de shag! ORCAM de pittige zware shag I Denkbeelden over de „gewenste" ontwik keling in de komende jaren* Uitbreiding woningbouw bouwplan-Oost KALODERMA Dienst Noord-West aanmerkelijk versneld* VAART DER STILTE Documentaire film over de oester teelt op 9 Januari te Yerseke* P. iv d. A. zoekt weg naar de vrijheid. Herverdeling nationaal vermogen terwille van sociale rechtvaardigheid* Toen alle kaarsjes brandden... begon ue zon te schijnen Krimpen van pijn DOUWE EGBERTS Nu ook bromfietsreparateurs en metselaars op A. B. S. -J) MET DE FEESTD ORANJEBOOM BIER! Ongeëvenaard in kwaliteit ONS FEUILLETON. J) Vrijdag 21 Dec. 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 De Partij van de Arbeid houdt vandaag en morgen te Amsterdam haar „Plancongres", waarop het door de plan-commissie opgestelde plan „de weg naar vrijheid" zal worden aangeboden. Het is een ruim 400 pagina's tellend boekwerk, dat bestaat uit vier delen, in 19 hoofdstukken is onderverdeeld en waaraan ruim twee jaren is ge werkt. De vier delen dragen de titels; 1) De maatschappelijke orde in socialistisch perspectief; 2) Productie en welvaart; 3) Mens en cultuur; 4) Internationale gemeenschap. Zowel de „benauwende ontwikkeling" op internationaal terrein als de nood zaak tot een verdergaande hervorming van de bestaande toestanden binnen onze grenzen, is voor de P.v.d.A. aan leiding geweest, om haar denkbeelden over de gewenste ontwikkeling in de komende jaren nader uit te werken, al dus lezen we in de inleiding. Het uitgangspunt' daarbij is gekozen in de ontwikkeling van een samenleving waarin de ontplooiing van de mens niet wordt belemmerd. Tegen deze achtergrond worden in het plan de volgende doelstellingen ont wikkeld: Bestaanszekerheid bij een behoorlek levenspeil en redelijke verdeling van het inkomen. Geen machtsuitoefening zonder ver antwoordingsplicht en geen grotere machtsconcentratie dan voor de vervul ling van de gestelde taken onmisbaar is. Gelyke kansen voor een ieder tot ont plooiing van de persoonlijkheid in de gemeenschap. Opbouw van een in de gemeenschap gewortelde cultuur. Opbonw van een geordende interna tionale gemet nschap De maatschappelijke orde. „Terwilie van de sociale rechtvaar digheid als van een doelmatig econo misch bestel'* wordt aangedrongen op een herverdeling van het nationaal ver mogen in die zin, dat de overheid in plaats van de enorme schuldenlast van thans over een eigen vermogen zal gaan beschikken, terwpl het vermogen in handen van particulieren meer gelijk zal zjjn verdeeld. Om dit te bereiken wordt een samen stel van maatregelen ontwikkeld: over heidsdeelneming in het bedrijfsleven ungez. mededeling, advert.; Toen alle kaarsjes van de kerstboom brandden werd, Mevrouw R. T. te W. door haar man en kinderen verrast met een groot pakket. Tot haar verrassing bestond de in houd uit het prachtige „Safira"- tafelbestek. „Het leek wel of de zon voor mij opging" vertelde zij, „zo schitterend is dit kostbare tafelgerei!' Een kostbaar geschenk? O neen! De kinderen hadden dit tafelgerei zonder enige kosten ontvangen voor de waar debonnen welke voorkomen op eik pak je koffie en thee van Niemeijer! Hierdoor kunt U dus dubbel genieten van de pittige Paarsmerk-Koffie, geu rige Gala-Thee en Princess- T h e e. De fijne smaak voldoet U vol komen en bovendien weet U dat U straks gratis het kostbare S a f i r a '- tafelbestek ontvangt. Vlekvrij door er. door! De geïllustreerde geschenkenlijst wordt U gratis toegezonden als U even een briefkaart schrijft aan N i e- meijer-Groningen. Dit adres is voldoende. en over de grenzen Nog steeds vindt men oorlogstuig in Overloon. Een landbouwer bezig met graven van een kuil haalde een pantser vuist op. Bij nader onderzoek waren er nog zes. Elders in het dorp bij het bouwen van een huis vond men een aantal granaten en mortieren. Aan de school voor reserve-officieren van de infanterie (S.R.O.I.) te Ermelo zijn 171 leerlingen bevorderd tot vaan drig. Alle leerlingen van de cursus wa ren geslaagd voor het examen. Dit kwam nog niet eerder voor. Van 3 Januari a.s. af zal op de vee markt te Hoogeveen alleen nog T.B.C.- vrij vee worden toegelaten. Het onderzoek, dat is ingesteld naar de belangstelling voor een gemeente lijke obligatielening ten behoeve van de woningbouw is zo teleurstellend uitge vallen, dat burgemeester en wethouders van Delft hebben besloten niet tot het uitschrijven van een lening over te gaan. Een angstige vlucht heeft een vier motorig vliegtuig met 52 personen aan boord gemaakt. Meer dan anderhalf uur crikelde het toestel boven het vliegveld van Los Angeles. Het landingsgestel weigerde en de piloot vloog rond om de benzine op te maken, teneinde de kans op brand verminderen. Op het laatste ogenblik werkte het landingsgestel ech ter en kon het toestel normaal landen. Een front ter verovering van Irian is door de vakvereniging van typogra fen in Soerabaja opgericht. „Vereniging van irian met Indonesië is alleen mo gelijk door gebruikmaking van de na tionale machtsfactor", aldus de vakver- enigïng. Nabjj Sosa in Saksen is door premier Grotewohl een stuwdam geopend waar door het district Aue van water en electriciteit voorzien zal worden. Het meer achter de dam bevat zes millioen kubieke meter water. De dam werd ge bouwd „door 1600 arbeiders en 24.000 vrijwilligers" uit alle delen van de be volking, aldus meldt het Oost-Duitse persbureau A.D.N. Dertien personen zijn om het leven gekomen en 21 gewond bij een gas- explosie in een mijn nabij Vereeniging in de Oranje-Vrijstaat. He Franse Hogo Commissaris in W. Duitsland heeft als Kerstamnestie 172 Duitsers, die door Franse bezettings- gerechtshoven waren veroordeeld, vrij gelaten. (plan-Hofstra), socialisatie van enkele bedrijfstakken, waardoor op de duur in grotere mate dan thans kapitaalvor ming in de overheidssfeer kan geschie den, vergroting van het vermogen van de sociale fondsen en beperking van het erfrecht (voorgesteld wordt een gelei delijke opvoering van het huidige ge middelde heffingspercentage van de successierechten van 14 tot plm. 30 procent). Productie en welvaart. In het tweede deel wordt de leiding volgens plan, van de productiefactoren vooropgesteld. Als hoofdvoorwaarden van het ver groten van de productie worden ge steld: volledige of nagenoeg volledige werkgelegenheid, uitbreiding van de kapitaaluitrusting in de bedrijven, doel matige organisatie binnen en tussen de ondernemingen. De gedachte, dat de economische politiek voornamelijk zou dienen te bestaan in het scheppen van een gunstig klimaat voor de onderne mers, wordt verworpen. Noodzakelijk is een maatschappelijk gunstig klimaat, dat perspectieven opent voor alle wer kenden, productie en verdeling kunnen niet los van elkaar worden beschouwd. Een lans wordt gebroken voor het scheppen van arbeidsplaatsen voor de gehuwde vrouw. Mens en cultuur. In het derde deel van het plan gaat het om de cultuur in engere zin, onder wijs, vrije-tijdsbesteding, kunst en com municatiemiddelen, jeugdzorg, maat schappelijke ca medische zorg. Hierin wordt o.m. gewezen op demo cratisering van het onderwijs. Dit zal uiteindelijk moeten geschieden door o.a. afschaffing van alle collega- en school gelden en het verstrekken .an studie toelagen Op korte termijn zal in ieder geval het schoolgeld van het L.O. afge schaft moeten worden, bij V.H.M.O., nijverheids- en kweekschool-onder wijs gratis leermiddelen, een tege moetkoming in reiskosten en school gelden moeten worden gegeven, en bij het H.O. de immorele voorschotrege ling afgeschaft, en aan beurzen een bedrag beschikbaar moeten komen van het dubbele van het bedrag aan beurzen en voorschotten van thans. Het plan geeft ook richtlijnen voor een doeltreffende organisatie op het ge bied van de volksgezondheid, o.a. een centrale raad voor de volksgezondheid, die de verschillende organen zal coördi neren. Bij de sociale verzekering wordt o.m. ten aanzien van de voorzieningen inzake geneeskundige verzorging, ou derdom en kinderbijslag gepleit voor de moderne verzekeringsgedachte: volks verzekering met collectieve premiebeta ling via het belastingapparaat. De Noodwet-Drees zal moeten wor den omgezet in een volledige regeling van de verzorging bij ouderdom. N. S. spaart kolen en gerieft de klant. Zeeland houdt voorlopig de D.E.-verbinding nog. MET INGANG VAN 7 JANUARI zal de lopende winterdienstregeling der .Nederlandse Spoorwegen zo'n belangrijke wijziging ondergaan, dat de uitgave van een wijzigingsboekje noodzakelijk is geacht. Twee en twintig tabellen van de officiële reisgids van 7 October worden vervangen door 32 nieuwe en dat komt voornamelijk omdat de electrificatie van het baanvak Amersfoort Zwolle vlugger tot stand is gekomen dan men had verwacht. Met de ingebruik name van dit traject, is de periode van electrificatie voorlopig afgesloten want plannen voor andere baanvakken liggen op het ogenblik niet ter tafel. Dat vertelde de president van de N.S. ir den Hollander op een persgesprek waarin hij 1951 een mooi jaar voor de Spoorwegen noemde. Zijn mededelingen betekenen overi gens, dat de Zeeuwse ljjn voorlopig nog niet op electrificatie hoeft te rekenen. Wat trouwens geen wonder is, want de spoorwegverbindingen in Zeeland zyn goed. De diesel-electrische treinen ge ven geen reden tot klachten. Wel ligt V.P.R.O. neemt deel aan televisie uitzendingen Met ingang van 1 Januari a.s. zal ook de V.P.R.O. gaan deelnemen aan de te levisie. Twee leden van de V.P.R.O. zijn in het bestuur der Nederlandse Televi siestichting opgenomen. De V.P.R.O. zal eenmaal per kwar taal een uitzendavond van anderhalf uur verzorgen. Bus kokend water sprong uiteen Te Drunen zijn een vrouw en een kind Woensdag ernstig gewond doordat een bus kokend water uiteen sprong. Er zou geslacht worden en mej. T. zette een bus helemaal gevuld met water op het vuur. De bus was afgesloten en toen het water kookte kon mej. T. we gens de hitte deze niet meer verwijde ren. Zjj snelde daarom naar de buren en een welwillende buurvrouw mej. van reikte de helpende hand. Met een 5- jarig dochtertje kwam zij aanlopen. Op net ogenblik, dat zij de bus wilde ver wijderen sprong deze met een harde klap uiteen. Een der vrouwen en het kind liepen zodanige brandwonden op, dat zij op doktersadvies naar het groot ziekengasthuis te Den Bosch zijn over gebracht. (Ingez. mededeling, advert.; door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal be vrijdt U snel en afdoende van die pij nen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nieren, is on schadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. ƒ0,83, ƒ2,08, ƒ7,94. het in de bedoeling en men werkt hieraan reeds de Zeeuwse lijn weer geheel dubbelsporig te maken, De reizigers op de trajecten Den Haag Rotterdam en GroningenLeeuwar den zullen hun luxe niet op kunnen; de vier expresse treinen op werkdagen zul len niet meer bestaan uit D.E.-rijtuigen maar uit de moderne in lichte kleur ge schilderde rijtuigen met restauratie wagen en bar. Op de volgende trajecten gaan D.E.- treinen rijden. AlkmaarDen Helder, NijmegenDordrecht, Harlingen LeeuwardenGroningen en Arnhem DoetinchemWinterswijk. Ir den Hollander vertelde ook nog, dat in het afgelopen jaar een voortdu rende strijd tegen de kosten moest wor den gevoerd. Niettegenstaande de prijs stijging nog niet tot stand is gekomen, zijn ook hier de resultaten bevredigend te noemen. Wat dit betreft noemde ir den Hol lander de electrificatie van zeer groot belang. In de eerste plaats uiteraard uit een oogpunt van besparing van de dure brandstoffen, doch bij electrische trac tie is ook minder materieel nodig. De treinen trekken sneller weg, de baan komt eerder vrij waardoor de capaciteit van de baanvakken veel groter wordt. Na weinige jaren zal ook de electrifica tie zichzelf hebben betaald. Ernstige ongelukken in de Betuwe. In de Vlamovensteenfabriek Heste ren en Janssens te Kesteren is de 23- jarige arbeider H. uit Kesteren met zjjn lichaam in aanraking met een machine gekomen waardoor hij zwaar werd gewond. Het slachtoffer werd in zorgwek kende toestand naar het ziekenhuis te Tiel vervoerd, waar zijn beide voeten en een arm werden geampu teerd. De 41-jarige L. uit Lingen werd tijdens werkzaamheden aan een nieu we weg bij Ravenswaaij door een vrachtauto aangereden, waardoor zijn onderlichaam werd verminkt. Ook deze man werd naar het ziekenhuis te Tiel vervoerd, waar hij na aan komst aan de verwondingen is over leden. (Ingez. mededeling, advert.) Goes heeft grond nodig. De raad van Goes, die Vrijdag 28 December voor het laatst in dit jaar ver gadert ,en daarbij een agenda van 25 punten zal afwerken, zal een aantal voor stellen behandelen tot aankoop van grond in verband met de uitbreiding van de woningbouw. De plannen tot bebouwing van de C. de Graaffstraat in Bouw plan-Oost zijn n.I. in vergevorderd stadium geraakt. Zo zal 1420 vierk. meter grond, ge legen aan de Heernisseweg, dienen te worden gekocht van het burgerlijk armbestuur te Kloetinge tegen een prijs van f 1.20 per vierk. meter en een stuk grond van 625 vierk. meter achter de M. D. de Grootstraat tegen een prijs van f 0.85 per vierk. meter en eigendom van C. Trimpe-Burger cs. te Kloetinge. Hierbij zal tevens f 240.betaald moeten worden als vergoeding voor het wegvallen van vruchtbomen en een schadebedrag van f 363.75 voor het tijdelijk weg vallen van een windscherm plus f 30 voor de aanplant van een nieuw wind scherm. Men heeft echter nog meer grond nodig n.I. 6050 vierk. meter, eigen dom van mevr. E. J. M. Peman Kakebeeke, wonende te 's-Graven- hage en 300 vierk. meter, eigendom van mevr. de wed. G. G. E. Kake beekeHolsheimer te Goes. Beide eigenaressen zijn echter niet bereid de grond te verkopen zodat B. en W. verzoeken een voorlopig plan tot ont eigening goed te keuren. Voorgesteld wordt voorts de woning Voorstad 36 aan te kopen voor f 1200 teneinde tot een afdoende verbreding van de Voor stad te kunnen komen. De woning Heernisseweg 122 zal onbewoonbaar worden verklaard. Voorts zullen weer wegens perio dieke aftreding leden moeten worden benoemd in het bestuur der A.B.S., het Burg. Armbestuur, het college van curatoren van de afd. Gymn. der H. B. S., het gasthuisbestuur, de commissie van advies woonruimtewet, de com missie van toezicht op het M.O. en de afgev. en plv. afgev. naar de vergade ring van de aandeelhouders der Wa terleiding Mij. Zuid-Beveland. Op de voordracht ter vervulling van de betrekking van onderwijzer in vaste dienst aan de O.L. school A staan, R. Cuypers, Hilversum en Z. C. Risseeuw, Breskens. B. en W. stellen voor de „Ver. tot Bevordering van Chr. Schoolonderw." f 6301.25 te verstrekken voor de aan schaffing van schoolmeubelen en leermiddelen. De R.K. jongensschool in Oost heeft voor hetzelfde doel f 1457.01 nodig. UITBREIDING LEERPLAN A.B.S. B. en W. stellen tevens voor te vol doen aan het verzoek van de Vereniging „De .Ambachtsschool" om het leerplan te mogen uitbreiden met een afdeling waarin onderwijs wordt gegeven in het herstellen van motorrijwielen en brom fietsen alsmede met een afdeling waar in het vak metselen wordt onderwezen. Omdat het gewenst is zoveel mo gelijk kasgeld aan te trekken, stel len B. en W. voor dat de raad hen machtigt in 1952 zo nodig één of meer kasgeldleningen tot een gezamenlijk bedrag van hoogstens drie millioen aan te gaan tegen een zo laag moge lijke rentvoet. ANDERE VOORSTELLEN. Voor het jubileum van de Ver. van Nederlandse gemeenten willen B. en W. f70 bijdragen, dit is een halve cent per inwoner. Tenslotte komen aan de orde een wijziging van het toelagebesluit 1951, een regeling geneeskundige verzor ging van het gemeentepersoneel, een verordening op de heffing van kade- geld, een wegenverkeersregeling als mede de vaststelling van een parkeer verbod voor verschillende straten en wegen. Als laatste punt prijkt op de agen da de aanbieding van de gemeente begroting en de bedrijfsbegrotingen voor 1952. Watersnood in Palestina. Tengevolge van de hevige regens van de afgelopen vijf dagen in Israël heeft men duizenden personen uit de primi tieve immigratie-kampen naar elders moeten evacueren. Op verscheidene punten zijn de ver bindingen verbroken en de wegen on begaanbaar, hetgeen de bevoorrading van de steden moeilijk maakt. Ook in het Zuidelijke deel van Pales tina, dat door Egypte is bezet, is door de stortregens aanzienlijke schade aan gericht. Een groot aantal woningen en tenten van de Arabische vluchtelingen in dit gebied moest worden ontruimd. De Egyptische regering heeft een be drag van 10.000 Egyptische ponden be schikbaar gesteld om de nood te le nigen. IK BEN CLEMENTIS Drie mannen, triest bijeen in een Tsjechisch concentratiekamp trachten elkaar wat op te vrolij ken. „Waarom zijn jullie eigen lijk hier?" vraagt een hunner. „Ik was tegen Clementis", luidt het antwoord. „Ik was vóór Cle mentis" zegt de ander. En dan vragen die twee gelijk: „En jij dan?" „Ik ben Clementis' klinkt het bescheid. President-commissaris drukkerij „De Spaarnestad'' overleden. In de leeftijd van 69 jaar is in zijn woning te Haarlem overleden de heer J. W. Lucas, president-commissaris van de N.V. Drukkerij „De Spaarnestad". NEDERLANDSE PREFAB-HUIZEN NAAR DE GOUDKUST? De regering van de Goudkust heeft zich, via haar vertegenwoordiging te Londen, in verbinding gesteld met de Nederlandse N.V. Schokbeton, om te onderhandelen over de aankoop van Prefab-huizen tot een waarde van hon derdduizend pond sterling. (Ingez. mededeling, adv.) P.K. vakkleding is de beste vahkleding die in Nederland wordt gemaakt. Daarom hebben wij de alleenvetkoop op ons genomen. HACCOU Zn., St. Jacobstraal Viissingen H. BLOK ZONEN, Kapeile Z.B QUAACK, Hoofdstraat 77, Kruiningen Nieuwe uitvinding verhoogt veiligheid in vliegtuigen en mijnen. Twee Britse uitvinders hebben een bom ontworpen, die een explosie vrij wel zodra deze zich begint ie ont wikkelen, de kop indrukt. De bom, die de grote heeft van een halvi grapefruit, ontploft door een gevoe lig diaphragma dat een explosie in een duizendste deel van een second! kan waarnemen. De gassen, die di bom dan ontwikkelt, maken onmid dellijk een eind aan de ontploffing. Een leidende Britse fabrikant van vei ligheidsuitrustingen vo.or vliegtuigen zal de bom vervaardigen. Behalve in vliegtuigen zal de uitvinding een uit gebreide toepassing vinden in de in dustrie, vooral bij de kolenwinning. (Ingez. mededeling, adv.) (Ingez. mededeling, advert.) Gelee: tubes -.85, 1.25 en 1.85 Dagcrimetube 1.85 en pot 3.50 „Weet je wat ik denk", zei Vorster- mans langzaam. „We varen weer te rug!" ,Hè", ontviel Karei, „je ben Maar toen, zelf niet zeker van zijn zaak: „Als.... Dan mogen we wel gauw maken, dat we op de grond ko men". Zonder daar verder over te praten, trok hij aan de ventiellijn, kalm om niet te snel te dalen en niet op een verkeerde plaats neer te komen. Overbodig was de waarschuwing van Vorstermans: „Denk om de op spuitingen!" Hinderlijk was die op merking ook, want het was een her innering aan een begin, met een blij gevolg en het droevige einde van van daag. Uit ergernis trok Karei langer dan nodig was, zodat ze veel ballast overboord moesten gooien. Veel van het weinige, dat ze nog hadden. De landing slaagde goed. Beter dan Karei op deze pechdag verwacht had. Het gaf weer een beetje moed en ijve rig pakten ze in het donker, met al leen wat zaklantaarnlicht, de ballon in. Van ver hoorden ze af en toe het geronk van een zware auto. Misschien zouden ze de weg kunnen bereiken van hier uit en een auto aanhouden, die hen thuisbracht. Het plannetje mislukte door een ka naal, dat in het nachtdonker tussen hen en de weg lag. Zonder mopperen berustten ze daarin. Mopperen zou trouwens ook weinig geholpen hebben. De maan kwam langzamerhand wat licht brengen op hun eenzaam pad door het land. Zo vonden ze al gauw een arbeidershuisje. Even aarzelden ze. Ze zouden het de mensen mis schien moeilijk maken met hun mid- een weiland. Langzamerhand kwam hij los en toen ze om twee uur naar bed gingen, samen in een één-per- soons, hadden ze het prettige gevoel van welkome gasten te zijn. Er scheen meer geluk te zijn bij die vaart. Door getuigen hadden ze de plaats van de landing laten bepalen en met de gegevens waren ze naar GO VERBURG 29. demactueiijk bezoek. Zelfs liepen ze nog vijftig meter het huisje voorbij. Toen keerden ze terug. „Ik geef die lui een behoorlijke vergoeding", be loofde Vorstermans, „dan zijn ze nog blij, dat we even geweest zijn". Het duurde lang voordat de deur rammelend openging op het herhaald geklop. „Wie daar?" vroeg slaperig een mannenstem. „Heb je de koffie nog warm?" in formeerde Vorstermans vrolijk, maar Karei stootte hem aan. Het leek hem riskant om overdreven vrolijk te doen tegen een slaperig mens. Ze mochten binnen, al bleef de man lang wantrouwend na hun wonderlijk verhaal van een landing ergens op huis toegegaan. Direct belden ze op naar de wedstrijdcommissie, om hun .positie en de afgelegde weg op te ge ven. Op één na waren alle gegevens toen binnen en zij waren daarvan de winnaars. Dat gaf spanning. Als de laatsteHet kon immers best zijn, dat ook die ballon weer was te ruggedreven, verder dan de hunne In d& namiddag kwam telegrafisch de vervulling van hun wens. De gou den ballon was voor ballonvaarder Karei Bovenkamp. Notaris Wiekheuvel, samen met Vorstermans, organiseerden daar een feestje voor. Toen Karei daarvan hoorde was hij er niet blij om. Heel het gebeurde van de voorbije dag „Imperialen vijf maal nul" Première draaide in Den Haag. De première van de oesterfilm „Imperialen 00000*' heeft Woensdag in df Marykezaal van hotel „Centraal" in Den Haag proefgedraaid. De film is dool dr Creutsberg, bioloog van het Rijksinstituut voor Visserjjonderzoek opgeno. men. Het is een documentaire geluidsfilm over de gehele Nederlandse oester; cultuur en bestemd om voor het Zeeuwse product propaganda te maken il België en Frankrijk. Aanwezig waren verschillende herei van het ministerie van Landbouw el Visserij, de directeur van Cevemos, d< burgemeester van Yerseke, de heer A, C. Willemsen, dr Havinga, het höoU van het Rijksinstituut voor Visserij' onderzoek, dr Grijns en dr Korringa resp. bacterioloog en bioloog van hel Rijkslaboratorium te Bergen op Zoom De heer mr J. Th. Bouwerman, secre taris-generaal sprak een kort openings woord en bedankte hen die de midde len tot opname van de film hebben ven strekt. De film is nog njet Nederlandse tekst maar er zal ook een Franse versie van worden vervaardigd. De film, die ongeveer vijf kwartiei duurt geeft wel duidelijk de schoonheid van het Zeeuwsche landschap weer. Men ziet het werk van de oester kwekers in alle stadia van het ogenblik af dat de pannen te water gaan totdat de oester als imperial 00000 ter tafel komt. De film oogstte groot succes, want zowel het gesproken woord als de mu zikale illustratie konden de toets dei critiek volledig doorstaan. De film zal op 9 Januari in Yerseke worden gedraaid. ,Ter illustratie" van de premièra tracteerde de Vereniging tot Bevorde ring van het Oesterbedrijf „Vebo" op echte Zeeuwse oesters. Actlefcrème: tube 1.85 en pot 3.50 Scheercrème: grote tube 1.95 wenste hij niet gebeurd te zien. De gouden ballon, eens zo vurig be geerd, leek nu niet anders dan een armelijke vergoeding voor het ver spelde geluk. Alleen wanneer Mari anne aan dit alles deel zou hebbn zou hij er vreugde aan beleven. Hij ging de gebeurtenissen nog eens na. Had hij zich nu laten drijven op de wind van het leven? Of was zijn weg door de eigen wil bepaald? Hij wist het niet en het denken eraan maakte hem moe. Een groot verlangen, om die dingen met Marianne te bepra ten, kwam over hem. Terwijl zijn gasten op hem wachtten, zat hij op zijn kamer en moeizaam schreef hij haar een brief. Hij vertelde haar van zijn verlangen om met haar te spre ken. Toen de brief klaar was zou hij het liefst naar bed gegaan zijn, maar hij voelde dat zo iets ondankbaar en on hartelijk zou zijn tegenover de oude notaris, die met meer vreugde dan wie ook zijn overwinning vieren wilde. Zonder in feeststemming te zijn vierde Karei feest en hij vond zichzelf een huichelaar De komst van Marianne's brief viel samen met de officiële bevestiging van zijn overwinning door de wed strijdcommissie. Haar brief opende hij het eerst. De ander gooide hij achteloos op tafel. (Wordt vervolgd.) „Centraal Bureau" boekte record omzet. De Nationale Coöperatieve Aan- en Verkoopvereniging voor de Landbouw „Centraal Bureau" G.A. te Rotterdam, heeft in haar 51ste boekjaar een record omzet bereikt van 1.240.587 ton goede ren voor een waarde van f 213.882.334 (vorig jaar resp. 1.150.478 ton en f 172.008.713), aldus vermeldt het jaar verslag dat op de algemene jaarverga dering in Amsterdam gisteren is uitge bracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3