TRIl Uit ZeeEcmdó ïft&den. de loupi 4_eschenfcenhuis reeds 40 Middelburg krijgt een beter Chr* Militair Tehuis* De boter werd duur betaald* LIKEUREN Meer winst voor de vakslijters* KERK EN ONDERWIJS Ideeën voor 1 N°"^" VIRGIM1A m cu Middelburg. DE S2ADIO brengt u Inhaalprogramma 't Programma voor Zaterdag. re STANDAARD NYLONS MAGAZIJN P0LEY Goes. WATERSTANDEN SCHEEPSTIJDINGEN Vrijdag 21 Dec. 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Dank zij da Zeeuwse vrijgevigheid. Een pand aan de Zuidsingel werd aangekocht* Het bestuur van de Ned. Militaire Bond „Pro Rege" heeft In overleg met de plaatselijke afdeling een ander gebouw gekocht, om daarin het Christelijk Militair Tehuis te vestigen. Deze aankoop Is mede mogelijk gemaakt door de vrijgevigheid van de Zeeuwen, die via de door de dagbladen gevoerde actie nu reedt f 10.000 by elkaar brachten. Toch betekent dit niet het einde van de actie, want de bond heeft verzocht, l.v.ra. de financiële toestand, het bedrag op te voeren tot f 15.000. Als datum waarop de actie absoluut moet zijn geëin digd is door ons gesteld 1 April 1952. Er wordt dus voor de laatste maal een beroep op de Zeeuwse bevolking gedaan. Maar we zijn er nog nietl Vorige jaar zijn we gestart met de actie voor een beter militair tehuis, daar het pand aan de Nieuwstraat in «en desolate toestand ging verkeren. Deze zomer zijn we voorlopig met deze actie gestopt, omdat men in afwachting verkeerde van de aankoop van een be ter pand. Thans is men met de aanne mer, de heer K. J. van Loo tot over- eenstemming gekomen voor de aankoop van het pand Zuidsingel 126. Dit gebouw is uitermate geschikt, want er zal practisch niets aan veran derd behoeven te worden. Zowel boven als beneden zyn twee grote kamers-en- suite, zodat er conversatie-, ontspan- nings- en studeerruimte voldoende is. Bovendien is er een bestuurskamer, ter wijl de hulsouders, de familie Bakker, een veel betere huisvesting krijgen, dan tot op heden het geval was. Al met al kunnen we niet anders, dan deze aan koop van harte toejuichen. GROTE BELANGEN. Velen, zo vertelde ds W, B. A. Smits, voorzitter van het bestuur van het Chr. Militair Tehuis, realiseren zich pas het belang van een tehuis, wanneer een fa milielid ln dienst moet. Dan blijkt de grote waarde en gaat men gevoelen Welke grote belangen op het spel staan. Wanneer Zeeland straks f 15.000 heeft bijeengebracht profiteren er indirect glle Zeeuwse jongens van, want een dergelijk bedrag kan door de Ned. Bond nu worden uitgegeven voor militaire te huizen elders, waar Zeeuwse jongens bun dienstplicht vervullen. Gelukkig, £at de regering meer en meer het be ing van de militaire tehuizen gaat in- gien, doch de subsidie, die voor dit jaar enigszins werd verhoogd, is bij lange na niet voldoende om het werk behoorlijk Ui', te voeren. Kerken en particulieren hebben de dure plicht de bond daarbij te steunen. Namens majoor Potteboom wees ka pitein Frederiks, die bij het gesprek tegenwoordig was, nog eens nadrukke lijk op het grote belang, dat de militair heeft bij een goed tehuis. De C.O.A.K. te Middelburg eist een zware studie en het doet de jongens goed, dat er door een goed geoutilleerd tehuis wordt ge- sorgd, dat ze niet in de kazerne moe ten blijven om in de avonduren te stu deren. Hij zag het als een symptoom van van goede verstandhouding tussen Zeeland en het leger, dat men zo spon taan reeds f 10.000 heeft geofferd. EEN LAATSTE BEROEP. Opnieuw hebben wij, met het concre te doel voor ogen, toegezegd te zullen meewerken om een sluitstuk te maken aan de actie. Uiterlijk 1 Mei zal het nieuwe militaire tehuis worden geopend en dan zal de f 15.000 er moeten zijn. Gezien de offervaardigheid aan het begin der actie getoond, twyfeien wij er geen ogenblik aan of ook de laatste f 5000 zal spontaan worden bijeenge bracht. Op allerlei bijeenkomsten, op huiseiyke feestjes en door particuliere giften kan dit bedrag er zeker voor 1 Apr a.s. zjjn. Onder het motto i „Houdt dat in de gaten't gaat om onze soldaten!" willen we de actie tot een goed einde brengen. We stellen ons voor begin Januari in oen verantwoording een overzicht te geven, van hetgeen na de voorlopige af sluiting van de actie nog is binnen ge komen. Bovendien zou het ons genoegen doen als velen tijdens de Kerstdagen nog eens extra in hun beurs zouden tas ten en een gift overschreven op giro 68787 t.n.v. Zeeuwsch Dagblad „Actie Bouw Militaire Tehuizen Zeeland" te Goes. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Den Haag (Duin- oordkerk), J. A. Kwint te Scheveningen. Geref. Kerken. Tweetal te Huizum, W. Diepersloot te Franeker en H. Pol te Boskoop. Geref. Kerken (onderh. art. 31). Beroepen te Semarang, A. H. Algra te Waardhuizen. Aangenomen naar Ermelo, J. de Wal te Kijnsburg. Bedankt voor Westminster (Canada), P. Lok te Stadskanaal. Chr. Geref. Kerken. Beroepen te Naarden, K. Bokhorst te Ede. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Giessendam, H. Ligten- berg te Rotterdam-West. (Ingez. mededeling, advert.) Kecs&gescftCftlceH Gratenbordjes, p. 6 stuks 6. Radiogids-omslag, leer 8.5# Poederdoos met rits 3.90 Schenkkurk, chroom 0.75 Pareloorknoppen, per paar 1.50 Radiotafel, nieuw model 49.50 Morgen nieuwe ideeën 8. "IWHMMI i II I I I' 1i| Smokkelaars stonden terecht voor de Economische politierechter. Voor de Economische' Politierechter te Middelburg stond Dinsdag een aan tal personen terecht, die gezamenlijk tussen half September en half November van dit jaar een grote hoeveelheid boter voor de smokkel hadden geleverd. Als eerste verdachte in deze zaak had zich te verantwoorden de 51-jarige winkelier R. F. L. uit Hulst, die zich sedert 21 November 1.1. in voorlopige hechtenis bevindt en als leverancier van de boter beschouwd wordt. Op verzoek van verschillende andere personen had hy gedurende deze 2 maanden onge veer 11 ton boter voor de smokkel geleverd en bovendien voor deze boter het geld in ontvangst genomen. (Ingez. mededeling, adv.) ',{£ï£±r<j-,7- - tv - <wint i i ..wmm li it.-. rü'r ,sv Onder leiding van L. was de boter vervoerd naar 'n boerderij in Zeeuwsch- Vlaanderen, om vandaar weer naar Bel gië vervoerd te worden. De verdachte L. gaf het hem te iaste gelegde toe. Hij zat diep in de schuld en wilde er weer bo venop komen. De Politierechter vond dit echter niet de juiste manier en ver oordeelde verdachte tot 12 weken met aftrek waarvan 8 voorwaardelijk met 2 jaar proeftijd, en bovendien tot een geldboete van f 250 of 1 maand, met last tot onmiddellijke invrijheidstelling. De melkslljter P. J. de J. uit Koe wacht, die reeds sedert 22 November 1.1. in voorlopige hechtenis zat, had de ver schillende partijen tot elkaar gebracht, waarvoor hij een betrekkelijk kleine provisie had gekregen. Hij werd ver oordeeld tot 4 weken en 27 dagen ge vangenisstraf, waarvan 4 weken voor waardelijk met 2 jaar proeftijd met last tot onmiddellijke invrijheidstelling en bovendien tot een boete van f 150 of 1 maand. De landbouwer A. W. te Hoek had de smokkelaars gelegenheid gegeven op Kerstavond NederL Chr. Vrouwenbond te Goes Donderdagavond hield de afdeling Goes van de Nederl, Chr. Vrouwenbond een kerstavond, die zeer druk bezocht jvas. De grote zaal van „De Prins van Oranje" was overvol. Voor de pauze werd de kerstliturgie van de N.C.V.B. gevolgd, die verzorgd Werd door de dames de Graaf en Jonge- pier, afgewisseld door samenzang, op de piano begeleid door mevr. C. Duve kot. Na de pauze volgden vioolspel van Sej. Verstrenge, zang van mevr. van aal, begeleid door mevr. Bouwman en een kerstvertelling van mevr. Schuit maker. Gisteren is de speeltrommel van het Vlissingse carillon gereed gekomen en voor de eerste maal beierden de wijsjes weer over de stad. VEERE. Vismijn van 20 December, exportgarnalen 1.40; 95 kg schar kg bot 3551. 54 kg ongesor- vis 3145. ZATERDAG 22 DECEMBER 1951. HILVERSUM I (402 M.)r KRO: 7.00 Nieuws; 7.15 Morgengebed en Liturgische kalender; 7.30 liendersluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Voor de huis- trouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram.; 10.00 Voor Oe kleuters; 10.15 Gram.; 10.35 Radio Philh. or kest; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; (12.3012.33 Land- en juinhouwmededelingen)12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 1.320 Aniusments- orkest en solist; 13.50 Klassieke en moderne mu- Slek; 14.20 Engelse les; 14.40 Mannenkoor; 15.00 ongenskoor; 15.30 Kroniek van Letteren en lunsten; 16.08 Radio Philh. orkest. 16.20 »T)e trliegende Hollander", causerie. 16.30 „De Schoon heid van het Gregoriaans"17.00 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 Journalistiek weekoverzicht. 18.25 Omroeporkest; 18.45 Commentaar uit Frank rijk en Duitsland; 19.00 Filmprogramma; 19.20 Parlementsoverzicht19.30 Gemengd koor; 19.52 Actualiteiten; 20.00 Nieuws en weerberichten; 20.08 De gewone man; 20.15 „Lichtbaken", cau serie; 20.40 „Steek eens op, heren"; 21.00 Radio Philh. orkest; 21.20 Voordracht; 21.35 Kamermu ziek; 22.05 Strijkorkest, klein koor en solisten; ».30 „Wij luiden de Zondag in!" 23.00 Nieuws; 23.15 Nieuws in Esperanto; 23.2224.00 Philh. or kest en solist. HILVERSUM II (298 M.): VARA: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws en weerberichten; 9.12 Gram.; 9.50 Voor de vrouw; VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitge- Jchakeld", causerie; 10.05 Morgenwijding; VARA: ).20 Voor de arbeiders; 11.35 Alt en piano; 12.00 Amusementsmuziek12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.33 Lichte muziek; 13.00 Nieuws 13.15 „Kleine Zonden", hoorspel; 13.30 Promenade Orkest; 14.10 Filmprogramma; 14.35 Gronings örogramma; 15.00 Gevarieerde muziek; 15.30 „Van Ae wieg tot het graf", causerie; 15.45 Dansmuziek Ifi.lO Sportpraatje; 16.25 Kamerorkest en soliste; 17.15 Voor de jeugd; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA- varia; 18.20 Amusementsmuziek; 18.40 Regerings- tytzending: „Zoeklicht op de Westerse defensie". VPRO: 19.00 Kinderdienst; VARA: 20.00 Nieuws; 20.05 Actualiteiten; 20.15 Gevarieerd programma; Ji.15 ~Weense muziek; 21.45 Socialistisch com mentaar; 22.00 Metronole orkest, koor en solis ten; 22.40 „Onder de pannen" hoorspel. 23.00 Nieuws; 23.15 Amusementsmuziek; 23.35—24.00 Gram. BRUSSEL (324 M. Vlaams): 11.45 Gram.; 12.00 galonorkest; 12.30 Weerberichten 12.34 Omroep- Ofkest; 13.00 Nieuws; 13.15 Vlaamse liederen; f$.30 Gram.; 15.15 Ethnische muziek; 16.00 Kro niek-, 16.30 Gram.; 16.45 Accordeonrecital; 17.25 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; ly.30 Gram.; 19.50 Radiofeuilleton; 20.00 Klank- b ld; 21.00 Actualiteiren21.15 Gevarieerd pro gramma; 22.00 Nieuws; 22.15 Verzoekprogramma 2 >.00 Nieuws; 23.05—24.0Q Gram. i ZATERDAGVOETBAL De Zaterdagvoetballers hebben dit seizoen gunstig weer getroffen. In alle klassen is men met de returnwcdstry- den ver gevorderd. Voor Zaterdag' is daarom slechts een inhaalprogramma vastgesteld. 2e KLASSE Bi De jongens uit Koudekerke zullen wel niet dulden, dat de punten naar Nieuwdorp gaan. De positie van deze laatste ziet er niet rooskleurig uit. Yerseke III zal voor de reserves uit Kapelle wel een te zware tegenstan der zijn. Of Wemeldinge nu zal win nen, geloven wij niet, tegen de Krab- bendijkers. 2e KLASSE C: De beide wedstrijden in deze klasse zijn weinig sensatievol. De krachts verhoudingen zijn te groot. Cortgene kan er tegen Kloetinge III korbalcij- fers van maken. 2e KLASSE Dl De big-match wordt deze week te Souburg gespeeld. De Middelburgers zullen zich zeker niet op hun gemak voelen, gezien de nederlaag van vo rige week. Voor R.C.S. kan er ter rein-voordeel in zitten. 's-Heer Arends- kerke heeft aan de mannen uit Zoute- lande een zacht eitje. 2e KLASSE El De strijd tussen Spui en Driewegen is er een met gelijke kansen. 2e KLASSE Fi Het terreinvoordeel kan in Krui- ningen tegen Zaamslag III de door slag geven. Da Terneuzense Boys kun nen de meerdere blijven van de reserves van Spul. 2' KLASSE B. V.C.K IINieuwdorp II. Kapelle IIYerseke III. Krabbendijke IIWemeldinge II. 2e KLASSE C. Kloetinge IIICortgene II. 2e KLASSE D. R.C.S. IV—Middelburg VII. 's-H. Arendskerke IIMeeuwen I. 2e KLASSE E. Spui IDriewegen I. 2e KLASSE F. Kruiningen IIIZaamslag III. Tern. Boys IISpui II. zijn erf de boter te verbergen en over te Iaden op de smokkelauto's. Hij kreeg hiervoor 'n boete van f 500 of 1 maand. De expediteur W. J. B. uit Hulst, die de boter van de leverancier naar de boerderij van W. had gebracht, terwijl hij wist dat deze voor de smokkel was bestemd, kreeg 2 weken gevangenis straf. Twee Belgen, die ook als tussenper soon in deze zaak waren opgetreden, waren niet ter zitting verschenen. Hun zaak werd aangehouden tot 11 Januari a.s., terwijl de personen, die bij het eigenlijke vervoer over de grens betrok ken zy'n geweest, te zijner tijd zullen worden gedagvaard. (Ingez. mededeling, advert.) <a&s> <sifs><a^e> <&s?$><&&s><as=5><^s> e> extra lang been a elastisch boord /ft 5) voet extra versterkt I Prijs I 3.25 I Alleen bij I FIRMA S. MEEUWSEN - GOES Ganzepoortstraat 9 13 <3^^ Politierechter. Huisvestingsambtenaar kreeg een „muilpeer". Het hoofd van het huisvestingsbu reau te Goes, de heer H. P., werd op 16 November „onder handen geno men" door de transportarbeider M. Ch. O. te Goes, die misnoegd was over de behandeling die zijn zoon had ge kregen. Deze zoon had een woning betrokken zonder toestemming en werd er dientengevolge „uit gezet". In de stromende regen werden zijn nieuwe meubeltjes op een wagen van de gemeentereiniging geladen en dat kon de vader van O. slecht verkrop pen. Toen hij P. dan ook tegenkwam verkocht hij hem een muilpeer. Het kost hem f 15 of 5 dagen. „De Zeeuwen" houdt oriënteringsrit. De motorrclub „De Zeeuwen" te Middelburg is voornemens Woensdag 26 December a.s. (2e Kerstdag) een oriënteringsrit te houden over een af stand van 60 km over Walcheren. Er wordt vanaf 2 uur van de Markt te Middelburg gestart, finish ongeveer half vijf, eveneens op de Markt. Deze rit is een besloten clubrit en zal tevens de beslissing brengen over het kampioenschap. Folkestone in Juli op bezoek, In de zomer van 1952, vermoede lijk in Juli, zal een sportploeg uit Folkestone een tegenbezoek aan Mid delburg brengen. De organisatie is in handen van de Middelburgse Advies commissie voor de sport. Een officieel comité van ontvangst zal onder lei ding staan van rar dr N. Bolkestein, burgemeester van Middelburg. Teneinde de benodigde gelden bij een te krijgen, wil men o.m. een grote uitvoering organiseren met medewer king van een aantal hoofdstedelijke sportverenigingen. Waarschijnlijk zal ook de midden stand haar medewerking verlenen door het organiseren van een Engelse week. Propaganda-avond van de Nationale Reserve te Middelburg. Woensdag werd door het Verband Middelburg van de Nationale Reserve in het Schuttershof een propaganda- avond belegd met het doel de ge lederen van het genoemd Verband te versterken. De avond was georga niseerd door enige reservisten onder leiding van hun klasse-instructeur de heer G. de Ru. Na een inleidend woord van de heer de Ru was het woord aan Overste W. K. de Feijter, Districtscommandant van de Nat. Re serve in Zeeland, die in een ..uitvoe rig betoog benadrukte de noodzake lijkheid van een sterke en goed ge oefende Nationale Reserve, waarvoor het nodig is, dat nog velen in Zee land, en niet het minst in Middel burg toetreden tot dit gezagsorgaan. De gevaren om door een agressor in onze vrijheid te worden beknot zijn niet denkbeeldig. Indien we zelf daar tegen geen sterke dam opwerpen zul len die dreigingen steeds groter wor den en daarom versterk onze gelede ren. De gemeente Vlissingen heeft in Zeeland het goede voorbeeld gege ven; 3 Verbanden werden reeds op gericht en 'n 4e is in voorbereiding. Een beroep werd gedaan op de hoofd stad van Zeeland om hierin niet ach ter te blijven. Met de grootste aan drang werd gevraagd, dat allen die daartoe in staat zijn, zich moeten aansluiten bij de Nat. Reserve of an dere gezagsorganen. Na een korte pauze werd er een legerfilm vertoond. De reservist J. J. Tevel van het Verband Middelburg sprak nog een slotwoord. Een tien tal nieuwe vrijwilligers liet zich in schrijven, terwijl nog enkelen hun voornemen te kennen gaven dit voor beeld te zullen volgen. C. Numans overleden. Te Amsterdam is in de ouderdom van 60 jaar overleden de heer C. Nu mans. Van 1936 tot 1946 was de heer Numans apotheker te Goes. Na eerst in Indië als apotheker werkzaam te zijn geweest vestigde hij zich in Goes. Daar begon hij een apotheek aan de Voorstad, later in de Ganzepoort- straat. Thans is deze apotheek ge vestigd in de Klokstraat. In 1946 ruilde de heer Numans zijn apotheek met mr W. A. M. Kalkman te Am sterdam. Kerstmuziek. In de Grote Kerk zal op Zondag 23 December 's middags van 34 uur een programma van kerstmuziek ten gehore worden gebracht. Gespeeldt wordt: 1. a. Orgelkoraal „Hoe zal ik U ontvangen", Bach; b. Twee orgelkoralen over „In dulci ju- bilo", Bach; 2. Cantate „In dulci ju- bilo", voor koor, klein-orkest en or gel, Buxtehude; 3. a. „O Kindeke klein", Bach; b. „Ik kniel aan Uwe kribbe neer", Bach; c. „Gloria in ex- celsis Deo", zang en orgel, Frans kerstlied; 4. „Noël", orgel, d'Aquin; 5. Cantate „Das neugeborne Kinde- lein", voor koor, klein-orkest en or gel, Buxtehude; 6. Preludium en fuga in D gr. terts, Bach. Dit programma wordt uitgevoerd door het Goese Kamerkoor (met be geleiding van klein-orkest en orgel) o.l.v. Adr. Kousemaker, die ook de or- gelsoli verzorgt. Solozang: Mevrouw M. G. KousemakerNieuwdorp, Or- geleiding de heer R. Suurenbroek. Voorkomen beter dan genezen. De directie van wasserij „De Zon" heeft, gedachtig aan het gezegde, dat voorkomen nog altijd beter is dan genezen, haar gehele personeel doen inenten tegen de griep. Geslaagd. Aan de Rijks Universiteit te Utrecht slaagde de heer B. Korstanje voor het doctoraal examen sociale geogra fie. (Tngez. mededeling, advert.) Onder V „IK GA NAAR EEN ANDER...,!" De meest hatelijke uitspraak, die een winkelier (en een ondernemer in het algemeen) kent, is deze: „Ik ga naar een ander!" Het dwingt hem al lereerst de hand in eigen boezem te steken en te onderzoeken, waarom die klant naar een ander gaat. Gaat die ander beter met zijn klanten om, geeft die een betere service, kan die door een betere zakenpolitiek tegen een lagere prijs leveren tja, dan zal die winkelier of die ondernemer alles op alles moeten zetten om zichzelf en zijn zaak te verbeteren. Er kan ook een andere oorzaak zijn: de winkelier heeft een fout gemaakt of misschien niet eens een fout, maar iets dat de klant niet erg bevalt. Dan is het hatelijk als die klant wegloopt. En ieder die wel eens met klanten te maken heeft,- weet hoe vlug som mige mensen met het dreigement van weglopen klaar staan. Voor hen i» het een soort machtswellust, te zien hoe mensen die hun diensten verlenen, naar hun pijpen moeten dansen. Maar als om een derde oorzaak de klanten dat vervelende woord in de mond nemen: omdat een ander on eerlijke concurrentie bedrijft, dan eerst recht is het verlies van klanten hatelijk. En dan komen er „oorlogen" van: boteroorlogen, textieloorlogen, vleesoorlogen en zo meer. Zo heeft er >n Vlissingen een „vleesoorlogje" ge woed, waarvan de stuiptrekkingen nog altijd merkbaar zijn. De slagers gezellen hebben ons hierover, via dt Unie voor Voedings- en Genotmidde- lenbedrijven, een schrijven doen toe komen, bestemd voor publicatie, waarin zij de huisvrouwen vriende lijk verzoeken zich niet door dum- pingsprijzen tot het veranderen van leverancier te laten verleiden. Hun argumentatie is dat een dergelijke situatie leidt tot aantasting van het levenspeil der arbeiders, terwijl de positie der ondernemers eveneens in gevaar wordt gebracht. Graag geven wij dit verzoek door en wij zouden er dit aan toe willen voegen: dumping is een vorm van on eerlijke concurrentie, een middel dat soms door een kapitaalkrachtige on dernemer wordt toegepast om een minder geld bezittende, maar mis schien veel ijveriger en betrouwbaar der vakgenoot er onder te krijgen. Wie, om een voordeel van een paar kwartjes, aan deze practijken mee helpt, helpt mee aan oneerlijkheid. En nooit is die nare zin: „Ik ga naar een ander!" meer verkeerd, dan wan neer hij gebruikt wordt om oneer lijkheid te steunenl Zeeuwse melkfederatie buiten Walcheren. Afscheid van de heer C. Karelse. Nadat Woensdag de Walehörse Melk federatie te Middelburg had vergaderd kwam gisteren de Melkfederatie voor Zeeland buiten Walcheren ln algemene vergadering bijeen. Men heeft zich o.m. beraden over de noodzaak om de winst marge van de boerenmelk te verhogen ter stimulering van het verbruik van z.g. boerenmelk t.b.v. de overheid, de melkveehouders, slijters en melkver- bruikers. Hierover deed de algemeen voorzitter, de heer C. Zwagerman, bij de aanvang der vergadering enkele mededelingen, nadat hij in zijn openingswoorden scherp critiek had geleverd op de hou- dnig der vakgroep. Hy vertelde in dit verband dat de fe deratie tracht om de winstmarges van de vakslyters die melk van de boer be trekken, verhoogd te krygen. De heer Zwagerman bepleitte vervol gens, de verdere stichting van regionale melkinkoop en -afzetorganisaties zoals ook op Walcheren bestaan. Op Tholen en Schouwen is de samenwerking tus sen boeren en slijters eveneens ver sterkt waardoor de melkafzet in goede banen wordt geleid. Spreker drukte de slijters op het hart mee te werken om ook op Zuid-Beve land een dergelijke organisatie te stich ten. Vervolgens besprak de heer Zwager man, evenals hy in Middelburg had ge daan, de opheffing van de vakgroepen en de moeilijkheden by de vestigings regeling voor de melkslyters in Zeeland. Het exploitatie-overzicht over 1950 sloot met 'n nadelig saldo van f 3118,48. Dit nadelig saldo is bestreden uit de reserves en een gevolg van de gevoerde processen. De balans vertoont een totale reserve van rond f 17.000. De heer Zwagerman richtte zich ver volgens met zeer waarderende woorden tot de heer C. Karelse te Goes, die we gens ouderdom zich niet meer herkies baar stelde. Hy was de man die zich vanaf de oprichting van de federatie steeds heeft ingezet met al zijn kracht. De heer Karelse op zijn beurt dankte de heer Zwagerman en de vergadering voor de grote steun en het vertrouwen. Als vertegenwoordiger van de zelfslij- tende melkveehouders in het bestuur werd in de plaats van de heer Karelse gekozen de heer E. Zwaan te Wilhel- minadorp. De heren P. M. van Iwaar- den te Cadzand en D. Verburg te Kam perland werden beiden als zodanig her kozen. Mannheim 2.63 (—0.02)Trier 1.88 (0)Keulen 1.90 (—0.09); Ruhrort 4.08 (-O.10)Lobith lO.tf 0.09); Nijmegen 8.17 (—0.08); Arnhem 8.Qf (-0.10); Eefde 3.49 (-0.15); Deventer 2.55 (-0.14) Namen 1.58 0.07); Borgharen 40.53 (—0.06; Bel- feld 11.62 (-0.07); Grave 4.89 (plus 0.01). HAVEN VAN VLISSINGEN. Tc Vlissingen aangekomen, 19 Dec.: WEA vao Gent; NATO van Antwerpen; EUROPA vn Ant werpen. Van Vlissingen vertrokken, 19 Dec.; NATO naar Grangemouth; EUROPA naar Ipswich. Gepasseerd naar Antwerpen, 19 Dec.GROO- TEKERK van Hamburg; ORANJESTAD van Dover; BLIJDENDIJK van New York; KOET A van zee; 20 Dec.: MERWEDE van Le Havre; CASANA van zee; PETER SWENDEN van zee; DAGNY vn zee; FEURLA vn Curasao; MEER KERK van Amsterdam. Gepasseerd van Antwerpen, 19 Dec.: TROM' PENBERG van Hamburg; ARNEDIJK naar Rotterdam; NORDKAD naar Oilo; AVERDIJIC naar New York; NIGERSTROOM naar Amster dam; CAPRI naar Irvine; RIAN naar zee; 20 Dec.: ORANJEFONTEIN naar Amsterdam. Zeeuwen slaagden voor Maat schappelijk werker(ster) Voor de Vereniging van Gemeente Belangen werd te Den Haag afgenomen het examen 1951 voor Maatschappelijk Werker(ster), waarbij o.a. geëxamineerd werden de candidaten, van de door de Stichting Zeeland voor Cultureel en Maatschappelijk werk te Middelburg georganiseerde cursus. Van de vijftien Zeeuwse candidaten werd de acte van bekwaamheid toegekend aan G. Nieu- wenhuyze, A. Schrier, mej. Vader en J. A. A. de Waard uit Vlissingen, mevr. A. SchroderRuitenbeek te Middel burg, A. Dronkers te Baarland en J. A. Viergever te Goes, AAGTEKERKE Praatavond. Op de Dinsdag gehouden vergadering van de Coöp. Landbouw- vereniging, afdeling Aagtekerke, be sprak de heer Ikkink de consequenties van het gebruik van de combine. Ir Bruining sprak over de aan- en verkoop van vee via de Zecova. Voorts werden enkele films vertoond. Notabelen. In de Ned. Herv. Kerk is tot notabel herkozen de heer S. Blaas en gekozen de heer A. de Vos. COLI]NSPLAAT Verkiezing ambtsdragers. In de Ned. Herv. Kerk zijn tot ouderlingen geko zen de heren J. de Smit en W. van Gilst. Tot diaken werd herkozen de heer F. van der Peyl en gekozen de heer Th. Wiskerke. Voormalig gemeentehuis wordt school. Na Kerstmis zal begonnen worden met de verbouwing van de openbare lagere school. Om de lessen regelmatig door gang te doen vinden, heeft men tijde lijk beslag weten te leggen op het voor malig gemeentehuis. KAMPERLAND Koraalmuziek. Het muziekgezelschap „Ons Genoegen" heeft het voornemen op eerste Kerstdag des middags van een tot twee uur een concert te geven van gewijde muziek. Dit concert zal plaats vinden op de muziektent. Vergadering N.C.L.B, Tydens de ver gadering van de N.C.L.B., afdeling Kamperland, deelde de voorzitter, de heer L. Flipse, mede, dat er in Januari een districts-propagandavergadering zal worden gehouden te Geersdyk en op 22 Januari een filmavond te Wissekerke. De heer J. A. Filius gaf een toelichting op de P.B.O., waarna deze de vergade ring met dankgebed sloot. KATS Bietenaanvoer. Op de Katse haven en het Katse Veer werden gezamenlijk 7.413.720 kg bieten aangevoerd. Het to taal aantal kilo's pulp bedroeg 410.180. KRUININGEN Bevorderd. De heer M. J. Kole, typist ter secretarie is met ingang van 1 Jan. bevorderd tot klerk ter secretarie. ST. LAURENS Ambtedragers. In de Ned. Herv. Kerk werden gekozen tot ouderling de heren P. J. de Boeft, A. Buys en W. Davidse, tot ouderling-kerkvoogd de heren E. Friskus en J. Hillebrand. Tot diaken werden gekozen de heren G. F. Kor stanje en L. Koole. Secretaris brandweer nam afscheid. In tegenwoordigheid van B. en W., de leden van het plaatselijke brandweer corps, de heren A. J. W. Mathijssen en R. v. Roo uit Middelburg, werd Woens dag afscheid genomen van de h«er M. Walraven als secretaris van de brand weer. De burgemeester bood hem een oorkonde van de Vereniging van Brand weercommandanten aan en spelde hem de medaille voor 45-jarige trouwe dienst op. Eveneens werd deze oorkonde en de medaille voor 35-jarige dienst uitge reikt aan de commandant, de heer J. W. Davidse. Namens de leden van de brandweer ontving de heer Walraven een stoffelijk blijk van waardering. De heer Mathijssen sprak waarderende woorden tot de Sint Laurense brand weer. NIEUWDORP Oudermiddag O.L. school. De school arts, dr Franse van de Putte heeft op de oudermiddag van de O.L. school in de Chr. bewaarschool te Nieuwdorp ge sproken over de T.B.C.-bestrijding. Het hoofd der school, de heer I. W. Bakker, leidde daarna een hersengymnastiek- wedstrijd tussen dë vaders en de moe ders over schoolaangelegenheden. De heer C. Goedegebure werd in de plaats van de heer J. Polderdijk tot lid van de oudercommissie gekozen. Na een be spreking over de inwijding van de nieu we school, sloot de voorzitter, de heer A. Traas, deze drukbezochte oudermid dag. OOSTKAPELLE „De halve Maan". Onder voorzitter schap van de heer A. J. de Broekert kwam de ijsclub „De halve Maan" in jaarvergadering bijeen. De heren M. Hundersmark, J. Lampers en J. Wattel werden herkozen. de plaat» van de huurd aan de heer A. Franke. De con tributie werd vastgesteld op f 11 per lid. POORTVLIET Burgemeester .an Oeveren blyft voor lopig. Op het verzoek van de Commis saris der Koningin zal, zolang er nog geen opvolger is benoemd, burgemees ter B. J. van Oeveren zyn functie blijven waarnemen. Ook de gemeente ontvanger is verzocht- tijdelijk te blij ven. RILLAND-BAT LI E.H.B.O.-examens. Voor het examen E.H.B.O. slaagden de dames mevr. Wal raven-de Hamer, mej. J. C. Walraven en mej. J. de Waard, de heren H. E. Stevens, W. Cevaal, J. van de Boom gaard, J. C. van den Durpel, A. P- tjuist, C. Sinke, J. J. Sinke, J. C. Traas, J .Walraven en L. van der Griek. De cursus werd gegeven door dr Nanninga. Examinator was dr C. Griep uit Goes. SOUBURG Afdeling C.J.B.T.B. opgericht. In ho tel „De Zwaan" werd een vergadering belegd om te komen tot oprichting van een afdeling van de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond. Drs J. J. Knibbe uit Goes sprak over „De Christen jonge boer en tuinder in het volle leven Hierna gaven zich 13 personen als na op. Het voorlopig bestuur bestaat uit de heren G. Koole, P. Koole en A. Arendse. YERSEKE Ongeval. De slager Krijger uit de Noordzandstraat alhier heeft zich ein stig aan het gelaat verwond door een uitschietende gasvlam uit een butag apparaat. De heer Krijger ts naar ziekenhuis te Goes vervoerd.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2