r Onwil van sommige werkgevers belemmert verwerkelijking* Wat moet de regering in het komende jaar het eerst opknappen België houdt het been stijf* Twee Russen ter dood gebracht „wegens spionnage"* VAART DER STILTE C. N. V.-voorzitter over de P.B.O. Het N.I.P.O. vro'eg HIER CHRISTIANSEN IN VK1/HEID* A" - NIET TE EVENAREN Chr. Plattelandsvrouwen hadden een fijne Kerstmiddag. Prov. Bondsdag in Jan. 1952 Donderdag 20 December 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina S Grote meerderheid van stemmen wenselijk voor vaststelling loonverordening. In een studieconferentie van het Chr. Nat. Vakverbond, te Utrecht in het ge bouw voor Christelijk Sociale Belangen gehouden, is het vraagstuk van de pu- liekrechteljjke bedrijfsorganisatie aan de orde geweest. De heer M. Ruppert, voorzitter van het C.N.V., heeft erop gewezen, dat de wet op de P.B.O. niet zo gemakkelijk te verwezenlijken is, als door sommigen aanvankelijk wel is gedacht. Daarvoor levert het zo rijk gevarieerde bedrijfs leven te veei ingewikkelde problemen en andere practische moeilijkheden op. Om tot verwezenlijking te komen van hetgeen de wet beoogt, dient er in de eerste plaats bereidheid aanwezig te zijn en in bepaalde sectoren ontbreekt die bereidheid bjj sommige werkgevers- groepen. Er is dus enige, zij het vol strekt niet algemene, onwil, SLECHTS GOEDE DIENSTEN. Inmiddels heeft de S.E.R. een orga nisatiecommissie samengesteld, die voorbereidend werk verricht. De com missie wil echter niets van bovenaf op leggen. Zij begeert slechts haar goede diensten aan te bieden. Men behoeft dan ook voor het vormen van z.g. schap pen niet met uitgewerkte plannen te komen. Het is voldoende hoofdlijnen aan te geven, omdat de S.E.R. de be schikking heeft over specialisten. De vorming van bedrijfschappen zou eigenlijk de voorrang moeten hebben boven de vorming van de verticale pro ductschappen. Maar het kan ln bepaal de opzichten niet anders, dan dat er productschappen gevormd gaan worden ip verband met de fatale datum van 15 Februari 1953, wanneer de organisatie Woltersom verdwenen moet zijn. Verschillende bedrijfschappen verke ren al in een min of meer vergevorderd stadium van ontstaan. Ten aanzien van de ontwikkeling van het landbouwschap ontwikkelde spreker enige bezwaren te gen het repressief toezicht, dat dit landbouwschap blijkt te willen voor staan. Bij volkomen interne beslissingen behoeft er geen bezwaar te bestaan, maar wel wanneer door die besluiten ook andere groepen geraakt worden (b.v. bij de afzet en het be- en verwer ken van producten). OMZETTING VAN C.A.O. Bjj het in werking treden van schap pen zal het zaak zjjn voorzichtig te we len bjj het omzetten van een C.A.O. in pen loonverordening. Er bestaan eigen lek alleen mogelijkheden daartoe als de bedrijfstak er rflp voor is. En dan zal een C.A.O. zeker nooit in een slag ver anderd moeten worden, maar deelsge- "js, te beginnen met die zaken die eigenlyk al definitief geregeld zijn. En ook kan men een loonverordening ma ken die de ongeorganiseerden omvat. Overigens ~al het zaak zjjn bij loon- verordeningen eenzelfde gedragslijn in acht te nemen als bjj een C.A.O. Met name zal men de leden zoveel mogeljjk dienen in te schakelen. Er zullen geen minderheden genegeerd moeten worden, want van machtsgebruik moet geen sprake zijn. In het algemeen zal het ge wenst zjjn, dat loonverordeningen al leen worden vastgesteld met vjjf-zesde van het aantal stemmen. BEDRIJFSVERENIGING „NOORD NEDERLAND" FAALDE Het college van toezicht als bedoeld in de ziektewet heeft aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid rapport uitgebracht omtrent de uit komsten van het door dat college in gestelde onderzoek naar de tegen de bedrijfsvereniging „Noord Nederland" ingebrachte klachten betreffende de uitvoering der ziekteverzekering door die bedrijfsvereniging. In dat rapport komt het college van toezicht tot de conclusie, dat deze be drijfsvereniging te kort geschoten is op het punt van de sociale uitvoering der ziekte-verzekering. In verband met die bevindingen heeft het college van toezicht het gewenst geacht voorshands op genoemde be drijfsvereniging een meer diepgaand toezicht uit te oefenen. De staatssecretaris van Sociale Zaken deed aan de genoemde bedrijfsvereni ging mededeling, dat hij zich kon ver enigen met de conclusie van het rapport en met het door het college voorgeno men meer bijzonder toezicht. „Wat moet de regering naar uw me ning in het komende jaar in de eerste plaats opknappen?" heeft het Neder lands Instituut voor de Publieke Opinie aan vele mannen en vrouwen over het gehele land verspreid gevraagd. Dit zijn de belangrijkste antwoorden; Woningnood oplossen, woningbouw bevorderen, huizen bouwen 53 procent; Lonen en prijzen in evenwicht brengen 10 procent; Bezuiniging op regerings uitgaven, minder ambtenaren, betere besteding van de belasting 5 procent; Belastingverlaging, verlaging van so ciale lasten 4 procent; Pensioenen ver beteren, voor ouden van dagen zorgen 4 procent; Werkloosheid oplossen, werkgelegenheid scheppen 4 procent. „De Christen Werkman". Overeenkomst tussen Blank Ambon- Irian en de „Beico". Van de zjjde van de Stichting „Beico" te Haarlem verneemt het 4&N.P., dat met de Stichting „Blank Ambon-Irian" een belangengemeenschap is aangegaan om tot volledige samenwerking te ko men. Een overeenkomst daartoe is op 15 December door beide partijen ge tekend. Het ministerie voor Uniezaken en Overzeese Rijksdelen afdeling N.- Guinea en de gouverneur van N.-Gui- nea, zijn ten aanzien van deze plannen om te komen tot de vestiging van een landbouwbedrijf aldaar, geheel op de hoogte, zo wordt medegedeeld. Hieraan werd reeds uitvoering gegeven door het vertrek van een groep voortrekkers op 4 April IJL Namens de Stichting „Blank Ambon -Irian" wordt nog medegedeeld, dat de ontstane gemeenschap naar buiten zal optreden als Nieuw-Guinea-gemeen- Ti „De Christen Werkman". en over de grenzen Als eerste van de grote steden zal in Utrecht in Januari de z.g. „melksane- ring" worden ingevoerd. De Utrechtse melkhandel is met de langdurige voor bereiding nu zover gevorderd, dat zo mogelijk reeds ingaande 7 Januari de melk in 300 wijken van de stad elk door een vaste melkhandelaar zal worden af geleverd. Bjj de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot verlenging van de geldigheidsduur van de Wet Gebruik Vervoermiddelen 1939 tot hoogstens 15 Februari 1953. Het Amerikaanse bureau voor de in ternationale handel heeft de vergun ningen voor de uitvoer van bepaalde soorten wollen kleding en stoffen opge heven. Het verbod op de uitvoer naar de communistische landen blijft echter gehandhaafd. Honderdvjjftig nieuwe „Flymouth"- auromobielen ter waarde van ongeveer 300.000 dollar zijn van het dek van een rivierschip te Golconda (Illinois) door de gladheid in tien meter diep water gegleaeii- Ik her jn ooi den >au ue öowjüt-Unie heeise «en koudegolf, afkomstig uit de Poolstreken. De temperatuur van de „koudepool" Werchojansk daalde tot 40 graden Celsius. Een Italiaans Chemicus Pauleita ge naamd, is gestorven aan een medicijn, waarmee hij met succes proeven op dieren had genomen. Hij gaf zichzeii een injectie doch stierf een uur later aan hartverlamming. De formule is niet bekend. Aardrijkskundeles, Een negen jaar oud Amerikaans meisje Elizabeth Bean is door haar vader op een wereldreis gestuurd om aardrijkskundige kennis op te doen. Dinsdag was zij voor een kort bezoek in Londen. Daarna vertrok zij per vliegtuig naar India. Amerikaanse regeringsemployé's mo gen voortaan geen giften, gunsten of diensten meer accepteren van personen of firma's, die zaken doen met de re gering. Truman heeft te dien aanzien speciaal opgestelde reglementen goed gekeurd. De economische commissie van de Ver. Naties heeft een motie aangeno men tot uitbreiding van de werkzaam heden van de Internationale Bank voor Herstel en Wederopbouw (Wereldbank) door het haar mogelijk te maken af zonderlijke ondernemingen aan nieuw kapitaal te helpen. Duizenden slachtoffers op de Philippijnen De wervelstorm, die de vorige week de Visayan eilanden heeft geteisterd, heeft 588 mensenlevens geëist, aldus een mededeling van het Philippijnse rode kruis, 49.330 huizen zijn ver woest 403.480 personen dakloos gewon V>- Door ue uitbarsting van de vulkaan Hibok-Hibok op het eiland Camiguin hebben 2000 personen het leven ver loren. Arie Bievcr krijgsgevangene in Korea. A.F.P. meldt uit Tokio, dat de naam van de Nederlandse krijgsgevangene, voorkomend op de lijst, welke de Noor delijken de vertegenwoordigers der Ver. Naties hebben overhandigd Arie Biever luidt. NED. BANK ACHT VRIJE VALUTATERMIJNMARKT PRAEMATUUR Op een bijeenkomst van de directie van de Nederlandsche Bank met enkele vertegenwoordigers van het bankwezen in verband met de in Engeland getrof fen maatregelen, bestond er volledige overeenstemming over de wenselijkheid zo spoedig mogelijk de gelegenheid tot termijndekking weder open te stellen. Navolging van het thans in Engeland ingevoerde systeem van een vrije valu- tatermijnmarkt werden evenwel prae- matuur geacht. Voorts is overleg gepleegd over mo gelijke wijzigingen, welke eventueel in het bestaande Nederlandse systeem van vaststelling der termijnnoteringen zou den kunnen worden aangebracht. De Nederlandsche Bank verwacht binnen enkele dagen de aan- en verkoop van vreemde valuta op termijn te kun nen hervatten. (Ingez. mededeling, advert.) De woningnood oplossen staat veruit bovenaan het verlanglijstje van het pu bliek. Meer dan de helft van alle onder vraagden vindt dat de belangrijkste taak van de regering. Dan volgt pas ..lonen en prijzen in evenwicht bren gen". Heeds vele malen heeft het N.I.P.O. sinds de bevrijding deze vraag gesteld. Meestal staat „de woningnood oplos sen" bovenaan. In April van dit jaar stond echter „lonen en prijzen in evenwicht brengen" bovenaan. 35 procent noemde dit toen de meest belangrijke taak voor de re gering. In Juli was dit percentage weer gedaald tot 11 procent, nu is het 10 pro cent. Binds 1949 is het percentage, dat als belangrijkste taak noemt het in even wicht brengen van lonen en prijzen nog niet zo laag geweest. Belastingverlaging, bezuiniging wor den nu minder genoemd dan in Juli van dit jaar. Toen noemde respectievelijk 10 en 8 procent deze taken, nu 4 en 5 procent. Naar het A.N.I-. verneemt is de voor malige „Wehrmachtbefehlshaber" in den Nlederlanden", general der flieger F. C. Christiansen gisteren enige da gen nadat hij 72 jaar was geworden in vrijheid gesteld. Hij is van de gevangenis aan de Pomp- stationsweg te Scheveningen door de Rijkspolitie naar Nieuwe-Schans ge bracht en daar over de grens geleid. Christiansen was door het Bijzonder Gerechtshof te Arnhem tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Aanvan kelijk heeft hij beroep van cassatie in gesteld, doch dit later ingetrokken. Bij wijze van gratie is destijds vier jaar van zijn gevangenisstraf afgetrokken. De Europese betalingsunie. België bljjft weigeren verdere ver hoging van zjjn vorderingen op de an dere landen van de Europese betalings unie toe te staan. Aldus wordt vernomen met betrek king tot de onderhandelingen die te Pa rijs door de O.E.E.S. over België's po sitie in de Europese Betalings Unie wordt gevoerd. Wanneer er geen regeling kan wor den getroffen, die het mogelijk maakt dat voor het grootste gedeelte van de Belgische uitvoer in goud of dollars be taling zal geschieden, zal België zoals het reeds te kennen heeft gegeven, overwegen zich uit de Europese Beta lings Unie terug te trekken. Onenigheid tussen Ambonezen tijdig beslecht. Gistermorgen is onenigheid ontstaan tussen kampraden van de Ambonese woonoorden Oranje en Ybenheer, beide te Fochteloo, onder Oosterwol- de (Fr.) in de gemeente Ooststelling werf. De beheerder waarschuwde uit voorzorg de politie. Deze behoefde echter niet op te treden, omdat de burgemeester van Ooststellingwerf, Mr G. A. Bontekoe, zich onmiddellijk naar de kampen had begeven, de be trokkenen toesprak, een vergadering die zij zouden houden verbood en de kampraden tot een verzoenende hou ding wist te brengen. 36 31 10.90 Zeer sterke sport* molière. In bruin en zwart leder. Ongekend Solide en zeer warme dameslaars met bontrand. Speciaal in prijs verlaagd .i.cht. 17." Prachtige j zwart suede TSc pump met lakgarnering u «f"T 1 dames schaatslaars Luxe uitvoering. Prima HerenmoHère In bruin en zwart calfe. Belangrijk In prijs verlaagd ÏO 75 Thans 17a Zeer solide kindermolière met leuke perforatie Leder onderwerk 873 a ■Sn'ïïXis en zwart suede 75 iS" Zeer voordelige viltpantoffel met bont* rand en sterke spons* 75 rubberzooi Moderne herenmolière met para-rubber onderwerk* Geheel genaaid zonder é£ft spijkertje. Een schoen die overal tegen kan. In beige en oxbload Alles uit eigen fabrieken, daardoor lage prijzen ken gegarandeerde kwaliteit. Filialen te GOESLange Kerkstraat 47 VLISSINGEN: Walstraat 68; MIDDELBURGLange Delit 42 Zouden door Amerikanen zijn opgeleid. Volgens radio-Moskou zjjn twee Rus sen „wegens spionnage" ter dood ge bracht. Zij waren boven Russisch gebied uit een Amerikaans vliegtuig gespron gen. Hun namen werden opgegeven als A. I. Osmanof en I. K. Sarantsef. Het von nis werd met de kogel voltrokken. Volgens de radio betreft het hier „Amerikaanse diversionnisten", die in de zomer onder dekking van de duister nis door een Amerikaans vliegtuig naar de Moldavische republiek (Sowjet- Unie) werden gebracht. (Ingez. mededeling, adv.) De veiligheidspolitie arresteerde hen en vond op hen valse documenten, wa pens „en andere zaken voor het voeren van diversionnistische en terroristische activiteit". Zij hadden tevens een grote hoeveelheid geld bij zich. In de nabij heid van de plaats van arrest werden geopende valschermen gevonden. Het vonnis werd geveld door een mi litaire rechtbank van het opperste Sow- jet-gerecht. Osmanof en SaiauLef had den bekend. Zij hadden gezegd door de Amerikaanse geheime dienst in West- Duitsland gerecruteerd te zijn in kam pen voor verplaatste personen. Zij had den een speciale oefening ontvangen in topografie, parachute-springen, het ge bruik van wapens, spionnage en andere zaken. Zij waren via Griekenland naar de Moldavische republiek, tussen Roeme nië en de Dekraine, gevlogen. Na het volbrengen van hun opdracht hadden zij zich naar Kars, een Turkse plaats aan de Armeense grens moeten begeven, waar functionarissen van de Ameri kaanse geheime dienst hen zouden op wachten. Onder leiding van de vice-presidente mevr, de Leeuw-de Schipper uit Hein- kenszand heelt de afdeling Zuid- en Noord-Beveland van de Chr. Platte landsvrouwenbond ln „De Prins van Oranje" te Goes haar Kerstmiddag ge houden. Een programma van afwisselend koorzang, samenzang, bijbellezing en declamatie werd voor de pauze afge werkt. De diepdoorvoelde kerstge dachten en kerstproza, door mevr. van KlaverenGerwig te Goes op zeer verdienstelijke wijze ten gehore ge bracht, maakte alle aanwezigen stil. De veelomvattende betekenis van het ONS FEUILLETON. Ineens belangstellend griste Karei hem de kijker uit zijn handen. „Laat zien", commandeerde hij, maar toen had hij de kijker al in zijn handen. Lang tuurde hij. Zijn vingers draai den aan de stelknop, om het beeld nog scherper te krijgen. Maar zijn metgezel waarschuwde: „Dat zou zonde en jammer zijn. Je laat al dat kostelijke gas weglopen en dat bij een wedstrijd.'t Is immers niet nodig: ze houden ons heus wel in de gaten, heb daar maar geen zorg over." VERSPEELD GELUK. Het duurde een poosje voordat Ka- rel Bovenkamp zichzelf weer beheer sen kon. Toen het zover was stond zijn gezicht grimmig. „We zullen zien", zei hij enkel en hij gooide een zandzakje halfleeg, met een onver schillig gebaar. Ze stegen weer tot dezelfde hoogte waarop ze gevaren hadden. Vostermans floot een vrolijk wijsje, om Karei weer op te monteren, maar het leek overbodig, want al direct zong Karei mee, met lange uit halen, zodat Vorstermans van het lachen niet fluiten kon. „En nu varen we door tot we niet verder kunnen", voorspelde Karei. „Ik wil de gouden ballon van barorl van Nijberg tot Wierschoten win nen. „Jjj doet maar", glunderde Vorster mans en hij berekende snel, dat hij dit keer wel erg veel waar voor z'n geld kreeg. Ze vertelden elkaar allerlei sterke verhalen en raadden waar ze waren, met een controle op de kaart na. De tijd ging er vlug door en het leek als- GO VERBURG te beleven", zei hij. Ze voeren de nacht tegemoet. Het oranje-rood in het Westen trok violet weg en verdonkerde tot donkerblauw en zwart, doorspikkeld met sterren. Een late vogel op de thuisreis vloog met een grote boog om de ballon heen. Van zijn traag wiekbewegen ging grote rust uit, maar Karei werd er 28. of ze van de tocht genoten. Vorster mans dééd dat ook, maar Karei kweekte kunstmatig een onverschil ligheid, die niet bij hem paste. Hij wist dat en hij voelde er zich ellendig door. Het was al Iaat, toen het begon te schemeren. De dagen -waren nog zo mers lang. Al die tijd hadden ze niet meer op de volgers gelet. Pas toen Vorstermans waarschuwde, dat het nu gauw donker zou worden en er niets meer te zien zou zijn, nam Karei nog één keer zijn verrekijker en schijn baar onverschillig haalde hij de vage vlekjes op de aarde dichtbij. Geen en kele auto was er meer bij. Daarom gaf h(j de kijker aan Vorstermans. „Niets opnieuw droevig door. De avond kan veel treurnis in zich bergen.... Ze luisterden naar de geluiden van de verre aarde. Ergens loeide een koe en een hond blafte. Heel in de verte denderde een trein over een brug. Dat geluid gaf een band aan het leven ginds, waarvan ze voor een poosje zich los gemeend hadden. Langzaam zweefden ze over een lange verkeersweg heen. De lichtbun dels van de auto's schoven als bespot telijk kleine straaltjes voort. „Zij kan daar bij zijn", peinsde Karei en hij be greep gelijk het onbetekenende van die gedachte. Zelfs Vorstermans werd zwijgzaam. De bravour van heel deze dag was weg, verdwenen met het gedoofde daglicht. Ze huiverden een beetje in hun jas sen. De nacht was koel, nu de dag niet warm geweest was. Ze verlangden naar een kop koffie, maar hadden niets anders bij zich dan koude limo nade en een fles water. „Ik denk dat we de anderen een goed stuk voor zijn", meende Vorster mans. „Zullen we....?" „We zullen voorlopig niets dan door varen", zei Karei kort. Hij wilde er zeker van zijn, dat zij verder waren dan de anderen. Op zijn onvriendelijke woorden gaf de ander geen antwoord. Hij ook wilde zich niet laten kennen, nu het tochtje hem wat begon te vervelen. Na een uur zagen ze opnieuw een verkeersweg. Er reden weinig auto's op, maar aan de afstanden van de auto's onderling, zagen ze dat de weg breed moest zijn. „Waar we nou toch zittenver baasde zich Vorstermans. „Ik snap er niks van", viel Karei bij. Ze bogen zich op de bodem van de mand over de kaart en zochten zonder te vinden. De eerste weg was nog thuis te brengen geweest. Nu er een tweede bijkwam, leek het onbegrijpe lijk. Nergens konden ze twee wegen vinden, die in dezelfde richting en dan zo dicht bij elkaar liepen. (Wordt vervolgd.) heerlijk Kerstfeest werd hierdoor wel duidelijk voor ogen gesteld. Na een gezellige pauze, waarin de vriendschapsbanden van de leden on derling nauwer werden aangehaald, werd de aandacht gevestigd op de te houden Provinciale Bondsdag van onze C.J.B.T.O. en C.B.P.B. te Kort- gene in Januari 1952. Alle aanwezii- gen werden opgewekt deze dag mee te maken Nadat nog enkele huishoudelijke aangelegenheden waren afgehandeld, sprak mevr. van Klaveren over „Wat hebben wij aan boeken". Zij wees er op dat literatuur een der hoogste levensuitingen is. Ieder mens denkt, en er zijn begenadigden onder ons die aan dit denken alleen niet genoeg hebben. Zij hebben de drang in zich neer te schrijven wat zij denken om het daardoor aan anderen door te geven. Tot slot deed zij de aanwezigen nog intens genieten van een zeer fijn aan gevoeld stukje eigen werk: „De schoonheid van het Zeeuwse land". De bewoners van Zuid- en Noord- Beveland zagen het land nu eens door de ogen van een niet-Zeeuwse, die nochtans ons Zeeuwse land zeer lief heeft. De vice-presidente dankte de spreek ster zeer hartelijk alsmede de leden van de Chr. Plattelandsmeisjesbond, die de koorzang hadden verzorgd. Verschillende nieuwe leden traden toe. De opkomst was buitengewoon groot. N.F.O. houdt Zeeuwse fruitteeltdag. Vrijdag 4 Januari 1952 zal in de zaal Krijger te Goes de Neder landse Fruittelers Organisatie een ontwikkelingsdag voor de Zeeuwse fruitteelt houden. In de morgenver gadering zal de teelt van klein fruit in Amerika worden toegelicht door de heren A. van Oosten en W. de Groot. Des middags houdt ir W. van Soest een lezing over ziektenbestrijding en dr A. F. H. Besemer over de nevel spuit.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3