Kaapstad maakt zich klaar voor de Van Riebeeck-herdenking. (i l^ll/ v7) I| 7 wee maanden feest in Zuid-Afrika. Opzienoarenüe benoemingen in Ügypce* pt* mat Het Kinderbeschermingswerk heeft uw steun nodig. KALODERMA Chinezen kwamen niet aan een offensief toe* VAART DER STILTE Duizenden flakkerende vlamm_n zullen het landschap verlichten* Franse soldaten krijgen meer soldij. Voor nu en voor later* Ohgeëvenaard in kwaliteit/ Uicnexport heeft guostige vooruitzichten. Nog maar goed veertig en al zo stram als een plank. Om nog niet te spreken van die Rheumatische Pijn... Indonesisch onderzoek naar wapenzendingen* ONS FEUILLETON. (T Pagina 2 l«*l| ;n jullie het", vroeg Is dat midden in da g van plezier. „Een elaten om het voer- verbeterde Maartje W. „Zeelandia". jrstdagen gehouden club duiven van d« Postdui- te Middelburg, wer- ;mde prijzen toegekend, tonstelling: G, Verburg; le pr. G. Verburg Pater. nen): le pr. Mr J. J. :1c; 3e pr. B. de Pater s pr. J. B. van Wuijck- 0le pr. P. v. Sabben ïuijse Co.; 3e pr. G. Kerkhove5e pr. J. d« nen)le pr. P. v. Sab- taf; 3e pr. B. de Pater, s): le pr. G. Verburg; Blaeij3e pr. Chr.- de jeel. men)le pr. J. B. t. pr. B. de Pater; 3e pr. f asperse; 5e pr. P. r. jffers)le pr. J. Geene; pr. J. Geene. uivinnen)le pr. J. de 'hilipse; 3e pr. J. B. v. ïerde de beer Jac. de STANDEN bi), Trier 2.52 (plus 0.01), Trt 3.62 0.05), Lobith 7.61 (plus 0.01), Ara- K Eefde 3.68 (plus 0.57), I Namen la Plante 235 (2.13 (plus 1.06), Belfeld 1.37 (plus 0.50), Lith 1.42 PO. 59 (—0.20), Lith 1.42 COPINGENa JIDEN. I van Verre te Middel- doorzicht" in het open- neente Arnemuiden: laan de Nieuwlandseweg gekocht door de heer tuin aan de Westdijk- c.a., gekc/cht door de ■000. ÉSSE. te Zierikzee werd Za- V Hotel Storm te Brui- Mej. C. van Rhee pu- Ëe onroerende goederent Kerkstraat voor £7029. lisse. Ilenstraat. Koper T. de rkstraat, bewoond doop |r M. B. van Zuidland, ;rkstraat, bewoond door ate, gecombineerd met hter, bewoond door C. poort. Koper Adr. [le Kerkstraat bewoond Koper J. C. van Rhee Ie Ring, bewoond door Zwager, Oosterland f de Steinstraat. Koper Lange Ring. Koper T, He Steinstraat bewoond I voor f 1360. Koper G. Verlengde Beursstraat, ■ver. Koper de heer C. J f 1390. lemare. Koper de heer pi re f 390. de Molenweg. Koper |e Molenweg. Koper T. langs de Watergang t. de Waal f 250. pomdijk. Koper M. de iMolendreef. Koper M. iMolendreef. Koper M. lolenweg. Koper T. de [Tolenweg. Koper T. de (de heer Verkamman. kef achter Goudzwaard Bos, Bruinisse f 345. de Molen. Koper T. KV veiling hderdag 27 Dec. 1951 |te A 4547; Jona- van Engeland A 34 57Doyenne du voor export: Goud- 62; 1 28.20-39.40; II IBC 30...30.75; I 27.29 le Bellefleur BC 20; 110Golden Delicious Sterappels I 19.80 42-47; St Remy I BC 83; I 81-100; (Doyenne du Comise I Comtesse du Pari# I Gieser Wildeman 21 ■speren 29—32; Krc/et- 12—19; Sterappels 3— Solden Delicious 12— .Oranje Pippin 15—78 (-25Zoete Ermgaarde J 3040; Goudreinette ils 3.20-8. Alles per iINGEN 1952 |AND. van 29 tot en I verplichte heng- i gehouden van paard. Op 29 en uringen in Oost- /inden, op 30 en en Goes. Daarop te Goes en Den Rntrale hengsten- flen gehouden. jerplichte keurin- 14 Januari a.s. Ironingen, 15 en ;e en Assen, 17 anuari te Sloot- Steenbergen, 2d en op 24 en 25 en Roermond. Geref. Gemeente Itenberg te Rot" Vrijdag 28 December 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 (Ingez. mededeling, advert.) In de vroege morgen van 5 April 1652 zeilde een schamel huikje met een Hollandse vlag in de mast, de Tafelbaai binnen; een vermetele, hard nekkige man, die wist, wat hij wilde, zette voet aan wal, omringd door een kleine schare helpers. Met taaie volharding zetten zij in de woeste wildernis aan de voet van de Tafelberg wat blokhuizen en een aarden fortje. Daaruit ontstond een wereldstad: Kaapstad, een natie: Zuid- Af rika! Kaapstad, geheel Zuid-Afrika trouwens, is van plan dit feit en deze man het komend jaar op waardige, zelfs fantastische wijze te herdenken. Terwijl wjj momenteel rustig de handen warmen aan onze kachels, is het in het land aan de Kaap een drukte van belang. Het feest zal twee maanden duren; om deze feestperiode te vullen moet een enorm programma worden opgesteld; om dit programma straks ten uitvoer te kunnen brengen, is een geweldige voorbe reiding en organisatie nodig. Overal in de Kaapse huiskamers, verenigings gebouwen, musea, handelskantoren, werkplaatsen, ja waar al niet, wordt op het ogenblik hard gewerkt en gestudeerd. Want Zuid-Afrika zal de wereld tonen, hoe men een gedenkwaardig feit en een grote nationale figuur op passende wjjze eren en herdenken moet. tieve toestanden onder Van Riebeeck tot de uitgebreide, ingewikkelde struc tuur van vandaag. In het kasteel van Kaapstad zal ter- zelfdertijd een grote tentoonstelling worden gehouden van ongeveer 300 werken van hedendaagse Zuid-Afri kaanse kunstenaars. Tesamen met een tweede tentoonstelling van werken van oudere kunstenaars in de Nasionale Kunsgalerij, zal de bezoeker in kleur en lijn de schoonheid van stad en land en mensen van Zuid-Afrika voor ogen wor den getoverd. Een derde tentoonstelling van topografische tekeningen zal ge volgd worden door een vierde van boe ken, oude kaarten en gebruiksvoorwer pen van Zuid-Afrika. HET HOOGTEPUNT. Dit alles is voorspel; het koraal wordt ingezet op 2 April. Op deze dag zullen uit alle delen van Zuid-Afrika Universeel en fantastisch programma. Het sein tot het feest zal op 5 Januari worden gegeven door de president van de Unie van Zuid-Afrika, dr Malan, door middel van een radio-uitzending. Op dit sein zullen de padvinders en padvindsters van de Kaap in stad en land vreugdevuren ontsteken. Die avond zal het donkere Kaapse landschap van Noord tot Zuid verlicht worden door het schijnsel van duizenden flakkerende vlammen. En eveneens op dit tijdstip zullen in alle gemeenten de torens hun klokgebeier uitzenden over de Kaapse heuvels en dalen. Tegelijkertijd begint de eerste postkoets, gebouwd door de Hollandse wagenmakers Gebr. de Haas te Kaapstad naar het voorbeeld van een oude Transvaalse diligence, vanuit Ohrigstad zijn lange traject naar Kaap stad. De volgende dagen vertrekken eveneens postkoetsen uit plaatsen, ver spreid van West- tot Oostkust, naar het centrum van het feest: Kaapstad. De bemanning van elke postkoets zal bestaan uit een postiljon, een koetsier, een drijver en een staljongen, allen in de historische, kleurige kledij. In elke plaats, die zij op hun route binnenrijden zullen de feestelijkheden beginnen. Eén dag zal de postkoets in elke gemeente blijven; na een korte godsdienstoefening en het overhandigen van locale ge schiedenissen, ratelt zjj over heuvels en door dalen, door rivieren, langs klippen en kopjes, verder Zuidwaarts, naar de stad aan de Tafelbaai. GROOTSE FESTIVITEITEN. Terwjjl de postkoetsen naar het Zui den ratelen, zal men in Kaapstad on- derti. i met sport-, zang- en muziek- fees .en en tentoonstellingen op allerlei gebied, langzaam aansturen op het hoogtepunt, dat tegelijk met de aan komst van postkoetsen en fakkellopers vallen zal In de week van 30 Maart tot 6 April. Zo zuilen er aihletiekwedstrijden worden gehouden, waarvoor men, wat {Nederland betreft, mevr. Blankers Koen en Slijkhuis wil inviteren. Verder zullen in de blauwe Tafelbaai zeilers (Je gelegenheid krijgen hun kunsten op het zilte nat te tonen. Van tijd tot tijd zullen zang en mu ziek de lucht vervullen. Buitenlandse dirigenten van naam zullen uitgenodigd worden te Kaapstad de feestvreugde in de taal der klanken te komen vertolken. EXPOSITIE. Op het grote feestterrein bjj de dok ken zullen op 14 Maart de poorten wor den opengeworpen van de „Van Rie- beeekrfeesskou", de grote landbouw-, nijverheids- en handelstentoonstelling. Het thema van deze tentoonstelling is: de groei van landbouw, industrie en handel van Zuid-Afrika vanaf de primi- De defensiebegroting. De Franse regering heeft besloten, het parlement 110 milliard francs (on geveer 1.200 millioen gulden) te vragen voor de Franse strijdkrachten in Euro pa voor de eerste twee maanden van het volgend jaar. Van de begroting van dit jaar is een bedrag van 20 milliard francs nog niet besteed. De totale schatting van de defensie uitgaven in 1952 zal niet definitief wor den vastgesteld voor de bijeenkomst van de Noordatlantische verdragsorganisa tie, die in Februari te Lissabon zal wor den gehouden, is geëindigd. De Franse ministerraad besloot voorts de nationale vergadering te verzoeken om het basissoldij van de Franse sol daat te verhogen van 15 frames tot 30 francs. ln Egypte heou„.. een tweetal be noemingen plaats gehad, die in politieke kringen opzien hebben gebaard. Tot hoofd van het kabinet van Koning Fa- roek is benoemd Hafez Afifi Pasja, die Oen voorstander is van een meer ge matigde politiek ten opzichte van Enge land. De onlangs teruggeroepen ambas sadeur uit Londen, Abdel Fattah Amr Pasja, is benoemd tot adviseur van de koning voor de duur van zijn verblijf in Egypte. Politieke waarnemers te Cairo zien in de nieuwe benoemingen een teken van koning Faroek's groeiende onte vredenheid met tie huidige gang van zaken. In vwrbanü i.ini 4pze ufcuoemingen is het de laatste dagen in Cairo zowel als in Alexandria zeer onrustig geweest. In beide steden werd de noodtoestand af gekondigd toen demonstraties onlusten teweegbrachten. De premier van Egyp te, Nahas Pasja, heeft een bezoek ge bracht aan de nieuwe chef van het Ka binet van de koning. Een Egyptisch dagblad meldde, dat Egypte thans in het geheim veelomvat tende besprekingen met de Sowjet-Unie ®ou voeren. Volgens het blad hebben de Egyptische en Russische ministers van Buitenlandse Zaken reeds beraadslaagd. fakkellopers arriveren in Kaapstad, voor het standbeeld van de man, die van de sterke eik Zuid-Afrika bet po vere stekje heeft geplant. Op 3 en 4 April zullen de straten van Kaapstad daveren van optochten, gewijd aan ver leden en heden. Talloze sierwagens en andere voertuigen zullen de geschiede nis van Zuid-Afrika in vele taferelen levend voorgesteld door de straten voe ren. Verwacht mag worden, dat iedereen zal begrijpen dat het gaat om het uit beelden van reëele feiten en dat elke politieke tendenz contrabande zal zijn. De optochten, gewijd aan het heden, zullen de wijd uiteenlopende takken van het Zuid-Afrikaanse bedrijfsleven uit beelden. Wie op 5 April aan de dokken van Kaapstad zal staan, zal in de morgen uren eensklaps een wit zeil aan de horizon zien verschijnen, dat snel na derbij komt. De „Drommedaris" met Kommandeur Jan van Riebeeck en familie op de campagne en woestge- baarde matrozen aan de meertouwen! Dat is een van de hoogtepunten van het feest: de tot in alle details nage bootste landing van Van Riebeeck op dezelfde dag 300 jaar geleden. De bouw van het scheepje is reeds be gonnen. Om eventuele teleurstellingen te voorkomen heeft men de moderne tijd te hulp geroepen, die de „Drom medaris" zal voorzien van een motor, zodat de landing, ongeacht de weers omstandigheden, toch zal plaats heb ben. Eindelijk, op 6 April, zal het grote Kaapse feestgetij worden besloten met een plechtige kranslegging aan de voet van Van Riebeeck's standbeeld. En daarmee zal dan een einde zijn gekomen aan de waardige herdenking van een chirurgijnsleerling uit Culem- borg, die de grondlegger werd van het moderne Zuid-Afrika. KV**1- OVEREENKOMST TUSSEN OLIEMAATSCHAPPIJEN EN REGERING VAN IRAK. Twee dochtermaatschappijen van de Britse-Iraanse oliemaatschappij hebben bekendgemaakt, dat zij een overeenkomst hebben gesloten met de Iraakse regering, volgens welke Irak de helft van de winst uit de olie- export zal krijgen. De regering heeft de distributie faciliteiten in Irak overgenomen, even als een raffinaderij. De „Khanaqin Oil Company" zal tot 1961 als distributie agent voor de Iraakse regering op treden tot een nieuwe raffinaderij van de staat te Bagdad zal zijn vol tooid. Tot dit tijdstip zal de maat schappij olie moeten leveren voor de binnenlandse markt van Irak. Daarna zal de gehele productie mogen wor den uitgevoerd. Een vierjarig meisje is om het leven gekomen bij een brand in haar ouder lijk huis in het Buitenkwartier te Zwart sluis. Twee woningen gingen bij deze brand in vlammen op. (Ingez. mededeling, advert.) Koop nog wat kinderpostzegels. (Van onze Utrechtse correspondent). HET KERSTFEEST hebben we weer achter de rug. Nog een paar dagen en ook 1951 zal tot het verleden behoren. Enkele dagen resten ons om on afgedane zaken in orde te brengen. Eén van deze onafgedane zaken is wellicht: het kopen van postzegels „Voor het Kind". Wij hebben wellicht met de Kerstdagen een paar fleurige kinderkaarten in de bus gekregen. Misschien rollen er heden wei vroegtijdig verzonden Nieuw jaarskaarten voorzien van een kinderzegel op onze deurmat. Allemaal afkom stig van mensen, die op tijd weldadigheid hebben gedaan. Maar voor u, die totnogtoe de kinderbescherming nog niet steunde op deze unieke manier, is niet alle kans op weldadigheid verkeken: tot en met Oude jaarsdag kunt u in de postkantoren kinderzegels en -kaarten kopen. Om nog eens duidelijk te maken wat met die kinderpostzegelactie be doeld is, neem ik u mee naar een der inrichtingen welke profiteren van de opbrengst der zegels. Namelijk naar de Rekkense Inrichtingen Jrij Eiber gen. Veertig jaar geleden stond als pre dikant in Rekken dr W. L. Slot; deze ging er in 1912 toe over om voor zeer moeilijk opvoedbare kinderen een onderkomen te bouwen, het begin van d Rekkense inrichtingen. Bestaat er iets dat moeilijker is dan het opvoeden van andermans kinde ren? En wanneer die kinderen dan- nog tot de zeer moeilijk opvoedbare categorie behoort, hoe zal een mens aan zulke levens leiding en richting kunnen geven? Er verblijven momenteel te Rekken tweehonderd minderjarige kinderen. Het grote bezwaar is, aldus de direc teur van „Rekken", de heer L. H. Fontein, dat er met de kinderen als ze hier tenslotte belanden teveel ge sold is. Men moet wel over bijzon dere gaven beschikken om dan nog toegang tot de ziel van dat kind te krijgen! MEER KINDERPSYCHIATERS. Wjj zouden vóór alle dingen wen sen, dat er meer kinderpsychiaters waren, zegt de heer Fontein. In dat geval zouden de kinderen veel eer der op hun „bestemming" zijn, wat de heropvoeding alleen maar ten goe de zou komen. Nu duikelen tal van kinderen van het ene in het andere gesticht, totdat ze eindelijk in Rek ken te land raken. Het woord heropvoeding staat hier boven. Maar is die term wel bruik baar. De dossiers van de Rekkense bewonertjes wijzen uit, dat er van op voeding eigenlijk nooit sprake kon zijn. De ouders waren ten enenmale ongeschikt om kinderen op te voeden omdat ze zelf leiding nodig hadden. Wanneer ouders hun kinderen maar in het wildeweg laten opgroeien, een voudig omdat die ouders hun kroost als een last beschouwen die ze zelf niet hebben gewild, dan ontstaan daaruit de vreselijkste toestanden. De kinderen groeien op in een sfeer van ongevoeligheid en onverzorgd heid. In de kinderziel vormen zich complexen, die uiterst schadelijk zijn en die een kind onbruikbaar maken voor de samenleving. Zo was er een meisje in Rekken, die thuis altijd verschrikkelijk getuchtigd werd door haar vader; ze heeft daardoor een im mense haat gekregen tegen alles wat gezag is. OP EEN VULKAAN. Dat is dan een duidelijk geval, maar van veel gedragingen bespeurt men niet zo gemakkelijk de innerlijke drijfveren. Hoe zwaar is dan de ar beid voor de mensen, die hier leiding geven aan de kinderen. Het leven onder deze jeugd heeft iets weg van het leven op een vul kaan, zo verklaarde de heer Fon tein. Het rommelt er aldoor en al tijd zijn er rookpluimpjes van de in wendige rust zichtbaar: conflicten, ruzies, vechtpartijtjes, weglopen en tal van andere uitingen van innerlijke spanningen. Het komt maar heel zel den voor, dat deze spanningen ern stige en gevaarlijke vormen aannemen en voor ongerustheid pn angst is er bij de leiding dan ook veelal geen grond. Een stille getuige van deze spannin gen is de post „schade aan gebou wen" in het jaarverslag van de Rek kense Inrichtingen. Uitingen van res sentiment en agressiviteit blijken uit de vernielingen. Op een schuurtje was pas het dak hersteld. Een jongen nam echter een paar klinkers en bombardeerde dat dak. Gevraagd naar de reden van die vernielzucht, antwoordde de knaap: Ik weet niet waarom ik het deed. Ik had opeens zin om de hele boel kapot te gooien!" Wel, ieder mens heeft bij tijden vernielzuchtige nei gingen maar hij weet ze doorgaans de kop in te drukken. Psychopatisehe personen geven veelal direct aan hun neigingen toe. TOCH EEN GEMEENSCHAP. Bij een oppervlakkig bezoek aan Rekken merkt men van al deze din gen niets. Het leven gaat er kalm voort. Op de kinderboerderij waren blijde kinderen dieren aan het verzorgen; in de timmermanswerkplaats ont moetten we een paar prettige knapen, die kennelijk met genoegen en met trots een werkstuk onder handen had den. Er is inderdaad sprake van een ge meenschap tussen al die kinderen boordevol conflicten. Niettegenstaan de de moeilijkheden, welke de op voeding van deze kinderen dagelijks aan de leiding bezorgt, heerst er een opgewekte geest in Rekken. EvenwelRekken is niet het eind station voor de jeugd die hier komt. De kinderen moeten hun levensreis straks vervolgen. Zal het werk in Rekken dan resultaat opleveren? Op deze vraag, aldus de heer Fontein, kunnen wjj vaak een gevoel van twijfel niet onderdruk ken. Desondanks gaan wij door, omdat wij weten dat niet degene die plant en giet de wasdom bepaalt, doch dat ons werk afhangt van Gods genade. Daarmee is echter niet gezegd, dat men het wel zonder stoffelijke mid delen redden kan. De arbeid in Rek ken zou veel beter kunnen gebeuren wanneer men niet permanent stuitte op het gebrek aan geld. Ziehier wat men te Rekken en elders verwacht van het Nederlandse volk: een klein bewijs van medeleven. Dit bewijs kan heel eenvoudig worden gegeven, na melijk door het kopen van een paar kinderzegels. Wanneer ieder zijn nieuiujaarspost eens zou voorzien van kinderzegels, dan stond het er met de kinderbescherming in Nederland aanstonds een stuk beter voor. Kom aan, passeer het postkantoor niet in deze dagen maar maak uzelf en voor het lichamelijk of geestelijk gestoorde kind de laatste dagen van 1951 goed. c (Ingez. mededeling, advert.) Gelee: tubes -,8S, 1.25 en 1.85 Actiefcrème: tube 1,65 en pot 3.50 Dagcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Scheercrème: grote tube 1.95 3 Het verloop van de uienprijzen ln de maand November en begin De cember heeft de verwachtingen, die tamelijk hoog gespannen waren, te leurgesteld. Er waren in deze periode aan de Engelse markten eveneens uien uit Spanje, Frankrijk, Italië, Polen en de Libanon. Vooral Frankrijk con curreerde sterk en eerst toen Frank rijk de uitvoer van uien stopzette, ging de prijs hier weer iets naar bo ven. Ruim 14 millioen kg. nam Enge land in November af. Door de landbouwers wordt ern stig geklaagd, dat de houdbaarheid der uien dit jaar veel te wensen over laat en het uitschot-percentage is voor vele telers zeer hoog. Vandaar dat door opslag in koelhuizen getracht wordt de kwaliteit zo goed mogelijk te houden. Want aan de ene kant het grote percentage uitschot, aan de anT dere kant de gespannen verhoudin gen tussen Engeland en Egypte doen vermoeden, dat er op het laatst van het seizoen nog wel oplopende prij zen zuil enworden genoteerd. Tegen het voorjaar kwam vroeger de Egyptische ui altijd de Hollandse ui van de markt verdringen, vanwege het kwaliteitsverschil, dat zich allengs wijzigde ten gunste van de Egyptische ui, naarmate het seizoen hier verder af liep. Thans zou de aanvoer van Egyptische uien wel eens kunnen stagneren. Ook de houding van Duits land is een factor die mede het prijs verloop bepaald. Voorspellingen om trent dit marktverloop zijn heel moei lijk te geven. In totaal werden geëxporteerd 18.419.271 kg., verdeeld als volgt: Engeland 14.164.732 kg., Duitsland 2.465.515 kg„ België 776.164 kg., West Indië 452.900 kg., Noorwegen 327.160 kg., Engels leger in Duitsland 146.150 kg., Ierland 25.000 kg., Afrika 23.450 kg., IJsland 19.000 kg., Luxemburg 10.000 kg., Zwitserland 6000 kg., Nw. Guinea 3000 kg., Yoego Slavië 200 kg. Totaal 18.419.271 kg. In totaal Is nu in dit seizoen 47.265.000 kg. uiien geëxporteerd. i Ingez. mededeling, advert Eigenlijk moesten alle mensen - en zeker op die leeftijd Kruschen nemen. En dan iedere dag, regelmatig, 't Is zo'n kleine moeite en 't kost nog geen 134 cent per dag. In ruil daarvoor: altijd puur zuiver bloed, blijmoedig in cir culatie gehouden door jeugdig-vitale bloedzuiverende organen, zelfs bij lieden de weinig beweging nemen, of een zit tend leven leiden. Laat Kruschen ook Uw organen die aansporende werking geven, opdat ze Uw bloed vrij houden van de onzuiverheden, die straks zo niet nü al oorzaak zijn van die on dragelijke, alles ondermijnende Rheu matische pijn. Kaarse-n deden vroeg dienst. Een brand in het transformatorhuis je van de P.E.N. te Oterleek, was oorzaak, dat een groot deel van N.- Holland Maandagavond gedurende meer dan een uur stroomloos is ge weest. De brand, die vermoedelijk is ontstaan door overbelasting, waar door de olieschakelaars oververhit raakten en in brand vlogen, werd met behulp van de Alkmaarse brandweer, die over koolzuurapparaten beschikt, geblust. Van ongeveer tien minuten voor negenen tot ruim tien uur was Alkmaar en omgeving zonder licht. In Hoorn en omgeving en in Schagen en omgeving duurde het euvel langer. De kerstkaarsen in deze gemeenten hebben hierdoor al vroeg dienst moe ten doen. Iedere vreemdeling zijn eigen rozetje? Een kleine groep Nederlandse ho teliers, die een reis van ongeveer 3 maanden naar Amerika heeft ge maakt, om in Mexico City een inter nationaal en in Miami het Ameri kaans hotelcongres bij te wonen, is in ons land teruggekeerd. Op het internationaal congres is door dé voorzitter, de Fransman Marquet, o.a. het voorstel gedaan, om over de ge hele wereld degenen, die met toeris ten in aanraking komen, te voorzien van een gekleurd rozetje, waardoor kan worden aangegeven welke taal of talen zij spreken. De toerist behoeft alleen te onthouden welke kleuren gelden voor de taal, die hij beheerst, om dadelijk te weten bij wie en met welke taal hij terecht kan. Dit denk beeld werd met veel instemming be groet en de uitvoering er van wordt thans nader uitgewerkt. De regering heeft het noodzakelijk geoordeeld de aangelegenheid van de wapenzendingen aan een diepgaand on derzoek te onderwerpen, alvorens een beslissing te nemén, aldus heeft het In donesische ministerie van voorlichting aan de pers medegedeeld. Daartoe is een ministeriële commissie van drie gevormd, bestaande uit de ministers van Buitenlandse Zaken, van Justitie en van Algemene Zaken. Het Is nog niet bekend, wanneer de com missie aan het kabinet rapport zal uit brengen. De „Talisse" ligt inmiddels nog aan de haven van Priok een lading die bestemd is voor Djakarta, uit te laden. Inmiddels heeft de correspondent van Aneta te Makassar bericht, dat het ha vencommando aldaar 7 kisten met wa pens in beslag heeft genomen, die doof de „Nieuw Holland" uit Australië wer den aangevoerd en in Makassar uitge laden waren voor doorvoer naar Timor. De scheepspapieren waren in orde, maar het was niet bekend van wie dé wapens afkomstig en voor wie zij be stemd waren. De kisten bevatten 7® jachtgeweren met bijbehorende munitie. Operatie „Strangle". Rode luchtmacht leed zware verliezen. .Honderd een en dertig dagen geleden zetten de strijdkrachten ter zee en in de lucht der verbondenen de operatie „Strangle" (hetgeen „worg-operatie" betekent) in. De verbindingen der communisten in Korea werden hierdoor zo ernstig ontwricht, dat zjj niet in staat waren een voorgenomen offensief in te zetten", verklaarde luitenant-generaal O. P. Weyland, opperbevelhebber der Amerikaanse luchtstrijdkrachten in het Verre Oosten gisteren te Tokio. „Oorspronkelijk zou de operatie „Strangle" negentig dagen hebben ge duurd", vervolgde generaal Weyland „Zij leverde echter zoveel succes op dat zij zal worden voortgezet. De tot nu toe bereikte resultaten zijn 1. 40.000 spoorwegwagons der com munisten zijn vernietigd of beschadigd. 2. Honderden kilometers rails zijn vernietigd of beschadigd. 3. Ongeveer 30.000 vrachtwagens werden onbruikbaar gemaakt. Het succes der operatie blijkt ook uit de wijze waarop de communisten in de laatste tijd gepoogd hebben hun lucht macht te versterken, de Verbondenen Als verontschuldiging voor de boeren die hij met dit denken tekort meende te doen, dacht hij: Die andere wa ren toch even hartelijk en even aar dig als deze hier, maar hier voel ik me beter op m'n gemak. De boerin kwam verwonderd uit haar stoel overeind. „Dat is aardig van U om hier te landen", zei ze, „U had geen betere plaats uit kunnen zoeken. Gaat U zitten." Haar man lachte om die woorden: „Kasan had hem bijna weggejaagd, want die vond het dan blijkbaar niet zo prettig als jij, dat meneer hier te recht kwam". „Uw man trouwens ook niet", plaag de Karei, „hij was bijna even onvrien delijk als de hond." Hij zat even later als een oude be kende met de boer te bomen over de bailonsport en over de boeren die hem voor deze vaart hadden uitgenodigd. Hij legde uit wat dan wel het mooiste van die stille tochten was: opstijgen, je laten drijven en tenslotte ergens be landen, waar je nog nooit eerder was. Toen hij dat verteld had stokte het gesprek even. Hij zou nu kunnen ver tellen over Marianne, als alles goed gebleven was, maar nu zweeg hij daar over en dat moeten zwijgen verwarde hem. Voelde de boerin dat aan? „U komt dan zeker wel eens op gezellige en minder gezellige plaatsen terecht?" zei ze. „Maar als je nu ergens prettig ontvangen bent en leuk kennis ge maakt heb, dan is het toch niet moge lijk om maar net te doen of je er niet geweest bent." Verontwaardigd omdat ze dat den ken kon schudde Karei zijn hoofd. kunnen lezen. Ze spraken verder over boeken, dat leek hem een veiliger ter rein. Hij deed maar net alsof hij het knipoogje van hem naar haar niet opmerkte. „Leuke lui", dacht hij spor tief. Een uur zal Karei Bovenkamp de gast van de boer geweest zijn. Toen draaide zacht een deur open en zag GO VERBURG 33. „Welnee", zei hij. „Als het leuk was kom je natuurlijk nog wel eens terug". „Heeft U al van die adresjes waar U wel eens terugkomt?" informeerde zij verder. Als een schooljongen kleurde Karei om die vraag. „Ik.eh, nee, ik heb er nog geen vrienden van overgehouden, zoals U bedoelt", stotterde hij. Toegeeflijk glimlachte ze om zijn verwarring. De boer glunderde: „Laat je niet uithoren, hoor! Wij zijn ook jong geweest." Een boekenkast kan in zo'n geval uitkomst brengen. Karei leunde voor over in zijn stoel om de rugtitels te hij de dochter van de boer. Verbaasd keek hij van haar naar de beide oudere mensen. Hij had van het be staan van een meisje in dit huis niet geweten en, eerlijk gezegd, had het hem ook niet geïnteresseerd, of er hier kinderen waren of niet. Toen hij naar haar keek knikte de boerin vriendelijk. „Dat is onze dochter", legde ze overbodig uit, want het meisje leek precies op haar. „Nellie, dit is mijnheer Bovendam „Bovenkamp", verbeterde Karei snel, „Karei Bovenkamp". „O, ja", bevestigde haar moeder. Het meisje kwam naar hem toe. Toen pas ontdekte hü dat hij nog zat en vlug kwam hij overeind. Ze stak hem haar stevige hand toe. „Nellie Dirksland", zei ze, en verontschuldi gend er achter aan: „Ik wist niet dat we gasten hadden. Ik was op m'n ka mer. Karei had geen weerwoord. Onno zel herhaalde hij nog eens zijn naam zakte toen weer neer in zijn stoel. „Wat een pracht-meid", dacht hij. „Zo stevig en dan dat blondeZo moeten de Germaanse goden er uit gezien hebben." Moeilijk kwam het gesprek weer op gang en het vlotte pas weer goed toen hij begon te ver tellen over zijn ballontochten. Toen was daar ook die herkenning door haar. Ze had eens een foto van hem gezien toen hij opsteeg. Ook van deze tocht had ze gelezen. Dat alles gaf wat vertrouwelijkheid en het gevoel dat je elkaar al zoveel langer kent. Ze praatte enthousiast mee over de bailonsport, hoewel ze er weinig van wist. Ze benijdde hem zijn vele avon turen en dat vleide hem. Zo kwam het dat hij gul aanbood: „Je mag dan mee", toen haar vader het plan maakte om ook hier eens een opstij ging te organiseren. „De mensen zul len het leuk vinden", meende hij. „Er valt hier niet veel te beleven anders". Zijn vrouw bevestigde: „Heel het dorp loopt uit, dat zal je eens zien." (Wordt vervolgd.) hebben verliezen geleden aan jacht bommenwerpers. Zij zijn er echter im mer geslaagd het luchtruim boven Ko rea te beheersen. Toen de communisten begonnen overdag vliegvelden en spoor wegemplacementen in Noord-Korea aanvallende vliegende reuzen-forten en zware bommenwerpers omlaag te schie ten, werden deze aanvallen 's nachts ook bij bewolking, met behulp van ra dar uitgevoerd. Alhoewel de communisten bij de ge leverde luchtgevechten vier maal zo veel straaljagers in de lucht brachten als wij, werden op elk door de Noorde lijken omlaag geschoten toestel zes vliegtuigen der communisten omlaag gebracht, aldus luitenant-generaal Weyla. KORTE BERICHTEN Op tweede Kerstdag heeft de heer Keimpe Piers Nijdam, te Sneek, zijn 101ste verjaardag gevierd. De jarige, hoewel reeds vier jaar bed legerig, beschikt nog over een heldere geest en een goed geheugen. Trouw volgt hij nog de berichten in de krant en voor de radio. Op eerste Kerstdag is uit het water van de Oosterdokskade te Amsterdam het stoffelijk overschot opgehaald van een zestigjarige uit Groningen afkom stige man. Het stoffelijk overschot is naar het Wilhelminagasthuls overge bracht. De directie van de „Centrale Coöp. Boerenleenbank Eindhoven" heeft f 5000 uitgeloofd voor degene, die aanwijzin gen of inlichtingen kan verstrekken, welke leiden tot aanhouding van de da der de op 25 December ln de gemeente Halfweg gepleegde inbraak bij de kas sier aldaar van genoemde boerenleen bank, waarbij een bedrag van circa f 60.000 werd ontvreemd. De Amerikaanse industrie en de de fensie. Ongeveer twintig procent van de totale industriële productie der V.S. zal volgens de huidige plannen voor de de fensie worden aangewend, aldus heeft de voorzitter van de bestuursraad der commissie voor economische ontwikke ling medegedeeld.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3