Uit Zeelcuich Chr* Plattelandsjongeren dienen eigen levensstijl te bewaren* f). avcnlurcn wan Serfjan €tl ZEEUWSCH DAGBLAD brengt u KERK EN ONDERWIJS Middelburg. Vlissingen. Goes. 7 holen Ideeën voor (No. 4 lóecsfyescheftUett de goiid-geleVlRGlNlA Zierikzee. VAN MARKT en veiling AANBESTEDINGEN WATERSTANDEN Dinsdag 18 Dcc. 1951 Paginn 2 Drs J. J. Knibbe sprak te Axel. In „Het Centrum" hielden de Oost Zeeuw-Vlaamse afdelingen van de Chr. Plattelands jongeren en Chr. Plattelandsvrouwen een contact-by eenkomst onder voorzitterschap van de heer A. de Feijter. Drs J. J. Knibbe, secretaris van de C.B.T.B. en voorzitter van het gewest Zeeland van de C.J.B.T.O. hield een rede over: „Voorwaarts,Christens traders''. Hij constateerde in zijn rede dat het platteland in tegenstelling tot vroeger, geen gesloten gemeenschap meer is, Toch dient men de eigen plattelands- levensstijl zo goed mogelijk te bewaren en daarom is de bijzóndere verant woordelijkheid van onze organisaties ook op dit punt nodig, aldus spr., die voorts wees op de sociale en opvoeden de taak. Daarom wil men in navolging van Amerika een stichting in het leven roe pen, die evenals de 4 H-clubs in Ame rika het wedstryd-element zal beharti gen. De drie boerenorganisaties en de drie jonge boeren-organisatles zullen dit werk ter hand nemen. Wjj moeten zor gen er by te zpn als chr. organisatie en dit werk ook in de provincie opbou wen. In verschillende organisaties zijn stemmen opgegaan tot stichting van 'n Christelijk Cultureel Centrum, hetgeen inderdaad in een behoefte zal voorzien en ook de C.B.T.B. zal hieraan mee werken. Ook voor de plattelandsvrouw wordt er iets gedaan. Aan de landbouwhoge school te Wageningen poogt men een faculteit voor huishoudwetenschappen op te richten. C. B. T. B. in O.-Zeeuwsch Vlaanderen vergaderden in Axel. Ir Bouman sprak over Amerika. Voor de afd. Oost Zeeuwsch Vlaan deren van de C.B.T.B. heeft de Rijks- landbouwconsulent voor Zeeuwsch Vlaanderen, ir P. R. Bouman een cau serie gehouden over de Amerikaanse landbouw en veehouderij, de boer derij enbouw en het onderwijs en het leven van de Amerikaanse boeren- jeugd. De vergadering, die in „Het Centrum" te Axel werd gehouden, stond onder leiding van de heer C. de Putter te Axel. Deze wees er in zijn openingswoord op, dat interna tionale oriëntatie op landbouwgebied heden wel zeer noodzakelijk is geble ken om „bij" te blijven. In dit ver band besprak hij in het kort de bij eenkomsten van de O.E.E.S. de F. A, O. te Straatsburg. In zijn rede toonde ir Bouman aan, dat de Amerikaanse boeren de oude idee, dat de grond de goedkoopste productie-factor is en de arbeid de duurste hebben laten varen. De me chanisatie is sterk toegenomen en spr. toonde dit met interessante voor beelden aan. Zelfs het vliegtuig gaat een rol spelen (in de ziektebestrij ding bijv.) Dit alles had tot gevolg dat de Amerikaanse landbouwopbrengst sinds 1937 met 40 pCt is gestegen. Heel wat meer dus dan in Nederland waar sinds 1920 de productie steeg met 20 pCt. Het gezinsleven in Amerika bespre kend, vertelde ir Bouman, dat het kerkbezoek ongeveer op gelijk peil staat als in ons land, maar dat de oppervlakkigheid nog zeer groot is. Talrijke vragen volgden op dit in teressante referaat. C.B.T.B.-Conferentie te Axel. Van 31 Januari tot 4 Februari 1952 zal te Axel een conferentie van de C.B. T.B. worden gehouden. Het doel hier van is: naast de regelmatige Bonds- samenkomsten nader in contact te ko men met verschülende agrarische stre ken van ons land. De conferentie zal 4 dagen duren. Door deskundigen zullen sociale culturele, technische en maat schappelijke onderwerpen behandeld worden. Reeds hebben zich 20 Gronin gers voor deze conferentie gemeld. Geslaagd voor tractorkennis en tractorwerktuigen. Voor het examen van tractorkennis en tractorwerktuigen, uitgaande van Smecoma, slaagden de heren P. W. Butler te Kapelle, A. Scheele te Hoe- dekenskerke, C. de Jonge te Hein- kenszand en J. Kesteloo te Veere. DE S2ADIO WOENSDAG 19 DECEMBER 1951. ..aEVERSUM I (402 M.): NCRV: 7.00 Nieuws. ,.15 Een woord voor de dag; 7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws- en weerberichten; 9.10 Voor de zie ken; 9.30 Waterstanden; 9.35 Gram. 10:30 Mor gendienst. 11.00 Gram.11.15 „Vier gouden ban den", hoorspel. 12.00 Sopraan en piano. 12.30 Land- en tuinbouwm ededelingen. 12.33 Gram. 12.37 Adventsstonde. 12.59 Klokgelui; 13.00 Nieuws 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront; 13.20 Banjo-orkest; 13.50 Regeringsuitzending: Jeugd uitzending: K. H. Smit: „Wat wil je weten?" en uitslag prijsvraag; 14.00 Vocaal kwartet; 14.30 Gram. 14.45 Voor de meisjes; 15.00 Kamerorkest en solist; 15.45 Voor de jeugd; 16.30 Zenderslui ting; 18.00 Nieuws; 18.15 Zigeunerkwintet; 18.30 Orgel; 19.00 Spectrum van het Christelijk orga nisatie- en verenigingsleven; 19.15 Boekbespre king; 19.30 Gram.19.40 Radiokrant; 20.00 Nws- eu weerberichten; 20.10 Commentaar Familiecom- petitie. 20.2Q Radio Philharmonisch orkest en groot koor; 21.20 „De Bijbel als boek", causerie; 21.40 Amusementsmuziek. 22.10 Klein koor. 22.30 Internationaal Evangelisch commentaar; 22.40 Gram,; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram.; 23.20 „Hoe zit dat met mijn kind?" causerie. 23.35—24.00 Metropole orkest. HILVERSUM II (298 M.): VARA: 7.00 Nws; 7.15 Ochtendgymnastiek7.30 Zendersluiting; 9.00 Nieuws en weerberichten; 9.12 Gram.; 9.50 Voor de huisvrouw; VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw; 10.30 Pianoduo; 10.45 Voor de vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Voordracht; 12.15 Accordeonmuziek(12.30 Land- en tuinbouw - mededelingeu12.3312.38 Voor het platteland) 12.55 Kalender; 13.00 Nieuws; 13.15 Klassieke mu ziek; 13.40 Orgel en zang; 14.00 Gesproken por tret; 14.15 Jeugdconcert15.00 Kinderkoor; 15.20 Pianorecital; 15.30 Voor de jeugd; 16.30 Zender- sluiting; 18.00 Nieuws; 18.15 VARA-varia; 18.20 „Sluit de gelederen", causerie; 18.30 Actualitei ten; 18.40 Roemeense muziek; 19.00 „De Katho lieken en het socialisme", causerie. 19.15 Gram. VPRO: 19.30 Voor de jeugd; VARA: 20.00 Nws; 20.05 Politiek commentaar j 20.15 Dansmuziek; 20.40 „Het laatste huis van de straat", hoorspel; 21.55 Omroeporkest en soliste; 22.45 „Walvissen en walvisvangst", causerie. 23.00 Nieuws; 23.15 Orgel23.3524.00 Gram. BRUSSEL (324 M. Vlaams): 11.45 Gram.; 12.30 Weerberichten12.34 Gram. 12.50 Koersen12.55 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.30 Kro niek; 13.35 Gram.; 14.00 Schoolradio; 15.30 Dans muziek; 16.00 Salonorkest; 16.15 Gram.; 16.45 Internationale radio Universiteit; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.30 Causerie; 17.40 Gram.; 17.50 Boekbespreking; 18.00 Gram.; 18.15 Causerie; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.30 Vlaamse liederen; 19.50 Radiofeuilleton; 20.00 „La Serva Padrona", opera. 20.45 Gr;, n.21.00 Actua liteiten; 21.15 Gram.; 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.;. 23.00 Nieuws; 23.05 Verzoekprogramma; 23.30 —24.00 Portugese muziek. Doch op welke basis moeten wij nu onze christelijke organisatie opbouwen? De aanvallen op onze organisaties zijn vele, zowel van binnen als van buiten. De Ned. Herv. Kerk ziet na de oorlog een taak als volkskerk op elk terrein. Wij moeten uit Gods Woord de kracht opdiepen om door het oerwoud des le vens te komen en ons samen te bekwa men als jongeren en ouderen in de di verse organisaties om tot eer van God samen te werken, zo besloot spr. Na de pauze werd het spel „Nynke" opgevoerd. De bijeenkomst werd afge wisseld met reidansen en declamatie. Ds Kuiper, Geref. predikant (art. 3D sloot deze avond. Kantoor Polder Walcheren tussen Kerstmis en Nieuwjaar gesloten. Ter besparing van brandstof en electriciteit zal het kantoor van de Polder Walcheren vanaf Maandag 24 December tot en met 31 December gesloten zijn. Het personeel zal deze vrije dagen later moeten inhalen. De aanvoer van mosselen in October verviervoudigd. De productie van schaal- en week dieren werd t.o.v. October 1950 meer dan verviervoudigd. Dit is een gevolg van de grote aan voer van Wadden-mosselen en het herstel der Zeeuwse cultuur. De cij fers zijn als volgt: October 1950 2.600.000 kg October 1951 10.700.000 kg De gemiddelde prijs van mosselen steeg van f 7.tot ruim f 10.de 100 kg. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ontario, P. de Jong, cand. te Gouda; te Brisbane, J. W. v. d. Mee- ne te Utrecht; te Maartensdijk, A. J. Wijnmaalen te Oldebroek. Aangenomen naar Driebergen, H. J. van Druten te Deil. Bedankt voor Vinkeveen, J. T. Door nenbal te Oene; voor Charlois, A. Mak- kenze te Ameide-Tienhoven. Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor Kampen, W. Kremer te Apeldoorn; voor Doesburg, D. Henstra te Broek op Langendijk. Geref. Kerken (onderh. art. 31). Beroepen te New-Westminster, P. Lok te Stadskanaal. WONDERLIJKE KINDEREN Turko was helemaal in de huiselijke kring opgenomen. Hij at met allen mee aan tafel, rende door het huis, waste de borden en ja, hij kon zelfs koffie zet ten. Moeder kreeg ech ter medelijden met het kleine ventje. „Je zult wel erg moe zijn Turko", zei ze, „zal ik een bedje voor je spreiden?" „Nee, nee, mevrouw!" haastte Turko zich te zeggen. „Als Turko is erg moe, Gertjan op fluit moet blazen. Als mensen Turko kunnen zien, dan Turko altijd moeten werken, en als is Turko onzichtbaar voor mensen, dan Turko pas rusten kan!" „Nu, dan wordt het hoog tijd voor jou, kereltje", zei vader, „blaas maar gauw op je fluit Gertjan". Onmiddellijk voldeed Gertjan aan vaders verzoek. Nu Turko weer uit hun midden verdwenen was, zochten ook Gertjan en Maartje hun bedjes op. Lang spraken vader en moeder nog na over deze wonderlijke dag. „Het zal me niets verwonderen als Gertjan en Maartje weer in een vreemd avontuur verzeild raken", merkte vader peinzend op. Moeder zuchtte bedenkelijk en antwoordde: „We hebben een stel wonder lijke kinderen!!" Ds K. van Anken overleden. In de ouderdom van ruim 70 jaar is te Delft overleden ds K. van Anken, em. predikant der Geref. kerk aldaar. De overledene, die 16 Aug. 1871 te Hooge- veen, geboren werd, studeerde te Kam pen, deed in 1905 zijn doctoraal examen aan de V. U. en verbond zich in dat jaar te Helnkenszand aan zijn eerste gemeen te. Hij diende de kerken van Pernis en Wildervank en van 1921 tot aan zijn emeriaat in 1947, die van Delft. Ds van Anken was bij herhaling lid van de part. synode en diende de deputaten voor de Solozending, waarvan Delft zendende kerk is, als voorzitter. Tot voor kort ging hij nog geregeld iedere Zondag uit preken. Rectoraatsoverdracht Theologische Hogeschool te Kampen. Vrijdagavond droeg prof. dr H. N. Ridderbos het rectoraat van de Theo logische Hogeschool der Gereformeer de Kerken te Kampen over aan prof. dr G. Brillenburg Wurth. Bij deze gelegenheid sprak de scheidende rec tor een oratie over de verhouding van Christus' zelfopenbaring tot de Pau linische Christusprediking. Bij de vermelding der lotgevallen van de hogeschool wees prof Ridder bos op de mogelijkheden, die zich door de toevloed van emigranten thans in de „Christian Reformed Church" in Amerika openen voor predikanten en candidaten. In het afgelopen jaar legden 13 stu denten het candidaatsexamen en 15 het propadeutisch examen af. Het aantal ingeschreven studenten be draagt 104. (Ingez. mededeling, advert.) Schilderij ententoonstelling een groot succes. De expositie van drie Veerse schil ders t.w. Heyse, Goth en Rahusen, die thans is gesloten, is 'n groot succes ge worden. Niet alleen kwamen er twee maal zoveel bezoekers als bij dergelijke evenementen het geval pleegt te zijn, maar ook het aantal verkochte werken, n.l. 19, is uitzonderlijk groot. De tentoonstelling werd gehouden in de expositiezaal van boekhandel van Benthem en Jutting. Onderscheidingen uitgereikt. Burgemeester mr B. Kolff heeft dezer dagen in de Raadszaal van het Stadhuis aan onderstaande personen de volgende onderscheiding uitge reikt: Oorlogs-herinneringskruis: C. An- theunisse; J. Brosens; E. M. C. de Haan; A. A. Klik. Ereteken voor orde en vrede: P. J. van de Berg; I. de Bree; J. S. van Broekhuizen; G. Dingemanse; J. Hol- lebrandse; A. F. van Luyk; J. G. de Rijcke P. Schmelzer; P. Steketee; G. P. A. Teileman; H. U. Thoden van Velzen; W. Veenhof; A. Springer. Geref. Mannen vergaderden te Goes Zaterdag vergaderde in de Geref. Kerk te Goes de kring Zuid-Beve land-West van de Geref. Mannen- vereniging, onder leiding van de heer Fraanje uit Lewedorp. Na bespreking van enkele huishou delijke zaken sprak de heer Baljèvan Nieuwdorp over het onderwerp: Lud- wig Nonmensen, de appostel der Ba takkers. Op boeiende wijze gaf inlei der een beeld van het werk van deze zendeling, die, na een jeugd vol ar moede en ziekte, zijn gelofte aan God vervuld mocht zien worden. Zeer gezegend was zijn werk op Sumatra waar de ene moeilijkheid na de an dere werd overwonnen, vaak op won derbaarlijke wijze. Een drukke be spreking volgde op dit referaat. Be sloten werd de a.s. jaarvergadering te houden op 1 Maart te Heinkenszand. Vereniging van Tuinbouwvakonderwijzers. Ziektebestrijding, een belangrijke taak van de fruitteler Zaterdagavond vergaderde in „Hotel Centraal" te Goes de Vereniging van Tuinbouwvakonderwijzers in Zeeland en West-Brabant, o.l.v. de heer W. J. Robijn. Nadat het winterprogramma was besproken gaf de heer G. Toorenaar zijn indrukken weer over de ziekte- bestrijdingen in Zeelands proeftuinen. De heer P. Woets vertelde zijn erva ringen hierover opgedaan in West- Brabant. De conclusie na een lange bespre king was, dat de ziektebestrijding de volle aandacht dL.it te hebben van de fruitteler en dat hier een belang rijke taak voor hem ligt. Ouderavond Chr. Nat. School Onder grote belangstelling werd Vrijdagavond in een lokaal der O. L.- Kerstkandelaar met 2 kaarsen 1.25 Toiletétui, gebloemd 1.90 Vogelbroches, iets nieuws 1.95 Vier kleurenpotlood, metaal 2.75 Damesportemonnaie, met zilverb. étui 4.50 Haardketeltje, chroom 10.50 Morgen nieuwe ideeën 5. school, de ouderavond gehouden van de Chr. Nat. school. De voorzitter, de heer Dijkslag heette de vele aanwe zigen welkom i.b.z. burgemeester v. d. Hoeven, dr. v. Gelderen en de bei de predikanten ds v. Halsema en ds B. G. A. v. d. Wiel. Hierna sprak ds v. Halsema een openingswoord. Uit het jaaroverzicht van het hoofd (Ingez. mededeling, advert.) 00 a der school, de heer Rol stippen wij aan, dat op 1 Jan. 1951 het aantal 1.1. der school bedroeg 90. In Sept. was dit aantal 94. In de pauze werd het werk der leerlingen bezichtigd. Tandarts van Gelderen hield een lezing over de tandverzorging bij kinderen op school. Op duidelijke wijze zette spr. uiteen de ontwikkeling van het ge bit-onderhoud en de noodzakelijk heid voor allen, reeds vroeg de tan den te laten nazien. Veel te weinig wordt aandacht besteed aan het gebit en begrijpt men de waarde die een goed gebit heeft voor een goede spijsvertering. Spr. besprak voorts de z.g.n. plas tic-gebitten en de evipanslaap. Mej. Janse sprak hierna over on derwijs vernieuwing en de heer Wijn beek over „Mijn Jordanertjes", een stuk mooi proza met als titel „Hans en mijn motto". Duplex-woningen gegund De gemeenteraad besloot de bouw van de 5 dupléx-woningen, bestemd voor personeel van de Provinciale Stoombootdie-st, aan de heer J. Stouten te Oosterland te gunnen voor f 52.995.—. Nieuwe secretarie in gebruik genomen. De secretarie heeft een ware meta morfose ondergaan. Oud en nieuw zijn door de directeur der Centrale Dienst de heer A. J. Argelo, tot een schoon geheel verwerkt. De werkruimte is practisch ingericht en grote ramen en nieuw meubilair scheppen een wel dadige sfeer. Het is dan ook niet zon der reden, dat de burgemeester bij het officieel in gebruik stellen van de nieuwe secretarie zijn trots uitsprak voor hetgeen tot stand is gekomen. De heer Grolleman gaf een historisch overzicht sinds 1795. De heer C. van Vliet bood namens de Bank van R. Koole zijn gelukwensen aan. Van de heer J, Volkerie was een reproductie schilderij ontvangen. De heer Argelo gaf tenslotte een overzicht van de moeilijkheden, waarvoor hij was ge plaatst tijdens de verbouwing. BORSSELE Filmvoorstelling. Aan de leden van de Oranjevereniging „Juliana" werd Za terdag een filmavond aangeboden. Na liet zingen van twee coupletten van ons volkslied werden een drietal films ge draaid. Jaarvergadering J.V. en M.V. Vrijdag hebben de J.V. en M.V. der Geref. Ge meente hun jaarvergadering gehouden. De heer A. Zandee leidde het onder werp „David en Goliath" in. Na de pau ze was het de heer P. J. Busch, die 'n onderwerp over „Gods Woord en der eeuwen getuigenis" leverde. Een en an der werd afgewisseld met een stukje poëzie van de dames J. Kakebeke en C. Walhout. Chr. Meisjesvereniging. Op het jaar feest van de Chr. Meisjesvereniging heeft de jeugdclub een poppenspel opge voerd. Verder werd de avond gevuld met een tableau en enkele voordrach ten. In de pauze had een verloting plaats. COLIJNSPLAAT Feestavond N.C.L.B. De afdeling Co- lijnsplaat der N.C.L.B., die dezer dagen 20 jaar bestond, had ter gelegenheid van dit feit een feestavond georgani seerd. De feestrede werd uitgesproken door de heer Doolaard. Hij wees op de grote betekenis der Chr. vakorganisatie. Na de pauze kwam het meer feestelijke deel: voordrachten, improvisatie en een samenspraak: „Bertus wordt rijp voor de N.C.L.B." vulden de avond. Een col lecte voor D.E.L. bracht f14 op. KAMPERLAND Ned. Herv. Kerk. In de Ned. Herv. Kerk zijn tot ouderlingen herkozen de heren K. J. Kramer en J. Kempe en ge kozen de heren N. Nelisse en P. M. Kouwer. Herkozen tot diaken is de heer P. de Moor. Beplanting. De bebouwde kom van de Molenweg zal binnenkort een fraai aan zien geven. In de afgelopen week zijn er n.l. een 50-tal wilgen-bomen geplant. KAPELLE Jaarvergadering „Samnël''. Groot was de belangstelling voor de jaar vergadering van de jongensclub „Sa muel", die dezer dagen werd gehou den. onder voorzitterschap van. de heer S. P. Groenleer. Het programma werd vlot afgewerkt. Een tweetal schetsjes werden opgevoerd. Een or kestje zorgde voor gezellige muziek. Bij de wedstrijd in eensgezindheid voor getrouwde paren bleek de groot ste eensgezindheid te zijn bij het echtpaar G. CabboortVermaire. Door een dubbel kwartet werden enkele liederen gezongen. Ds Jebbink sloot met dagsluiting. „De Flierefluiters". De accordeon- en mandoline-vereniging „De fliereflui ters" gaf Vrijdag- en Zaterdagavond een tweetal goed geslaagde uitvoe ringen. De aanwezigen hebben kunnen genieten van een achttal nummers vlotte muziek en de opvoering van het spel „De ruwe bolsters". De leiding berustte bij de heer M. de Jager. KRABBENDIJKE Jaarvergadering C.J.M.V. Op de jaar vergadering van de C.J.M.V. „Predi ker 12:1a" sprak ds Baarslag naar aanleiding van Johannes 15 vers 8. Verder werden jaarverslagen uitge bracht en enkele voordrachten gele verd. Na de pauze werd het stuk „De liefde is geen spelletje" opge voerd. Tenslotte was er een tableau. KRUININGEN Kerkvoogden. De aftredende kerk voogden der Ned. Herv. Kerk de he ren I. Vermeulen en J, M. C. van der Peyl werden herkozen. Jaarvergadering Geref. Jeugdvereni gingen. De Geref. jeugdverenigingen te Kruiningen hielden Vrijdag hun jaar vergadering in het Zondagschoolge bouw. Deze vergadering was belegd om op feestelijke wijze het 60-jarig bestaan van de J. V. te vieren. KAPELLE. Voor spoedige indiensttreding gevraagd een actieve agent, voor het bezorgen van „Zeeuwsch Dag blad", te Kapelle en het opnemen van advertenties en abonnementen. Schriftelijke en/of persoonlijke aanmelding ten kantore van het „Zeeuwsch Dagblad" te Goes, Lange Vorststraat 90. Ne een openingswoord van ds Kool stra vertelde de heer J. Verrijzer op smakelijke wijze het een en ander uit de geschiedenis van de J.V. Hij bood namens het oud-leden-comité 20 Bij bels in de nieuwe vertaling aan. Fe licitaties werden uitgebracht namens kerkeraad, mannenvereniging en A.R. kiesvereniging, door de heer van 't Leven. Mej. Leendertse bood na mens de M. V. een tweetal boekwer ken aan. Mej. Potter en A. Quaak spraken resp. namens kleine M. V. en jongensclub „De vrolijke noot", was het motto na de pauze. De vele aan wezigen genoten van enkele vrolijke schetsjes en de wedstrijd „Zeg, weet jij het". De zangvereniging „Jubilate Deo" verleende medewerking. POORTVLIET Groene Kruis 40 jaar. Tijdens een feestelijke bijeenkomst ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van deze ver eniging heeft de voorzitter, de heer B. J. van Oeveren een overzicht gegeven van het wel en wee van de vereniging. Dr Tazelaar vertelde een en ander over het Groene Kruis in het algemeen. Zuster Fuykschot vertoonde een film over het Groene Kruiswerk. RILLAND-BATH Geslaagd jaarfeest. Onder leiding van ds C. den Engelse heeft de C.J.M.V. „Uw Koninkrijk kome" Vrijdagavond haar jaarfeest gevierd. Er was een ver dienstelijk gespeeld toneelstukje, geti teld: ,,'t Lied van Moeder", terwyl de plaatselijke mondharmonicaclub onder leiding van dirigent A. Blok de feest stemming nog verhoogde. Hierbij ver leende de accordeonniste, mej, Rein- hout uit Goes, haar medewerking. „DE ri VOOR DE WERELD" Prof. Bayinck sprak te Goes Zij, die gisteravond in „Het Schut tershof" te Goes nog enkele plaatsen onbezet lieten door thuis te blijven, moeten er zeker spijt van hebben, dat zij het interessante referaat van prof. Bavinck mistten, die sprak voor de plaatselijke afdeling van het Neder landse Bijbelgenootschap. „De Bijbel voor de wereld", was het onderwerp, waarover prof. Bavinck sprak en in een boeiend betoog, gedra gen door een warme liefde voor de zen ding, tekende de hoogleraar de moeilijk heden, die gepaard gingen met het ver talen van het Woord in 40 Indonesische talen en in 1100 talen over de gehele wereld. Zoals ieder zondig hart niet ontvankelijk is voor de Bijbel zo is elke taal besmet door de zonde en ongereed om het Woord te ontvangen. Bijna elk vertaald woord brengt voor de Indonesische volken een wereld van heidense associaties met zich mee, die volkomen vreemd zijn aan de Bijbelse gedachten. Maar langzaam gaat de Bijbel ook voor hen open als het boek. Want het behaagt God om ook de Bijbel ontvankelijk te maken in de besmette taal, omdat de Heilige Geest werkt en elk woord allengs wordt gezuiverd en de diepe zin krijgt, die het heeft. Im mers, de Heilige Geest leidt het denken van de Indonesische volken in de rijk dom van Christus. Op deze avond, die ingeleid werd door ds A. W. M. Odé, zullen de aan wezigen zeker met voldoening terugzien. ZX.M.-VERGADERING TE GOES (Vervolg van pag. 1) de bijdrage per ha. wordt verhoogd van f 0.85 op f 1.10. De overige leden betalen nu f 7.50. BEDE Ir. BOUMAN „Niet langer er op los boeren, maar gebruik maken van onderzoek en voor lichting, teneinde tot een rendabel be drijfsplan te komen", aldus luidde in het kort het advies van Ir Bouman, die vervolgens het woord voerde over „Landbouwbedrijlsorganisatie en onder zoek". Het landbouwbedrijf moet zó worden georganiseerd, dat iedere tak zoveel mogelijk opbrengt en dat kan alleen als een gedegen onderzoek plaats vindt. Er moet allereerst bekeken worden hoe het bedrijf in landbeuwtechnisch en econo misch voor staat. Hoe vaak gebeurt het immers niet, dat een bouwplan wordt aangepast bij de werktuigen. Ir Bouman noemde vier grondslagen voor een goe de bedrijfsorganisatie, n.l. het bouwplan en de vruchtvolging, het bouwplan en de rentabiliteit, het bouwplan en de ar beidsverdeling en tenslotte het bouw plan en de veestapel en veevoeding. Punt voor punt besprekend kwam hij ondermeer tot de conclusie, dat de pachtprijzen gebaseerd moeten zijn op het bodemprofiel. Tenslotte behandelde ir Bouman de bedrijfsadministratie als „bron van alle wetenschap", want hier uit moet de boer zijn bedrijfsanalyse en zijn -synthese opmaken. Ir Bouman be doelde er mee, dat de boer nu eens een administratie voor een rendabel bedrijf en niet ter vergemakkelijking van de belastinginspecteur moet maken. Het valt te begrijpen, dat na zijn referaat wel enige vragen loskwamen. De Inspecteur van de Rijksdienst voor landbouwherstel, ir A. Franke, kreeg vervolgens gelegenheid enige medede lingen te doen over de aanvullende bp- drage voor werktuigen en vee, waar over, gelpk bekend, meningsverschil heerst t.a.v. de uitleg. Het kwam hierop neer, dat van deze bijdrage waarschpn- lijk komen zal. Voordat ir Geuze de vergadering sloot, was het woord nog aan de heer Zwagerman, die puntig concludeerde, dat de Z.L.M.-leden met hun begroting duidelijk blijk hebben gegeven het werk dat de Z.L.M. doet, een ton waard te vinden. Het leverde hem een warm ap plaus op van de ruim 250 aanwezigen. VEERE. Vismijn van 17 Dec. 1951. 1421 kg exp.garnalen 691.35; 66 kg schar 6166; 71 kg bot 5565; 3 kg rog 41; 6 kg wijting 78; 1 kg fin 159; 3,5 kg kabeljauw 96; 92 kg ongesorteer de vis 4664. Herstel van havenbeschoeiing te Kortgene. Vrijdagmiddag werd ten gemeentehuize van Kortgene het herstel van de havenbeschoeiing van Kortgene in het openbaar aanbesteed. De uitslag luidt als volgt: Fa P. A. Remeeus te Kats f 5367; R. Slotema te Wissekerke f 4070; D. C. Schippers te Kortgene i 5650; M. v. d. Velde te Bruinisse f 6600; M. H. Kievit te Co- lijnsplaat t 5625; C. J. Anemaet te Colijnsplaat f 5634; J. M. de Kater te Kortgene f 5390; H. M. Haringman te Colijnsplaat f 5125; Jac. Haring man te Goes f 5000. Het werk is gegund aan de heer R. Slotema te Wissekerke. Mannheim 290 (—0.0.,); Trier 1 92(-0.08)Keu len 222 (—0.15); Ruhrort 443 (-0.23); Lobith 1071 (—0.17); Nijmegen 855 —(0.13); Arnhem 838 (-0.14) Eefde 380 (—0.03) Deventer 281 (-0.02) Namen 162 (plus 0.03); Borgharen 4090 (-0.19): Bèlfeld 1178 (-0.04); Grave 491 (-0.07); Vrees wijk 0.90 (-0.12); Litli 1.01 (-0.23).

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2