De vraag naar de economische toekomstmogelijkheden werd sterker ZEELAND IN 1951: VOL VAN GEBEURTENISSEN Werkloosheid was in het afgelopen jaar zeer gering. Een belangrijke verbetering De grote tre k MaanHag 31 Dec. '1951' ZEEUWSCH DAGBLAD Het is niet gemakkelijk in enkele zinnen een karak terisering te geven van het jaar 1951 voor de provincie Zeeland. Niet omdat er zo weinig is ge beurd, maar omdat hetgeen zich afspeelde zo ver scheiden is en zo ontzettend veel terreinen raakt. Het beeld van het jaar zou worden verwrongen, indien dat alles tot één uitgangspunt zou worden terugge bracht en het zou aan de veelzijdigheid van het leven, zoals dat zich in onze provincie in het afgelopen jaar heeft ontwikkeld, ernstig tekort doen. Er komt nog iets bij. Als wij een overzicht geven van de belangrijkste gebeurtenissen van dit jaar, dan is de keuze subjectief. Was het ook zo belangrijk en raakte het de mensen? Wie kan dat beoordelen? Een overzichtschrijver moet aan de oppervlakte blijven; hij kan niet dóórstoten naar de intenties en de mo tieven. Hij kan slechts trachten, de feiten overden kende, iets meer te weten te komen van de achter grond der dingen. Zo ook nu. Mogen wij het mis schien zó stellen, dat in 1951 onder de Zeeuwen meer is gaan leven de vraag naar de mogelijkheden van economische ontplooiing en, daarmede gepaard gaan de, een zich meer bewust worden, dat deze mogelijk heden gevonden moeten worden vooral met het oog op het komende geslacht? Hoe ontwikkelde het economische leven in onze provincie zich in het afgelopen jaar? Ziedaar zo'n vraag, waarmede men eigenlijk alle kanten uit kan. Veel verschil met de andere provincies zal er wel niet zijn: de moeilijkheden zijn algemeen. Hier en daar kwamen in Zeeland nieuwe industrieën tot stand of werden bedrijven uitgebreid. Belangrijk was het be zoek, dat minister van den Brink in November aan Zeeland bracht. Niet zozeer vanwegen de onmiddel lijke resultaten, maar wel vanwege het feit, dat de be windsman van Economische Zaken een uitstekend en practische volledig inzicht ontving met betrekking tot de moeilijkheden en de mogelijkheden op industrieel gebied in ons gewest. Het bezoek van minister van den Brink was geen beleefdheidsbezoek, maar een werkbezoek, waarvan ongetwijfeld het ge volg zal zijn, dat in Den Haag met de speciale vraag stukken van Zeeland nog meer dan voorheen reke ning zal worden gehouden. Over de noodzaak en de mogelijkheid van industrialisatie schrijven wij nu niet: dat is pas zeer uitvoerig gebeurd. Slechts hier de op merking, aanknopend aan de stelling, die wij in de inleiding verwerkten: er zal in Zeeland nog heel wat moeten gebeuren, voordat de geestelijke instelling zich zó heeft gewijzigd, dat hier geen onoverkome lijke bezwaren voor meer industrieën meer aanwezig zijn. Dit zal een langdurig proces zijn. Moeilijkheden rondom het E. T. L Ook over de moeilijkheden, die rondom het Economisch Technologisch Instituut zijn gerezen, kunnen wij kort zijn. Het was te betreuren, dat de gang van zaken de goodwill, die dit voor Zeeland zeer belangrijke instituut zo hard nodig heeft, niet bevorderde. De fouten, die in de voorgaande jaren werden gemaakt, waren oorzaak, dat de zaak spaak liep. Het schijnt, dat de lucht thans weer wat is gezuiverd en wij zien met span ning uit naar het rapport, dat het hoogste college in onze provincie, de Prov. Staten, over de kwestie zal uit brengen. Intussen moesten Ged. Sta ten, door de minister daartoe gedron gen, de directeur van de Prov. Plano logische Djenst ontheffen van zijn toe zicht op het E.T.I. Hierdoor werden in elk geval de verhoudingen weer zui ver gesteld. In Januari deed een nieuwe dienst zijn intrede in onze provincie, n.l. de Rijksnijverheidsdienst, door de benoe ming van ir J. v. d. Kooij tot Rijks- nijverheidsconsulent. Reeds vele ad viezen heeft deze dienst verstrekt aan tal van ondernemers, die vragen had den over technische aangelegenheden in hun bedrijven. Dat deze in vele ge vallen de efficiëncy opvoerden en de wijze van productie verbeterden, mag met dankbaarheid worden vastgesteld. Hoewel niet specifiek Zeeuws mag in dit algemene overzicht zeker niet de vermelding ontbreken van de be langrijke Beneluxconferentie in Goes medio Juli. Waarschijnlijk nog nooit zag Goes zovele bewindslieden binnen zijn vesten. Helaas waren de resulta ten niet in overeenstemming met de hooggestemde verwachtingen: de weg naar de economische eenwording der drie landen is niet gemakkelijk. Er was weinig werkloosheid. De polsslag van het economische le ven kan worden bepaald, als men aan dacht schenkt aan de arbeidsmarkt. Doet men dat, dan was 1951 voor Zee land een gunstig jaar. Want de werk loosheid was, in vergelijking met andere provincies, zeer laag. Normale ver schijnselen als seizoenwerklooshcid de den zich uiteraard voor en het alge meen optredende verschijnsel van een zekere werkloosheid In de bouwbedrij ven, eerst door de bouwstop en later door de financieringsmoeilijkheden, liet ook Zeeland niet ongemoeid, maar in het algemeen moet worden gezegd, dat er dit jaar arbeid en dus brood was voor allen, die in Zeeland aan het pro ductieproces wilden deelnemen. Het prettige hierbij was ook, dat practisch alle jongens, die uit Indone sië terugkeerden (ook hier arriveer den de laatsten in de loop van het jaar), weer aan een baan konden wor den geholpen, dank zij de medewer king van het grootste gedeelte van het bedrijfsleven. Reeds werd aandacht besteed aan de mogelijkheid van een toekomstige werkloosheid in onze provincie. Er werd op 10 October een Zeeuwse com missie voor de werkverruiming geïn stalleerd, die o.m. tot taak zal hebben een inventarisatie op te stellen van cultuurtechnische werken, die ingeval van werkloosheid tot uitvoering kun nen worden gebracht. Laten wij ho pen, niet dat het bij de plannen blijft, maar dat zij in geen geval uit een oog punt van gedwongen werkverruiming aan de orde komen! Weer twee Kamers van Koophandel. Per 1 Januari 1951 waren er in Zee land weer twee Kamers van Koop handel en Fabrieken, waarmede de toestand van voor 1942 werd hersteld. Of wij hiermede zo blij moeten zijn valt te betwijfelen. In een kleine pro vincie als de onze is één Kamer vol doende. Nu er twee zijn moet er ern stig voor worden gewaakt, dat zij niet hun eigen weg gaan. En waarvan het gevolg kan zijn, dat b.v. in Den Haag tegenstrijdige adviezen en verzoeken Worden ontvangen. Het hoeft natuur lijk niet zo te zijn, maar het is niet denkbeeldig. Ook uit een oogpunt van ongewens te isolatie zijn er bezwaren in te bren- Sen tegen de huidige constellatie. En kele symptomen daarvan werden he laas reeds openbaar, doordat de Ka- iner voor Zeeuwsch-Vlaanderen be sloot het E.T.I. geen subsidie te ver lenen en ook geen medewerking te Beven aan de grote tentoonstelling, die ui 1953 in Zeeland zal worden gehou den. Jammer, deze besluiten. Hoe genoegelijk was het bezoek dat de Ouden van Dagen uit Oud-Vosse meer in Juli mochten brengen aan het Paleis Soestdijk. Op de foto wordt Opa Dam uit Nieuw-Vosmeer aan de Koninklijke familie voorgesteld. Visserijresultaten niet ongunstig. Over de visserij kunnen prettiger mededelingen worden gedaan dan het vorige jaar. Deze van zovele factoren afhankelijke bestaansbron, die in enige gemeenten is geconcentreerd, kon zich dit jaar weer enigszins her stellen van de enorme Slagen, (met name betreft het hier de mosselvisse rij), die haar in 1950 waren toege bracht door de parasiet „mytilicola in- testinalis", welke wonderlijk genoeg dit jaar plotseling wegbleef. In het voorjaar werd een grote protestverga dering belegd door de Stichting Zeeuwse Visserijbelangen (die helaas nog niet voldoende medewerking krijgt van de diverse vissersvereni gingen), waarin met grote nadruk werd gevraagd om steun van het Rijk. Uiteindelijk werd f 250.000.beschik baar gesteld als een crediet voor de exploitatie van mosselpercelen in de Waddenzee. Over de voorwaarden, waarop dit geschiedde, waren de be trokkenen niet zo te spreken. Maar hoe het zij: mosseltelers en -handela ren mogen met dankbaarheid terug zien op het afgelopen jaar. Er was on gedachte en onverwachte uitkomst. De verte lokte vele Zeeuwen. De emigratie uit Zeeland kwam dit jaar beter op gang. De belangstelling wordt over het algemeen groter. Nog wel nergens heeft het vertrek zo'n hoge vlucht genomen als b.v. in Fries land, waar hele rijen families emigre ren, maar de verte lokt toch ook steeds meer Zeeuwen. Enige tijd geleden is een Hervormde Emigratiecommissie in het leven geroepen. Verreweg de meeste Zeeuwen emigreerden door de bemiddeling van de Chr. Emigratie Centrale, die in alle punten der pro vincie contacten bezit. Laten we, om ons overzicht van het economische leven te besluiten, nog vertellen, dat dit jaar zowel de Tucht rechtspraak voor de Voedselvoorzie ning als die voor de Prijzen werd op geheven, hetgeen wijst op een weer normaal worden der verhoudingen. Economische delicten worden nu be handeld door de speciale Economische Kamer bij de Middelburgse Recht bank. Dc electrificatie vorderde. Nauw met de ontwikkeling van de bedrijvigheid in de proumcie hangt de ele.ctriciteitsvoorziening samen. Wel nu, 1951 was wat dit betreft, een be langrijk jaar. Met kracht werd verder gewerkt aan de voltooiing van het be kende 25 millioenen-project en heel wat is reeds klaar. Een mijlpaal werd bereikt in de nacht van 3 op 4 Fe bruari, toen voor het eerst vanuit Noord-Brabant via de 50 KV. koppel- lijn stroom Zeeland binnenkwam. In de loop der volgende maanden, toen door onvoorziene omstandighe den soms de stroom uitviel, bleek reeds duidelijk, van hoe groot belang deze koppeling aan het grote Neder landse net is: met slechts luttele mi nuten onderbreking kon de stroomle- vering worden hervat via deze leiding. In Westdorpe vorderde de bouw van het nieuwe schakelstation en op 12 November werd te Vlissingen de eer ste stalen kolom voor de nieuwe cen trale geplaatst. Na een nogal vinnige strijd besloten de Prov. Staten tot staking van de verkoop van kleine electrische appara ten door de P.Z.E.M. Deze maatschap pij heeft aan het einde van het jaar een obligatielening van 7 millioen gul den uitgegeven ter financiering van de uitbreiding der electrificatie. Deze lening is belangrijk overtekend, zodat de voortgang van het project is ver zekerd. Interessant is het in dit verband te weten, dat de PZEM., die nog altijd een N.V. is een privaatrechtelijk lichaam dus en geen publiekrechtelijk lichaam, zoals vooral de socialisten in de Prov. Staten er enige jaren geleden van wilden maken, niet gebonden was aan het beruchte rentepercentage van 4, dat geldt voor gemeenten, provin cies en polders, en dus hoger kon gaan, hetgeen de lening deed slagen. Indien de P.Z.E.M. een doodgewoon provinciaal bedrijf zou zijn geweest, zou de financiering de grootste moei lijkheden hebben gebaard. Vervoer over Zeeuwse stromen steeg. Het vervoer over de Zeeuwse stro men steeg in 1951 nog steeds. Het lijkt wel, of het einde nog niet in zicht is. Het aantal vervoerde passagiers per jaar loopt in de millioenen en het aan tal vervoerde auto's in de honderd duizenden. Tegenslagen bleven de Prov. Stoombootdiensten ook dit jaar niet bespaard. Opnieuw wreekte zich de omstandigheid, dat er twee instan ties zijn, die voor het vervoer aanspra kelijk zijn, n.l. de Stoombootdiensten zelf voor de schepen en, wat de aan legplaatsen betreft, de Rijkswater staat. Het was toch wel heel erg, dat aan de steiger te Breskens borden moesten worden geplaatst, waarop, behalve de bestuurder, de inzittenden van de auto's werden gewaarschuwd de wagen te verlaten, omdat de brug onbetrouwbaar was! "Hoe de nieuwe organisatie der Stoom bootdiensten eruit zal zien, valt slechts to vermoeden. Als ooit het Rijk het helemaal voor het zeggen krijgt, zal de Provincie in ieder geval van een brok narigheid zijn verlost. Of het er dan voor het publiek beter op zal worden, is echter aan gerechte twijfel onder hevig. Nu reeds hangt een tariefverho ging als een dreiging in de lucht. Reden tot een zekere tevredenheid kregen de bewoners van Noord-Beve land, toen de Prov. Staten besloten tot de bouw van een nieuw schip tussen Wolphaartsdijk en Kortgene. De stel lige verzekering werd gegeven, dat dit een toekomstige vaste verbinding vol strekt niet in de weg zal staan. Gasbuizen door de Schelde; Braakman-inpoldering ging voort. Onder overweldigende belangstelling van deskundigen uit binnen- en bui tenland werden in het najaar vanaf Baarland tot Griete in Zeeuwsch- Vlaanderen en omgekeerd gasbuizen, de langste onder water ter wereld, ge legd. Dit werk verliep uitermate vlot en opnieuw werd het bewijs geleverd, tot welke bijzondere prestaties Neder landse technici in staat zijn. Zonder overdrijving kon hier worden gespro ken van „de slag om de Schelde". Reeds op 1 September a.s. zal, indien zich geen tegenslagen voordoen, de gasvoorziening van Midden-Zeeland kunnen geschieden' vanuit de cokes- fabriek te Sluiskil. Zonder veel drukte werd in het af gelopen jaar gewerkt aan de inpolde ring van de Braakman. Het tweede deel van dit millioenenprojectn.l. het maken van de afsluitdijk, werd op 16 November aanbesteed. Ook hier wordt slag geleverd. Maar die is zeer vreed zaam: de slag om vruchtbare cultuur grond. Van andere inpolderingen werd dit jaar nog niets bekend. Er ligt overigens nog genoeg grond op indijking te wachten: de schorren bij Ossendrecht, de Kreekrak en het verdronken land van Saeftinge. In de Sloepolder kon voor het eerst worden geoogst. Eind van 1952 zal hier de de finitieve toewijzing der percelen vol gen. En in Januari zal tot aanbesteding der bedrijfsgebouwen worden overge gaan. Sociaal werk werd uitgebreid Ook over het sociale en culturele leven in onze provincie moet het één en ander worden gezegd. In de eerste plaats, dat de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk ook het afgelopen jaar weer grote ac tiviteit ontplooide en op vele punten coördinerend werk verrichtte. De plannen voor de oprichting van een medisch-opvoedkundig bureau bleven helaas nog plannen. De dienst voor de geestelijke volksgezondheid groeide snel en de Kruisverenigingen breidden hun werkzaamheden gestadig uit. Op verschillende plaatsen konden nieuwe wijkgebouwen worden geopend. Na een moeilijke start schijnt het nu, dat toch een begin kan worden gemaakt met het werk door een Ver. voor Chr. Beroepskeuze, waaraan ook neutrale Drs D. Barends, de rector van het Chr. Lyceum voor Zeeland toonde zich een volleerd machinist toen op 20 Augustus de eerste paal werd ingeheid voor het nieuwe schoolgebouw te Goes. Moge de bouw ook in het komende jaar voorspoedig verlopen. organisaties medewerking zal worden gegeven. De vereniging zelf stelt zich op reformatorische grondslag. Het is voor Zeeland van groot belang, dat dit werk zo spoedig mogelijk een aanvang neemt. Onderzoek op t.b.c. verliep vlot. Reeds een groot gedeelte der provin cie is nu onderzocht op t.b.c.' De mede werking der bevolking was over het algemeen goed te noemen. Ruim een week geleden werd in Vlissingen de honlerdduizendste foto genomen bij dit onderzoek, dat van zulk een eminent belang is voor de volksgezondheid. Ver blijdend was de mededeling, dat de aan vraag tot de bouw van een sanatorium in de omgeving van Breda door de In terkerkelijke Stichting Zuid-Nederlands Sanatorium niet werd afgewezen. Pret tiger ware het echter geweest, indien zou zijn medegedeeld, dat tot de bouw toestemming werd gegeven. Vooral voor de mensen uit Zeeland, die familieleden in sanatoria in het midden des lands moeten bezoeken, zou een inrichting in het Zuiden van groot belang zijn. Laten wij in dit ru briekje tenslotte nog wijzen op de Haak-In-tentoonstelling, die op 28, 29 en 30 Juni in Goes door ons blad werd georganiseerd en die een groot succes werd, waaruit bleek, dat de Zeeuwen graag een offer brengen voor de zo gevreesde volksziekte, de kanker. In dit verband was het goed te vernemen, dat aan het gasthuis te Middelburg een sub-kanker-centrum zal worden gevestigd. Zeeuws Tijdschrift» schone, maar niet eenvoudige taak. Overstappend naar het terrein van wat gemeenlijk als cultuur wordt aan geduid moeten wij eerst onze waarde ring uitspreken voor het streven van het Zeeuws Tijdschrift, dat zijn eerste jaargang voltooide en moet uitgroeien tot een samenbindend element in onze Zeeuwse samenleving. Een schone, maar niet eenvoudige taak! Toch zijn wij van mening, dat het kan. Maar het zal moeten groeien, zo als dat met alle dingen in Zeeland het geval is: wie, op welk terrein ook, hier wonderbomen verwacht, kent de Zeeuwse mentaliteit niet. Dat geleide- lijk-aan heeft zijn voordelen, maar ook zijn grote gevaren en bezwaren. Doch als feit zal ieder daarmede re kening moeten houden. Ongeveer ge lijk ligt het ook met de Volkshoge school, die reeds de nodige weerstan den heeft opgeroepen. In Augustus werden in alle delen der provincie zeer geslaagde propagandadagen ge houden, in November gevolgd door de eerste cursus in het Domburgse Jeugdcentrum, waar uitvoerig werd In September werd een begin gemaakt met het leggen van de grootste gas- zinker ter wereld door de Wester-Schelde ten behoeve van de voorziening met cokesovengas uit Sluiskil van Zuid-Beveland en Walcheren. Een prestatie waarvoor de ngenieurswereld de grootste belangstelling koesterde. stilgestaan bij de plaats van Zeeland in de Nederlandse samenleving. Een leerzame cursus, die ongetwijfeld door andere zal worden gevolgd. Na „Zia Zeeland" te Gent in 1950 zal het vol gend jaar in Middelburg „Zie Vlaan deren" worden gehouden. Het beloven goede dagen te worden, die ongetwij feld het hunne zullen bijdragen tot de wederzijdse kennismaking van Neder landers en Belgen. Op 6 October is in de Statenzaal te Middelburg aan Eduard Flipse, de di rigent van de Rotterdamse Philharmo- nie, die afkomstig is van Wissekerke, een waarlijk grootse hulde bereid, na dat hij een herdenkingsconcert had geleid. Het bleek bij deze gelegenheid duidelijk, welk een warm hart da Zeeuwen deze „grote zoon" toedragen. Rumoer rondom de Abdij; een nieuwe Griffier der Staten. Groot rumoer ontstond, toen bekend werd, dat de plannen tot bouw van een complex voor de Prov. Griffie aan da Abdij te Middelburg op de plaats van het vroegere hotel van de baan waren, De aan Zeeland gedane belofte werd daarmede ongedaan gemaakt. De Grif fie zal nu worden gehuisvest in de ta restaureren gebouwen aan de andere kant van de Abdy. Het voornaamste was, dat van regeringszijde de concrete mededeling kwam, dat het terrein aan de St. Pieterstraat open blijft en niet voor andere bouwwerken zal worden be stemd. De Prov. Staten bleken, gezien da. uitslag der stemming, op 16 Januari voor een moeilijke keuze te staan, toen zij een nieuwe Griffier der Staten moesten kiezen. Dr B. D. H. Tellegen was afgetreden wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd en na een besloten zitting, gevolgd door drie maal stemmen, werd als zijn op volger gekozen mr J. M. Pilaar. Nu wij toch aan de personalia bezig zijn: overste G. H. van Helden, de comman dant van de Rijkspolitie in Zeeland, verliet per 1 Juli de provincie wegens zijn benoeming tot commandant van het gewest Groningen. Zijn opvolger was majoor W. H. van Ballegoyen da. Jong. De Chr. Kweekschool voor Zee land kreeg ook een nieuwe directeur. Dr K. Huizenga nam afscheid en zijn opvolger, de heer J. A. van Benne- kom, werd in een samenkomst op 18 Juli geïnstalleerd. Met grote ontroering heeft Zeeland deze Decembermaand kennis genomen van het sterven van de oud-Commis saris der Koningin, jhr mr J. W. Quar- les van Ufford. Zijn werk in het be lang van ons gewest kan niet licht worden overschat. Dag en nacht heeft hij voor Zeeland op de bres gestaan en onder zijn bewind is zeer veel tot stand gekomen. Eenvoudig, zoals hij zelf was, was zijn begrafenis op het kerkhof te Domburg. Ministers brachten bezoek; vele congressen in Middelburg. Over bezoek van ministers heeft Zeeland dit jaar niet te klagen gehad. In de eerste plaats kwam nu wijlen minister van Maarseveen naar onze provincie eind Juni, speciaal om ken nis te nemen van de reeds geruime tijd hangende grenswijzigingskwesties in Zeeuwsch-Vlaanderen en tussen Vlis singen en Koudekerke. Minister Rut ten kwam eind October tal van onder wijskwesties bekijken en minister van den Brink volgde in November. Meer officieuze bezoeken werden gebracht door minister Albregts voor de offi ciële opening van de l'Azote in Sluis kil, door minister in 't Veld, die aan een spreekbeurt voor „Humanitas" een bezoek aan Middelburgs restaura tiewerken vastkoppelde en door mi nister Mansholt, die in Sas van Gent besprekingen kwam voeren, o.m. over de bevordering van de maiscultuur. Ook het afgelopen jaar was Zeeland weer in trekt bij tal van organisaties, die hier hun congressen hielden, alle te Middelburg. Begin Mei waren dat de academiedagen, eind Mei kwamen de Nederlandse Architecten, medio Juni congresseerde de Bond van Lood gieters- en Fitterspatroons in Neder land, half September volgde de Ned. Bond van Gemeenteambtenaren en begin October hield de Nationale Vrouwenraad een tweedaags congres. Niet minder dan 200 buitenlandse stu denten van de Vereniging voor Studie in Internationaal Recht bezochten óp 28 Juli als gasten van het Prov. Be stuur Zeeland en van 31 Augustus9 September stelden studenten uit Indo nesië, Suriname en de Ned. Antillen zich op de hoogte van de Zeeuwse verhoudingen. hl

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 9