Nederlandse Golf tanker vergaan in van Biscaye Ongeregeldheden in Ambonezenkamp te Grijpskerke Vele andere schepen in nood OUDJAAR— NIEUWJAAR In Parijs kwam men tot overeenstemming Groot klokkenspel zal dank van Nederlandse volk vertolken NIEUWS k PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Na drie dagen worstelen met de elementen Churchill met nieuw plan naar de Ver. Staten Kostbaar schilderij te Brussel gestolen Minder kunstmiddelen voor verzekerden k SNIPPER Omdat de kok een standje kreeg Tien oproerkraaiers gearresteerd Gezagvoerder ten Duis was „niet geschikt" Uitgave: «"lichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 9435 Gir° 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40 Tel. 2754, Middelburg: Korte Moordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2058 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 31 DEC. 1951 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEÏDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes. Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Gommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema. Goes Op- en ondergang van Zon en Mnan Dinsdag: Zon lp 8.51 u., onder 16.36 u.; Maan op 11.18 u., onder 22.14 u. Hoogwater op Dinsdag 1 Jan.: Vlissingen: 4.26 u. 2.25 m., 17.01 u. 2.28 m.; Terneuzen: 5.00 u. 2.42 m., 17.30 u. 2.45 m.; Wemeldinge: 6.24 u. 1.79 m., 18.50 u. 1.93 m.; Zierikzee: 6.05 u. 1.54 m., 18.38 u. 1.69 m. Mü WIJ de denkbeeldige grens na deren, die het Oude van het Nieuwe jaar scheidt, willen wij over die denkbeeldige grens niet heengaan, zonder een ogenblik in gedachten stil te staan en terug te zien op de tijd die voorbij ging. Bemoedigend is die terugblik niet. Uet jaar, dat voorbij ging is, glo baal genomen, een jaar van weinig vooruitgang in het wereldleven. Vele eonferentie's zijn gevoerd, maar on danks diplomatieke vertogen en mon delinge samensprekingen is er geen duurzame verbetering gekomen in de betrekkingen tussen de volkeren on derling. De koude oorlog in Korea waarbij toch maar dagelijks bloed vloeit kan ieder ogenblik overgaan in de brandende hitte van een atoom bom-oorlog. En waar zal het olie geschil in Perzië op uitlopen? En wat tal de toestand in Egypte brengen? Wij weten het niet. Als volk zien wij de noodtoestand van de wereld niet zo klaar en onder scheiden, als degenen, die op de hoog te zijn van wat er achter de schermen gebeurt. Maar dit weten wij allen: dat de politieke smeltkroes kookt en borrelt en dat er maar weinig toe no dig is of de wereld gaat zelfmoord Plegen. De terugblik is verbijsterend en geeft geen moed voor de toekomst. Wel vrees en wèl 'zorgen. Q OK IN DE KRING van ons per- soonlijk bestaan zullen wij op Oudejaarsdag een blik achterwaarts slaan op het jaar dat voorbij ging. bn de één zal bij die terugblik de tranen naar de ogen voelen opwel- n> omdat het jaar, dat voorbij ging, zoveel droefheid en teleurstelling heeft gebracht. En de ander zal met een stralend oog_ mogen terugzien, om- t hij of zij in het voorbij gegane Jaar zo rijk gezegend werd. Ja, laten wij de weldaden Gods "jaar niet vergeten, als wij gezegend zijn omdat God ons voor elkander spaarde en geen der onzen door de flood uit onze woning werd uitge dragen. Ja, laten wij het niet voorbij 'en, als wij gezondheid en lichaams- racht ontvingen om onze geregelde arbeid te verrichten. God schonk ons egemngen. En bij alle beklemming ™.i ,VreLes> met betrekking tot het we- he:r| 6 past ons dankkaar- Maar niet ieder deelt in die zegen. Z'J? e.r ook, die in het jaar dat orbïj ging, de geselslagen van het ,en gevoeld hebben. Die een lieve fii a .moeten betreuren en die op de uüej aarsavond gevoelen, dat de Hp Jl weer opengescheurd wor- "■lion weg ging in het jaar dat orbij gjng <joor ,je diepte heen. t Is hard om onze lieve doden te ,en °f andere teleurstellingen te 'intf i dragen. Maar één ding mag als wij droevig terug zien, tot (Zie vervolg pagina 2) metende Panamese s.s. „Euccaneer", dat in volle zee met schroefschade had te kampen. Ongeveer 270 mijl Z.W. van Lands End drijft het Zweedse schip „Calla" rond met machineschade Het zond lichtsignalen uif en verzocht sleepboothulp. Een Deens schip be vindt zich in de buurt. De Nederlandse teertanker Gemma" van het N.V. Teerbedrijf te Uithoorn, die met een lading zwavelzuur van Bilbao op weg was naar Pasajes en die sinds Zaterdag wegens machineschade bij San Sebas tian in de Golf van Biscaye in moeilijkheden verkeerde, is in een or kaan vergaan. Het schip is ten Zuiden van Guethary, bij St. Jean de Luz op de rotsen geslagen. Men heeft slechts weinig hoop de beman ning van zeven koppen levend terug te zullen vinden. Opvarenden verdronken Personeel van de douane en de zee- politie hebben het wrak, dat met de kiel omhoog ligt, zo dicht mogelijk be nadert en geen enkel teken van leven waargenomen. Een nog niet geïdenti ficeerd lijk van een man is op het strand aangespoeld. Een Spaanse sleepboot en enkele vis sersschepen hebben Zaterdag nog ge tracht het in nood verkerende schip assistentie te verlenen. In een vliegen de Noordwester «•torm werden drie lij nen naar het schip overgeschoten. De lijnen braken echter. Later schoot men weer twee lijnen over maar de beman ning scheen toen reeds te uitgeput om deze nog te kunnen grijpen. Drie da gen lang hadden zij reeds met de woe dende elementen geworsteld. Men is van mening, dat, indien de bemanning een sloep heeft uitgezet, voordat het schip op de rotsen liep, deze sloep moet zijn omgeslagen en door de golven meegesleurd. Men vreest zelfs, dat het schip in volle zee was gezonken aleer het op de rotsen sloeg. Men zal vanochtend trachten het wrak bij eb te bereiken. NOG EEN TANKER VERGAAN. Het Zweedse schip „Gunny" heeft bij Santander in de Golf van Biscaye 34 man aan boord genomen van de 8525 brt metende Deense tanker „Oesthao". Het schip was in tweeën gebroken. De 500 ton metende Nederlandse kust vaarder „Leendert B" heeft gisteroch tend vroeg om bijstand verzocht. Het had zijn roer gebroken en bevond zich op 120 mijl ten Noordwesten van Bar celona. De Nederlandse sleepboot „Zwarte Zee heeft in de buurt van de Golf van Biscaye gisteren een aanvaring gehad met het Deense schip „Bjoern Claus- sen en maakte water. Het lek kan echter worden gedicht. De sleepboot „Oceaan" spoedt zich erheen. De „Zwar te Zee was op weg naar het 7256 brt. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen in Londen zal Churchill in Washington een Brits plan voor reor ganisatie van de Noordatlantische ver dragsorganisatie te berde brengen. Dit plan zou op Churchills aanwijzingen zijn opgesteld en door de Britse rege ring zijn goedgekeurd. Het vertrek van de „Queen Mary", waarmee de Engelse premier zich naar de V.S. zal begeven, werd gisteren 24 uur vertraagd door een defect aan de ankerinstallatie. Het schip zal nu he denmiddag vertrekken. Tot de uitrusting van Churchill be hoort een radio-installatie, die hem voortdurend in verbinding stelt met het regeringshoofdkwartier te Londen. Donderdag is uit de kerk van Onze Lieve Vrouwe van de abdij Ter Hame ren te Elsene (Brussel), een schilderij ontvreemd voorstellende „Christus be spot". Deze ecce homo van de Vlaamse primitief Albert Beuts (14551549), de tweede zoon van de meer befaamde Dierk (Thierry) Beuts, vertegenwoor digt een waarde van fr. 300.000. Het doek, dat slechts een afmeting heeft van 52 x 38 cm. en aan de bovenkant een halfronde boog vormt, bevond zich in een ondiepe nis. De dief heeft het kostbare doek losgebroken met een beitel. Het schilderij werd dezelfde dag te koop aangeboden aan een kunsthande laar te Brussel en dit heeft de recher che op een spoor gebracht. Alle politie instanties zijn thans ingeschakeld om het kunstwerk op korte termijn terug te vinden. Bij deze jaarwisseling is het de wens van allen die mede werken aan dit dagblad, diree- tie, redactie zowel als admini stratief en technisch personeel, dat God U in het komende jaar zegene, opdat het voor U een goed en gelukkig jaar moge worden. Kan een christen lid zijn van de P.v.d.A,? Debat tussen A.R. en P.v.d.A. „Kan een christen lid zijn van de P. v.d.A. Over dit onderwerp zal Don derdagavond 24 Januari in de Stads- doelen te Delft een debat worden ge houden tussen dr S. U. Zuidema (A.R.) en mr dr A. A. van Rhijn (P.v.d.A.), staatssecretaris van Sociale Zaken. De uitnodiging tot dit debat is uit gegaan van de Centrale A.R. Kiesver eniging „Nederland en Oranje" te Delft. Als leider treedt op ir S. H. Stof fel, lid V.V.D.-fractie in de Delftse raad. Ziekenfondsen bezuinigen. Met ingang van 1 Januari a.s. verval len de bijdragen van de algemene zie kenfondsen voor kleine kunstmiddelen, o.a. brilleglazen. De bijdrage voor de zeer kostbare contactglazen blijft echter gehandhaafd. Tot dusverre verleenden de fondsen geen bijdrage voor chirurgische kaak- en aangezichtsprothesen. Voortaan is zo'n bijdrage wel mogelijk. Gehandhaafd blijven de bijdragen der fondsen voor in het algemeen kostbare kunstmiddelen zoals orthopaedisch schoeisel voor sterke misvormingen, orthopaedische corsetten, beugels en kunstledematen. De nieuwe maatregel, welke noodza kelijk is als gevolg van de financiële noodtoestand der ziekenfondsverzeke ring, levert een besparing op, welke voor de afdeling verplichte verzekering op bijna f2.180.000 kan worden ge raamd. Verhoging premie. Zoals bekend, is voor het jaar 1952 het percentage van de ziekenfondspre mie verhoogd van 3.6 tot 3.8. In ver band hiermede moet van 1 Januari 1952 af op het loon van de werknemer 1.9 procent tot ten hoogste f0,26 per dag, f 1,59 per week of f 6.93 per maand als ziekenfondspremie worden ingehouden. (Men zie voorts pag. 3 kolom 1). Na vele moeilijkheden Op de conferentie over een Europees leger is overeenstemming bereikt over het beginsel van een gemeenschappelijke begroting voor de Europese defensie gemeenschap. Zo luidde het communiqué dat gisteravond werd gepubliceerd nadat de hele Zaterdag en Zondag met beraadslagingen waren doorgebracht. Men zal een onderzoek instellen naar de u jjze, waarop de nationale defensie begrotingen naar de gemeenschappelijke begroting kunnen worden over geheveld. Er waren heel wat moeilijkheden te overwinnen om zover te komen. Ade nauer verzette zich bijvoorbeeld tegen het voorstel, dat de raad van ministers voor het Europese leger beslissingen moet nemen met algemene stemmen. De Benelux-ministers stonden hier na melijk op, omdat anders een meerder heid belastingen zou kunnen opleggen tegen de wil van de parlementen der betrokken landen. Eisenhower kwam Zaterdagavond nog een kijkje nemen en heeft een beroep op allen gedaan om het plan snel uit te werken. De minis ters van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, West-Duitsland, Italië en de Benelux hebben hem toen meteen uit eengezet dat Amerika niet moest den ken dat de gehele affaire „zo maar eventjes" zou kunnen worden geregeld. Tenslotte is men het eens geworden en is besloten, de vergadering voor een defensie-gemeenschap, die men wil in stellen, als taak op te dragen de bestu dering van een Europese organisatie van federale of confederale aard, die zal worden ingesteld, wanneer de in het verdrag bedoelde organisatie werkelijk heid wordt. Hiertoe zal de vergadering van de defensie-gemeenschap, binnen 6 maan den na het van kracht worden van het verdrag, voorstellen doen aan de zes regeringen, die drie maanden later een internationale conferentie ter bestude ring dezer voorstellen zullen bijeenroe pen. Volgens een voorstel van mr Stik ker zullen de regeringen gemeenschap pelijk die maatregelen nemen, die nodig zijn om de uitwerking van deze plan nen, zodra het verdrag van kracht is geworden, te vergemakkelijken. De ministers zijn overeengekomen, dat een Europese defensie-gemeenschap een uitvoerend commissie-orgaan, een assemblée, een ministerraad en een gerechtshof moet omvatten. Tenslotte heeft men overeenstemming bereikt over het grootste deel der vraagstukken, die betrekking hebben op de integratie en samenstelling der strijdkrachten. De ministers konden zo vaststellen, dat over de belangrijkste punten, die door deskundigen naar hen waren ver wezen, overeenstemming kon worden bereikt, waardoor de deskundigen hun werk kunnen voortzetten. Men besloot de volgende ministers zitting in de tweede helft van Januari te Parijs te houden. „HET BESTE MAAT''Zoals in vele andere bedrijven en beroepen moeten ook de mannen van de N.S. In touw blijven zelfs al is het Oudjaar. Geschenk van Nederland aan Amerika Symbolische overdracht tijdens Kon. bezoek aan de V.S. Zoals bekend, zullen H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernliard in de eerste helft van 1952, vermoedelijk in April, een officieel bezoek brengen aan Amerika. De gedachte is nu gerezen, bij die gelegenheid een geschenk van het Nederlandse volk aan te bieden in de vorm van een groot klokkenspel. Over dit plan heeft de voorzitter van het werkcomité, dr L. G. Kortenhorst, voor zitter der Tweede Kamer, in een persconferentie nadere mededelingen gedaan. j'j ir ti Door de Stichting v. d. Landbouw, de Centr. organisatie voor de veehan del en de vakgroepen „Groothandel in vlees" en „Slagerij" zijn nieuwe voor waarden opgesteld voor de verkoop van slachtvarkens. De Belgische vis sersvloot met aan boord Belgische en Nederlandse landverhuizers is behou den in Brazilië aangekomen. Men ver wacht dat rondom de jaarwisseling het doel van de tocht, Mar del Plata in Argentinië bereikt zal worden. Ne derland mag voor ruim 18 millioen Duitse marken aan levensmiddelen naar Duitsland uitvoeren, waarvan 820.000 aan fruit en 126.000 dm aan oesters. In 's-Hertogenbosch is Zaterdag de 60.000ste inwoonster geboren. Op 11 Januari zal de V.A.R.A. een televi sie-uitzending over zwemwedstrijden en demonstraties schoonspringen ver zorgen. De opnamen worden gemaakt in het overdekte zwembad te Naarden. Volgens de Noord-Westduitse radio omvatten de militaire formaties van de Oost-Duitse volkspolitie 79.120 man waarvan 3800 tot de luchtmacht beho ren. De geregelde en grenspolitie sa men vormen nog een strijdmacht van 75.000 man. Ze beschikken over ge vechtswagens, straaljagers en straal- bommenwerpers. En Nederland krijgt van Canada zestien stukken ge schut kal. 3,7 inch, 13 machinegeweren, radarinstallaties en een millioen pa tronen. Het Amerikaanse leger heeft een gebogen loop voor lichte machine geweren geconstrueerd waarmee „om een hoekje" kan worden geschoten. De gevluchte Britse atoomgeleerde Pontecorvo zou in China verblijven en in Sinkiang rijke uraniumvelden heb ben ontdekt. Op de weg Den BoschNijmegen onder Hedel is een personenauto met grote vaart op een stilstaande vrachtauto gereden. De beide inzittenden, de heer J. C. de Vries, lid van de Raad van Beheer van Philips' Gloeilampenfabriek en zijn echtgenote kwamen bij dit ongeval om het leven. De totaal vernielde auto op de plaats van het ongeluk. Inzet: portretfoto van de heer J. C. de Vries. Dr Kortenhorst herinnerde aan de geschenken, die Nederland reeds uit dankbaarheid voor de bevrijding heeft aangeboden aan Canada (schilderij), Eisenhower (erezwaard), en Churchill (uit het huisarchief van H.M. de Ko ningin). De uitvoering van het onder havige plan zal niet uit belastinggeld, maai- uit vrijwillige bijdragen worden bekostigd. De eerste reacties uit Ame rika luiden zeer gunstig. Het grootste klokkenspel van Neder land bezit Rotterdam. Het bestaat uit 49 klokken (vier octaven). Een derge lijk spel zou men de Ver. Staten willen aanbieden. Wat de kosten daarvan be treft is gesproken over vier ton, maar dr Kortenhorst acht deze schatting wel aan de hoge kant. Intussen zal het niet gereed kunnen zijn wanneer de Koningin en de Prins naar Amerika gaan, Er zal dus een symbolische overdracht plaats hebben, maar omtrent de vorm, waarin dit zal geschieden staat nog niets vast. De idee van een klokkenspel acht dr Kortenhorst daarom zo goed, omdat het een typisch Nederlands product is en zich leent tot veel symboliek. Op klokken kan men inscripties aanbren gen en bepaalde bevolkingsgroepen kunnen afzonderlijk een klok bijdra gen. Men denkt in dit verband o.a. aan de schooljeugd, de studenten, de werk gevers en werknemers, middenstan ders, boeren, kunstenaars, de vrouwen, de elf provinciën, de verzetsbeweging, de delen der Nederlandse weermacht, de ambtenaren, de kerken, de kunst, de sport, de scheepvaart enz. De on dergrond van het geschenk is het uit drukken van onze dankbaarheid in DOOR GEWEERSCHOT NA WORSTELING GEDOOD. Zaterdagmiddag is in de Herwijnse Polder onder Leuven de 23-jarige L. van Zandwijk dodelijk in het hoofd ge troffen door een schot uit het geweer van een jachtopziener. De politie gaf, na verhoor van B., over het gebeurde de volgende lezing. De hond van een broer van van Zandwijk rende in het veld achter een haas aan. B. zag dat en toen de eigenaar van de hond zich uit de voeten maakte wilde B. diens fiets meenemen. L. van Zandwijk wilde dit verhinderen en er zou een worste ling zijn ontstaan tussen beide mannen, waarbij B.'s geweer afging en van Zandwijk werd getroffen. Na enige maanden van rust in de Ambonezenkampen op Walcheren, is het Zaterdag weer tot ongeregeldheden gekomen, nu In het kamp te Grijpskerke. De aanleiding tot dit alles was slechts een kleinigheid. De assistent-kampleider had de kok van het kamp een standje gegeven. Dit was voor de kok aanleiding een rel te organiseren, die Zaterdagmorgen tot uitbarsting kwam. De Rijks politie greep echter tijdig in, waardoor bloedvergieten werd voorkomen. Een tiental oproerkraaiers is in arrest gesteld, zodat de rust nu is teruggekeerd. De politie blijft echter scherp op samenscholingen e.d. letten. In de loop van Vrijdag werd kolonel Brendgen, de leider van de Walcherse kampen, gewaarschuwd, dat er een op gewonden stemming was ontstaan in het kamp te Grijpskerke. De Ambone- se kok bleek een groepje kampbewo ners te hebben opgestookt tegen de ass. kampleider, die de kok berispt had. Het groepje onruststokers, was zeker niet het eerste het beste. Reeds enige tijd geleden waren ze actief op getreden door een alleenstaande Am- bonese vrouw te bedreigen en licht te mishandelen. De namen waren door dit gebeuren reeds bij kolonel Brend gen bekend. GEVAAR! ner uit Grijpskerke in het kamp aan de Seisweg te Middelburg, waar kol. Brendgen verblijft, vertellen, dat de ass. kampleider beter deed niet in het kamp te Grijpskerke te overnachten, daar de gemoederen steeds meer verhit raakten. Besloten werd aan dit advies gevolg te geven en Zaterdagmorgen te trachten de gemoederen tot bedaren te brengen. Zodoenue werd Zaterdagmor gen een onderzoek ingesteld door de kol. Brendgen en de heer J. G. S. van Leeuwen, de inspecteur van de Dienst voor Maatschappelijke Zorg van het dept. van Binnenlandse Zaken. De Rijkspolitie was van het gebeurde op de hoogte gesteld en was gereed om Vrijdagavond kwam een kampbewo- indien nodig in te grijpen. Bij het on derzoek was ook de ass. kampleider aanwezig. Men liet allereerst de kok roepen, die inderdaad verscheen, doch in gezelschap van een vrijgezel, die onmiddellijk provocerend optrad. De man, die met de kok de kamer, waar het onderzoek plaats vond, was bin nengekomen, werd gesommeerd het vertrek te verlaten. Daarop ontstond een handgemeen. UITBARSTING. Het tumult, dat ontstond lokte een groep van 10 Ambonezen naar de ka mer, waar men bijeen was. Het stel wilde de ass. kampleider te lijf gaan, doch zowel kol. Frendgen als de heer van Leeuwen konden dit verhinderen, door zich voor deur en raam van de kamer op te stellen. De kerels probeer den toch binnen te komen, doch slaag den daarin niet. Ze namen toen hun toevlucht tot het gooien met stenen en slaan met ijzeren staven, waardoor de ruiten werden vernield en de barak beschadigd. Inmiddels arriveerde de Rijkspolitie in het kamp, waarna de rust onmiddellijk intrad. De groep Ambonezen, die aan de vechtpartij hadden deelgenomen werd direct onder arrest gesteld. Noch de kol. Brendgen noch de heer van Leeu wen werden door de Ambonezen ge molesteerd. De ass. kampleider liep en kele lichte verwondingen op. verband met onze bevrijding en de verder verleende hulp. Het ligt in de bedoeling, dat de ge zamenlijke Nederlandse klokkenindus- trie de vervaardiging van het geschenk ter hand zal nemen. Men zou het ca rillon het liefst in Washington wille» zien, maar hieromtrent staat niets vast. Het secretariaat van het comité is voorlopig in het Tweede-Kamergebouw gevestigd. De heer Kortenhorst zal hedenavond te 20.40 uur in de uitzending van de N.C.R.V. en te 21.00 uur in de uitzen ding van de A.V.R.O. een woord van aanbeveling spreken. De wieg van gezagvoerder G. H. ten Duis stond in Goor (Ov.) en hij was niet geschikt voor vlieger. Eerlijk! Als jongeling „voelde hij zich tot de lucht vaart aangetrokken".... (zo heet dat) en meldde zich voor de militaire vlie gerij. Hij ontving een oproep, kwam, werd gezien en gehoord enver loor. Na twee uur wachten zeiden ze het hem: „Je bent ongeschikt". Maar Zaterdag keerde de K.L.M. convair „Frans Hals" van zijn 25.000ste retourvlucht naar Londen op Schiphol terug met op de bok gezagvoerder-in structeur Ten Duis met vier dikke gou den banden op de mouwen van zijn uniformjas. Hij vertelde wat over zijn loopbaan op de retourvlucht want een collega stuurde de Convair met 425 km. per uur feilloos op Schiphol aan. Na de afkeuring werd hij chemicus, kwam in dienst van de Shell in Argen tinië, haalde een sportvlieger-brevet en meldde zich tijdens de tweede wereld oorlog bij de R.A.F. In 1946 kwam hij bij de K.L.M. Zaterdag speelde hij ook nog voor de Engelse televisie. Er stond een opnametoestel in de cockpit en ook twee buiten. Zo zagen de Britse kij kers eerst het vliegveld van Londen Airport onder zich alsof ze zelf mee vlogen en later vanaf het veld de lan ding van het toestel. Het was een staaltje vakmanschap van het zuiver ste water. Zeventienjarige door ontploffend projectiel gedood. Bij het zoeken naar oud metaal in de Soerense bossen, waar tijdens de be zetting de Duitsers een grote munitie opslagplaats hadden, is Zaterdagmiddag de 17-jarige G. Mulder uit Apeldoorn, gedood. De jongeman, die er met een 15-jarig vriendje op uit was getrokken, vond terzijde van de J. C. Wiislaan twee granaten. Toen hij van enige af stand er met een hard voorwerp naar gooide, ontplofte een der projectielen, waardoor de jongen vrijwel op slag werd gedood. Zijn vriendje werd door de enorme luchtdruk van zijn fiets ge slingerd, doch kwam er verder met slechts onbeduidend letsel af. Vier en twintig biggen in één worp. De veestapel van boer C. Hendrikse in Ter Aar werd Zaterdag in één keer met 24 biggen uitgebreid door een wel bijzonder „hoge" worp van zijn zeug. Boer4 Hendrikse raakte bijna de tel kwijt en zat meteen met de moeilijk heid, hoe hij al deze nieuwe wereld burgertjes de kost moest geven want mama kon er slechts 14 helpen. Een ra dio-oproep bracht echter uitkomst. Uit alle delen van het land meldden zich boeren en varkenshouders die bereid waren een aantal biggetjes over te ne men. DE BILT ZEGT: Toenemende bewolking. Aanvankelijk opklaringen, later ech ter weer toenemende bewolking met in de middag kans op regen. Meest matige wind tussen Zuid-West en West. Later op de dag echter toenemend tot krach tig en draaiend naar Zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1