VAART DER STILTE PARIJS (2000 jaar oud) was vele steden ten voorbeeld. Chefarine .4 VREDE... gegrondvest op angst. Vier doen dan méér één. Vijf procent van de Koreaanse bevolking lijdt aan open t* b* c Het begon met vissers. Lodewijk XIV gaf de lichtstad straatverlichting. Kerstfeestviering ten paleize te Amsterdam. Als het straks Kerstnacht is. Zaterdag 22 December 1951 _,CH DAGBLAD Pagina 3 Hoewel de historici het niet eens zijn over het tijdstip, waarop de hoofdstad van Frankrijk, Parijs, is ontstaan hebben de Parijzenaars wellicht bij wijze van voorschot op de beslissing die misschien toch nooit komt in de afgelopen zomer het 2000 jarig bestaan van hun stad gevierd. In dit verband is 2000 jaar een rekbaar begrip. Om streeks 23 eeuwen geleden n.l. vestigden zich enkel# vissers op een der eilandjes, die in de Seine liggen. De visvangst leverde goede winsten op, zodat besloten werd te blijven. Zo ontstond het dorpje Lutetia (woning te midden van de rivier). Een deel der geleerden nu is van mening, dat dit feest het ontstaan van Parijs betekent; een ander deel echter is van oordeel, dat de jaartelling van Parijs 2000 jaar geleden begon, toen een veldheer van de machtige keizer Julius Caesar dit vissersvolk, de Par-Isii, de inwoners van Par-Isis (het schip van de godin Isis) versloeg. c.oeur op Montmartre, het hoogste puntje van Par'ijs. Zomers baadt aeze kerk in een zee van licht en trekt zij duizenden bewonderende bezoekers. Ho# het ook zij, de Parijzenaars heb ben dit jaar feest gevierd en zeker is, dat het eilandje Lutetia thans „Ile de la Cité" beschouwd wordt als het oudste gedeelte van de stad. Dóar staat de Notre Dame, de machtige kathe draal en een der meest indrukwekken de bouwwerken van de wereld; déér bouwden de eerste Parijse koningen hun paleizen. Tegenwoordig is het Pa leis van Justitie er te vinden. Of Parijs nu 2000 of 2300 jaar bestaat, het blijft een feit, dat de stad voor velen een magneet is, want de Lichtstad van Europa, is een der mooiste steden, zo niet de allermooiste van de wereld en altijd wel een bezoek waard. In de stad met zijn 2.900.000 inwo ners bruist het leven van de vroege morgen tot de late avond. In vele op zichten is de stad ten voorbeeld ge vveest voor andere steden. Men heeft er uitvindingen toegepast, die aanvan kelijk vreemd toeschenen en soms moeilijkheden opleverden, maar die toch spoedig daarna door Ëuropese hoofdsteden en later door kleinere vHofsen werden overgenomen. POLITIE-BEDELAARS. Want ftiu het 7—i Clovis II, de zoon van de eersie cnristenkoning Clo vis, die In 595 de eerste politiemacht van de wereld in het leven riep? De agenten kregen weliswaar geen tracte- ment, doch zij mochten des nachts be delen om in hun levensonderhoud te voorzien. Stichtte een zekere Landry in de ze vende eeuw niet het eerste hospitaal in Parijs? Daarmede bewees hij de stad een enorme dienst, want hoewel het hoge sterftecijfer niet direct noemens waard daalde ook omdat wegens plaatsgebrek soms vijf of zes patiënten in één bed lagen is de stichting van dit hospitaal toch van grote betekenis geweest. Kende Parijs niet als eerste stad van de wereld de openbare markt, le Mar- ché Palu, die thans nog bestaan? In het hartje van de stad, in de schaduw van de Notre Dame, staan daar op een vierkante kilometer de markthallen, waar iedere nacht tegen twee uur de grote drukte begint. Niet alleen voor Parijs, maar voor een groot deel van Frankrijk worden daar iedere nacht on geveer 2 '/i millioen ton levensmiddelen verhandeld. In deze „buik van Parijs", zoals de hallen wel eens zijn genoemd, vinden 50.000 mensen werk. HET EERSTE VAKVERBOND. Deze grootste markt ter wereld be staat ruim 1000 jaar en het waren de marktkruiers, die in de tiende eeuw voor een nieuwtje zorgden door het eerste vakverbond op te richten. Parijs kan er ook op bogen de trotse bezitter van het eerste trottoir te zijn. tngez. mededeling, advert.) Doof dat znurbranden op Uw maag met 'n paar Rennies. 'n Wonder, op hoe korte termijn die helpen. Binnen een paar minuten! Nog vóór die Rennies zijn gesmolten op Uw t°ng, behoort het zuurbranden tot het verleden. Rennies kunt U altijd en over al innemen, onopvallend, zonder water of wat ook. Dit werd in 16S0 op bevel van Lodewjjk XIII aangelegd, omdat steeds meer voetgangers ernstige kwetsuren oplie pen door het drukke verkeer van paar den. Men kan het vreemd vinden, maar niet iedereen mocht destijds van dit trottoir gebruik maken. Hiervoor was een speciale belasting verschuldigd Ook ten aanzien van de huisnumme ring is in Parijs baanbrekend werk ver richt. De 78 herenhuizen rond de Notre Dame kregen als eerste woningen gou den nummers aan de gevels. In 1728 ging een zekere Turgot nog verder; deze kwam op het idee om in Parijs iedere straat een eigen naam te geven. Ten tijde van Lodewijk XIII deed een huishoudelijk voorwerp dat thans ge meengoed is geworden, in Parijs zijn in trede. Het door Hendrik II gestichte hotel „Tour d'Argent" geniet de eer als eerste hotel zijn gasten een vreemd voorwerp te verstrekken, dat niets meer en niets minder dan een vork bleek te zijn. En het was Lodewijk XIV, die op het luminieuze idee kwam de huidige Lichtstad een straatverlichting te geven DE EERSTE OMNIBUS. Aan de Noordzijde van Parijs ligt op een heuvel de bekende wijk Montmar tre, waar naast de moderne Sacré Coeur het oude kerkje van Sint Pieter staat. In dit kerkje bevinden zich vier pilaren, die waarschijnlijk even oud zijn als de stad zelf. Zij zijn overblijfselen van een aan de Romeinse god Mars ge wijde tempel. De eerste omnibus, die de wereld heeft gekend reed ten behoeve van hen, die Montmartre wilden bezoe ken van het hartje van de stad naar de Sacré Coeur. Daarmede is aangetoond, dat Parijs ook op het gebied van het vervoer een primeur heeft gehad. Thans telt de Franse hoofdstad 160 autobuslijnen, met een lengte van 1040 km, waarvoor 2000 autobussen beschik baar zijn en 15 métro-lijnen (onder grondse) met 186 km rails. Deze vervoermiddelen trams kent de stad niet vervoeren momenteel iedere maand 160 millioen passagiers. Ruim 35 milliard mensen, dat is veer tien maal de totale bevolking van de aarde zjjn in de afgelopen halve eeuw door de Parijse autobussen vervoerd. CIJFERS. Parijs is ook ae stad van de mode. Reeds in het jaar 1200 stonden op de toen nog maar 253 H.A., die de stad groot was, niet minder dan 57 mode magazijnen. Omstreeks 1800 leefde de beroemdste van alle in Parijs geleefd hebben modekoningen Leroy. Op Napo leon na was hij de machtigste man van Frankrijk. Hij schreef alle modieuze dames ter wereld voor, hoe zij zich had den te kleden. Toen de echtgenote van Napoleon stierf, had zij een schuld van ruim 800.000 francs bij Leroy. En om nog meer cijfers te noemen: wist U dat Parijs 3114 straten met een gezamen lijke lengte van 1136 km heeft en dat de langste, Rue Vaugirard, 4V2 km en de kortste, Rue des Degrés, 5% meter is? Wist U dat behalve deze 3114 stra ten in Parijs nog 308 lanen, 297 passa ges, 242 doodlopende steegjes, 237 klei ne en 230 grote pleinen en 106 boule vards zijn? Wist U dat Parijs in 1789 bij het begin van de Franse revolu tie 3370 H.A. en thans 10.516 H.A. groot is en dat er nu ongeveer evenveel inwo ners zijn als bij het begin van de eerste wereldoorlog, nadat vlak voor de twee de wereldoorlog de drie millioen bijna bereikt waren? En dan: wat is Parijs zonder Eiffel- toren. Dit imposante bouwwerk, dat ter gelegenheid van de in 1889 gehouden wereldtentoonstelling „tijdelijk" werd opgericht, is niet minder dan 300 me ter hoog ARC DE TRIOMPHE (Ingez. mededeling, advert) Ook voor Chefarine „4" geldt, dat de werking van 4 geneesmiddelen in één tablet verenigd krachtiger en weldadiger is, dan van elk middel afzonderlijk. Chefarine „4" helpt ook bij hevige pijnen en griep, wanneer andere middelen falen. laien. jm n cCoeé -uforute/iettf Wordt door radio uitgezonden. H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard hebben dit jaar allen, die in koninklijken dienst zijn met hun gezin uitgenodigd om vandaag geza menlijk het Kerstfeest te vieren in het koninklijk paleis te Amsterdam. Uit verschillende delen van het land komt men tezamen. Van de Ko ninklijke Houtvesterijen te Apeldoorn komt het grootste contingent. Dit en talrijke groepen uit Apeldoorn, Soest- dijk en 's-Gravenhage zal het aantal deelnemers tot over de 1200 doen stij gen. Deze kerstviering zal worden inge leid door een welkomstwoord van de koninklijke gastheer. Hierna zal de Koningin het kerstevangelie voorlezen, gevolgd door een toespraak van de Prins. Zang van het zangkoor van Pa leis Soestdijk, een duet voor viool en piano en enige liederen van de konink lijke militaire kapel vormen de mu zikale omlijsting van het kerstspel, dat door leden van de koninklijke stall enwordt opgevoerd. De Koningin en de Prinis hebben goedgevonden, dat de gehele kerstviering per radio zal worden uitgezonden. (Ingez. mededeling, advert.) PN HET GESCHIEDDE in die- zelfde dagen, dat er een gebod uitging van den keizer Augustus en zij gingen allen om beschreven te worden.ziedaar hoe de evangelist Lucas met enkele forse lijnen de po litieke situatie schetst van die dagen rond de Kerstnacht. Een situatie, die bijna 2000 jaar van ons afstaat maar die in wezen zo heel weinig van de onze verschilt. De regering van keizer Augustus heeft zich geken merkt door een van de schaarse pe riodes van vrede, die het Romeinse imperium beschoren zijn geweest. Vrede, maar welk een vrede? Een vrede op angst gegrondvest, een vrede waarin al het zaad ontkiemde, dat de ondergang van dat imperium zou be tekenen. Ieder van ons kent dat Kerst verhaal en ieder van ons weet, dat Jozef en Maria slechts gedwongen die weg van Nazareth naar Bethlehem zijn gegaan. De ijzeren soldatenvuist dwong hen. En de Joden en andere onderdrukte volken hebben er de Romeinen niet minder om gehaat dan wij de Duitsers haatten in de afge lopen oorlogen dan nu de Per zen, de Egyptenaren, de Arabieren in het algemeen misschien, de Engelsen haten. STRAKS is het weer Kerstfeest, zal weer het blijde heilsfeit van die Kerstnacht worden herdacht. In een wereld die even beangst is als 2000 jaar geleden. Aanschouw de wereld situatie zoals Churchill en Eden, de beide Britse staatslieden dat gedaan hebben tijdens hun bezoek aan Parijs. Zij zijn daar samen geweest met Ple ven, de Franse premier en Robert Schuman, de minister van Buiten landse Zaken. Deze besprekingen in de week voor Kerstmis kan men als een voorbereiding beschouwen voor de conferentie die Churchill en Eden straks in Washington zullen hebben met president Truman en zijn minis ters. Die besprekingen in Parijs hebben, zoals het communique zegt, alles om vat wat er in deze wereld aan staat kundige problemen aanwezig is. Over eenstemming is bereikt over alle vraagstukken die het Nabije en het Verre Oosten betreffen. En wat Euro pa betreft is een regeling getroffen, die aan beide zijden van het Kanaal een zekere mate van voldoening heeft gewekt. Zie echter wat aan al die besprekingen ten grondslag ligt: het is de angst die beiden tot deze mate van eenstemmigheid heeft gedreven. Nederlands medicus vertelt over Korea. Vele Zuid~Koreaanse artsen door communisten weggevoerd. „De gehele medische voorziening voor de burgerbevolking in Zuid-Korea is een noodvoorziening. Het leger heeft er in alles voorrang en het zal pas moge lijk zijn de medische verzorging van de burgerbevolking werkeljjk bevredigend te organiseren als deze oorlog ten einde is. Ik moet hieraan echter een be langrijke overwinning van de medische diensten toevoegen. Er heeft op Korea geen enkele epidemie gewoed en wat dat betekent zal u duidelijk worden als ik er aan toevoeg, dat van de 20 millioen Zuid-Koreanen er constant 4 mil lioen heen en weer trekken als vluchtelingen, waardoor isolering een onmo gelijkheid wordt". Aldus Kolonel dr Joh. Gertenbacht, die gedurende een jaar als civil-offi- cier een team van de World Health Organisation op Korea heeft geleid en Woensdag in Holland terugkeerde. „Het werk van de Uncack, The Nni- ted Nations Civil Assistence Com mand, een onderdeel van het achtste leger, waartoe ik behoorde", aldus kol. Gertenbacht, „is onverdeeld in elf teams. Ik was verbonden aan het team dat de laatste zes maanden de zorgen voor Seoel had. Er wordt in Korea hard gewerkt met zogenaamde basic medical units, pakketten, die geneesmiddelen, instrumenten etc. be vatten, voldoende om gedurende een maand 100.000 mensen te verzorgen. EEN ARTS OP 8000 MENSEN. In Nederland is er één op 1100 men sen. Dit grote tekort aan artsen is o.m. een gevolg van het feit, dat bij de eerste mensen is terecht gekomen, is nooit be kend geworden. In Seoel was de situatie nog be trekkelijk gunstig. Op de 600.000 in woners waren er 250 artsen. Maar minstens zo erg als het gebrek aan artsen is het gebrek aan ziekenhui zen (vrijwel allen vernield), aan vroedvrouwen, aan verpleegsters, kortom aan alles. Toch is men er in geslaagd de gehele bevolking van Zuid-Korea in te enten tegen pokken, typhus en cholera en iedereen is enige malen in de D.D.T. gezet, wat een dringende noodzaak is, want Korea is overstroomd door luizen. Heel erg is de verspreiding van tuber culose. Vjjf procent van de Koreaanse bevolking Ijjdt aan open T.B.C. De voedsel-situatie valt betrekke lijk mee. Hongeroedeem komt er be trekkelijk weinig voor. Het allergrootste probleem is de stormloop van de Noord-Koreanen, toen verzorging van de kinderen. Het ont- een groot deel van Zuid-Korea werd bezet, zeer veel artsen naar het Noor den werden gevoerd. Wat er van deze stellend groot aantal wezen, maakt dit probleem tot een wanhoop", aldus dr Gertenbacht. advr- ONS FEUILLETON. Vlammenwerper als middel tegen slippen. Een ingenieur in Lingen (W.-Duits- 'and) heeft een soort vlammenwerper ontworpen waarmede bij drieduizend graad hitte de bovenlaag van de bij automobilisten beruchte bazaltwegen ruw gemaakt kan worden. De wegen worden zo volkomen slipvrij gemaakt. Haar brief was koel. Ze nam hem zijn gebroken belofte kwalijk, schreef ze en ze wilde deze brief als afscheid beschouwen. Wel feliciteerde ze hem met zijn succes, maar dan zó, dat hij er geen enkele voldoening van had, omdat ze duidelijk liet uitkomen, dat hij haar geruild had voor de gouden ballon en de eer. Met zijn hoofd in zijn handen dacht hij over dat alles na. „Het moet ze ker zo", berustte hij, „Marianne was dus niet voor mij bestemd. De levens- wind waait haar en mij een andere richting uit." De brief legde hij bij het bundeltje andere brieven en hij pakte het in een velletje papier. Zo was dat deel van zijn leven en liefde afgesloten, meende hij en met een zucht opende hij toen de ander# brief. Terwijl hij las verwonderde hij zich over zijn keus: een ballon voor de liefde en eer voor geluk. „Een slechte ruil", zei hij stil en hij wenste dat het ongedaan gemaakt kon worden. Die avond besloot Karei Boven- kamp om zijn glorie nog te verhogen door talloze vaarten en ontelbare prij zen en dan heel dat bezit en al die eer bij Marianne te gaan rullen voor haar liefde. De ballonvaart, als doel begeerd, werd daardoor middel naar een hoger doel, het hervinden van het verspeelde geluk. Met die gedachten vulden zich zijn dagen en met groter bezetenheid en grimmige volharding zocht hij naar andere mogelijkheden om vaarten te maken. Naar allerlei jubilerende ver enigingen gingen zijn brieven en vriendelijk wees hij op de feestelijk heid van de ballonvaarten; op da be- GO VERBURG zuinig op de kas van de vereniging, omdat de Coöperatie alles met de re clame op de ballon zou dekken. Vol daan over dat resultaat en het dub bele maandsalaris dat er uiteindelijk van zou overblijven, reisde Karei naar huis. Als Marianne het mooie hiervan nu eens inzag.... dacht hij. De opstijging was als elke andere: langstelling bij de bezoekers en het grote reclame-effect van de opstij ging. Steeds meer moest hij het zich zelf toegeven, dat dit werk hem lief werd, omdat hij zijn doel nooit ver gat. Marianne.... Dl ANDER. Eindelijk dan had Karei weer eens geluk. Een grote landbouwersvereni ging wilde op haar jaarfeest de leden het genot van een ballonopstijging gunnen, óf mijnheer Bovenkamp dan maar even wfid# komen om de voor waarden te bespreken. Voor het eerst voerde Karei die bespreking alleen, sonder hulp van notaris Wiekheuvel. De boeren waren gewillig en niet Karei maakte zijn vriendelijk bab beltje door de microfoon. De talloze vragen van de boeren beantwoordde hij en hij verzon een wedstrijd, waar bij de boeren moesten raden waar hij met deze wind zou neerkomen. Het bestuur was meer dan tevreden. Ze kregen meer dan ze hadden durven hopen en de feestvierders waren uit gelaten. Karei maakte de tocht alleen. Hij had dat niet anders gewild, omdat hij dan vrij zou zijn om te dalen waar hij wilde, wanneer Marianne tooh nog komen zou op zijn uitnodiging. ;eloofde hij daar niet aan, hoe- "J niet ver van haar dorp af er. Koogstens vijftig km. Toen hij wegzweefde, hartelijk na geroepen door de boeren, wuifde hij voor het eerst ook zelf spontaan te rug. Hij begon van deze mensen te houden, om hun vriendelijkheid. Terwijl hij hoog gestegen, door de stilte voer, was in hem de bereidheid om zo voort te gaan naar waar hij door de wind maar heen gedreven zou worden. Eenzelfde gevoel was dat, als hij gehad had op het weiland, toen notaris Wiekheuvel hem op de wolken gewezen had en er de wijsheid aan had toegevoegd: „Neem de wolken als voorbeeld...." Karei gooide een beetje ballast uit, zodat hij op dezelfde hoogte kwam als de wolken, die in grote kudden voortzeilden, met gelijke snelheid en dezelfde verheven rust als hun gast Eigenlijk had hij er dadelijk al weer spijt van, dat hij zo hoog gegaan was, want een paar wolkenflarden zweef den ais een gordijn tussen hem en de aarde. Omdat hij vergeten had naar een grijze auto te zoeken was dat erg. Voorzichtig ventileerde hij, maar de ballon scheen het zich niet aan te trekken of de wolken hielden hem vast, want hjj daalde niet. Hij liet meer gas ontsnappen, net zolang tot de ballon zich plotseling losmaakte van zijn wolken-vrienden en snel om laag sohoot, de aarde tegemoet. (Wordt vervolgd.) Angst dat de vrede verloren zal gaan, angst voor het welzijn van het eigen land als de oorlog er eenmaal zal zijn, angst voor het verloren gaan van be zittingen, koloniën en invloedssferen, die op dit ogenblik van beide landen nog imperia maken. Over de problemen in het Verre en in 't Nabije Oosten zullen we ditmaal kort zijn. Over de Franse moeilijk heden in Marokko en de Engelse in Perzië en Egypte hebben we al her haaldelijk geschreven, 't Kan in vier woorden worden samengevat: bewust wording der Arabische landen. Het daarmee gepaard gaande fanatisme bedreigt de wereldvrede en het be dreigt ook Engeland en Frankrijk af zonderlijk. Dat deze beide landen sa men op dit punt één lijn willen trek ken spreekt welhaast vanzelf: de nood drijft hen tot elkaar! T N EUROPA ligt het anders. In het communiqué wordt zo ongeveer dit onthuld: Groot-Britannië heeft Frankrijk toegezegd, dat het zich zo veel als slechts mogelijk is zal laten betrekken bij de instelling van het voorgestelde Europese leger. De Britse strijdkrachten, die onder opperbevel staan van generaal Eisenhower, zul len voor oefening en bevoorrading zo nauw mogelijk samenwerken met het Europese leger, wanneer dit tot stand zal zijn gekomen. Dit alles lijkt uitermate vaag en zelfs teleurstellend voor ieder, die hoopte, dat Churchill zijn land met inzet" van alles achter Europa's een wording en achter een Europees leger zou plaatsen. Is er dan toch voldoening te Parijs en Londen? Ja, en dat is be grijpelijk, men weet dat angst aan dit alles ten grondslag ligt en dat deze be sprekingen die angst hebben vermin derd. Frankrijk koestert, ondanks alles, nog angst voor Duitsland, voor een herleving van het Duitse militairisme en een hernieuwde dreiging van zijn erfvijand. Daarom is het met dit plan- Pleven voor een Europees leger gekomen. Dan zullen er wel Duitse soldaten zijn, maar ze zullen deel zijn van het geheel en niet door Duitse generaals tegen andere Europese lan den gebruikt kunnen worden. Dit plan-Pleven moet verwerkelijkt wor den maar de Franse volksverte genwoordiging voelt er weinig voor als Engeland niet mee wil doen. Want niet ten onrechte redeneert men aldus: hoe groter het leger, hoe kleiner de Duitse invloed. Aanvankelijk leek het er op, dat Engeland zich geheel en al van dit leger zou distanciëren en daar om is men in Parijs nu blij, dat de Britten in ieder geval als een soort derde macht willen fungeren: naast het Amerikaanse en het Europese le ger zal er een leger van het Britse Gemeenebest zijn. „Zoveel als slechts mogelijk is" zal het Britse leger zich gedragen als een onderdeel van het Europese. Dat vermindert het Duitse gevaar en maakt de Franse volks vertegenwoordiging misschien iets be reidwilliger om het plan van haar premier te slikken. WAAROM deze vaagheid van Engeland? Waarom deze mysterieuze zinsnede: „Zoveel als slechts mogelijk is"? Hoeveel is mo gelijk? Ook hier weer is de angst het motief. Men is bang dat een oorlog toch niet te vermijden is en in dat geval wil men zelf zeggenschap heb ben over de eigen soldaten om zich zo nodig in het eigen eilandenrijk te kunnen opsluiten met het Kanaal als natuurlijke barrière. Dat is wat er achter die ongemakkelijke Britse houding schuilt. Immers, zou men zo veel vertrouwen in het Europese leger hebben, dat men gelooft dat alleen al de aanwezigheid daarvan voldoende is om de Russen van agressie te weer houden, dan zou niets de Engelsen in de weg staan rechtstreeks aan een Europees leger deel te nemen en zijn troepen onder bevel te stellen van een Europees „Ministerie van Defensie". Maar Churchill is daar niet zeker van. Hij cijfert de mogelijkheid van een oorlog niet weg. En dan wil hij zelf baas zijn over zijn eigen mensen. Het is eigenlijk hinken op twee gedachten, een meedoen, maar altijd met een slag om de arm. En dat juicht iedere Brit toe. Eén ding mag men verder hopen na deze besprekingen: dat het tot nu to® gebruikte excuus, dat Engeland deel uitmaakt van de Britse Common wealth of Nations en zich daarom enigzins moet distancieren van Europa, voor goed uit de wereld is geholpen. Engeland is niet meer de wereldmacht van vroeger en het kan evenmin al leen staan als Frankrijk b.v., dat toch ook het leidende land is van een im perium. Het is voor een Brit moeilijk dat te slikken en daarom hoorde h« dat excuus van een Gemen^jest zo graag. Angst noodzaakt hem nu die gedachte steeds meer los te laten: de beste verdediging van Engeland begint immers bij de grens van Rusland! En hoe sterker die verdediging is, hoe sterker de strijdkrachten in Westelijk Europa dus zijn, des te beter is dat voor Engeland. 5TRAKS wordt het Kerstnacht, feest in een bange wereld. Tweedui zend jaar geleden is in een even bange wereld het Licht verschenen, hebben Engelen gezongen van vredè op aarde. Ogenschijnlijk heeft die gebeurtenis in Bethlehem niets aan de wereldsitu atie veranderd: de angst is gebleven, de Joden zijn in opstand gekomen tegen de Romeinse onderdrukker, Jeruzalem is verwoest. Daarna is ook het Romeinse imperium ondergegaan, zijn nieuwe machten gekomen, heb ben geheerst en zijn weer verdwenen. En de oorlogen hebben gewoed en de mensheid heeft daarvoor gevreesd. Moeite en verdriet zijn in alle dagen der wereld des mensen deel geweest en de staatkundige verhoudingen heb ben veel tot dat verdriet bijgedragen. Ogenschijnlijk is er niets veranderd maar in wezen is alles veranderd. Dat Kind in de kribbe is het bewijs van Gods liefde en trouw jegens Zijn schepsel en door dat bewijs toont Hij ons, dat angst nutteloos is. God is het, die de wereld bestuurt; aan Hem mogen we ons toevertrouwen. Wat zij ge dan vreesachtig, gij klein- gelovige? Zing maar, zing het uit op het Kerstfeest: God heeft in den mens behagen en zalig die naar vrede vra gen. Jezus geeft die vrede, als ge Zijn stem maar hoortt

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3