t BRITSE TROEPEN ZULLEN MET EUROPEES LEGER SAMENWERKEN k SNIPPER t A NIEUWS Drie nieuwe credietvormen voor de middenstand IR M. DE VINK ONTHEVEN VAN TOEZICHT OP E.T.I. „Het Westen wil de atoom bom niet afschaffen" Noorwegen in het gelijk gesteld» M Kabouter Levering van lange-afstands-gas zal 1 September beginnen reeds po. U Overeenkomst gewenst tussen West-Duitsland, Benelux, Frankrijk en Italië Onvrijwillige vlucht T PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Frankrijk is tevreden over Churchill Tijdelijke ziektekosten-rege ling voor ambtenaren. ïip- Wtjsjinsky blafte in de V.N.: wintertijd Pagina I en ins sn. in- jd. es en de ia. s noteerde en EN AMSTER- EFFECTEN. URS ld door do ISCHE BANK "ASSO-BANK GOES, 147 96 88 cum 86J4 W/2 '50 103 d. B. 44 ank 85 Hij 139 103 4334 84 138 15744 nil. 219$ 95J4 116 170 105 L 1 158J4 157 145 18154 384 iref. 212 167 376 214 166J4 126*} 126 257 177 179 25755 258* 27354 272* 284'5 283* 44755 447 95'., 94 9455 8755 94 8455 84« -- 3554 41 B )ber 10e bber 3555 8855 40 17755 178 lijn 12755 126 125 11544 ll«M, oyd 13655 13654 o 13854 13754 .yrt 181 18055 15054 150 9955 9955 47 47 90 21 21M 10354 1 0256 7544 7554 7656 7M 16656 16656 16355 165 Uitgave: Slichting „Zeeuwsch' Dagblad", Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, btf geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren» Vlissingen: Van der Manderestr, 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel, redactie 2347) Terneu- zen: Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. »08« Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 eent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 19 DEC. 1951 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; 3. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds 3. Kareise, Goes; Drs 3. Kwekkeboom, Goes; 3. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op. en ondergang van Zon en Maan Donderdag: Zon op 8.47 u., onder 16.28 u.; Maan op 23.59 u., onder 12.16 u. Hoogwater op Donderdag 20 Dec. Vlissingen: 5.56 u. 1.53 m., 18.29 u. 1.63 m.; Terneuzen: 6.24 u. 1.71 m., 18.54 u. 1.83 m.; Wemel- dinge: 7.37 u. 1.31 m., 20.03 u. 1.54 m.; Zierikzee: 7.15 u. 1.09 m., 19.47 u. 1.32 m. Groot-Brittannië heeft Frankrijk toegezegd dat het zich, zoveel als mogelijk is, zal laten betrekken by de instelling van het voorgestelde Europese leger. De Britse strydkrachten ln Europa, die onder het oppergezag van Generaal Elsenhower staan, zullen voor oefening en bevoorrading zo nauw mogelijk met het Europese leger samenwerken, wanneer dit tot stand ls gekomen. Een permanente Britse delegatie zal worden gevestigd by het hoofdkwartier van het bovennationale gezagsorgaan, dat door de zes by de uitvoering van het verdragSchuman betrokken mogendheden zal worden gesticht. In het communiqué, dat na afloop van de te Parijs gevoerde tweedaagse be sprekingen tussen de ministers-presidenten en de ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland en Frankryk en Generaal Eisenhower is uitgegeven, wordt gezegd dat Groot-Brittannië en Frankryk volledige overeenstemming hebben bereikt t.a.v. alle vraagstukken der huidige Internationale situatie, met name over de problemen van Europa en het Midden- en Verre Oosten. Engeland en Frankryk zyn het er over eens dat de beste wyze, om een democratisch Duitsland deel te doen hebben aan een verdedigingsorganisatie ter beveiliging van West-Europa, is ge legen in het sluiten van een overeen komst tussen de zes landen (Frankrijk, Bij K. B. is een tijdelijke regeling vastgesteld voor een tegemoetkoming over het jaar 1951 in de kosten, ver band houdende met ziekte, aan het burgerlijk personeel, alsmede aan het personeel van Inrichtingen voor on derwijs, voor zover dit niet verplicht verzekerd is ingevolge het zieken- fondsenbesluit of het besluit genees kundige verzorging politie 1951. In gevolge deze regeling zal een bedrag van 1.8 pet. van het jaarsala ris worden uitgekeerd tot een maxi mum van 50 gulden voor gehuwden en van 25 gulden voor ongehuwden. Zij, die in de loop van dit jaar de dienst hebben verlaten, komen op hun daartoe voor 1 Februari 1952 in te dienen verzoek in aanmerking voor een evenredig deel van de tege moetkoming. Nederlander krijgsgevangen in Korea. Op de door de Noordelijken inge diende ljjst van krijgsgevangenen in de Koreaanse oorlog bevindt zich de naam van een Nederlander. De lijsten die naar Tokio gebracht zijn, worden daar naar nationalitei ten gerankschikt en dan gepubliceerd. Tengevolge van de koude golf in het Noorden en het Oosten van de V.S. zjjn reeds 170 personen om het leven ge komen. Het nationalistische Chinese ministerie van Defensie heeft gewaar schuwd, dat 200.000 tot 300.000 man geregelde troepen van de Chinese com munisten zich concentreren ten Noorden van de grens van Birma en Indo-China. Zjj zouden gereed staan voor een invasie van Zuidoost-Azië. De Britse en Egyptische ministers van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden en Salah El Din Pasja, hebben geen vorderingen ge maakt t,a.v. een verzoening van de standpunten van hnn regeringen in het BritsEgyptische geschil. Beide par tijen van de sub-commissie voor de krijgsgevangenen van de Koreaanse oorlog hebben elkaar de lijsten met ge gevens over de krijgsgevangenen over handigd. De tjjst der Noordelijken bevat ongeveer 11.000 namen. Onder hen be vindt zich de Amerikaanse generaal Dean. Overigens vraagt men zich in Amerika af, waar de overige 8000 krijgsgevangenen zijn gebleven. De commissie voor de buitenlandse politiek van het Westduitse Parlement heeft gisteren het planSchuman voor een Westeuropese steenkool, en staalge meenschap goedgekeurd. West-Duitsland, Italië, Nederland, België en Luxemburg), wier vertegen woordigers thans te Parijs beraadslagen over de Instelling van een Europees Leger. Groot-Brittannië heeft te kennen ge geven vastbesloten te zijn zijn strijd krachten op het Europese vasteland te handhaven, zulks ter vervulling van zijn aandeel in de gemeenschappelijke zaak. Ook heeft Engeland toegezegd zo nauw mogelijk met de Europese verdedigings gemeenschap te zullen samenwerken en wel in alle stadia van haar politieke en militaire ontwikkeling. Men verneemt nog in Parijs dat de wederzijdse steun, die Engeland en Frankrijk elkander in de afgelopen maanden in deze gebieden hebben ver leend, niet slechts zal worden voortge zet, doch voortaan ook op meer stelsel matige wijze zal worden gegeven. Zo zal Frankrijk b.v. de Britse politiek t.a.v. Egypte blijven steunen, ongeacht de ernst van de toestand die zich daar zou kunnen ontwikkelen. REACTIES. In Franse diplomatieke kringen wordt verklaard dat het bezoek van premier Churchill aan Parijs een succes is ge weest. Men is zeer ingenomen met de door Churchill aangenomen houding. Men hecht vooral waarde aan de schrif telijke verklaring van Churchill en Eden, waarin de Britse regering zich ten volle uitspreekt voor het denkbeeld van het instellen van een Europees le ger. Veerdiensten op de Westerschelde gedeeltelijk gestremd Gisteren zijn op de Westerschelde door de mist de veerdiensten gedeelte lijk gestremd geweest. De lijn HoedekenskerkeTerneuzen was bijna de gehele dag gestagneerd, 's Morgens heeft de boot slechts enkele keren gevaren. Bij de vierde reis uit Terneuzen raakte de radarinstallatie defect, 's Middags, omstreeks vier uur, is de dienst hervat. Het veer Vlissingen- Breskens was de gehele morgen ge stremd. Des middags voer men wèer normaal. De lijnen KruiningenPerk- polder en KatseveerZierikzee hebben normaal gevaren. 100 MILLIOEN GULDEN UIT DE TEGENWAARDE REKENING GARANDEERT VERDERE INDUSTRIALISATIE (Van onze parlementaire redacteur). Minister Albrechts verklaarde gister avond in de Tweede Kamer, dat er drie nieuwe credietvormen voor de midden stand zullen komen. De eerste geldt een erediet voor bedryfsuitrusting. De twee. de heeft betrekking op een vestigings- crediet voor jonge middenstanders. Het risico hiervan moet ten dele gedragen worden door de betrokken branche, die daarvoor een waarborgfonds moet vor men, terwql ook de Staat een deel van het risico voor zjjn rekening zal nemen. Deze credietverlening heeft betrekking op het overnemen van bestaande zaken. Verder is er erediet met overheidsga- rantie mogelijk. Deze wordt gegeven voor de financiering van op te richten organen ter behartiging van gezamen- lyke belangen, zoals reclame. Minister van den Brink deelde mede, dat de regering heeft besloten de in voer van kolen en staal weer te libe raliseren. Dat betekent, dat het libera lisatiepercentage binnenkort op 71 komt te staan. Verder zei hij, dat de Belgische ex portbelasting 1 zal kosten. Neder land heeft echter beloofd, dat de pro ducten waarop deze belasting is betaald, niet naar andere landen zullen worden uitgevoerd, daar België verschillende tarieven heeft. Wat betreft de indus trialisatie, verklaarde minister van den Brink dat de totale investering dit jaar met meer dan 15 is gedaald. De in vestering in de voorraden is terug ge lopen met ongeveer 46 terwijl de daling in de uitbreiding van de appa ratuur ongeveer 5 was. De totale investeringbeperking in de particuliere sector bedraagt ongeveer 23 a 26 en die in de overheidssector 33 Daarbij moeten de openbare nutsbe drijven buiten beschouwing worden ge laten. Belangrijk was de mededeling, dat de Amerikaanse autoriteiten hebben toege staan dat 100 millioen gulden uit de te genwaarderekening van het Marshall plan gebruikt kan worden voor de stich ting van een garantiefonds, waardoor onder zekere bepalingen verdere uit breiding van de industrie wordt ge waarborgd. V ONZIN-LENINGEN. „Bij aankoop van een knakie een kameel cadeau!" was lang geleden een regel uit een veelgezongen straatdeun. Dat was in een tijd, dat men van alles cadeau kon krijgen als men maar ko pen wilde. Als de plannen in Goes doorgang vinden, dan kan men bin nenkort met een variant op dit schone vers zeggen: „Bij aankoop van een knakie een heel huis cadeau!" Zoals men heeft kunnen lezen, leven er in Goes trouwens nog andere plan nen: een coupures-Derkoop met een wedstrijd. Wie de meeste coupures verkoopt maakt de meeste kans op een huis. En U en ik maar coupures kopen. Waarom7 Om Uw kennis sen aan een huis te helpen en in wezen om de gemeente aan geld te helpen om haar „zwarte" rente te kunnen betalen. Want dat is toch de achtergrond van al die onzin-leningen, die men burgerzin-leningen pleegt te noemen. De bedoelingen zijn prachtig natuur lijk daar spreken we nu niet over. Maar de achtergrond is fout. De ach tergrond is deze, dat de minister van financiën gedecreteerd heeft, dat de gemeenten voor hun langlopende le ningen niet meer dan 4 pet. rente mogen betalen. Voor die rentevoet is geen geld te krijgen en daarom pro beren de gemeenten (daartoe min of meer aangezet door Binnenlandse Za ken en Wederopbouw en Volkshuis vesting) langs slinkse wegen geld te krijgen, er daarbij voor zorgend dat ze de minister van Financiën niet al te zeer voor het hoofd stoten want een hogere rente moeten ze tach be talen). De ene gemeente doet dat door van zijn geldlening een loterijtje te maken met hoge premies en zonder nieten, de andere betaalt de eerste jaren een zeer hoge rente en de laatste jaren weinig of niets en een derde doet het precies andersom. Terwijl een vierde een afspraak maakt met een industri eel of meerdere industriëlen, dat die de hogere rente zullen betalen™waar natuurlijk wel iets tegenover moet staan, voorrang voor het fabrieksper- soneel op de wachtlijst van woning zoekenden b.v., enz., enz. Maar hoe men dit alles ook bekijkt, het komt hierop neer, dat de burger een soort morele extra-belastinghef fing krijgt opgediend, hetzij in de vorm van een verzoek om een coupure te kopen zoals misschien in Goes, het zij in de vorm van rentederving. Waar bij de minister vermoedelijk in zijn vuistje lacht en het wel leuk vindt bedrogen te worden! Er moeten huizen komen, dat staat vast. En op het ogenblik kan het waarschijnlijk moeilijk anders dan zo. Maar laat iedere coupure-koper en iedere inschrijver op een burgerzin lening er wel bij bedenken, dat hij de dupe is van een verkeerde socia listische politiek. En daarmee reke ning houden als hij straks zijn stem moet gaan uitbrengen! EEN TIPJE VAN DE SLUIER WERD OPGELICHT Het zag er gistermiddag tydens de zitting van de Frov. Staten naar uit, dat het stilzwygen zou worden bewaard over de kwestie, die gerezen is met betrekking tot het E.T.I.-bestuur. De Staten benoemden destijds een commissie van onderzoek, doch het E.T.I.-bestuur weigerde met deze commissie te spreken. Het lid van G.S., de heer Lockefeer, heeft echter het stilzwijgen verbroken en meegedeeld, dat minister van den Brink het niet juist vond, dat ir M. de Vink, directeur van de Prov. Planologische Dienst, toezicht hield op het E.T.I. Ged. Staten hebben de heer Vink thans van zijn functie als toezichthouder ontheven. Bij de algemene beschouwingen over de begroting 1952 was door de heer L. P. van Oorschot (arb.) namens alle fracties meegedeeld, dat men het er over eens was, dat in deze zitting niet zou worden gesproken over de E.T.L- kwestie. Men wilde pas tot bespreking van de E.T.I.-kwestie overgaan, als de door de Staten ingestelde commissie van onderzoek haar rapport zou hebben uitgebracht. In deze verklaring werd de houding van het E.T.I.-bestuur af gekeurd, terwijl daarnaast werd gezegd, dat eeq goedfunctionerend E.T.I. in het belang van de provincie wordt geacht. DE SLUIER OPGELICHT. Na een vraag van de heer A. H. S. Stemerding (C.H.) lichtte de heer Lockefeer een tipje van de sluier van geheimzinnigheid, die nu over het E.T.I. hangt, op en deed opzienbarende mede delingen. De stilte, die de Statenleden wilden bewaren bij monde van de heer van Oorschot vond hfj echter verrader lijk. Het E.T.I. werkt aan een ontwik kelingsplan dat in de zomerzitting 1952 kan worden behandeld. Over de positie van de heer Vink, zo deeldg hij mede, is o.m. met dr Winsemius gesproken, Ook hebben de Commissaris der Ko ningin en de heer Lockefeer met minis ter van den Brink gesproken. Daaruit bleek, dat de minister prin cipieel bezwaar heeft tegen de positie van de heer de Vink. Deze ging zelfs zover door te zeggen, dat de Regering Hij deed tenslotte een beroep op de ge meentebesturen om in het belang van het E.T.I. deze Instantie te blijven sub sidiëren. GRIFKENLANDCYPRUS MOET ZELFSTANDIG WORDEN In de politieke commissie van de V.N. heeft de Russische afgevaardigde Wysjinsky verklaard, dat de herziene Westeiyke ontwapeningsvoorstellen niet tegemoet kwamen aan zijn eis tot onmlddellyke en onvoorwaardelijke afschaf fing van de atoombom. Het Westelijke plan was volgens hem een poging om de afschaffing van atoomwapens te vervangen door het verzamelen van ge gevens. De bewapening in de Westelijke landen gaat voort en nieuwe en nog verschrikkelijker oorlogswerktuigen worden ontworpen. Wysjinsky ontkende, dat Rusland militair oppermachtig zou zijn. De spanning werd veroorzaakt door de dwaze bewapeningswedloop en het aan leggen van bases in vreemde landen. De Westelijke plannen voor collectieve beveiliging noemde Wysjinsky een oor logsprogram. VERBIJSTERD. De Syrische afgevaardigde Faris El Klioery Bey zei verbijsterd te zijn door de hardnekkigheid waarmede Oost en West aan hun standpunten vasthouden. Indien de Russen zich vijf jaar geleden eens hadden verklaard met de Westerse inzichten, zou het verbod, waar zij thans naar streven, reeds bestaan. En indien de Westersen indertijd hadden inge stemd met het Russische standpunt, zouden zij reeds de beschikking hebben gehad over de organisatie voor het hou den van toezicht, die zij thans willen instellen. Griekenland heeft de V-N. meege deeld, van mening te zyn, dat een eind moet komen aan het Britse bestuur op Cyprus en het eiland vry zal zijn om over zyn eigen lot te beslissen. TOELATING. De veiligheidsraad heeft met 8 stem- Brits-Noors visserijgeschil. Het internationaal Gerechtshof te Den Haag heeft gisteren uitspraak ge daan in het BritsNoorse visserjjge- schil met betrekking tot de uitgestrekt heid van de Noorse territoriale wateren, en Noorwegen in het geljjk gesteld. Het Hof concludeerde, met tien tegen twee stemmen, dat noch de door Noorwegen gevolgde methode voor afbakening van de territoriale wateren, noch de ge- getrokken grenzen zelve, zoals vastge steld by decreet van 1935, in strijd zijn met het internationale recht. De uitspraak, maakt een einde aan een geschil, dat reeds een dertigtal ja ren bestaat. Eerst in 1922 verschenen de Britse trawlvissers weer in de Noor se wateren voor een hervatting van de visserij. Daarop volgde de aanhouding van een aantal Britse trawlers door de Noorse patrouille-vaartuigen, daar deze volgens de Noren verschenen in de wa teren, welke tot de Noorse visserij-zone behoorden. Noorwegen zei het recht te hebben op een grotere zone voor de visserij door de Noorse vissers dan de Britten van mening waren. In 1935 werd door Noorwegen een koninklijk besluit uitgevaardigd, waarin voor het eerst de grenzen van de Noor se visserij-zone in het Noordelijk deel van Noorwegen officieel werden vast gesteld. Deze grenzen waren gebaseerd op een viermijlszone vanaf rechte basis lijnen, welke langs de uiterste punten van de Noorse eilandjes en fjorden wer den getrokken. men tegen 1 (U.S.S.R.), bij 2 onthou dingen, (Joego-Slavië en India), beslo ten de kwestie van het Italiaanse lid maatschap van de V.N. te bespreken vóór dat van de andere landen die het hebben aangevraagd. De volgende landen hebben nu om toelating verzocht: Oostenrijk, Ceylon, Finland, Ierland, Italië, Jordanië, Ko rea, Portugal, Nepal, Albanië, Mongo lië, Bulgarije, Roemenië, Hongarije en Vietnam. De ambassadeurs van Frankryk, Engeland en Turkye en de zaakgelas tigde der V.S. hebben een onderhoud aangevraagd met de plaatsvervangend minister van Buitenlandse Zaken der Sowjet-Unie, Gromyko. Nederlandse piloten voltooien hun opleiding in de V.S. Ruim vyftig Nederlandse en Noorse straaljagerpiloten zullen binnenkort uit Arizona naar hun land terugkeren na een speciale opleiding te hebben ont vangen die ruim een jaar geduurd heeft. Deze butienlandse piloten 43 No ren en 9 Nederlanders hebben teza men met 46 Amerikaanse piloten Zater dag j.l. de laatste proeven afgelegd. De Noorse ploeg was de grootste ploeg bui tenlanders die ooit opgeleid is op de Williams-luchtbasis. (Ingez. mededeling, advert 1 R. S. STOKVIS ZONEN N. V. DE BILT ZEGT» Aanvankeiyk nog mist. Vooral aanvankelijk nog mist. Ove rigens op de meeste plaatsen veel be wolking en hier en daar enige regen o| motregen. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Dezelfde of iets hogere temperaturen. ,",e Glasgow in Schotland wordt één van de „Sabre''-straalvliegtuigen van de anadese R.A.F. uit het viiegdekmoederschip „Magnificent" geladen. De straal vliegtuigen zullen ingedeeld worden bij de nieuw gevormde Canadian Fighter ill 4® te ^orth Luffenham, Engeland, en maken deel uit van de 11de Lucht- 'risle die Canada ter beschikking stelde van de Noordatlantische strijdkrachten in Europa. mededeling, advert.» R UKIHK LVUItK de subsidie van 15.000 aan het E.T.I. i zon intrekken, als in de positie van ir de Vink geen verandering kwam. Ten slotte hebben U.S. besloten aan de aan drang vanuit Den Haag gevolg te ge ven, zodat de heer de Vink kortelings van zijn functie als toezichthouder is ontheven. G.S. hebben nog geen andere toezichthouder benoemd. Aan het mi nisterie van Economische Zaken is van deze besluiten mededeling gedaan. Daarmee is één van de grote bezwa ren, aldus de heer Lockefeer, vervallen en is ook geen gevaar meer aanwezig, dat het Rijk de subsidie zal inhouden. PROVINCIALE STATEN BESPRAKEN DE BEGROTINGEN Byna zes uur lang hebben de Frov. Staten gistermiddag en egroungen voor 1952. avond gedeba- teerd over de begroï Er werd van alle zqden aangedrongen op het werpen van een blik in de toekomst, vooral met betrekking tot de werkloosheldsbestryding, het ontwikke lingsplan, de industrialisatie, de terugkeer van de Stoomvaart My „Zeeland" en niet te vergeten de Frov. Stoombootdiensten. Schouwen en de vervoersproblemen van dit eiland verheugden zich in de belangstelling van vele Statenleden, hetgeen resulteerde ln de toezegging van Ged. Staten, dat zij de zaak van het veer Anna JadobapolderZype nader zullen bekyken. Mr v. d. Weel, die als eerste namens G.S. het beleid yan het College ver dedigde, bracht eerst de subsidieverle ning ter sprake, daar door de heer Stemerding (C.H.) er voor was gepleit, dat de Stichting Zeeland zou rappor teren over subsidies en de besteding van de 3 X 15.000, die G.S. hebben uit getrokken o.m. voor culturele en soci ale doeleinden. Mr v. d. Weel deelde mede, dat er aan zo'n rapport gewerkt. Zo zal het B.L.O., de Jeugdzorg en Ar beid voor Onvolwaardigen de aandacht hebben. Over de besteding van de 3 X 15.000 zullen in de zomerzitting voor stellen worden gedaan. Ook hen, die hebben aangedrongen op een regeling, zo mogelijk overname van de Provincie van het veer Anna Jacobo- polderZijpe werden tevreden gesteld in die zin, dat ln de zomerzitting hier over mededelingen zullen volgen. GASVOORZIENENG. De onderhandelingen met het Rqk hebben een bevredigend verloop gehad, waardoor een contract ls gereed geko men, dat zal worden overgelegd aan de gemeenten Goes en Middelburg. Goes bouwt een gasinstallatie, waardoor de gasvoorzicning ls gewaarborgd als door een calamiteit de persleiding door de Westerschelde zou uitvallen. Mr. v. d. Weel kondigde aan, dat de levering van lange-afstands-gas l.p.v. op 1 Januari 1953, reeds op 1 September 1952 zou aanvangen. De heer Vermaire (Middènstand), had gewezen op de tarieven, die de P.Z.E.M. berekend voor stroomverbruik in de industriehallen te Goes. Mr. v. d. Weel deelde mede, dat de P.Z.E.M. voorop stelt, dat elke industrie de eigen aansluiting moet bekostigen. DE BRUG. De heer Lockefeer beantwoordde de vragen over de bootdiensten. Hij appre cieerde de stilte om deze dienst en zei, dat de voorzieningen, die getroffen moe ten worden voor een betere verbinding met Noordbeveland de latere plannen niet in de weg zullen staan. Het Drie- Eilanden-plan, zo zei hij, moet evenals de mogelijkheid van het leggen van een dam nog worden bekeken. De kosten van een brug worden begroot op 6 millioen. G.S., aldus de heer Lockefeer, vragen zich met zorg af, wie in de nabije toe komst de exploitatie van de veren over de Westerschelde zal voeren. G.S. zal zich vèrzetten tegen overname van de veren door het Ryk'. Met betrekking tot de verhoging van de tarieven voor de veren over de Westerschelde, zei het lid van G.S., dat het college daarin eveneens wil meespreken. INDUSTRIALISATIE. Betreffende industrialisatie verwees dee heer Lockefeer naar hetgeen minis ter van den Brink b(j rijn bezoek aan Zeeland heeft gezegd. Hy zei, dat wan neer Tholen tot ontwikkelingsgebied wordt verklaard, er geld door de rege ring beschikbaar zal worden gesteld om dit gebied te ontsluiten en er indus trieën te stichten. Over het arbeiders vraagstuk zei de heer Lockefeer, dat maatregelen zullen moeten worden ge nomen, opdat men niet opnieuw een ware ontvolking van Zeeland zou krij gen. Hy deelde nog mede, dat de plannen voor een stroeellnlosefabriek nog niet van de baan zqn, terwijl overwogen wordt een tegelfabriek in Zeeland te vestigen, waardoor vlasafval kan wor den verwerkt, terwyi er sprake is van de oprichting van een grofspinnery. Hy deed een beroep op de gemeenten mee te werken en suggesties te doen voor de industrialisatie. De heer C. Philipse deed mededelin gen over de werkverruiming en zei, dat ir Coolman, inspecteur van de D.U.W. in Zeeland, en de directeur van de Prov. Waterstaat in samenwerking met de heer P. J. J. Dekker, voorzitter van de Zeeuwse Polder en Waterschapsbond naar werkobjecten, die in het kader van werkverruiming zouden kunnen worden uitgevoerd, zoeken. O.m. is al genoemd het Drie-Eilanden-plan, de Braakman en de verkaveling van de Brede Wate ring. Wanneer het departement van Financiën de gelden beschikbaar stelt, zo deelde de heer Philipse voorts mee, zal begin volgende maand de aanbeste ding van bedrijfsgebouwen in de nieuwe Sloepolder kunnen plaatsvinden. Hij sprak de hoop uit, dat in de naaste toe komst tot inpoldering van het verdron ken land van Saeftinge kan worden overgegaan. J

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1