s Ir E .V. C. ZET AAN TOT SABOTAGE Elf dagen verlof! Als een schoolklas ging de Tweede Kamer met vacantie Kusiand kreeg meer dan ooit de wind van voren Internationaal Ruhrorgaan gaat verdwijnen De Commissaris der Koningin opende drie industriehallen te Goes f V redesverdrag met Italië Aanvaring bij Ostende De kosten bedroegen slechts vier ton bijeen te Middelburg \Z% Ltv n s n a n PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Dr Drees onthuk in Tweede Kamer Instructies tot vorming van kader, „dat de touwtjes in handen kan nemen"» Politiek en vrouweneer» Om de kolenschaarste KI M 3 td w co H K w Sd 2! O =-i tra td JD 83 03 03 3 *-i 3 ES- S'ö* i ro 8- f3 8 rt> Dj 5" S-» rs. o 3 w< 5 R I CD J i-i 03 ft) 1 <T> 2 i3 03 03 r. 3 cm O PJ ca M O (0 O H N Pl PI G 3 ca PI PI PI z a H3 w co 5' a j? 03 CQ 8 H N PI Pl G ca pi pi pi z o Uïïgave: Stichting „2eeuwscH Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- 'zen: Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2083 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord ZATERDAG 22 DEC. 1951 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes. Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terueuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kvvekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Zondag: Zon op 8.49 u., onder 16.29 u.; Maan op 2.33 u., onder 12.47 u. Hoogwater op Zondag 23 Dec.: Vlissingen: 8.37 u. 1.31 m., 21.22 u. 1.52 m.; Terneuzen: 9.01 u. 1.51 m., 21.45 u. 1.73 m.; Wemel- dinge: 10.03 u. 1.22 m„ 22.43 u. 1.49 m.; Zierikzee: 9.41 u. 1.03 m., 22.28 u. 1.30 m. uil „De eenheidsvakcentrale wordt gebruikt voor het verkrijgen van belangrijke gegevens uit de industrie, ook van andere aard dan voor een normale vakbeweging nodig zouden zijn. Bij instructies in be sloten vergaderingen is aan bepaalde groepen van werkers opdracht gegeven om te zorgen voor de mogelijkheid te zijner tijd technische storingen in het leven te roepen, waardoor de bedrijven enkele da gen kunnen worden stilgelegd, zonder dat de oorzaken der storin gen onmiddellijk zouden kunnen worden gevonden." Deze onthulling over de ware aard van de É.V.C. deed gistermiddag mi nister-president Drees in de Tweede Kamer op vragen van de heer Burger (P.v.d.A.) over het verbod van ambte naren om lid te zjjn van de C.P.N. en haar mantelorganisaties. Minister Drees vertelde er nog bjj, dat b\j een dergelijke instructie als hierboven genoemd, ook werd ver klaard, „dat zoveel mogelijk getracht moest worden op bepaalde punten een betrouwbaar ambtenarenkader ge plaatst te krijgen" (betrouwbaar In andere zin dan de regering dat woord verstaat), „dat bereid is de touwtjes in handen te nemen als er wat gebeurt". De heer Burger vroeg of de minister- Illllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll T N EEN I is DER ZEEUWSE STEDEN is het gebeurd, dat een niet onver maarde Zeeuw in debat trad met wijlen prof. mr P. A. Diepenhorst. Het was in de tijd dat de wet op het vrouwenkiesrecht in behandeling kwam en daarover hield de professor zijn rede, Toen de debaterr het woord kreeg, merkte hij dit op: „Nu zullen onze vrouwen ter stembus gaan; ik voor zie dat de tijd niet ver meer is, dat zij ook het passief kiesrecht zullen gaan gebruiken en dat onze vrouwen haar intrede zullen gaan doen in sta ten en raden. Dat is toch niet recht. De vrouw heeft toch een andere taak, een taak als moeder en als huis vrouw!" Professor Diepenhorst glim lachte fijntjes toen hij aan het beant woorden van deze vraag begon. „Van middag ben ik met de trein door dit rijke Zeeuwse land gereden", zo zei hij, „en ik heb genoten van de aanblik van mannen, werkzaam op het land en zorgend voor het voedsel, dat God- ons schenkt. Maar ik zag niet alleen mannen op het land, er waren ook vrouwen, die haar aandeel leverden in deze drukke oogsttijd. Hoe is dat te rijmen met uw redenering, dat de vrouw als moeder in haar huishouden hoort?" Hierop is de debater het ant woord schuldig gebleven. Door ie mand van het platteland, waar het samenwerken tussen man en vrouw in het bedrijf immers iets heel ge woons is, is hierop ook geen antwoord te geven. Want of het een öf het ander: of men huldigt het beginsel dat de vrouw enkel en alleen maar gerechtigd is zich op huishoudelijk of in ieder geval specifiek vrouwelijk terrein te bewegen, öf als men er kent dat de vrouw naast de man staat (zij het ook, dat haar geaard heid een andere is dan die van de man) dan kent men haar ook het recht toe zich op allerlei terrein te bewe gen, voor zover dat niet met haar an dere geaardheid in strijd komt. F) E VRAAG over het passieve vrou- wenkiesrecht is nu weer actueel, nu er in de A.R.-partij overwogen wordt ook vrouwen voor het lidmaatschap van raden en staten candidaat te stellen en nu van andere zijde daartegen opposi tie groeit. Een kras staaltje van die op positie ontvingen we in de vorm van een ons toegezonden rede, uitgesproken door de heer J. C. Jongeneel, gemeente secretaris van Kockengen, voor de plaatselijke kiesvereniging. Na een in leiding waarin hij er op wees, dat de satan vooral wil trachten de mensen van Christelijke huize op het verkeerde spoor te brengen, poneerde hij een 12- tal punten over het passieve vrouwen kiesrecht. Zo wordt in punt 10 gecon stateerd, dat dit kiesrecht in de partij op sterk verzet stuit „om des beginsels wil en in het belang van de ongerepte eer en fierheid van de vrouw" .terwijl in punt 11 gezegd wordt, „dat dit tot versplintering en scheuring zal leiden en dat in een tijd, dat eenheid meer dan ooit geboden is!" Dit gaat ons toch wel wat te ver. Nog nooit hebben wij ge hoord, dat men in een gemeenteraad of in de Tweede Kamer een aanslag heeft gedaan op de ongerepte ser van een der vrouwelijke afgevaardigden. Dat zou ongetwijfeld een politiezaak geworden zijn! En waarom de fierheid van een vrouw die in de politiek is gegaan, meer te lijden zal hebben, dan die van welke andere vrouw dan ook, ontgaat ons ten enenmale! En punt 11 bevalt ons nog minder. Dat is weer de „Ik ga naar een ander -mentaliteit, waarover we giste ren ook schreven. Er kunnen zich in derdaad in het leven ogenblikken voor doen, dat scheiding van hen, die men ais broeders beschouwt, noodzakelijk is. Maar toch niet, dan nadat alles gepro beerd is om die scheiding te voorkomen. Daaraan moeten vele samensprekingen vooraf zijn gegaan en die moeten dan zeker niet begonnen worden met drei gementen, ais nu door de heer Jonge- neel geuit! OL1TIEK is een vak. Wie op het ogenblik de functie van Kamerlid 01 zelfs maar van gemeenteraadslid moet vervullen, die dient ten eerste over een zeer behoorlijke dosis kennis van dergelijke zaken te beschikken en m de tweede plaats veel vrije tijd te nebben. /bus vrouw zijn is ook een vak en een uitermate moeilijk vak bovendien, dat de gehele persoon en een groot deel van haar tijd opeist. Maar vrije tijd is nood zakelijk en de huisvader die het goed Jet zijn vrouw meent, zal al zijn best doen haar de nodige ontspanning te be zorgen. De ene vrouw zal dat zoeken in het afleggen en ontvangen van visi tes, een tweede zal zich geven aan het zendingswerk en een derde voelt zich Aangetrokken tot politieke vraagstuk ken en dat is zeker niet de slechtste! Hoe meer vrouwen de vergaderingen der plaatselijke kiesverenigingen bezoe ken, hoe beter het ons lijkt, want bij et uitbrengen van haar stem te va- °P het kompas van haar man, lijkt us onjuist: de vrouw heeft in deze zelf Naar een herziening van: Engeland heeft Italië doen weten, dat het bereid Is de militaire en politieke clausules van het Italiaanse vredesver drag te herzien. Behalve Engeland, de V.S. en Neder land hebben ook Frankrijk, België, Griekenland, Nationalistisch China en Nieuw-Zeeland de Italiaanse regering bericht, dat zij accoord gaan met een herziening van het vredesverdrag. Italië had in een nota verzocht om een herziening van de preambule van t verdrag en van opheffing van de clau sules, welke beperkingen inhouden van de Italiaanse strijdkrachten en verdedi gingsinstallaties. Aan deze nota is nu tegemoet gekomen. Een algemene herziening van het ver drag wordt verhinderd door de weige ring van de Sowjet-Unie en andere Oosteuropese landen hierin toe te stem men, tenzij Italië uit het Atlantisch Pact treedt. Het antwoord van de Nederlandse regering aan Italië zal aan het Neder landse Parlement ter goedkeuring wor den voorgelegd. president niet van mening was, dat de maatregelen tot verbod aan ambtena ren om lid vn de C.P.N. te zijn en van enkele harer mantelorganisaties de principiële grondslagen van ons demo cratisch staatsbestel raken en zo ja, of dan het Nederlandse volk niet wat na-, dere informaties gegeven dienen te wor den. Tenslotte vroeg hij of miniser- president Drees bij het bevestigen van de tweede vraag bereid was om de ge troffen maatregelen nader toe te lich ten. MOREEL RECHT. En dat deed, zo zei minister-president Drees, de regering ook gaarne En wel omdat zij de democratie mo reel gerechtigd acht ter bescherming van het algemeen belang en in het bij zonder van de menselijke vrijheden, be perkingen op te leggen aan hen, van wie duidelijk is gebleken, dat zij, ais zij aan het bewind kwamen ,de rechten en vrfjheden van andersdenkenden zou den vernietigen. Dat voorzichtigheid daarbij geboden is, daar is de regering wel degelijk van overtuigd, zo zei mi nister-president Drees. De grondslag voor de genomen maat regelen ligt, zo zei de minister-presi dent, in art. 97 b van 't algemeen Rijks ambtenarenreglement volgens hetwelk een ambtenaar eervol ontslag kan wor den verleend, indien naar het oordeel van het gezag, dat tot het verlenen van dat ontslag bevoegd is, uit zijn gedra gingen blijkt, dat geen voldoende waar borg aanwezig is dat hij zijn plicht als ambtenaar onder alle omstandigheden getrouw zal volbrengen. Een duidelijke riciitlijn kan heilzaam zijn voor ambtenaren die er daardoor van kunnen weerhouden worden om een noodlottige weg op te gaan. Overigens worden ambtenaren niet betrouw Daar door als lid te bedanken. Ze zullen ech ter in hun activiteit belemmerd zijn. Aanvankelijk heeft de regering de bezwaren sterker laten wegen dan de hiervoor genoemde motieven voor het vaststellen van een lijst van verboden verenigingen. Langer wachten was ech ter onmogelijk. Ze heeft zich beperkt tot het op de ijjst brengen van verenigingen waarvan, al camoufleren zij ten dele hun karak ter onder een zeer algemene naam, vast staat dat ze streven naar een totalitair staatsbestel daarbij toepassing van vrijwel alle daartoe dienstige middelen geoorloofd achten en dat ze de inter nationale consignes van het Sowjet-blok volgen. De minister die vervolgend vertelde wat de E.V.C. eigenlijk is, sprak als zijn overtuigng uit dat de regering heeft gehandeld in de geest van de meerderheid van volksvertegenwoordi ging en het volk door deze maatregelen te nemen. Uitgangsverbod in Ismailia Niemand zal zich tussen zonsonder gang en zonsopgang in Ismailia langs het zoetwaterkanaal mogen bevinden of zich mogen ophouden in het gebied ten Zuiden van Ismailia tussen het kanaal en het Timsah-meer. Het uitgangsverbod is een gevolg van een incident bij de waterinstailaties van Suez, waar Donderdagavond soldaten van de genie een aantal Egyptenaren betrapten, die bezig waren een pijplei ding op te graven. Bij een daarop vol gende schietpartij werden vijf Egypte naren gedood en drie gevangen geno men. Het 7.176 ton metende Amerikaanse schip „Edison Mariner" is voor de Bel gische kust tussen Zeebrugge en Osten de in aanvaring gekomen met het En gelse s.s. „Kittiwake", groot 2016 ton. Twee personen werden gewond, terwijl een man werd ingesloten. De sleepboot „Ganges" van L. Smit <30. uit Rotterdam en het technisch vaartuig „Bruinvis van van Tak's ber gingsmaatschappij uit Rotterdam ver trokken uit Vlissingen ter assistentie. Men hoopt de opvarende van het Ame rikaanse schip die ingesloten werd, uit zijn benarde positie te bevrijden. Over de oorzaak der aanvaring is nog niets bekend. Vijftien opvarenden van het Ameri kaanse schip z(jn aan boord genomen van een Belgische loodsboot. De „Kittiwake" is met een zwaar be schadigde voorplecht naar Vlissingen ge varen. De „Piet Hein" naar de Koreaanse wateren Hr Ms Torpedobootjager „Piet Hein' zal 18 Januari a.s. uit Den Helder naar de Koreaanse wateren vertrekken ter aflossing van Hr Mr Torpedobootjager „Van Galen". De „Piet Hein" siaat on der bevel van kapitein luitenant ter zee A, H. W. von Freitgag Drabbe. MELK IN EEN GLAASJE WATER (Van onze parlementaire redacteur). Als een schoolklas Is de Tweede Kamer gisteren met vacantie gegaan. Van begin tot het eind was de stemming zeer rumoerig. Toen de heer Beerninck wel wat al te lang naar de zin van de vacantielustige kamerleden sprak, was er een collega die in zijn glaasje water een kannetje melk goot. Kortom, er heerste een blijde stemming. Misschien nog wel het meest bij voorzitter Korten- horst, die er met vreugde van gewaagde, dat voor het eerst sinds 1946 de be grotingen voor het Kerstreces In de Kamer zijn afgehandeld. De voorzitter cijferde voor, dat de ministers tegenwoordig meer tjjd nodig hebben voor liun redevoeringen dan in andere jaren. Zij namen in deze begrotingsweken 1/3 van de totale spreektijd in beslag. De absentie van de Kamerleden valt best mee, zo zei dr Kortenhorst. Het aanwezigheidspercentage bedraagt rond 80 W YS JIN SKY'S PROPAGANDABALLON IS DOORGEPRIKT De politieke commissie der V.N. heeft gisteren de Sowjetrussisclie klacht t.a.v. de Amerikaanse wet op de wederzijdse beveiliging verworpen. Met 39 tegen 8 stemmen bij II onthoudingen zijn de Russische beschuldigingen dat de V.S. in de cominforin-ianden vijfde colonnes organiseren, van de hand gewezen. haar verantwoordelijkheid. Of het juist is dat zij in het bestuur slat 6en kiesvereniging of in raden of laten zitting neemt is een tweede. Men De volgende leiders van delegaties gaven in de middagzitting van de poli tieke commissie der Verenigde Naties hun mening over de Russische beschul diging, als zouden de V.S. een „vijfde colonne" in de communistische landen organiseren, te kennen. Fernadad van Langenhove (België) „De Russische propagandaballon i: doorgeprikt. De uitvoerige verklaring van de Amerikaanse vertegenwoordiger Mansfield heeft de Belgische delegatie ten volle bevredigd". M.Melas (Griekenland): „De onaf hankelijkheid en eenheid van mijn land zijn sinds jaren door communistische agressie in gevaar gebracht. Grieken land dankt zijn huidige onafhankelijk heid niet alleen aan zichzelf, het heeft die mede bereikt door de edelmoedige Amerikaanse en Britse hulp". Leo Mates Joego-Slaviëj„De Sow jet-Unie voert over de gehele linie een haatcampagne. Dit maakt dat Rusland een zeer ongeschikte partij is om der gelijke beschuldigingen jegens de V.S. in te brengen". NOG GEEN OVEREENSTEM MING TUSSEN INDIA EN PAKISTAN De vertegenwoordiger van de V.N. voor Kasjmir, dr Graham, heeft gisteren bekend gemaakt, dat India en Pakistan geen overeenstemming hebben bereikt over een plan om Kasjmir te demilita riseren. Deze demilitarisatie was bedoeld om de weg voor een onder toezicht van de V.N. te houden volksstemming over de toekomst van Kasjmir te effenen. kan hiertegen onzes inziens geen prin cipiële bezwaren aanvoeren men kan slechts strijden over de vraag of poli tiek past bij de geaardheid van de vrouw. En daarover hebben moderne psychologen een heel andere mening dan onze vaderen en zij kunnen met uit nemende bewijzen komen ook! Ons lijkt het onjuist een vrouw, die een gezin heeft, dat haar zorgen nodig heeft, in een politieke functie te be noemen, zelfs als zij die ambieert en daarvoor ook de capaciteiten heeft. Haar eerste taak is dan het gezin en de aantasting van het gezin is een aan tasten van de kern van onze samenle ving. Voor dergelijke vrouwei. zelf moet het 'n gewetenskwestie zijn - wij geloven dat anderen hier slechts met schroom moeten naderen, daar zij anders de kans lopen zelf de vrouweneer, de eer van de vrouw als schepsel naast de man, aan te tasten! „De staten-leden van het Atlantische Verdrag hebben gepoogd elkander te overtreffen b(j het belasteren van en uiting geven aan hun haat jegens de Sowjet-Unie", was het antwoord van VVysjinsky. „De Amerikaanse wet op de weder zijdse beveiliging is een nieuwe stap in de richting van een derde wereldoorlog. Deze wet heeft ten doel leden van be volkingsgroepen uit de Sowjet-Unie en de volksdemocratische staten aan te werven en in militaire eenheden te or ganiseren, die tot opdracht krijgen te proberen de regeringen dezer landen om ver te werpen. De V.S. hebben per val scherm personen boven gebied der com munistische staten uitgeworpen, met het doel de afgeworpenen misdaden te gen de regeringen dezer landen te doen plegen". Het debat over Onderwijs leverde twee aangenomen moties op en wel van de heer Peters (k.v.p.), die zijn oor spronkelijke voorstellen ingrijpend had moeten wijzigen. In de eerste werd als het oordeel van de Kamer uitgesproken, dat „het ter hand nemen ener wettelijke regeling van het geheel der schoolgeld heffingen, waarin het beginsel van ge zinsreductie tot uitdrukking komt, wen selijk is". Z.h.s. gingen beide voorstel len er door. De motie van Sleen (arb.), om uit te spreken dat het onderwijs in beginsel kosteloos moet zijn werd ver worpen met 2757 stemmen. Slechts de P.v.d.A. en de C.P.N. stemden voor. Het verwijt van verschillende Kamer leden dat de regering te handig is ge weest in het televisiebeleid, ontkende mr Cals ten stelligste. De heer v. Sleen had opgemerkt, dat als men A (van aanvangen) zegt ook B van betalen) moet zeggen, waarop de staatssecre taris snedig antwoordde dat hij dan C (van controleren) ook moest zeggen. Het ontwerp inzake de regeling van kijkbijdrage is de Ministerraad gepas seerd en kan dus vrij spoedig tegemoet gezien worden. Waarom zit de I.K.O.R. wel in de Televisieraad en kerkgenoot schappen, die daar geen deel van ma ken doch veel ouder zijn, niet? In dit verwijt zit wel iets, zo zei de staats secretaris. Een oplossing had hij bij de hand. De betrokken kerkgenootschap pen zullen afzonderlijk advies kunnen uitbrengen. Op 29 Januari komt de Tweede Kamer weer bijeen. Popelend van ongeduld, maar nog in rechte rotten opgesteld, staan deze sol daten te wachten op het commando „Ingerukt mars", dat het begin bete kent van elf dagen verlof. Dan wordt snel de bagage gepakt en de troep mar cheert af, nagekeken door de enkelen, die moeten blijven om de wachtjes te kloppen tijdens de kerstdagen en de jarenwisseling. Maar het is de gewoon te, dat deze eenzame posters de ge miste verlofdagen vergoed krijgen en ook zij „profiteren" van de kolen- schaarste, die onze jongens elf dagen verlof bezorgde. Briefkaarten niet meer gratis voor militairen De directeur-generaal der P.T.T. deelt mede, dat met ingang van 1 Januari 1952 de aan in werkelijke dienst zijnde Nederlandse militairen verleende port vrijdom voor de verzending van brief kaarten in het binnenlands verkeer wordt ingetrokken en dat wordt inge trokken de portvrijdom, verleend aan militairen hier te lande voor de verzen ding van sommige stukken naar Indo nesië. Vrijdom van post voor en van mili tairen in Korea blijft bestaan. Begin 1951 heeft het Nederlands kan-=' kerinstituut een actie tot het inzamelen door de schooljeugd van oud papier en lompen ingezet, die in October j.l. is afgesloten. De totale opbrengst van de ze landelijk actie bedraagt niet minder dan 58.659,96. De Westduitse regering heeft de in houd gepubliceerd van de overeenkom sten betreffende de opheffing van het geallieerde toezicht op de Westduitse industrie en de ontbinding van bet in ternationale Ruhrorgaan bjj de inwer kingtreding van bet planSchuman. Beide overeenkomsten werden door de Westduitse regering als voorwaarden beschouwd voor de totstandkoming van een werkelijke gelijkgerechtigheid van Westduitsland in de toekomstige staal- en kolenpool van het planSchuman. Er is overeengekomen, dat het inter nationale Ruhrorgaan zijn werkzaam heden zal staken, zodra het Hoge Ge zagsorgaan van het planSchuman zijn functies heeft overgenomen. Voorts is bepaald, dat de geallieerden geen bevoegdheid meer zullen hebben om contingenten voor de Duitse kolen- uitvoer voor te schrijven. Ook de be voegdheden der geallieerden met be trekking tot investeringen zullen bij het inwerkingtreden bij de kolen- en staal- unie komen te vervallen, daar de inves teringsproblemen voortaan tot de be voegdheden van het Hoge Gezagsorgaan van het planMarshall zullen behoren. De geallieerde contróleorganen in de Duitse ijzer- en staalindustrie en In de kolenindustrie -zullen worden opgegeven. De geallieerde Hoge Commissie blijft echter wel de bevoegdheid houden om de voorgenomen decentralisatie van de Westduitse zware industrie te voltooien. Tot het inwerkingtreden van een vre desverdrag blijft het Westduitsland ver boden oorlogsmateriaal van welke aard ook te produceren. Onder dit verbod vallen o.m. oorlogsschepen, vliegtuigen, bepaalde machinewerktuigen, spring stoffen en magnesium. In tegenwoordigheid van vooraanstaande figuren uit het Zeeuwse bedrijfs leven en de handel, zjjn gisterenmiddag te Goes officieel de drie industriehallen overgedragen en door de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casem- broot, geopend. Met deze overdracht heeft Goes de eerste mijlpaal bereikt op weg naar industrialisatie. Wel zeer terecht heeft Minister Van den Brink bij zjjn recent bezoek aan Goes zijn bewondering uitgesproken over de voortvarendheid, waarmede het gemeentebestuur dit probleem heeft aangepakt. De bouw van de drie hallen, twee van 15 bij 54 meter en één van 25 bij 55 meter, kost n.l. nog geen 400.000 en dat is uitzonderlijk goedkoop. De directeur van gemeentewerken, de heer J. Oranje en zijn staf hebben hier wel een grote prestatie geleverd, zei de burgemeester van Goes, mr W. C. ten Kate, toen hij in de feestelijk met bloe men en planten versierde hal, die door SpaarstroomTuscha is betrokken, een openingswoord sprak. Hij noemde deze bouw „een novum" in Zeeland en dank te de adviseur van het Ministerie van Economische Zaken, de heer van Os, het College van G.S., de directeur hoofd ingenieur van de Volkshuisvesting in Zeeland, ir M. D. A. Glerum, de direc teur van het E.T.I., drs D. Verburg, de directeur van de P.Z.E.M., ir Michielsen en de aannemers voor de medewerking alsmede de directies van N.V. Tuscha, fa. Merison en fa. Schipper, die ieder een hal hebben gehuurd. Jhr DE CASEMBROOT. Jhr mr A. F. C. de Casembroot was vol lof voor de vooruitziende blik van het gemeentebestuur, dat ondanks krappe middelen toch kans zag de bouw te realiseren. Hij prees de zakenlieden, die deze hallen hebben gehuurd en zei ervan overtuigd te zijn dat hun bedrij ven sociaal-economisch voor Goes van belang zijn. Vervolgens sprak ir M. D, A. Glerum, die vooral zijn bewondering uitte voor hetgeen de heer Oranje heeft gepres teerd. Na hem spraken drs D. Verburg, ir Michielsen, de heer C. J. Buurman, en de Inspecteur van de Economische afd. der N.S. in het district Breda, de heer Hagens. De laatste vertelde dat binnen niet al te lange tijd een spoor wegaansluiting met het industrieterrein tot stand zal komen. Namens de huurders sprak de heer Merison een woord van dank. Als blij kend bewijs van waardering overhan digde hij de heer Oranje een fraai aqu arel. Namens de aannemers en onder aannemers sprak de heer A. de Bruijne zijn tevredenheid uit over hetgeen werd Dereikt. Na een dankwoord van burgemeester W. C. ten Kate gaf de heer Oranje een interessant beeld van de voorgeschiede nis en de vele moeilijkheden, welke de bouw van de hallen met zich mede heeft gebracht. Hij wees er op, dat vestiging op het industrieterrein valt te herleiden tot saneringsmogelijkheden voor de bin nenstad. De veie lof, die hem werd toe gezwaaid was voor hem aanleiding om erop te wijzen, dat men deze bouw moet zien als een plicht die op ons rust naar de ons van God gegeven opdracht. Nadat enkele verversingen waren ge bruikt, werden de hallen bezichtigd (die van de fa. Schipper en de de fa. Meri son komen half Januari volkomen ge reed), waarna men nog enige tijd ge zellig bijeen bleef. Gistermiddag heeft ir C. W. C. van Beskom, rykslandbouwconsulent voor Zeeland en Noordbrabant in de leden vergadering van de C.B.T.B. te Middel burg gesproken over: „Een verantwoord bouwplan". Van een verantwoord bouwplan, zo bracht de referent naar voren, moeten een verantwoorde vruchtwisseling, een juiste arbeidsbezetting en reëele markt prijzen als drie onmisbare grondpeilers oeschouwd worden. Het is niet juist te zaaien en te poten alleen met het oog op de marktprijzen. De vruchtwisseiing moet op de voorgrond staan. Immers, de mens moet gezien worden als eeii verstoorder van het evenwicht in de natuur. De natuur wil dit evenwicht weer herstellen en wreekt zich met te genkrachten, die ziekten en parasieten in het leven brengen. Aan de hand van enkele grafieken pleitte ir van Beekom voor een juiste verdeling van de arbeidsbezetting. l'en aanzien van de marktprijzen merkte hij op, dat het zeer aan te be velen is om terug te gaan naar het vrije bedrijf, waarbij in grote lijnen moet vastgehouden worden aan de vrucht- wisseling. Bij het bouwplan verdient het zeker aanbeveling om scheiding te maken tussen vaste kosten en variaoele kosten. De spreker van deze middag, liet tot slot niet na nog eens te wjjzen op een goede bemesting. OCHTENDVERGADERING. Tijdens de ochtendvergadering werd de begroting 1952 goedgekeurd. Hier voor had de voorzitter, de heer C. de Putter uit Axel, in zijn rede de D.U.W.- werken becritiseerd en gewezen op het gevaar, dat bestaat in het vrijgeven van landbouwgronden. Ook deelde men tij dens deze ochtendvergadering nog mee, dat er aandacht besteed zou worden aan het hoger tuinbouwonderwijs, want er moet nog veel gedaan worden aan de opleiding van de groenten- en fruit telers. ivien stelde nog vragen aangaan de de gerstlevering, tarweprijzen en het landbouwherstel. De wachtgeld- en werkloosheidsverzekering werd onrecht vaardig geacht, omdat zij, die vast per soneel in dienst hebben, ook premies moeten betalen. Ds J. van Winterswijk te Grijpskerke sprak in de middagvergadering het slot woord uit. DE BILT ZEGT Plaatselijk opklaringen. Aanvankelijk hier en daar nog nevel of mist, later plaatselijk opklaringen. Matige en in het Noorden van het land vrij krachtige wind uit Zuidelijke rich tingen. Weinig verandering in tempe ratuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1