31 December 13 lijken aanspoelden op Borkum, is ver gaan tussen de Wester-Eems en het Huibertsgat. Van het schip heeft men geen enkel spoor terug gevonden. Wel is gisteravond de scheepvaart in de Noordzee opmerkzaam gemaakt op een grote olievlek die vermoedelijk de plaats van ondergang van de vermiste „Irene Oldendorff" aangeeft. NEDERLANDS STANDPUNT IN POLITIEKE COMMISSIE. In de Politieke Commissie hebben gisteren tien sprekers het woord ge voerd over de collectieve veiligheid. Onder hen bevond zich de Nederlan der, de heer D. J. von Balluseck, die zich als voorstander van de Westelijke resolutie uitsprak. Hij was van mening dat het werk van de commissie voor het bestuderen van collectieve maat regelen succesvol was geweest en dat de commissie haar werkzaamheden nog een jaar diende voort te zetten. Sprekend over Zweden's bezwaar om tot „defensieve verdragen en bondgenootschappen" toe te treden zeide von Balluseck, dat Nederland tot de conclusie was gekomen, dat het niet langer mogelijk was neutraal te blij ven, zoals in de eerste wereldoorlog. DE „GEMMA Gistermiddag heeft men in de romp van het Zondag j.l. bij Guethary ge strande Nederlandse tankschip „Gem ma" een gat gemaakt en in het bin nenste van het schip een onderzoek in gesteld. Men heeft echter niet de lijken van de vijf nog vermiste bemannmgsleden gevonden. Zoals gemeld zijn kort na de stranding van de „Gemma" de lij ken van twee leden der bemanning aangespoeld. De Noorse stoomboot „Frameggen" wacht nog steeds op sleepboothulp. Gisteren hebben verscheidene sterke zeeslepers in de buurt gezworven, maar het is nog niet gelukt verbinding te maken met de geleidelijk schever zakkende Noorse stomer. Zolang de zee zo onstuimig blijft ais gisteren en de weerberichten voor spellen nog weinig goeds zal het moeilijk zijn het zo zeer begeerae con tact te leggen. De kapitein, Elf Od- geerd, deelde ons mede, dat het schip zowel het roer ais de schroef heeft verspeeld, zodat het bij het eventuele vlot slepen niet zelf zal kunnen mee helpen, terwijl er bovendien water binnenkomt in het achterruim. Vanochtend vroeg bij hoog water zou opnieuw gepoogd worden 't schip vlot te slepen. Aan belangstelling ont breekt het niet (zie foto) en er is zelfs al een „koek en zopie" op het strand verrezen De aanhoudende regens van de laat ste dagen hebben in de zijrivieren van de Maas, vooral in de Belgische Ar dennen, zulk een vloed veroorzaakt, dat de Maas in Limburg twee meter gestegen is. De zomerbedding is reeds lang niet meer voldoende voor het wassende water. De uiterwaarden zijn op verscheidene plaatsen ondergelo pen. In Geulle is reeds een straat on dergelopen. In het Maasdorp Urmond staan kelders vol water. De boeren in de Maasdorpen zijn reeds ernstig be zorgd. De weiden staan blank. Voor het bouwland zou nog meer hoog wa ter echter fataal zijn. Er staat al grondwater op rogge- en tarwevelden. Het hoge water veroorzaakt bovendien grote hinder voor de scheepvaart. Tanks ingezet tegen sluipschutters De Britse militaire autoriteiten heb ben Vrijdagochtend alle in en uit Suez leidende wegen doen afsluiten. Deze maatregel is genomen n.a.v. de gan- val, die Egyptenaren Donderdag op waterleïdingwerken hebben gedaan, welke toen leidde tot een twee uur du rend vuurgevecht. Vier grote Britse „Centurion"-tanks werden ingezet tegen Egyptische sluipschutters, die zich in huizen bij de drinkwaterinstallaties schuil hiel den. De tanks openden met machine geweren en kanonnen het vuur waar bij twee Egyptenaren werden gedood. In een huis, van waaruit het eerst ge vuurd werd, werd een bom gevonden. Ook werd gisteren veelvuldig ge schoten op het verkeer, dat van de weg tussen het Britse kamp en de wa- terinstallaLes gebruik maakt. Des avonds was het schieten echter opge- „Er rolt geld voor u uit. Veel van het Zeeuwse fruit, dat iiog voor de export niet geschikt is, kan door betere cultuurzorg als ziektebestrijding voor de uitvoer in aanmerking komen. Ik heb nog nooit iemand zich arm zien spuiten, maar wei iemand zich boven-Jan zien spuiten. Voor de be strijding van de ziekten in de fruitteelt geldt vooral: De cost gaat voor de baet uit". Deze woorden sprak gistermiddag ir W. van Soest, Rijkstuinbouwconsulent voor Zeeland en West-Noord-Brabant op de fruittelersdag van de afdeling Zeeland van de Nederlandse Fruittelers Organisatie, gehouden in zaal „Krijger" te Goes. Het was de ervaring van ir va» Soest, dat er in Zeeland niet zo goed gespoten wordt. De basis van een goede bestrijding is de waarneming op het eigen bedrijf. En op grond van deze waarneming moet het bestrijdings- schema worden opgesteld. Een goed begin van de ziektebestrij ding is de winterbespuiting, die niet nagelaten mag worden. Het is n.l. de schurft, die ons ieder jaar voor 'n nieuwe verrassing plaatst en het fruit vergezelt van de wieg tot het graf (het koelhuis). In het jaar '51 was het hard vechten tegen de schurft en dit jaar heeft weer bewezen, dat er geen financiële grenzen mogen zijn voor de bespuiting. De tijdstippen, waarop de bespuiting wordt uitge voerd, zijn zeer belangrijk. Om dit juiste tijdsip te bepalen moet men goed letten op de bladontwikkeling, de sporenuitstorting en de weersomstan digheden. Achtereenvolgens besprak ir van Soest de bestrijding in 1951 van de zaag wesp de tendens van deze plaag is afnemend), de spint (snelle ontwik keling door de goéde bladstand), het fruitmotje, de tortrix (veel voorko mend in Nederland en België), de meeldauw (de plaag voor heel Europa) en de bloedluis. Ook de behandeling van het fruit, zo merkte ir van Soest nog op, laat veel te wensen over. Fruit moet men behandelen als eieren en niet als eierkolen. Ir Peters, tuinbouwconsulent voor Belgisch-Vlaanderen, die met 50 land genoten deze fruitteeltdag bijwoonde, sprak hierna een kort woord van dank voor de uitnodiging om deze vergade ring bij te wonen. HET VERNEVELEN. Dr A. F. H. Besemer, die vervolgens het woord voerde, onthulde dat de ver neveling als ziektebestrijding moge lijkheden biedt. De hoeveelheid be strijdingsmiddelen, die het nevelen vereist bedraagt twee-derde van de hoeveelheid nodig voor het spuiten. De resultaten van beide methoden zijn ongeveer hetzelfde. Het nevelen geeft kostenbesparing en ook arbeidsbespa ring. Dr A. F. H. Besemer waarschuwde tegen het gebruik van de nevelmachi nes. Het nevelen van gifstoffen kan gevaarlijk zijn voor de mens en een afdoende bescherming is zeer aan te bevelen. In de niet verre toekomst zijn dienaangaande voorschriften te ver wachten van de arbeidsinspectie. Behalve vele autoriteiten en deskun digen op landbouwgebied merkten we o.m. onder de talrijke aanwezigen op de burgemeester van Goes, mr W. C. ten Kate. (Voor het verslag van de ochtend vergadering zie men pagina 2). houden. Volgens deze woordvoerder bevonden zich vele Egyptische politie mannen onder de aanvallers. In een Vrijdagavond uitgegeven Brits communiqué wordt gemeld, dat in de afgelopen 48 uur te Suez in to taal zes Britten; vier officieren, een onder-oificier en een soldaat zijn ge wond. Volgens een Egyptisch commu niqué werden 5 burgers gedood en 24 gewond. Berichten die door de Britten te Is- mailia zijn ontvangen, wijzen er op, dat veel vreemdelingen de laatste da gen Suez zijn binnengekomen. Men gelooft dat het hier in hoofdzaak om ieden van het z.g. „Bevrijdingsleger'' uit Cairo gaat. Een Britse militaire woordvoerder verklaarde gisteravond, dat de onrust in Suez de laatste 48 uur merkbaar is toegenomen. Vinding van Amsterdammer. Een Amsterdammer, de heer J. S. de Krey, is er kort na de bevrijding in geslaagd een preparaat samen te stellen, dat na jarenlange proefnemin gen, o.a. door de Flantenziektenkun- dige Dienst te Wageningen, blijkt de vorming van schimmels en het op treden van ziekten o.a. kanker bij bomen te kunnen voorkomen. Prof dr Johanna Westerdijk, direc trice van het phytopathilogisch labo ratorium „Willie Commelin Scholten" te Baair1 en hoogleraar in de phytopa- thologie te Amsterdam en Utrecht, de erkend hoogste autoriteit op dit ge bied, heeft verklaard, dat het mid del in elk geval een infectie van schimmels in een vruchtboom kan te gengaan, waaronder men ook juist die van de appelakker kan rangschikken. Binnenkort komt in Oostzaan een fa briek gereed, waar het middel op groter schaal zal worden vervaardigd, mede voor de export. Met vreugdevuur en klokgelui. Met vreugdevuren en klokgelui is uit Origstad in Transvaal de eerste van de zeven postkoetsen vertrokken, die uit verschillende plaatsen in Zuid- Afrika naar Kaapstad komen, waar zij begin Maart verwacht worden. Minis ter-president Daniël Malan gaf Vrij dag het startschot voor dit begin van de van Riebeeck-feesten.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1