VAL DA DE GIDEONIETEN: stille getuigen in hotelkamers. 2),e Radio fi&engt U Min* Lieftinck zeer tevreden* Bouw nieuwe Ambachtsschool en Vakschool te Goes* VAART DER STILTE ZEEUWSCH DAGBLAD Amerika en de Amerikanen m- Aexi /ertentiën Welsman— Lare Zegenrijk werk van gelovige zakenmensen* Beroep op alle verpleegsters voor het erefonds. Hevige brand in Londen. V J KARSOTE RUB Ook economische hulp ter sprake. Neem een doos echte Voorstel tot verkoop van grond in de raad. GEMEENTERADÊN Kapelle heeft sluitende begroting. Twee Amsterdamse jongens zeilden de Oceaan over. ff -bed is ook voor U ideaal! ONS FEUILLETON. (r Pagina 2 Maandag 24 December 1951 Pagina 3 deren bleef men llig bijeen. Aan ijes verrast met door een Goessa was beschikbaar 2. advert.) et Emergo". lag, ter gelegen- lustrum van da I Utrecht, is voor hergo" een groot Lep II behaalden Beginners, 2. Ge le de heren P. A. Corstanje, Boes, allen een woningwet» |uden aanbeste- agen voor Ons |men weet da f 2000 boven Iele exploitatie- ft nu genoemde moeten be l/en tot een ge- ligd plan, wat ng inhoudt. |bestelwagen op gereden. Beida Idigd doch nie- lond van Platte- left zijn kerst- festelijk versier- lej. Everse uit leclamatie. Me- leelde tijdens da br een kookcur- Het motor- pper Sybranda, in de buiten- in aanvaring hngsbedrijf van ftterdam gelost, tiaar een werf I noopte ons de (staan. Red. Jij den droe- geven, dat ons werd |nig geliefde tUWE, Jijd van ruim in dit zoo Immerman |se paauwe 3se paauwe -paauwe i—huissen f—paauwe tte— paauwe paauwe fcelsman nber 1951. lts hebben op Ier a.s., ver- Jij den droe- geven, dat |d weggeno- |UWE aim 25 jaar. 3urg ber 1951. (Van één onzer redacteuren). CHICAGO SJecember 1951. William W. Gothard, directeur van Gideon's International en ik ontmoetten elkaar in zijn kantoor. Hij de Amerikaan en ik de Neder lander. Hij naar de opvatting van vele Nederlanders inwoner van de stad van misdaad en misdadigers. Ik volgens de begrippen van vele Amerikanen vertegenwoordiger van het land van windmolens en klompen. We hadden elkander nooit eerder gezien, noch gesproken, maar toch waren we „thuis" met elkaar. Dat zat hem in dat woord Gideon's International. En ook, dat kwam omdat de aanleiding tot ons gesprek meer dan 53 jaar geleden tot stand kwam in een overbezet hotel in Boscobel in de Amerikaanse staat Wisconsin. In het najaar van 1898 had mr John H. Nicholson uit Jamesville (Wiscon sin) zaken te doen in Boscobel. Hij kon geen kamer alleen meer krijgen, doch moest zijn slaapruimte delen met mr Samuel E. Hill uit Beloit (Misc.). En, zoals hij gewoon was te doen zo deed mr Nicholson ook die avond. Vóór hij naar bed ging knielde hij en bad. Vanuit het andere bed had mr Hill dit gezien en hij, die ook een Christen was, stelde zijn kamergenoot voor om samen te bidden. Die avond hebben de beide zakenlieden overlegd of er ook een mid del was om reizigers te brengen tot Christus en om elkaar als Christen te herxennen. Afgesproken werd om elkaar op 31 Mei 1899 te Beaver Dam te ontmoeten en daarna in het C.J.M.V.-gebouw van Jamesville op 1 Juli van dat jaar. Op die laatste bijeenkomst zouden ze an dere geïnteresseerden meebrengen. Er was er slechts één, mr William J. Kiughts. Deze drie lieten zich echter met ontmoedigen, doch vormden de or ganisatie die nu over heel de wereld bekend staat als die der Gideonieten. in gezamenlijk gebed zochten zij de leiding Gods bij het vaststellen van een naam voor de nieuwe organisatie en het was mr Knights, die, zijn mede-oprich ter voorlezend uit Richteren 6 en 7, de naam Gideonieten voorstelde. Begonnen met drie waren er bij de vaststelling der statuten 12, in 1900 eesiionderd en heden ten dage ongeveer 20.000 leden in Amerika, Canada en in vele andere landen. Ook in Nederland is sinds enige jaren een steeds groeiende kern van Gideo nieten. SiTI.LE GETUIÜEN. „erK van ae Gideonieten is niet een werk, dat geschiedt met veel ophef en lawaai. Neen, het is het werk van stille, gehoorzame getuigen. In persoon lijke gesprekken door het uitgeven van uitstekende traktaten »n vooral door 't deponeren van Bijbels in hotelkamers getuigen zij van de enige redding, de redding door Jezus Christus, voor zon daren, voor allen. Wanneer we het ogenblik ue balans opmaKen uiteraard ia dit alleen mo- Selyk wat de uiterlijke kant betreft an ontdekken we dat dank zij de Gi deonieten tot nu toe werden verspreid 3.307.161 Bijbels, voor jongeren 6.517.289 Testamentjes, aan soldaten werden uit gereikt 11.405.813 Nieuwe Testamenten, aan verpleegsters 537.520 dito en In vreemde (niet-Engelse) talen 86.247 Bijbels. Hoev.ei net merendeel der Bij- beis in hoteiKa.ners wordt geplaatst, be perken de Gideonieten zich heus niet tot hotels alleen, heel veel aandacht worui ook besteed aan het plaatsen van Bijoeis en Evangelische lectuur in ge vangenissen. Het werk van de Gideonieten - meest zakenlieden is volkomèh inter kerkelijk. „Wij vragen nooit tot welke kerK iemand behoort", vertelt mr Got hard, „in onze organisatie is dat onbe langrijk. Voor ons komt het er op aan of hij werkelijk een persoonlijk geloof in en een brandende liefde voor Chris tus heeft, of hij Christus heeft ont moet". BEDELEN OVERBODIG. Een van de merkwaardigste en ook bemoedigste aspecten van de Gideonie ten is wel, dat zjj nog nooit hun toe vlucht hebben behoeven te nemen tot tot de onzalige bedelpartij en attractie ve bazars en dergelijke, zonder welke de meeste kerken in en buiten Neder land het niet kunnen stellen, naar men meent Nog steeds hebben zij voldoende fond sen kunen vinden voor hun zo belang- H1ER en ever de grenzen Het jaar 1951 is voor de K.L.M. een bevredigend Jaar geweest. De produc tie nam, in vergelijking met 1950, toe met ongeveer 21 procent. De ton/km verkoop steeg met 26 procent. Er wer den circa vijfhonderdduizend passagiers vervoerd, een groter aantal dan ooit te voren. Het aantal verkochte passa giers/kilometers bedroeg in November reeds een milliard. September gaf een record-omzet te zien. Volgens de „Daily Mail" heeft de Sowjet-Unie Nepal evenals Zwitserland en Engeland verzocht een expeditie naar de top van de Mount Everest te mogen zenden. Volgens het blad zullen de drie landen een „wedren naar het dak der wereld" houden. Mogelijk voe gen de Zwitserse en Britse expeditie zich bij elkaar. Karl Oevgaard, een bekende Zweed se zweefvlieger, die sedert Dinsdag ver mist werd, is ongeveer zestig kilometer ten Zuiden van Bishop in de Ameri kaanse staat Californië dood aangetrof fen in het wrak van zijn toestel, dat door vliegtuigen op een bergplateau was waargenomen. Oevgaard had het hoogterecord voor zweefvliegtuigen wil len breken. Volgens het Britse blad „Flight" her stelt de Sowjet-Unie de Duitse oorlogs basis voor geleide projectielen Pene- münde en legt zij een vliegveld voor lange-afstandsbommenwerpers aan na bij Berlijn. Het blad noemt geen bron voor zijn bericht. Radio Praag deelt mede, dat de be- bende Skoda-fabrieken zijn herdoopt in Lenni'-fabrieken. In 1950 hebben 7033 buitenlanders 'iet Britse staatsburgerschap gekregen, rijke werk. Vrijwillige bijdragen, soms van totaal onverwachte zijde, stromen de Gideonieten toe. Mr Gothard is natuurlijk heel dank baar voor deze financiële hulp, maar niets kan hem en zijn medewerkers zo verblijden als de brieven, die geregeld binnenkomen. Brieven waarin een sol daat vertelt hoe htJ Jezus leerde ken nen, omdat hij in een „verloren" ogen blik uit verveling in de Gideon-Bijbel begon te lezen. Brieven van hotelgasten, die door de aanwezigheid van een Bijbel in hun ka mer herinnerd werden aan het geloof van hun jeugd Soms zijn het ook pak jes, die binnenkomen. Pakjes met een Bijbel, dikwijls anoniem, van hotelgas ten die een Bijbel meenamen uit hun kamer en die nu inzien dat ze verkeerd deden en daarom behalve de Bijbel ook een cheque zenden naar E. Superior Street in Chicago. Hs. Nadat Dr Heeres aan alle medici in Nederland een schrijven had ge richt met het verzoek om steun voor het „erefonds voor oudverpleegsters", op welk schrijven spontaan is gerea geerd, doet het erefonds thans ook een beroep op alle verpleegsters in Ne derland om haar medewerking te ver lenen een grondkapitaal te vormen. Men is van de gedachte uitgegaan, dat het fonds eerst dan een beroep op het gehele Nederlandse volk zal mo gen doen, wanneer ook de verpleeg sterswereld haar steentje heeft bij gedragen. Aan alle directrice's van alle Ned. ziekenhuizen is dientengevolge een persoonlijk schrijven gericht om door kleine geldinzamelingen het grond- kapitaal te versterken. Het spreekt vanzelf, dat het ere fonds intussen ook zeer dankbaar is voor giften, die van buiten de medi sche wereld binnen komen (op post giro 3650 ten name van het erefonds). Er zijn in het land reeds verschei dene plaatselijke comité's opgericht. In Londen, in het centrum van de zakenwijk, heeft een hevige brand gewoed. Bij Broadstreetstation brak in een der bovenste verdiepingen van een groot pakhuis brand uit. Het pak huis bevatte papier, karton en glas waren. Driehonderd brandweerman nen rukten uit. Van hen liepen acht tien verwondingen op en een brand weerman kwam om het leven. Een man is, verdacht van brandstichting, gear resteerd. Zaak Manus Oly terugverwezen. Vrijdagmorgen heeft het Arnhmese Gerechtshof de zaak tegen Manus Oly, het laatst domicilie houdend te Heer de, terugverwezen naar de rechter commissaris voor een psychiatrisch onderzoek, zulks conform het verzoek van de procureur-generaal. Utrecht gaat 234 etagewoningen bouwen. Het resultaat van de gemeentelijke woningbouwlening van vier millioen gulden, die vrijwel voltekend is, heeft het burgemeester en wethouders van Utrecht mogelijk gemaakt over te gaan tot aanbesteding van 234 etage woningen in het uitbreidingsplan Lauwerecht. In de onderbouw komen grote zandbakken voor de kinderen, benevens recreatieruimten voor jeugd werk e.d. (F~~ De Amerikaanse hotels zijn byna alle gelijk in verschillende opzichten. Meestal zoek je tever geefs ftaar een trap, alles gaat per lift. Moeilijkheden om de verdieping te onthouden zijn er niet, Het eerste cijfer van het kamernummer geeft steeds de verdieping aan, kamer 928 wil dus niet zeggen dat er 928 ka mers zijn, maar wel dat deze kamer zich bevindt op de ne gende verdieping. Er is echter nog iets meer, iets belangrijkers, waarin de Amerikaanse hotels overeen stemmen. Vrijwel in elk hotel van de vele hotels waar ik lo geerde was het Roger Smith Hotel in Washington het enige dat een uitzondering vormde vind je een Bijbel op de kamers. Soms in een la, maar meestal duidelijk zichtbaar op de tajel. Het is de Gideon's Internatio nal, die deze prachtige dienst verricht en het :s daarom dat ik gaarne van mijn kort verblijf in Chicago gebruik maakte, om te spreken met mr Wm. W. Gothard, executief directeur van de Gideonieten. De Cunardlijn bestelt nieuwe schepen. Naar wij van de Firma Ruys en Co, hoofdagenten van de Cunard S.S. Cy te Londen, vernemen, heeft deze scheepvaartmaatschappij gisteren aan de werf van John Brown and Co te Clyde Bank opdracht gegeven tot de bouw van twee grote passagiers schepen, speciaal bestemd voor de verbinding met Canada. Deze schepen die uitsluitend een eerste klasse- en een toeristenklasse-accommodatie zul len hebben, zullen elk ruim 20.000 brt. meten en een snelheid krijgen van 20 knopen per uur. Het eerste schip zal in Juni 1954 in de vaart komen en het tweede In het voorjaar van 1955. (Ingez. mededeling, advert.) werkt van tu/ee kanten tieqe/yk De besprekingen in de V. S. De besprekingen tussen enige parti culiere Amerikaanse banken en minis ter Lieftinck, dezer dagen td New York gehouden, hebben de sluiting van be perkte leningen voor Nederland beoogt, zulks ter overbrugging van de aflos singsverplichtingen aan de export- im- portbank, welke dit en volgend jaar nogal zwaar drukken, aldus heeft de minister te Washington In een exclu sief interview met de Amerikaanse oor respondent van A.N.P. verklaard. Het gaat hierbij om de twee laatste tranches, elk dertig millioen dollar, van het crediet groot tweehonderd millioen vijf jaar geleden door de export-import- bank verleend, aldus de minister, en het is de bedoeling deze verplichtingen enigszins uit te strijken aangezien Ne derland In 1954 en de volgende jaren geringere aflossingsverplichtingen heeft. Hij zei, dat de besprekingen een zeer bevredigend verloop hebben gehad. De overeengekomen voorwaarden waren niet ongunstig. De minister had een „zeer belangrijk" gesprek met het hoofd der E.C.A., Bissell, gevoerd over de economische hulp aan Nederland en het gebruik der tegenwaardefondsen. Hier bij had Bissell een groot begrip voor de positie van Nederland getoond en zijn waardering uitgesproken over de „re cente aanzienlijke verbeteringen van deze positie". De minister sprak de hoop uit dat de resultaten van het ge sprek spoedig merkbaar zouden zijn. (Ingez. mededeling, adv.) PA STILLES TEGEN VERKOUDHEID Kanselboodschap tot wereldvrede der Ned, Herv. Kerk. De Generale Synode der Ned. Herv. Kerk besprak in haar Juli-vergadering van dit jaar het probleem van oorlog en vrede. Een ontwerp-schrijven werd bij besluit der Synode toegezonden aan de Classicale vergaderingen en de Pro vinciale Kerkvergaderingen, teneinde de consideraties der Kerk te kunnen verkrijgen. Deze reacties waren in de November- vergadering der Synode ter tafel. Zij gaven veelal blijk van ernstige bezin ning op het probleem, doch konden nog niet leiden tot een uitspraak. Daarom besloot de Synode het gehele probleem voor te leggen aan een in te stellen stu diecommissie, welker leden inmiddels werden benoemd. De wenselijkheid kwam evenwel naar voren tot het doen uitgaan van een kan selboodschap, waarin de kerk zou trachten om, van de kerstboodschap uit een woord tot de gemeenten te spreken in de geestelijke en stoffelijke nood, waarin bewapening en oorlogsgevaar de kerk en haar leden hebben gebracht. Deze kanselboodschap, voorbereid door een commissie ad hoe van de Sy node, welke was samengesteld uit alle modaliteiten, ln de Synode vertegen woordigd, werd gisteren in alle gods dienstoefeningen der Ned. Herv. Kerk voorgelezen. De raad van Goes zal op 28 Decem ber een voorstel behandelen tot ver koop van grond aan de Vereniging „De Ambachtsschool" voor de bouw van een nieuwe ambachtsschool en vakschool voor meisjes. Men wil de ambachtsschool bouwen op een terrein aan de Bergweg, en de Vogelzangsweg. Van deze terreinen is een oppervlakte nodig van ongeveer 6000 vierkante meter. De prijs daarvan bedraagt rond f 60.000. De vakschool voor Meisjes is gepro jecteerd langs de Bergweg en de Kam perfoeliestraat en hiervoor is 'n opper vlakte nodig van ongeveer 4000 vier kante meter. De prijs van deze grond is rond f40.000. Door de Vereniging moet aan het departement van O., K. en W. worden opgegeven welke architect de plannen zal ontwerpen. Deze aanwijzing kan evenwel niet plaats vinden voor vast staat waar de scholen zullen verrijzen. Door de Rijksgebouwendienst kan niet gunstig worden geadviseerd voor er ze kerheid is verkregen over de eigendom van de benodigde terreinen. Voorts is door de Vereniging medegedeeld, dat zij eerst een geldlening vobr deze bouw kan sluiten in begin 1953, zodoende is het niet mogelijk de gronden op nor male wijze te verkopen. In overleg met het bestuur van de Vereniging is daar- Er wordt gewerkt aan nieuw uitbreidingsplan. Het voornaamste punt van de agenda was voor de raad van Kapelle wel de vaststelling van de begroting 1952, Bij de algemene beschouwingen ging de heer Tramper (Arb.) uitvoerig in op de „goedkoop geld" politiek van minister Lieftinck. Verder sprak hij o.a. over de wenselijkheid van reorganisatie van het burgerlijk armbestuur en de noodzaak dat de O.L. school te Kapelle opge knapt wordt. De heren J. de Jager (A.R.), A. de Waard (S.G.P.), F. van Hoorn (V.V.D.) en L. de Koeyer (C.H.) keerden zich in hun beschouwingen tegen de rede van de heer Tramper. Alle sprekers hadden waardering voor het feit dat de begro ting sluitend is. Na artikeisgewijze behandeld te zijn werd ze z.h.s. vastgesteld. De heer de Waard wenste tegen te hebben gestemd voor wat betreft de posten van assurantieën, gemeentelijk sportterrein en subsidie muziekvereni ging. Spaarte en Eversdijk zullen met in gang van 1952 ook vallen onder de re geling voor het ophalen van huisvuil. Tegen dit besluit stemden de heren van Hoorn en de Koeyer. Een verzoek van de heer C. Malie- kote om tegemoetkoming in de kosten van aansluiting op het electriciteitsnet werd afgewezen met de stem van de heer de Neef tegen. Het vlot afhandelen van een groot aantal hamerstukken bracht schot in de agenda. Binnen 6 maanden zal een geheel uit- Sinds enige dagen vertoeven in Willemstad op Curasao de ge broeders Walter en Harry Cou ders. Zij zijn met een zelfge bouwd zeilscheepje, de „Gracias", van Amsterdam via Lissabon, Langer,, Las Palmas en Martini que de Oceaan overgestoken, hoewel zij met de zeevaart niet erg op de hoogte waren. Bij het afscheid in Amsterdam hadden ze van burgemeester d'Ailly een weker meegekregen. Hun bedoe ling is eens wat rond te kijen in de wereld en misschien ergens werk te vinden. De beide jeugdige zeevaarders hadden onderweg nog een andere Nederlander ontmoet, die geheel alleen in eij zeilbootje de Oceaan was overgestoken, n.l. de heer Tobi. Het is niet zeker, of ook deze zich naar Curasao sal be geven. (Ingez. mededeling, advert.) Lekker warm en volkomen geruisloze vering. gewerkt uitbreidingsplan der gemeente klaar moeten zijn. In een afstand van 20 meter van hoeken van wegen mogen onnodig geen fietsen meer tegen gebou wen geplaatst worden en ook het ge bruiken van eleetrisehe apparaten op zodanige wijze dat ze brandgevaar op leveren is thans strafbaar. De begroting voor 1952 en de reke ning over 1950 van het burgerlijk arm bestuur zullen worden nagezien door de heren van Hoorn, de Neef en Goud. De heer J. Ganseman Sr. was aftre dend als voorzitter van het burgerlijk armbestuur. Hij werd herbenoemd. „Het zal een geweldige karwei zijn, maar de lindeboom in Dijkwel gaat de finitief verdwijnen. In de plaats hier van komt een plantsoentje", dit deelde de voorzitter in de rondvraag mede op een vraag van de heer Tramper. WEMELDINGE. In de dezer dagen gehouden ver gadering heeft de raad van Wemel- dinge besloten tot het aanvragen en aanvaarden van definitieve rijks voorschotten voor de gebouwde 14 woningen aan de Bierweg. Tot leden der commissie tot we ring van schoolverzuim werden her- om naar een voor beide partijen aanne melijke oplossing gezocht. B. en W. menen deze oplossing te hebben gevonden door de verkoop onder bepaalde voorwaarden te doen plaats vinden. benoemd de heren J. Wabeke, K. J. Dominicus, C. P. Phernambucq en C. Philipse, terwijl in de vacature, ont staan door het aftreden van de heer J. Burger Fz., werd benoemd de heer P. Sonke Pz. Sr. Tot leden van het burgerlijk arm bestuur werden benoemd de heer Jac. van den Boomgaard, ter voor ziening in de vacature J. Oele en de heer Chr. Glerum, aftredend. Als afgevaardigde en plaatsvervan gend afgevaardigde naar de in 1952 te houden algemene vergadering van de N.V. Waterleidingmij. Zuid-Beve land werden aangewezen resp. de he ren C. N. F. van Sas en M. C. Lin- denbergh. Besloten werd toe te treden tot de vereniging A.V.O. tegen een contri butie van f 10 per jaar, m.i.v. 1 Ja nuari 1952, de bijdrage in de kosten van opleiding tot kleuter-onderwij zeres te verhogen tot f 75 per jaar per leerling, voor die leerlingen, die niet in een andere gemeent bij het kleuter-onderwijs werkzaam zijn en een bijdrage te verlenen naar Yl cent per inwoner in de kosten van een geschenk, aan te bieden aan de ver eniging van Ned. gemeenten, ter ge legenheid van haar 40-jarig jubileum. Het gewijzigde Toelagebesluit 1951, de vacantie-toeslagregeling en de com pensatie-uitkering ten behoeve van het daarvoor in aanmerking komende ge- meentepersoneel werden van over eenkomstige toepasing verklaard. De tijdelijke ziektekosten-regeling voor het gemeentepersoneel werd verlengd tot uiterlijk 1 Januari 1953. Tenslotte besloot men toe te treden tot de gemeenschappelijke regeling voor de oprichting en exploitatie van een Prot. Chr. Streekziekenhuis. Het in rekening-courant bij de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten op te ne men crediet wordt voor 1952 vast gesteld op maximaal f 75000. Bij de rondvraag wees de heer de Jonge op de wenselijkheid om het straatwerk in het bouwplan Oosthoek tijdig voor te bereiden. De heer Dek ker informeerde of reeds maatrege len zijn genomen ter bestrijding van eventuële gladheid van de wegen. De voorzitter antwoordde hierop, dat de door de heer de Jonge bedoelde voorbereidingen in volle gang zijn, doch dat gewacht moet worden op de goedkeuring der begroting. Aan het eind dezer vergadering be tuigde de voorzitter de raadsleden, de wethouders en de secretaris zij* dank voor de betoonde medewerking in het bijna afgelopen jaar, waarna de heer M. C. Lindenbergh namens de raad de voorzitter dank zegde. DINSDAG 25 DECEMBER 1051. HILVERSUM I (402 M.): NCRV: 7.30 Ker-t- zangdienst; IKOR: 8.30 Morgengebed; KRO: 9.30 Nieuws en waterstanden; 9.45 Kinderkoor; 9.55 Hoogmis; 11.30 Kinderkoor; 11.45 Kamer muziek; 12.15 Amusementsorkest; 12.40 Gram. 12.45 Kersttoespraak Z. H. de Paus13.00 Nieuws weerberichten en Katholiek nieuws; 13.10 Resi dentie-orkest en oratoriumvereniging; 14.00 Kerstvertelling; 14.15 Bariton, declamatie en pia no. 15.20 Voor de kinderen; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Vespers; NCRV: 17.00 Vrije Evangelische Kerkdienst; 18.30 Kerstconcert; 19.30 Nieuws en weerberichten; KRO: 19.45 De gewone man; 19.50 Gram.; 20.10 Radio Philh. orkest en solist; 21.25 „Het nieuwe lied", kerstfantasie; 22.05 Strijk kwartet; 22.25 Gram.; 22.45 Avondgebed en Litur gische kalender; 23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.)r AVRO: 8.00 Nieuws 8.15 Gram.; 8.40 Kinderkoor; 9.00 Morgenwijding; 9.15 Orgelconcert; 9.30 Alt en gitaar; VPRO: 10.00 Vrouwenkoor en solisten10.30 Kerkdienst AVRO: 12.00 Kerstklokken; 12.10 Koorconcert; 12.35 Kerstgroet; 12.45 Groeten van emigranten; 13.00 Nieuws en weerber. 13.05 Mededelingen of gram.; 13.10 Exquise muziek; 13.40 Voordracht; 14.00 „L'Enfance du Christ", trilogie cacré; 15.40 Zangdeclamatie; 16.00 Onze Amerikaanse buren; 16.30 Ver zoekprogramma; 17.15 Kerstliederen; 18.00 Nieuws18.15 Gram.18.55 Voor de kinderen 19.00 Orgel en viool; 19.15 Paris vous parle; 19.20 Pianorecital; 19.45 Groeten van emigranten; 20.00 Nieuws; 20.05 Strijkorkest; 20.45 „De tuin van het paradijs", hoorspel. 21.25 Kamerorkest; 21.45 Kerstliederen; 22.30 Kamerorkest en solisten; 23.00 Nieuws; 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL; (324 M. Vlaams): 12.00 Beiaard concert; 12.15 Zang en orgel; 12.30 Weerberich ten; 12.34 Beiaaraconcert; 12.45 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.30 Voor de soldaten; 14.00 Gram.; 16.00 Omroeporkest en solisten; 17.00 Gram.17.15 Voor de kleuters17.30 Gram.18.30 Godsdienstig halfuur; 19.00 Nieuws; 19.30 Om roepkoor; 20.00 Hoorspel; 21.30 Gram.; 21.45 Ac tualiteiten; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram. K.R.O. TELEVISIE-UITZENDING. 20.15—21.45 „Kermisvolk op Kerstmis", spel. WOENSDAG 26 DECEMBER 1951 HILVERSUM I (402 M.): KRO: 8.00 Nieuws en weerberichten; 8.15 Gram.; 8.25 Hoogmis; NC RV: 9.30 Nieuws en waterstanden; 9.45 Gewijde muziek; 10.00 Geref. Kerkdienst; 11.30 Gewijde muziek12.00 Instrumentaal sextet12.30 Meisjes koor en harp; 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws en weerberichten; 13.05 Protestants Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 Marinierskapel en solist; 14.00 Voor de jeugd15.00 „Weihnachtsoratorium", Bach. 16.30 Kerstfeest der bejaarden. 17.30 R.V.U. dr J. C. A. Fetter: „Het risico van Kerstmis"; 18.00 Nieuws; 18.15 Amusementseusemble18.45 Nauwkeurig controleerde Karei de hoogtemeter en hij merkte met vol doening dat de snelheid van de daling langzamerhand minderde en eindelijk helemaal stilstond. „Je leert het al, jongeman", prees hij zichzelf spottend en met een tevreden gevoel leunde hij over de rand. Met z'n kijker zocht hij de omgeving af maar nergens zag hij een weg, waarop een auto zou kunnen rijden. „Vandaag zal ze me niet vol gen. Ik meende het al", stelde hjj bitter vast. De zon stond nog hoog. Hij dacht er nog niet aan om nu al te landen. De wind scheen gunstig, want hij schatte zijn snelheid op wel vijftien km. per uur. Zo kon hij een aardig tochtje maken, voordat het donker zou worden. Hij keek omhoog, aarze lend of hjj weer naar boven zou gaan of hier blijven en wat van de aarde zien. Hij koos het laatste. Er zou daarin meer afleiding zijn en niet het telkens weerkeren van allerlei ge dachten aan wat nu toch onherroe pelijk voorbij was. Hij zwaaide terug naar de mensen die hem groeten: kleine mensjes bij popperige huisjes. Elk van die mens jes met z(jn eigen zorgen en vreug den. Allemaal als wolken in de le oiiLse siaatsDurgerscnap gekregen, den. Allemaal ais women in de fe- onder wie 562 Russen, 683 Duitsers enjvenswind: rustig en gehoorzaam hun 570 Oostenrijkers, weg gaan of koppig optornend tegen de wind, als donderwolken ln de xo- mer schijnen te doen. Karei glimlachte om die vreemde gedachten. „Dromer", schold hij zich zelf, maar hij hield de gedachte vast als iets moois. De ballon dreef over een asfaltweg. Door het zien van die weg werd hij weer actief. Met de kijker zocht hij, op het laatste moment nog de val kon breken. Het terrein alsof dat zo vooruit bepaald was scheen buiten gewoon geschikt. Toen h(j nog vijftig meter boven de aarde was, honderd meter voorbij de asfaltweg, reed haar auto langs. Ze keek, hij zag het en hij zwaaide en wenkte, maar zonder een teken van GO VERBURG 31. zonder hoop dat hij vinden zou wat hij zocht. Of wasKón dat? Hier helemaal? Snel naderde van heel ver nog een grijze wagen. Over de stille weg raas de hij nader, doelbewust. „Toch", zei Karei voldaan. „Je kon het toch niet laten, Marianne I Snel handelde hij. Als hij gedurfd had zou hjj de scheurbaan openge trokken hebben, om op de grond te zijn voordat ze bij hem was. Het zou levensgevaarlijk zijn. Langzaam moest i li in zacht op de aarde zou dalen. hij dalen en langzaam moest het ga: uit de ballon wegstromen, zodat hij Toch ging het sneller dan an&ers. Er was volop zand aan boord, zodat hij herkenning reed ze door. Hij schold op de ballon, die zo traag was en haar niet in kon halen. Ook op haar auto schold hij, omdat geen lekke band hem te hulp was gekomen. Wat absoluut niet mocht, deed Ka- rel Bovenkamp toen. Hij smeet woest een paar zakken zand, met zak en al overboord en hij vuurde de eigen drift aan: „Ik weet nu wat je wilt, Mari anne Banning I Je wilt telkens je mooie snoetje laten zien om me er aan te herinneren dat ik zo dom geweest ben om jou te ruilen voor een gouden ballonnetje. Je denkt dat lk dan met lege handen bij je terug zal komen om te vragen of je niet langer boos wilt zijn." Hij pakte de derde zak zand en als of het een lege zak was gooide hij de vijftien kilo met een snel gebaar weg. „Maar het zal niet gebeuren", ging hij voort. „Die grap zullen we niet beleven. Ik kom, ja, want ik wil jou hebben, maar ik kom pas als je er van overtuigd zult zijn dat ook een bal lonvaarder een man van naam kan zijn. Daar hoef je geen burgemeester met geld voor te zijn." Al pratende zag hij de onredelijk heid van zijn alleenspraak in. Hij dacht er eens over om naar beneden te kijken of de zandzakken soms on gelukken gemaakt konden hebben. Dat gevaar was er niet, want hij voer boven bossen met hier en daar een groen stukje weiland er tussen. Hui zen waren er niet en de kans dat er mensen zouden zijn was er dus even min. Hij werd rustiger nu hij hoog bo ven de wereld voer. De teleurstelling van nog geen twee minuten geleden zakte weg voor een gevoel van bijna tevreden berusting. De bedoeling van Marianne verklaarde hij nu weer an ders. 't Zou zó zijn: Marianne had zorg over zijn ballonvaren. Of er ze ker van te zijn dat alles goed ging was ze elke keer gekomen. Ze hield dus nog van hem, ze.... „Onzin", morde hij, „als je van iemand houdt rijd je hem niet voorbij alsof hij niet bestaat. Koorzang en orgel; 19.15 Boekbespreking; 19.30 Gram.; 19.40 Radiokrant; 20.00 Nieuws en weer. berichten; 21.10 Kamerorkest en solist; 21.05 „Wereldregering", causerie; 21.35 Kerkkoren en orgel; 22.15 „Dit wonderbaarlijk kind", kerstde- clamatorium23.00 Nieuws; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II (298 M.): VARA; 8.00 Kerst klokken; 8.01 Nieuws en weerber.; 8.18 Oud-Ne derlandse kerstliederen; 8.35 Orgel, harp en cello 9.00 Voordracht; 9.25 Strijkorkest en carillon; VP RO; 10.00 Kerstvieringen in het buitenland; 10.. Kerkdienst; VARA: 12.00 Negro-spirituals12.. Land- en tuinbouwmededelingen12.33 Groetel van emigranten; 13.00 Nieuws; 13.05 Kerstkrant; 13.50 Regeringsuitzending: Hella Haasse: „Kin derjaren in Indonesië"; 14.00 Studentenkoor; 14.25 „Schaduwen over Atlantis", hoorspel; 15.05 Graal. 15.35 Concertgebouworkest en solist; 16.20 Voor de zieken (Nederland—Zwitserland)17.00 Voot dracht; 17.20 Kerstmis in Kopenhage en Hilver sum; 18.00 Nieuws; 18.15 Groeten van emigran ten; 18.45 Amusementsmuziek; 19.10 „Een vech ter voor de vrede", klankbeeld; 19.30 Strijklcwar* tet; 20,00 Nieuws; 20.05 Vocaal ensemble; 20.30 Cabaret; 21.30 Omroeporkest; 22.00 „Bruids tranen", hoorspel; 22.40 Dansmuziek; 23.00 Nwsj 23.15—24.00 Dansmuziek. BRUSSEL (324 M. Vlaams): 12.00 Gram.; 12.30 Weerberichten; 12.34 Graih.; 13.00 Nieuws; 13.1$ Gram.; 13.30 Voor de soldaten; 14.00 Gram.; 15.00 Hoorspel; 15.15 Gram.; 16.45 Internationale Radio Universiteit; 17.00 Gram.; 18.00 Voordracht en zang; 18.30 Vlaamse muziek; 19.00 Nieuws; 19.30 Mezzo-sopraan en piano; 19.40 Strijkkwartet, mezzo-sopraan en piano; 19.50 Radiofeuilleton 20.00 Omroeporkest en solisten; 21.00 Actualiteiten 21.15 Hindoestanse muziek; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekpvogramma; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram.; 23.25 Amusementsorkest; 23.5524.00 Omroepkoor. DONDERDAG 27 DECEMBER 1951. HILVERSUM I (402 M.): KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Morgengebed en Liturgische kalender; 7.3U Zendersluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Voor de huis vrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram.; NCkV. 10.00 Gewijde muziek; 10.30 Morgendienst; KKUl 1100 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Angelus; 12 03 Gram.; (12.30-12.33 Land- en tuinbouwme dedelingen); 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.20 KamerorkestNCRV I 14.00 Gram.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Piano kwintet; 15.50 Gram.; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Zendersluiting18.00 Nieuws; 18.15 Voor de jeugd 18.40 „Op de stelling"; 18.50 Gram.; 19.05 Levens vragen van allerlei aard en een pastoraal ant woord19.20 Verzoekprogramma19.40 Radio krant; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.10 Ge varieerd programma; 22.15 Buitenlands overzicht 22.35 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.UU Nieuws; 23.1524.00 Gram. HILVERSUM 11.(298 M.)i AVRO: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Zendersluitlng9.U0 Nieuws; 9.10 Morgenwijding; 9.25 Gram.9.JU „De groenteman"9.35 Gram.10-50 V°or dt kleuters11.00 Radioscoop11.45 „Die yolke van Suid-Afrika", causerie; 12.00 Lichte muziek; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen; 12.33 Gram.; 12.45 Financieel jaarover zicht; 13-00 Nieuws; 13.20 Promenade-orkest; 13.53 U kunt het geloven of niet14.00 „Huis en we reld"; 14.45 Orgelspel; 15.00 Voor d« zieken; 6.05 Hersengymnastiek; 16.30 Zcndersluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 Voor de jeugd; 18.40 Dansmuziek, 18.55 Voor de kinderen; 19.00 Gesproken brief uit Londen; 19.05 Nieuws van de Koninklijke Marine en jaaroverzicht; 19.15 Orkestconcert; 19.40 Ronde Tafel Parlement; 20.00 Nieuws; 20.0 SRadio Philh. orkest en solist; 20.50 „Gosta Berltng hoorspel; 22.20 Gram.; 22.45 „Caraibische contouren cau serie; 23.00 Nieuws; 23.15 Sportactualiteiten23.30 Zang en orgel; 23.45-24.00 Gram. BRUSSEL (324 M. Vlaams): 11.45 Gram.; 12.30 Weerberichten; 12.34 Voor de hoeren; 12.42 Gram. 12.50 Koersen; 12.55 Gram.; 13.00 Nieuws, 13.15 „Ziel van mijn land". 14.00 Orkestconcert; 14.45 Gram.; 15.00 Engelse les; 15.15 Gram.15.40 Franse les; 16.00 „Europa treedt aan 16.30 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Omroeporkest; 18.30 Voor de sol daten; 19.00 Nieuws; 19.30 Kantwerkstersliederen 19.50 Vrije Politieke Tribune; 20.00 Verzoekpro- gramma; 21.00 Klankbeeld; 21.30 Gram.; 21.45 Actualiteiten; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05—24.00 Dansmuziek. Hoogwater op Woensdag 26 Dec.i Vlissingen: 11.46 u. 1.76 m., u. rn.; Terneuzen: 12.14 u. 1.95 m„ u. m.; Wemeldinge: 1.03 u. 164 m., 13.24 u. 1.52 m.; Zierikzee 0.47 u. 1.42 m., 13.09 u. 1.28 m. Hoogwater op Donderdag 27 Dec.: Vlissingen: 0.18 u. 1.97 m., 12.38 u. 1.98 m.; Terneuzen: 0.46 u. 2.16 m., 13.05 u. 2.17 m.; Wemeldinge: 2.00 u. 1.72 m„ ,14.22 u. 1.66 m.; Zierikzee: 1.46 u. 1.48 (Wordt vervolgd.)m., 14.10 u. 1.41 m.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3