WESTERSE ONTWAPENINGSPLAN NEN GOEDGEKEURD Kan ui iieuwse Slatin. Onderhandelen met het mes op de keel is moeilijk Terug uit Korea Grote toeloop van de leerlingen (67*500) wordt opgevangen Moeilijkheden met de vak groep spitsen zich toe IN ZEELAND WERDEN 75000 BEESTEN ONDERZOCHT Commando van Midden- Oosten is harde noodzaak Russische voorstellen verworpen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Besluiten tn de politieke commissie der V.N. Juridische annexatie van Irian SNIPPER t' i NIEUWS Koftiefron524 Graf van Petrus in de Sint Pteter Uitgave 1 Stichting „Zeeuwsch" Dagblad", Hoofdkantoor: Goes, L, Vorststf, 90, Tel. 2438, bfl geen gehoor vooE advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantorent Vlissingen: Van der Manderestr, 40, Tel. 2754, Middelburg: Kortg Noordstraat 35. Tel. administratis 2009, Tel. redactie 2347; Terneu» zen: Dykstraat 26—28, ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No, 2051 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DONDERDAG 20 DEC. 1951 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDB MedewerkersDirecteur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v, d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissingen; J. 9. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; Dr K, Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds 3. Karelse, Goes; Drs 3. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R, Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan Vrijdag: Zon op 8.48 u., onder 16.28 u.1 Maan op u., onder 12.25 U. Laatste kwartier 15.37 u. Hoogwater op Vrijdag 21 Dec.: Vlissingen: 6.44 u. 1.37 m., 19.24 u. 1.50 m.; Terneuzen: 7.12 u. 1.59 m., 19.46 u. 1.73 m.; Wemel- dinge: 8.21 u. 1.22 m., 20.51 u. 1.49 m.; Zierikzee: 7.58 u. 1.02 m., 20.35 u. 1.30 m. De politieke commissie van de V.N. heeft de resolutie waarin de Westerse ontwapeningsplannen zyn vervat, in haar geheel met 44 tegen 5 stemmen (de Sowjet-Unle o.aj, goedgekeurd. Tien landen onthielden zich van stemming. De resolutie gaat nu naar de Algemene Vergadering. Zy voorziet in de op richting van een ontwapeningscommissie onder verantwoordelijkheid van de Veiligheidsraad. Aangedrongen wordt op een internationale ontwapeningscon ferentie, wanneer de commissie voldoende met haar werk is gevorderd. De politieke commissie heeft de Russische eis tot een onvoorwaardelijk ver bod op de productie van atoomwapens en tot vermindering van de bewapening van de Grote Vjjf met een derde, verworpen. In de middagzitting van gisteren heeft de politieke commissie van de V.N. de Sowjetrussische klacht tegen Ameri kaanse agressieve daden en inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van andere landen behandeld. Namens de V.S. sprak Mansfield zon der voorbehoud de Sowjetrussische aan klacht tegen. De V.S. hebben geen agressie tegen de Sowjet-Unie of enig ander land ge pleegd en zuilen ook geen agressie ple gen. Mansfield verklaarde verder, dat de Atlantische strijdkrachten nog slechts klein zijn, in vergelijking met de gewei- MOEILIJK hebben de leden van Ged. Staten liet in de jongste Staten- zitting niet gehad, Mr A. J. van der Weel b.v., de financiële expert van het college, voelde zich bij de verdediging van zijn beleid „meer als conferencier dan ais iemand die zich met hand en tand moet verdedigen"! En de heer A. L. S. Lockefeer bleek zelfs zo verheugd te zjjn over ai hetgeen was opgemerkt, dat hij uitriep dat men inpiaats van cri- tiek te leveren de loftrompet had ge stoken! Daaruit af te leiden dat het een „tamme" zitting is geweest, ware ech ter onjuist. Daar zorgde de heer Locke feer zelf voor toen hij enkele medede lingen leed over de positie van ir M. de Vink ten aanzien van het E.T.I. „Aan een der grootste bezwaren tegen de huidige constellatie van het E.T.I. is thans een einde gekomen!" zo merk te de heer Lockefeer op en dit was een waar woord. Met belangstelling wordt thans uitgezien naar het rapport, dat de Statencommissie over deze kwestie zai uitbrengen we vermoeden, dat daarin nog wei hardere noten zullen worden gekraakt! „Rust is nodig voor het E.T.I.zo werd gezegd en men kan het daarmee eens zijn. Want dit insti tuut is als een patiënt die een operatie heeft ondergaan. Maar er moet nog een tweede operatie volgen, die waarover de Statencommissie vveliicht advies zal uitbrengen. Zodat het wenselijk is, dat die rust maar van korte duur- zai zijn, want pas na die tweede operatie kan rust werkelijk herstel brengen. En dat laatste is niet alleen van belang voor het E.T.I. maar ook voor geheel Zee land. T_J ARDE WAARHEDEN zijn gezegd 1 over het niet-terugkeren van de Stoomvaart Mij „Zeeland". „We laten ons teveel met een kluitje in het riet sturen!' klaagde men en daar schuilt veel waars in want nog altijd leeft Zee land in afwachting, ook al gelooft prac- tisch niemand meer in een algeheel herstel van de lijn VlissingenHarwich. Of een terugkeer van de „Zeeland" naar Vlissingen voor die maatschappij economisch verantwoord is, staat bui ten onze beoordelingsmogelijkheid. Maar bezwaar moet men maken tegen ai die vaagheden. De minister b.v. heeft gezegd, dat de „Zeeland" niet kon te rugkeren door oorzaken buiten de schuld van de directie. Welke die oor zaken waren en of ze nog bestaan daarover laat men Zeeland in het on gewisse. En dat maakt dit alles wel tot een eigenaardige zaak. Trouwens, de heer C. Hamelmk heeft er zich na mens Ged. Staten ook nogal gemakke lijk vanaf gemaakt door te zeggen, dat hij opkeek van de alarmerende mede delingen van de Statenleden. En dat was alles! Waarom toch die onzekerheid? Laat men ja of neen zeggen dan is de kous af en weet ieder waar hij aan toe is! f)OK HET VERVOERSPROBLEEM in Zeeland en met name van het euand Schouwen heeft in het middel- i-uut der belangstelling gestaan. Nu de klachten over de bootdiensten op de ester-Schelde zijn verstomd dreigt er een ander kwaad: het Rijk wil de boot diensten van de provincie overnemen. Ged. Staten zijn er niet gerust op en de Statenleden deelden die bezorgdneid, ook ai lieten Ged. Staten dan weten dat zij zich tegen een dergelijke overname zullen verzetten. Het veer Anna JacobapolderZijpe wilde men tot een provinciaal veer ma ken. Dat zal geen eenvoudige zaak zijn. Maar noodzakelijk is het, wil men ten minste voorkomen, dat Schouwen zich steeds meer van Zeeland gaat losmaken n zich op Rotterdam gaat oriënteren. /O HEBBEN DAN de Staten hun werkzaamheden in het jaar 1951 uecuidigd. De Commissaris der Konin gin had voor '52 een wens: dat de Sta tenleden voortaan twee dagen voor de zittingen zullen reserveren. Een begrij pelijke wens, want ook ditmaal kwamen de discussies danig in het gedrang, toen men besloot de begrotingen in één dag el te handelen. blaast die wens had hij echter ook een oproep. „Vertrouw op God, Hij is °nze enige uitkomst!" dat waren de woorden waarmee hij de vergadering beëindigde. Dat zijn woorden die ons uit het hart zijn gegrepen. Want alleen in vol vertrouwen op God kan men de toekomst zonder angst tegemoet zien, ujik de moeilijkheden welke zich in 1952 ongetwijfeld weer zuilen voordoen. de V. dige legers der communistische landen. „Doch zij worden sterker", voegde hij hieraan foe. Wysjinsky meende te moeten ant woorden dat de Amerikaanse vrijheid, die der werklozen, bandieten en van Wallstreet is. Hij zet verder, dat de raadgever van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken John Foster Dulles het bad gehad over het opbouwen van een weermacht met grote slagkracht, die bij de grenzen van de Sowjet-Unie zou worden gelegerd. „Is dat nu een strijd macht voor aanvalsdoeleinden of niet. Doch dit gehele belachelijke streven zal mislukken, want het geschut, gevechts wagens en gevechtsvliegtuigen zijn niet tegen de onze opgewassen zo zei de Rus. „De Sowjet-Unie heeft er geen be lang by zich in een conflict met de V.S, te begeven", besloot Wysjinsky. De veiligheidsraad heeft Woensdag een resolutie van de Algemene Verga dering der V.N. in behandeling geno men, waarin de onmiddellijke toelating van Italië tot de organisatie wordt ge vraagd. REGERING LIET ANETA WETEN Het standpunt van de Indonesische regering, dat Nieuw Guinea juridisch tot Indonesië behoort, is, zo werd aan Aneta medegedeeld, door de Nederlandse regering hoog ernstig genomen. Indonesië heeft hierdoor de zaken zodanig op de spits gedreven, dat het bijzonder moeilijk wordt om met het mes op de keel te gaan onderhandelen over een opruiming van hinderpalen voor de samen werking. De kans wordt groot geacht, dat deze juridische anexatie van Irian het begin van de onderhandelingen Inzake de Unie en een toekomstig inter nationaal verdrag opnieuw zal vertragen. Als antwoord op het Nederlandse pro test inzake de inbeslagname in Djakar ta van de wapens aan boord van de „Biitar", had de Indonesische regering zich op het standpunt gesteld, dat het hier niet een doorvoer maar een invoer van wapens betrof, daar men Nieuw- Guinea beschouwde als Indonesisch ge bied. Maar niet alleen dit standpunt van Indonesië heeft de voorbereidingen van de onderhandelingen vertraagd. Immers, de Nederlandse regering heeft Indone sië laten weten dat zij wel bereid was de overeenkomsten inzake de Unie te vervangen, maar dat zij er geenszins ze ker van was, dat Indonesië daarna niet weer opnieuw bezwaren zou gaan uiten tegen een tot stand gekomen nieuw ver drag en wel vanwege het onopgeloste vraagstuk Nieuw-Guinea. Hierop is door de Indonesische regering geantwoord, dat Nieuw-Guinea inderdaad een laat ste hinderpaal voor de samenwerking zal blijven, ook als de Unie in een ge woon internationaal verdrag zal zijn ge wijzigd. Verdere hinderpalen voor de samen werking waren volgens de Nederlandse regering: de rechtspositie van de Ne derlanders in Indonesië, die onbe vredigend is, gezien de vele ar restaties van Nederlanders. Voorts hebben de moorden op vele Ne derlanders de aandacht van de Ne derlandse regering. Ook de redevoerin gen van president Soekarno tegen Ne derland vormen een ernstige hinder paal. Toen de onderhandelingen in dit sta dium waren, stelde de Indonesische re gering zich op het standpunt, dat Nw.- Guinea Indonesische grondgebied is. Acheson prijst vooruitgang van Europese eenheid Dean Acheson heeft gisteren op zijn eerste persconferentie'sedert zijn terug keer te Washington verklaard dat de Europese landen meer voortgang heb ben gemaakt in de richting van eenheid in vier jaar dan in de afgelopen 500 jaar. De Westelijke geallieerden hoopten in het begin van het volgende jaar de re gelingen voor zelfbestuur van West- Duitsland en de deelneming van dit land aan de Westeuropese verdediging te voltooien. S.D.er Hofman krijgt 20 jaar met aftrek. Frankenstein houdt zijn straf. De Bijzondere Raad van Cassatie heeft gisteren de gevangenisstraf, die de Duitser K. Hofman zal moeten on dergaan, vastgesteld op 20 jaar met af trek van voorarrest. Hij was tot le venslange gevangenisstraf veroordeeld terwijl de procureur-fiscaal tijdens het cassatie-proces 18 jaar met aftrek had Hofman stond in eerste instantie voor het Bijzonder Gerechtshof te Middel burg terecht. In dienst van de Sic.ier- heits Polizei had hij n.l. in de jaren 1943 en 1944 in Zeeuwsch-Vlaanderen tal van gevangenen laten mishandelen. La ter opereerde hy in Drente, waar hij o.a. zes gevangenen liet neerschieten zonder voorafgaand rechterlijk vonnis. Een door de Duitser F. Frankenstein gedaan verzoek om revisie van zijn von nis (de doodstraf wegens het vermoor den van zes Joodse landgenoten en een andere arrestant) is door de Bijzondere Raad van Cassatie afgewezen. ITALIË DANKT NEDERLAND De Italiaanse gezant in Den Haag, dr Casto Caruso, heeft gistermorgen 'n bezoek gebracht aan het hoofdbestuur van het Nederlandse Roode Kruis om dank te betuigen voor de Nederlandse hulp aan de slachtoffers van de over stromingsrampen in de Povlakte. De heer A. van Emden, deelde dr Caruso mede, dat het bedrag van /(400.000 intussen belangrijk is over schreden. Door de vlotte medewerking van de Nederlandse en Duitse spoorwegen zijn de elf wagons met goederen, die gister middag uit Venlo vertrokken, reeds gisteren in Bazel aangekomen. ONDERWIJSBEGROTING IN DE TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur). Minister Rutten heeft gistermiddag tijdens de behandeling van de Onderwijs begroting medegedeeld, dat hy verwachtte de grote toeloop van leerlingen het volgend jaar te kunnen opvangen. Niet minder dan 67.500 jonge mensen zullen dan de eerste schrede op hun schoolloopbaan zetten. Natuurlijk is het lokalen- vraagstuk een probleem en misschien zal er op een enkele school tydeiyk een ander leersysteem moeten worden ingevoerd. In de jaren 1950 en 1951 zijn er 2600 a 8000 lokalen gebouwd. Daardoor is er een zekere reserve gekweekt voor de volgende jaren. Van 1955 af zal by de bouw van 1200 lokalen per jaar het tekort in elk geval worden ingelopen. De heer Pettes (K.V.P.) verzocht in een motie een uniforme wettelijke re geling van het schoolgeld. De minister vond deze gedachte sympathiek, maar hij ontraadde dit voorstel, omdat de WALCHERSE MELKFEDERATIE BIJEEN Tqdens de gistermiddag te Middelburg gehouden jaarvergadering van de Walcherse Melkfederatie heeft de voorzitter, de heer G. Zwagerman, een boekje opengedaan over de tactiek, die door de vakgroep wordt toegepast om de Melkfederaties in Zeeland kapot te maken. Met klem heeft de heer Zwagerman betoogd, dat de federatie nog lang niet uit de tyd is en zal biyven voortbestaan tot de JP.B.O. werkelijkheid is geworden. Hjj dankte de leden die getoond hebben nog altyd veei meer vertrouwen te stellen in de federatie, dan in de vakgroep, die met grote woorden schermt en beloften doet, maar in Zeeland niets tot stand weet te brengen. Wat de opheffing van de vakgroepen betreft, zei de heer Zwagerman, dat in Februari 1953 alle vakgroepen moeten zijn opgeheven. Hij wees er op, dat het niet onmoge lijk is, dat de vakgroepen na die datum proberen in een enigszins gewijzigde vorm, opnieuw te verschijnen. Het staat vast, aldus spr., dat de wet op de P.B.O. en het bedrijfsleven zelfs niets anders wil, dan dat de nieuwe organisatie zal worden opgebouwd door de bestaande verenigingen, Moeilijkheden zyn er ook op het ge bied van de vergunningen. Vroeger be oordeelde de federatie of vestigingsver gunningen dienden te worden afgege ven. Thans wordt dit gedaan door het Bedryfschap voor Zuivel ln Den Haag. De vakgroep, die by deze zaak ook Is betrokken, sluit de Zeeuwse federaties uit by de advisering over de wenseiyk- heid by vestiging. Hierover heeft de voorzitter reeds 'n onderhond gehad met minister Mans- holt. Ook erkent de vakgroep de cur sussen niet, die in de laatste jaren door A Vrijdag 4 Januari zal de openingsrit worden gehouden op het geëlectrifl- ceerde spoorwegtraject Amersfoort Zwolle. In Rotterdam is de 16 meter hoge kerstboom aangestoken, die de stad van Oslo cadeau heeft gekregen. Ergens in een wei in de Beemster huppelt een lammetje. Het eerste van het seizoen, menen wij, of toch mis schien het laatste? Gistermorgen is in de veemarkthallen te Den Bosch het 300.000ste dier aangevoerd. 900 personen werden bezocht, waarvan 60 slaagde. Maar deze worden voort gezet. Deze zaak is in Den Haag aan hangig gemaakt. „Trek u niet te veel aan van de vak groep", zo riep de heer Zwagerman uit, „want ondanks dat zij het anders willen doen voorkomen, behoeven we onze fe deratie nog niet af te schrijven". OOK AL MIS. Landelijk zijn er moeilijkheden gere zen met betrekking tot het overkoepe lend orgaan, dat door de melkslijters- organisaties werd opgericht. Dit orgaan is enkele weken geleden geliquideerd. De heer C. Zee, secretaris van de fe deratie, die deze mededeling deed, be treurde deze feiten. Hij vermoedde, dat de strijd tussen de fabrieken en de melkhandel zich daardoor zal toespit sen. Thans wil men een landelijk or gaan oprichten, dat evenals de Wal cherse en andere ln Zeeland werkzame melkfederaties, alle belangengroepen omvat. Hij wees op het belang van een landelijke federatie, omdat een derde der melkproductie wordt geconsumeerd door het publiek. VERSLAGEN. Het exploitatieoverzicht over 1950 sloot met een batig saldo van ƒ982,40, terwijl de balans sloot met 6962,77. Er is een reserve van 3836,90. In het jaar verslag werd meegedeeld, dat 1950 een goed weldejaar is geweest met goede melkgift. De standarisatie ging ook in 1950 niet door. Met betrekking tot de watervoor ziening op Walcheren deelde de voor zitter nog mede, dat in de Zuid Wate ring 7 km waterleiding zal worden ge legd door de herverkaveling. Ais deze proef van de voorziening van de weide gebieden met leidingwater slaagt, zal nog 90 km leiding op Walcheren wor den gelegd. totstandkoming van zo'n regeling ver tragend zou werken op de verlaging van schoolgeld en de invoering van een ge zinsreductie. De heer van Sieen (Arb.) wenste principieel uit te spreken, dat liet onderwijs kosteloos behoort te zijn. Eén motie daarover noemde minister Rutten onaanvaardbaar. Hij deelde mee, dat de M.v.A. over de regeling van het kleuteronderwijs waarschijnlijk eind Januari zal wofden ingediend. De posi tie van de openbare school werd in dit debat druk besproken. De Kamer en de minister waren van oordeel, dat de ou ders invloed moeten hebben op de be heersvorm van deze school. De minister deelde mee, dat zodra het voorontwerp over deze kwestie gereed is, daarover gesproken zou worden met alle onder- wijsrichtingen. EUROPESE KOLENPRODUCTIE. Minister van den Brink bracht bij de afdeling mijnwezen de Europese kolen- productie ter sprake. Europa heeft bui ten zijn eigen productie nog behoefte aan 35 millioen ton steenkolen, die voor al uit Amerika worden ingevoerd. Hier mee zijn ongeveer 700 millioen dollars gemoeid. Dit is driekwart van wat Eu ropa in contante dóllarhulp krijgt. Ne derland voert ruim 2 millioen ton in, hetgeen ons 130 millioen gulden kost, in dollars te betalen. Indien de produc- tietermtjnen ln 1952 niet aanmerkelijk zullen worden uitgebreid, moet 2,8 milli oen ton ingevoerd worden voor een be drag van 180 millioen gulden. Luitenant kolonel W. D. H. Eekhout, commandant van het Nederlandse De tachement Verenigde Naties in Korea Is Dinsdagmiddag met het ljjntoestel uit Tokio in Nederland teruggekeerd. Met hetzelfde vliegtuig kwam ook kapitein T. de Haan van het N.D.V.N. mede. By aankomst op Schiphol werden luitenant kolonel Eekhout (midden) en kapitein de Haan (rechts) namens de minister van Oorlog door kolonel J. Daniels (links) verwelkomd. PROV. GEZONDHEIDSDIENST VOOR DIEREN De Provinciale Gezondheidsdienst voor Dieren ln Zeeland heeft het eerste jaar van het z.g. „vijfjarenplan voor de T.B.C.-be.strjjding" achter de rug en, dank z(j de grote medewerking van de Zeeuwse veehouders, een flinke voor sprong genomen op de andere provincies. Dr G. Wagenaar, de directeur van deze dienst, vertelde dit gisteren op de algemene vergadering, die in „De Prins van Oranje" te Goes werd gehouden. Niet minder dan 75.000 dieren werden op T.B.C, onderzocht. Het komende jaar zal getracht worden geheel Oost-Zeeuws- Vlaanderen T.B.C.-vry te maken. Men wil ook beginnen op het eiland Tholen en zal men op Walcheren trachten een begin te maken met de bestrijding van het z.v. „besmetteiyk verwerpen". Bij de aanvang van de vergadering herdach de voorzitter, de heer A. Ge- schiere J.Hzn, het overlijden van de heer C. Breure, secretaris-penning meester van de Kring Noordbeveland. Dr Wagenaar, die verslag uitbracht over de werkzaamneden van het afge lopen jaar, "vertelde, dat 89 van de aangesloten veenouders de bijdrage van 4(hebben betaald om de bestrijding van de ziekte mogelijk te maken. Hij releveerde de steun door de aid. Zee land van de Ver. Het Nederiandsche Trekpaard, verleend door afdracht van 50 cent per gedekte merrie. Dr Wage naar deelde mee, dat T.B.C. bij kippen (men vond dit jaar 20 besmette be drijven) ook gevaar voor runderen op levert. Een overzicht gevend van de vijf jaar dat de dienst bestaat, vertelde dr vvagenaar, dat net aantal aangesloten veenouders is gestegen van 2400 tot 6700; het aantal onderzochte koeien van 20.000 tot 75.000. Hef percentage rea- geerders steeg met de toename van het vee en bedroeg 11,8 De provinciale verordening, waarin aankoop van vee zonder T.B.C.-verklaring werd verbo den, is dan ook het laatste jaar van groot nut geweest, In de winter 1949 1950 werden 5 open lijders opge spoord. Het aantal reactievrije stallen schatte dr Wagenaar op ongeveer 80 Dr Wagenaar was van mening, dat het zonder Marshall-hulp eveneens mo gelijk was geweest Je T.Jö.C.-bestryding met goed gevolg uit te voeren, want de verschynselen waren gunstig. Overi gens zal nu hard gewerkt moeven wor den om de vrqe stallen vrij te houden. Het plan om Tholen TH.C.-vrij te maken is in eerste instantie van de Z.L.M. uitgegaan. Er zullen bij de mi nister stappen voor subsidie onderno men worden. Tenslotte deelde dr Wagenaar mee, dat bp de Prov. Staten een verzoek Is ingediend om de bestaande verordening aan te passen aan de nieuwe toestand. Bq de Staten-Weneraal zal 'n wetsont werp worden ingediend, volgens hetwelk Bon 524 algemeen is aangewezen voor het kopen van 125 gram koffie. Deze bon kan met ingang van Vrijdag, 21 December 1951 worden gebruikt en blijft geldig voor het kopen van koffie tot en met 5 Januari 1952. Het rantsoen moet dienen voor zes weken. De eerstvolgende bonaanwijzing zal op 31 Januari 1952 plaats hebben. AMERIKA BEANWOORDT RUSSISCHE NOTA De V.S. hebben de Sowjet-Unle meegedeeld, dat de noodzaak van een ver dedigingsorganisatie voor het Midden-Oosten Is voortgesproten uit de bezorgd heid over de huidige spanningen in de Internationale situatie, die zyn geschapen door de agressieve daden van de Sowjet-Unle. Deze mededeling is o.m. het antwoord op de Russische nota van 34 November, waarin het voorgestelde commando wordt gecritlseerd. De Russische beschuldiging dat het commando een agressieve bedoeling heeft, wordt als volkomen ongegrond van de hand gewezen. Het was de be doeling een vrijwillige, coöperatieve verdedigingsorganisatie te stichten en de staten van het Midden-Oosten be hulpzaam te zijn bij het bewaren en versterken van hun onafhankelijkheid en vrijheid. De antwoorden op een soortgelijke Russische nota zyn Dinsdag door Frankrijk, Engeland en Turkqe, de lan den die gezameniyk met de Verenigde Staten een commando voor het Midden- Oosten hebben voorgesteld, ingediend. Officiële kringen in Washington ver klaren, dat alle an^voorden wezenlijke overeenkomst vertonen. Het Amerikaanse antwoord, dat Dins dag in Moskou is overhandigd, zegt ten slotte, dat de Russische waarschuwing aan staten van het Midden-Oosten om niet toe te treden tot een commando voor het Midden-Oosten inmenging be tekent in de aangelegenheden van deze landen. By K.B. is prof. dr L. J. M. Beel, minister van Binnenlandse Zaken, be noemd tot voorzitter van de staats commissie tot herziening van de Grond wet. Prof. Beel zal met mr J. R. H. van Schaik het voorzitterschap van de com missie bekleden. leder die vee houdt, of het nu een vee handelaar of veehouder Is, verplicht 1» zich aan te sluiten by een gezondheids dienst voor dieren. HET BESMETTELIJK VERWERPEN. Verder besprak dr Wagenaar de maatregelen, die men in het komende jaar en men wil daarmee eerst op Walcheren beginnen zal nemen i.v.m. de Abortus-Bang-bestryding (het z.g. besmetteiyk verwerpen). Deze ziekte, die ook v.oor de mensen gevaar op kan leveren, veroorzaakt grote schade, maar is te bestrijden mits de veehouders deze bestrijding gezameniyk ter hand nemen. Het besmettingsgevaar is n.l. zeer groot,. Inenting van het jongvee en voldoend# hygiënische maatregelen zijn dan ook wel van primair belang. Melkproeven in fabrieken hebben bewezen, dat het aantal besmette be drijven in Zeeland varieert van 12 tot 30 Dr Wagenaar besprak de kunstmatige inseminatie. Dit jaar werd 25 kunst matig geinsemineerd. Het bevruchtings percentage bedroeg bijna 88. Tenslotte werden tydens de vergadering nog vra gen gesteld over het weiden van Bel gisch vee tn Holland en het besmet tingsgevaar, dat daaraan verbonden zit. Het bestuur zal trachten hiervoor 'n oplossing te vinden. Archaeologen van het Vaticaan be weren met wetenschappelijke zekerheid dat het graf van de apostel Petrus zich bevindt onder het hoofdaltaar van de basiliek van Sint Pieter. In de tweede helft van de tweede eeuw werd boven het graf een gedenk teken gebouwd, welke bq de bouw van de basiliek van Constanten werd op genomen in een soort kapel in het mid den van de kerk. Door uitgehreide veranderingen in de zesde en zevende eeuw w.erd het gedenk teken tenslotte geheel aan het oog ont trokken. Het bleef echter een plaats van verering, ook toen de tegenwoordi ge Sint Pieter in de zestiende en zeven tiende eeuw was gebouwd. Het graf van Petrus zou volgens een rapport sinds diens dood een plaats van voortdurende verering zijn geweest. Over de identiteit van het gebeente, dat men naast het graf heeft gevonden, hebhen de archaeologen van het Vati caan zich niet uitgelaten. Een Rooms blad acht het twijfelachtig of het mogebjk zal zijn het publiek bij het graf toe te laten, gezien de moeilijke toegankeiykheid van de plaats. TRUMAN WANTROUWT LIJST VAN KRIJGSGEVANGENEN President Truman heeft doen weten dat de bjst met namen van in Korea gemaakte geallieerde krijgsgevangenen, die van de communisten is ontvangen, op geen enkele wqze op haar juistheid is getoetst en er niet de minste waar borg bestaat voor de juistheid van de daarin verstrekte gegevens. De V.S. bezitten geen enkel middel om na te gaan of de lijst nauwkeurig of onnauw keurig, juist of vervalst en volledig of onvolledig is. DE BILT ZEGT t Weersverwachting, geldig tot van avond: Enige regen. Aanvankeiyk nog hier en daar nevel of mist. Overigens half tot zwaar be wolkt met later enige regen. Matige tot krachtige, langs de Waddenkust mogeïyk hard Zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1