TEN NOORDEN VAN B0RKUM VERGING SCHIP OP RAADSELACHTIGE WIJZE EEN STEN ER Vastberaden houding van Engeland Koninklijke familie vierde Oudejaar RT Pleven vraagt het vertrouwen Overeenstemming over de 50*000 krijgsgevangenen 2 Ministers spraken tot landgenoten overzee >52 en el, uw 2595 M PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Opnieuw eiste de zee haar tol Van de 22 opvarenden spoelden dertien lijken aan Nederland maakt zelf nylonsl SNIPPER NIEUWS «De vrede winnen" „Maak U vrij" Zaandams gezin dakloos in ar 7 ^DEL s5>OsSg><i Goes isrederij KERIJ 2219 at aam .2816 ëntèle Uitgave Stichting „Zeeuwseh Dagblad", rjfdkantoor i Goes, L. Vorststr, Tel. 2438, bij geen gehoor voo# advertenties 2970, voor redactie ,35. Giro 274289. Kantoren l jssingen Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg Korte ftoordstraat 35. Tel. administratie £009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD Ie JAARGANG No. 2059 Abonnementsprijs ƒ0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 2 JAN. 1952 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Vhecta*: JACQ DE §MIT Medewerkers: Mr W F. E. baron van der Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen, J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Donderdag: Zon op 8.51 u., onder |6.38 u.; Maan op 11.41 u., onder u. Hoogwater op Donderdag S Jan.: Viissingen: 6.07 u. 1.81 m., 18.40 u. 1.85 m.; Terneuzen: 6.38 u. 2.00 m., 19.08 u. 2.06 m.; Wemel- dinge: 7.53 u. 1.48 m., 20.18 u. 1.65 m.; Zierikzee: 7.30 u. 1.26 m., 20.02 u. 1.44 m. 1111 Dinsdagavond laat heeft de Fran se premier, Pleven, in de Nationale Vergadering de vertrouwenskwes tie gesteld op het ontwerp van wet voor het begrotingsevenwicht. Donderdagmiddag zal over deze kwestie worden gestemd. Tevoren had de minister van Finan ciën, Mayer, verklaard, dat Frankrijk in 1S51 dertig procent van zijn begroting had besteed voor militaire uitgaven en dat zonder buitenlandse hulp het land piet in staat was de wederopbouw te bekostigen, zich in Europa te bewape nen en een oorlog in Indo-China te voe ren. Hij zei, dat het nodig was zich gro te opofferingen te getroosten. Bij het wetsontwerp gaat het niet om structurele hervormingen, doch om be perkte maatregelen, die niet uitgesteld kunnen worden. Onze eerste zorg is het opheffen of verminderen van het be grotingstekort, aldus Mayer. De commissie voor financiën had uit het wetsontwerp 'n clausule geschrapt, die de regering toestaat bij decreet in de genationaliseerde industrieën en de sociale verzekeringen bezuinigingen door te voeren. Tevens had de commis sie de meeste van de nieuwe belastin gen, die 160 milliard franc moeten op- Brengen, verworpen zonder andere be lastingen in plaats hiervoor '-oor te stellen. Het nieuwe jaar brengt voor de Ne derlandse vrouw meteen de eerste ge heel Nederlandse nylonkous. Vandaag wordt die zuiver vaderlandse kous ge sponnen in de nieuwe enkalonfabriek bij Emmen van de A.K.U. Op deze wijze wordt 'n begin gemaakt met de geleidelijke in bedrijfstelling van de fabriek, zonder dat daaraan ove rigens enige bijzondere plechtighoid nl wprden verbonden. Men verwacht, dat de nieuwe fabriek binnen afzienbare tijd voldoende enka- longaren zal produceren om volledig ni de behoefte van de Nederlandse ver werkende industrie te voorzien en te vens hoeveelheden voor export beschik baar te stellen. Behalve garens voor kousen, zullen tricotage- en weefgarens worden vervaardigd, alsmede garens voor technische doeleinden. De produc tie van de enkalonvezel is eveneens in het fabricageprogramma opgenomen. Kapitein en stuurman van Noorse tanker verdronken; opvarenden van „Oestav" gered OPNIEUW HEEFT DE ZEE SLACHTOFFERS GEëlST. In een vliegende storm ls Maandag tussen Westereems en Hulbertsgat ten Noorden van het eiland Borkum het uit Lubeck afkomstige schip „Irene Oldendorfl" vergaan vvaarby naar men aanneemt 21 opvarenden en een loods zijn omgekomen. Der tien lyken zyn aangespoeld. In de Golf van Biscaye is de brug van een Noors tankschip weggeslagen waarbjj de kapitein en een tweede stuurman verdronken. Voorts is een Nederlander omgekomen bjj een brand op een Zweeds schip en zpn twee Duitse schepelingen omgekomen door kolendampvergiftiging toen zjj met hun schip in Groningen lagen. Gelukkig zjjn de opvarenden van het Noorse tankschip „Oestav" allen ge red. Dit schip was, zoals gemeld, in de Golf van Biscaye in tweeën gebroken. NOG MEER SCHEPELINGEN OMGEKOMEN. De brand, die Dinsdagochtend vroeg uitbrak op het Zweedse schip „Inge borg" moet de mannen in hun slaap hebben verrast. Het schip was Vrijdag avond met stukgoederen uit Schotland vertrokken en Maandagavond in Go thenburg aangekomen. De kapitein en het merendeel van de bemanning waren aan land gegaan om de jaarwisseling te vieren. De brand ontstond om drie uur in de morgen in het verblijf van de bemanning in het achterste gedeel te van het schip. Dit lag juist naar de windzjjde, zodat het vuur zich snel ver breidde, Daar het schip bovendien en kele honderden meters stroomopwaarts in de Götarivier lag verankerd, en de havenkaden waren verlaten, duurde het enige tijd voordat men aan de wal de brand bemerkte. Door luid schreeuwen en het gebruik van de stoomfluit wisten de zich aan boord bevindenden de aan dacht te trekken. De eerste hulp kwam van twee drijvende brandspuiten. Na twee uur was men het vuur mees ter. De drie opvarenden van het Duitse schip „Helmut" dat in het Starken- borghkanaal in Groningen ligt, hadden Oudejaarsavond gevierd in een ruimte zonder luchtafvoer en waar een kachel brandde. Ze werden direct naar het Academisch ziekenhuis overgebracht waar men kunstmatige ademhaling toe paste. Voor twee hunner, beiden 17 jaar oud, kwam hulp te laat; de toestand van de derde, een 21-jarige scheeps jongen was te middernacht redelijk Sief»? Wenseevaar was nog niet gewe- DE „OESTAV". Van de in tweeën gebroken „Oestav" waren drie-en-dertig leden van de bemanning gered. Het Zwitserse schip Lucern" wist echter van het ronddrij vende voorschip de kapitein met zijn vrouw en acht leden van de bemanning in veiligheid te b-engen zodat hier geen slachtoffers zijn te betreuren. Het vergaan van de 1700 brt metende Irene Oldendorff" is een volkomen raadselachtig geval. Het begon met de mededeling van het Noord-Duitse kust station Radio Nordeicb, dat op Borkum de stoffelijke overschotten van 13 zee lieden waren aangespoeld. Een loods schip meldde later, dat de „Irne Olden dorff" In de nacht van Zaterdag op Zondag was gepasseerd zonder de loods af te kunnen zetten. De reddingboot Insulinde" is Dinsdagochtend vroeg uitgevaren en heeft de gehele dag de zee afgezocht ten Oosten van Schier monnikoog. Men heeft echter niets ge vonden. Men acht het niet onmogeljjk, dat het schip op een mjjn is gelopen. Er zjjn echter geen noodseinen opgevangen terwijl de op Borkum aangespoelde lij ken wel zwemvesten droegen. En dit duidt er toch op, dat de bemanning enige tijd van voorbereiding heeft ge had om van boord te gaan. DE NOORSE TANKER. „Nog nooit In mijn zeemanstijd heb ik een storm van dergelijke kracht meegemaakt", verklaarde gisteren de stuurman van het Noorse tankschip „Trix", dat na een zware rets door de Golf van Biscaye in de haven van Fal mouth aankwam. Hij vertelde, dat de kapitein en de tweede stuurman over boord waren geslagen toen de brug wegsloeg. Vijf leden van de bemanning werden gewond. DE „GEMMA' Op Oudejaarsavond is de laatste hoop vervlogen ua» <-» --- motorkustvaarder „Gemma" overleven den zijn. Spaanse zeepolitie trof het op de rotsachtige klippen van St Jean de Luz te pletter geslagen wrak aan en zij zo min als de vertegenwoordigers van de N.V. Teerbedrijf te Uithoorn hebben teken van leven kunnen waarnemen. Intussen zijn drie stoffelijke overschot ten aangespoeld en geïdentificeerd. Bovendien heeft een schip gemeld in zee nog twee stoffelijke overschotten te hebben waargenomen Verklaring van Robertson Egyptisch blad zet aan tot moord Generaal Sir Brian Robertson, de Britse opperbevelhebber in het Midden oosten, heeft verklaard, dat Engeland „de vrijheid van het Suezkanaal zal handhaven. „Terrorisme" zou geen invloed hebben op de Britse „vastberaden- heid". De Engelse strijdkrachten zouden zo nodig geweld met geweld beant woorden. „Wij hebben voldoende strijdkrachten tot onze beschikking en wij genieten de steun van andere landen", zei lijj. De Engelse regering zal echter krach tig blijven aandringen op aanvaarding van het vier-mogendhedenvoorstel. Zij hoopt, dat Egypte aan het plan zijn me dewerking zal verlenen. Sir Brian zei, dat zijn verklaring volledig ondersteund werd door premier Churchill. Het linkse blad „Al Gemheur al Mis- ry" heeft een beloning van duizend Egyptische ponden (9700 gulden) uitge loofd voor de Egyptische commando, die de Britse bevelhebber in de kanaal zone, generaal Sir George Erskine, om het leven brengt. Tevens stelt het blad 100 Egyptische ponden beschikbaar voor ieder, die een Brits officier om het leven brengt. De Britse ambassade te Cairo heeft officieel geprotesteerd tegen het arti kel. In de Britse nota wordt gezegd, dat de ambassade „ingelicht is omtrent dt houding van de Egyptische regering ten aanzien van het artikel". Dinsdagavond heeft Amr. Pasja, de onlangs uit Londen teruggeroepen Egyptische ambassadeur die tot raads- CHURCHILL VERTROKKEN. Zij het na enige moeilijkheden. Premier Winston Churchill en zjjn adviseurs zijn Maandag aan-boord van de „Queen Mary" uit Southampton naaf de Ver. Staten vertrokken. Op het laatste ogenblik waren er nog moeilijkheden. Een koerier, die Chur chill belangrijke papieren had gebracht, werd aan boord onwel. Hij werd naar pen ziekenhuis overgebracht, waar hij ia overleden. Een uur voor het vertrek demon streerden 70 leden van de bemanning namens de 1000 opvarenden tegen de arbeidsvoorwaarden. Een woordvoerder van de Bond van Zeelieden wist hen over te halen hun werk te hervatten. Tien minuten voor het vertrek verlie ten 20 zeelieden het schip, doch ook zij lieten z.ich overreden aan boord terug te gaan. ma»i voor buitenlandse zaken van ko ning Faroek is benoemd, een uur lang gesproken met de Britse ambassadeur in Cairo, Sir Ralph Stevensen. Olie voor Engelands lampen. Te Londen is officieel hekend ge maakt, dat de Basrah Petroleum Com pany negen maanden voor de als doel gestelde datum begonnen ls met de productie van olie in het concessiege bied in Zuid-Irak. De export In 1952 wordt geraamd op 2.2 millioen tón. Een productie van 8 millioen ton per jaar wordt tegen eind 1955 gegarandeerd. i Te zijnen huize te Ermelo is Maan dag plotseling overleden prof. dr Ph. Kohnstamm, oud-hoogleraar In de pae- dagogie. Het dagelijks bestuur van de federatie van Nederlandse opticiens organisaties heeft een spoedvergade ring gehouden, om te spreken over het loslaten van de ziekenfondsvergoedin gen op brilleglazen. Er werd een motie aangenomen, waarin wordt aangedron gen op overleg. Het hoofdbestuur van het Rode Kruis heeft een telegram ont vangen van de commandant van de in de Koreaanse wateren vertoevende Hr Ms „Van Galen",-waarin deze namens de opvarenden de dank overbrengt voor de Kerstgaven van het Rode Kruis. Bij decreet van de voorzitter van de naionale raad van Joego-Slavië zijn 3800 gevangenen in Joego-Slavië in vrijheid gesteld, Een Belgische in specteur die al sinds acht dagen vermist werd, werd gisteren door twee agenten in de straten van Brussel herkend. Toen zij op hem toestapten trok hij zijn re volver en vuurde op hen. De agenten beantwoordden het vuur, waarop de in specteur zichzelf dood schoot. De be weegredenen van zijn optreden zijn on bekend. Nieuwjaarsboodschap van Churchill. Premier Churchill heeft in zijn nieuw jaarsboodschap verklaard, dat de be langrijkste Britse taak in 1952 moet zijn: de vrede winnen „door een poli tiek van kracht". Sprekende over een „vreemde leer, die snel zwakheid uitbuit doch weifelt tegenover kracht", voegde Churchill hier aan toe: „als hoofd en middelpunt van het gemenebest moeten wij met an dere volken van de vrije wereld samen werken, opdat onze levenswijze kan worden beveiligd". „Slechts een Engeland, dat in zijn eigen levensonderhoud voorziet, zou een goede bijdrage kunnen leveren aan de oplossing van de wereldproblemen", al dus Churchill. Ir H. J, Giessen emigreert naar Nieuw-Zeeland, Ir H. J. Giessen, inspecteur van de Ned. Heide Mij te Breda, zal 5 Januari a.s. met het m.s. „Skaubruyn" naar Nieuw-Zeeland imigreren. Tot zijn op volger is benoemd ir J. de Wolf te Arn hem. De emigratie van de heer Giessen heeft een tweeledig doel. Op de eerste plaats ls het zijn bedoeling zich in Nieuw-Zeeland als particulier te vesti gen. Daarnaast heeft hij verschillende opdrachten te vervullen, die belangrijk kunnen zijn voor de emigratie van Ne derlanders naar Nieuw-Zeeland. In het bijzonder zal hij zich oriënte ren over de mogelijkheid in hoeverre Nederlandse intellectuelen en technici een passend emplooy in Nieuw-Zeeland kunnen vinden. Vele van zijn opdrachten liggen op cultuur-technisch en zakelijk terrein. Ir Giessen is voor Zeeland geen on bekende. Hij was o.m. betrokken bij di verse ruilverkavelingen in Zeeland en Brabant en had de supervisie bij de uit voering van cultuur-technische werken voor de herverkaveling van Walcheren. Nieuwjaarsboodschap van Stalin tot Japan. Op verzoek van het Japanse nieuws bureau Kyodo heeft maarschalk Stalin een nieuwjaarsboodschap aan het Ja panse volk gezonden. „Het is voor een Sowjet-Russische minister-president geen gewoonte, zijn goede wensen aan een andere staat te doen toekomen", aldus Stalin in deze boodschap, „doch de sterke sympathie van de Sowjet-Unie voor het Japanse volk, dat onder vreemde bezetting is gevallen, brengt mij er toe een uitzon dering te maken". Stalin wenst het Ja panse volk „volledig succes in zijn dap pere strijd voor de onafhankelijkheid van zijn land" De S.U. begrijpt ten volle het lijden der Japanse bevolking en leeft met haar mee, overtuigd, dat de bevolking van Japan er in zal slagen de onafhan kelijkheid voor haar land te verkrijgen, zoals de bevolking der Sowjet-Unie erin slaagde zich van bezetting te bevrij den", aldus deze boodschap. Auto tc water; een dode. Dinsdagavond om 10 uur is een auto uit Drachten te Leeuwarden In een gracht gereden. Een der drie jeudige inzittenden kwam om het leven. De auto werd bestuurd door de 26- jarige mej. W. Numan uit Drachten. Zij kon met hulp van een schipper de auto verlaten; de andere twee inzitten den konden pas worden bevrijd, toen 'n kraanwagen de auto op het droge had gebracht. Zij werden in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis in Leeuw arden vervoerd. Daar is de 18-jarige de Groot uit Drachten overleden. De toe stand van zijn plaatsgenoot, de 18-jari- ge T. van der Werff, is niet zonder ge- Automohilist reed met 90 km snelheid op vrachtauto. Gistermorgen is op de Rijksweg Den HaagRotterdam, en Oosten van Delft 'n ongeluk gebeurd, dat bijzonder goed is afgelopen. Te omstreeks zeven uur was de 57-jarige heer Spaans, direc teur van de N.V. Philips' te Brussel, die de dag te voren de begrafenis van het stoffelijk overschot van het echtpaar de Vries had bijgewoond, met zijn auto op weg naar Brussel, toen hij nabij Delft met een snelheid van ongeveer negen tig kilometer per uur op een vracht auto reed. De bestuurder bleef onge deerd. De auto werd aan de voorzijde totaal ingedrukt. (Van een speciale verslaggever) Prinses Margriet heeft Dinsdag in Sankt Anton op de ski's haar eerste lauweren verdiend. In een slalomwed- strjjd voor kinderen won zjj de zesde Prijs, waarbij zij talrijke oudere kinde ren ver achter zich liet. De Oudejaarsavond heeft de konink lijke familie, tezamen met de 300 gas ten gevierd. H.M. de Koningin, Prins Bernhard en de Prinsesjes begaven zich echter vóór de jaarwisseling te middernacht naar °gje Jerde^verdie- dachten te beleven met de Nederlan ders in het vaderland", zo zeide Prins Bernhard. Het gehele koninklijke gezin was Dinsdag weer vroeg op de been en liet zich zelf door de dicht neervallende sneeuw niet weerhouden de dagelijkse afdalingen te maken. Dinsdagochtend heeft de dorpsmuziek van Sankt Anton onder leiding van de schoolmeester Salzman de langver wachte kans gekregen de koninklijke gasten een aubade te brengen. Staande voor hotel Post werd deze muzikale at tentie door Koningin, Prins en Prinses jes in ontvangst genomen. Later op de dag had de Koningin een telefoonge- Pan Moen Dj on De commissie voor de kwestie der krijgsgevangenen is gisteren bijeenge weest. Volgens schout-bij-nacht Libby, afgevaardigde der verbondenen in deze sub-commissie, hebben de Noordelijken ondubbelzinnig doen uitkomen, dat zij de gevraagde inlichtingen over 50.000 gevangenen zullen geven. De bijeenkomst was in vriendschappelijke sfeer verlopen. Generaal Howard Turner, de gealli eerde afgevaardigde in de sub-commis sie voor toezicht op een wapenstil stand, had minder goed nieuws. Hij verklaarde, dat men hierover In een impasse was geraakt. Nederlandse geest kan ook in de vreemde doorwerken De minister-president dr W. Drees heeft in een oudejaarstoespraak, die Maandag door radio Nederland Wereldomroep werd uitgezonden, het woord gericht tot onze landgenoten buiten het Kijk in Europa, op de wereldzeeën, de Nederlandse emigranten, de Rijksgenoten in Suriname en de Antillen, de mannen en vrouwen van Nederlandse nationaliteit, die leven en werken in Indonesië, de mannen van leger en marine, en de vrijwilligers op Korea. Het verheugde hem, dat velen onzer emigranten echte pioniersgeest bleken te bezitten, dat het hun goed gaat en dat zij tevens Nederland een goede naam weten te bezorgen. „Gij of uw nakomelingen zullen op den duur opgaan in de bevolking van uw nieuwe vaderland", zo zeide hij, „dat is onvermijdelijk en dat is nodig voor de eenheid van dat land. Dat sluit echter niet uit, dat iets van de Neder landse geest en de Nederlandse tradi ties doorwerkt in de nieuwe omgeving en dat lang de heugenis blijft aan het stamland vanwaar men gekomen ls". Spreker zeide te beseffen, dat de po sitie van de talrijke mannen en vrou wen van Nederlandse nationaliteit, die leven en werken in Indonesië, ook nu het losstaat van het koninkrijk, vaak moeilijk en onzeker is, maar dat zij doorwerken is van hoge waarde. „Wij gevoelen ons met hen sterker verbon den dan ooit'. Tenslotte bracht hij dank aan hen, die militaire en maritieme dienst op het ogenblik verre houdt van het vader land en in het bijzonder aan de vrijwil ligers op Korea. De minister van Overzeese Gebieds delen, ir L. A. H. Peters, heeft zich in een nieuwjaarstoespraak, welke door radio Nederland Wereldomroep van nacht om half twee werd u»-gezonden, in het bijzonder gericht tot de Rijks genoten in de West. In deze boodschap memoreerde hij de verschillende belangrijke gebeurte nissen op staatkundig gebied, welke hebben plaats gevonden, gedurende de korte tijd, welke verstreken is sedert zijn vertrek uit Willemstad einde Maart van het vorige jaar. „En nu is, om tot het sluitstuk en de bekroning van de staatkundige her vormingen in de West te komen zo vervolgde hij voor elk der beide West-Indische Rijksdelen door de landsregeringen een studiecommissie ingesteld ter voorbereiding van de Ron detafel-conferentie om in onderling overleg een vorm te zoeken voor een nieuwe rechtsorde voor het koninkrijk". Hij sprak vervolgens zijn verwachting uit, „dat deze nieuwe verhouding nog dit jaar haar vaste vorm zal krijgen en dat zij zal bijdragen om de eeuwenlange verbondenheid tussen Nederland, Suri name en de Nederlandse Antillen te bestendigen". De Noordelijken hadden het voorstel der verbondenen, om hun eis tot inspec tie vanuit de lucht te laten vallen, in dien de Noordelijken niet meer blijven staan op het toekennen van het recht van herstel van vliegvelden tijdens een wapenstilstand, „vierkant van de hand gewezen". BRIEVEN. Maandag hebben de communisten te Pan Moen Djon 980 brieven van krijgs gevangenen aan de Ver. Naties over handigd. Op de enveloppen stond behal ve 't adres van de krijgsgevangene, ver meld „Het Chinese comité voor wereld vrede tegen Amerikaanse agressie, Pe king, China". De verbondenen hebben' 26 brieven voor Amerikaanse krijgsgevangenen overhandigd, waaronder drie voor gene- raal-majoor Dean, de bevelhebber van de Amerikaanse 24e divisie infanterie. Radio-Peking heeft Dinsdag 'n nieuw jaarsboodschap van generaal Peng Teh- Hoeai, de Chinese bevelhebber in Ko rea uitgezonden, volgens wie in de af gelopen veertien maanden 490.000 man der verbonden troepen zijn uitgescha keld. Hjj zei voorts, dat 2500 vliegtui gen der verbondenen neergeschoten of beschadigd waren. „De overwinning is in onze hand en indien de Amerikanen hun gokspel op het Koreaanse slagveld hardnekkig voortzetten, zullen zij nog rampzaliger verliezen en nederlagen lijden", zei de generaal. Genietend van zon en sneeuw staan de Prinsesjes Beatrix en Irene gereed om er met de ski's op uit te trekken. sprek met Prinses Wilhelmina op Het Loo. In een kort gesprek, dat wij met ds Koningin mochten hebben, drukte Hare Majesteit haar voldoening uit over hei feit, dat alle hotelgasten haar en haaf gezin ongestoord laten genieten van eeft VHSi'S" wintprsnortvaoantie zonder dat De prestaties van de Prinsessen Bea trix en Irene zijn de laatste paar jaar steeds beter geworden en men kan hei dan ook thans wel rekenen tot de meei geoefende skiers, die men hier in Sank Anton de stijle bergen ziet afkomen. Di kwaliteit van de sneeuw is ondanks hel feit, dat er weer een flinke hoeveelheid is gevallen, nog steeds niet ideaal etl ook de zon overgiet het plaatsje niét overdadig met haar stralen. Nieuwjaarsdag heeft de massale uit tocht ingeluid van wintersporttoeristen die naar hun woonsteden en werk te rugkeren. De exprestrein naar Parijs was Dinsdagavond zo vol, dat talrijke passagiers zich met staanplaatsen moesten tevreden stellen. De koninklij ke familie zal waarschijnlijk tot medio Januari In Sankt Anton blijven. Petroleumtoestel viel om. Een felle brand heeft Maandag bin nen een half uur tijds een woning tè Zaandam in de as gelegd. Een petroleumtoestel, dat te dicht bij een brandend gascomfoor stond, heeft de brand veroorzaakt. Het vuur greep in het houten huisje zo snel om zich heen, dat niets gered kon worden. Dé bewoners, de heer en mevrouw Huis man werden met brandwonden over dekt naar het gemeente-ziekenhuis ver voerd. Een voorbijganger, de heer C. Plek- ker, slaagde erin het 9-jarig zoontje, dat zich bij het uitbreken van de brand in de kamer bevond, te redden. De ouders waren dermate overstuur, dat zij zelf niet bij machte waren hun kind in veiligheid te brengen. Felle brand In Groningen. Een felle uitslaande brand heeft in de vroege ochtend van de le Januari gewoed in het perceel Damsterdiep 42a te Groningen, bewoond door de familiê d. Spa en enkele inwonende families. Het vuur breide zich snel uit en nog voordat de Groningse brandweer met groot materiaal gearriveerd was, stond het perceel in lichter laaie. Ook een aangrenzend graanpakhuis kreeg vuurschade. Het perceel, dat zich uitstrekt over een breedte van twee straten, brandde totaal uit, terwijl ook de inboedel voor het grootste gedeelte verloren ging. Een restaurantbedrijf alsmede enkele naastgelegen percelen liepen grote brand- en waterschade op. DE BILT ZEGT; Wisselend bewolkt met nu en dan buien, sommige met hagel vf natte sneeuw. Krachtige tot harde, in 't Zui den van het land tot stormachtige aan wakkerende wind tussen West en Zuid- West. Weinig verandering ln tempera tuur. Kwestie der Amerikaanse vliegers voor de Ver, Naties? Mike Mansfield, een vertegenwoordi ger van Amerika in de Ver. Naties, heeft na een onderhoud met president Truman verklaard, dat de president ge zegd heeft „ernstig te overwegen" de kwestie der in Hongarije gearresteerde Amerikaanse vliegers voor de Verenig de Naties te brengen. Hij zou ook „an dere maatregelen" overwegen. De kwestie diende voor de Ver. Naties ge bracht te worden „teneinde alle feiten aan het licht te brengen" zo had Tru man gezegd. De Hongaarse beschuldi gingen waren geheel ongegrond. mm

Zeeuwsch Dagblad | 1952 | | pagina 1