R.T.M.-kwestie veroorzaakte veel rumoer op Schouwen en Duiveland. Het Streekplan werd vastgesteld. TH0LENstraks ontwikkelingsgebied? Miester De herbouw ging voort* Vlissingen kreeg zijn Marine-opleiding terug. Met onze krant 1952 tegemoet! 3243 LCHEREH" In 1951 werden ingrijpende grenswijzigings plannen bekend* Herverkaveling kwam in beslissend stadium. Wat het jaar 1951 dit eiland bracht. Maandag 31 Dec. 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD ;selbedrijf, Middelburg, vrienden en >uwceramiek Board, p. i. iTERWEEL n 65 p.f. LOOF anketbakkerij G.N. aanje -Hoogstraten 3orssele. p.f. Goedegebure Eierhandel P-f- —BRAAM erman P-f. iljaars -van Schaik ïorssele. p.f. Meij Huijssoon p.f. HONDT ïandel P-f. en Echtgen. winkelbedrijf P-L [JENBERG -Aannemer P-f> .AN GE andel p-f. SMANSE bedrijf P-f. IHIERE sbédrijf P-f. IPPER sbédrijf pd. :n Echtgen. eeshandel P-^ Levensmid- Vert. Pan en erke. p.f. AGTER \ann.bedrijf M'burg. p.f. INKE )edrijf M'burg p.f. EERZEM ïlenbedrijf M'burg. p.f. MES denbedrijf Iburg. p.f. Uurw., Naai- d en Zilver, skerke (w.) Cwekkeboom idelaar g.n. Geschiere erh. comm. :rke. g.n. LANSEN :n Schilder p£- n Echtgen., lat, Gids der ere. p.f. :hage dersbedrijf 33, Goes. p.f. IRIJVER 8 Tel 2733 P-f- 7ELZEN ree voeder Goes. p.f. VERS enbedrijf roes p-f. TELLE, chelverkoop Goes. p.f. ÏBRAND lid 2, Goes. p.f. KKER rij Goes. p.* OVE zn bedrijf Goes. P-f- De rust werd verstoord. Schouwen en Duiveland heeft, als het de balans van het jaar 1951 opmaakt, niet iö klagen over belangstelling. Een belangstelling, die echter een niet zo aange name oorzaak had, welke met slechts drie letters kan worden aangeduid'? R.T.M. Dei vervoerskwestie, die dit najaar de over het algemeen rustige bevolking van Schouwen en met name uit de Westhoek in zulk een heftige beroering bracht, was spoedig „groot nieuws" voor het gehele land. Het rumoer is nu gelukkig weer wat bedaard, maar slechts in afwachting van de totstandkoming van een definitieve regeling. In Augustus werd Walcheren opnieuw wegwijs gemaakt toen jhr mr A. F. c. de Casembroot de eerste nieuwe weg- wijzer van de A.N.W.B. onthulde Walcheren in het jaar 1951. In het jaar 1951 was er één gebeurtenis op Walcheren, die al de andere over schaduwde: de vaststelling van het Streekplan. Niet, dat daardoor onmiddellijk bepaalde gevolgen voor de bewoners van het eiland merkbaar werden, maar vanwege het feit, dat er nu op byna iedere vierkante meter van de Walcherse grond een bestemming ligt. Historisch mocht de vaststelling van het Streekplan ook worden genoemd, omdat het hier het eerste plan in ons land betrof. Het tweede, dat direct hierna moet worden gereleveerd, was het feit, dat de herverkaveling in een beslissend stadium kwam. Reeds zyn de gronden in de Zuidwatering en bij Westkapelle toegewezen, terwijl het wegennet en het af wateringsstelsel voor het grootste gedeelte gereed kwamen. Over dat Streekplan is heel wat ge zegd en geschreven. Bij elkaar beloopt het vele honderden bladzijden druks. Het heeft bezwaarschriften van alle mogelijke Instanties en personen ge regend en toen de Prov. Staten het uit eindelijke ontwerp ter goedkeuring kregen voorgelegd, waren er zeer vele en principiële bezwaren reeds uit ge haald. Hetgeen niet betekende, dat het nu zo maar zonder meer werd vastge steld. De meeste critiek bestond op het voornemen het waterwingebied bij Dishoek aanzienlijk uit te breiden, tengevolge waarvan de gemeente Koudekerke zou worden „afgeslacht". Na uitgebreide discussies werd dit be zwaar, althans voorlopig, bezworen: zolang de uitslag van een aldaar te nemen bevloeiingsproef niet bekend is, blijft de oude toestand gehand haafd. En verder zegden Ged. Staten toe de voorschriften van het Streek plan zo soepel mogelijk te zullen han teren. „HET NIEUWE WALCHEREN" Zoals reeds eerder gezegd, vorderde het herverkavelingswerk bijzonder goed Natuurlijk bleven er voor de boeren grote moeilijkheden bestaan. Maar wat als „het nieuwe Walcheren" te voor schijn kwam, moest allen tot grote vol doening stemmen. Nog een paar moei lijke jaren en dan zal het boeren vele malen aangenamer zijn dan voor de oorlog! Opnieuw vertrokken Wal cherse landbouwers naar de Noord O.- Polder. Zij hebben het daar best naar hun zin. De beplanting van het eiland werd ook dit jaar weer uitgebreid. De meeste wegen zijn nu beplant en op de tradi tionele boomplantdag op 3 November werden weer nieuwe complexen van bo men en struiken voorzien. Dat juist op die dag aan de bevrijders van Walche ren een klein vaandel werd aangeboden en de Kon. Marine voor vier mijnen vegers plaquettes ontving, was een zeer sympathieke geste van de Stichting „Nieuw Walcherendie zo enorm veel voor dit eiland heeft gedaan. DE POLDER WALCHEREN. De Polder Walcheren zat ook dit jaar met grote financiële moeilijkheden. Nog altijd is het rapportHaimsen over het noodzakelijke herstel van de oeverver dediging, (met name bij Westkapelle, niet verschenen. Daarvan zal het af hangen of het Kijk financiële steun zal verlenen. Intussen ging de Polder noodgedwon gen weer over tot verhoging van het dijkgeschot. De befaamde motieLoeff, waarin zeer critisch over de herverka veling werd gesproken, werd, zeer af gezwakt, aangenomen. In de Zuidwate ring kwam een onderbemaling iot stand, werden zes nieuwe boerderijen in ge bruik genomen en zal binnenkort een proef met de aanleg van waterleiding plaatsvinden. Dank zij de A.N.W.B. is het nu weer een genoegen een fietstocht over het eiland te maken. Want er kwamen de nodige wegwijzers en paddestoelen. On dertussen werd in Augustus (eindelijk!) ook een begin gemaakt met de verbe tering van de weg MiddelburgWest- Souburg. NOC DEEN GRENSWIJZIGINGEN. Tot wijziging van de gemeentelijke indeling en opheffing van gemeenten kwam het dit jaar nog niet. Niettemin wordt er achter de schermen hard ver der gewerkt en verwacht mag worden, dat 1952 ons meer nieuws daarover zal brengen. Met de organisatie van de burgerlijke verdediging werd een seri eus oegin gemaakt. De Stichting Rusthuizen Walcheren ontplooide een grote actiuiteit. Zij be schikt over niet minder dan vier in richtingen, n.l. „Der Boede" voor chronische zieken, „Ter Hooge" voor meest hulpbehoevenden, „Ter Mante- linge" voor valide ouden en „Over- duin" voor psychische patiënten. De Stickling heeft plannen om „Iepen- oord" voor achterlijke kinderen in te richten. De Stichting Maatschappelijk Werk °P het platteland van Walcheren start te dit jaar haar mooie werk, het Jeugd centrum te Domburg werd officieel in gebruik genomen, de Coöp. „Eiland Walcheren" bestond 35 jaar en de Ver- hijwieipad Walcheren vierde haar 25- jarig bestaan. BURGEMEESTERS GINGEN HEEN. Burgemeester J. W. van 't Hof nam afscheid als burgemeester van St. Lau rens en jhr. ir. H. L. Bogaert van Dom burg, burgemeester J. Bosselaar van Aagtekerke vierde zijn 25-jarig en bur gemeester D. Kodde van Zoutelande zijn 30-jarig jubileum. Arnemuiden leed een groot verlies door het overlijden van zijn zeer geziene burgervader, de heer J. Langebeeke. Souburg kreeg een nieuw zwembad, hield een sportweek en besloot een bur- gerzinlening van ruim een ton uit te schrijven. Van Westkapelle kwam dit jaar weer veel goed nieuws. Er werd een nieuwe o.L school geopend, de Ned. Herv. kerk werd in gebruik genomen, evenals een chr. kleuterschool, de vuur toren werd in oude glorie hersteld en er kwam een rioolwaterzuiveringsin stallatie. Kleverskerke kreeg waterlei ding. Nieuwe verenigingsgebouwen ver rezen in Meliskerke („Ons Huis") en in Zoutelande („Middendorp"). Middelburg in 19511 Hard Is er ook in 1951 gebouwd in de Zeeuwse hoofdstad. In de Lange Delft en op de Markt verrezen grote zaken- panden en werden ielyke gaten volge bouwd, tervvyl aan 't Zand en achter de Veerseweg tientallen woningen konden worden betrokken, waardoor de nog al tijd grote woningnood enigszins kon worden verkleind. De Stadhuisrestaura tie vorderde gestadig, het monumentale gebouw aan de Noordstraat kwam uit wendig gereed en aan de andere kant verrees een soortgelijk bouwwerk. Voor het eerst werd de Nieuwe JSe'rk, die in wendig reeds voor een groot deel gereed is, gebruikt, n.l. voor de uitzending van het nationale radioprogramma op 5 Mei. Een kostbaar orgelfront wordt er nu in opgesteld. De koorkerk pronkt weer in oude glorie en de Lange Jan, waarvoor het carillon op 15 Maart arriveerde, werd op 15 October voorzien van de haan. Op 9 Maart was de brugmisère ach ter de rug: een nieuwe stationsbrug kon eindelijk in gebruik worden geno men. Een verkeerscommissie wera ge ïnstalleerd en met enige spanning wordt uitgezien naar haar rapport. De raad nam een belangrijke beslissing tot uit- oreiding van het gasthuis, een kwestie van ettelijke millioenen. Eind Juni werd de kraamkliniek opgeheven. Aan 't Zand werd op 20 Juni de nieuwe „Prinses Ireneschool" voor b.l.o. geopend en in November werd een semi-permanente lagere school in gebruik genomen. Middelburg is nu in het bezit van twee asyis, één op het klein-industrieterrein en één aan de Seisweg. De beide ver enigingen kwamen helaas nog niet tot elkaar. RUMOERIGE AMBONEZEN. De kermis had wel een zeer rumoerig besluit: gedurende enkele uren waren Ambonezen uit het kamp aan de Seis weg neer en meester op de Markt. Toen de ergste raddraaiers waren afgevoerd, keerde de rust weer. B. en W. deden van zich spreken door de PTT te verbieden ioodkaoeis op gemeentelijke eigendom men aan te brengen en de bevolking op te wekken hetzelfde voorbeeld te vol gen. Dank zij de bemiddeling van de Commissaris der Koningin werd de Kwestie bijgelegd. Eerst in het Herv. ver. gebouw aan het Koorkerkhof en later ook in het Geref. Jeugdgebouw werd een sociëteit voor ouden van da gen geopend. De Geref. predikant dr A. H, Oussoren vertrok naar Hoboken. JUBILEA. Jubilea waren er dit jaar ook weer genoeg. „Excelsior" herdacht met een groot provinciaal muziekconcours haar 3(J-jarig bestaan, de C.F.A. vierde haar eerste lustrum, de Boekhandel Van Ben- them en Jutting bestond 150 jaar, van wege haar 30-jarig bestaan werd de Middelburgse Sportcommissie gehuldigd (die ook de sportuitwisseling met Folke stone dit jaar regelde), „Medioburgum" diende 60 jaar de lichamelijke ontwikke ling en samen met deze vereniging vier de de padvindersbeweging op Walche ren haar 40-jarig jubileum. Tenslotte nog de mededeling, dat „Handelsbe lang" een nieuwe voorzitter kreeg in de persoon van mr M. A. Terwoert. Bedrijvigheid in de Schelde stad Verreweg de belangrijkste gebeurte nis in de Scheldestad dit jaar was de terugkeer van de Marineopleiding. Toen in het voorjaar dit bekend werd, gingen de vlaggen uit. En terecht! Het had lang geduurd, maar nu was er weer de erkenning van Vlissingen. Toen op 17 Aug. aan boord van de „Jacob v. Heems- kerek" de Kap. Luit t. z. W. H. de Graaff zijn functie overdroeg aan de nieuwe Commandant Maritieme Midde len, Kap. t. z. J. G. Broekhuijsen, was daarmede de vooroorlogse status der Marine in Vlissingen hersteld. Reeds op 30 April was er de traditionele parade van de Jantjes. De N.V. Kon. Mij „De Schelde" had het dit jaar weer druk. Neem dit be drijf weg en Vlissingen is zijn hart kwijt. De „Maipü" werd op 20 Januari tewater gelaten, deed enige tijd later zijn proef vaart, maar reeds op 4 November, tij dens de eerste reis, is het trotse schip vergaan. Vooral hier werd dit nieuws met grote ontsteltenis ontvangen. Een zusterschip van de „Maipü", de „Alber to Doderowerd op 30 .Juni tewater gelaten. Na 'n voorspoedige proefvaart vertrok het schip naar Argentinië met emigranten aan boord. Met een sobere plechtigheid en met de uitgifte van het fraaie boekwerk „De schepen, die wy bouwden", herdacht „De Schelde" haar 75-jarig bestaan. DE WONINGBOUW. De woningbouw liep dit jaar goed in Vlissingen. Heel wat blokken verrezen en' weer staan de nodige plannen op stapel. Nog even en Vlissingen is de woningnood de baas. De bouw van de „De Ruyterschool" aan de Boulevard gaat snel. Het komende jaar zal de in gebruikneming wel volgen. Met een herdenking op 14 Februari vierde de verenigde mddenstand „Ge meenschappelijk Belang" haar 50-jarig bestaan. De woningbouwver. van dezelf de naam bestond op 17 April 40 jaar. De middenstandstentoonstelling „Vlisto' trok niet minder dan 10.400 bezoekers. Het is niet nodig alles nog eens uit te pluizen. De beroering was eigenlijk een uitbarsting van hetgeen reeds lange tijd onder de oppervlakte leefde. De kwestie van het vervoer der schoolkinderen was de druppel, die de emmer deed over lopen. Schouwen wil af van het R.T.M.- vervoersmonopolie en terecht. Zolang hier niet drastisch wordt ingegrepen, zal het sukkelen blijven. De particuliere vervoerder, op wie men nog min of meer zijn hoop had gesteld, bleek het plotse ling met de r, T. M. te zijn eens ge worden. De verbinding ZijpeAnna Ja- cobapolder geeft aanleidng tot de groot ste critiek, maarde R.T.M. schijnt een eeuwigdurende concessie te hebben en het Rijk wil geen voorzieningen tref fen voor boten met koplading. Actie- comité's kwamen in het geweer, school kinderen werden met luxe auto's ver voerd, onderwijzers gingen hun leerlin gen zelf les geven, ziedaar enige ver schijnselen, die met de vervoerskwestie gepaard gingen. Laten wij hopen, dat 1952 de definitieve oplossing brengt. Wij vrezen GRENSWIJZIGINGSPLANNEN. Omstreeks Juli werden dan eindelijk de plannen, die Ged. Staten hebben met betrekking tot de opheffing en samen voeging van gemeenten, bekend. De plannen waren zeer ingrjjpend. Want zij kwamen er op neer, dat van de 18 ge meenten er maar 9 zouden overblijven. Zoals te verwachten viel regende het Op vele en velerlei gronden werd ge tracht het onjuiste in de plannen van Ged. Staten aan te tonen. Natuurlijk waren er ook raden, die er niet zo af wijzend tegenover stonden. Onnodig te zeggen, dat juist die gemeenten er niet op achteruit zouden gaan! Ais gehan deld wordt naar de zin van het gemeen tebestuur van Zierikzee, danzou het aantal gemeenten zelfs tot het uiterste minimum worden teruggebracht. BELANGRIJKE CULTUUR TECHNISCHE WERKEN. Een ander onderwerp, dat de aandacht vroeg, was de ontwatering van grote gebieden op het eiland. Stevig werd doorgewerkt aan de dbjeclen, die de ont sluiting van eertijds bijna ontoeganke lijke en zeer onvruchtbare gebieden mo gelijk moeten maken. De kroon op een zeer belangrijk gedeelte van dit mil- lioenenwerk werd gezet door de offi ciële ingebruikstelling van het gemaal „Schelphoek", op 26 September door de Commissaris der Koningin. Zonder overdrijving een mijlpaal in de geschie denis van het Schouwse land! En zeker niet minder van betekenis, speciaal voor de ontwikkeling van de landbouw, was het besluit tot het doen uitvoeren van een ruilverkaveling in de „Schelp- hoek", een gebied van niet minder dan 2318 ha. VREEMDELINGENVERKEER. Het vreemdelingenverkeer, met name in de duinstreek, was ook dit jaar weer een rustige vacantie aan zee eu strand willen doorbrengen, ontdekken de West hoek, waar voor vele duizenden plaats is, zonder dat de één de ander hindert. Dat hier een goede bestaansbron ligt voor de middenstand in de omliggende gemeenten is van eminent belang. In het afgelopen jaar vorderde het werk aan de Rijksweg die de slechtste van ons hele land wordt geuoemti!) flink. Het komende jaar zal het hele werk waarschijnlijk gereed komen. 29 Juni was voor de landbouw op Schou wen en Duiveland een belangrijke dag. Toen immers werd het landbouwpioef- bedrijf „De Scheldemonden" te Bruinis- se ofticieel geopend. Niet alleen van net eiland zelf, maar ook van andere eilan den, ja zelfs uit andere provincies en uit het buitenland, bleken dit jaar land bouwers en deskundigen de weg naar dit prachtige bedrijf reeds te kunnen vinden. PRINSES BEATRIX KWAM KAMPEREN. En nu nog wat andere zaken, die in 1951 de aandacht trokken. Vooral in naamstede was net druk. Up 28 rvpril werd daar een nieuw wijKgeoouw ge opend, op 17 uctober een truiiteeftschool en op 8 November de nieuwe openbare lagere schooi „prinses Deatrixschool". voorts werd beKend, dat deze gemeente straks een tehuis voor ouden van dagen zal krijgen, speciaal voor west Schou wen. Dat Prinses Beatrix nier naif Juli kampeerde was voor Haamstede een grote eer. Het laatste, dat wij van Haamstede moeten vermeiden, is niet zo mooi.... Het gemeentebestuur werd de bevoegdheid tot goedkeuring van bouwwerken voor een jaar ont nomen, omdat het vergunning had verleend voor' de bouw van twee fruitbergplaatsen als noodwoningen, zonder aat er Rijksgoedkeuring was verleend Zierikzee nam een keurig gerestau reerde secretarie in gebruik, net conflict tussen B. en W. en de woonruimte-com missie werd bijgelegd en de gemeente sloot een grote lening voor de bouw van woningen, waaraan m Zierikzee 'n ont stellend gebrek bestaat. Up 27 Augus tus werd in Ouwerkerk een nieuwe scnooi officieel geopend. In Bruinisse ging burgemeester w. v. d. Berg heen en werd burgemeester H. K. Michaëlis protesten van de meeste gemeenteraden, zeer uitgebreid. Steeds meer mensen, die als zodanig geïnstalleerd. Een zeer omvangrijk werk is de vernieuwing van de sluizen te Vlissingen. En het moet gezegd, men maakte aardig voortgang. Op de achtergrond zien we de veer boot naar Breskens, die juist bin nenvaart. Nogal wat rumoer ontstond door de be ruchte vleesoorlog, die nog niet hele maal geëindigd is. IVEER EEN CARILLON. Op 19 Maart werd het chr. militair tehuis „De Meerpaal" geopend, op Augustus werd de nieuwe composteer- inrichting, belangrijk voor de landbouw (en een primeur voor het hele land!) in gebruik genomen. Op 3 November kwam Vlissingen weer in het bezit van een schoonklinkend carillon. Op 16 en 17 November werden aan de Jozef Is- raëllaan twee nieuwe kleuterscholen ge opend. Op 8 Juli hield de Federatie van Ned. Rijwielpadverenigingen een con gres in de Scheldestad en op 25 Juli waren duizenden getuige van de pres taties van Fanny BlankersKoen, Wim Slijkhuis en Hans Harting. Zullen onze lezers ondanks de prijsverhoging net zo vrolijk met het „Zeeuwsch Dagblad" 1952 ingaan als de wandelaars en fietsers meetrokken met de Zeeuwsch Dagblad -tochten in September? Toen hebben we die tochten beschreven als „een groot familiefeest". En zou er nu één familielid achterblijven nu het gaat om het behoud van zijn christelijk dagblad? Neen immers! Daarom: trek mee, even vrolijk als de Jantjes hieronder. Weinig praten, hard werken. Op het eiland Thoien zyn in het afgelopen jaar geen schokkende dingen ge beurd. Dat was begin 1951 ook niet te verwachten. Op Thoien, waar geen grote verkeerswegen elkaar kruisen en waar de lucht niet wordt verontreinigd door de rook van fabrieksschoorstenen, lijkt soms het leven tot stilstand te zijn ge komenHet is er in de dorpen zo rustig, zo gelijkmatig, zo heel anders dan in de stad, waar het jachtende leven iedereen in zyn greep heeft. Maar denk nu niet, dat het met Thoien bijna gedaan is! Want er wordt ge werkt op de zware kleigrond en de boeren halen er uit wat er in zit! Thoien, landbouwgebied by uitstek, levert het volle pond voor de Nederlandse voedsel voorziening en de ontwikkeling van deze bestaansbron is tot grote hoogte opge voerd. Er wordt daarover op Thoien weinig gepraat, maar men werkt zo hard men kan. Ook al met het oog op een toekom stige verbreding van de economische ba sis was het zeer verblijdend, dat minis ter Rutten tijdens zijn bezoek aan ouze provincie in October j.l. kon mededelen, dat hij de vestiging van een ambachts school in Sint Maartensdijk van harte toejuichte en dat hij de toestemming van de Staten-Generaal daarvoor zal vragen. Wie weet kunnen wij volgend Oudejaar schrijven, dat de school op plechtige wijze werd geopend! Voor'vele jongens van Thoien zal net heel wat gemakkelij ker zijn hierheen te gaan dan naar de ambachtsschool in Bergen op Zoom. EEN NIEUWE VEILING. In het jaar 1951 werden op Thoien enige malen officiële openingen verricht. Op 17 Jan. betrof dat een voor de agra rische sector belangrijke inrichting, n.l. net nieuwe, grote veilinggebouw in St. Maartensdijk. Voor het eiland een fraaie aanwinst! Op geheel ander terrein lag de opening op 24 Juli in dezelfde gemeente, n.l. van de werkplaats voor minder valide ar beidskrachten, in het gemeentehuis. Wat dit betreft heeft Thoien voor onze pro vincie de primeur. Wie hier een bezoek brengt, wordt getroffen door de arbeids vreugde, die er heerst en die in zo grote tegenstelling staat tot het sombere en grauwe bestaan van hen, die, getroffen door een lichamelijk gebrek, hun dagen in ledigheid doorbrengen. In deze werk plaats worden sokken voor ons leger ge breid. NOG ENKELE FEITEN. Enige malen kwam Thoien ook in het politienieuws. Dat was het geval op 27 Januari, toen in Poortvliet een café verbrandde ep ook in de nacht van 24 op 25 November, toen in Stavenisse een opzienbarende inbraak werd gepleegd. Nog twee dingen tenslotte moeien worden gememoreerd. Dat is in de eerste plaats het feit, dat op 1 Juli de heer B. J. v. Oeveren, burgemeester-secretaris van Poortvliet, 40 jaar gemeente-secre taris was en deswege werd gehuldigd en in de tweede plaats moet herinnerd worden aan het bezoek, dat de oudjes van Oud-Vossemeer op 4 Juli aan het Paleis Soestdijk brachten, waar de Ko ningin zich geruime tijd met hen onder hield. Daar zullen zij op deze Oudejaars dag vast nog wel eens aan denkeni Al zyn aan geen sensationele dingen te melden dit jaar, de Tholenaars kun nen niet zeggen, dat over hun toekomst en het lot van hun eiland in 1951 niet is gesproken. Hun toekomst, d.w.z. de vraag, of het met het oog op werk voor allen noodzakelijk is de eenzijdige struc tuur van het eiland te verbreden en. naast de landbouw, ook aan één of meer industrien een plaats te geven. Wij kunnen het daarover allemaal eens zijn: een zekere omschakeling is dringend gewenst, wil de chronische werkloos heid, die het afgelopen jaar duidelijk aan het licht trad, niet tot een cata strofe uitgroeien. Dat is het grote probleem van Thoien Men zal daar sterker dan ooit het oog op de toekomst gericht moeten houden en met medewerking van de instanties, die daarvoor bestaan, nieuwe mogelijk heden tot verwerkelijking dienen te te brengen. ONTWIKKELINGSGEBIED. Er zjjn tekenen, die er op wijzen, dat het Thoolse vraagstuk ook bij onze landsregering de volle aandacht heeft. Toen minister van den Brink anderhal ve maand geleden een bezoek aan Zee land bracht, is met hem uitvoerig ovei Thoien gesproken en is hem gevraagd te bevorderen, dat het eiland tot ont wikkelingsgebied wordt verklaard. Het antwoord is nog niet bekend. Als het po sitief mocht zijn, dan zal daarmede een belangrijk punt in Tholens geschiedenis zijn bereikt. Het Rijk zal dan finan cieel de ontwikkelingsplannen steunen. Is het uitblijven van het bedoelde ant woord misschien een gevolg van het feit, dat het grote rapport, dat het Econo misch Technologisch Instituut over Tho ien aan het opstellen is, nog niet is ver schenen? Voor de Tholenaars kan men slechts hopen, dat nu spoedig bekend is, of en zo ja wat er gaat gebeuren. INDUSTRIETERREIN. Intussen is gebleken, dat ook de ge meenten niet stil zitten. Voor zover ons bekend is de stad Thoien de eerste ge meente op het eiland, die nu over een industrieterrein beschikt. In de loop van dit jaar nam de gemeenteraad n.l. een voorstel aan tot de aanleg en het inrich ten van een industrieterrein van 20000 vierkante meter. Terecht stelde deze raad zich op het standpunt, dat, wil er ooit van enige industrievestiging sprake zyn, allereerst de voorwaarden gescha pen moeten worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 13