Uit Zzztandb Walcherse Gereformeerde jongeren hielden Kerstsamenkomst Droevig relaas van de kapitein der „Edison Mariner" ZWITSAIETTEN ^ADSO brengt u f)e «suonl uren van 0erl)an en Maarl|c« Middelburg. Goes. Zierikzee. Sport en soel Waterrijk Nederland zoekt naarwater. Het arbeidsaanbod in de Landbouw. Prijs van olievlas wordt verhoogd. Dc baconcxport in het komende jaar. Donderdag 27 December 1951. ZEEUWSCH DAGBLAD Ds D. ROEST SPRAK OVER DE ONTWIKKELING IN DE NED. HERV. KERK. Op de middag van Tweede Kerstdag was de Noorderkerk te Middelburg bijna geheel gevuld met Gereformeerde jongens en meisjes van Walcheren, die een Kerstbijeenkomst bijwoonden, uitgaande van de Ringen en Kringen der J.V.'s en M.V.'s. In deze bijeenkomst sprak ds D. Roest, Geref. predikant te Rotterdam, over he onderwerp „Vragen rondom de Kerk". Ds Roest wees er eerst op, dat mo menteel door sommige Gereformeerden de vraag gesteld wordt, of de Geref. Kerken nog wel bestaansrecht hebben, waaraan zij zelf twijfelen. Van de Af scheiding zeggen zfj: een zich eigenwil lig isoleren en van de Doleantie: som migen verlieten de kerk, maar hadden zij, die bleven, het niet bij het rechte eind? Ds Roest noemde deze meningen historische enormiteiten en zulk een oordeel godgeklaagd. De achtergrond ervan is duidelijk: die dit zeggen heb ben in hun hart al lang met het Geref. kerkelijke leven gebroken en zij zien hun idealen in de Ned. Herv. Kerk. Met nadruk herinnerde ds Roest er aan, dat in 1834 werd ondertekend de Acte van Afscheiding en Wederkeer, n.l. tot de Herv. Kerk, indien deze zou terugkeren tot de belijdenis van het on verkorte Evangelie. Is deze tijd nu ge komen? De Gereformeerden moeten biddend volgen de ontwikkeling en dankbaar zijn voor de sterkere oriënta tie op de Heilige Schrift in de Herv. Kerk: de Reglementenbundel is verdwe nen en er is een nieuwe Kerkorde. Maar daarmede zijn wij er nog niet. Want het gaat erom, of er in de Herv. Kerk ook plaats is voor het verkorte Evan gelie en helaas moet die vraag bevesti gend worden beantwoord, ondanks het feit, dat veelbelovend gesproken wordt over „in gemeenschap met de belijdenis der vaderen", ,in de weg van het be lijden der kerk", en het voornemen tot leertucht bestaat. NIET OR DE KLANK AFGAAN. Wij mogen hier niet op de klank af gaan. Juist in deze tijd brengt de vrij zinnigheid haar leer in het pakpapier van de Bijbel, in Schriftuurlijke, ortho doxe, ja Gereformeerde terminologie. Hier is onbijbelse synthese van Woord- belijden en Woordverkrachten. Ook in de proeve ener belijdenis „Perspectie ven en fundamenten" is er niets te be speuren, dat erop wijst, dat de Heilige Schrift als het enige en onfeilbare Woord van God wordt aanvaard. Het ademt de geest van Kar] Barth: zoals de Bijbel daar ligt, is zij een doodge woon mensenboek en moet zij niet als geïnspireerd worden beschouwd, maar slechts als de Geest het water in be roering brengt, is zij het Woord van God. Hierdoor heeft de Schriftcritiek vrij spel. Zo is nelaas de conclusie, dat de Herv. Kerk geen belijdenis heeft, maar een belijdende kerk is, waarin voor het eerst de vrijzinnigheid 'n legale plaats heeft ontvangen. Aan dit alles ligt een nieu we kerkbeschouwing ten grondslag, n.l. die van het apostolaat, waarbij de kerk alleen maar wordt gezien als een ge tuige in de wereld en waarbij de beiij denis secundair is. Tot het bereiken van de gestelde taak zijn vele raden en commissies ingesteld, die echter tot he den nog weinig bemoedigends te zien hebben gegeven (christelijke organisa tie, school, radio, enz.). Ds Roest sprak als zijn mening uit, dat een kerk, die het isolement van het Verbond der ge nade verzaakt en aan geloof en onge loof dezelfde rechten toekent, niet kan getuigen in de wereld. Geeft men het Schriftuurlijke isolement prijs, dan kan van apostolaat geen sprake zijn. Dan wordt ook de taak van de kerk over spannen en worden verwoestingen aan gericht Dr Berkhof heeft hiertegen reeds een ernstige waarschuwing laten horen. Bij de huidige ontwikkeling in de Ned. Herv. Kerk wordt door het merken van bovenaf het ambt der ge lovigen gedood. Tenslotte besprak ds Roest de vraag, wat Gereformeerd zijn betekent. Hij wees er o.m. op, dat dit niet anders is dan vast geloven wat God in Zijn Woord zegt en, vanuit het persoonlijke geloof in Jezus Christus, Gods wil doen overal waar Hij ons roept. De slotrede werd uitgesproken door ds H. Pestman te Terneuzen, die het onderwerp „Niet bang zijn, maar be reid", behandelde. Aan de hand van 'n gedeelte van Matth. 14 wees hij de jon geren op de consequenties, die hun christen-zijn medebrengt. Aan deze samenkomst, die onder lei ding stond van de heer G. Koole, voor zitter van de Ring Vlissingen, werkten op zeer verdienstelijke wijze mede de Evangelisatiezangkoren van Souburg en Koudekerke o.l.v. de heer A J. Fey. Chr. Landarbeiders in Oost' Zeeuwsen-Vlaanderen vierden 20-jarig bestaan. In de Cnr. bewaarschool te Axel heb ben de Oost Zeeuws-Vlaamse afdelin gen van de Ned. Chr. Landarbeiders- bond het 20-jarig bestaan van hun bor.dsdistrict herdacht. Des middags werd een huishoudelijke vergadering gehouden. De voorzitter, de heer W. Faas uit Zaamslag, gaf een uit voerig overzicht van het wel en wee der Chr. georganiseerde landarbeiders in Oost Zeeuwsch-VIaanderen. Door het hoofdbestuurslid, de heer A, Vingerling, werden de belevenissen van het district in dichtvorm verhaald. In de avondbijeenkomst spraken hoofdbesturuslid Vingerling over „We reldontwikkeling en Christelijke sociale actie" en de heer H. Oudekerk, secre taris-penningmeester van de N.C.L.B. over: „Een schild voor de zwakke". VRIJDAG 28 DECEMBER 1951. HILVERSUM I (402 ra.) NCRV: 7.00 Nieuws; 7.15 Een woord voor de dag; 7.30 Zenderslui- ting; 9.00 Nieuws en weerberichten; 9.10 Voor de zieken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Gram.; 11.15 Sopraan en piano; 11.45 Gram.; 12.00 Amusementsorkest12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Mando line-ensemble; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws; 13.15 Vocaal ensemble; 13.45 „In dienst van het Vaderland", causerie; 13.55 Gram.; 14.00 „De cyclamen in de huiskamer", causerie; 14.15 Pro menadeorkest en soliste; 14.50 Fluit en clave - cimbel; 15.15 Voordracht; 15.35 Harpensemble 16.10 Voordracht; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Amusementsmuziek; 18.35 Rege ringsuitzending: Prof. Dr C. Berg: „Een jaar gaat voorbij"18.45 Een goed woord voor ëen goede zaak; 18.50 Muzikale causerie; 19.15 Re geringsuitzending: „Verklaring en toelichting"; 19.35 Gram.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weerberichten20.10 Vijf minuten20.15 Radio Philharmonisch c/rkest én solist; 21.35 „Is er in veertien jaar veel veranderd in Suriname?", causerie. 21.55 Pianorecital; 22.20 „Zwerftocht door het Verre Oosten", reportage; 22.30 Orgel concert; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM* II (298 m.) VARA: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws en weerber.9.12 Plancongres van de P. v. d. A.VPRO: 10.00 Morgenwijding; VARA: 10.20 Orgel en zang; 10.40 Voordracht; 11.00 Voor de zieken; 11.30 Plancongres van de P. v. d. A.; AVRO: 12.00 Dansmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen12.33 Sport en prognose; 13.00 Nieuws; 13.15 Mededelingen of gr.-m 13.20 Orkestconcert; 14.00 Kookpratje; 14.20 Samson et Dalila", opera (2e en 3e acte). (15.00—15.20 Boekenschouw); VARA: 16.00 Mu zikale causerie; 16.30 Zendersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 Plancongres van de P. v. d. A.19.15 Pianospel; VPRO: 19.30 „Feestgetijden", causerie; 19.30 Berichten; 20.00 Nieiuws: 20.05 Boekbespreking; 20.10 Gram.: 20.30 „Benelux", causerie20«40 „Een sterk volk", causerie: VARA: 21.00 „Op de valreep van 1951"21.25 Buitenlands overzicht21.40 Demonstratieve bijeenkomst P. v. d. A. VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie; 22.-15 Avondwijding; VARA: 23.00 Nieuws; 23.15 „In huwelijk en ge zin", causerie; 23.30—24.00 Gram. BRUSSEL (324 m. Vlaams) 11.45 Gram.; 12.15 Omroeporkest; 12.30 Weerberichten; 12.34 Weer berichten; 12.50 Koersen; 12.55 Meisjeskoor; 13.00 Nieuws13.15 Orgelspel; 14.00 Gram.; 15.00 en 16.00 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 18.15 Causerie; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Actualiteiten; 19.50 Radiofeuilletcm20.00 Gram.; 20.15 Symphonie-orkest en solist; 21.00 Actualiteiten21.15 Kunstoverzicht; 21.30 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuziek; 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.0524.00 Gram. A.V.R O.-TELEVISIE-UITZENDING. 20.15—21.45: 1. Opening; 2. Televizier; 3. Film; 4. Pauze; 5. ,»Au Salon des Variétés". i Groot Gymnastiekfeest te Vlissingen. Zaterdag a.s. wordt te Vlissingen de jaarlijkse stedenontmoeting gym nastiek tussen Goes, Middelburg en Vlissingen gehouden om de wissel beker van wijlen burgemeester van Woelderen. Deze moet driemaal ach tereen of vijfmaal in totaal worden gewonnen. De beker werd in 1938 ge wonnen dcor Vlissingen, in 1939 door Goes en na een onderbreking van 10 jaar kwam de beker vorig jaar weer in het bezit van Vlissingen. De organisatie is in handen van V.T.V., hoofdleider is de heer P. J. Sturm uit Goes en de jury bestaat uit de heren E. W. Bueninck (Mid delburg), S. J. Klompe (Goes), J. Becht (Bergen op Zoom) en C. v. d. Zilver (Tilburg). Iedere ploeg bestaat uit 6 dames en 6 heren, 's Middags om half vier wordt in de gymnastiekzaal aan de Bouwen Ewoutstraat begonnen met de volgende nummers: dames: rek, ringzwaaien, paardspringen en paard voltige; heren: vrije oefeningen, paard voltige, paardspringen en ringen. 's Avonds om 8 uur volgt in het Concertgebouw het tweede deel van de wedstrijd, tijdens welke de vol gende nummers zullen worden ver werkt: dames: vrije oefeningen en brug; heren: brug en rek. - Aan Mevr. C. P. Hamerlinck— Volleman te Hulst is bij K.B. van 15 December 1951 de eremedaille, ver bonden aan de Orde van O.N. in brons toegekend wegens verdienste als bewaarster van het Landshuis te Hulst. Zaterdag is in tegenwoordig heid van een groot aantal genodig den haar deze onderscheiding uit gereikt door de heer R. M. v. d. Berghe, Inspecteur van Belastingen te Hulst. Pagina 2 WEER EEN VERRASSING Gertjan was de eer ste die uit de school naar buiten holde. Maar- tje stond al te wachten op haar broertje. Jullie begrijpen wel dat Gert jan haar veel te vertel len had. „Heeft de mees ter je fluit niet afge pakt?" vroeg Maartje geschrokken. „Nee, gelukkig niet", zuchtte Gertjan opgelucht". Maar ik neem mijn fluit nooit meer mee naar school, want alle jongens weten nu dat ik er mee kan toveren". Al pratende waren zij bij hun huisje aan gekomen. Moeder liep bedrijvig heen en weer. „Dag Gertjan, dag Maartje", verwelkomde ze hen opgeruimd. „Hebben jullie goed geleerd op school?" En zachter vervolgde ze, terwijl ze de kinderen geheimzinnig aankeek: „Ga maar eens gauw in de schuur kijken, ik heb zo'n idee dat vader een verrassing voor jullie heeft". „Wat voor een verrassing, moeder?" vroeg Maartje nieuwsgierig. „Misschien heeft vader wel een zweep gemaakt voor mijn tol!" opperde Gertjan. „Ja, het kan ook zijn dat vader mijn poppen- ledikantje heeft gerepareerd", veronderstelde Maartje toen. „Ik verklap niets!" lachte moeder. „Jullie moeten maar gauw gaan kijken!" Intrede hulpprediker. Ds C. Hurkstra, miss. predikant en momenteel wonende te Dordrecht, zal op Zondag 6 Januari a.s. zijn in trede doen als hulpprediker bij de Ned. Herv. Kerk van 't Zand. Ds Hurkstra zal de plaats innemen van ds M. Enker, die begin Januari voor enige maanden naar Israël vertrekt voor de zending onder het Joodse volk. Opbrengst wintercollecte. De wintercollecte van de Geref. Kerk heeft dit jaar f 5340.35 opge bracht, waarmee opnieuw een hoger bedrag werd bereikt t.o.v. hetgeen vorige jaren werd bijeengebracht. Geslaagd. Aan de Technische Hogeschool te Delft is geslaagd voor het candidaats- examen voor Geodetisch Ingenieur de heer A. Dekker te Middelburg. Geslaagd. Voor het laatste gedeelte wiskundige aardrijkskunde M.O.: cosmografie en carthografie, slaagde de heer P, B. E. Verstrenge alhier. Actie „Help India". De inzameling voor hongerend India bracht alhier f 1143.50 op. Onderscheiding voor Zr Potappel Vorige week vond in het Wijk- de Verenigng „Het Groene Kruis" te rikzee een eenvoudige plechtigheid plaats. In de bestuursvergadering van de Vereniging „Het Groene Kruis" te Zierikzee werd n.l. bij monde van Jhr R. J. H. Q. Roëll, als voorzitter van de Prov Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" aan zuster P. Potappel, het kruis van verdienste uitgereikt. Jhr Roëll herinnerde aan het vele werk dat zuster Potappel in haar kwaliteit als wijkverpleegster heeft verricht, en het was hem een ge noegen namens het Hoofdbestuur het zilveren kleinood aan zuster Potappel te mogen overhandigen. Verrast door de toekenning van deze onderscheiding, dankte zuster Potappel voor de vriendelijke woor den tot haar gericht. Volleybal. In de volleybalcompetitie op Schou wen en Duiveland werden de laatste wedstrijden in dit jaar gespeeld. Bij de dames zorgde Avanti er voor, niet verder op het leidende Lyceum ach ter te komen en klopte de Op. Ulo met 21. L.H.S. won met 30 van Actief, waardoor beide ploegen van plaats verwisselden. De stand is nu: Lyceum 916; Avanti 912; L.H.S. 9—10; Actief 9—10; Op. Ulo 9—4; Advendo 92. Bij de heren hadden de Padvinders geen moeite om aan de kop te blij ven, want zij versloegen de Muske tiers met 30. Smash en Hermandad kwamen beide met een ongerechtigde speler uit, waardoor hun wedstrijd ongeldig werd verklaard en beide ploegen twee winstpunten in minde ring kregen. A.B.S. behield zijn goe de kans door een 30 overwinning op Mevo, terwijl Zierikzee nog steeds in het gevaarlijke hoekje bleef en met 21 van de Chr. Ulo verloor.- De stand is hier: Padvinders 916; Set Up 814; A.B.S. 914; Zeelandia 8-10; *Saturnus 810; *Smash 98; Musketiers 98; Mevo 96; Chr. Ulo -6 A. Combinatie 72>; Züerikzee 92; "Hermandad 80. DRONKEN AUTOMOBILIST MAAKT SLACHTOFFERS. Een, naar de politie vermoedt, be schonken automobilist, heeft Maan dagavond Breda en omgeving onvei lig gemaakt, waarvan twee personen het slachtoffer zijn geworden. Omstreeks 10 uur reed de weg- piraat in Breda een 30-jarige man aan, die met een zware hersen schudding in het ziekenhuis werd op genomen en kort daarop werd in het gehucht Wagenberg, 10 km van Breda, een 23-jarige jongen door de auto van de onverlaat dodelijk getroffen. In beide gevallen reed de bestuur der met grote snelheid door en tot dusverre is het de politie nog niet gelukt hem aan te houden. (Ingez. mededeling, adv.) VERNIET/gj. Vraag da originele flacon Air-WIck 8 f StóO SCHIP WORDT TE VLISSINGEN GEREPAREERD. Uitgerust van de inspanning en emotionele gebeurtenissen van de laatste dagen heeft de kapitein van de „Edison Mariner" het Amerikaanse schip, dat in de nacht van Vrijdag op Zaterdag door het Engelse s.s. „Kittiwake" in de Wielingen werd aangevaren, te Vlissingen het droeve relaas van de aanvaring verteld. Zoals bekend' heeft deze aanvaring aan twee opvarenden van de „Edison Mariner'' het leven gekost. Het schip zal bij de Kon. Mij. „De Schelde" in dok gaan voor de reparatiewerkzaamheden. De „Kittiwake'' is, nadat nood voorzieningen waren getroffen, Maandag opgestoomd naar Antwerpen, om daar te worden gerepareerd. (Ingez. mededeling, adv.) lit»» p£ ANR-PUN TABLETTEN ARNEMU1DEN Jaarvergadering N.C.B. Op de 32ste jaarvergadering van de afdeling Arne- muiden der N.C.B. heeft de heer Koets veld gesproken over het onderwerp: „Geen windwijzer, maar wegwijzer". „Arne's Glorie" zorgde voor muziek, zang en enkele schetsjes. Ds Veldhuy- zen sloot met dankgebed. AXEL Ontspanningsavond L.J.G. De Oost Zeeuws-Vlaamse Landbouwjeugdge- meenschap hield vorige week een ont spanningsavond In het „Centrum" te Axel. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer J. de Putter, werden volksdansen uitgevoerd o.l.v. wika R. Lubbers. Het L.J.G. orkest en een koor tje zorgden voor muzikale en vocale op luistering, afgewisseld met declamatie. De heer S. van Ham te Spui hlela een causerie over „Jeugd en toekomst". Na de pauze werd opgevoerd „De Nieuwe veearts". BIEZELINGE Verkiezing ambtsdragers. In de vaca- ture-Q. van de Vrie werd tot ouderling gekozen de heer W. A. Jacqet en tot diaken werden gekozen de heren J. L. de Kam en M. Nieuwenhuyze. DOMBURG Lezing voor de Z.V.U. Dr P. C. Kraan uit Vlissingen sprak voor de Z.V.U. over zijn reizen als arts op de Willem Barends In de zaal van de „Dol fijn". Dr Kraan besprak de grote moei lijkheden en de geweldige zorgen, ver bonden aan de expeditie. Verder ver toonde dr Kraan een fiim. KAMPERLAND Jaarfeest C.J.M.V. en C.M.V. Vorige week werd door de C.M.V. „Dorcas" en de C.J.M.V. „Eben-Haëzer" een ge combineerd jaarfeest in de Herv. school gegeven. Een tweetal stukken werd op- opgevoerd, getiteld: „Wie ere vraagt" en: „Als de poorten opengaan". Tijdens de pauze werden enkele muzieknummers ten beste gegeven. Het openingswoord werd gesproken door de ere-voorzitter ds A. Postma. KLOETINGE Herv. jeugdraad samengesteld. In verband met de nieuwe Kerkorde is de jeugdraad der Ned. Herv. Kerk opnieuw samengesteld. Door de ker- keraad zijn de volgende leden be noemd: de dames M. H. van Liere, M. Willemstein en J. Beenhakker en de heren J. K. Paardekooper, M. de Jonge Cz. en G. Kole. Voorzitter van de jeugdraad is de heer M. Reijn- houdt Oprichting kinderkoor. De jeugd raad der Ned. Herv. Kerk heeft het initiatief genomen om tot oprichting te komen van een kinderkoor. Begin Januari zal de eerste repetitie begin nen. Nadat bekend is welke kinde ren in het koor zijn opgenomen, zal een bestuur worden samengesteld uit de ouders der kinderen. Kerstconcert. Op le Kerstdag gaf de Muziekvereniging „Excelsior", o.l.v. de heer den Toonder, een Kerst concert in de Ned. Herv. Kerk. De muziek kwam door de goede ac- coustiek van de kerk goed tot haar recht. Er bestond wegens het slechte weer voor dit concert weinig be langstelling. KRABBENDIJKE Kerstavond N.C.VB. Onder leiding van mevr. de Pagter heeft de N.C.V.B. in de consistorie der Geref. Kerk een kerst avond gehouden. Door twee dames werd de kerstliturgie gelezen. Voorts werden kerstliederen gezongen. De zie ken en ouden van dagen werden even min vergeten. Zij kregen allen een aar dige fruitmand thuisbezorgd. KRUININGEN Benoeming. Tot organist in de Ned. Herv. Kerk werd benoemd de heer L. Soettng te Kruiningen. MELISKERKE Vergadering Z.L.M, De afdeling Me- liskerke van de Z.L.M. hield haar eer ste vergadering in dit seizoen. De voor zitter sprak over het onderwerp: Land- bouwaangelegenheden. De vergadering was van oordeel, dat een bietenprijs van f 4-5 nodig zal zjjn. De contributie zal verhoogd worden! OOSTKAPELLE Onderling Veefonds. Onder voorzitter schap van de heer K. Coppoolse kwam het onderlinge veefonds in jaarvergade ring bijeen. Er zrjn 2 koeien en 14 kal veren uitgekeerd. Tot bestuursleden werden herkozen de heren J. de Visser, A. Maljaars en A. de Kam. De contri butie werd vastgesteld op f 1 per lid. Zang voor de oudjes. De ouden van dagen uit „Overduin" hebben vorige week kunnen genieten. De zangvereni ging „E.M.M." te Oostkapelle, onder leiding van de heer A. W. Louws heeft n.l. voor de oudjes enkele zangnummer tjes ten beste gegeven. E.M.M. ontving een dankbaar applaus. Uitvoering „Sursum Corda". Giste ren werd evenals andere jaren door de Chr. Zangvereniging „Sursum Corda" de jaarlijkse uitvoering ge geven in de Geref. Kerk. Er werd een uitgebreid programma geboden waarvan vooral de uitvoering van Ps. 103 van Moback en „Rust mijn ziel" van Blommaert waardering ver dient. Van de a capella-zang kan gezegd worden, dat deze enigszins onzeker klonk, alhoewel de stemming in het algemeen zeer te loven viel. Voor een goede vertolking van „In Uw naam Jehova" bleken de bassen niet geheel voor hun taak berekend. De concoursnummers werden met veel élan en een goede techniek ver tolkt. Resumerende kan worden ge zegd, dat het een uitvoering is ge worden, die zowel voor uitvoerenden als voor het zeer talrijke publiek, bevredigend kan worden genoemd. O.- EN W.-SOUBURG Verrassing voor ouden van dagen. De leden van de „Jonge Kerk" te Sou burg hebben de ouden van dagen van de Ned. Herv. Gemeente een verrassing bezorgd. Zij kregen namelijk alleen een kerstgroet in de vorm van fruit. Een viertal kinderen van de klnderkerk zong enkele liederen. RILLAND-BATH Kerkvoogden. In de Ned. Herv. Kerk zijn herkozen tot kerkvoogden de he ren J. A. de Goffau en M. Weststrate. Benoeming. De heer W. Slabbekoorn te Rilland is benoemd tot onderwijzer aan de O.L. school te Poortugaal. STAVENISSE Ned. Herv. Kerk. In de Ned. Herv. kerk zijn herkozen tot ouderling de he ren C. Goedegebure en A. J. v. d. Reest en tot diaken de heer A. J. v. d. Slikke. WEMELDINGE Bazar W.I.K. In tegenwoordigheid van B. en W., leden en oud-leden van W.I.K, Concordia en O.K.K. heeft Zaterdag middag burgemeester van Sas de bazar geopend ten bate van de verenigings kas. Hij sprak de hoop uit, dat deze ba zar in alle opzichten mag slagen. ZOUT ELAND E Vergadering A.R. Op de A.R. kies vereniging heeft de heer J. Wisse ver slag uitgebracht van de Centrale te Vlissingen en de heer J. Kodde van de provinciale vergadering te Goes. De he ren A. Schout en R. Zuidema werden gekozen tot afgevaardigden naar het Centraal Comité. De voorzitter, de heer P. Brasser, besprak het program van actie. Tenslotte werd de groslijst voor de Tweede Kamer verkiezingen vast gesteld. Captain Kenneth T. Erickson vertelde dat zijn schip op weg was van New York naar Antwerpen met een lading kolen. In de Wielingen, tussen Oostende en Zeebrugge kwam het schip in een dichte mist terecht en de machines wer den dan ook gestopt. Plotseling werd een hevige slag gevoeld. Verscheiden leden der 42 koppen tellende bemanning dachten, dat het schip op een mijn was gelopen. Het bleek echter, dat het En gelse s.s. „Kittiwake" de „Edison Ma riner" aan stuurboordzijde had geramd Ogenblikkelijk werd algemeen alarm gegeven. Zover kapitein Erickson weet, liep de „Kittiwake" volle kracht. De ravage aan boord van de .Edison Mari ner" was groot. Een deel van de brug is zwaar beschadigd en ter hoogte van de machinekamer was een groot lek ge slagen, waardoor het water binnen stroomde. GEEN PANIEK. Van paniek was echter geen sprake en de bemanning legde een grote zelf beheersing aan de dag. De stoker Henry S. Charles lag in zijn kooi, toen de boeg van het Engelse schip naar binnen drong. 11ij raakte tussen metalen delen bekneld en vond de dood. De 29-jarige derde machinist Albert J. Davies was op het ogenblik van de aanvaring in de machinekamer. Toen hij gewaarschuwd werd, dat hij naar dek moest komen, riep hjj, dat hij voor een ketelontplof fing vreesde en eerst de stoom wilde afsluiten. Daarbij heeft het snel binnen stromende water hem echter verrast. Duikers zijn in de machinekamer af gedaald om zijn stoffelijk overschot te zoeken. Het is niet uitgesloten, dat hij door het gat is weggespoeld. Een tra gische bijzonderheid is, dat Davies' echtgenote en 2-jarige dochtertje per vliegtuig van New York op weg waren naar Kopenhagen, waarheen Davies zich eveneens per vliegtuig van Antwerpen uit zou begeven, om in Kopenhagen ge zamenlijk het Kerstfeest te vieren. Twee gewonden zijn in het ziekenhuis te Oost ende opgenomen. In de buitenhaven te Vlissingen wordt thans ongeveer 4500 ton van de lading Iedere Nederlander gebruikt' 150 liter per jaar Tjjdens de algemene vergadering van het Kon. Instituut van Ingenieurs heeft Prof. W. F. J. M. Krul een overzicht gegeven van de drinkwatervoorziening van ons land. In ons land wordt een „nationale drinkwaterpolitiek" gevoerd, waarbij men het oog gevestigd heeft op het jaar 2000 als Nederland wellicht 13 millioen inwoners zal tellen. Het overigens zeer lage waterverbruik per hoofd van de bevolking (lncl. industrie) is thans op 150 liter te stellen tegen de V.S. 700 liter. Het verbruik in ons land zal in 2000 zeker 200 liter per hoofd zijn, zo dat dan minstens 1 milliard kubieke meter per jaar door de leidingen zal moeten stromen tegen thans nog niet een derde van die hoeveelheid. Thans is 82 percent der Nederlandse woningen op de waterleiding aangesloten. Hoewel Nederland een waterrijk land is, zal de drinkwatervoorziening toch vele vraagstukken opwerpen. Het is daarom van het grootste belang, dat een methode wordt gezocht om ontzilting van zeewater op economisch verantwoorde wijze te bewerkstelli gen. Aan dit vraagstuk wordt hier en elders druk gewerkt. Vermoedelijk zal hiervoor binnenkort een Europese commissie onder Nederlandse leiding worden gevormd, welke dit vraagstuk zal aanpakken. Wel kent men chemi sche en electrolytische ontzoutings- methoden, doch deze zijn zeer kost baar. gelost, opdat het schip in het dok bij de Kon. Mij. „De Schelde" kan worden opgenomen. De maatschappij hoopt Za terdag met de definitieve reparatie te kunnen beginnen. Maandagmiddag zijn de zestien leden van de bemanning van de „Edison Ma riner", die door een Belgische loods boot na de aanvaring naar Oostende waren overgebracht, per autobus ln Vlissingen gearriveerd. Onderzoek van het L.E.I, Het onderzoek, dat het Landbouw Economisch Instituut in het komende jaar zal Instellen naar het arbeidsaan bod dat men ln de toekomst ln de land bouw kan verwachten, zal geschieden ln drie gedeelten. In de eerste helft van Januari zal het onderzoek aanvangen in 25 gemeenten ln de weidegebieden van de belde Hol landen en van Utrecht. Het tweede gedeelte van het onder zoek geschiedt in de tweede helft van Januari en wel in het Zuid-Westelijk zeekleigebied. Dit onderzoek omvat 21 gemeenten. Door in de uitgekozen gemeenten een Inzicht te krijgen ln de bestaande toe stand en in de ontwikkeling voor de naaste toekomst hoopt het L.E.I. zich een beeld te kunnen vormen van de hui dige en toekomstige toestand in deze gewesten. Nu de lijnzaad- en olieprijzen op de internationale markt zijn gestegen, heeft de Stichting voor de Landbouw er bij minister Mansholt op aangedrongen de binnenlandse prijs te verhogen, om dat te verwachten is, dat de teeit van olievlas bij een prijs van f 65 per 100 kg aanzienlijk zal teruglopen. Bij de be spreking met de minister heeft deze medegedeeld, de prijs van het olievlas te zullen verhogen tot f 75 per 100 kg. Stichting voor de Landbouw tegen plannen „Stichting Landbouw- werktuig" De Stichting v. d. Landbouw heeft haar teleurstelling uitgesproken over de plannen van de Stichting „Het Landbouwwerktuig" om een tentoon stelling te organiseren te Rotterdam, enige weken vor de Agrarische Jaar beurs te Utrecht, In het belang van de landbouw acht zij het onjuist om naast de Agrarische Beurs nog een andere beurs te houden. Op de maandelijkse bijeenkomst van minister Mansholt met de Stichting voor de Landbouw werd uitvoerig ge sproken over de baconexport in 1952 en in verband daarmede over het door de stichting voor de landbouw ingediende voorstel tot Instelling van een vleesex- portfonds. Hierdoor zou het n.l. ln tegenstelling tot het voorheen gevoerde beleid mogelijk worden om de gun stige exportmogelijkheden ook te laten doorwerken op de prijs, welke de var kenshouder ontvangt, terwijl toch door eventuele toeslagen de baconexport naar Engeland voortgang kan hebben. Van overheidszijde werd het nodig ge acht deze voorstellen nader te bestude ren, terwijl in het verdere overleg ook het bedrijfschap voor vee en vlees zal worden betrokken.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2