Uit Z&eJtamLi iPJtexlejn. WAAROM KEERT DE MIJ „ZEELAND" NIET TERUG? u«« ets ^\aarl| Lezers YlLauuijcó van aêêe £i£andett Prot». begrotingen gaven stof tot praten. Vervoersproblemen op Schouwen besproken» DE S^ADIO brengt u avonturen KERK EN ONDERWIJS Middelburg Goes. PLAIN Zierikzee. Vlissingen. Extra treinen voor Kerstmis. en veiling AANBESTEDINGEN Donderdag 20 December 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Er zijn bij de algemene beschouwingen over de Provinciale begro tingen voor 1952 waarderende woorden gesproken. Eenstemmig was de hulde voor het college van G.S. Nu de financiële toestand niet onmiddellijk zorg baart, kon men aan andere dingen aandacht wijden en men heeft de sluizen der welsprekendheid dan ook wijd openge zet. Vooral over het nog steeds niet terugkeren van de Stoomvaart Mij. „Zeeland" naar VHssingen zijn harde noten gekraakt. Voorts werd door allen aandacht besteed aan het nijpende vervoersprobleem op Schouwen. Jhr mr T. A. J. W. Schorer (Arb.) voerde ais eerste het woord. Hij noem de de financiële toestand niet onbevre digd en vroeg aandacht te besteden aan de nazorg voor hen, die B.L.O. genoten hebben en de arbeid voor onvolwaar- digen. Wat de bootdiensten betreft was hij blij, dat Ged. Staten voorstelden een contactcommissie te benoemen. Hij sprak de hoop uit, dat bij de reorgani satie de provinciale taak niet zal wor den uitgeschakeld. Tenslotte pleitte hij voor het algeheel herstel van de Abdij. De heer P. V. M. Vercauteren (K.V. P.) pleitte voor meer aandacht aan muziek, toneel en zang, maatschappe lijk werk en jeugdzorg ais het gaat om de besteding van de 3 maal f 15.000. Hij drong er op aan, dat de Middenweg door de Braakman de hoofdverkeers ader zal worden en niet de Noordelijke weg. Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz (C-H.) besprak de oorlogsschade-vergoeding en wilde weten of door de jongste me dedelingen van minister Lieftinck be treffende het temperen van de uitke ringen, ook de provincie zal worden ge troffen. Hij zou een startsubsidie voor het tehuis voor imbeciele kinderen toe juichen. Hij vroeg zich af of de tariefs verhoging voor 't electriciteitsverbruik de verliezen van de P.Z.E.M. zal ophef fen. I.p.v. critiek, die hij zo dikwijls heeft moeten uiten, deed het hem ge noegen nu woorden van lof tot de Prov. Stoombootdiensten te kunnen spreken GERINGE MEDEWERKING VAN DE MIJ „ZEELAND". Het was vooral de heer v. d. Feltz, die wees op de geringe medewerking van de S.M. „Zeeland" voor terugkeer naar Vlissingen. De heer J. L. Verhagen (V.V.D.) deed fr ook een boekje over open en zei, dat 40 sportlieden voor de overtocht Vlis singenFolkestone v.v. f 7000 zouden moeten betalen, terwijl OostendeDo- var, reis naar Oostende inbegrepen 15800 kostte. Een verzoek om voor de ze prijs de overtocht per „Zeeland"- boot te kunnen maken werd afgewezen. Hij achtte terugkeer van de „Zeeland'" van eminent belang. Hjj wilde een rapport van een com missie bestaande uit vertegenwoordi gers van Rijk, provincie en gemeente Vlissingen over de terugkeer. Deze zaak moet uit de sfeer van de geheimzinnig heid worden getrokken, aldus de heer Verhagen. De heer L. P. van Oorschot (Arb.) vrees erop, dat de toeristen- en vracht- dteirst te beschouwen zijn ais camou flage. LOF VOOR GULLE HOUDING. De heer J. Hommes (AR.) had lof or de gulle houding van Ged. Staten, was het die de zaak van de veer- lienst Anna JacobapolderZijpe aan sneed en pleitte voor de nodige verbe teringen. Ook bracht hij de vertegenwoordiging van de agrariërs in de Prov. Planolo gische Dienst ter sprake. Hij wilde het aantal agrariërs in de vaste commissie van 1 op 3 zieu gebracht. Zijn fractie- genoot, de heer C. de Putter, probeerde et later met een motie van die strek king, waarbij hij o.m. steun ondervond van de heer A. H. S. Stemerding (C.H.) De leden van Ged. Staten, mr A. J. V. d. Weel en C. Hamelink verzetten Zich er sterk tegen. Hoewel de heer de Putter eerst vasthield, trok hij zijn mo tie in, nadat hem de verzekering was gegeven, dat in de zomerzitting mede delingen zullen worden gedaan over deze zaak. De heer Verhagen pleitte vervolgens voor verhoging van de tarieven van de veren over de Wester-Sehelde al ver klaarde hij zich tegenstander van hoge tarieven. VRIJDAG 21 DECEMBER 195L HILVERSUM I (402 M.): KRO: 7.00 Nieuws, 7.15 Morgengebed, en Liturgische kalender; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws; 9.10 Voor de huis' vrouw; 9.30 Waterstanden; 9.35 Schoolradio; 9.45 Oram.11.00 Voor de zieken; 11.40 Kamerkoor. fivOO Angelus; 12.02 Schoolradio; 12.30 Land- en iufnbouwmededelingen. 12.33 Gram. 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws; 13.2Q Actualiteiten; 13.25 Metropole orkest; 13.45 Voor de huisvrouw; 14.QQ Schoolradio; 14.20 Piano; 14.40 Ph' h. orkest; 15.30 Grain.; 16.00 Voor de «leken; 16.30 Zendersluiting18.00 Nieuws; 18.15 „Als Q.e van ons", klankbeeld; 18L25 Gram.; 18.35 Regeringsuitzending: dr L» G. M. Jaquet: „Wat betekent Japan voor Indonesië"; 18.45 „De uit- kijkpost", causerie; 18.55 Gram.; 19.05 Reportage; 19.15 Regexingsuitzending: Verklaring en toelich ting; 19.35 Klassieke muziek; 19.52 Actualiteiten; 30.00 Nieuws en weerberichten; 20.08 De gewone Sian; 20.15 Parijse liedjes; 20.45 Gram.; 20.55 Bra- ants halfuur; 21.25 Piano en orgel; 21.40 „Om de toekomst van Nederland", klankbeeld; 22.00 Muzikale biografie; 22.25 Gram.; 22.35 „De nota- Rutten en het voorbereidend wetenschappelijk onderwijs", causerie22.45 „Ik geloof in. ene, heilige, Katholieke Kerk", causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Amusementsmuziek. 23.35—24.00 Lichte muz, HILVERSUM II (298 M.): VARA: 7.00 Nieuws 7.15 Ochtendgymnastiek7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws en weerberichten; 9.12 Gram.; 9.50 Voor de huisvrouw; VPRO: 1Q.OO „Thuis", cau serie; 10.05 Morgenwijding; VARA: 10.20 School radio; 10.50 Voor de zieken; 11.20 Radiofeuilleton; 11.40 Viool en piano; AVRO: 12.00 Dansmuziek; 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen; 12.33 Sport en prognose; 13.00 Nieuws; 13.15 Medede lingen of gram.; 13.20 Orkest; 14.00 Kookpraatje; 14*20 Gram.; (Om 15.10 Voordracht); VARA: 16.00 Muzikale causerie; 16.30 Zendersluiting; ifi.OO Nieuws; 18.15 Felicitaties; 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 Meisjeskoor; 19.15 Prijzenpraatje; VPRO: 19.30 Feestgetijden"19.50 Berichten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boekbespreking; 20.10 Strijk trio; 20l3Q „Benelux"; 20.40 „Een sterk volk", causerie; VARA: 21.00 Gram.; 21.50 Buitenlands weekoverzicht; 22.05 Moderne lichte muziek; VP RO: 22.40 „Vandaag", causerie; 22.45 Avondwij dingVARA: 23.00 Nieuws; 23.15 „In Huwelijk en Gezin", causerie; 23.30—24.00 Orgel. BRUSSEL (324 M. Vlaams): 11.45 Gram.; 12.30 Weerberichten; 12.34 Gram. 13.00 Nieuws; 13.15 Qr gel spel; 14.00 Schoolradio; 15.30 Gram.; 17.00 'ieuws; 17.10 Amusementsorkest; 18.00 Gram.; 1.10 Voordracht; 18.20 Gram.; 18.30 Voor de sol- aten; 19.00 Nieuws; 19.30 Actualiteiten; 19.50 .adiofeuilleton20.00 Gram.; 20.15 Symphonie- OtKest en solisten. (Om 21.00 Kunstoverzicht) 3J.0O Nieuws; 22.15 Jazzmuziek met commentaar; 22.45 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.0524.00 Gram. NCRV TELEVISIE-UITZENDING 20.1521*45 1. „Dertigduizend", kroniek van actuele en interessante zaken; 2. Ambonse folklo- ie; Pauze; 3. Kerstwijding. De heer C. Boender (S.G.P.) wees op de seizoenwerkfoosheid op Tholen, die steeds omvangrijker vormen aanneemt. Hij vroeg de aandacht voor het Voor bereidend Lager Onderwijs. De heer Vermaire (Midd.)" kantte zich tegen de verkoop van apparaten door de z.g. gaswinkel te Vlissingen. De heer Vermeulen (Arb.) vroeg nog eens speciaal de aandacht vqor de Schouwse verbindingen, waarbij de heer H. Flikweert (S.G.P.) zich aansloot. DOUCEURTJE. De diverse begrotingen werden daar op goedgekeurd. Bjj de begroting van de provinciale inkomsten en uitgaven deed de heer Verhagen namens alle fracties 't voor stel de post salarissen van Ged. Staten met f 6000 te verhogen, wat betekent, dat ieder lid van Ged. Staten er in 1952 f 1000 per jaar bjjkrjjgt. Namens het college dankte de Commissaris der Ko ningin voor deze geste. Tenslotte werd de contactcommissie voor de Prov. Stoombootdienst inge steld. Bij de sluiting dankte jhr de Casembroot voor de lof, die Ged. Staten was toegezwaaid en voor de prettige discussie. Hij stelde voor, dat de Sta tenleden voor de vergaderingen voort aan 2 dagen zouden reserveren, omdat blfjkt, dat het in een dag nauwelijks doende is, een agenda af te werken. Hfj wenste allen een gelukkig Kerstfeest toe en Gods wisheid in 1952. De heer Boender antwoordde namens de Staten en wenste de Commissaris en het college van Ged. Staten Gods zegen toe op de arbeid in het nieuwe jaar. Jhr de Casembroot uitte tenslotte nog de beste wensen voor het herstel van het Statenlid, de heer D. Kodde. TIIRKO KAN OOK REKENEN De buurjongen was zichtbaar onder de in druk van Gertjan's mooie fluit. Hij dacht er helemaal niet meer aan dat Gertjan hem verbo den had er op te bla zen, ja, hij vergat zelfs dat hy in een klaslokaal zat waar alle jongens ijverig zaten te rekenen en waar de onderwijzer sommen op het bord schreef. Als betoverd zette hij het instrumentje aan zijn mond en de prachtigste tonen klonken door de klas. Geschrokken keek hij in het rond, terwijl alle jongens hem verbaasd aankeken. Ook Gertjan was bleek van schrik en met een kloppend hart wachtte hij de gevolgen af die niet lang op zich leten wachten. In een oogwenk zat Turko met een opgeruimd gezicht tussen hen in, greep de moeilijke som en begon razend snel te rekenen. Dat gaf een tumult in de klas. Alle jongens stonden rechtop in de bank en keken reikhalzend naar het wonderlijke kereltje dat zo plotseling uit de lucht was komen vallen. De onderwijzer, die op zijn vraag: „Wie maakt daar muziek", al geen antwoord had gekregen, kwam met grote stappen nader bij. Stotterend van verbazing gaf de buurjongen de fluit weer terug aan Gertjan, die angstig van Turko naar de onderwijzer keek. Voordat iemand een woord had kunnen zeggen zwaaide Turko wild met de oplossing van de som en riep: „Turko al som heeft uitgerekend!!" „Wei heb ik ooit!" bromde de onderwijzer. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Leiden, A. J. Jorg te Leiden. Geref. Kerken. Beroepen te Anna Jacobapolder en te Woubrugge, J. Heule, cand. te Bloe- mendaal. Aangenomen naar Watergraafsmeer, C. P. T. Rijper te Meppel. Examens. Door de classis Ahnkerk der Geref. Kerken is praep. geëxamineerd naar art. 8 der K.O. en toegelaten tot de dienst des Woords en de Sacramenten, de heer W. A. J. Dalmayer t# Waard huizen. Ds J. Henrie Ledeboer overleden. Te Voorburg is in de ouderdom van ruim- 79 jaar overleden ds J. Henrie Ledeboer, em. predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds Ledeboer was predikant te Buurse en Breedevoort. Van 1914 tot 1937 was hij directeur van het Centraal Bureau van Reclasseringsarbeid. Ds Le deboer was verder Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De heer J. J. Snoep jubileert. Op 4 Januari a.s. hoopt de heer J. J. Snoep te St. Laurens, depothouder van de Caltex te Middelburg, zijn 30-jarig jubileum te vieren. In tegen woordigheid van de directeur Caltex Nederland, de heer Hansen en vele genodigden zal 'de heer Snoep des morgens om half elf In het Ned. Kof fiehuis officieel worden gehuldigd. Dokter Pel heeft een mobilofoon. De gemeenteraad heeft destijds de arts J. Z. S. Pel benoemd tot politie- arts en gelden gevoteerd voor een mobilofooninstallatie in zijn auto. Deze mobilofoon is nu aangebracht, zodat een nieuw waarschuwings systeem voor ongevallen is ingevoerd. Bij ongevallen op straat en bedrijfs ongevallen dient men thans uitslui tend 2244 op te bellen. Via dit tele foonnummer bereikt men het bureau van politie. Een arts behoeft men niet meer te waarschuwen, daar de poli tie via de mobilofoon dokter Pel zal waarschuwen, die zich dan direct naar de plaats van het ongeval zal bege ven. Men verwacht dat door deze nieuwe regeling sneller medische hulp kan worden geboden, dan tot nog toe het geval was. Het uitrusten van de auto van de arts heeft bovendien het voordeel, dat wanneer hij patiënten bezoekt, de claxon begint te loeien als hij wordt opgeroepen. Tot slot maar alles! De heer de P. heeft aangifte ge daan van drie diefstallen, die kort na elkaar in zijn woning zijn ge pleegd. De eerste twee keer ging het om kleine bedragen, doch de laatste maal werd het gehele geldkistje mee genomen. Jaarvergadering Swift. De Middelburgse korfbalvereniging Swift" hield in het Schuttershof haar jaarlijkse algemene ledenvergadering onder voorzitterschap van de heer H. Bruggeman. In het afgelopen seizoen nam „Swift" met acht twaalftallen aan de competitie deel. Twee daarvan, het eerste en het vierde, behaalden het kampioenschap. Over de promotie van Swift IV naar de tweede klasse is nog geen beslissing genomen. De heren F. Adriaansen en A. Snoep werden tot bestuurslid gekozen. Als le den van de twaalftal-commissie werden herkozen de heren H. Bruggeman, J. Verstelle en J. Wisse. In Januari zullen nederlaag-wedstrij den worden gehouden. Districtswedstrijden E.H.B.O. Lodder, werd een uiteenzetting gege ven van de resultaten van het overleg tussen de werkgevers- en werknemers organisaties over de C.A.O. in de groot metaalnijverheid. Een aantal films werden vertoond. Het hoogtepunt was de huldiging van een 40-tal leden, die 25 jaar lid waren van de Christelijke vakbeweging. In zijn toespraak herinnerde de districts bestuurder aan de periode waarin deze vrienden lid werden. Vervolgens be lichtte hij het heden, daarbij wijzende op de taak van de organisaties. Aange spoord werd tot hernieuwde trouw aan het Christelijk levensbeginsel, ook op het terrein van de arbeid. Aan alle ju bilarissen werd daarna het gouden C. N.V. insigne op de borst gespeld, ter wijl aan ieder een oorkonde werd uit gereikt. De collecte voor het D.E.L. bracht ruim f 25 op. Lezing van Mr E. Elias. In het kader van het winterprogram- ma hield Dinsdagavond de bekende Praetvariaman van „Elsevier's Week- bald", mr E. Elias, een geanimeerde causerie in het Schuttershof. Na een kort openingswoord door de heer Vroo- me haalde spreker een groot aantal hu moristische journalistieke herinnerin gen op. Hij achtte een provinciaal blad (Ingez. mededeh'ng, advert.) Ideeën voor INo-6 Bloemenmandje, plateel 1.35 Presenteerblaadje 3.90 Kerstkandelaar met 5 kaarsen 4.50 Avondtasje, Petits Points 9.50 Drinkservies, 30-deIig 27.50 Eetservies, porselein 87.50 Morgen nieuwe ideeën 7 Voorzitter K.N.V.B. afdeling Zeeland jubileert. Het is vandaag 20 jaar geleden dat de heer A. Imanse, voorzitter van de K.N.V.B. afdeling Zeeland tot bestuurs lid van de toenmalige Zeeuwsche Voet balbond werd gekozen. Zonder enige twijfel verdient dit ju bileum wel even de aandacht, te meer waar hij naast deze functie tevens als bestuurslid van district Zuid I van de K.N.V.B., lid van de Bondsvergadering namens de afdeling, gedelegeerde van het districtsbestuur in de sub-scheids- rechterscommissie van de K.N.V.B. en vertrouwensman van de commissie voor oorlogsschade van de K.N.V.B., tot ver buiten onze provincie bekendheid en zijn werk grote waardering heeft ge vonden. Zeer veel is door zijn toedoen in die 20 jaar tot-stand gebracht. Met zijn medewerking kwam ook het Zaterdag- middag-, het Junioren- en pupillenvoet- bal tot stand. (Ingez. mededeling, advert. 1 OOK IH LUXE DOZEN VAN 50 STUKS van belang door zijn plaatselijke ver slaggeving, welke het gewone publiek meer interesseert dan het uitheemse nieuws vermag te doen. Ook wees hij op de belangrijkheid van een onafhankelijk blad, hetwelk hij met anecdotes illus treerde.' Na de pauze werden nog enkele opla- ge-cijfers genoemd en lichtte spreker de doopceel van 't Amerikaanse tijdschrift „Reader's Digest". Na het stellen van enige vragen dankte de heer Vroome mr E. Elias voor zijn interessante cau serie. Militair gedood bij ongeval. De 21-jarige militair L. v. d. Woestij- ne uit Zierikzee, in dienst bij de Com mandotroepen, is in de nacht van Maandag op Dinsdag in het militaire hospitaal te Utrecht overleden tenge volge van een ongeval bij Culemborg. Hij reed mee in een militaire trams portcolonne en werd zwaar gekwetst toen twee wagens tengevolge van de mist op elkaar reden. De teraardebestelling zal Vrijdag a.s. om 12 uur met militaire eer te Zierik zee geschieden. grijpen naar de pen Kerstfeestook voor de Ambonezen. Straks vieren wij Kerstfeest Het feest van verwondering en ont roering Het feest van de hoogste blijdschap om de Reddende Handen die in Gods grote liefde tot ons worden uitgestrekt. Kerstfeesthet feest van liefde en vrede! Zo lief had God de wereld, dat Hij zichzelf in zijn Zoon gaf. Wij christenen, o, ons hart kan, als we denken aan de donkere jaren van de bezetting nog zo kort geleden, zo dank baar zijn dat we nu in vrede Kerstfeest mogen vieren en als vanzelf gaan onze gedachten uit naar hen die die zegen moeten missen, die duizenden We denken allereerst aan de Ambo nezen die zo heel dicht bij ons wonen in barakken, vér van hun huis en het land dat hen lief is Vol moed zijn ze naar Holland geko men, naar het land dat hen eens de Blijde Boodschap bracht. Zij zien en on dervinden nu hoe christelijk Nederland in de praktijk is, hoe wij, net als zij, het Kind in de Kribbe aanbidden en onze geschenken brengengoud, wierook en myrrhe. Onze Ambonese broeders en zusters hebben nog veel nodig in het koude winterse Holland. Maakt U er een ge wetenszaak van. God weet wat U geven kunt en laten zij Hem verheerlijken om Uw medeleven met hen. Geef dat het ook voor hen een zalig en rijk Kerstfeest wordt en stort Uw gift op gironummer 12946 ten name van de Ned. Middenstandsbank, kantoor Middelburg of tijdens de collecte in de kerken a.s. Zondag voor Provinciaal Protestant Kerkelijk Comité ter behar tiging van de Geestelijke en Culturele Belangen der Ambonezen. Ds H. VELDKAMP, voorzitter Mw S. C. DE CASEMBROOT- Bar.sse v. d. FELTZ, vice-voorz. Mw A. BATTEN-PAARLBERG, Secr.-Penningmeesteresse. GEMEENTERAAD. KATTENDIJKE. Subsidie voor opleiding van kleuteronderwijzeressen verhoogd. Tijdens de raadsvergaderinig werd door burgemeester A. Schipper mede gedeeld, dat de huur van vier wo ningen te Wilhelminadorp (waarvoor inmiddels goedkeuring is verkregen) f 6.25 per week zal bedragen. Beslo ten werd het subsidie voor opleiding van kleuteronderwijzeressen van f 60 op f 75 te brengen, eveneens werd be sloten als lid toe te treden tot de vereniging A.V.O. voor f 10 per jaar. Aan de Bank voor Ned. Gemeenten zal een J/j cent per inwoner worden geschonken. De gemeenschappelijke regeling voor een Prot. Chr. streek ziekenhuis te Goes en subsidiërinig van het R.K. ziekenhuis vond aller instemminig. Besloten werd tenslotte van de Mij „De Wilhelminapolder" een perceel in erfpachtsrecht te ne men voor de bouw van 4 woningwet woningen te Wilhelminadorp. TERNEUZEN. Door omstandigheden is de raadsver gadering van 20 December verzet naar Donderdag 27 December des avonds om 7 uur. ARNEMUIDEN Geref. Kerk. Tot ouderling in de Geref. Kerk werd gekozen de heer P. C. Boone, terwijl in de vacature-M. Theune Maandagavond is een districtswed- tot diaken werd gekozen de heer D. strijd gehouden van de EJH.B.O., kring Janse Pzn. Walcheren, in de Bogardzaal te Middel burg. Gewerkt werd door een ploeg van de afdelingen MiddelburgVlissingen en Oostkapelle. De jury, bestaande uit de doktoren van Gelderen, voorzitter, Frumau, Bom, Boerwinkel, mevr. Pel en mevr. Vermaas, hebben tijdens de wedstrijd de ploegen beoordeeld en een waarderingscijfer gegeven. Na afloop van de wedstrijd is door dr van Gelde ren een uiteenzetting gegeven van de opgave van het ongeval,. De afdeling Oostkapelle behaalde het hoogst aantal punten, terwijl de afdeling Vlissingen no. 2 en de afdeling Middelburg no. 3 werd.f Na afloop werd door de heer Vader, districtsvoorzitter, medegedeeld, dat op nader te bepalen datum twee ploegen van elk drie doctoren bereid zijn gevon den 'n wedstrijd te houden in E.H.B.O.- verband. C.M.B.-ers kregen gouden insigne. De Chr. Metaalbewerkersbond, afde ling Vlissingen kwam Maandag in een buitengewone ledenvergadering bijeen. Door de districtsbestuurder, de heer AXEL Zilveren ambtsjubileum. Op 1 Jan. a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer A. P. Lefeber als boekhouder in dienst trad bij de gemeentelijke gasfa briek te Axel. De heer Lefeber kreeg later een leidende functie in het be drijf. BRUINISSE Duivensport. Tijdens de vergadering van de Concourscombinatie Schouwen en Duiveland van Zaterdagvliegers in „Het Centrum" te Bruinisse werd defi nitief besloten de tentoonstelling van de Bond van Zaterdagvliegers te hou den op 11 en 12 Januari te Bruinisse. Keurmeester zal zijn de heer Noote- boom uit Roosendaal, Mond- en klauwzeer. Op het bedrijf van de landbouwer M. C. M. Gast is een geval van mond- en klauwzeer ge constateerd. Aflevering ven schepen. Dat door een onderneming twee schepen tegelijk worden afgeleverd behoort tot de zeld zaamheden. Vorige week werd echter met goed gevolg proef gevaren met de „Lyjac" van de heer Lindhout uit Sint Maartensdijk en de „Corona" van de heer H. Reikes-Holte te Onstwedde. In de „Lyjac" werd een 100 p.k. motor ge plaatst en in de „Corona" een van 50 p.k. Beide schepen hebben een tonnage van ongeveer 250 ton. Tram tegen span paarden. De tram van de R.T.M. kwam bij de Oude Dijk in botsing met een span paarden voor een rolkar met landbouwwerktuigen, komende uit de polder Oosterland. Een van de paarden werd enkele meters meegesleurd, doch paarden noch voer man bekwamen veel letsel. Ook de ma teriële schade was gering. KAPELLE Kerstnachtdienst. Op Maandag 24 December des avonds om 10 uur zal in de Ned. Herv. Kerk een Kerstnacht dienst worden gehouden. Het Hervormd kerkkoor zal medewerking verlenen. Het orgelspel zal begeleid worden door bazuinblazers. KRUININGEN Inschrijving winkelpand. De hoogste inschrijver voor een winkelpand aan de Voorhoute te Kruiningen, eigendom van de Coöp. Verbruiksvereniging „Alge meen Belang, was de heer J. Wiskerke voor f 4351, De gunning is aangehouden. OUDELANDE Vergadering C.B.T.B. Op de verga dering van de C.B.T.B. heeft de heer Markusse, assistent bij de voorlichtings dienst, het een en ander verteld over de maisteelt. Verder werden de heren I. van Wingen en J. Sandee benoemd tot afgevaardigden naar.de Prov. ver gadering te Middelburg. De heer Bos- selaar, die deze vergadering leidde, werd tot plaatsvervanger benoemd. SINT ANN ALAND Vergadering bijenhouders. Maandag werd de jaarlijkse algemene vergade ring gehouden van de vereniging tot bevordering van de bijenteelt in Neder land, afdeling Sint Annaland. De kas telt een batig saldo van f 126,61. De heren J. J. Goedegebure en L. J. van Popering werden tot bestuursleden her kozen. De contributie voor 1952 werd vastgesteld op f4. ^Vergadering „Landbouwbelang'' On der voorzitterschap van de heer C. J. J. Kooyman werd Dinsdag de jaarverga dering gehouden van de plaatselijke landbouwvereniging „Landbouwbelang" in de zaal van de heer A. Scherpenisse. De inkomsten en uitgaven leverden een bedrag van f2446,98, terwijl de balans sloot met een bedrag van f 11.675,75. De heren C. J. J. Kooyman en C. P. Hage werden tot bestuursleden herko zen. Tot lid van de commissie van toe zicht werd gekozen de heer A. de Wilde. De heer Bos uit Goes hield een lezing over „Hoe moet het bedrijf worden in gericht onder het huidige landbouwbe leid 7" De Nederlandse Spoorwegen zullen op 21, 22, 23, 26 en 27 December a.s. een aantal extra trei nen laten rijden. Voor het Zuiden zijn dit alléén op 21 en 22 Dec. de volgende verbindingen: Op 21 December NijmegenVlissingen: Nymegen v. 14.49; Den Bosch v. 15.43; Tilburg v. 16.04; Breda v. 16.27; Roosendaal a. 16.47; Ber gen op Zoom a. 17.08; Kruiningen—Ierseke a. 17.34; Goes a. 17.46; Middelburg a. 18.04; Vlis singen a. 18.13. Op 22 December: NijmegenVlissingen Nijmegen v. 12.49; Den Bosch v. 13.43; Tilburg v. 14.04; Gilze-Rijen stopt 14.15; Breda 14.27; Roosendaal v. 14.54; Bergen op Zoom v. 15.09; Kruiningen-Ierseke a. 15.34; Goes a. 15.46; Mid delburg a. 16.04; Vlissingen a. 16.13. Nijmegen v. 14.49; Den Bosch v. 15.43; Tilburg v. 16.04; Breda v. 16.27; Roosendaal v. 16.54; Bergen op Zoom v. 17.09; Kruiningen-Ierseke a. 17.34; Goes a. 17.46; Middelburg a. 18.04; Vlissin gen a* 18.13. RoosendaalVlissingen: Roosendaal v. 11.13; Bergen op Zoojn v. 11.29; Kruiningen-Ierseke a. 11.53; Goes a. 12.06; Mid delburg a. 12.26; Vlissingen a. 12.40. RoosendaalN y mege n Roosendaal v. 13.35; Breda v. 13.57; Tilburg v. 14.18; Den Bosch v. 14.41; 03s a. 14.58; Wy- chen a. 15.13; Nijmegen a. 15.25. VlissingenNijmegen Vlissingen v. 14.03; Middelburg v. 14.23; Goes v. 14.41; Kruiningen-Ierseke v. 14.52; Bergen op Zoom v. 15.15; Roosendaal v. 15.35; Breda v. 15.57; Tilburg v. 16.18; Den Bosch v. 16.41; Oss a. 16.58; Wycheu a. 17.13; Nijmegen a. 17.25. OVEREENKOMST TUSSEN K.W.F. EN NEDERLANDSCH KANKERINSTITUUT De ledenvergadering van de vereni ging het Nederlandsch kankerinstituut heeft in Amsterdam met algemene stemmen de ontwerp-overeenkomst goedgekeurd tussen de Stichting „Ko ningin Wilhelmina Fonds" en de ver eniging Nederlandsch kankerinstituut. Volgens deze ontwerp-overeenkomst verplicht het Koningin Wilhelmina Fonds zich jaarlijks in de onkosten van het Nederlandsch kankerinstituut bij te dragen tot een bedrag van maximaal 500.000 gulden. Het Nederlandsch kankerinstituut verplicht zich zijnerzijds op geen enkele wijze in het openbaar propaganda te maken voor het inzamelen van gelden ten behoeve van de kankerbestrijding. VAN GOEo. Veiling van 19 Dec.: Groenten: Bloem kool B 17—22; idem C 8—16 per 100 stuks. Sprui ten A 2835; idem B 1722; Witlof A 33—37; id. B 2431; Veldsla 1433; Koolrapen 6; Groene kooi 6.50—12; Witte kool 5; Rode kool 6—9; Uien (stek) 45.50; Peen 5—17; Prei 17—21, alles per 100 kgi Herstrapen 7.50 per 100 bos. ST. ANNALAND. Uienveiling van 18 Dec.; Uien middel 27.1126.60; drielingen 27.18; piek- Iers 32.99; stek 6.30—6.10, alles per 100 kg. Aan voer 15 ton. SCHERPENISSE. (Via veiling van St. Anna land). 18 Dec.: Uien middel 26.7026.71; drielin gen 26.79; picklers 32.50, alles per 100 kg. Aan voer 15 ton. VEERE. Vismijn van 19 December. 500 kg exportgarnalen 681.59 45 kg schar 6179. KAPELLE. Veiling van 19 December. Grote veiling. Appels: Goudreinette A 40.85; idem 1 27.60—35.80; idem II 17 18.40; idem grof 2324; idem fabr. 16.30; Jonathan A 39.10—43.10; idem BC 36.70; idem I 33.10—44; idem II 17; Zure Bellefleur I 19.30—30.05; idem II 9.40; Zoete Ermgaard I 34.30—38.90; idem XI 18.10; Golden Delicious A 54.10, idem BC 45.80; idem I 42.60—50.15; Hondsmuil XI 20; Sterappel I 25; idem II 1010.80; Glorie van Holland 1 29.10 24.90. Peren: Comtesse de Paris I 3043.90; idem II 19.20; Saint Remy I 32.7032.80; Gieser Wildeman I 35.90 41.20; idem II 26.50; Kleipeer I 28.60; Legipont I 26.1026.60; idem grof 22; Doyenne, du Cornice I 7484; Verpakt fruit: Golden Delicious AAA 45; idem A A 4361; idem A 5258; idem B 51 53; idem C 48; Jonathan A 48; idem B 41; idem C 33; Glorie van Holland AA 36; idem A 33—38; idem B 28—34; idem C 2532; Doyenne du Cornice AAA 109; idem AA 106; idem A 95, al les per 100 kg. KRABBENDIJKE. Veiling van 19 19 Dec. Exportveiling: Jonathan AA 46 80; idem A 43.40; Cox Orange Pippin H.I. grof 74; idem H.I. fijn 58; Comtes se de Paris A 39.50; idem B 29; idem C 23; idem H.I. grof 30; idem H.I. fijn 27.10. Militaire onderhoudswerken. Ten overstaan van de eerst aanwe- zend ingeniear der Genie werd op het Genie-bureau te Bergen op Zoom aan besteed het onderhoud van militaire werken en gebouwen te Middelburg en Vlissingen en aanhorigheden voor de tijd van een jaar. Er waren negen inschrijvingen binnen gekomen n.l. van B. Steggink, Vlissin gen f 14.415; C. v. d. Klippe, Vlissingen f15.427; A. Poelman, Ritthem f 15.483, Stoppels en Zn, Middelburg f 16.070; E. Lindenberg, Vlissingen f16.185; C.v. Aannemersbedrijf Proper, Oegstgeesi f 16,722; L. v .d. Klippe en J. la Gasse, Vlissingen f 16.895; H. Geerdink, Usselo f 17.900 en J. Wattel, Middelburg f 17.990.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2