Landbouw, veeteelt en fruitteelt bereikten belangrijke resultaten. GOES LOSTE DE PROBLEMEN MET VEEL ÉLAN OP. Industrie in Oost-Zeeuwsch- V laanderen ontwikkelde zich bevredigend* Maandag 31 Dcc. 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Het Zeeuwse agrarische leven in 1951, Hard werd gewerkt aan de verfraaiing van de stad* p N DAN zijn er drie kleine en L-' grote gebeurtenissen die zo in de gedachten blijven hangen. De Goese Ambachtsschool vierde in Januari h*Dt 75-jarig jubileum. Op 21 Maart vond de overdracht van de Graanbeurs plaats. De debatten hierover in de raad hadden een brede publieke be langstelling. Op 4 April werd oud- Notaris Joh. Pilaar ereburger van Goes; op 12 Mei werd de nieuwe jachthaven geopend, en op 1 Juni de sociëteit voor Ouden van Dagen; van 28 tot 30 Juli was Goes gastvrouw0 Op cultuur-technisch gebied kwam veel tot stand* De Bevelaadea io het afge lopen jaar. Nog geen accoord over nieuw tracékanaal T erneuzen-Gent* GEWASSEN BESPUITEN PER VLIEGTUIG. Er was weinig geid, maar toch.., UU ANNEER B. en W. van Goes zich op Oudejaar rond de haard verenigen om de balans over het afgelopen jaar op te maken, dan zullen zjj geen ontevreden gelaat behoeven te zetten. Want Goes heeft dit jaar wel bijzonder van zich doen spreken. Somber gestemd was de nieuwjaarsrede, waarmede burgemeester W. C. ten Kate de eerste raadsvergadering in het afgelopen jaar opende, maar vrolijk stonden de gezichten van de vroede vaderen, toen onlangs bij de opening van de nieuwe industriehallen, de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, hen prees voor het elan waarmede, ondanks de krappe middelen, de vele problemen tot een oplossing zijn gebracht. 7 ROTS is de gemeente op deze nieuwe hallen, trots vooral ook op het compliment van Minister van den Brink, die bij zijn bezoek aan Zeeland de industrialisatiepolitiek van het gemeentebestuur prees en zijn waardering uitsprak voor de differen tiatie, die Goes in haar industrie tracht te brengen. Aan de verfraaiing van de stad werd hard gewerkt. Als belangrijkste object geldt wel de verbetering van de grote verkeersweg, een project van 4 ton met wel voor 10 ton narigheid. Maar alle narigheden waren verge ten, toen burgemeester Ten Kate op 19 October het laatste schepje van de 1000 ton asfaltbeton uitsmeerde en de weg voor het verkeer kon worden opengesteld. Met de 54 fraaie licht masten en de moderne oversteek plaats aan de Koepoort is de weg de trots van Goes geworden. Er werd echter nog meer tot stand gebracht. Ook de Grote Markt baadt nu in een zee van licht en in de straten in het centrum verdrong de electrische straat verlichting het gaspitje. Ook aan de Bergweg verrezen moderne lichtmas ten. Het rioleringsplan werd verder uit gewerkt, men begon met de bouw van een zuiverings-installatie en ook de woningbouw maakte voortgang. Het laatste was, zoals overal in de lande, ook voor Goes een groot probleem. Door het afsluiten van een lening van een half millioen is er wat verruiming mogelijk en zullen ondermeer de wo ningen bestemd voor het personeel van de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst gebouwd kunnen worden. Dit is vooral noodzakelijk, nu de Am bachtsschool vaste plannen heeft om een school in Bouwplan Oost te gaan bouwen waardoor de school aan de Westwal voor genoemde Rijksland- bouwdienst vrij komt. SCHOLENBOUW. r\ E SCHOLENBOUW maakte goede voortgang. In Februari werd de Prinses Ireneschool in Bouwplan Oost geopend en de tweede school van het zelfde formaat en bestemd voor het openbaar en R.-K. onderwijs is prac- tisch gereed. Het Chr. Lyceum begon in Augustus eveneens te bouwen. Men is reeds zover gevorderd, dat het gymnastieklokaal onder de pannen zit. VAN ALLERLEI. van een succesvolle Haak-In tentoon stelling. De Benelux-conferentie die hier op 14 Juli werd gehouden, had wel geen positieve resultaten voor Goes doch de stad kwam „in het nieuws" en dat mag toch ook wei geapprecieerd worden. De Nijtengo in Augustus en de Licht- en Bloemenweek in September waren opnieuw bewijzen, dat in Goes frisse denkbeelden leven. En het plan tot demping van de Kade opgesteld door „Zakencentrum Goes Noord eveneens. Zo zouden we door kunnen gaan, met het noemen van al die ge beurtenissen en we zullen er onge twijfeld nog wel vergeten hebben. Herinnert U het zich nog? Eén ding dient men niet te vergeten. Goes bouwde ook dit jaar aan haar toekomst en dat was voor Zuid Beve land, ja voor geheel Zeeuxnd, van niet te onderschatten waarde. K Tja, zo was 't. Wie in September langs de traverse moest, liep in het donker nog een gerede kans een been te breken. (Zie boven). Maar een maand later, op 20 Oc tober vatte burgemeester Ten Kate de laatste schep met teer ter hand (zie onder) en de burger weer moed want de snelweg was gereed.... EEN OVERZICHT van het Zeeuwse agrarische leven in het afge lopen jaar kan men slechts beginnen met een welgemeend compli ment aan de landbouwers, veehouders en fruittelers wier organisatie talent het mogelijk maakte om, ondanks de vele moeilijkheden, toch nog belangrijke prestaties te bereiken. Niets immers is fataler voor een land dan het in de war lopen van de voedselvoorziening. De Zeeuwse landbouwoogst was heus niet onverdeeld gunstig. De uientelers bijvoorbeeld moesten een strop van 2 milloen incasseren door het optreden van de valse meeldauw. Deze ziekte tastte omstreeks half Juli het gewas voor het eerst aan en greep snel om zich heen; vooral op Zuid-Beveland was de aantasting hevig. Gelukkig waren de prijzen goed, zodat men de strop enigszins kon dragen. De aardappel oogst leed schade door loofziekte en streng moest worden opgetreden om de bestrijding van de aardappelmoeheid mogelijk te maken. De bietenopbrengst was aanzienlijk minder dan vorig jaar, hoewel het suikergehalte hoger was. De suikercampagne duurde dan ook 3 we ken korter. De wens der Regering is nog, altijd een flinke uitzaai, dus zal er een sui kerprijs moeten komen, die rekening houdt met de hogere kosten zowel bij de fabrieken als bij de telers en die Vooruitgang en opbouw alierwege. Geen bepaald grote gebeurtenissen vroegen in het afgelopen jaar de aan dacht op de beide Bevelanden. En zo ze er mochten zijn geweest, dan be troffen ze de agrarische sector en zjjn ze in ons landbouwoverzicht elders in dit blad vermeld. Dit alles wil echter niet zeggen, dat er op de Bevelanden niets zou zjjn ge beurd. De gemeentebesturen .vuren ac tief en verdienen alle lof /oor hun werkzaamheden. We zullen ons daarom bepalen tot wat in de diverse gemeenten tot stand is gekomen, al weten we dat we zeker onvolledig zullen en ook moeten zijn. Op 6 Januari werd in Rilland-Bath de nieuwe Hervormde kleuterschool geopend. Deze gemeente kreeg ook naar vernieuwd stationsgebouw. In Kapelle trokken de gemeentebestuur - stuurders in een fraai nieuw raadhuis. Dat was op 19 Januari. De Vrije Evan gelische Gemeente in Bath mocht op 16 Maart haar nieuwe kerkgebouw in gebruik nemen. Op 9 April volgde in dezelfde gemeente de ingebruiKname van de vernieuwde chr. kleuterschool. Ook Ellewoutsdijk kon feest vieren. De nieuwe Ned. Herv. Kerk kwam op 28 April gereed en vormt een sieraad voor het dorp. In Juli kreeg Kortgene nieuw brandweermateriaal. In September werd in Waarde het dorpshuis geopend, waarmede deze gemeente tevens de be schikking kreeg over een fraaie kleu terschool. In Noord-Beveland maakte men gro te plannen voor een tehuis voor bejaar den. Een project van 275.000,Op 31 October nam burgemeester Bax af scheid van Borssele om naar Hendrik 'o Ambacht te vertrekken. Aapelle kreeg een nieuw gemeentehuis. Toen het gebouw nog moest wor den opgeleverd, was men er niet zo enthousiast over want het zag er nogal koud uit. Maar ga er nu eens een kijkje nemen.... Niemand had ooit ge dacht, dat in de kelders nog eens champignons zouden worden gekweekt als mogelijk het begin van een nieuw bestaansmiddel voor de fruitkwekers. de fabrieken in staat stelt een zoda nig redelijke bietenprijs te bepalen, dat deze een aanmoediging voor de teelt betekent. Van de graangewassen deed de tarwe het goed, maar de gerst viel tegen. De mais is, vooral in O. Zuid-Beve land, een gewas geworden, dat een vaste plaats heeft gekregen in het bouwplan. Dit jaar was in deze streek reeds een oppervlakte van 150 ha beplant en men verwacht dat het areaal volgend jaar zeker nog zal worden uitgebreid. Velen zien n.l. in dit gewas een prach tige vervanger van de suikerbieten, waarvan de teelt moeilijk wordt van wege het bietenaaltje. Alleen, men zit met het vraagstuk hoe men dit gewas moet drogen. Speciale drooginrichtingen bouwen is n.l. nogal speculatief, temeer omdat de kans bestaat, dat over vier jaar de buitenlandse mais ons product van de markt dringt. De erwten bleven beneden het gemid delde, het blauwmaanzaad was matig en het vlas goed. De teelt van pootaard- appelen dreigt gereduceerd te worden wegens de vele teleurstellingen in teelt en afzet. Men streeft echter naar een beter Zeeuws product. De bouw van de luchtgekoelde aardappelbewaarplaatsen is dan ook economisch verantwoord. Met bewondering hebben wij kennis genomen van de pogingen van burge meester van Suylekom van Kapelle om de teelt van champignons ingang te doen vinden. Deze verbreding van de welvaartsbasis ~-"a zeker worden toegejuicht DE FRUITTEELT. De fruitteelt had het efvenmin gemak kelijk, De appelbomen beloofden een rijke bloei, maar de zware regens in September gaven vele moeilijkheden en ook de bespuitingen liepen niet zo vlot. Een voordeel was dat de appels en peren groot uitvielen en tegen behoor lijke prijzen konden worden afgezet. Vooral België was een goede afnemer. Zwitserland had veel belangstelling voor industriefruit, Engeland voor sterk gekleurde appels en Finland had inte resse in peren. De telers beginnen meer en meer in te zien, dat voorlichting en specialisatie van groot nut zijn gewor den en dat mechanisatie zeer gewenst is. De demonstraties met vernevel- machines hadden dan ook grote belang stelling. De teeltregeling in de fruit teelt heeft menigeen bezig gehouden. Op de door de Z.L.M. georganiseerde tuinbouwdag te Goes werd t.a.v. deze regeling door de heer C. Boudewijn, voorzitter van de N.F.O., erop gewezen, dat de fruitteelt nu eenmaal een vak met grote risico's is en dat de teler zelf zal moeten uitmaken, of hij deze wil dragen. Als de telers echter eens gezind achter hun organisaties staan, zo voegde hij eraan toe, behoeven zij ook zonder tuinbouwregeling niet te wanhopen aan de toekomst van Neder lands fruitteelt. Veel kwam in 1951 tot stand. Over Zeeuwsch-Vlaanderen is de laatste jaren wel eens wat sarcastisch ge sproken als over „het „overzeese gebiedsdeel" van Nederland in Europa en men wilde daarmede aangeven, dat dit gebied er zo'n beetje bijiiing en niet werd behandeld als de rest van het land. Een Oudejaars-overzicht leent er zich niet voor na te gaan, of voor deze gedachte aanleiding bestond. Maar wèl moet worden gezegd, dat Zeeuwsch-Vlaanderen in het jaar 1951 allesbehalve werd vergeten door de mensen van boven de Wester-Schelde. En dat overal de grote betekenis van deze streek, met name van het industriële centrum Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen, de z.g. kanaalzone, als een belangrijk onderdeel van de Neder landse huishouding, steeds meer wordt ingezien. Onze Zuiderburen, de Belgen, begrij pen al sedert jaren, dat Zeeuwsch- Vlaanderen voor hen van grote bete kenis is. Dat is het afgelopen jaar weer eens duidelijk gebleken, toen de uit spraak bekend werd van de Belgisch Nederlandse commissie voor de water wegen, die overeenstemming bereikte over de verbreding van het kanaal Ter- neuzenGent, de oouw van een nieuwe zeesluis te 'l'erneuzen, de toepassing van de Belgische spoorwegtarieven in Z. Vlaanderen en het heffen van haven gelden in Terneuzen. Maar nog geen accoord werd bereikt over het tracé van het nieuwe kanaal ter hoogte van Sas van Gent tot Sel- zaete. En daaruit bleek dan weer eens, dat de economische belangen zeer te gengesteld zijn. Want als België zijn zin zou krijgen, zou Nederland zeer veel kostbare cultuurgrond moeten prijs ge ven en bovendien het risico lopen, dat de kanaalarm bij Sas van Gent straks onbruikbaar wordt voor de scheepvaart, hetgeen uiteindelijk voor de industrieën funest zon zijn. Een oplossing is tot lieden nog niet bereikt. DE INDUSTRIEËN. De industrieën in de kanaalzone ont wikkelden zich dit jaar gunstig. Een dreigend arbeidsconflict in de fabriek matige bedrijven kon na vele bespre kingen bevredigend worden opgelost (hetgeen ook met de Z.V.T.M.-kwestie het geval was). Nog altijd schreeuwt O.Z.-Vlaanderen om huizen voor de industriearbeiders. Het werd bij enkele gelegenheden nog eens nadrukkelijk onderstreept, dat hier werk ligt voor vele honderden Ne derlandse handen en de dure Belgische arbeidskrachten niet meer nodig zullen zijn, als er maar huizen komen. Belangrijk was, dat in Mei de Cokes- fabriek te Sluiskil weer op voor-oorlog- se capaciteit kon gaan werken en in het kader van een voortgaande indus trialisatie van dit gewest zeker niet minder van betekenis was de instelling van een industriecommissie te Axel. NIEUWE INDUSTRIE IN TERNEUZEN. Dat Terneuzen er weer een nieuwe industrie bij kreeg, n.l. een konijnen haarindustrie, gaf reden tot grote vol doening. Deze vooruitstrevende gemeen te zit trouwens toch niet stil. De raad besloot n.l. tot de aanleg van een uit gestrekt terrein voor kleine en middel grote industrieën. Verblijdend was de mededeling, dat Terneuzen 90.000 krijgt voor de financiering van indus trieën. Enige deining veroorzaakte het be sluit van de Ned. Spoorwegen het per sonenvervoer per trein van Terneuzen naar Hulst en omgekeerd te staken. Wat het verdere verkeer betreft, moet gewezen worden op het ingebruik ne men van de prachtige, nieuwe beton weg door Breskens. TIEN JAAR „HET VRIJE VAN SLUIS". Het Waterschap „Het Vrije van Sluis" bestond op 23 Mei tien jaar. Een zeer bewogen geschiedenis ligt achter de rug. Het is te hopen, dat nu de rust is aangebroken en dat de financierings moeilijkheden, die voor dit Waterschap zeer groot zijn, spoedig overwonnen worden. Een belangrijke beslissing werd genomen met betrekking tot de ruil verkaveling van een gebied van 1.100 ha bij Eede. Het afwateringsprobleem, ge volg van de toenemende activiteit der vlasbedrijven, stond in 1951 in het mid delpunt der belangstelling. Het laat zich aanzien, dat binnen af zienbare tijd een oplossing zal worden gevonden. Ook de Zwinkwestie vroeg de aandacht, Gedeeltelijk werden de Belgen tevreden gesteld, maar ideaal vinden zij het nog niet. Evenmin als wij hun actie altijd zo kunnen waar deren! DE AFZONDERLIJKE GEMEENTEN. Wat de afzonderlijke gemeenten aangaat eerst iets over Terneuzen. Veel kwam hier het afgelopen jaar tot stand. De bouw van het chr. zie kenhuis vorderde uitstekend, een nieuw veilinggebouw kon worden ge opend, „Des Pays Bas" bleef inge volge een rechterlijke uitspraak hotel, op 11 Oct. werd een nieuwe chr. kleu terschool geopend en op 21 October een nieuwe brandweerkazerne. Axel vierde in Augustus het 25-jarig bestaan van de V.V.V., in Zaamslag werden een Geref. rusthuis, een con sultatiebureau en een Geref. kerk (vrij- gem.) geopend. En dan kwamen in Z. Vlaanderen heel wat scholen gereed, verblijdend teken van de voortgaande herbouw, Breskens kreeg twee nieuwe lagere scholen, Oostburg een nieuwe chr. lagere en uloschool, alsmede een kleuterschool „Prinses Marijke", terwijl Z.-Vlaanderen in Schoondijke weer een nieuwe landbouwhuishoudschool kreeg. Waterlandkerkje tenslotte kwam in het bezit van een nieuwe lagere school. In Aardenburg werd op 30 Nov. het fraaie nieuwe raadhuis geopend, te Sluiskil kwam de nieuwbouw van het r.k. zie kenhuis gereed, te Sluis werd de ge restaureerde windkorenmolen „De Brak" in gebruik genomen, aan de uit breiding van het chr. rusthuis „Rozen- oord" te Sluis werd hard doorgewerkt en Sas van Gent kreeg een mooi zwem bad. Proefnemingen met de Sikorsky- helicoptère en een vliegtuig van Prins Bernhard hebben de weg gebaand voor de eerste Neder landse iandbouw-luchtvaartonder- neming, de thans in Amsterdam opgerichte N.V. „Meteor", die vliegtuigen aankoopt en piloten in dienst neemt om in het komende voorjaar klaar te staan voor de bespuiting van landbouwgewassen. De proeven zijn gedurende enige jaren met veel succes onder meer ook in Zeeland onderno men. JZ DE VEEHOUDERIJ. Er viel een toename te constateren van de rundveefokkerij in Zeeland; vooral het fokken van kwaliteitskalve ren voor de export nam toe. Men be gint ook te begrijpen, dat de melkpro ductie van groot belang is. De K. I. werd eveneens meer en meer toegepast. De gezondheidstoestand van het Zeeuw se vee werd door veterinair-hygiënische methoden verbeterd. Het mond- en klauwzeer tastte dit jaar vele bedrijven aan. Van belang is ook het besluit om een melk-afzetorganisatie te stichten op Zuid-Beveland. Hierover worden nog steeds besprekingen gevoerd. DE PAARDENSTAPEL. Al is de belangstelling voor de me chanisatie in Zeeland toegenomen, de grote kern van paardenfokkers is ge bleven. Grote teleurstelling betekende de subsidieverlaging door Prov. Staten. Overigens worden nog prachtige resul taten bereikt. Dat bleek weer op de nationale ten toonstelling te Den Bosch, waar Jenny van stallen de Dobbelaere uit IJzendij- ke tot kampioensmerrie werd verkoren. Het bleek ook uit de overweldigende belangstelling voor de premiekeuringen, die in deze provincie werden gehouden. De kampioenschappen voor landelijke ruiters, dit jaar te Kortgene gehouden, waren eveneens bewijs, dat de liefde voor het paard nog niet verdwenen is bij de Zeeu"'se boerenjeugd. ASPECTEN. Het grote landbouwplan, dat door minister Mansholt op 15 November bij de Tweede Kamer werd ingediend, is ook voor Zeeland van belang. Van de tientallen millioen, die vrij komen voor modernisering van de landbouw en de veeteelt, zal toch ook voor deze pro vincie wel een druppel afvallen. Het „borgstellingfonds voor boeren en tuin ders" van ƒ25.000.000,— beoogt ver hoging van productiviteit en rentabili teit. Het T.B.C.-vrij maken van het rundvee wordt nu met kracht ter hand genomen. De ervaringen in Walcheren opgedaan het eerste grote gebied, dat reeds T.B.C.-vrij werd gemaakt zullen hier worden benuttigd. De Gezondheidsdienst voor Dieren in Zeeland verdient daarom alle lof voor het feit, dat men hier reeds dit jaar de bestrijding aanpakte en daarmede de rest van het land een jaar voor is ge komen. Ook dit jaar kwamen op -cultuur technisch gebied belangrijke werken tot stand. Met de ingebruikname vai^ een nieuw gemaal in de Schelphoek bij Senooskerke werd het nieuwe ontwate ringsplan van het Waterschap Schou wen voltooid. Het streekplan Walcheren met algemene stemmen door de Prov. Staten aangenomen, is in economisch opzicht van grote betekenis, daar het immers beoogt in globale trekken het gebruik van de grond aan te geven in verband met de grote bevolkingstoena me. Tussen twee haakjes, het dagelijks bestuur van de Z.L.M. heeft zijn onge rustheid uitgesproken over het tempo waarmede de Planologische Dienst werkt aan de streekplannen. Walcheren is nog niet in werking getreden of men spreekt reeds over Oost Zeeuwsch Vlaanderen. De landbouwsector achtte een betere vertegenwoordiging in de P.P.D. derhalve gewenst. Het plan om het poelgebied bezuiden Goes te gaan herverkavelen, mag even eens voor de landbouw van groot belang worden geacht, temeer omdat volgens een rapport van de Prov. Planologische Dienst in de toekomst voor woningbouw, industrie, openbare werken en recreatie heel wat cultuurgrond verloren zal gaan. VAN ALLERLEI. Dit overzicht besluitend met allerlei, niettemin belangrijke gebeurtenissen, willen we allereerst beginnen aan het afscheid dat de heer C. Zwagerman als oud Rijksveeteeltconsulent en zuivel- consulent van agrarisch Zeeland op 5 Januari heeft genomen. Willen we ook herinneren aan het overlijden van ir C. P. G. Stevens op 4 April, aan het aftre den van ir J. D. Dorst als secretaris van de Stichting voor de landbouw op 24 April en het in dienst treden van zijn opvolger de heer P. de Kam. Dan den ken we ook aan het eeuwfeest van de Fredêricapolder en de Z.L.M.-dag in Oost Zuid Beveland op 19 Juni. Ook dit jaar waren de Zeeuwse successen tijdens de jaarlijkse nationale paardenkeuringen te 's-Hertogenbosch van „Het Nederlandse Trekpaard" niet van de lucht. Dit is Jenny van Stallen de Dobbelaere uit IJzendijke, die de kampioenstitel van Nederland behaalde.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 11