Sarco-globine Marshall-hulp legde Europees leven* grondslagen voor welvarender Wat het Westen dit jaar aan staal produceerde* lb.UUU walvissen met de dood bedreigd. De slakken in Limburg houden het op een zachte winter* Kweekschoolleraren vergaderden te Utrecht* Engeland en Ierland door storm geteisterd* VAART DER STILTE Bestaan E. C. Aeindigt vandaag. Extra treinen bij de jaarwisseling* Vérlieslijst der Amerikanen* ONS FEUILLETON. Wie bij iedere bap eten al bij voorbaat dat zuurbranden op de maag voelt... Plancongres van dc P* v* d. A, begonnen* j Flatbouw in Zandvoort, Pagina 2 ZatercU-7 29 December 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 :urs v*. goes. d. Bk 165 167 sche Bk 160B 160J4 ;ese Gas 79 80 Sumatra 115 118 atio 14754 14954 Radiator 18J4 15)4 Smeltng lOSji 10654 nda Copper 55)4 Steel 55H 56« Ier 74 75 Motors 55)4 56)4 n Motor «54 14)4 Nickel 46 46)4 :cott m 97 Steel 4354 47 Brands 6 5)4 Steel 43J4 43)4 Service 112J4 114)4 Am. 21 20)4 Oil 6154 62 nt Oil 73)4 74)4 s Oil 107 108)4 Union 74 7444 Water 4554 47 ïore 20 20)4 K. Texas 754 York Centr. W/2 m ylvania 1954 20 ,EUM 5KSCHOOL. volg van pag. 1.) ik er zijn ongenoe- enige tijd geleden aanleg van de uit- t schoollokaal, het leerschool en het lag werden geno- e, dat het departe- in verandering zal wees de heer de kweekschool tegen- eïsoleerd staat en ft met het leven, -nderwijs, maar he lding der leerlingen aren dienen naast staan. Het goede belangrijkste. Ten- dedeling van vele rensen, o.m. van oud-leerl'ngen uit bapan. tEDE EN GELUK- N. :estige wijze werd rede uitgesproken 'azelaar. Zijn rede, hte bijzonderheden ontstaan van de iet leven van de 124 alleen jongens, talrijke anecdotes, ter van Onderwijs isselinks. Over het oolwet, dat waar- ri a.s. bij de Twee- ndeling komt, ver- ewoon verheugd te aarin de financiële dig wordt door dat op de begro- uitgetrokken vooi de gymnastiekzaal ol, waarmede veel ïgenoegen zal ver- t woord aan de oningin, jhr mr A. jt, die met de heel iv. Bestuur verte- noemde de kweek- :lang voor Zeeland de prettige en ge- hem spraken nog Phuyl namens het V olksonder wijs", nspecteur van het ie Middelburg; J. die het onderwijs orden en J. Kloos- aanwezigen. Het ong dez" middag waarlijk sublieme trgadering trokken het schoolgebouw igen van werk der al de fraaie resul- tief onderwijs to te Middelburg. an Donderdag op en in het station vegen aan de Ka- iurg. Er werd een mtvreemd. Geble- of de daders zich srschaft door het ruiten. :r verduisterde ille. thouder-kassier T. a werd gistermid- rdamse rechtbank n gevangenisstraf inden. verdacht ten na- 0 Wehry en Co te drag van f 12.000 :d. en een half jaar. lO veiling ijdag 28 Dec. Groen- idem B 27—40; idem 7Spruiten A 32—35 28—37; idem B 16—26; kool 8—J8; Witte kool ndijvie 10—33; Veldsla Knolselderij 13—15 ien (stek) 49. Veiling van 28 ïlen: Bevelanders igenheimers 11. lies per 100 kg. e Pippin 1055, Bramley 1226, Golden Delicious Sterappel 1858, Comtesse de Pa; ;r 26—32, Beurre ndr. Wijnpeer 18 001 A 22—63, B 8—19, Spruiten -17, Boerekool 10 Prei 18—28, An- of 12—46, Uien 15, Glassla 12, id. apen 58, Kr°" :roten 712. re> van 28 Dec. inette 1536, J°- Bellefleur 517. -34, Bismarck 14 ird 9—37, Huis- mpagnezoet 12—" ur 27, Sterappei -13, Hollandszoet esse de Paris 14 -35. ol >1 m 40, ig Paul Porter, de leider van de Economie Corporation Administra tion, waarvan het bestaan vandaag eindigt, heeft Vrijdag te Parijs ver klaard, dat de E.C.A. een zeer gro te rol heeft gespeeld voor het be houd van de vrijheid in West- Europa. De dertien' milliard dollars aan Marshall-hulp, waarover de E.C.A. se dert 1948 de beschikking had, heeft de uitbreiding van het communisme jn Europa tot staan gebracht, zeer veel hersteld van de vernielingen van de oorlog en de grondslagen gelegd voor een krachtiger en welvarender Euro pees economisch leven, zo zeide hij. Over het bureau voor wederzijdse veiligheid (Mutual Security Agency), dat de E.C.A. gaat vervangen, zeide Porter, dat dit tot taak zal hebben, om een krachtig stelsel van gezamen lijke verdediging der Noord-Atlan tische landen tot stand te brengen. Het bureau zal zich niet alleen bezig hou den met herbewapening, maar ook sterk de nadruk leggen op Europese eenheid en grotere productie, die tot een hogere levensstandaard leidt, zo zeide hij. Dit zou kunnen worden ba- reikt door afschaffing van de beper kende handelspractijken, betere tech niek en volledige werkgelegenheid. KAASUITVOER NAAR DUITSLAND IN GEVAAR. Op 1 October j.l. is een nieuw Duits invoertarief van kracht geworden, dat het tot dusver geldende stelsel van in voerrechten vervangt. Deze nieuwe Duitse maatregelen betekenen een gevoelige slag voor onze zuivelindus trie, die voor ongeveer 60 pet op ex port drijft. De kaasexport heeft zich na de oorlog belangrijk uitgebreid. De invoering van nieuwe tarieven heeft tot gevolg gehad, dat de kaasprijzen in Duitsland zijn gestegen, waardoor de consumptie snel terugloopt. De Nederlandse zuivelproducenten zien in de nieuwe maatregel een terugkeer tot het protectionisme op het moment, dat de gehele Europese economische politiek er op gericht is, dit te voor komen. Van Nederlandse zijde wordt thans sterk aangedrongen op het weer toestaan van uitvoer van gesmolten kaas. Vooruitzichten van Canada gunstig Tijdens een overzicht over het eco nomische leven in Canada in 1951, dat de Canadese minister van Handel, Clarence Howe gaf, zei hij, dat de laat ste helft van dit jaar de inflatie minder geworden was en dat er geen paniek aankopen meer voorkwamen. Naarmate de anti-inflationistische maatregelen van de regering hun uitwerking gingen doen gevoelen, begonnen de prijzen te gen het einde van het jaar minder snel te stijgen. Canada is volgens de minis ter in goede conditie en de minister zei reden te hebben om aan te nemen, dat het vooruitzicht voor 1952 gunstig is. RADIO-AMATEURS CONTRA DE VERON. Een kleine groep radio-zendamateurs, merendeels in Groningen woonachtig, heeft de laatste tyd oppositie gevoerd tegen de gang van zaken in de VERON (Vereniging voor Experimenteel Radio Onderzoek in Nederland), waarin alle radioamateurs in ons land georganiseerd zyn. De oppositiegroep meent, dat de belangen van de zendamateurs in de VERON een te geringe plaats toege kend wordt. Zij hebben thans een vereniging van zendamateurs opgericht, welke er naar streeft de vertegenwoordigende orga nisatie van het Nederlandse zendama- teurisme te worden. Er worden thans pogingen gedaan, ook andere, in de VERON georgani seerde zendamateurs aan te trekken. Zowel de afdeling Groningen als de afd. Veenkoloniën van de VERON keurden deze handelwijze sterk af en wensen voor alles het verenigingsverband in één organisatie te handhaven. Bovenstaand kaartje geeft een duidelijk overzicht van de in totaal toegewezen bedragen in milloenen dollars tot 30 Sept. 1951. Bijna 17.5 millioen ton meer dan Oost-Europa, Volgens de cyfers, die de economische commissie voor Europa van de Ver. Naties heeft gepubliceerd is de Westeuropese staalproductle dit jaar naar schatting 17.325.000 ton groter geweest dan die van de communistische landen. Tezamen met de Amerikaanse productie beloopt de totale Westerse staal productle 153.755.000 ton tegen 40.930.000 ton voor de gehele groep Sowjet- landen. De Westeuropese productie, incl. die van Joego-Slavië, wordt voor dit jaar geraamd op 58.255.000 ton, een ongeëvenaard record. In het rapport der commissie wordt 9,8 millioen ton tegen 8.652.000 ton in gezegd, dat Engeland het enige belang rijke staalproducerende land was, waar de productie kleiner was dan in 1950. Als reden geeft de commissie op, dat er minder ingevoerd ijzer- en staal- schroot beschikbaar is. Met uitzonde ring van Engeland,.Duitsland en Span je, aldus het rapport zal de productie van elk Europees land in 1951 de groot ste ooit bereikt zijn. De meeste landen zouden zelfs nog betere resultaten heb ben kunnen bereiken, wanneer er geen tekort aan cokes, schroot en ijzererts was geweest. Engeland is overigens nog steeds de grootste staalproducent van Europa. Voor dit land wordt de productie dit jaar op 15,9 millioen ton geraamd tegen 16.544.000 ton in het voorafgaande jaar. Daarop volgt West-Duitsland met 13,6 millioen ton tegen 12.121.000 ton in het voorafgaande jaar en Frankrijk met 1950. Voor Oost-Europa staat Tsjecho- Slowakije boven aan de ranglijst met 3,3 millioen ton, daarop volgt Polen met 2,75 millioen ton, gevolgd door O. Duitsland met 1,75 millioen ton. De Amerikaanse staalproductie be reikte naar schatting een totaal van 95% millioen ton tegen 87.723.000 ton verleden jaar. De Sowjet-Unie ver grootte haar productie met ongeveer 15 tot naar schatting 31,3 millioen ton dit jaar tegen 27,3 millioen ton ver leden jaar. Op 29 December 1951 en 1 en 2 Januari 1952 zullen de N. S. weer extra treinen laten rijden op de lijnen naar en van het Noorden, in het Wes ten, van 't Oosten en naar het Zuiden. Op de Zeeuwse lijn zullen geen extra treinen worden ingezet. De Amerikaanse verliezen zijn de vorige week met 409 toegenomen en hebben nu het totaal bereikt van 103.418, aldus werd officieel medege deeld. Zij zijn als volgt verdeeld: 15.804 doden, 74.813 gewonden en 12.801 vermisten. Heropening van een Britse basis in Graham Land. Britse onderzoekers aan boord van het patrouilleschip bij de Falkland eilanden, „John Biscoe", zullen weder een basis openen aan de Hoopbaai, op Graham Land, zo heeft het Britse ministerie van koloniën medegedeeld. Meer dan 300 schepen openen Woensdag de jacht in Zuidpoolgebied* Er bevindt zich op het ogenblik een vloot van meer dan 800 schepen voor de walvisvangst in het Zuidpoolgebied, waar het vangstseizoen Woensdag a.s. begint. Het aantal expedities is even groot als verleden jaar, n.l. 10 expedities uit Noorwegen, 8 uit Engeland, 1 nit Zuid-Afrika, 1 uit Nederland, 1 uit de Sowjet-Unie, 2 uit Japan en 1 uit Panama, Het aantal vangboten, dat met de moederschepen werd meegezonden, is echter vergroot en bedraagt gemiddeld ruim 14 per expeditie. De mededinging uit Argentinië, die verwacht werd, is niet gekomen, dat het grootste fabrieksschip voor de wal visvaart in de wereld, de „Juan Peron", niet aan de vangst van dit seizoen zal deelnemen. Ook wordt gemeld, dat Ita lië voorbereidingen treft om voor het eerst r, sn walvisvaartexpeditie uit te rusten. Deskundigen verwachten, dat de con currentie in het Zuidpoolgebied dit sei zoen sterker dan ooit zal zyn als gevolg van het record aantal schepen, dat op het beperkte aantal van 16.000 blauwe walvissen zal jagen. De toekomst voor ue walvisvaart wordt in kringen van deze vaart somber ingezien. Te veel expedities jagen op te weinig walvissen en het seizoen wordt steeds korter. Dit jaar begint het seizoen een maand later dan verleden jaar. De sterke concurrentie dwingt tot het in dienst stellen van steeds meer vangschepen, hulpvaartuigen, radar en zelfs vliegtuigen, teneinde in staat te zijn zoveel mogelijk walvissen te van gen, vóór de internationale commissie voor de walvisvaart te Sandefjord in Noorwegen het sein geeft de vangst te staken. Nieuwe suikerraffinaderij te Steenbergen. De gemeenteraad van Steenbergen heeft besloten 10 ha grond uit parti culier bezit te onteigenen ten behoeve van de fabriek van de Centrale Suiker maatschappij. De fabriek heeft deze aan zijn terreinen grenzende bouw grond dringend nodig om er een nieuwe raffinaderij, een pulpdrogery en een nieuw bezinkingsputtensysteem te kun nen houwen. Na deze uitbreidingen zullen aan de fabriek 250 nieuwe ar beiders worden verbonden. Nieuw Amerikaans legergeweer, In tegenwoordigheid van Franse en Britse deskundigen hebben de Ame rikanen te Aberdeen (Amerika) een nieuw licht automatisch legergeweer gedemonstreerd van het kaliber 30. De Amerikanen, aldus Reuter, wensen dit geweer in de plaats van het Britse nieuwe type van het kaliber 28. Van de zijde van het Amerikaanse leger is verklaard, dat Amerika geen lichter kaliber wenst. De deskundigen noemden het nieuwe Amerikaanse type „interessant". Het wordt nog niet in serie geproduceerd. (Ingez. mededeling, advert.) moet nodig Rennies nemen. Digestif Rennie pastilles blussen brandend maagzuur binnen enkele minuten. Van daar, dat gij, met een paar Rennies op zak, eigenlijk overal altijd alles eten kunt. Waar U lust in hebt en de om standigheden bieden. Rennies kunt U zonder bezwaar, onopgemerkt, overal innemen, want water of iets anders komt er niet aan te pas. Simpelweg Uw Rennies laten smelten op de tong dat is alles. En Rennies zijn nog lekker ook De N.V. Philip» Telecommunicatie Industrie (N.S.F.) maakt in Januari een aanvang met de bouw van een 3000 m2 grote montage-hal op een terrein in Huizen. In Bellevue te Amsterdam is giste ren het tweedaagse plancongres 1951 van de Partij van de Arbeid begonnen. Ongeveer 750 afgevaardigden uit het gehele land en circa 100 genodigden, onder wie minister-president dr W. Drees, de ministers mr J. in 't Veld en S. L. Mansholt, leden van de Eerste en Tweede Kamerfracties en vertegen woordigers van de vakverenigingen waren aanwezig, toen de heer K. Vor- rink de bijeenkomst opende. De heer Vorrink zei hier o.m., dat het plan niet is bedoeld als verkie zingsprogramma, maar met conclusies en beginselen van de partij de geeste lijke achtergrond van de politiek van de P.v.d.A. vormt. „Het plan is onze bijdrage in de ver dediging van het Westen en het is be doeld de slapers wakker te roepen, want de nood is groot", aldus de heer Vorrink. Spreker deelde mede, dat de resolu ties pas in April 1952 op het verkie zingscongres ter tafel zullen komen. Na de heer Vorrink betrad ir H. Vos het spreekgestoelte. Hij hield een in leiding over de hoofdlijnen van het plan. De ochtendzitting werd besloten met een inleiding door drs J. M. den Uyl over het onderwerp „De maatschappe lijke orde in socialistisch perspectief". 's Middags sprak de heer J. G. Suur- hoff over het onderwerp „Op weg naar bestaanszekerheid" en 's avonds werd in de Apollohal een demonstra tieve bijeenkomst gehouden onder de leuze „Op weg naar een nieuwe tijd". Hier spraken de heren Vorrink, Oos terhuis en Van Zutphen. Het Chinese volkscomité voor verzet tegen de V.S. en steunverlening aan Korea heeft opdracht gegeven de cam pagne voor het inzamelen van gelden voor de aankoop van gevechtsvliegtui gen en zware wapens tegen het eind van het jaar te staken. Volgens radio Peking is een bedrag Ingezameld waarvoor 3.152 jagers gekocht kunnen worden. Zowel bij de overweg te Zevenberg- senhoek, in de spoorlijn' BredaLage Zwaluwe, als te Breukelen in de lijn UtrechtAmsterdam, zullen naar de K.N.A.C. meedeelt op Oudejaarsdag knipperlichtinstaliaties in werking wor den gesteld. Met deze twee beveiligings installaties wordt het totaal aantal knipperlichten bij spoorwegovergangen op 70 gebracht. Als de dagen lengen Kweker Florack heeft „lak aan de Bilt" I (Van één onzer Verslaggevers). „Als de dagen lengen, gaat de winter strengen", beweert een oud gezegde. Best mogelijk, maar stel u maar gerust: de winter zal vast niet streng worden. De wijngaardslakken van de Valkenburgse kweker Florack beweren bet en die hebben de baas nog nooit bedrogen met him weers-voorspelling. Al vijf en twintig lange jaren gaat Florack vertrouwelijk met de slakken om, maar in de strenge winter van 1941/42, toen zij hun winterslaap precies onder de diepe vorstlaag deden, ontdekte hjj dat de Helix pomatia de deftige Latijnse naam voor die edele wijngaardslak) een baast onfeilbare „feeling" beeft voor de komende kou. Bij een vroeg invallende winter ver dwijnen zij, nadat zij zichzelf secuur ingekapseld hebben in hun kalken huis je, reeds bijtijds (eind October tot half November) in de grond, om daar te gaan slapen tot de jonge lentezon hen weer wekt. Jaar op jaar heeft Florack nu geconstateerd, dat zij juist zó ver gaan, dat de vorst hen niet bereiken kan. Bij strenge winters dus diep Csoms wel tot 15 cm.), bij komend kwakkelend weer maar enkele centimeters. Daaruit heeft de kweker de enige in Neder land die er zijn beroep van maakt zijn berekeningen getrokken, die ach teraf altijd precies uitkwamen. En zo is hij de vraagbaak geworden voor velen die belang hebben bij het verloop van de winter: boeren, tuinders en kolenhandelaars! VREEMD GEDRAG. Ook dit jaar kreeg hy weer vele brieven om inlichtingen, maar Florack kon ieder positief antwoorden, dat de winter niet streng zou worden. Want nog nooit in deze kwarteeuw heeft hy bet meegemaakt als nu de slakken voelden er ditmaal niets voor om hun winterkwartieren diep onder de grond op te zoeken. Gewaarschuwd door de eerste nade rende nachtvorsten is weliswaar een aantal „ondergedoken", maar zij zijn klaarblijkelijk in de war gebracht door het uitzonderlijk zachte winterweer in het Zuidlimburgse, want rap kwamen ze na een poosje weer boven om lustig rond te scharrelen in de afgerasterde tuin. De stakkerds wisten niet, dat zij daarmee hun eigen doodvonnis teken den, want een slak kan zich maar één maal per seizoen in zijn huisje inkap selen, voor een tweede keer mist zij daartoe het vermogen. De vrij zware De nieuwe kweekschoolwet en de opleiding. (Van onze Utrechtse correspondent). Op de algemene vergadering van de Vereniging van Leraren aan Protes- tants-Christelyke Kweekscholen, gehouden te Utrecht, heeft de voorzitter, de heer J. Dekker te Zetten, zyn teleurstelling uitgesproken over het feit dat 1951 niet het jaar van de nieuwe kweekschoolwet is geworden. De Tweede Kamer kwam nog niet toe aan de behandeling van het ontwerp. In kweekschoolkringen hoopt men dat het jaar 1952 de totstandkoming van de nieuwe wet zal geven. ontwerp ener nieuwe kweekschoolwet. Deze geeft de leerkrachten aan kweek scholen meer gelegenheid rekening te houden met de persoonlijkheid van de leerling. Wil de nieuwe kweekschool werkelijk vakschool zijn, dan zal de aanstaande onderwijzer naar persoon beoordeeld moeten worden. De nieuwe wet zal niet alleen ten goede komen aan de karaktervorming van de leerling, zij zal ook betekenis hebben voor de karaktervorming van de leraar! Een leraar die de nieuwe dingen niet aanvaardt, meende de heer Van der Zwet, is op de kweekschool van de toekomst niet op zijn plaats. Toch bracht het nagenoeg verstreken jaar iets waardevols, namelijk de nota inzake de onderwijsvoorziening Hoewel het kan schijnen, dat deze nota geheel vrijblijvend is, zei de heer Dekker, wordt er een differentiatie en integra tie van het gehele onderwijs in gete kend, die ons goed voor de ogen moet staan. Deze nota waarschuwt ons te veel te zien op ons eigen onderdeel en geen oog te hebben voor het geheel. De heer Dekker herinnerde aan de totstandkoming van de nieuwe bijbel vertaling, welke belangrijk voor het Nederlandse onderwijs zal zijn. Met moeite hield de heer Dekker zich ervan terug, naar hij opmerkte, om een ver gelijking te trekken tussen de titel bladen van Statenvertaling en vertaling Ned. Bijbelgenootschap. In het verschil tussen beide titelbladen manifesteert zich drie eeuwen geschiedenis van Kerk en Staat. De heer C. van der Zwet, paeda- gogisch doctorandus te Nijmegen op deze vergadering tot bestuurslid van de Vereniging gekozen hield een rede over „Differentiatie en integratie en haar verwerkelijking bij onze oplei ding". Aan het einde van zijn zeer „tech nisch" betoog, gaf de heer Van der Zwet blijk van zyn waardering voor het nachtvorsten m deze maand eisten dan ook heel wat slachtoffers onder die roekelozen GROTE STERFTE. Maar vroeger of later zijn de slakken illemaal ten dode gedoemd, want de heer Florack fokt ze niet voor zijn plezier meer (zoals vroeger), maar voor de liefhebbers, die de geelgrijze wijngaardslakken de fijnste delicatesse vinden. En die zijn er genoeg (U ook?), maar de kweker moet zijn klanten dit jaar tot z'n spijt teleurstellen. Zo ook de Universiteiten en laboratoria, die de nog betrekkelijk onbekende diertjes voor onderzoekingen en proefnemingen besteld hebben tzo moesten er o.m. 4000 naar Amerika geleverd worden). Florack hééft geen slakken, want die duizend of daaromtrent in zijn tuin be tekenen voor hem niets. Nee, dan moeten 't er zo n 30 of 40.000 zijn, zo als anders. Maar helaas, de natte zomer is voor de slakken nóg funester geweest dan-voor de vacantiegangers Zij heb ben in de kwekerij bij duizenden tege lijk het loodje gelegd tegen de aan houdende regenDat betekende voor Florack een geduchte financiële strop, waar nu nog by komt dat de weinige overlevenden zo vreemd deden en een voudig weigerden om hun ondergrondse winterslaap te gaan doen. Maar het staat voor hem onomstotelijk vast, dat dit op een zeer zachte winter wijst. WEER VOORSPELLERS. Men heelt de eenvoudige kweker braaf uitgelachen met zyn theorieën over de slakken-als-weervoorspellers. Toch heeft hij in de afgelopen jaren altijd gelijk gekregen! En daarom is volgens hem de slak betrouwbaarder dan „De Bilt", waaraan hij lak heeftl Poen uw verslaggever dezer dagen een praatje met hem ging maken, lachte de Decemberzon breed en stra lend aan een strakblauwe winterhemel over bet Limburgse land. „En tócb krijgen we vandaag nog regen", zei Pierre Florack overtuigd. „Let op myn woorden". Regen? Ach kom, d'r is niets dal er op wyst. Kijk es naar de zon! „En toch is het zo. Ik zie het aan de slakken". En hy kréég gelyk. Want al bleei het de hele dag, tot het ging- donkeren zelfs, mooi zonnig weer toen hei avond was geworden, zoefden de regen, druppels zacht tegen de ruiten van dl trein, die mij Noordwaarts voerde (Ingez. mededeling, advert.) Tegen Bloedarmoede en Zenuwzwakte jvra HET T0HISCH XRACHTPREPARAAT Vraagt het Uw apotheker ol drogist Jisl Enkele dodenscheepvaart en vliegverkeer in de war. Aan de Britse kusten heersten Don derdag en gisteren zware stormen. Op sommige plaatsen bereikte de wind een snelheid van 150 kilometer per uur, Twee mannen zyn om het leven geko men en op zyn minst vier worden ver mist. Scheepvaart en vliegverkeer ge raakten in de war en op het land werd nu1 r-dclinc. advert 1415, Savoye 23—36, Witte stek 45, An- Breekpeen 14 Gus Hall, de veroordeelde Ameri kaanse communistische leider, die naar Mexico is gevlucht om een vonnis van vijf jaar te ontlopen, is thans veroor deeld tot drie jaar gevangenisstraf. Allemaal raakten ze enthousiast voor dit plan. Het zou de glorié van de boer in het dorp verhogen, Karei zou hier nog eens terug komen en hij zou Nellie zien en zijzelf zou de kans hebben om eens een ballontocht te maken. Toen ze die avond naar bed toe gin gen dacht Karei: „Wat een verschil toch: Marianne en Nellie! Je zou denken: zo'n burgemeestersdochter die geregeld in een auto rijdt en overal komt, zal sportiever zijn dan een boerenmeisje. Marianne is rank en lenig om te zien en Nellie stevig en groot. Vreemd is het, dat je je zo in de mensen vergissen kunt." Lang lag hij wakker. Hij wist met zichzelf geen raad meer. Hals over kop voelde hij zich op dit meisje verliefd worden en hij voelde het als verraad aan Marianne. Dan praatte hij dat verraad weer goed door te zeggen dat er niets meer bestond tussen Marian ne en hem en dat hij dus vrij was om een ander meisje te kiezen. Toch ble ven zijn gedachten in een kringetje ronddraaien. Vaag voorvoelde hij dat deze landing in het boerenland weer zijn eigen moeilijkheden op zou leve ren. Inwendig schold hij op zijn bal lon, terwijl hij tegelijk wist dat hij er toch niet van zou kunnen scheiden. „Leven, wat ben je toch mooi en moeilijk", zuchtte hy. Toen sliep hij. Hadden de boer en zijn vrouw nog wat nagepraat over de ballontocht? Het kon bijna niet anders, want direct al bij het ontbijt kwam hij met goed doordachte voorstellen op de proppen. „We kunnen het zo doen", zei hij, „je blijft onze gast en organiseert zelf die GO VERBURG Maar we zullen het anders doen. Ik betaal het gas. Heb je nog meer kos ten? Juist. En hoelang zou het duren voordat de zaak is voorbereid?" Karei keek naar de zolder en dacht na, probeerde althans diep na te den ken. Hij kon het niet helpen, dat als een toverschelp de toekomst zich voor hem opende met allerlei kleurige 34. tocht. Laten we afspreken dat de helft van de opbrengst door ons afgestaan wordt aan een liefdadig doel, daar pra ten we nog wel eens over. De andere helft is voor jou." Karei trok een zuinig gezicht. „Ik weet niet of ik dat wel doen kan", protesteerde hij. „In de eerste plaats kan ik zo maar niet van mijn kantoor wegblijven en in de tweede plaats kan de helft van die opbrengst wel veel minder zijn dan de kosten, die ik ma ken moet". De boer had daar plezier om. „Je hebt nog gelijk ook", zei hij, „maar ik zou me toch wel heel erg moeten ver gissen als je daar niet mee uit kwam. beelden van een vacantie hier op de boerderij en aan het eind daarvan een ballontocht met Nellie. Hy sloeg er maar een slag naar en schatte: „Het zal misschien veertien dagen duren voordat ik klaar ben." De boer wenkte die woorden weg. „Dat is veel te kort", zei hjj, „laten we beginnen met een maand. Het is dan nog volop zomer en de boeren hebben de hooibouw binnen. Het fees ten gaat dan wat gemakkelijker." „Een maand?" schrok Karei. „Dat zal heus niet kunnen. Notaris Wiek- heuvel„Niks mee te maken", zei de boer vrolijk, „we moeten onszelf een pretje durven gunnen. Je schrijft maar een briefje naar die Notaris dat je een maand wegblijft. Die man is er immers zo voor, dat je het maar neemt zoals het valt. Nou dan! Je hebt nu de kans: Ik betaal de kosten en die ene maand salaris, die je ver speelt. Dat is toch goed geboden hè?!" Hij schaterde om het stom-verbaas de gezicht van zijn gast. „U bedoelt" wilde Karei nog eens ongelovig be ginnen, maar de andere was hem voor: „Ik bedoel wat ik voorgesteld heb", zei hij zakelijk. „Ik wil het dorp dit plezier eens gunnen en hoe langer ik er over nadenk hoe meer plezier ik er zelf in krijg. Man nog toe, dat wordt je wat: een ballontocht in het dorp. We kunnen alle mensen hierheen ha len en op het weiland hierachter op stijgen". Nog maar half begrijpend wat de oorzaak van dit dure plan zou zijn dacht Karei: „Je moet toch wel bar rijk zijn om zo met je geld om te springen. Of zou hij het zo mooi vin den om de grote man te zijn in het dorp?" Het viel hem tegen, dat het zo zou kunnen zijn en hij ging meer letten op de plannen van de boer. Hy pro beerde er achter te komen of het alles uiteindelijk ging om de boer zelf of dat er ook een beetje blijdschap bij was om wat hij anderen geven kon. (Wordt vervolgd.) schade veroorzaakt aan leidingen, waar door gehele steden in het donker kwa men. Bomen- werden ontworteld, daken weggerukt en op verscheidene plaat sen ontstonden overstromingen. In Lands End kwam een visser om het leven doordat een geweldige golf hem meesleurde, toen hij zijn bootje op het droge trachtte te slepen. Bij St. Johns werd een man in het water ge slingerd. Hij verdronk. In Wales spoel de een lege vissersboot aan en men meent, dat de twee opvarenden ver dronken zijn. Verscheidene telegraaf kabels tussen Groot-Brittannië en Ier land en Noord- en Zuid-Amerika raak ten in het ongerede. Het vliegveld Shannan (Ierland) kwam gedeeltelijk onder water te staan. Een stratosfeerkruiser werd over de landingsbaan gedreven. De „Queen Elizabeth", die op weg naar huis is, heeft reeds twee dagen vertraging. Gistermorgen is ten raadhuize te Zandvoort een persconferentie gehou den door de bouwers van een flat bouwproject gelegen in het Noordelijk deel van de badplaats. Men verwacht dat volgende maand begonnen kan worden met de bouw van een blok van 36 flatwoningen en 12 garages, waarmede een bedrag gemoeid zal zijn van ongeveer f 1.000.000. Het gehele complex zal ongeveer f20.000.000 kosten. Zonder tegenslag hopen de bouwers met het eerste blok midden zomer 1952 gereed te zijn. Noord-Holland kondigt lening van 4 millioen aan. Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben in een memorie van antwoord aan de afdelingen der Pro vinciale Staten medegedeeld dat zy binnenkort zullen overgaan tot het uitschrijven van een 20-jarige geldle ning van vier millioen gulden ten be hoeve van het uitbreidingsplan van het provinciale electriciteitsbedrijf van Noord-Holland. Deze.lening is nood zakelijk omdat het provinciaal electri citeitsbedrijf geen N.V. is en daarom niet zelfstandig kan lenen tegen een rente die boven de regeringsnormen uitgaat.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3