Nieuwe geschilpunten staan wapenstilstand in Korea in de weg Lybië Maandag onafhankelijk Na dc JBlitar" de „Talisse" ACTIE VOOR TERUGKEER VAN DE „ZEüLAND' Pantserauto ramde woning* BEWAPENDE EGYPTEN AREN WORDEN GEARRESTEERD P Kabouter Heel Goes zal het gouden jubileum van „Handelsbelangen" vieren Beide partijen ontevreden over de gepubliceerde namen 1 SNIPPER NIEUWS m a6H PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Na het uitwisselen van de lijsten V Slechts een eerste stap» i' i ZALIGE VOLHEID NA INNERLIJKE LEEGTE EN GEESTELIJKE ARMOEDE Geen kasgeldleningen voor grote werken Pagina 4 ijk© jffie, ïikl. om; cenk ije 0p >ÜUg< I. naar Te reca ll Rotterdam) \MGtFF# van Dec. 1351: JQ- TIS «aar Rot- - MaJmö van flREM naar uiswï; rSÜ terdam 46 164 m 163 158J4 158J4 72 72 176J4 HSJé 147 18?4 149 19 103)4 5©4 5<Zl 56J4 75 75)4ex 56 - 1354 1354 95}J 9S'A 45 45 42'/4« 434 113 11254 60B 6074 75 74exdt» 10354 107 7354 73$ 4SA 4634 1®4 ~20 WA Uitgave: j, StlêKHng „feeuwscH Dagblad", hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, btf geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu- zen: Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2062 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord VRIJDAG 21 DEC. 1951 Hoofdredacteur! J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K, Huizenga, Middelburg; J. Hui.jssen, Terneuzen; Ds J. Karelse Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v, d. Wiel, Tholen; R. Zuidem'a Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Zaterdag: Zon op 8.48 u., onder 16.29 u.; Maan op 1.15 u., onder 12.35 u. Hoogwater op Zaterdag 22 Dec.: Vlissingen: 7.36 u. 1.30 m., 20.20 u. 1.49 m.; Terneuzen: 8.02 u. 1.52 m., 20.40 u. 1.70 m.; Wemel- dinge: 9.07 u. 1.20 m„ 21.42 u. 1.48 m.; Zierikzee: 8.44 u. 1.01 m., 21.27 u. 1.29 m. Drie belangrijke punten hebben de Noordelijken als „Inmenging in hun binnen landse zaken" na de wapenstilstand naar voren gebracht: 1) Beperking van de faciliteiten op het stuk van de aanleg van vliegvelden; 2) Het inspecteren van andere plaatsen dan de eigenlijke toegangshavens; 8) Het verrichten van waar nemingen uit de lucht. Deze bezwaren zjjn het onderwerp van een langdurige bespreking geweest In do subcommissie. Terwijl beide partijen zich er over be klagen, dat de uitwisseling van lijsten met krijgsgevangenen niet bevredigend is, heelt een geallieerde verbindings officier een onderhoud gehad met de Noordelijken om te trachten een her vatting van de bijeenkomsten van de be trokken subcommissie te bewerkstelli gen. Van geallieerde zijde wordt geklaagd, HET WAS in de oorlogsdagen. Mei 1940, in Rotterdam. Bij de Maas brug. Aan de andere zijde van de stad, richting Hilligersberg, Overschie en Schiebroek, patrouilleerden soldaten van de genie en van de luchtstrijd krachten en trokken er op uit om te trachten parachutisten uit de enkele be zette boerderijen in de polder te verja gen. Hoe kwam het dat ons in de binnenstad toch de kogels om de oren floten, waar toch nog geen Duitser was doorgedrongen? Hoe kwam het dat des avonds iichtkogeis de lucht in gingen om de Duitse vliegtuigen de weg te wij zen? Dat deed de vijlde colonne. Maar wie vormden die vijfde colonne, daar toch immers alle N.S.B.-ers die op de ledenlijst voorkwamen en allen die be kend stonden om hun pro-Duitse ge zindheid, waren geïnterneerd? Om deze eenvoudige reden, dat de Duitsers er voor gezorgd hadden, dat de mensen, die ze werkelijk wilden gebruiken en waai- ze werkelijk wat aan nadden, zich steeds verre hadden gehouden van de N.S.B. en nooit blijk hadden gegeven van enige sympathie voor het Nazi- regiem. NATUURLIJK was dit niet maar een speciale slimmigheid van de Duit sers zo handelde ieder land en zo handelt ieder land nog. Mensen die voor een vreemde mogendneid werken moe ten boven alle verdenking, dat zij met die mogendheid in relatie staan, ver heven zijn. Anders zijn ze voor werke lijk belangrijk werk niet bruikbaar. Mensen ais JPontecorvo en Fuchs, atoomgeleerden die blijkbaar voor niets anders leefden dan voor hun werk en zich in het gen niet met de politiek bemoeiden, die t.v,.cu verraders te zijn. Ais men tegen deze achtergrond het verbod beschouwt voor ambtenaren om lid te zijn van een of andere communis tische organisatie, moet men wel tot de conclusie komen, dat dit verbod uitzon derlijk weinig effect zal sorteren, zelfs ah men er bij in aanmerking neemt, dat er ook mogelijkheden liggen om die ambtenaren van wie bekend is, dat zij communistische sympathieën koesteren, te weren. Dat was n.l. het (wel wat naïeve) bezwaar van „Trouw", dat de communisten nu voor hun organisatie zouden bedanken en ambtenaren zou den blijven. En zelfs als men zoals „Trouw de volgende dag deed, nadat een lezer het eerste bezwaar weerlegd had deze regel laat gelden: „Ieder die nu hd is van een als voor ambte naren verboden aangewezen organisa tie, gaat er onverbiddelijk uit!" Want ook dan nog heeft men geen enkele waarborg, dat er geen aanhangers van de üovvjet-ideologie onder de ambtena ren schuilen. Wil men door dergelijke maatregelen tot de meest effectieve bestrijding ko men, dan zal men het Amerikaanse voorbeeld moeten volgen en moeten trachten van iedere ambtenaar zoveel gegevens te verzamelen (rechtstreeks of langs allerei omwegen), dat men een zo helder mogelijk beeld heeft van s r.ians ideële gezindheid. Dat kost veel tijd en veel geld en het geeft nog geen 100 procent zekerheid. Maar een andere methode om tot een werkelijk zuiver ambtenarencorps te komen is er niet. D IJ DIT ALLES dient men echter heel goed te bedenken, dat dit maar een heel klein onderdeel is van de bestrijding van het communisme. Dit is slechts een eerste stap op een weg die kilometers lang is. Want het communisme wij hebben dat al eerder betoogd is een ideologie en een ideologie roeit men nooit uit met geweld of met een verbod. Men kan er van op aan, dat de C.P.N. nu voor martelaar zal gaan spelen en dat dit niet zal nalaten indruk te maken op sommige, toch al links gevoelende geesten. Het lijkt ons niet onmoge- Djk, dat de P. v. d. A. hierdoor stem men zal verliezen aan de communis ten. Wil men het communisme effec tief bestrijden, dan zal men de voe dingsbodem voor die ideologie steriel moeten maken. Onrecht, armoede, uitbuiting dat zijn enkele van die voedingsstoffen voor het communis me. Als men daartegen de strijd aan- mndt, als men meer nog dan nu van Nederland een rechtsstaat maakt, V'aarin voor ieder werk en voedsel en geestelijke vrijheid is, dan alleen kweekt men een bodem waarin die ideologie niet kan voortwoekeren, f at kan de Nederlandse regering niet «heen, dat is de taak van alle rege- Ijngen in alle vrije, Westerse landen, kn zelfs al die regeringen kunnen dat oS a^een> daarbij moeten ze zich gedragen weten door de wil en de yertuiging van allen, die achter hen ekï -En n'et het minst door het zi h 7 door de daad van hen, die ich Christenen noemen. Want alleen e Geest van Christus kan dit kwaad overwinnen. dat de door de Noordelijken verstrekte lijsten geen gegevens bevatten over bij na 9J van de vermiste manschappen der V.N. De communisten verklaren, dat de geallieerde lijsten waardeloos zijn om dat de namen van de Noordelijke krijgs gevangenen in het Engels zijn opgege ven en geen regimentsnummers zijn vermeld. De Verbondenen hebben be loofd binnenkort een lijst van krijgsge vangenen in het Chinees te overhandi gen. Alle stafsecties van het 8ste leger werkten aan een plan voor de ontvangst verzorging en het transport van krijgs gevangenen, die op de Noordelijke lijs ten voorkomen. Het leger trof eveneens voorbereidingen voor het eventuele transport naar het Noorden van Chi nese en Noordkoreaanse krijgsgevange- Lybië zal 24 December een onafhan kelijke en souvereine staat worden. De Britse troepen zullen in het land blijven tot na de verkiezingen in Maart. Engeland zal nauwe betrekkingen met de nieuwe staat onderhouden. Het zal het tekort op de Lybisehe begroting blijven aanzuiveren en er is een Brits Lybisch ontwerp-verdrag voor weder zijdse hulpverlening opgesteld, dat zal worden getekend nadat een volgens de bepalingen van de grondwet gekozen re gering in het komende voorjaar het ge zag over Lybië zal uitoefenen. Het nieuwe verdrag voor wederzijdse hulpverlening dat Engeland en Libye zullen sluiten, zal voorzien in het voort zetten van de legering van Britse troe pen en eenheden van de Engelse lucht macht in Lybië, nen. Het Amerikaanse 8ste leger is verder van plan een luchtbrug te organiseren om alle geallieerde krijgsgevangenen naar Japan over te brengen als zij krachtens een wapens tils tandsovereen- komst worden vrijgelaten. De wapens voor Nieuw-Guinea Het Indonesische blad „Abadi" heeft gepubliceerd, dat het Nederlandse schip „Talisse" zich in Tandjong Priok be vindt met 170 ton wapenen en munitie aan boord, bestemd voor Nieuw-Guinea. Het blad voegde een dag later aan het bericht toe, dat het beslagïeggen op deze wapenen de enigo weg is welke door een regering, die zichzelf respec teert en die consequent vasthoudt aan de nationale claim op Irian, kan worden gevolgd. De Indonesiër Natsir zei, uit de be richten uit Den Haag de indruk te heb ben gekregen, dat de „Blitar'-kwestie dreigt te interfereren in de besprekin gen tussen Indonesië en Nederland over Nieuw-Guinea en de Unie. Naar zijn mening zou men zich, indien zulks juist mocht zijn, op zijpaden gaan begeven, waardoor de aandacht wordt afgeleid' van het grondprobleem, waarop zij ge heel dient te zijn gericht. Intussen is te Wassenaar ter gelegen heid van de aanwezigheid van de Indo nesische delegatie in Nederland een drukke receptie gehouden. Tijdens de voorbesprekingen met de staatssecreta rissen Blom en Götzen, zijn niet onbe vredigende vorderingen gemaakt wat betrelt de agenda voor de eigenlijke onderhandelingen. Deze zullen, naar men verwacht, niet voor begin Januari 1952 aanvangen. De V.N.-commissie voor verkiezingen in geheel Duitsland zal waarschijnlijk in West-Berlyn kaar hoofdkwartier ves tigen en begin volgend jaar met haar werkzaamheden beginnen. MINISTER STIKKER SPRAK MET EDEN De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr D. U. Stikker, heeft gistermorgen zijn Britse collega Antho ny Eden op het Engelse ministerie van Buitenlandse Zaken bezocht. Minister Stikker zal namens Neder land de van beslissende betekenis zijnde ministersconferentie, die Donderdag a.s. te Parijs over de voorgestelde instelling van een Europees leger zal worden ge houden, bijwonen. Op deze bijeenkomst zal worden gepoogd de verschillen van inzicht terzake tussen de Benelux-lan-- den enerzijds en Frankrijk, West-Duits- land en Italië anderzijds, te overbrug gen. Millioenenorder voor de D.A.F. gaat door Nadat Maandag de Tweede Kamer en Dinsdagmiddag de Eerste Kamer zich hiermede hadden accoord verklaard, is gisteren het contract afgesloten tussen het ministerie van Oorlog en van Door- ne's automobielfabriek N.V. te Eindho ven voor de levering van militaire voer tuigen tot een totaal bedrag van 175.626.000,—. Het betrelt bier twee voertuigtypen, die door de D.A.F. zijn ontwikkeld en die geheel voldoen aan de N.A.T.O.- eisen. Het bedrag komt geheel ten laste van de tegenwaarderekening van de Marshallhulp. Washington heeft zich reeds enige tijd geleden met dit project geheel ac coord verklaard. VLISSINGE RAAD BEHANDELDE BEGROTING De VHssingse raad heeft gistermiddag in ruim 2'/2 uur de begroting voor 1952 behandeld en aangenomen. Door verscheiden raadsleden en ook door het college van B. en W. is scherpe critiek geuit aan het adres van de Stoomvaart Maatschappij „Zeeland" wegens het nog niet terugkeren naar Vlissingen. Als de Zeeland niet terugkeert, zo zei burgemeester mr B. Holff, dan geschiedt aan Vlissingen een groot onrecht. Wethouder L. P. van Oorschot (arb.) kondigde aan, dat een nieuwe actie voor terugkeer van de bootdiensten moet worden gevoerd. De heer M. J. van Poelje (arb.), die volking groter activiteit zal betonen bij de algemene beschouwingen het eerst sprak, begon met een politiek be toog over de internationale en nationale toestand. De heer van Poelje vroeg aan dacht te schenken aan de z.g. dienst commissies voor het gemeentepersoneel. Voorts juichte hij toe, dat gelden wer den gereserveerd voor de bouw van een nieuw stadhuis. Het raadslid vroeg voorts naar de composteringsinstallatie, de sportvelden en de bouw van een in ternaat voor leerlingen van de Zee vaartschool. De heer H. van Rooyen (c.h.) zei, dat de lasten van de oorlogsschade, die voor rekening van de gemeente blijven, bijna een milhoen belopen. Hij sprak de hoop uit, dat men alsnog subsidie zal krijgen in de bouw van de composteringsinstal latie. Zowel hij als de heer Marijs (a.r.), die hierna sprak, wensten niets liever dan samenwerking met B. en W. en de andere fracties, De heer Marjjs wees speciaal op de woningbouw en vroeg naar een extra bouwvolume voor woningen voor het marinepersoneel. Zowel deze drie spre kers als de heren J. C. Corver (v.v.d.) en M. J. Corveleyn (k.v.p.) waren een stemmig in de hulde voor B. en W. en het gemeentepersoneel betreffende het in 1951 gevoerde beleid. ANTWOORD VAN B. EN W. I.v.m. de internationale toestand sprak de burgemeester de hoop uit, dat de be- r r til De administrateur van de onderne ming Mandaling, de heer G. E. Beekom, is Dinsdag bij een moordaanslag om het leven gekomen. Gistermiddag om streeks één uur heelt een 32-jarige man in een bakkerswinkel aan de Hoofdweg te Amsterdam zijn vrouw neergeschoten en daarna zichzelf een kogel door het hoofd gejaagd. Onge veer 340 arbeiders, die in de D.U.W.- objecten in Drente werkzaam waren, zijn gisteren in staking gegaan. Het dorpje Venhorst, dat midden in de Peel is gelegen, is op één dag geheel gemo derniseerd. Gisteren heelt dit 1200 zie len tellende Peeldorp n.l. tegelijkertijd electriciteit, waterleiding en automa tisch telefoonverkeer gekregen. Mi nister H. H. Wemmers heelt de schei dende directeur-generaal van de scheepvaart, mr J. J. Oyevaar, in de rolzaal van de ridderzaal een afscheids receptie aangeboden. Pistoolschoten, bij wijze van proefneming afgevuurd van de kansel in de St. Paul's kathe draal, in het hart van Londen, bleken een echo van twaalf seconden lang op te roepen. voor de reservediensten, temeer daar volgend jaar de luchtverdediging zal moeten worden georganiseerd. Wat de bouw van het nieuwe stadhuis betreft, zei hy, dat het wellicht mogeiyk is over 5 of jaar te beginnen met de bouw van dat deel, waarin de diensten, waar veel publiek komt, zullen kunnen worden ondergebracht. Wethouder van Oorschot besprak de woningbouw en zei, dat met de afbraak van noodwoningen voorlopig geen begin kan worden gemaakt, daar de woning nood groot is. Over de terugkeer van de „Zeeland zei de wethouder, dat men deze zaak opnieuw aanhangig zal moeten maken by de Regering of de volksvertegen woordiging. Het terugkomen van deze bij uitstek Zeeuwse lyn is een nationale zaak, zo betoogde hy, daarbij wyzend op de sabotage van de zyde van de di rectie van de „Zeeland" om terugkeer onmogclyk te maken. Nadat wethouder W. Poppe (a.r.) er op had gewezen, dat halvering van het schoolgeld de gemeente 20.000 zou kosten, vertelde wethouder M. A. van Popering iets over de werking van de composteringsinstallatie. Wat de herbouw van het Eiland betreft, zei hij, dat het meest Westelijke deel herbouwd zou kunnen worden. Hy deelde echter mede, dat de inte resse voor de herbouw in de binnenstad afneemt. De herbouw zal op andere wyze moeten worden aangevat, zo was zijn mening, willen de open gaten spoe dig gevuld zijn. De woningbouw wilde hij met alle macht bevorderen. De aanleg van de sportvelden op het voormalig vliegveld had eveneens zijn aandacht. Men was juist tot overeen stemming gekomen niet het Rijk over de aankoop van het betreffende stuk. Bij de artikelsgewijze behandeling deeide de voorzitter mee, dat een rap port of voorstellen kunnen worden te gemoet gezien met betrekking tot het optreden van de Vlissingse jeugd. De heer van Sabben (c.h.) en de a.r.-frac- tie, verklaarden zich tegen de kermis. Een motie van de heer Corveleyn over verlaging van de schoolgelden met de helft, werd ingetrokken, daar B. en W. verklaarden eerst d~ beslissing van de Tweede Kamer over de begroting van O., K. en W. te willen afwachten. SCHIP TE WEMELDINGE GEZONKEN Gistermorgen is in de haven van Wemeldinge een motorschip gezonken na een aanvaring. Het wrak, dat met betonijzer is geladen, maakt de vaart in de oostelijke helft van de haven moeilijk. Er moet daar nog zeer voor zichtig wórden gemanoeuvreerd. Bewoners schrokken wakker. Woensdagnacht om plm. 1 uur werd een der bewoners van het hoekhuis aan Rapenburg-tol in Zeeuwseh- Vlaanderen gewekt door een harde slag. Toen hij de huisdeur opende, kon hij nog juist zien dat 2 mannen hard lopend in de duisternis verdwe nen, maar even later zag hij de oor zaak van dit overhaaste vertrek: half in de aan zijn huis grenzende schuur stond een in-elkaar-gedeukte V/2 tons gepantserde auto, die geslipt was en de schuur zwaar gerameid had. De ijlings gewaarschuwde rijks politie kon niet anders dan de feiten constateren, zoals ze er lagen en heeft deze zaak nu ook verder in onder zoek. De betrokken huiseigenaar krijgt naar alle waarschijnlijkheid, wegens ontbreken van daders, geen enkele vergoeding voor de vernieling. Zoals men weet, rijden dergelijke auto's in België normaal, zonder dat hiertegen bepalingen bestaan. Het ware te hopen dat aan dergelijke es capades eindelijk eens paal en perk gesteld kan worden. Door een comité van automobilisten is een inzameling gehouden om alle wegen wachters een kerstpakket te kunnen aanbieden. Hier overhandigt de hoofd inspecteur van de wegenwacht, de heer A. J. M. Mosheuvel (links) een kerst pakket aan één van de stoere rijders. KERSTBOODSCHAP VAN PRINSES WILHELMINA België stopt uitvoer naar O.E.E.S. landen voorlopig Naar het A.N.P. verneemt, zou de Belgische regering besloten hebben de uitvoer naar de landen van de O.E.E.S. zeer spoedig voorlopig stop te zetten. Dit besluit houdt verband met de be kende zeer omvangrijke crediteurpositie van België in de Europese Betalings Unie. De Belgische regering zou be staande verdragen zoveel mogelijk wil len eerbiedigen. Van Nederlandse bevoegde zijde ver nemen wij nog, dat indien de Belgische regering een dergelijke maatregel zou treffen, de Belgische uitvoer naar Ne derland hierdoor niet zal worden ge troffen. Door de N.C.R.V. is gisteravond een kerstzangdienst in de Sint Bavokerk te Haarlem uitgezonden. Tijdens deze dienst werd de volgende kerstboodschap van Prinses Wilhelmina uitgezonden „Over enige dagen is het weer Kerst feest. In dit uur van adventsjubel zingt gij allen hier aanwezigen, de lof van Hem, die onze gestaltenis aannam, die indaalde in onze nood. „Leer ons in Uw naam geloven hoort zijn stem klonk daareven uit uw lied. Op een avond als deze gaan wij onze eigen kleinheid voe len en de betrekkelijke waarde van al hetgeen wij ons eigen kunnen noemen beseffen. Hoe schrijnend is dan nog bij velen de geestelijke armoede en inner lijke leegte. Doch in dit uur van wijding worden wij boven ons zelf opgeheven en worden wij ons gewaar van iets stralends, iets dat ons verstand niet bevatten kan, doch des te meer ons hart, iets dat ge lukkig maakt en dat ons Innerlijk wezen zo wil vervullen, dat er geen plaats meer overblijft voor iets anders. Wij voélen het gebéuren van de kerstnacht als het ware op ons afkomen: de grote liefdedaad van God. Dan gaan wij onze innerlijke leegte en armoede zien als de voorlopers van die heerlijke volheid die bezit wil nemen van ons hart en leven. Zalig zijn de armen van geest, want hunner is het koninkrijk der he melen. Dit is niet alleen een belofte voor de toekomst, maar de zekerheid voor het heden, voor nu. Het koninkrijk der hemelen, dat is Christus in ons. Hij, Die door zijn kruis en opstanding, ons, die zo ver afgedwaald zijn terug wil en kan leiden tot zijn Vader en tot onze Vader. Als wij straks naar Bethlehem gaan, dan kan dat niet anders zijn, dan in het besef van onze geestelijke armoede en leegte. Hij deed immers afstand van alles voor ons. Als wij in deze houding vol harden tegenover hem zullen zij in en door hem vinden de oplossing van alle vraagstukken, die zowel ons persoonlijk leven als het grote gezin der volken thans benauwen, in volmaakte liefde, in volmaakte wijsheid en in volmaakte De opperbevelhebber der Britse troepen, generaal Sir George Erskine, heeft gisteren een dienstorder uitgevaardigd, waarin hij zyn manschappen opdraagt gewapende Egyptenaren, die in de Suezkanaalzóne worden aangetroffen, ais vyandelyke elementen te behandelen. In het vervolg worden dergelijke per sonen, indien zy door de Britse troepen worden gearresteerd, niet meer aan de Egyptische autoriteiten overhandigd, doch door de Britse autoriteiten be recht. De order is uitgevaardigd, omdat gewapende Egyptenaren de Britse troepen in de zóne voortdurend blyven aanvallen. gerechtigheid. Gezegend zij onze gang naar Bethlehem. „Nooit kan 't geloof te veel verwach ten". (Ingez. mededeling, advert.) DRINK LOUTER „Het Vrije van Sluis" De hoofdingelanden van het water schap „Het Vrye van Sluis" kwamen JDmderdag in algemene vergadering byeen in bet café van de heer de Vujst te Oostburg. Bij de behandeling der begroting voor de dienst 1952 deelde de plv. voorzitter, de heer A. J. Cambier, mede, dat het in de bedoeling ligt het roer om ta gooien en niet langer buitengewona werken uit te voeren met financiering van kasgeldleningen. Zolang geen defi nitieve geldleningen kunnen worden ge plaatst, zullen de grote werken moeten worden stopgezet. Voor het graafwerk zal een dragline worden aangeschaft. Van de resterende zeven ton, welke vorig jaar door da vergadering werden gevoteerd, zullen een wachtsiuis te Cadzand, een te Bres- kens en andere werken worden uitge voerd aan de Linie en zeewering te Breskens. Getracht zal worden in overleg met de Grondkamer om een extra heffing van 10,per ha op te leggen aail de eigenaars, welke deze op de pach ter kunnen verhalen, terwijl bovendien be sprekingen worden gevoerd om door da cultuurverbetering de pachten te gaan verhogen. Met betrekking tot de polderarbeiders werd medegedeeld dat geleidelijk aan tot inkrimping zal moeten worden over gegaan door de ouderen af te voeren na de 65-jarige leeftijd. In verband met de betaling van rente en allossing werd het dijkgeschot ge bracht van 30,op 33, Aangezien het voorstel van het D.B, tot het invoeren van een technische her ziening der sc'arissen in een vorige ver gadering werd verworpen, kwamen da hoofdingelanden nu zelf met een voor stel, n.l. 10 voor de vijf technische ambtenaren en 5 voor de overige ambtenaren. Met 24 tegen 22 stemmen werd het voorstel aangenomen. TIJDENS DE LICHT- EN BLOEMENWEEK TWEE TENTOONSTELLINGEN EN EEN SPECIALE SHOW De Goese licht- en bloemenweek, die dit jaar zo n groot succes is geworden, zal het volgende jaar zeker door gaan. Dit was te verwachten, maartydens deze feestweek, hoopt de middenstands vereniging „Handelsbelangen'' haar 50- jarig bestaan op een grootse wyze te herdenken. Men is van plan een uitgebreid opgezette middenstandstentoonsteiling te houden, waaraan een speciale show wordt verbonden. Het belooft eten tentoonstelling te worden, die nog vele jaren in het geheugen van vele Zeeuwen zal naleven. Want, om als het ware de mensen naar de tentoonstellingsgebouwen te leiden, is het plan der commissie om op de Viasmarkt en de Beestenmarkt een open expositie te organiseren voor land- en tuinbouvvbenodigdheden, auto's enz. Tevens zal er een braderie ver- ryzen. De toegang tot deze expositie zal gratis zyn, terwijl de entrée voor de grote tentoonstelling slechts 50 cent zal bedragen en voor kinderen 25 cent. De show belooft iets bijzonders te worden. Films worden er gedraaid en televisiedemonstraties gegeven. Artike len als huishoudelijke artikelen, luxe ar tikelen, kachels en haarden, meubels, modes, fruit en groenten worden op aantrekkelijke wijze uitgestald. Het be treft hier een 50-jarig jubileumfeest en daarom ligt het in de bedoeling in de stands tot uiting te laten komen de groei van het bedrijfsleven en de mid denstand in de laatste vijftig jaren. Dit is nog niet alles. Het laat zich aanzien, dat men groepsgewijs naar de verschil lende ambachten zal exposeren. Zo zal een slagerij, bakkerij, een schilderszaak, een kapperszaak enz. in vol bedrijf be wonderd kunnen worden. De tentoonstelling is een speciaal middenstandsgebeuren en er worden geen fabrikanten van elders toegelaten. Trouwens, dat zal ook moeilijk gaan, want reeds is een vijfde van de ruimte besproken. Leden van andere Goese middenstandsverenigingen hebben al aanvragen ingediend voor tentoonstel lingsruimte, ma„r de leden van han delsbelangen hebben in deze een pri meur. Zoals gewoonlijk, zal de 500ste en 1000ste bezoeker weer een prachtige prijs behalen. De commissie heeft reeds duizenden guldens uitgetrokken voor een intensieve reclame. De prijs voor de tentoonstellingsruim te op de Viasmarkt en de Beestenmarkt is gesteld op 1,50 per M2. De tentoon stellingsruimte op de grote tentoon stelling kost 10,per M2. De com missie heeft begroot, dat de gehele in richting van een stand totaal slechts 165,zal bedragen. De commissie heeft reeds vele moei lijkheden opgelost. Eén ding weet men nog niet en dat is een klinkende naam voor de tentoonstellingen. Wie heeft er een suggestie'? Door de spontane medewerking, die reeds van verscheidene kanten is toe gezegd de directeur van de Am bachtsschool en de directrice van de Vakschool zegden toe, om de middag uren te vullen door het geven van open bare lessen en demonstraties in da showruimte zal het jubileum van „Handelsbelangen iets worden, waar door Goes nog meer in het middelpunt van de gehele Zeeuwse belangstelling komt te staan. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond: Zwakke wind. Zwakke wind uit uiteenlopende rich tingen en over het algemeen weinig be wolking. Weinig verandering in tem peratuur. <•4 J

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1