Geallieerde krijgsgevangenen naar China overgebracht De ogen van de wereld zijn op ons gericht Libye werd onafhankelijk koninkrijk Nederlandse boeren emigreren Nederland kreeg een lening van 18 millioen dollars PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Geen kerststemmingtoch Kerstfeest Vandaag loopt overeenkomst over de voorlopige bestandslijn a Amerikaanse vliegers in Hongarije vrijgelaten ft Een koninklijke Kerstboodschap Al wat men voor zichzelf doet is nutteloos, al wat men voor een ander doet heeft waarde tt Allerlei Kerstboodschappen EEN BERICHT ♦♦EN EEN WOORD TOT U. Uitgave: Stichting „aeeuwscH Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bi) geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Temeu zen: Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD Te JAARGANG No. 2055 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 27 DEC. 1951 Hoofdredacteur: J. D. TKOOSTHEIDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes. Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J, Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Muan Vrijdag: Zon op 8.50 u., onder 16.33 u.; Maan op 9.29 u., onder 16.02 u.; Nieuwe Maan 12.43 u. Hoogwater op Vrijdag 28 Dec.: Vlissingen: 1.09 u. 2.16 m., 13.30 u. 2.19 m.; Terneuzen: 1.40 u. 2.34 m., 13.59 u. 2.37 m.; Wemel- 2.59 u. 1.82 m., 15.20 u. 1.82 m.; Zierikzee: 2.45 u. 1.56 m., 15.08 u. 1.56 m. Hoewel gisteren, noch van geallieerde zijde noch van de zijde der commu nisten, werd gerept over het aflopen van de periode van 30 dagen, waarin de afbakeningslijn onveranderlijk was, is het evenwei een feit, dat vandaag om 24 uur deze periode zal eindigen. Na het verstrijken van deZe periode zou elke militaire winst gelden voor het vaststellen van een nieuwe afbakenings lijn. De opperbevelhebber van de V.N. op Korea, generaal Ridgway, is echter gemachtigd de destijds met de Noordelijken gesloten overeenkomst te ver lengen. Tijdens de Kerstdagen zjjn bij de bestandsbesprekingen te Panmoen- djon geen vorderingen gemaakt. De geallieerden hebben de Noordelijken ervan beschuldigd krijgsgevangenen naar China te hebben overgebracht. Ze zou- den er opnieuw zijn opgeleid en gedwongen dienst te nemen bij de commu nistische troepen. Bij de besprekingen van gisteren bleek de vraag, of de aanleg en het herstel van vliegvelden tijdens een wapenstilstand in Korea toegestaan zou kunnen worden, de voornaamste remmende factor te zijn. De communisten hebben verklaard, dat zij niet voornemens zijn hun lucht macht te versterken tijdens een wapenstilstand. Generaal Howard Turner verzocht hun deze verklaring op schrift te stellen. De Chinese Ge neraal Hsieh antwoordde daarop, dat hij daartoe niet gemachtigd was. Radio-Peking heeft meegedeeld, dat de eis der Verbondenen tot inspectie in geheel Noord-Korea ter voorkoming van de aanleg van het herstel van vliegvelden gedurende een wapen stilstand de enige belangrijke kwestie is, die het welslagen van de bestands besprekingen in de weg staat. DE KRIJGSGEVANGENEN. „Uw krijgsgevangenen vertellen ons, dat zij grote aantal gealliëerde ge vangenen in China hebben gezien", zei Schout-bij-nacht Libby in de sub commissie voor de krijsgevangenen. Hij vroeg om een lijst van deze ge vangenen. Generaal Nuckols deelde na de ver gadering van deze subcommissie mede, dat de communisten slechts hun ver klaringen herhaalden betreffende hun revolutionaire politiek van het her opvoeden van gevangenen en hun vrijlating aan het front. Volgens Schout-bij-nacht Libby heb ben de Noordelijken speciale afdelin gen, die zich bezig houden met het maken van propaganda onder de krijgsgevangenen, speciaal de Zuid- Koreanen, teneinde hen te bewegen dienst te nemen bij de Noordelijke strijdkrachten. De Noordelijken hebben Schout-bij nacht Libbij een pak brieven van ge allieerde krijgsgevangenen aan hun familie overhandigd, benevens een lijst met duizenden namen. De Schout-bij-nacht heeft mee gedeeld, dat in de brief wordt ver klaard, dat 726 van de 1000 geallieer de krijgsgevangenen, wier namen niet op de lijsten van 18 December voorkomen en naar wie de V.N. spe ciaal- gevraagd hebben, dood, ont snapt of vrijgelaten zijn. Van de 110 krijgsgevangenen, die de Noordelijken in een rapport aan Genève hadden gemeld, waren 66 ontsnapt. De communistische onderhandelaar heeft een voorstel der Verbondenen om onverwijld over te gaan tot de uitwisseling van zieke en gewonde krijgsgevangenen, verworpen. Ook hebben de Noordelijken het beroep van Generaal Ridgway om functionarissen van het Rode Kruis krijgsgevangenenkampen te laten be zoeken, van de hand gewezen. KERSTFEEST. Hoewel er geen kerststemming heer ste bij de wapenstilstandsbesprekin gen te Panmoendjon, heeft men el ders in Korea toch het Kerstfeest kunnen vieren. De Verbondenen vierden het Kerst feest dichtbij het front. De correspondenten te Panmoen djon van zowel Noordelijke- als V.N.- zijde vergaten gedurende een uur alle meningsverschillen en brachten in alle talen een zeer gevarieerde reeks liederen ten gehore. LIDMAATSCHAP DER V.N. AANGEVRAAGD. Koning Odris de Eerste van Libye heeft Maandag de onafhankelijkheid van het „Verenigd Koninkrijk Libye" geproclameerd. Aan het mandaatsbestuur van Groot-Brittannië en Frankrijk over de voor malige Italiaanse kolonie is een einde gekomen. Tegelijkertijd is de in October j.I. gereed gekomen grondwet in werking getreden. Het Koninkrijk heeft reeds verzocht toegelaten te worden als lid van de V.N. en van de nevenorganisaties voor de landbouw, voor onderwijs, weten schap en cultuur en de wereldgezondheidsorganisatie. Adriaan Pelt, de com missaris der V.N. voor Libye, zal in Januari zijn eindrapport aan secretaris generaal Trygve Lie overhandigen. - De bemanning van het Amerikaan se vliegtuig, die de vorige week te Boedapest berecht is, na een gedwon gen landing op Hongaars gebied, zal vandaag vrijgelaten worden. George Abbott, de Amerikaanse zaakgaels- tigde te Boedapest, zou deze verzeke ring gekregen hebben na een onder houd met de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken. Amerika heeft zich bereid verklaard de boete van 30.000 dollar per per soon te voldoen. Uit Amerikaanse parlementaire kringen zijn stemmen opgegaan tegen de maatregelen van de Hongaarse autoriteiten en tegen de afwachten de houding der Amerikaanse rege ring. De democratische afgevaardigde Michael Mansfield, die lid is van de Amerikaanse delegatie bij de V.N. te Parijs, was van mening, dat de kwes tie voor de Veiligheidsraad dient te worden gebracht. De republikeinse afgevaardigde, John Armstrong, deed een scherpe aanval op de traagheid van zijn regering en kondigde aan, dat hij, wanneer het Congres weer bijeen komt, een motie zal indienen, waarin gevraagd wordt de diplomatieke en handelsbetrekkingen met Hongarije te verbreken. ITALIË WIL DEELNEMEN AAN EUROPEES LEGER. De Italiaanse premier en minister van Buitenlandse Zaken, Alcide de Gasperi, heeft voor zijn vertrek uit Rome naar Parijs, waar hij de con ferentie over het Europees leger zal bijwonen, verklaard, dat indien dit experiment door alle betrokken landen vastbesloten zou worden uitgevoerd, zulks een ommekeer in Europa teweeg zou brengen en de loop van de ge schiedenis zou wijzigen. Italië was bereid een deel van zijn souvereiniteit op te geven mits alle andere deelnemende landen dit even eens zouden doen en mits de oprich ting van het Europese leger spoedig gevolgd zou worden door de vorming van een kern voor een Europese fede ratie, waaromheen een verenigd Europa zou kunnen worden opge bouwd. 119 DODEN BIJ DE MIJN RAMP IN ILLINOIS. Voor zover men heeft kunnen vast stellen zijn 119 personen omgekomen tengevolge van de ontploffing, die zich Vrijdag in de kolenmijn bij West- Frankfort (Illinois) heeft voorgedaan, voorgedaan. Van de mijnwerkers, die zich in de mijn bevonden, toen de explosie zich voordeed, hebben slechts vier het er levend afgebracht. Eén van hen werd in ernstige toestand naar het zieken huis overgebracht. Een functionaris van het Ameri kaanse mijnbureau weet de ramp aan de zorgeloosheid van iemand. Naar zijn mening was het ongeluk absoluut te vermijden geweest. Dezer dagen arriveerde in de haven van New-York het m.s. „Rijndam" met aan boord o.a. 12 Nederlandse boerenfamilies, die in de staat Alabama nieuw land in cultuur zullen brengen. Zjj zullen echter eerst gedurende een jaar bjj Amerikaanse boerenfamilies verblijven, om zich aan te passen aan «1e nieuwe levensomstandigheden. Daarna zullen zjj hun nieuwe land, t.w. 16 tot 32 ha per familie, in bezit kunnen nemen. De foto toont de families aan boord van de „Rijndam" bjj hun aankomst te New-York. H. H. Koningn Juliana heeft zich op le Kerstdag via de radio tot het Neder landse volk gericht met een Kerstboodschap. Zij heeft er daarbij op gewezen, dat het in 1052 nodig zal zijn, dat alle krachten tot het uiterste worden inge spannen. Zij bracht hulde aan de emigranten, die elders een tweede vaderland hebben gevonden. H. M. wees er tenslotte op, dat vanuit de eeuwig barende tijden, door God geleid, Nederland zich geborgen zal weten door offering in eenvoud en door waakzaamheid voor 's mensen plicht en 's mensen recht. De Koningin sprak als volgt: Voorts zal eind Januari de commis sie voor Libye ontbonden worden. Daarentegen zal een tribunaal der V.N. van drie leden ook in 1952 blij ven functioneren. Dit tribunaal zal zich bezig houden met hangende ge schillen tussen de voormalige bestu rende mogendheden Engeland en Frankrijk en Italië enerzijds en de nieuwe Libyse regering anderzijds. Tot de oprichting van de rechtbank werd vorig jaar door de algemene ver gadering besloten. Er is een nieuwe regering van Libye gevormd. Premier en minister van Buitenlandse Zaken is Mahmoed Bey Hoentasser. Het kabinet bestaat uit drie bewoners van Tripolitanië, twee van Cyrenaica en één van Fezzan. De premier en minister van Bui tenlandse Zaken heeft overeenkom sten met de V.N. ondertekend, waar door de nieuwe staat zich verzekerd heeft van de hulp der V.N. op het gebied van economie, financiën, land bouw, bestuur en volksgezondheid. GELUKWENSEN. Trygve Lie heeft Koning Moh Idris es Senoessi zijn gelukwensen ge stuurd. Ook Koning George van En geland en de Britse minister van Bui tenlandse Zaken, Eden, hebben hun gelukwensen gezonden. Ook President Truman zond een gelukwens. De Britse gevolmachtigde gezant, sir Alex Kirkbride, heeft Zaterdag Koning Idris zijn geloofsbrieven aan geboden. Tot de landen, die Libye hebben erkend, behoren Amerika, Engeland, België, Italië en Irak. Stormweer en slecht zicht hebben niet kunnen verhinderen, dat de kapi tein van de „Japara" zijn belofte aan de passagiers met de Kerstdagen thuis te zijn, heeft gehouden. Maandag avond meerde het schip in Rotterdam. Op het vliegveld Valkenburg zijn 6 „Harpoons" aangekomen. Deze ma chines zijn bestemd voor de Marine Luchtvaartdienst. De stuurman van een IJmuidense trawler is bij hoge zeegang in een van de Noorse fjorden overboord geslagen en verdronken. In Amsterdam zijn twee lijken op gehaald van mensen, die door de duis ternis misleid in het water zijn ge vallen. „Het is me een behoefte en een vreug de, weer een kort moment van bezin ning met u te kunnen beleven. Op het Kerstfeest voelen, geloof ik, de meeste mensen die neiging tot nadenken wel. Kerstmis wordt weliswaar volgens vele verschillende opvattingen, en naar ve lerlei verschillende geestelijke instelling gevierd.' Toch ben ik blij, tot u allen te mogen spreken, want wie, die het her denkt, voelt niet diezelfde behoefte aan de vrede in' het eigen hart, die eenmaal over het hart der mensheid als geheel zich moge uitbreiden. Bezinnen wij ons op de Kerstgeschie denis, dan verstommen alle woorden voor het woord, dat vlees werd. Wie heeft die boodschap verstaan? Volgens de maatstaven der wereld was en is er alles tegen, hiervoor enig begrip te tonen. Toch zijn er altijd men sen, wier oren waakzaam zijn voor het opvangen van een wonderbaar geluid. Wat ik ons allen toewens, is, dat het woord niet alleen in onze oren klinkt, maar dat wjj er naar weten to luiste ren, dat het niet alleen maar een kerst stemming voor ons zal zijn, die enkele dagen duurt, maar ik wens ons allen toe, dat wij de zekerheid mogen ont vangen, dat er een weg is, die leidt uit alle nood, en die beschenen wordt door het licht, dat alle duistere oorden wil komen vervullen. GEEN ZELFZUCHT. Die weg leidt altijd uit onze zelf zucht, de bron van alle kwaad op aarde, c- naar de bevrijding van ons diepste wezen en van de wereld. En hoeveel pijn het ons nu ook kosten mag, ons los te scheuren van onszelf, er is geen andere uitweg, willen we ooit in de ruimte en de vrijheid- ademen met onze ziel. Al wie het offer kent, kent ook de duizendvoudige beloning daarna. Wij zijn niet voor ons zelf op de wereld, maar voor elkander. Al wat men voor zichzelf doet, is nutteloos, al wat men voor een ander doet, heeft waarde. Dit geldt zowel voor mensen, als voor groe peringen van mensen onderling, natio naal en internationaal. ALLE HENS AAN DEK. En het komt er nu, en In 1952, zo ontzaglijk op aan, dat leder krachtsta tion, daarmee bedoel ik leder mens, op volle toeren werkt. 1952 zal heus alle hens aan dek nodig hebben. Denkt niet, dat ik nu ineens spreek over de stoffelijke noden, en daarnet over het welzijn van onze ziel. Hoe wil men zich een stoffelijke we reld van enig nut of zin of doel voor stellen, zonder mensen met een levende ziel? Hoe wil men zich mensen met een levende ziel voorstellen, die zich niet kan uiten in het scheppen van een goed bestaan voor hun medemens? Ik herhaal wat ik al wel eerder heb gezegd: de wereld houdt de ogen op Nederland gericht, en verwacht veel van Nederland als bijdrage aan de sa menleving van deze wereld. Dit zijn niet dingen, die van enkele begaafde of invloedrijke mensen moeten uitgaan, deze dingen moeten door allen gedra gen worden, anders zijn ze slechts als een valse gevel. TOT DE EMIGRANTEN. Ik moge hier uw aller Kerstgroeten overbrengen aan de Nederlanders over de hele wereld. Hun zwerversgeest heeft toch altijd weer Nederland verruiming gebracht, en daardoor een mobilisering van alles wat in 't rond in ieder op zicht tot heil van een volk en een mens kan leiden. Iedere ingrijpende verandering brengt barensnood dus pijn ervoor, tij dens en erna. Maar we kunnen er altijd doorkomen. Het is als het binnenkomen, Blijde terugkeer van Minister Lieftinck En de economische hulp via de E.C.A. bedraagt 100 millioen dollars Nog juist voor Kerstmis is onze minister van Financiën, prof. Lieftinck, van zijn reis naar Amerika teruggekeerd. En het was èn voor de minister èn voor ons land een blijde terugkeer, want de besprekingen, die prof. Lieftinck heeft gevoerd, hebben tot een volledig resultaat geleid. Op 31 December n.l. moet Nederland liet op één na laatste deel aflossen van de in 1946 met de Export en Importbank gesloten lening van 200 millioen dollars. Dit deel be draagt 30 millioen dollars. Minister Lieftinck is er nu in geslaagd deze zware aderlating van onze deviezenpositle enigszins te verminderen door een nieuwe lening af te sluiten ten bedrage van 18 millioen. Nederland zal dus slechts 12 millioen dollars op tafel behoeven te leggen. Zoals bekend werd er in Maart 1946 een lening van 200 millioen dollars gesloten met de Export- en Import- bank. Van die lening moeten nog twee tranches van 30 millioen dollars worden afgelost, n.l. één op 31 Dec. van dit jaar en de laatste van 30 millioen dollars eind 1952. Om nu deze zware last wat uit te smeren over meerdere jaren, trachtte minister Lieftinck een nieuw crediet te ver krijgen. Daarbij zat niet de bedoeling voor het volle bedrag van 30 millioen dollars als lening op te nemen, maar een verlichting te krijgen, omdat de beide tranches van 30 millioen dol lars elk te zwaar op onze dollarpositie drukken. De besprekingen met de Ameri kaanse bankiers tezamen en met de Bank voor Internationale Betalingen te Bazel, leidden tot een verlening van credieten van resp. 15 millioen en 3 millioen dollars. De directe bankrelatie is de Chase National Bank te New-York. De voor naamste New Yorkse Banken een 7 a 8 tal participeren in deze credietverstrekking. De pres.-directeur van de Chase National Bank is mr Eldridge, een vriend van ons land, die hier al enige malen zijn vaeantie doorbracht, zo zei minister Lieftinck. Het crediet werd verschaft op de zelfde condities als de overeenkom stige lening, welke geruime tijd ge leden door België gesloten werd. Voor de helft heeft men een aflossings- termijn van 1% jaar, voor de andere helft van 2 jaar. Het percentage be draagt 3% Voor de aflossing der laatste tran che op 31 December van het volgend jaar, zijn nog geen nadere maatrege len genomen. Minister Lieftinck zei echter gegronde reden te hebben te verwachten, dat zulks ook het vol gend jaar op deze wijze zou kunnen gebeuren. ANDERE BESPREKINGEN. Tal van andere zaken heeft de minister nog besproken in Amerika. Zo heeft hij gepleit voor het Neder landse inzicht in het gebruik der gelden van de tegenwaarde-rekening. Van Nederlandse zijde wordt n.l. aan gedrongen de geblokkeerde gelden in hoofdzaak te gebruiken voor schuld aflossing. Uit de besprekingen is de minister gebleken, dat men in de V.S. bijzon derde waardering had voor de resul taten van de in de laatste jaren ge voerde monetaire politiek. Het was verre van de Amerikaanse autoritei ten ons op een weg te drijven, die het handhaven van ons monetair even wicht zou kunnen doorkruisen. Minister Lieftinck heeft voorts aan gedrongen op een prompte beslissing ten aanzien van de economische E.C.A.-hulp in het lopende Ameri kaanse fiscale jaar van 1 Juli 1951 tot 30 Juni 1952. Daags na de terugkeer van de mi nister uit de V.S. is door mr Clarence Hunter, hoofd van de E.C.A.-missie in ons land officiëel aan minister Stik ker meegedeeld, dat de economische hulp der V.S. aan ons land voor dit jaar 100 milliien dollars bedraagt. Met nadruk heeft minister Lieftinck tijdens zijn besprekingen erop gewe zen, dat de plaatsing in ons land, van orders voor de Nato-defensie, voor onze economie van essentieel be lang is. het thuiskomen in de ruimte, waar men eindelijk de vleugels kan uitslaan en de vrije lucht invliegen. Want: „Al wie door ootmoed wordt herboren, die is van het hemelse ge slacht". En ,,'t hemelse geslacht" kan men onder meer zo omschrijven: de mensen die weten, dat ze in de wereld van het vergankelijke niet thuis horen en die zich niet kunnen laten beïnvloe den door wat vergankelijk is, doch die zich weten in waarheid verantwoord aan God en mens, zolang ze voor zich zelf weten het goede te doen, die zich desnoods daarvoor zouden laten offeren en toch de enige eigenlijk gelukkige mensen zijn. Maar de mensen hebben de duister nis liever dan het licht, en hoevelen dur ven werkelijk het licht in hun ziel te la ten schijnen? En toch moeten we, elk voor ons, en als mensheid, eens de duis ternis de rug toekeren, en ons richten naar het licht. WERKEN IN GODS SCHEPPING. En wat geelt het te werken, te zwoe gen en te ploeteren, als we niet mee werken aan wat waarde heeft voor God. Hij is het leven, het perpetuum mobilé. Hij is schepping. Hij laat allen steeds veranderen. Hij schept het hogere dan wij, waaraan wij echter mogen meewer ken. Werken wij in Zijn licht, dan kunnen wij iets volbrengen, wij mensen, wij vol keren, wij mensheid. Door God geleid is zo vanuit de eeuwig ruisende zee ons vaderland zich zelf geworden. Vanuit de eeuwig barende tijden, door God geleid, zal Nederland zichzelf ge borgen weten door offering in eenvoud, en door waakzaamheid voor 's mensen plicht en 's mensen recht. Op deze bodem kan vrede op aarde worden bevestigd, en gehandhaafd, en in de mensen een welbehagen." Evenals onze Koningin hebben vele staatshoofden het als een plicht ge zien hun volkeren te wijzen op de betekenis van het Kerstfeest. Maar ieder deed het op zijn eigen wijze en soms was dat een wijze, die niet in overeenstemming te achten is met de aard van het Christus-feest! Zo zei de Tsjechoslowaakse premier in zijn radiorede: „Als wij vrede wensen voor alle mensen van goede wil over de gehele wereld, moeten wij de sa boteurs uitroeien"! Koning George van Engeland had zijn Kerstrede op gramofoonplaten dpen opnemen: telkens een gedeelte. „Als er iets is", zo zei hij, „dat wij de wereld vandaag kunnen geven, is het misschien het voorbeeld van ver draagzaamheid en wederzijds begrip, dat als een gouden draad door de grote familie van de volkeren van het Britse Gemenebest loopt". De Duitse Bondskanselier Adenauer gaf als zijn mening, dat de wereld vrede thans minder bedreigd wordt dan een jaar geleden. Hij deed een beroep op zijn landgenoten om de oorlogsweduwen en -wezen, de vluch telingen die een nieuw vaderland moeten vinden en de bewoners van Oost-Duitsland niet te vergeten. De Paus hield een rede van 35 minuten, waarin hij opriep tot ontwa pening „ofschoon ontwapening op zichzelf slechts een geringe waarborg voor de vrede betekent, als zij niet vergezeld gaat van afzwering der wa penen van de haat, de hebzucht en overmatig verlangen naar prestige". En de Chinese nationalistische gou verneur van Formosa, K. C. Woe, heeft in een Kerstboodschap aan de Chinezen op het vasteland aangekon digd, dat nationalistisch China in 1952_ een tegenaanval op het door de com munisten bezette vasteland van China zal uitvoeren. De enorme verhoging van de prijs van het courantenpapier met meer dan 35 pet., waardoor deze tot het tienvoud van de gemiddelde vóór oorlogse prijs is gestegen, heeft de Vereniging „De Nederlandsche Dag bladpers 1945" genoodzaakt tot het nemen van een voor alle dagbladen bindend besluit de abonnementsprij zen der dagbladen met ingang van 1 Januari 1952 te verhogen. Dank zij het feit, dat, naar gehoopt wordt, een deel van de sterke kostenstijging op andere wijze zal kunnen worden op gevangen, zal de verhoging van de abonnementsprijzen tot slechts 7 cent per week beperkt kunnen blijven. De prijs van het „Zeeuwsch Dagblad" zal ingevolge bedoeld besluit met ingang van 1 Januari 1952 moeten bedragen: Per week: f 0.44; Per maand: f 1.85; Per kwartaal: f5.45; Per jaar: f 21.80. ofschoon we onszelf afvragen: i? het nodig er iets aan toe te voegen? Niemand vindt het leuk als een da gelijks in huis komend artikel in prijs verhoogd wordt, en dat is toch im mers met alles, wat we kopen van daag, het geval? Maar wij, voor ons, zijn niet be vreesd, dat deze, inderdaad luttelé verhoging van 1 cent per dag, in onze lezerskring veel beroering zal bren gen. We weten allemaal zonder veel woorden, dat het nu eenmaal niet anders kan en bovendien: ons blad blijft ook zó nog goedkoop: nauwe lijks tweemaal zo duur als vóór do oorlog. En, wat de doorslag geeft: ons dagblad heeft een zeer nauwe band met onze Christelijk-georiënteerde Zeeuwse bevolking. Het Christelijk Dagblad wordt door onze mensen ge waardeerd als even onmisbaar als do christelijke school en alle christelijke actie, op het rijk geschakeerde ter rein, waarop God ons onze taak heeft aangewezen. Wij weten, dat er één heid moet zijn tussen de gezinsopvoe ding en de lectuur die iedere dag op onze tafel komt. De kwestie van di® ééne cent per krant meer, speelt daarbij geen rol. Want we weten, dat het één niet denkbaar is zonder het ander. Want de krant brengt U niet alleen objectief (als het goed is ten minste) het nieuws van iedere dag, maar zij tracht ook U door de over vloed van schokkende gebeurtenissen heen de weg te wijzen: de Christelijk® levensweg. En zij tracht U te sterken in Uw plicht: getuige van God te zijn in een verworden wereld. ZIET MEN de taak van het Chris telijk dagblad èn zijn eigen taak aldus, dan begrijpt men, waarom wij alles op alles zetten om de prijs van ons blad zo laag mogelijk te houden. Dat legt uiteraard ook aan U ver plichtingen op. U bent het, die het verschijnen van die krant mogelijk maakt en mogelijk maken moet. Daar voor is in de eerste plaats Uw gebed nodig en Uw hartelijk medeleven. En daarvoor is ook Uw abonnementsgeld nodig. Wij schamen ons niet om dat te zeggen: Uw geld is geen aalmoes! U krijgt er het beste voor, dat wij U kunnen geven en ons aller streven is er op gericht om U, na deze abon nementsprijsverhoging, een nog beter dagblad voor te zetten. Dat achten wij onze plicht zoals wij het Uw plicht achten ons blad, ons protes tants-Christelijk dagblad, te blijven steunen in de strijd voor de eer van Gods naam. Verstaat dan allen Uw plicht. En geve God, dat onze geza menlijke strijd er toe mag bijdragen dat dit gewest, dit Zeeland dat ons lief is, een bolwerk mag zijn en blij ven van het protestantisme! Directie en Hoofdredactie. DE BILT ZEGT: Veel wind. Zwaar bewolkt met van het Westen uit regen. Tot hard of stormachtig aanwakkerende Zuidelijke wind. On geveer dezelfde temperaturen als Woensdag.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1