r Noordelijken gaven 50,000 krijgsgevangenen te weinig op Middelburg heeft in 1952 een tekort van bijna een half millioen Hongaars militair gerechtshof berechtte Amerikaanse vliegers NIEUWS Scheepsramp in de Wielingen eist twee doden Kerstviering in het Koninklijk Paleis te Amsterdam PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nog steeds geen vorderingen te Panmoendjon Communisten tot bezoek aan krijgsgevangen kamp uitgenodigd KERSTFEEST. Wapens van de „Talisse" worden uitgeladen V*S» nemen de zaak hoog op V k SNIPPER fiee/t piaató u~aaA het (Urid. Van de oorlogsschade komt f 4 millioen ten laste van de gemeente Zaak Fonteyn in cassatie Pagina 'ijl of gü jaagt verhit. Fof- bezoekt dia ie zit. (Van aat wil heb- e drage onza ASSEN, prijs ISIJN ZN, het zwijgen ;en der coü- en de geest inen. (Prof. wijgen niet wollen Bi- w.), f 2.50; f6.50. - J. J. Middelburg gevallen i», st besef van om vast te ;s Dekker), U met onza IEN. - Prijs ÜSIJN Zn, en! Kwel U ;1 gedachten, en zing Uw verwachten. Draagt in [IL. WIND- koop, warm Prijs 5. J. COSIJN lurg. _een filialen, rdigers of Verkoop op en zegels lelburg". Het jpaleis J. J- Vliss. straat Middelburg, zaak aan de OEERDE PA- ïaten. Beton» ERS, Tel. 20\ Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bt) geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2054 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post 4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 24 DEC. 1951 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; 3. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Muan Dinsdag: Zlon op 8.50 u., onder 16.30 u.; Maan op 5.25 u., onder 13.24 u. Hoogwater op Dinsdag 25 Dec.: Vlissingen: 10.52 u. 1.56 m., 23.27 u. 1.80 m.; Terneuzen: 11.20 u. 1.76 m., 23.54 u. 2.00 m.; Wemel- dinge: 12.25 u. 1.39 m., u. m.; Zierikzee: 12.07 u» 1.18 m„ u. m. De communisten hebben tijdens de besprekingen, die gedurende het week einde zijn gevoerd, opnieuw alle geallieerde voorstellen verworpen, zonder er ook maar één positief tegenvoorstel tegenover te plaatsen. Eén der geallieerde onderhandelaars, schout-bij-nacht Libby, heeft de communisten ervan beschul digd, dat zij 50.000 geallieerde krijgsgevangenen niet op hun ljjst hebben ge plaatst. In een officiële mededeling van het hoofdkwartier der communisten is des tijds gezegd, dat men na 9 maanden oorlog in Korea t.w. van Juni 1950 tot Maart 1951 65.363 krijgsgevangenen zou hebben gemaakt. Wanneer men aan neemt, dat dit aantal «indsilien niet is toegenomen, zo zei schout-bij-nacht Libby, is verzuimd mee te delen, wat er met meer dan 50.000 gevangenen is gebeurd. llB'JillBlIBHililliialM Advent ligt weer achter ons. Nu is het Kerst-feest, Christus-feest. Over de hele wereld wordt deze dag gevierd. In het Oosten en Westen, in het Noorden en Zuiden. Zover de invloed van de christe lijke kerk reikt is deze dag een heel bijzondere dag. Zit je in de rimboe, je viert hem; zit je in sneeuw en ijs, je denkt aan Bethlehem. Ben je ver afgedwaald, deze dag zegt je nog wat. Je denkt dan aan thuis De christenheid denkt dan aan Thuis. Nooit zijn er zoveel reizigers als tegen de kerst. Al is je land met het christendom nog bo los, deze dag is vol herinneringen.en je viert hem op een of andere manier. Je kunt hem helaas helemaal ver keerd vieren. Alleen met een kerstdiner, met een heerlijke kerstkrans. Of met wijn en jenever. Alleen maar met een kerstboom met kaarsjes, Soms alleen maar met een roed-gedekte tafel. Met kerstgeschenken, dikwijls zo vele en zo grote, dat het grote Gods geschenk in vergetelheid of op de achtergrond raakt. Je kunt hem rooms, romantisch, dierbaar vieren. Je viert pas werkelijk kerstfeest, wanneer je Gods Woord openslaat en het kerstgebeuren op je laat inwer ken. Je moet weten wat Kerstfeest be tekent, voor de wereld en voor je zelf. Wonderlijk, dat wij protestanten ons nog niet hebben losgemaakt van de roomse en van de heidense manier om de 25ste December apart te stellen. We doen het wel te veel heidens middeleeuws. Een kribbe, een paar dieren, wat stro, Maria en Jozef, her ders en magiërs. Voor velen is 't hèt van het feest het kindje op het altaar te mogen wiegen. Of heidiens: de verlichte kerstboom ais symbool van het licht in de duis ternis, nu de dagen gaan lengen. Hoe weinigen zijn zich de overstel pende zegen het Kerstfeest bewust. Het is niét lieflijk, idyllisch, roman tisch. Het is niét heiden-symbolisch. Het is een geschenk Gods aan een verloren wereld. Omdat de wereld, de mens zo schrikkelijk verloren is, komt dit ge schenk, dat redding en heil biedt. I_J et is me altijd opgevallen, dat de 1 mensen op de eerste kerst niet heb ben gezongen. Dat hebben de engelen gedaan. De engelen alleen. Toch wel beschamend! Er was voor hem geen plaats in de herberg. Wat doet je dat pijn in je hart. Maar 't is nog altijd zo. Geen plaats voor Jezus in de wereld. En in de kerk? Ik denk tegenwoordig wel aan Jezus' woord: de Zoon des Men sen, als Hij komt, zal Hij geloof vin den op aarde? Dan maarr de stal en de kribbe. Laten we ons geen illusies maken: in een stal stinkt het, daar ligt mest en een kribbe is niet zo'n moderne, prachtige wieg. Het décor van deze stal, deze krib be, is de schrikkelijke kindermoord van Bethlehem. En in dit alles ligt de diep-heerlijke betekenis van deze Gods-gave. Wat is het e enstal in de wereld. In ons leven en hart. Het stinkt er naar de dood, huldiging der zonde Wat is God ver! Wat is God heilig en groot, we be grijpen het niet, zelfs niet met een dogmatiek in de hand. En toch, wat is God dichtbij. In het kindeke van Bethlehem. Zó lief had God de wereld, ook mij! Zo diep heeft Hij zich vernederd, om ons te helpen. Als dit niet tot ons spreekt, dan spreekt niets tot ons. We behoeven ons niet eenzaam, verloren, wanhopig en verlaten te voelen. Immanuël, God met ons! Stille nacht, heilige nacht.... Leer mij U danken daarvoor! VI. J. S. H. De gealliëerde onderhandelaar ver klaarde voorts, dat vorige mededelin gen van Noordelijke zijde er op wezen, dat er meer krijgsgevangen kampen in Noord-Korea waren dan volgens de door de communisten in gediende lijst. Ten aanzien van de in de beschul diging van Libby genoemde cijfers werd van Noordelijke zijde verklaard, dat het merendeel van de gevange nen aan het front was vrijgelaten en andere tengevolge van luchtaanvallen door de Verbondenen of door ziekte waren omgekomen. De Noordelijken hebben nog geen rechtstreeks antwoord gegeven op het voorstel van de Verbondenen om de ernstig gewonden en zieke krijgs gevangenen onmiddellijk uit te wis selen. CHURCHILL GELOOFT NIET, DAT ER WEER OORLOG ZAL KOMEN. De Britse minister-president, Chur chill, heeft Zaterdagavond een radio rede tot het Engelse volk gehouden, waarin hij o.m. zei niet te geloven, dat er weer oorlog zal komen. Hij wees er op, dat men niet te overdreven verwachtingen moet koes teren van zijn bezoek aan Canada en de V.S. Churchill zei, dat hij vast besloten is zijn land weer crediet- waardig te maken. Over het toekom stige regeringsbeleid zei de minister president, dat er reeds een aantal on plezierige dingen zijn gedaan, doch hij kondigde nieuwe onaangename voorstellen op economisch gebied aan. Schout-bij-nacht Libby heeft de communisten uitgenodigd tot een be zoek aan een gealliëerd krijgsgevan genkamp bij Poesan. NOTA'S VAN HET RODE KRUIS. Het internationale Rode Kruis heeft een nota gezonden aan de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Wysjinsky, en aan diens ambtgenoot van Comm. China, Tsjoe en Lai, waar in gevraagd wordt vertegenwoordigers van de organisatie in staat te stellen krijgsgevangenkampen in Noord- Korea te bezoeken. DE HERZIENING VAN HET ITALIAANSE VREDES VERDRAG. Tot dusver hebben twaalf van de twintig landen, die het Italiaanse vredesverdrag hebben ondertekend, in gunstige zin geantwoord op de nota der Italiaanse regering van 8 Decem ber, waarin verzocht werd het verdrag te herzien. In de Joegoslavische antwoordnota wordt gezegd, dat het Italiaanse ver zoek gegrond is, en verklaard, dat Joego-Slavië bereid is dit verzoek in gunstige overweging te nemen. Dit zal echter eerst geschieden, wanneer het mogelijk zal zijn de hangende kwes ties tussen beide landen, die uit het vredesverdrag zijn ontstaan, definitief te regelen. De Oosteuropese landen hebben nog niet geantwoord. Men beschouwt in Rome echter de herziening van het verdrag reeds als een voldongen feit. ERNSTIGE MIJNRAMP IN DE V.S. Minstens 77 doden. In West Frankfort (Amerika) heeft zich een ernstige mijnramp voor gedaan, in de grootste kolenmijn ter wereld. Het is de ergste mijnramp van dit jaar. Het aantal omgekome nen bedraagt minstens 77. Er zijn al 60 lijken geborgen en er bestaat wei nig hoop, dat 35 mijnwerkers, die nog zijn ingesloten, levend zullen worden aangetroffen. Het militaire commando in Tand jong Priok is Zaterdag begonnen met het uitladen van de wapens voor Nieuw-Guinea. De havencommandant heeft medegedeeld, dat het .uitladen niet moet worden gezien als een in beslagneming, maar als aanhouding. Vrijdag werd de „Talisse" uit veilig heidsoverwegingen een mijl uit de kust aan een boei gelegd. De woordvoerder van het militaire commando te Djakarta heeft mede gedeeld, dat in verband met de aan wezigheid van explosieven gevreesd werd voor een eventuele ontploffing, zodat besloten werd het schip uit de kust te meren. Op de vraag op wiens last tot het uitladen werd overgegaan, zeide de woordvoerder: „In opdracht van hogerhand". Bij de Herv. Kerk te Middelburg (vac. ds A. de Vries), is beroepen ds E. Sneller, vlootpredikant te Vlis singen. In Boedapest is officieel bekend gemaakt, dat Zondag op een besloten zitting van het militaire gerechtshof de vier vliegers van het in Hongarije tot landen gedwongen Amerikaanse vliegtuig veroordeeld zijn. Ieder kreeg een boete van ongeveer f 118.000 subs, drie maanden gevangenisstraf. Zaterdag werd te Washington vernomen dat de Amerikaanse regering zich, in verband met de kwestie der vier Amerikaanse vliegers, met het Kremlin in verbinding heeft gesteld. Auto te water een dode. Zaterdagmorgen om kwart voor acht te Numansdorp een vrachtauto, waarvan de bestuurder door de mist misleid was, van een dijk gereden, over de kop geslagen en in de dijksloot te- rech. gekomen. Van de drie inzittenden kwam een, een 40-jarige man uit Oolt- gensplaat, om het leven. Een der ande ren werd licht gewond. De auto, die ge laden was met uien, was van de Fa Hokke en van der Mey te Ooltgens- ïlaat. De Amerikaar.se zaakgelastigde te Moskou, N. Cummings, heeft Zaterdag op het Russische ministerie van Bui tenlandse Zaken een onderhoud ge had met onder-minister Zorin, waarbij hij zou hebben gewaarschuwd voor de slechte uitwerking, die een tenuit voerlegging door de Hongaarse rege ring van haar plan, om de vier vlie gers als spionnen voor een gerechts hof te doen terecht staan, op de Ame rikaanse openbare mening zou hebben Een woordvoerder van het Ameri EGYPTISCH LIJNVLIEGTUIG NEERGESTORT. Dr Bennet onder de slachtoffers, Zaterdagavond is bij Teheran in Perzië een vliegtuig van de Egypti sche luchtvaartmaatschappij neer gestort. Alle 20 inzittenden vonden de dood. Onder de slachtoffers bevind zich dr Henry Bennet, de administrateur van het Amerikaanse hulpprogram voor de onvoldoende ontwikkelde ge bieden. Vlissingen en de S.M. „Zeeland". De directie van de Stoomvaart-Mij „Zeeland' bevestigde desgevraagd, dat met „De Schelde" besprekingen gaan de zijn over het definitief in dienst nemen door de F.M.S. van personeels leden, welke door de „Zeeland" zijn uitgeleend. Het betreft hier een vijf tal werknemers. Zij genieten thans van de „Zeeland" nog alle emolumen ten, welke aan hun oorspronkelijke tewerkstellingen waren verbonden. r r i i i i i i Bij de Geref. Kerk te Souburg (vac. dr J. v. d. Berg) is beroepen os R. Bakker, legerpredikant te Doorn. Wegens de slechte weersomstandig heden is de televisieuitzending van de adventsdienst te Blaricum, die door de N.C.R.V. zou worden verzorgd, Vrijdagavond mislukt. Begin vol gend jaar zal een begin worden ge maakt met de restauratie van de in 1944 zwaar getroffen Herv. Kerk van Zevenbergen. Zaterdag is in Ame rika het millioenste verkeersongeluk gebeurd, sinds in 1899 de eerste Ame rikaan door een auto werd aan gereden. Bij een grote pakhuisbrand in de Londense binnenstad zijn 2 brandweerlieden om het leven geko men en 21 ernstig gewond. In een Mexicaans theater, waar Zondag Kerstfeest gevierd werd, is brand uit gebroken. Minstens 40 personen von den de dood en tientallen anderen, w.o. vele kinderen, zijn gewond. kaanse ministerie van Zaken verklaarde, dat proces hoogst ernstig nemen. Buitenlandse de V.S. een zouden op- Drukwerken en de Nieuwjaars- drukte. Ieder jaar klaagt het publiek, dat in de periode van Nieuwjaarsdrukte bij de P.T.T., verlovings-, geboorte-, ondertrouwkaarten e.d. als nieuw jaarskaarten zijn behandeld en dan tengevolge van de te late overkomst hun doel hebben gemist. P.T.T. doet uiteraard al het zijne om dergelijke abuizen te voorkomen. Het publiek wordt in verband hier mede aangeraden dergelijke stukken niet in de brievenbussen te stoppen, maar met een verklaring aan de loketten der postinrichtingen af te geven. De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid heeft goedgekeurd, dat gedurende het lopende winter seizoen ook aan tewerkgestelden in gevolge de gemeentelijke sociale werkvoorzieningsregeling voor hand arbeiders een brandstoffenbijslag wordt verstrekt. H. M. de Koningin zal op le Kerst dag om 12.00 unr een Kerstboodschap richten tot het Nederlandse volk. De rede zal worden uitgezonden over beide zenders. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat Engeland de Italiaanse regering verzocht heeft de onafhankelijke staat Libye spoedig te erkennen. Aan een aantal staten is eenzelfde verzoek gericht. Geen rustplek voor dit Kind op aard Dan in een stal of een woestijn; 't Ontkwam ternauwernood aan 't zwaard: 'tZal altoos uitgestooten zijn. Gods liefde is hier nergens thuis Tenzij in een verslagen hart, Dat het geheim verstaat van 't Kruis En daarom dood en duivel tart. Wij dragen liever 't zwaarste juk Van eigenwilligheid en waan, Dan dat ons hart deemoedig bukk'. Den steilen weg naar 't Kruis zou gaan. Want wij zijn blind, Heer, voor 't geluk Der Ltèfde Die ons eind'loos mint. Breek allen weerstand in ons stuk En maak er plaats voor dit Uw Kind. ^S== Amerikaans schip in Vlissingen aangekomen. Vrjjdagavond om elf uur heeft een ernstige aanvaring plaats gehad voor de Belgische kust nabij Knokke. Door de dikke mist werd de „Edison Mariner'' een Amerikaans stoomschip van 7176 ton, van de Edison Steamship Oy te New York, dat op weg was van New York naar Antwerpen door het Engelse s.s. „Klttywake" (2016 ton) op weg van Liverpool naar Antwerpen in voile kracht aangevaren. Vjjf mjjl uit de kusrt werd het Amerikaanse schip midscheeps aan hakboord getroffen en in de omgeving van de machinekamer werd een geweldige ravage aangericht. De „Edison Mariner" arriveerde Za terdagavond voor de rede en kon met gunstig tij Zondagmorgen de haven in. De „Kittywake" zal zodra de mist het toelaat naar Antwerpen opstomen. De „Edison Mariner" zal voor reparatie moeten worden gelost, hetgeen men in Antwerpen wil doen, doch eer het daar heen kan moet een bewijs van zeewaar digheid van de zeevaartinspectie wor den verkregen hetgeen twijfelachtig is. Zondagnacht zou hierover worden be slist. Naar het Sint Joseph-ziekenhuis te Vlissingen is overgebracht het stoffelijk overschot van de overleden zeeman, de 34-jarige stoker Henry S. Charles, uit Met de ingebruikname van de drie industriehallen bereikte de gemeente Goes de eerste mijlpaal op weg naar industrialisatie. De Commissaris der Koningin die hier aan het woord is prees de vroede vaderen voor het elan waarmee zij de moeilijkheden tot een oplossing wisten te brengen. Als in een groot gezin is Zaterdagnamiddag rond de kerstboom het Kerst feest gevierd, in de Burgerzaal van het paleis op de Dam te Amsterdam. Het gezin bestond nit het gezamenlijk personeel van de paleizen in Nederland en de ouders waren een Koningin en een Prins. Twaalfhonderd ouderen en jonge ren waren met autobussen naar de hoofdstad getrokken om tezamen met de Koningin, Prins Bernhard en de drie oudste Prinsesjes het Kerstfeest te vieren. Weggevallen was het onderscheid tussen hogere en lagere hoffunctio narissen, tussen hofmaarschalk en stalknecht, tussen kamerheer en kamer dienaar. Achter de lange tafels, waarop de chocolademelk dampte, stonden ditmaal geen lakeien maar particulier-secretarissen, secretaressen en zelfs een vice-admiraal. Staande op een podium las H.M. de Koningin de Kerstgeschiedenis, Lucas 2 1—20. In een toespraak trok Prins Bern hard een vergelijking tussen de herders, die naar Bethlehem kwamen om Jezus te zoeken en allen, die deze middag naar Amsterdam waren getrokken om in het paleis bijeen te komen. Dit is het mooie van ons samenzijn, aldus de Prins, wij kwamen allen met hetzelfde doel voor ogen en dit doel is in feite gelijk aan dat wat de herders ertoe bracht hun kudden te verlaten en naar Bethlehem te trekken. Zij gingen daar heen om Jezus te zoeken. De Prins sprak over de onrust en on zekerheid in de wereld, hoe de Inter nationale moeilijkheden en spanningen op de gehele samenleving drukken, hoe af en toe een schijn van hoop op een tot elkander komen van de politieke machten onze wereld verlicht, maar hoe de lucht dan weer helemaal dichttrekt en de toekomst weer bijzonder duister lijkt. Ook de herders, waarover Lucas spreekt, aldus de Prins, leefden in een zeer moeilijke tijd, maar toen zij Jezus gezien hadden, verheerlijkten en prezen zij God. Niettegenstaande alle moeilijk heden en onzekerheden van deze tijd moet er toch vreugde in ons hart zijn, omdat wij hier bij elkaar mogen komen om die ene zekerheid, dat het Kerst kind ook voor ons op aarde is gekomen, samen te beleven. Indien wij dat, net als de herders, centraal stellen in ons leven, dan zullen wij daarin de kracht vinden om rustig datgene te doen wat onze hand vindt om te doen. Zoals het Kerstgebeuren concreet is, aldus Prins Bernhard, zo moeten wjj ook onze plannen, onze levenshouding concreet voor ons zien. Niet een vaag plan, maar een concrete aanpak van onszelf kan ons bewaren voor arrogan tie en onverdraagzaamheid uit zelf overschatting. Onze wereld heeft aan niets zo dringend behoefte, dan aan el kander verdragen. Een iegelijk zie niet op het zijne, maar ieder zie ook op het geen der anderen is, want dat gevoelen zij in u, hetwelk ook in Christus Jezus was. Dat was Paulus' toepassing op het Kerstfeest, zo besloot de Prins. En ik geloof, dat ik geen betere ken. Met een Kerstspel door het perso neel van het staldepartement en het zingen van „Stille nacht", werd de Kerstviering besloten. Bij het verlaten van het paleis reik ten de Koningin, de Prins en de Prin sessen Beatrix en Irene de aanwezigen een Kerstbrood uit. =J New York. Tragisch is dat zijn vrouw op weg naar Nederland is om hem te ontmoeten. In de machinekamer zit bekneld de 29-jarige machinist Albert J. Davies, eveneens nit New York. Zodra de sleep boot „Ganges" langszij arriveerde werd de hulp ingeroepen voor een snijbrander om deze machinist vrjj te branden. Zon dagavond, was men nog steeds bezig een weg te branden naar de onder water staande machinekamer, zodat het erg ste moet worden gevreesd voor deze on gelukkige machinist, hoewel koorts achtig werd gewerkt om hem te be reiken. LAST VAN DE WEDEROPBOUW NIET MEER TE DRAGEN. B. en W. van Middelburg hebben de raadsleden een minder prettig einde van 1951 bezorgd, door nog juist voor de Kerstdagen de gemeente-begroting voor 1952 in te dienen. De begroting geeft een zeer somber beeld, want het tekort, dat voor het volgend jaar wordt geraamd, bedraagt ditmaal niet minder dan f 487.000. Het tekort, voor 1951 begroot, bedroeg f 218.000. Een nog somberder uitlating in de begeleidende brief is, dat de oorlogsschade, die ten laste van de gemeente zal blijven ongeveer 4 millioen gulden beloopt. Geen wonder, dat alle uitgaven en kapitaalswerken tot het uiterste beperkt blijven. B. en W. becritiseren in ernstige mate het beleid van het Rijk met betrekking tot allerlei uitkeringen. Het tekort van bijna een half mil lioen, dat bij nota van wijziging nog kon worden teruggebracht tot f462.500 is voornamelijk veroorzaakt door de steeds toenemende lasten der weder- opbouwuitgaven, de sterk gestegen kos ten van het onderwijs, de grote stijging van het nadelig saldo van de Dienst voor de Maatschappelijke Zorg, de te ruggang der uitkomsten van de bedrij ven, de enorme stijging van de rente verschuldigd voor op te nemen kasgeld, het nadelig saldo van de Dienst Her bouw Middelburg, afschrijving van de in de kapitaalsdienst opgenomen, in '52 uit te voeren werken en de salarisver hoging. T.o.v. 1951 zijn de inkomsten gestegen met f768.533,04, de uitgaven daarentegen stegen veel sterker n.l. staan. Ook nu weer bljjkt, dat de stijging van de inkomsten geen gelijke tred houdt met die der uitgaven. Speciaal geldt dit in een gemeente, waar het ver- zorgingspeil vrjj laag ligt, tengevolge van de in vroeger jaren gevoerde so- berheidspolitiek. Een en ander noopt B. en W. in deze dure tijd ailerei kapi taalswerken uit te voeren op vrijwel elk terrein van de gemeente-huishouding. Deze werken, gevoegd bij die, nood zakelijk tengevolge van de aangerichte verwoestingen door oorlogsgeweld, leg gen op de gemeente Middelburg een last, die zij niet meer ban dragen. ENIGE CIJFERS. Alleen het door de gemeente te fi- met f 1.036.799,24, waardoor een nade-1 nancieren herstel van oorlogsschade lig verschil van f 268.266,20 is ont-geeft voor 1952 naar raming een rente last van f 153.032,98 aan. Dit is groten deels het gevolg van het zeer traag bin nenkomen der Rijksvergoedingen, niet tegenstaande herhaaldelijk op spoedig verstrekken van voorschotten is aange drongen. Tegenover de ten laste van de gemeente blijvende oorlogsschade van naar schatting 4 millioen gulden staat een reserve van slechts f 650.000. De normenvergoeding voor de politiekos ten blijkt nog steeds te laag te zijn. In 1952 zal dan ook f22.465,03 meer voor het politieapparaat dienen te worden uitgegeven dan terug ontvangen wordt. De kosten van het onderwijs stegen t.o. v. 1951 met f 66.000. Het nadelig saldo van de Dienst voor de Maatschappelijke Zorg steeg met f 83.000. De uitkomsten van de bedrijven tonen een belangrijke teruggang, die geraamd wordt op een halve ton. Door de stijging van de ren te-voet moest f 180.000 meer voor rente worden geraamd. Wegens verlichting en verwarming van het stadhuis aan de Markt zal f 13.000 meer moeten worden uitgegeven. BIJZONDERE UITKERING. De herziening van de bijzondere uit kering, waaruit het tekort voor dit jaar moet worden gedekt, zal binnenkort kunnen plaats vinden. Burg. en Weth. zullen, nadat de herziening heeft plaats gehad, naar middelen zoeken om de be groting sluitend te maken. Met betrek king tot de door het Bijk te verstrek ken vergoedingen, kunnen B. en W. zich niet aan de indruk onttrekken, dat het Bjjk er naar streeft, de bijdragen zo laag mogelijk te houden. Hulpcomité in Zeeland opgericht. In Zeeland wordt een hulp-comitè opgericht, dat zich, zoals de initiatief nemers het uitdrukken, tot taak stelt in de zaak-Fonteyn te komen tot handhaving van het recht. Men hoopt deze provinciale actie tot een lande lijke te doen uitgroeien. De 52-jarige A. H. J. Fonteyn, ex- sergeant-konstabel bij de Kon. Marine uit Amsterdam, is door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van twee maanden met een proeftijd van drie jaar en honderd gulden boete, subs, tien dagen. Het Amsterdamse Gerechtshof heeft dit vonnis in hoger beroep bevestigd. Aan F. is tenlaste- gelegd, dat hij twee artsen uit Den Helder ten onrechte van valsheid in geschrifte heeft beschuldigd. Deze artsen waren lid van de keurings commissie, die F. 16 jaar geleden, in 1935, wegens asthma voor verdere dienst heeft afgekeurd. F. heeft zich nooit bij deze afkeuring neergelegd. In de afgelopen zestien jaar heeft hij tal van instanties attesten van andere artsen overgelegd, die in 1935 hebben verklaard, dat hij nooit aan asthma heeft geleden. Toen men niet bereid bleek de afkeuring te herroepen, is F. er tenslotte toe overgegaan een pam flet te laten drukken, waarin hij de twee artsen uit Den Helder van vals heid in geschrifte beschuldigde. Van dit plamfet verspreidde hij 1000 exx: DE BILT ZEGT: Toenemende wind. Overwegend zwaar bewolkt met af en toe enige regen. Aanvankelijk matige, later tot krachtig en langs de kust wellicht tot hard toenemende wind tussen Zuid-West en Zuid. Wei nig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1