„Wij maken met wijze bedachtzaamheid vorderen'' Ambachtsschool koopt grond voor bouw van vakschool voor meisjes Koninklijke familie geniet van de wintersport Energiebronnen van Nederland over 80 jaar uitgeput Honderden reünisten kwamen naar Middelburg PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Huwelijk en echtscheiding* De conferentie over het Europese leger te Parijs Beneluxlanden niet tevreden met compromis Amerikaanse vliegers in Hongarije vrijgelaten 1 SNIPPER NIEUWS Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2057 Medewerkers: ZATERDAG 29 DEC. 1951 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Franco per post 4,65 Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Advertentieprijs 19 cent per m.m. Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tboien; R. Zuidema. Goes Op- en ondergang van Zon en Muan Zondag: Zon op 8.51 u., onder 16.35 u., Maan op 10.43 u., onder 19.12 u. Hoogwater op Zondag 30 Dec.: Vlissingen: 2.50 u. 2.33 m., 15.13 u. 2.42 m.; Terneuzen: 3.22 u. 2.52 m., 15.44 u. 2.59 m.; Wemel- dinge: 446 u. 1.93 m., 17.06 u. 2.03 m.; Zierikzee: 4.32 u. 1.67 m., 16.55 u. 1.77 m. j__j et aantal ECHTSCHEIDIN GEN is in ons land verbijste rend groot. De minister van Justitie heeft dan ook, om tot een beperking van dit aantal te komen, bij de Twee de Kamer een wetsontwerp inge diend, dat beoogt aan de lichtvaar dige echtscheidingen paal en perk te stellen. Wat in dit wetsontwerp op valt is wel, dat ernstige pogingen ge daan moeten worden om de duur zame verbreking van de huwelijks band te voorkomen, en dat een einde gemaakt moet worden aan de over ijling waarmede de echtscheidings processen thans gevoerd worden. Maar hoe komt het toch, dat het kwaad des echtscheiding dat men in alle kringen ontmoet, zo'n om vang heeft aangenomen? De verklaring van het verbijsterend grote aantal wordt gezocht in de ab normale omstandigheden van de laat ste jaren. In de oorlogsjaren zijn im mers vele duizenden Nederlanders als militair of zeeman buiten ons land geweest, terwijl hun gezinnen hier te lande achterbleven. Anderen waren te werk gesteld in Duitsland of andere bezette gebieden of bevonden zich in gevangenissen of concentratiekampen. En een groot deel der echtscheidin gen zou dan uit deze gedwongen scheiding te verklaren zijn. Maar zou er ook nog niet een an dere oorzaak aan te wijzen zijn? In onze moderne tijd met zijn ver lichte ideeën is het huwelijk immers gedegradeerd. Vele mensen gaan er niet meer van uit, dat het huwelijk een Goddelijke instelling is en in wezen onontbind baar. Veelal wordt het huwelijk ge zien als een contract, dat twee men sen van verschillende sekse met elkander sluiten. God staat er buiten! Dit wil niet zeggen, dat men bij deze huwelijksbeschouwing het huwelijk aanging met de heimelijke gedachte, dit contract te zijner tijd te verscheu ren. Ook een zuiver menselijke af spraak is voor iemand met geweten zeer stellig bindend. Maar als er moeilijkheden of bezwaren van ern stige aard komen, dan komt men er zo gemakkelijk toe om de band te verbreken, die ijlen zelf gelegd heeft. En vooral als dat geschiedt met on derling goedvinden. Om het grote kwaad van de echt scheidingen in te dammen, is nodig dat de heiligheid van het huwelijk voor het volksbesef weer komt vast te staan. En in haar huwelijkswetge ving is het zaak, dat de Overheid de ordinantie Gods met betrekking tot oe onontbindbaarheid van het huwe lijk tot richtsnoer neemt. Het staat met voor niets in Gods Woord: „Het geen dan „God samengevoegd heeft scheide de mens niet". P R WORDT GESPROKEN over lichtvaardige echtscheidingen, zou net niet beter zijn te spreken over lichtzinnige huwelijkssluitingen? Vele ongelukkige huwelijken zijn te wijten aan de lichtzinnigheid waar mede men in zijn jonge jaren zijn woord verpandde. De mogelijkheid van liefde op het eerste gezicht is niet te ontkennen, maar het gaat bij het huwelijk om te grote dingen. Daarom wake men, bij aeze ernstige stap in zijn leven, voor alle overijling. Liefde op het eerste gezicht kan im mers van voorbijgaande aard zijn, iets waar de diepste roerselen van het hart buiten staan. Vaak wordt gezien op een uiterlijke verschijning of op uiterlijke omstandigheden. En het hu welijk wordt gesloten op onvoldoende •gronden. Grote ongelukken zijn dan te verwachten. En de gevolgen van zulk een lichtvaardig besluit zijn voor het grijpen in de echtscheidingen, die wij om ons heen zien plaats vinden. Het uiterlijk van de mens harmo nieert immers niet altijd met het in nerlijk. Een beminnelijke verschijning kan soms geweldig teleurstellen. En als men in het huwelijk tot die ont dekking komt dan is het te laat. Dan blijft slechts het lijden over. Dan zul lende tranen gestort worden om het nuwelijk, dat uit verliefdheid en niet uit liefde ontstond. Voor man en vrouw is dan de levensvreugd weg En waar loopt dat op uit? Als het neel erg wordt: „echtscheiding". P ZIJN GEVALLEN dat een hu- welijk zo volkomen ontwricht is, uat menselijkerwijs gesproken, langer instandhouding van dat huwelijk niet 'n het belang is van de kinderen. Het is een ramp als de kinderen in de „Wy maken met wijze bedachtzaamheid vorderingen". Dit verklaarde de Franse minister van Defensie, George Bidault, Vrijdagavond na afloop van de gisteren gehouden besprekingen over de oprichting en financiering van een Europees leger. Minister Stikker gaf als zyn mening te kennen, dat uit de besprekingen een neiging ten gunste van een gemeenschappelijke begroting blijkt. Men heeft gisteren byna uitsluitend gesproken over de financiële vraagstukken, doch besluiten werden niet genomen. Verwacht wordt, dat van daag verschillende beslissingen zullen worden genomen. Volgens de Italiaanse premier de Gasperi, eindigden de ochtendbespre kingen zonder dat men tot overeen stemming was gekomen. Het standpunt van de Benelux werd door de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr D. U. Stikker, in de vorm van een voorstel ver dedigd. Dit voorstel voorziet alleen in een gemeenschappelijke begroting voor de gelden, die nodig zijn voor administtratieve doeleinden. Frank rijk, Italië en West-Duitsland willen daarentegen, dat de gemeenschappe lijke begroting het geheel van de na tionale bijdragen omvat. De ministers van Financiën zijn latei- op de dag afzonderlijk bijeen geko men, terwijl de ministers van Buiten landse Zaken de militaire aspecten van het vraagstuk behandelden. ADENAUER AANGEKOMEN. De Westduitse bondskanselier en minister van Buitenlandse Zaken, dr Konrad Adenauer, is Vrijdag te Parijs aangekomen om de leiding op zich te nemen van de Westduitse dei-gatie bij de conferentie. Het voornaamste probleem bij de besprekingen is het verzet van de Benelux-landen tegen het plan van Frankrijk, West-Duitsland en Italië AMERIKA NEEMT MAAT REGELEN. De vier Amerikaanse vliegers, die na tot landen gedwongen te zijn in Hongarije, veroordeeld waren, zijn Vrijdagmiddag te Nickelsdorf over de Hongaars-Oostenrijkse grens gegaan. Zij zijn later op de dag naar Wies- baden overgebracht. Zij verkeren in goede toestand. De vliegers werden ontvangen door de Amerikaanse Hoge Commissaris in Oostenrijk. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat geen paspoorten meer zullen wor den verstrekt aan Amerikaanse bur gers die naar Hongarije villen reizen. Voorts is aan de Hongaarse legatie te Washington opdracht gegeven de Hongaarse consulaten te New York en Cleveland onmiddellijk te sluiten. voor een bovennationaal gezagsorgaan en een gemeenschappelijke begroting. ONBEVREDIGEND COMPROMIS. Na afloop van de vergadering van Vrijdag van de ministers van Finan ciën was het duidelijk, dat er geen compromis is gevonden, dat de Bene lux-landen bevredigt. De Franse mi nister van Financiën, René Mayer, zei na de vergadering: „De standpunten der delegaties zijn volkomen duidelijk, maar zij komen niet met elkaar over een". CHURCHILL'S REIS NAAR DE V.S. In Londen is bekend gemaakt, dat zich onder de 35 personen, die Chur chill zullen vergezellen op zijn reis naar Amerika en Canada, de chef van de imperiale generale staf, veldmaar schalk Sir William Slim bevindt. Hieruit leidt men af, dat de verdedi ging en de Navo belangrijke punten van bespreking zullen zijn. Voorts wordt Churchill o.m. verge zeld door de minister van Buiten landse Zaken, Eden. Verwacht wordt, dat Churchill 4 Januari in New York zal aankomen, vanwaar hij per vliegtuig direct naar Washington zal vliegen en dezelfde avond zijn besprekingen met president Truman zal beginnen. RAAD VAN GOES. Leerplan wordt uitgebreid met afdelingen metselen en gemotoriseerde rijwielen OVERVAL OP DE KAZERNE TE TANDJONG PRIOK. Een bende, voor het merendeel be staande uit bewapende personen, heeft Vrijdagavond een poging gedaan tot een overval op de kazerne van de mobiele brigade te Tandjong Priok. In verband met de daarop volgen de veiligheidsactie werd Priok van het verkeer afgesloten. De aanvallers waren waarschijnlijk bendeleden, die bij zuiveringsacties in West-Java naar de kust waren ge dreven. Vermoed wordt, dat zij in de omgeving van Priok met een prauw aan land gingen. Omstreeks negen uur ontdekte een lid van de mobiele brigade, dat zich drie indringers reeds binnen de omrastering bevonden. Di rect daarop werd op dit lid gescho ten. Hij beantwoordde het vuur, waarop gedurende ongeveer drie kwartier vuur gewisseld werd tussen de bende en de leden van de kazer ne. In de loop van de avond werd een bendelid gevangen genomen, die een rode doek bleek te dragen. Vier nieuwe burgemeesters benoemd. Bij K.B. zijn de volgende burgemees tersbenoemingen gedaan, die ingaan op 16 Januari 1952: V a lk e nb u rg (Z.H.)de heer W De gemeenteraad van Goes heeft zich gisteravond o.m. beziggehouden met de aankoop en onteigening van gronden in verband met een nieuw plan van uitbreiding, dat, zoals de heer A. de Roo (V.V.D.) opmerkte, nog steeds niet gereed is, en de ver keersregeling voor de bebouwde kom. Het was andermaal de heer de Roo, die de door B. en W. voorgestelde wijziging aan de Westwal hoek Wijn gaardstraat geen verbetering vond. Rijdend uit de richting Middelburg slaat deze afgevaardigde liever dade lijk links af, dan eerst door te rijden langs het wachthuisje en dan pas de nu scherpe bocht naar links te nemen. Ook werd bezwaar gemaakt tegen het parkeerverbod aan de Westzijde Van de Stationsstraat. Een ander punt, dat enige discussie uitlokte in deze „hamerstukvergade- ring", was het voorstel om een stuk grond aan de Vereniging „De Am bachtsschool" voor de bouw van een nieuwe Ambachtsschool en Vakschool voor Meisjes te verkopen. Het waren burgemeester mr W. C. ten Kate en de heer A, de Roo (V.V.D.), die de degens kruisten tegen de heer Vroome (K.V.P.), welke er bezwaar tegen maakte, dat „De Am bachtsschool" vanaf de datum van het passeren der koopakte tot aan de da tum van betaling aan de gemeente een rente moest betalen. De heer Zuidema (A.R.) merkte op, dat het bedrag invorderbaar moest zijn, indien zich bijzondere omstandig heden voordeden. De voorzitter onderschreef deze suggestie en deed er zijn nut mee. De raad besloot verder tot het af geven van urgentieverklaringen in zake de uitbreiding van het leerplan van de Ambachtsschool met een af deling herstellen van gemotoriseerde rijwielen en motorrijwielen alsmede een afdeling metselen. Aan de Chr. school aan de West- wal werd een subsidie verleend van f 6301.25 en de afgevaardigden beslo ten tot ruiling van de grond met de Wilhelminapolder alsmede B. en W. te machtigen in 1952 kasgeldleningen aan te gaan van ten hoogste f 3.000.000. Voorts nam de raad de voorstellen aan om de woning Voorstad 36, grond van mevr. Stieger, grond van het Burgerlijk Armbestuur te Kloetinge aan te kopen en gronden van de erven Kakebeeke te onteigenen, een en De haven van Casablanca, die op het ogenblik 7 millioen 300 ton per jaar te verwerken heeft, is te klein geworden. De havenautoriteiten hebben be sloten de haven aanzieniyk te vergroten en te moderniseren. Tevens zullen hele wpken vernieuwd worden. De foto toont één van de wyken, die in het kader van het nieuwe bouwplan van Casablanca tot verdwynen is gedoemd. HOTELBEDDEN IN SANKT ANTON BLEVEN EERSTE NACHT ONBEZET. Voor de tweede maal ln de geschiedenis van Sankt Anton staat de Neder landse koninklijke trein op het stationnetje van het wintersportplaatsje. Hel was Vrydagmorgen kwart voor vier toen de trein in het op dat ogenblik vrij- wel geheel uitgestorven dorpje binnenreed. Een half dozijn mensen had zich tot dat ogenblik wakker gehouden om de Kon. familie op dit nachtelijk tijdstip te verwelkomen. Daar was de burgemeester Schneider, de directie van hotel „Post" en een paar fotografen. Ze zouden echter nog een paar uur moeten wachten alvorens ze de Koningin, de Prins en Prinsesjes konden verwel komen, want de gehele familie was ln de diepste rust in het slaaprytuig ep bleek niet het plan te hebben gehad om op dit uur nog van slaapkamer W verwisselen. De tocht met de koninklijke trein is een uitermate snelle geweest. In minder dan 15 uur werd de afstand van Utrecht naar Sankt Anton via Duitsland afgelegd, hetgeen een uitzonderlijke prestatie mag worden genoemd. Donderdagochtend om kwart over tien bevond alle bagage zich nog ander in verband met de doortrekking in de Dakota op Soesterberg, doch van de C. de Graaffstraat. toen de weerberichten uit Zurich ATOOMENERGIE VOOR OPWEKKING VAN ELECTRICITEIT In een causerie over atoom-energie, die ky hield voor de vergadering van de vakgroep electrotechniek der samenwerkende bonden van leerkrachten by het nyverlieidsonderwys te Utrecht, heeft prof. dr H. Brinkman, directeur van het natuurkundig laboratorium te Groningen nog eens de nadruk gelegd op de uitputting van energiebronnen, die de aarde in het algemeen en Nederland in het bijzonder gaat bedreigen. Een overzicht gevende van de z.g. conven tionele energiebronnen, deed hij nog eens uitkomen, dat de wereldvoorraden aan steenkool in ieder geval over 500 jaar zullen zyn uitgeput, terwjjl die in Nederland over 80 jaar verdwenen zullen zijn. De strekking van zyn betoog was, dat, willen wy niet aangewezen worden op import van energie, Neder land zal moeten komen tot het scheppen van nieuwe energiebronnen in deze zin, dat men zal moeten trachten gebruik te maken van de energie, die vrykomt door het splyten van atoomkernen. GARANTIEPRIJS OLIE VLAS ZAAD VERHOOGD. In September heeft minister Mans- holt voor olievlaszaad van de oogst 1952 een garantieprijs van f65.per 100 kg vastgesteld. Nadien is echter een zodanige stijging van de wereld marktprijzen voor vët en lijnzaad in getreden, dat verdere uitbreiding van de olievlasteelt in Nederland bij de bestaande prijs niet aannemelijk werd geacht. Daar het olievlas vooral voor de landbouw op zandgronden van be tekenis kan zijn, heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedsel voorziening besloten de garantieprijs voor 1952 met f 10.— per 100 kg te verhogen. Prof. Brinkman deed uitkomen, dat voor de totale jaarlijkse Nederlandse electriciteitsopwekking kan worden volstaan met een hoeveelheid van pl.m. 120 kg splijtstof. Het gehele transport probleem van de steenkool voor de electrische centrales zou door deze toepassing verdwijnen. Verdere toepassingsmogelijkheden zag prof. Brinkman in de verwarming van grote woningcomplexen en in de toepassing bij de scheepvaart. De toepassingen staan nog volkomen in de kinderschoenen want in het al gemeen is men nog bezig met labora toriumproeven. Maar de inrichtingen, waarmede nu wordt geëxperimen teerd zullen de efficiente machine rieën van de toekomst worden. In Amerika verwacht men in 1958 reeds de beschikking te hebben over een electrisch vermogen van 15 mil lioen kw. Het totale Nederlandse ver mogen bedraagt 300.000 kw. Naar de stellige mening van prof. Brinkman zal Nederland moeten trachten mee te doen, omdat het energievraagstuk voor Nederland schrijnend wordt. In verband met wat door Neder land op dit gebied gepresteerd wordt, zei prof. Brinkman, dat men deels te vreden kan zijn, maar dat er aan de andere kant reden is tot zorg, omdat men ook in regeringskringen eigenlijk nog niet voldoende doordrongen is van de noodzaken, waarvoor wij thans komen te staan, ten aanzien van de voor de industrie zo nodige energie. BESCHULDIGING VAN RADIO-PEKING. Radio-Peking heeft de Amerikaanse strijdkrachten er van beschuldigd op 17 December ten Westen van Yontsjon vier bommen met gifgas te hebben geworpen op stellingen der Noorde lijken. In een te Boedapest aan de Joego slavische legatie overhandigde nota heeft de Hongaarse regering catego risch het Joegoslavische protest, waar ln Hongarije werd beschuldigd een Joegoslavisch eiland in de rivier de Moera te hebben bezet, verworpen, slecht bleven, werd onmiddellijk b% sloten van de trein gebruik te maketf en reeds om enige minuten voor ij werd de reis vanaf Utrecht aanvaard Met de grootst mogelijke spoed werij de bagage van Soesterberg overga- bracht naar Utrecht. De auto slipt* echter bij Bilthoven en reed tegei( een boom. Er deden zich geen peri soonlijke ongelukken voor, maar en kele koffers kregen lelijke deuken. Tijdens de reis heeft Prins Bern- hard enkele uren gewijd aan z\jï Spaanse studie. Ook de eerste dal van het verblijf in Sankt Anton zal de Prins zich niet met skiën, maal met Spaans bezig houden, want eea lichte keelpijn deed hem besluiten het hotel niet te verlaten. De Prin sessen Beatrix en Irene behoordeil daarentegen tot de eersten, die me( skileraar Rudi Matt de lange latteq opzochten en de eerste afdaling val de dag maakten. Ook de Koningin had zich gistermorgen reeds in ski* costuum gestoken en bereidde ziel voor op de komende tochten, echte< niet alvorens een telegram te hebben gezonden aan Prinses Wilhelmina- waarin de goede aankomst werd ge' meld. Toen de trein Vrijdagmorgen Sankl Anton binnenreed, bevonden zich o] het station behalve de Oostenrijk: autoriteiten een buitenlander, eei Canadees, die reeds enige malen O] Soestdfjk de gast is geweest van d- Koninklijke familie. Hij was zeer ver* wonderd te horen, dat Prins Bernhan] nog sliep, want zo zei hij „lij had gedacht, dat de Prins, die zi]i( eigen auto .1 zijn eigen vliegtuig be stuurt, op de locomotief zou staan Hoe populair de Nederlandse Ko ninklijke familie in Oostenrijk we] geworden is, moge blijken uit het feit dat 's zomers talrijke bussen uit dj provincie in Sankt Anton stoppen. Vele inzittenden verzoeken de direc» tie van hotel „Post" de kamers van de Koninklijke familie te mogen be« zichtigen en als zij vertrekken, blij ven veelal op de vensterbanken en op de tafels bloemen, als tolk van grote genegenheid, achter. dauolri f iS kinderen in de M. van Harst, geboren 10 Maart 1917, h<.u.„i i 6 ,en tussen de ouders te Middelburg, eerste commies ter ge- T v, u ,Yor meentesecretarie van Abcoude. toch hebben de Christelijke Ker- Pn deheiligheid en de onontbind baarheid van het huwelijk te predi re\ En waar zij maar kunnen tr u. en de kerken de taak, te wachten echtscheiding te voorkomen en door verzoening tot elkaar te bren gen. Ook de wetgever wil in het nieuwe wetsontwerp sterker de nadruk leg- tail °P "verz°eningspogingen". Deze r za* aan een gespecialiseerde nil !fr' de gezinsrechter, worden Pgedragen. En gelukt het aan deze niet om een verzoening tot stand te orengen, dan kan hij aan een in het 'even te roepen „gezinsraad" opge dragen een verzoening te bewerken, jn als alle pogingen gefaald hebben aan eerst geeft de gezinsrechter ver- °m een eis tot echtscheiding in te dr ande verzoeningspogingen van gezinsrechter en van de gezinsraad r" wel weinig resultaat te verwach- en zijn. Gewoonlijk zal de verwijde- ig tussen de betreffende echtgeno- t„en,reeds te groot zijn, aangezien men en tot het uiterste zal wachten eer en de eis om echtscheiding gaat aan hangig maken. Gezien het streven, dat allerwege anweekt om de onontbindbaarheid iij.n huwelijk als een hoog zede- J Sped te waarderen, is het te ho rna'1 °°k de Overheid krachtige atregelen neemt om haar roeping (Zie vervolg op pag 2). Oude P e k e 1 a mr dr A. A. H. Stolk, geboren 27 April 1914 te 's-Gra- venhage, laatstelijk secretaris van het parlement van Oost-Indonesië. Bladen en Netersel (N. B.): de heer P. C. Ballings, geboren 4 Maart 1918 te Amsterdam commies bij de af deling ambtenarenzaken van het mi nisterie van Binnenlandse Zaken. Hoogeloon (N.B.): J. Th. van Woensel, geboren 17 Juni 1908 te Loon op Zand, hoofd-commies ter secretarie van Loon op Zand. r f i k k k k De heer E. W. P. van Dam van Iiselt, nat. secr. van het Comité Be nelux, heeft gisteravond voor de radio als zijn mening uitgesproken, dat de Benelux mislukt is. Tussen Hedel en Zaltbommel zijn gisteravond tij dens een autobotsing twee personen om het leven gekomen. In Egypte is een aanslag gepleegd op een brug over het zoetwaterkanaal bij Ismai- lia. Het Ierse vliegveld Shannon is wegens overstroming voor onbepaalde tijd gesloten. Door de hevige storm is bij de Engelse kust een schoener vergaan. Twee personen worden ver mist, negen anderen konden worden gered. Vijftiende lustrum Rijkskweekschool voor Zeeland herdacht Waarschijnlijk nimmer zijn er zoveel onderwijzers en onderwyzeressen in Middelburg bijeen geweest als gisteren, toen op feestelijke wyze het 75-jarige bestaan van de Rykskweekschool aan de Noordstraat is gevierd. Uij alle delen van ons land waren de oud-leerlingen opgekomen om samen oude her inneringen aan hun tijd in de „bak" op te halen, om de ontvangst door het gemeentebestuur in de Burgerzaal van het Stadhuis mee te maken, om de i'eestvergadering ln het Schuttershof by te wonen, om de uitstekende tentoon stellingen in het schoolgebouw te bezoeken en daar nog eens op hun oude plaatsje te gaan zitten en om tenslotte aan een feestdiner in het Schuttershof aan te zitten, waar beroepsartisten (ook oud-leerlingen) hen prettig bezig hielden. In de Burgerzaal sprak burgemees ter mr dr N. Bolkestein de kleine 500 gasten toe. Hij herinnerde eraan, dat juist vandaag 500 jaar geleden, 29 December 1451, Wet en Raad van Middelburg samenkwamen „omme met malkanderen te spreken, hoe men der stede huys maken soude". Reeds voorjaar 1452 werd de eerste steen voor het Stadhuis gelegd. De burge meester deelde mede, dat zomer 1952 waarschijnlijk de nieuwe secretarie betrokken zal worden en eind 1952 of begin 1953 het ontvangkantoor en het gebouw voor Sociale Zaken. Volgend jaar en in 1953 zal het vóór-midden en rechtse gedeelte van de voorgevel worden gerestaureerd en in de jaren 1954 tot en met 1956 zal de zwaar beschadigde gevel aan de Noordstraat aan de orde komen. In die tussentijd wordt ook de toren vernieuwd. De heer Bolkestein vertelde, dat in Noord-Frankrijk, 75 km van Parijs bij het dorpje Faverolles, in een eenzaam, prachtig berglandschap, twee arbei ders in een kleine groeve dag aan dag aan het werk zijn om de natuur steen voor het Stadhuis te verkrijgen. NAUWER CONTACT. In het algemene deel van zjjn rede sprak de burgemeester zijn hoop uit op een nauwer contact tussen het onderwijs en de andere groepen der maatschappij, hetgeen een beter be grip en groter respect voor elkaar tot gevolg zal hebben. Wat de onderwijs vernieuwing betreft was hij van me ning, dat gewaakt moet worden voor geëxperimenteer met kinderen en psychische begrippen. Tenslotte ver klaarde mr Bolkestein het noodzake lijk te achten, dat de onderwijzers een deel van hun vacantle opofferen voor de jeugd, aangezien hier een groot belang ligt wat een juiste vrije tijds besteding aangaat. De heer A. de Jonge, directeur der Rijkskweekschool, dankte de burge meester voor zijn rede en wees erop, dat er tussen de Middelburgse bevol king en die van de school steeds een goed contact heeft bestaan. Ais dank voor de ontvangst zong het Kweek schoolkoor, o.l.v. de heer C. Schijve, het Zeeuwse Volkslied. DE FEESTVERGADERING. Daarna begon de feestvergadering in het Schuttershof. Nadat het Kweek schoolkoor het Wilhelmus had gezon gen, sprak de heer de Jonge over de kweekschool in de laatste 15 jaar. Hij deelde o.m. mede, dat het aantal leer lingen, dat in 1947 tot 33 was gedaald, thans weer is gestegen tot 98, n.l. 58 jongens en 40 meisjes. Hij noemde de namen van hen, die gestorven waren, waarop enige ogenblikken stilte in acht werden genomen. Verder ver klaarde de heer de Jonge, dat de laatste jaren tengevolge van de slechte verbindingen, weinig leerlingen uit Noord-Zeeland en Zeeuwsch-Vlaande- ren de school bezochten. Er is nu kans op verandering, omdat de mo gelijkheid bestaat van toewijzing van beurzen voor leerlingen met goede studieaanleg. (Vervolg op pag. 2.) ADJ. CAMBIER TE TERNEUZEN NAM AFSCHEID Gisteren is in Terneuzen afscheid ge nomen van de adjudant onderofficie! der Kon. Marechaussée J. Cambieiy brigadecommandant der Koninklijke Marechaussée te Terneuzen, die op 31 December op verzoek met eervol ont slag de dienst met pensioen verlaat. De adjudant Cambier, geboren te Retranchement, heeft bijna onafgebro ken, de periode 1940—1945 toen hij in Engeland diende buiten beschouwing gelaten, sedert 15 Februari 1915 in Zeeuwsch-Vlaanderen gediend, hetgeen wil zeggen dat hjj bijna 36 jaar geleden als marechaussée op de brigade Axel werd geplaatst. Hij kwam bij het Wapen op 4 Juni 1914, met standplaats Den Bosch. Op 11 Juni 1919 werd hij bevorderd tot wacht meester en op 15 Augustus 1932 tot op perwachtmeester. In laatstgenoemde rang diende hij als brigadecommandant te Hontenisse en IJzendijke. In 1945 werd hij bevorderd tot adjudant-onder officier, in welke rang hij sedertdien zijn huidige functie vervulde. Talloze onderofficieren bjj het Wapen en bij de Rijkspolitie heeft de heer Cambier in de loop der jaren opgeleid voor onderofficier. Het afscheid vond plaats in Hotel l'Ambassadeur, waar een zestigtal leden van het Corps Kon. Marechaus see o.l.v. maj. van Vuurrn en kapt. van Haersma Buma, aanwezig waren. Door diverse sprekers werd de heer Cambier hulde gebracht. Hij ontving vele mooie cadeaux. DE BILT ZEGT: Buien. Zwaar bewolkt met buien. Krach tige tot stormachtige wind, draaiend naar richtingen tussen West en Noord, ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1