■N Voorlopig nog geen overeenstemming te Panmoendjon Kabouter Velen verwerpen Indonesisch staatsburgerschap Besprekingen over Europees leger hervat k SNIPPER NIEUWS 1 Koninklijke familie in Oostenrijk Ontgrondingsmachine van belang voor de Zeeuwse landbouw ddenstand PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Onderhandelingen vlotten niet Over a£loop der overeenkomst inzake bestandslijn werd niet gerept Ds Niemoeller naar Rusland. Breda Oranjestad 1952. Oppositie klaagt regering Mossadeq aan Schumann verwerpt Belgisch denkbeeld Dntviuchte gevangene maakte dodelijke vak A'j Pagina A snel op- van on- mpco. rt voort- blijven sen van Ups. Her ips-lamp Boven- inig met LAMPEN att 0.90 0.95 1.20 1.75 rati CHT LICHT att 1.20 att 1.50 att 2.00 zwart plueha 'JASJE en een shoenen m. 41» Iseweg 44, Se- M. lRS aan de re- C.-vrij. A. Werendijkse- ;lande. 1RSEN: SMS Wijn-, Ll- edistilleerdhan» n, Spuistraat 0, ds jaren kwa- an vertrouwen, iding. Billijko isters in West sloten gemeen- nzake de Bur- ^G. rschool wordt aderidng wer- voonruimtewet Lensen en D. |emeenteperso- in eens ver kasgeldlening Sijkspostspaar- 1 Jan. 1953. enen die daar- ïen een brand- verstrekt tot et voorstel om or tewerkstel- rkster tot een aangenomen, r en plaats- iterleiding Mij. senoemd H. D. r. 1950 werd v. dienst ontv. 534.01, nadelig dienst ontv. 63.65. ing 1952 goed- zijn als volgt: kap. dienst Bewaarschool 0. de .ange Delft te gedicht. Op winkel van is nu eert! waarin het van de heer gevestigd. De ieurige show- srgen officieel catiën IORDEN1NG. rengen ter open der Linden, wo« :t perceel Lang« )cht van het b«* tan de bouwver- gevelrooilijn). :den zal dit ver- afdeling) ter in- period bestaat t verzoek in te engen ter «pen- sing op het ver- Middelburg om wet voor perceel 2693/1371 hebben 52. iken bekend, dat de gemeente een ieder ter der kosten alge- G. engen ter open- gemeente in zijn besloten heeft, :doeld in art. 71 >20, tot het met schikbaar stellen van onderwijs in t bestuur van: lsingel ;trekken van I.o. 't Zand :rwerij straat; Onderwijs. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bfl geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2056 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 28 DEO. 1951 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes. Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom. Goes; J Laport. Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema Goes Op- en ondergang van Zon en Muan Zaterdag: Zon op 8.51 u., onder 16.34 u.; Maan op 10.14 u., onder 17.34 u. Hoogwater op Zaterdag 29 Dec.: Vlissingen: 1.59 u. 2.25 m., 14.24 u. 2.35 m.; Terneuzen: 2.31 u. 2.44 m., 14.54 u. 2.54 m.; Wemeldinge: 3.53 u. 1.88 m., 16.16 u. 1.97 m.; Zierikzee: 3.40 u. 1.62 m., 16.05 u. 1.71 m. De besprekingen In Panmoendjon kunnen blijkbaar niet over het dode punt heen komen. Gisteren heeft men weer gesproken over het al of niet aan leggen of herstellen van vliegvelden na het sluiten van de wapenstilstand. Men is echter geen stap vooruit gekomen. Over de krjjgsgevangenuitwisseling werd al evenmin veel gezegd en de onderhandelingen daarover beperken zich tot het over en weer uiten van beschuldigingen. De communisten blijken bovendien niet over voldoende volmacht te beschikken en doen wel allerlei beloften, doch willen deze niet schriftelijk bevestigen. Op de bijeenkomst werd door geen van beide partijen gerept over het feit, dat het tijdperk van dertig dagen afloopt, waar binnen een wapenstil stand gesloten zou kunnen worden op basis van de voorlopige afbakenings- lijn. „Er is geen tijdlimiet, dus een verlenging is ook niet nodig", zo ver klaarde generaal Nuckels. Waarnemers geloven, dat de gealli eerden van oordeel zijn, dat de wapenstilstandsonderhandelingen niet beïnvloed worden door het verlopen van de overeenkomst der dertig da gen. Voor de besprekingen zelf is geen limiet gesteld. COMMUNISTISCHE BELOFTE. De communistische generaal Hsieh Fang beloofde, dat zijn partij geen gebruik van een wapenstilstand zou maken om de luchtmacht te verster ken, doch hij wilde deze belofte niet schriftelijk geven. Generaal Hsieh verklaarde zich tegen aanvulling van oorlogsmateriaal, een verbod om vlieg velden aan te leggen en lychtverken- ning tijdens een wapenstilstand. DE KRIJGSGEVANGENEN. In de subcommissie voor de krijgs gevangenen eisten de Noordelijken uitwisseling van alle krijgsgevange nen. De geallieerden drongen aan op het verstrekken van gegevens over de 726 Amerikaanse krijgsgevangenen, die niet op de lijst voorkomen. De Verbondenen hebben de com munisten medegedeeld een uitwisse ling van alle aan "beide zijden krijgs- PAKISTAN DOET EEN BEROEP OP DE VEILIGHEIDS RAAD. In een Kerstboodschap te Lahore heeft de Pakistaanse eerste minister, Nazimoeddin, van de Veiligheidsraad geëist, dat hij India zal verzoeken zijn troepen uit 'Kasjmir terug te trekken en vervolgens een vrij plebis ciet zal laten houden onder zijn su pervisie. Indien het vraagstuk Kasjmir niet op vreedzame wijze werd opgelost zou niemand kunnen weten wat er zou gebeuren als de gevoelens in de har ten van het volk zich naar buiten zouden uiten. gevangen gemaakte militairen te zul len overwegen, indien de Noorde lijken volledige lijsten overleggen van de zich in hun handen bevindende gealliëerde krijgsgevangenen. Schout-bij-nacht Libby heeft mede gedeeld, dat de communisten in ant woord op vragen der geallieerde ver tegenwoordigers hebben medegedeeld, dat vele der vermiste Amerikaanse krijgsgevangenen als gevolg van ziek ten en door de uitwerking van het ruwe Koreaanse klimaat om het leven zijn gekomen. NEDERLAND ERKENT LYBIE. H. M. de Kon:* gin en minister Stikker hebben telegrammen met ge lukwensen doen uitgaan aan Koning Muhammad Idris van Lybië en aan de minister van Buitenlandse Zaken van Lybië. Hiermede heeft Nederland het Ver enigd Koninkrijk van Lybië als on- afhankelyke staat erkend. Het ligt in de bedoeling eerlang diplomatieke betrekkingen tussen bei de landen te vestigen. Ds Martin Niemöller, leider van de Buitenlandse Dienst van de Duitse Evangelische Kerk en president van het Messische Kerkgenootschap, zal in de komende dagen naar Moskou reizen, waar hjj het streven der oecumenische beweging en het verband hiertussen en de christenheid in het algemeen, wil bespreken. De Russische kerk is niet aangesloten bij de Wereldraad van Kerken. Ds Niemöller zal pogen het vraag stuk der zich nog in de Sowjet-Unie bevindende Duitse krijgsgevangenen met de Russische autoriteiten te be spreken. Mevrouw L. Lamers heeft in het Canisiusziekenhuis te Nijmegen het leven geschonken aan een drieling, twee jongens en een meisje. Moeder en kinderen maakten het goed. Mevr, Lamers is reeds moeder van drie kinderen. £5000.- BOETE VOOR APELDOORN. Het Gerechtshof te Arnhem heeft in hoger beroep arrest gewezen in de zaak tegen de gemeente Apeldoorn wegens het bouwen van een school aan de Oud-Beekbergerweg, zonder* in het bezit te zijn van een schrifte lijke vergunning van het ministerie van Wederopbouw. De gemeente werd conform de eis van de procureur- generaal veroordeeld tot een geld boete van f 5000. Ir R., die als directeur van ge meentewerken mede terecht stond, werd overeenkomstig de eis van de procureur-generaal van het ten laste gelegde vrijgesproken. Zoals men weet had in eerste aanleg de recht bank te Zutphen de gemeente een boete van f25.000— opgelegd, nadat de officier van justitie f 100.000. boete had geëist. Carel Briels ontwierp een spel. Ter gelegenheid van de Oranjefeesten in Breda in het komende jaar heeft Carel Briels een spel ontworpen, dat hij heeft genoemd „700 jaar en één nacht". Dit spel zal zich afspelen in het huidige Valkenberg de voormali ge slottuin der Oranjes bij de ingang van het kasteel van Breda (de huidige K.M.A.) en op de historische plek van het turfschip, het Spanjaardsgat. Op 10 Juli a.s. zal in het Oranje kwartier te Breda een aantal duiven worden losgelaten om als „postillons d'histoire" te vliegen naar de Franse stad Orange en daar de boodschap te brengen, dat in de Nederlandse Oranje stad het zomerfeest is begonnen. De leiders van de oppositie in het Perzische parlement hebben de voor zitter gevraagd, een speciale zitting te beleggen. De oppositie wil minister president Mossadeq en zijn regering onder beschuldiging stellen. In de motie der oppositie wordt Mossadeqs regering beschuldigd van: wetsbreuk, onthouden van vrijheid en veiligheid aan het volk, een noodlot tige economische politiek en minach ting van het parlement. Dr Mossadeq zou overwegen de diensten van de Amerikaanse mili taire missie in Perzië op te zeggen. Deze missie bestaat uit 72 man. Vol gens een in 1947 tussen Perzië en de V.S. gesloten overeenkomst mag Perzië geen militaire adviseurs uit andere landen dan de V.S. in dienst nemen. Mossadeq zou deze bepaling als een inbreuk op de souvereiniteit van zijn land beschouwen. Het be staan van een Amerikaanse missie zou in strijd zijn met Perzië's wens neutraal te blijven in de koude oorlog MOGEN NOTARISSEN HUN ACTEN LATEN FOTO- COPIEREN? De civiele kamer zal het antwoord moeten geven. De vraag of notarissen fotocopieën mogen laten maken van notariële ac ten, of dat dit als zijnde een over treding van de huidige notariswet, een strafbare handeling is, is nog niet beantwoord. De strafkamer van het Amsterdams Gerechtshof, aan wie deze vraag m een proefproces van notaris Lubbers in tweede instantie was voor gelegd, heeft zich namelijk niet ont vankelijk verklaard. Overtredingen van de wet op het notarisambt dienen namelijk te worden aangebracht bij de civiele kamer en niet bij de straf kamer. MOH. NATSIRS MENING OVER BESPREKINGEN IN DEN HAAG. Gisteren is het de laatste dag geweest voor de In Indonesië verblijvende Indo-Europeanen het Indonesische staatsburgerschap aan te vragen. Over het algemeen is de lust tot het aanvragen van dit staatsburgerschap niet groot. Zo heeft zich in Makassar slechts 25 pet van de daar wonende Indo-Euro peanen gemeld. De toeloop in de grote steden is vrij omvangrijk geweest. Het zjjn vooral de Chinezen, die 't Indonesische staatsburgerschap verwerpen. Bij het Nederlandse Hoge Commis- druk, dat de Indonesische regering DE CONFERENTIE TE PARIJS. Gisteren hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Italië, West-Duitsland, België, Nederland en Luxemburg hun besprekingen te Parijs over de vorming van een Europees ieger hervat. Op een persconferentie heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, het Belgische denk beeld verworpen, dat er een proefperiode van drie jaar diende te zijn voor het Europese leger. Gedurende deze periode zou elk lid zich terug kunnen trekken. De ministers hebben zich op hun eerste conferentiedag beperkt tot het opstellen van een agenda. Naar Reuter verneemt is men het ters van Buitenlandse Zaken va: eens geworden over het ontwerp voor drie gezagsorganen, een defensie commissariaat, een raad van ministers en mogelijk een Europese assemblee. De ontwerpen zullen Zaterdag verder besproken worden. Een Franse woordvoerder zeide, dat men het ook eens geworden was over een overgangsperiode van niet be paalde duur. België, en in mindere mate Neder land, bleef een gereserveerde houding aannemen ten aanzien van de poli tieke aspecten van het leger. ADENAUER'S MENING. Dr Adenauer, de Westduitse bonds kanselier, zal het Franse standpunt inzake een sterk centraal gezags orgaan voor het toezicht op het voor genomen Europese leger, steunen. Een Duitse functionaris verklaarde, dat Adenauer de Franse pogingen zou ondersteunen om de vrees van Neder land, België en Luxemburg voor een te gecentraliseerd gezagsorgaan te overwinnen. Hij liet zich optimistisch uit over de mogelijkheid, dat een Frans compromisvoorstel tot overeen stemming zou leiden tussen de minis- Een vóór de Kerstdagen uit de straf- fevangenis in Norg ontsnapte gedeti neerde, die de politie op het spoor was, heeft zijn ontvluchtingspoging met een dodelijke val moeten bekopen. De man was ondergedoken bij een broer in de oude binnenstad van Am sterdam. Om drie uur in de nacht van Eerste op Tweede Kerstdag, kwam daar non agent aan de deur, die geen gehoor "reeg. De gezochte, die onraad bespeur de, wilde aan de achterzijde van de wo ning via de veranda vluchten. Bij deze Poging maakte hij een dodelijke val in de tuin. De agent had van dit gebeuren evenwel niets bemerkt. Een uur later kreeg het politie-bureau melding van het dodelijke ongeluk, waarvan de re cherche de toedracht met weinig moeite kon reconstrueren. Frankrijk, Italië, de Benelux en West- Duitsland over de vorming van een Europees leger. Erwtensoep met „kluif". Landbouwer van Erven te Oirschot zal straks erwtensoep eten met kluif en daarvoor heeft hij dan ook zijn uiterste best gedaan. Hij heeft een varkentje opgefokt en het zwijntje is het blijkbaar naar den vleze gegaan, want het beest is zo welvarend, dat het op het ogenblik 860 pond weegt. Dat wordt straks een hele kluif. j i i Hr Ms fregat „Van Kinsbergen" zal begin 1952 naar Nieuw-Guinea ver trekken ter aflossing van de „Johan Maurits van Nassau". Voor het eerst sinds het einde van de oorlog zullen in een spinnerij te Gronau (Duits land) weer Nederlandse arbeidskrach ten tewerk worden gesteld. In Lon den is overleden mr Hussel, die van 19281933 Brits gezant in Nederland was. Op Tweede Kerstdag is in ons land aangekomen de nieuwe ambassa deur van de Unie van Zuid-Afrika, de heer P. I. Hoogenhout. Hij is een groot vriend van Nederland. Utrecht gaat 234 etagewoningen bouwen. Men is daartoe in staat nu de burgerzin lening f 4 millioen heeft opgebracht. Zowel de bevelhebber van de ge alliëerde luchtstrijdkrachten in Cen- traal-Europa als Gen. Eisenhower heb ben aan de strijdkrachten van het Atlantische pact Kerst- en Nieuw jaarsboodschappen gezonden. Een Amsterdamse handelsagent deed on langs aangifte van de „diefstal" van een collectie sieraden, tot een bedrag van f 54.000.De man bleek echter de sieraden te hebben verstopt in 'n speldekussen, om zodoende de verze keringscenten te kunnen opstrijken. De Amerikaanse republikein Harold Stassen heeft verklaard de .candida- tuur voor de presidentsverkiezingen te wensen. sariaat hebben zich ongeveer 50 ge zinshoofden aangemeld. In vrijwel alle grote steden in In donesië is gedurende de laatste we ken de toeloop bij de Nederlandse Commissariaten en de Landrechters vrij omvangrijk geweest, zowel van Indo-Europeanen, die opteren voor het Indonesische ingezetenschap, als van Chinezen en z.g. vreemde ooster lingen, die het verwierpen. De juiste aantallen kunnen nog niet worden gegeven. Te Makassar hebben 534 Indo- Europeanen, 6599 Chinezen en vreem de oosterlingen dit Indonesische staatsburgerschap verworpen. Te Surabaja hebben 7000 gezins hoofden het Indonesische staatsburger schap verworpen. „Nederland als gastheer van de In donesische delegatie zou moeten in zien, welke ernstige gevolgen het zou kunnen hebben, als men zou blijven volharden in een houding, die de in druk geeft, dat men geen behoefte heeft aan onderhandelingen", aldus heeft de voorzitter van de executieve raad van de Masjumi, Mohammed Natsir verklaard op een vraag naar zjjn mening over de komende bespre kingen in Den Haag, gezien in het licht van de huidige situatie. Moh. Natsir zeide: „Ik heb de on verwacht, dat er in Den Haag alsnog onderhandelingen zullen plaats heb ben". De heer Natsir was van mening, dat als in Den Haag de besprekingen telkens worden uitgesteld, zonder ge gronde reden, er tenslotte de situatie zou ontstaan, waarvan de gevolgen nog niet zjjn te overzien. Kort geding over „Goed Nieuws". Voor de Haarlemse rechtbank is In kort geding een els van het Nederlands Bijbelgenootschap behandeld, dat tot onderwerp de naam van het door dit genootschap uitgegeven blad „Goed Nieuws" had. Eiseres had gevorderd, dat een door de N.V. drukkerij „De Spaarnestad" uit gegeven weekblad, dat eveneens onder de naam „Goed Nieuws" verschijnt, naamsverandering zou worden opgelegd. De rechtbank heeft eiseres echter niet ontvankelijk verklaard en het da mesblad „Goed Nieuws" kan zijn naam dus behouden. 'ededeling, advert.) DRINK LOUTER Keizer Bao Dai van Indo-China heeft een bezoek gebracht aan het front naby de Zwarte Rivier, waar Franse en Indochinese troepen voor hem para deerden. Communistische Vietminh troepen hebben de Bavi-berg bezet en vorige week tijdens een offensief de Oostelyke oever van de Zwarte Rivier bereikt. De foto toont een groepje dorpshoofden tjjdens de plechtigheden ter ere van het Keizerlijk bezoek. SNEEUWVAL IN SANKT ANTON BEGON TWEE DAGEN GELEDEN. Koningin Juliana, Prins Bernliard en de drie oudste Prinsessen zijn gis termorgen per trein uit ons land naar Oostenrijk vertrokken. Gisteravond laat zijn ze op de plaats van bestem ming, het bekende en bij de Kon. familie zeer geliefde wintersport centra Sankt Anton aangekomen. Zij zullen er van een welverdiende va- cantie genieten. Het kleine Sankt Anton, populair vacantieverblijf voor touristen van alle nationaliteiten, is eerst twee dagen geleden door koning winter verblijd met een prachtig pak glin- sterend-witte sneeuw. Het voelt zich met dit kerstcadeau des te gelukkiger, omdat de voor de ski-liefhebbers onontbeerlijke sneeuw lang niet overal gevallen is. Rijdende door Zwitserland naar de Oostenrijkse grens is tot 40 km voor Sankt Anton nergens enige sneeuw te bekennen. DODELIJKE AANRIJDING IN WAGENBERG OPGEHELDERD De dodelijke aanrijding in Wagen berg (bij Breda) op Maandagavond j.l. is opgehelderd. Aangehouden is J. v. d. R„ taxi-ondernemer uit Wa genberg, die zijn garage nog geen honderd meter van de plaats van het ongeval heeft. Hij reed die avond met een auto waaraan achterbanden van verschillende maten zaten. Daardoor was de wagen moeilijk te besturen. Volgens zijn verklaring is de auto op de plaats van het ongeval geslipt. Er volgde een harde klap. Daarop heeft hij eerst de wagen op zijn erf gezet, dat vlakbij was. Ver volgens is hij teruggelopen om te in formeren, wat er geschied was. Onderweg hoorde hij echter al, zo verklaarde hij, dat hij een ongeluk met dodelijke afloop had veroorzaakt. Daardoor was hij zo ontsteld, dat hij niet verder durfde te gaan en zich tijdens de Kerstdagen verborgen hield. De Rijkspolitie wist hem echter te vinden. Hij legde toen een bekente nis af. Van drankmisbruik is niets gebleken. Wel had hij volgens zijn zeggen enkele glazen bier gedronken. Vast is komen te staan, dat v. d. R. niets te maken heeft gehad met de aanrijding op dezelfde avond in Breda op de Stationsweg. De dader daarvan wordt nog steeds gezocht. Het plaatsje zelf kan de talloze be zoekers nauwelijks nog gastvrijheid bieden. Vele touristen moeten zich tevreden stellen met geïmproviseerde slaapplaatsen. Onder hen bevinden zich niet alleen Oostenrijkers, doch vele Fransen, Zwitsers, Noren, Denen en Amerikanen. Joego-SIavië protesteert bij Hongarije. Volgens radio-Belgrado heeft Joego slavië een protest aan Hongarije ge zonden wegens de aanwezigheid van Hongaarse militairen op een klein eiland In de rivier de Mura, die ge deeltelijk dicht langs Joego-SIavië stroomt. Het eiland werd ongeveer tien dagen geleden bezet. Belangrijke vinding van twee Zeeuwen ZIJ WERKT REEDS AAN RUILVERKAVELINGSOBJECT OP DUIVELAND. De gebroeders W. en D. den Herder te Lewedorp hebben enige tyd geleden een nieuwe machine geconstrueerd, die reeds grote diensten heeft bewezen by de aan de gang zynde ruilverkaveling van de polder „De Vier Bannen van Duiveland". Deze opmerkelijke vinding van twee bekwame en vooruit strevende jongemannen draagt de naam van „ontgrondingsmaehine''. Zij ls In staat de grond onder de bonwvóor in een bepaald terrein weg te graven en tegelijk te laden. De machine zet de teelaarde netjes terug (waarbij deze aarde geheel behouden blijft) en deponeert de weggegraven ondergrond via een transportband in een dumper of kipauto. Het is ook mogelijk, dat de grond rechtstreeks gestort wordt in sloten, die gedempt moeten worden. Hoe de gebroeders den Herder op de gedachte gekomen zijn? Wel, dat is vlug verteld. Tot voor kort was hun bedrijf alleen ingesteld op het uitvoe ren van ploeg- en ontginningswerk. In 1948 begonnen zij als loongrond- werkers in de Noord-Oostpolder. Voor jaar 1950 was hun werk daar groten deels gereed en zomer 1950 droegen zij hun steentje bij aan de ontginning van de nieuwe Sloepolder. Maar ook dit werk liep spoedig af en toen bleef hun alleen nog maar over hun oude werk: loonploegen, schijf eggen enz., waarvan zij alleen op den duur niet zouden kunnen leven. „MAAK EEN MACHINE!" Een onderhoud met ir A. Franke, de Rijkscultuurconsulent, leverde niet direct nieuwe objecten op, maar de Heer Franke zei hun, dat er volop werk voor hen was, indien zijeen machine wisten te construeren, die de ondergrond zou weggraven en tege lijk deponeren in een wagen. Zo'n soort machine bestond n.l. nog niet. De z.g. ontgrondingsmachines van de Ned. Heide Mij, die o.m. op Walche ren hadden gewerkt, waren erg zwaar, vroegen veel paardekrachten en wa ren niet bij alle objecten te gebruiken. Het voordeel van de uit te vinden machine was wel duidelijk: bij een ruilverkaveling is één der meest tijd rovende en kostbare onderdelen het verzetten van grond. Eerst de teel aarde eraf, dan de ondergrond eruit, die vervoeren naar de laagst gelegen gedeelten of de te dempen sloten, ver volgens de teelaarde weer op haar plaats brengen. Met een ontgrondings machine zou deze karwei veel vlugger en veel goedkoper kunnen worden afgewerkt. Hoe het zij, de heren den Herder togen aan het werk en vooral dank zij het constructietalent van de heer W. den Herder was in de winter van 19501951 spoedig 'n bepaald systeem uitgedacht. Bij het eerste proefdraai en bleek, dat de gedachte goed was, maar dat nog enige noodzakelijke wij zigingen en verbeteringen dienden te worden aangebracht. Ook na de vol gende proef moest nog het één en ander worden veranderd, maar medio 1951 kon gezegd worden, dat de ma chine voor practisch gebruik gereed was. Bij de constructie is uitgegaan van de gedachte, dat door de ploegvoor een goot moet worden voortgetrokken, waarin de ondergrond omhoog wordt gebracht. In deze goot bevindt zich daartoe een schoepenrad, dat er pre cies in past. Het geheel is op en neer verstelbaar en staat op twee wielen, waarvan het éne ook weer op en neer kan worden bewogen. De schoepen gaan werken, zodra de machine in beweging wordt getrokken door de 41 pk Bolinder Munktell wieltrekker. Zodra de schoepen, waartussen dus de grond zich bevindt, boven de goot uitkomen, valt de grond op een trans portband, die aangedreven wordt door middel van de tractoraftakas. De trans portband loopt met een helling van 20 graden omhoog en is zo lang, dat er gemakkelijk een dumper of kip auto onder kan meerijden. Aan de band kunnen bovendien verschillende snelheden worden gegeven door mid del van een versnellingsbak. Een speciale ploeg maakt een voor ter breedte van 60 cm, hetgeen nodig is i.v.m. het model der machine. Een normale ploegsnede van b.v. 25 tot 30 cm breed en 25 cm diep wordt dus extra ver opzij geschoven, teneinde te bereiken, dat de teelaarde beslist gespaard blijft. De gemiddelde capaciteit per ma chine, waarvoor patent is aangevraagd, bedraagt 55 m3 per uur. De top prestatie kan rustig gesteld worden op 75 m3. De belangrijkste factoren, die hierbij een rol spelen, zijn wel: de lengte van de percelen, de orga nisatie van het grondvervoer en, bovenal, droog weer. Ongetwijfeld kunnen nog enkele onderdelen der machine worden vervolmaakt, maar duidelijk is reeds komen vast te staan, dat hier sprake is van een volkomen bedrijfszekere machLie. En daarmede kan men niet alleen de uitvinders, maar de hele Zeeuwse landbouw, die juist door de toepassing van ruil verkavelingen een nog grotere pro ductie kan bereiken, feliciteren. Gevangenisstraf voor plegers van (mislukte) overvallen. Het Amsterdams gerechtshof heeft gistermorgen de expeditlëknecht Muller en de olieman Swaab veroordeeld tot resp. anderhalf jaar met aftrek en drie jaar gevangenisstraf met aftrek. Belde jongemannen hadden tezamen met een derde onbekend gebleven jongeman zich schuldig gemaakt aan poging tot beroving van een kleerma ker en étaleur. De expeditieknecht had eerst de kleermaker en een week later de étaleur op straat aangesproken. Na een praatje was hij met de kleermaker naar huls gegaan. Zy'n belde vrienden waren kort daarna het huls binnenge drongen en hadden gepoogd de man te beroven. De poging mislukte, waarna z(J de vlucht namen. De étaleur was mee gelokt naar het Vondelpark en daar van geld en zijn flets beroofd. Geslaagde Konijnententoonstelling te Middelburg. De tijdens de Kerstdagen in de gebouwen van de Coöp. Veilingsver. „Walcheren" te Middelburg gehouden Provinciale Tentoonstelling van Konij nen mag geslaagd genoemd worden. Uit de keuring bleek, dat de kwali teit van de ingezonden dieren goed tot zeer goed te noemen was, terwijl de expositie zich in een flinke be langstelling mocht verheugen. De tentoonstelling werd georgani seerd door de Konijnenfokkersvereni- ging „Nut en Sport" te Middelburg. Als keurmeesters traden op de hereh J. Boers, A. A. Clement en Jae. Sey- moer. Het fraaiste dier van de ten toonstelling was een pool r.o. ram oud, eig. M. v. d. Weel te Middelburg (pread. Z.Z.G.). Fraaiste dier der grote rassen: Vlaamse reus, wit, voedster jong, eig. P. J. Grim, 's-Heerenhoek (Z.Z.G.). Fraaiste dier middenrassen: Wener wit, ram jong, eig. A. A. Clement, Arnemuiden (Z.Z.G.). Fraaiste dier lang- en kortharige rassen: Rex bruin, voedster, jong, eig. M. Hoogesteger, Middelburg (Z.Z.G.). Fraaiste dier kleine rassen: klein zilver midden geel, voedster jong, eig. Ant. Jansen, Heinkenszand (Z.G.). Fraaiste dier dwergrassen: pool r.o. ram oud, eig. M. v. d. Weel, Middel burg (Z.Z.G.). Fraaiste dier tekening rassen: rus zwart, voedster jong, eig. L. J. Jan sen, Souburg (Z.Z.G.). De wisselbeker N.K.B. Zeeland werd gewonnen door M. v. d. Weel, Mid delburg. De volgende personen kre gen collectieprijzen. Hoogst aantal punten van één inzender: P. J. den Hollander (68 pnt.) met inzending Havana's. Grote rassen: J. P. Grim, 's-Heerenhoek (13 pnt.), inz. wit Vlaamse reuzen. Middenrassen: P. J. den Hollander, Middelburg (68 pnt.) inz. Havana's. Lang- en kortharige rassen: E. A. de Bourgraaf, Middel burg (10 pnt.) inz. rexen. Kleine ras sen: L. J. Janssen, Souburg (29 pnt.) inz. Russen zwart. Dwerg-rassen: J. Nijholt, Koudekerke (18 pnt.) inz. Polen-roodoog. DE BILT ZEGT: Later afnemende wind. Aanvankelijk krachtige tot storm achtige, maar tegen het einde van de middag tot matig afnemende Zuid westelijke wind. Wisselende bewol king met enkele regen- of hagelbuien. Ongeveer dezelfde temperaturen als Donderdag.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1