INTERNATIONAAL SCHADUW-LEGER TEGEN AGRESSIE Waterleiding- perikelen Grootste deel nieuwe Sloegronden wordt dit jaar toegewezen Geen „improvisatie" meer zoals bij de aanval op Korea SNIPPER NIEUWS Uitwisseling krijgsgevangenen op basis van man tegen man Twee schepen gestrand op de Nederlandse kust PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Politieke Commissie weer aan het werk Roofoverval op 60-jarige man Arbeiders zagen zich door vuur omringd 1 A Ds Niemoeller in Moskou „Flying Enterprise" nog niet verloren? Wie zullen de gelukkigen zijn? Eerste uitgifte; acht akkerbouw- en twee gemengde bedrijven J Katholiek Huissen in verzet Uitgave Stichting „Zeeuwsch Dagblad", Hoofdkantoor i Goes, L. Vorststr, 90, Tel, 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren Vlissingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2060 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 8 JAN. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Mr W. F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Vrijdag: Zon op 8.51 u., onder 16.40 u., Maan op 11.52 u., onder Ö.59 u., Eerste Kwartier 5.42 u. Hoogwater op Vrijdag 4 Januari: Vlissingen: 7.00 u. 1.57 m., 19.36 u. 1.61 m.; Terneuzen: 7.28 u. 1.80 m., 20.00 u. 1.85 m.; Wemel- dinge: 8.37 u. 1.34 m., 21.05 u. 1.51 m.; Zierikzee: 8.14 u. 1.14 m., 20.48 u. 1.32 m. iiiiiiMiiilllllllllllllllllillllll T N ONZE GEMEENTE is het vorige )>1 jaar door de gemeenteraad besloten tot aansluiting aan de waterleiding. Dat zou ik niet zo erg vinden, indien niet tevens was bepaald, dat alle huis eigenaren nu ook verplicht zijn tot aan sluiting. Ik ben voor mijn gezin voor zien van heerlijk regenwater en heb helemaal geen behoefte aan de water leiding, waarvan het water, naar men zegt, niet deugt voor het wassen en dat gewoonlijk ook niet lekker smaakt. En dan krijgt men toch al die kosten en het ongemak tijdens de aanleg. Nu wil de ik U vragen of het gemeentebestuur inderdaad de bevoegdheid' heeft om de ingezetenen hiertoe te dwingen". Ziedaar de inhoud van een schrijven, hetwelk ik dezer dagen uit één van onze dorpen op Walcheren ontving. Het verzoek was er aan toegevoegd om een antwoord, desgewenst door middel van ons blad. DE KLACHT over de kwaliteit van het leidingwater is niet nieuw. In de afdelingsvergadering der Prov. Staten, waar breedvoerig over het StreekplanWalcheren en het water wingebied Dishoek gesproken is, merk te één der Statenleden op: „Ik geloof niet, dat het water dat wij drinken, ge vaarlijk is, maar goed is toch iets an ders". Een ander lid onderstreepte dit met de woorden: „Vóór de oorlog was het water, dat wij van Biggekerke kre gen, slecht, zonder meer slecht". Een derde Statenlid merkte echter op: „Ik heb de overtuiging dat, wan neer de nodige voorzieningen eenmaal zijn getroffen, de kwaliteit van het wa ter, ook uit Biggekerke, dermate zal worden verbeterd, dat de klachten, die door een ander lid en door andere sprekers naar voren zijn gebracht, tot het verleden zullen gaan behoren, want wanneer deze waterwinning niet méér behoeft te produceren dan de capaciteit toelaat, dan mankeert er aan dat water niets; dan is dat water even goed als het water, dat gewonnen wordt bij Oranjezon". Prof. Krul, de directeur van het Rijks instituut voor Drinkwatervoorziening, knoopte zijn antwoord over de kwali teit van het water vooral aan deze laatste opmerkingen vast en zei o.a.: „Op het ogenblik functionneren nog de uitermate gebrekkige zuiveringsinstal laties van vroeger, die er in de loop van de tijd niet beter op zijn geworden. Over vier maanden hebt U echter wa ter, dat in kwaliteit niet onder doet voor het beste belegen water uit „de Oranjezon". Er is dus alle hoop dat het water Straks heel wat beter van kwaliteit zal zijn. O OED EN WEL, zal misschien mijn briefschrijver zeggen, al wordt het water dan straks ook als het „beste be legen Oranjezon-water", zulks neemt toch die akelige verplichting tot aan sluiting, met alle narigheid en kosten daaraan verbonden, niet weg. 't Behoeft voor hem intussen geen vraag te zijn of de gemeenteraad de bevoegdheid heeft de aansluiting ver- plichtend te stellen. Arresten van de Hoge Raad laten hierover niet de min ste twijfel bestaan. Wei blijft echter dan nog de vraag waarin hij niet alleen staat en welke in de loop der jaren reeds heel wat va ker is gesteld of men met die ver plichte aansluiting toch in feite niet te ver gaat. En vaak hoo. t men dan de opmerking er bij dat de watervoorziening een aan gelegenheid is, welke alleen de eige naars der woningen aangaat en waar mee de Overheid zich niet kan inlaten zonder in strijd te komen met het be ginsel van souvereiniteit in eigen kring. Is dezp opmerking juist? Of moeten we het zo zien, dat de watervoorziening in de woningen niet uitsluitend een privé-aangeiegenheid is, maai' ook wel degelijk tot de Overheids sfeer behoort? M.i. is alleen reeds ais we letten op de volksgezondheid deze laatste zienswijze de juiste en zijn bepaalde re gelingen hier alleszins gerechtvaardigd. Dat enkele woningen waaronder ook die van mijn briefschrijver be hoorlijk, laat ik zelfs aannemen „heer lijk" drinkwater het ben, dit neemt toch met weg, dat zulks bij velen vaak ge heel anderom is. Bovendien moet men deze zaak ook in breder verband zien. Men moet niet alleen ietten op de toestand in eigen woning, eigen omgeving en eigen ge meente, maar men moet evenzeer oog hebben voor de toestanden verder van huis,, in andere gemeenten, voor welker voorziening de waterleiding eveneens moet dienen. Terecht is eens opgemerkt: „De ge meenten staan niet los van elkander, maar maken deel uit van een hogere gemeenschap, die solidariteitsplichten oplegt. En wil de exploitatie van een waterleidingmaatschappij niet op een fiasco uitlop.'n, dan is het noodzakelijk, dat in de verschillende, tot haar wer kingssfeer behorende gemeenten, een groot aantal aansluitingen tot stand komt". Dit alles moet men wel terdege goed in het oog houden. En meestal is het zo dat men later dankbaar is voor waar men eerst zo veel bezwaren tegen had. Ik twijfel niet of bij mijn briefschrij ver en meerderen met hem zal dit ook wel zo worden. De waterleiding is van groot nut voor mem. en dier. Niet het minst ais het „best belegen water" is. N. J. Hs. De Politieke Commissie der Verenigde Naties heeft gisteren, na een reces van tien dagen, haar werkzaamheden hervat. Zij begon met het in behande ling nemen van een door elf staten ingediende resolutie, waarin steun wordt gegeven aan voorstellen van de commissie voor het bestuderen van gemeen schappelijke, door de Ver. Naties te nemen maatregelen, „om de kansen op oorlog te verminderen". De elf indienaars z\jn: de Ver. Staten, Groot-Brittan- nië, Australië, België, Turkye, Frankryk, Joego-Slavië, Brazilië, Canada, de Philippïjnen en Venezuela. De Sowjet-Unie heeft reeds verklaard de voor stellen der commissie „in strjjd met het Handvest" te achten, daar zij niet voorzien in inschakeling van de Veiligheidsraad, waar Rusland en de andere grote mogendheden over het recht van veto beschikken. In de resolutie werden alle staten leden der Ver. Naties verzocht strijd krachten in gereedheid te houden, om aan een aanval het hoofd te kunnen bieden, en om het opgeven van militaire deskundigen, die technische adviezen kunnen geven. De commissie voor het bestuderen van collectieve maatregelen heeft een rapport bij de politieke commissie in gediend, waarin wordt voorgesteld: 1. Het instellen van een internatio naal „schaduw''-leger om weerstand te bieden aan agressie. 2. Een stelsel van economische maatregelen, dat ten doel heeft een aanvaller te blokkeren. 3. Diplomatieke en politieke sanc ties, om te verzekeren dat een land, dat een oorlog is begonnen, geheel van de rest van de wereld wordt af gesneden. Cohen verklaarde, dat in het rapport De Amerikaanse afgevaardigde Ben de nadruk gelegd wordt op het belang van een onmiddellijk optreden in geval De 60-jarige metselaar J. Ruesink is Woensdagavond omstreeks half acht voor zjjn woning te Varsseveld door een onbekende met een knuppel neergesla gen. De aanvaller heeft daarna de met selaar beroofd van het geld dat deze in zjjn zak had (ongeveer f 1500). De Rijkspolitie uit Varsseveld en Ter- borg is onmiddellijk met het onderzoek begonnen. Zij vond een met bloed be smeurde knuppel in de tuin van de wo ning van R. Later op de avond is met een speurhond een onderzoek ingesteld te Laag Keppel. De heer R. woonde de laatste tijd al leen, aangezien zijn vrouw in een rust huis vertoeft en zijn zoon in militaire dienst is. Hij kreeg een diepe hoofd wonde tengevolge van de toegebrachte slagen, maar was in staat naar het op enige tientallen meters verder gelegen stationsgebouw te gaan. Daar werd hij door een dokter behandeld. Aceton veroorzaakte brand. Drie arbeiders in een carosseriefa- briek aan de Broekseweg te Eindhoven zagen zich, toen zij zich gistermiddag bij een gaskachel stonden te warmen, plotseling door een muur van vuur om ringd, welke van de vloer tot het dak reikte. Twee hunner slaagden er in, ten koste van lichte brandwonden aan hoofd en handen, naar buiten te komen. De derde, een zekere Verbeek, kwam echter te vallen, waarop zijn kleren vlam vatten. Met zware wonden werd hij later naar het Binnenziekenhuis overgebracht. De brandweer had het vuur snel on der de knie. De oorzaak van dit merk waardige ongeval was een bus aceton, welke was omgevallen. De vloeistof had zich over de vloer van de werkplaats verspreid en was vervolgens langzaam beginnen te verdampen. Toen 't uiterst brandbare gas de gaskachel bereikte vloog het in brand, met een enorme vuurontwikkeling als gevolg. k In Moskou is gisteren Litwinof, de vroegere Sowjet-minister van Buiten landse Zaken, ter aarde besteld. Gro- myko leidde de dragers van de baar. Churchill zal met Truman de kwestie bespreken van de Japanse erkenning van het nationalistisch China, verneemt Reuter. Het is een van de belangrijkste kwesties tussen de Ver. Staten en En geland want het laatstgenoemde land heeft Peking erkend. De prijzen voor Austin-automobielen in Engeland zijn verhoogd. De export-prijzen zijn het zelfde gebleven. Libye heeft de nieu we titel van Faroek „Koning van Egyp te en de Soedan" erkend. Volgens dr G. J. van Heuven Goedhart, de hoge commissaris der Ver. Naties voor vluchtelingen zullen, na de opheffing van de internationale vluchtelingenor ganisatie, nog 1.250.000 vluchtelingen hulp nodig hebben. Nederland heeft per 1 Januari de handel in vis met Bel gië en Luxemburg geliberaliseerd. Van Belgische zijde zou hiertegen bezwaar betsaan. De N.C.R.V. verzoekt ons mede te delen dat de in enkele bladen gepubliceerde berichten over een her haling, op Vrijdag a.s., in het N.C.R.V.- televisieprogramma van de uitzending van een avondwijding uit de Ned. Herv. Kerk te Blaricum voorbarig zijn. Als gevolg van afzetmoeilijkheden worden bij de wol- en katoenfabriek Schrader, Schneider, Tyert en Co te Delden veer tig textielarbeiders ontslagen. van agressie. Naar zijn mening zou het plan een „improvisatie" zoals bij het uitbreken van de Koreaanse oorlog niet nodig maken. De Australische afgevaardigde Hood zeide, dat de indieners van de resolutie niet de Veiligheidsraad opzij wilden schuiven. Dit lichaam had zijns inziens echter bewezen niet altijd te kunnen werken. Het rapport der commissie voor het bestuderen van collectieve maatregelen moest beschouwd worden als 'n „catalogus of handboek"; de Vei ligheidsraad of de Algemene Vergade ring zouden moeten beslissen welke bij zondere maatregelen zouden moeten worden genomen. Hood verklaarde voorts, dat zijn land accoord gaat met het instellen van een militaire adviescommissie. Zweden bleek voorstander van een collectief veiligheidssysteem op basis van uitspraken van de Veiligheidsraad, ook al achtte het 'n veiligheidssysteem, gebaseerd op eenstemmigheid der grote mogendheden (waar het voorgestelde stelsel tengevolge van het vetorecht op neerkomt) gebrekkig. De Britse afgevaardigde Jeyn Coul- sen zeide, dat het rapport getuigde van een „verdienstelijke mate van overeen stemming tussen de verantwoordelijke landen". Hij achtte het, vooral met Ko rea voor ogen, een verstandige voorzorg om collectieve maatregelen te overwe gen. Hierop werd de vergadering verdaagd tot vandaag. De Russische ijiinister van Buitenlandse Zaken, Wysjinsky, zal dan het woord voeren. Ds Martin Niemoeller, leider van de Protestantse Kerk in Duitsland, is in gezelschap van zijn dochter Ada te Moskou aangekomen. Hij werd op het vliegveld begroet door aartsbisschop Macari en vertegenwoordigers van de Russische orthodoxe kerk. I.V.V. MELDT: TOENEMEND VERZET IN OOST-EUROPA. Het Internationaal Verbond van vrije vakverenigingen meldt, dat het volks verzet tegen communistische dictatuur in Oost-Europa toeneemt, vooral ln Hongarjje, Bulgarije en Roemenië. Het I.V.V. dat zich beroept op „bron nen achter het ijzeren gordijn", zegt voorts dat in één nacht veertienduizend mensen door de Roemeense autoriteiten uit de Joego-Slavische grenszone zijn gedeporteerd. Van hun kant hadden de Bulgaren 2000 en de Hongaren 10.000 gëzinnen van de grenzen weggevoerd. In Roemenië is sabotage aan de orde van de dag. President Truman betuigt instem ming met geschenk van Koningin Juliana. President Truman heeft uiting ge geven aan zijn grote instemming met het voornemen om ter gelegenheid van het bezoek van H. M. ae Koningin aan de Verenigde Staten een geschenk in de vorm van een carillon namens het Nederlandse volk aan het Ameri kaanse aan te bieden. Australische vliegers in het vuur. Dezer dagen ontmoette een uit 12 Meteors bestaand Australisch „Squa dron" ten Noorden van Pjongjang een groep van meer dan 50 Mig-15 toestel len, Het daarop volgende luchtgevecht was het grootste en hevigste dat de Australiërs tot dat ogenblik hadden meegemaakt. Het duurde tien minuten. Na twee minuten slaagde flying officer Bruce Gogerly uit Nieuw-Zuid-Wales er in een der Mig-straaljagers het on derspit te doen delven. Een ander Rus sische jachtvliegtuig werd door ver scheidene andere Austalische vliegers onschadelijk gemaakt. Een der „Mete ors" verloor, vermoedelijk door een treffer, niet minder dan achtduizend voet hoogte: het cockpitdak vloog van het toestel, maar het kon toch nog be houden aan de grond komen. Nieuw geallieerd voorstel Woensdag hebben de geallieerden te Pan Moen Djon voorgesteld de krijgs gevangenen op basis van man tegen man uit te wisselen. De dan overblijvende krijgsgevangenen zullen tegen burgers worden uit gewisseld. Tenslotte zullen alle Koreanen, die te kennen geven zich in Noord of Zuid-Korea te willen vestigen, naar het gebied hunner keuze worden terug gevoerd. Alle krijgsgevangenen, die niet naar dat gedeelte van Korea, waar zij van daan komen, wensen terug te keren, zullen op erewoord worden vrijgelaten; zij moeten beloven niet meer aan een strijd in Korea te zullen deelnemen. Vertegenwoordigers van het inter nationale Rode Kruis zullen volgens het geallieerde voorstel alle krijgsgevan genen en burgers man voor man onder vragen naar hun wensen m.b.t het ge bied waar zij zich willen vestigen. Er wordt uitgegaan van de toestand op 25 Juni 1950. Personen, die op die datum wettig hun verblijfplaats in Noord- of Zuid-Korea hadden, worden in eerste aanleg overeenkomstig hun toen gel dende status beoordeeld, waarbij zij dus thans in de gelegenheid worden gesteld deze status desgewenst te veranderen. De geallieerde legerleiding maakte na de Woensdag gehouden bijeenkomst van de sub-commissie voor de krijgs gevangenen melding van een uitlating van de Noord-Koreaanse generaal Lee Sang-Tsje, die zou hebben gezegd dat de communisten „uit politieke overwe gingen" niet konden instemmen met be paalde delen van het voorstel der ver bondenen. Zo zouden zij van mening zijn dat de uitwisselingen van militairen en burgers afzonderlijk moeten geschieden. Ook radio-Peking heeft zich in de af gelopen nacht afwijzend over het geal lieerde voorstel uitgelaten, opmerkend, dat de Noordelijken slechts 11.000 Ame rikaanse krijgsgevanenen bezitten en de Amerikanen 167.000 communisten. De „Philippe l.cL" kwam gisteravond vlot Twee schepen zijn gisteren gestrand voor de Nederlandse kust. Het Noorse vrachtschip „Frameggen", groot 2068 brt liep anderhalve kilometer ten Zui den van Petten op de Hondsbosse Zee wering en sloeg daarin een gat van en kele meters doorsnede. B(j Vlissingen is gisterochtend vroeg ter hoogte van de „Schoone Waardin" het Franse m.s. „Philippe l.d.", groot 5800 brt op de dijk gevaren. Men wist dit schip gisteravond om half zeven met behulp van zeven sleepboten los te trekken. Het Noorse schip zou door machine- schade in moeilijkheden zijn geraakt. Het strandde om half zeven en werkte zich toen recht de dijk op. De „Fra meggen" is 309 voet lang en werd in 1948 in Stavanger gebouwd. Het schip is eigendom van de Rederij Vindegge A.S. te Oslo. Men hoopte het schip tegen de avond vlot te krijgen. Het bij Vlissingen gestrande schip is eigendom van Rederij Dreyfus et Cie te Parijs. Het raakte buitengaats Vlis singen stuurloos en verzocht om sleep boothulp. De toesnellende vaartuigen konden het schip niet tijdig genoeg bereiken zodat het strandde. Door de sleepboten „De Schelde" en „Blanken burg" van L. Smit en Co, Rotterdam en de Belgische sleepboten „Directeur Kapitein aan boord gebleven. Volgens de Rotterdamse vertegen woordiger van de maatschappij waartoe de „Flying Enterprise" behoort, is het schip nog steeds drijvende op een af stand van 300 mijl ten Zuid-Westen van Ierland. In de buurt bevindt zich de Amerikaanse torpedobootjager „John W. Wiek". De Engelse sleepboot „Turmeil" is op weg naar het schip. Volgens telegram men van de „John W. Wiek" staat het hoofddek van de „Flying Enterprise" onder water. Kapitein K. Carlsen is alleen aan boord gebleven teneinde te voorkomen, dat het schip het eigendom wordt van degeen, die het bergt. De maatschappij van bet vaartuig zou een hoge prijs moeten betalen, indien niemand aan boord zou zijn als het in veiligheid ge bracht zou worden. De torpedobootjager „John W. Wiek" seinde bemoedigende boodschappen naar de kapitein, afkomstig van zijn fa milie en van de maatschappij. Het is thans bekend, dat in de loop van het jaar 1952 het grootste gedeelte van de gronden in de nieuwe Sloepolder definitief zai worden verpacht namens het ministerie van Financiën door de Rentmeester der Domeinen te Breda. Er zullen dit jaar acht akkerbouwbedrijven, waarvan de grootte zal variëren van 80 tot 42 H.A., alsmede twee gemengde bedrijven van ongeveer 20 H.A. worden uitgegeven. In het eerste halfjaar van 1952 zullen bjj openbare kennis geving gegadigden voor deze bedrijven worden opgeroepen. Een oppervlakte van ca. 75 H.A. blijft nog over voor het stichten van fruitteeitbedrijven, ter wijl ongeveer 45 H.A. voorlopig in reserve zal worden gehouden. In Augustus 1950 werden de gronden in de nieuwe Sloepolder, die 450 H.A. groot is en die uit zeer zware kleigrond bestaat van overal meer dan een meter dikte, voorlopig voor twee jaar ver pacht. Er waren toen ongeveer 350 lief hebbers en ca. 25 gegadigden konden worden geholpen, hoofdzakelijk boeren, die hun land ln de omgeving van de nieuwe polder hadden. De eerste oogst, uitsluitend koolzaad, is over het ge heel genomen een succes geweest. Dit tweede jaar is weer in hoofdzaak kool zaad ingezaaid, maar ook wat gerst, wintertarwe, suikerbieten enz. DE BEDRIJFSGEBOUWEN. De voorlopige pacht zal eindigen na het roven van de oogst 1952 en dan zal tot definitieve uitgifte worden overge gaan van het reeds genoemde aantal bedrijven. De daarbij behorende gebou wen zullen door de Staat worden ge bouwd en gehoopt wordt, dat dit jaar en in 1953 de bouw zijn beslag zal hebben gekregen. In Februari a.s. zullen acht landbouwschuren worden aanbesteed. Het ligt in de bedoeling dit jaar nog drie pachterswoningen aan te besteden. Bij deze (losstaande) boerderijen en schuren behoren zovele arbeiderswo ningen. Op de twee gemengde bedrij ven komt alleen een woonhuis en een schuur. Met de bouw daarvan hoopt men eveneens het volgende jaar gereed te komen. Deze laatste bedrijven heb ben hun weilanden langs de kreek aan de Zuid-Bevelandse kant. RUIMTE VOOR VEE. In alle te bouwen schuren zal ruimte zijn voor zes stuks vee, maar er bestaat mogelijkheid tot uitbreiding. Bij elke boerderij wordt ruimte open gelaten voor een wagenloods, één of meer silo's, een boomgaardje voor eigen gebruik en een moestuin. De boerderijen krijgen pannen daken, evenals de schuren, en zullen zó worden gebouwd, dat men van eentonigheid niet zal kunnen spreken. In de plannen Is een erfbeplantingsplan opgenomen, dat werd samengesteld in overleg met de Prev. Planologische Dienst, de Rijkslandbouw- en de Rijks- tuinbouwconsulent en de afd. Land schapsverzorging van Staatsbosbeheer. Dit laatste lichaam maakt ook het be plantingsplan voor de „aankleding" van de polder, de omliggende gedeelten op het oude land van Walcheren en Zuid- Beveland. WATERLEIDING EN ELECTRICITEIT. In de gehele polder zal waterleiding worden aangelegd. Eerstdaags zal de N.V. Waterleiding Mjj „Zuid-Beveland" een begin maken met de aanleg. De waterleidingbuizen zullen deels uit eternit, deels uit plastic bestaan (het laatste voor de kleinere buizen). Bo vendien zal de polder worden aange sloten op 't electriciteitsnet. De bouw kosten per boerderjj, met inbegrip van het in orde brengen van het erf en de aanleg van waterleiding en electriciteit belopen een ton. Op de vraag, aan wie de bedrijven zullen worden toegewezen, kan nog geen antwoord worden gegeven, aange zien de minister van Financiën nog geen richtlijnen heeft vastgesteld. On getwijfeld zal na de oproep blijken, dat de Zeeuwen het grootste aantal goede candidaten opleveren Met nadruk dient te worden gezegd, dat de voorlopige pachters aan hun pacht geen enkele recht of voorrecht kunen ontlenen om als definitieve pachter in aanmerking te komen. DE FRUITTEELTBEDRIJVEN. Over de vorm en het tijdstip van toe wijzing der gronden voor fruitteelt, waarvoor ca. 75 H.A. is bestemd, kon den nog geen nadere mededelingen wor den gedaan. Wel is bekend, dat het een aaneen gesloten oppervlakte is in het (Zie vervolg op pag 2). Het Noorse schip „Erameggen" op het strand. Gerling", „Michiel Gerling", „Fred Ger- ling", „Georges Letzer" en „Adrien Let- zer" werd het vlotgetrokken. De boot is op de rede van Vlissingen ten anker gegaan. Een kapel werd gesloten. De katholieke bevolking van Huissen onder de rook van Arnhem is in ver zet gekomen tegen een besluit van da aartsbisschop-coadjutor mgr Alfrink om de openbare kapel van de paters Domi nicanen in Huissen definitief te sluiten. Een groep van 400 Huissenaren is van plan komende Zondagmorgen om vijf uur met bijlslagen de gesloten kerkdeur open te hakken. Ze beroepen zich op een oud kerkelijk gebruik, dat zegt dat geldige toegang tot een gesloten kerk en erediensten moet worden verleend wanneer de gesloten deur door het volk wordt opengebroken. Oorzaak van dit alles is, dat de Pa ters in Huissen de pas opgerichte pa rochie in Utrecht zullen gaan beheren, waardoor de kloostergemeenschap in Huissen een meer besloten karakter krijgt. De katholieke Huissenaars zou den dan in de kapel geen geldige H. Mis meer kunnen horen en er evenmin meer kunnen biechten. Ned. Herv, gemeente te Engelbert zonder kerkelijke colleges. De Ned. Herv. gemeente te Engel- bert by Groningen zit zonder kerkelijke colleges. Kerkeraad, kerkvoogdij en no tabelen hebben hun functies neergelegd. De aanleiding is het ontslag dat dé godsdienstonderwijzer, de heer D. van Eek, heeft genomen. De Herv. gemeen te kail n.l. geen predikant betalen en de geestelijke verzorging was sinds 1943 achtereenvolgens aan vier godsdienst onderwijzers opgedragen. De heer van Eek was de vierde én de beste; hij zag kans het verslapte kerkelijke leven weer op poten te zetten. Financiële moeilijkheden bleven echter en men trachtte daarom tot combinatie met dè naburige kerkelijke gemeente Middei- bert te komen. Een verzoek daartoe» werd afgewezen. Toen zocht men com tact met Westerbroek met het voorstel dat de godsdienstonderwijzer in beidé gemeenten een halve week zou werken. De raad voor de tractementen vond dat niet goed, omdat hij op het standpunt stond, dat men bij combinatie wel ge zamenlijk een predikant zou kunnen sa lariëren. Engelbert wilde echter de heer van Eek houden. Zeer gehandicapt door het feit, dat hij, geen predikant zijnde, niet de bevoegdheid heeft de sa cramenten te bedienen heeft de heer van Eek zich nu teruggetrokken. Hij zal wellicht trachten naar een andere kerli over te gaan waar de overgang tot da predikantsbevoegdheid minder moeilijk is, zo vernam het A.N.P. Van de zijde der Synode der Ned. Herv. Kerk is er op gewezen, dat een bevordering van godsdienstonderwijzer tot predikant niet altijd is uitgesloten. Uiteraard na een onderzoek natuurlijk. Haagse jeugd ontstak vreugde vuren. Baldadigheid bleef niet achterwege. Gisteravond heeft de Haagse jeugd feest gevierd toen op zes plaatsen in da residentie, onder het wakend oog van de politie de brand werd gestoken in enorme stapels kerstbomen. Duizenden bomen waren daartoe bijeengebracht voordat ze door de asman konden wor den meegenomen. Overigens zijn door baldadige jonge lui nog vele „fikkies" gemaakt en moest de politie wel ingrijpen om erger te voorkomen. Opgeschoten jongelui gooiden daarbij met stenen door win kelruiten. Een 22-jarige tekenaar gooi de 'n aantal rotjes op brandende kerst bomen. Htj ligt thans met brandwonden in het ziekenhuis evenals een 13-jarigè knaap die met een zak vol rotjes te dicht bij een brandende boom kwam en verwondingen opliep toen het vuurwerk plotseling ontbrandde. Een jongen van negen stak een blik met benzine aan. Ook hij kwam er lelijk vanaf. DE BILT ZEGT; Weersverwachting geldig tot heden avond: Kouder. Wisselend bewolkt met nu en dan buien, sommige met hagel of natte sneeuw. Krachtige en nu en dan harde wind, aanvankelijk tussen West en Zuid. Ruimend naar Noord-West, Kouder.

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1