ZWITSERS VLIEGTUIG GING IN VLAMMEN OP oj Naar een raelk-afzetorganisatie voor Zuid-Beveland. BAAN Hi Grote Vier moeten eenheid van Duitsland bespreken Zeeland rouwde om zijn oud-Commissaris der Koningin ;oes lïiïP) Istrevende zaken Mislukte landing in de mist op Schiphol Pakhuis afgebrand: schade 1 miilioen, COMMUNISTEN DIENEN EEN NIEUW PLAN IN SNIPPER NIEUWS A Prins Bernhard krijgt Spaanse les Handelsbalans weer actief iaanstraalll gemarkt GOES ROEKEN eid niet weg entles in alle blaadjes en pamma's uitsluitend ln AfiBLAD PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Een ramp werd voorkomen De toekomst van dit gewest. Regering reclameert te Djakarta Ongezouten critiek Boeren wensen meer zeggenschap. Er zijn zeker grote mogelijkheden» fé Pagina 4 huisarts rneuzen houden worden nber 1951, NU DOOR op 19 DEC. 1951. lp ten verkrtjg- U! EET BESTUUR. TELEFOON 444» ILOKSTRAAT 21 lings Ik warm In «lla [voor Kleutars ?8, 13.49, enz. ngens en Meisjes 39, I 5.39. enz. Imes >8, 17.98, enz. ■komende klach- imerkingen op van ons blad ons bureau in AUTO'S ZON- fFFEUR stellen er teleur. A. Werfstraat 12, Indrikskinderen. Jietaal TOCHT- lonzen TOCHT- m. 0.75, bij pting J. MIDA- «ïoordstraat t.o. jldelburg. geven: enige «JEN. Fa Wed. fOLLANDER pelle. Telefoon kken ook kers? Uitgave: Slichting „Zeeuwsch' Dagblad", Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor, advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren i Vlissingen: Van der Manderestr, 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347| Temeu- zen: Dijkstraat 2628, ZEEUWSCH DAGBLAD Te JAARGANG No. 2047 Abonnementsprijs1 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 15 DEO. 1951 Hoofdredacteur! J, D. TROOSTHEIDE Medewerkers» Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Temeuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R, Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon eR Maan. Zondag: Zon op 8.44 u., onder 16.27 u,; Maan op 19.05 u., onder 11.20 u. Hoogwater op Zondag 16 Dec.i Vlissingem 3.28 u. 1.94 m., 15.51 u. 1.98 m.; Temeuzen: 3.59 u. 2.11 m„ 16.18 u. 2.15 m.; VVemel- dinge: 5.18 u. 1.63 m., 17.35 u. 1.71 m.; Zierikzee 5.02 u. 1.37 m., 17.22 u. 1.45 m. lllll)l1i))11)lil)ll)t!)!llt)l))l III, Industrieel klimaat. P THOLEN HEERST, buiten het hoogseizoen, werkloosheid en in Zeeuwsch Vlaanderen heeft men moeite ie bestaande industrie op gang te hou- !en door gebrek aan arbeidskrachten. Daar trekt men Belgen aan, die het land jaarlijks vele deviezen kosten, om dat hun loon uiteraard in Belgische francs moet worden uitbetaald. Is dit eigenlijk niet de dwaasheid in top? Och ja, we weten het: er zijn duizend en een bezwaren tegen om Tholenaars in de Zeeuws-Vlaamse fabrieken te doen werken. Heen en weer reizen is uitgesloten, want al is het een afstand van slechts luttele kilometers, om van Tholen naar Axel b.v. te reizen is nu eenmaal een tijdrovend werk. Daaraan ztjn de enorm slechte verbindingen de bet en die zijn niet in een handomdraai te verbeteren maar voor de toekomst van dit gewest is het noodzakelijk, dat ze verbeterd worden! Daar zal ieder, die het wel meent met Zeeland altijd en altijd op moeten hameren! En om Thoolse arbeiders in Zeeuwsch Vlaanderen te doen wonen heeft men huizen nodig. Woningbouw is ook zo'n probleem, waarop industrialisatie gron dig vast zit. Men weet echter dat de mogelijkheid bestaat een extra bouw volume toegewezen te krijgen voor in dustriële woningbouw. Dat bouwvolume kan de bestaande Zeeuwse industrie best gebruiken krijgt zij ook de kans het te gebruiken of zijn de gemeente besturen in deze niet diligent genoeg? Wi) hebben de indruk dat dit wel eens te wensen overlaat. Menige bestaande industrie ziet met angst en beven uit naar het ogenblik, dat een personeelslid met pensioen zal gaan, want waar moet men zijn opvolger onderbrengen? Laat staan als het personeel met een aantal mensen moet worden uitgebreid! Dan wordt het een gevecht met de gemeen tebestuurders, dat niet altijd afloopt ten gunste van de industrie! EEN ANDERE VRAAG is of de Tho- lenaren en die nemen wij nu maar als voorbeeld, maar het geldt net zo goed voor de wegtrekkers uit andere delen van onze provincie, want ook zij zijn in dit verband ais werklozen te be schouwen bereid zijn om in de Zeeuws Vlaamse industrie te gaan werken? En zelfs is het een vraag of de Zeeuwen in het algemeen wel bereid zijn om in enige industrie te gaan werken! Wees cr zeker van, dat het antwoord hierop „neen!" luidt de uitzonderingen daar gelaten. In dit gewest van water en vruchtbare grond ziet men landbouw als het middel van bestaan. Niet ten on rechte natuurlijk. Maar landbouw, vooral de gemechaniseerde landbouw, vraagt voor een grote oppervlakte slechts een relatief geringe personeels bezetting. Misschien dat op het ogenblik weinig landbouwkrachten overcompleet zijn (werkloos is men in de landbouw zelden, want als men zelf een beetje bouwt en als men dan nog eens wat voor deze en gene kan doen, dan komt men er ook!) maar zeker is het dat dit ieder jaar slechter wordt. Wij schre ven al, dat men zelfs bij de grootste in polderingen toch niet aan alle handen, die in de toekomst om werk zullen vra gen, ook dat werk kan verschaffen. Neem het de landbouwer niet kwalijk, dat hij er tegen opziet in de fabriek te gaan werken. Wie altijd de buitenlucht en de wijdte van het land gewend is ge weest, die wordt niet graag opgesloten tussen fabrieksmuren. Maar langzaam maar zeker moet het streven er op ge richt zijn het komende geslacht daaraan wel te gewennen. Om hun eigen best wil! Zeeland zal eerst geestelijk rijp gemaakt moeten worden voor Jndus trie. En daaraan ontbreekt op het ogenblik nog heel veel. Ook zij die voorlichting moeten geven klampen zich nog maar al te vaak vast aan die gedachte: „Zee land moet een agrarische provincie blij ven!" Zij zullen moeten omschakelen: Zeeland moet een deels agrarische, deels industriële provincie worden! Ter wille 6e toekomst van dit gewest. RN Lj Hf no »~u malste -uag. sMaan dags trekken vele jonge Zeeuwen de provincie uit, omdat zij elders een opleiding volgen, of omdat zij elders werk hebben gevonden. Ais er in Zee land werk voor hen was zouden zij dan hier blijven? Neen, dat zouden zij niet! De meer ontwikkelden gaan graag uit Zeeland weg, omdat dit land een uit zonderlijk cultuurarm land is vergele ken bij de rest van Nederland. Wie uit Holland naar Australië b.v. emigreert, die weet dat hij vele van de kleine din gen, die het leven prettig en aangenaam maken, zal moeten wissen. Wie uit Hol land naar Zeeland verhuist, ondervindt enigszins diezelfde gewaarwording. Wij weten maar al te goed, dat hiervoor vele redenen te wijzen zijn: het water heeft dit land versnipperd. Maar dit neemt het feit niet weg en ook hiervoor is het vertrekoverschot een bewijs. Wat wij graag zouden willen? Dat de Zeeuw meer gaat beseffen, dat hij een Nederlander is. Dat hij zijn gedach- tenleven niet zo enkel en alleen concen treert op wat binnen zijn provincie ge beurt, maar ook meeleeft met de rest van het land, geheel Nederland. Zie, die omschakeling is nodig om een klimaat te scheppen, dat mensen met ondernemingsgeest vasthoudt of van buiten af aantrekt. Dat klimaat is nodig om industrievestiging tot een suc- ct» te maken. En industrievestiging is nodig voor de toekomst van duizenden van onze kinderen en kindskinderen. Gisteravond om even voor zevenen, is het D.C.-4 toestel HB-ILO van de Zwitserse luchtvaartmaatschappij „Swiss Air" in de onmid dellijke nabijheid van het vliegveld Schiphol verongelukt. De weers omstandigheden op het ogenblik van het ongeluk waren zeer ongun stig. Omstreeks tien minuten tevoren was in een kwartier tijds het zicht vier honderd meter minder geworden. Door een samenloop van omstandigheden is het ongeluk zeer goed afgelopen. Het toestel is te laag binnengekomen; op ongeveer honderd meter van het begin van het vliegveld heeft het de grond geraakt, Is daarbij 'n een sloot terecht gekomen en temidden van bouwgrond tot stilstand gekomen. In enkele seconden tijds zagen de veertien passagiers en zes leden van de bemanning kans het toestel te verlaten, juist bijtijds, want vrijwel direct nadat het toestel de grond raakte, vloog het in brand. Toen de passagiers goed en wel het vliegtuig veriaten hadden brandde het toestel fel. Eén der twee stewardessen schijnt nog een poging te hebben ge daan het toestel binnen te gaan, om te zien of inderdaad wel iedereen het vliegtuig veriaten had. Zij heeft daarbij lelijke brandwonden opgelopen, hoewel zij niet levensgevaarlijk werd gewond. De overige leden van de bemanning en passagiers zijn er allen zeer goed afge- gekomen. De stewardess is opgenomen in het Wilhelmina Gasthuis te Amster dam. GEEN RADAR-CONTACT. Van de Rijksluchtvaartdienst vernam het A.N.P., dat de toren op Schiphol geen radar-contact heeft gehad met het Zwitserse toestel, maar wel langs nor male radio telefonische weg de gezag voerder alle Inlichtingen heeft gegeven omtrent zicht, windsterkte enz. die hij behoefde. Het is, daar Schiphol nimmer sluit, altijd voor de verantwoordelijk- Gisternacht is een groot en zo goed als nieuw pakhuis van de coöperatieve vlasfabriek „Dlnteloord" door brand ge heel verwoest. Met het gebouw gingen 600 ton geroot vlas en ongeveer 90 ton vlaszaad verloren. De totale schade wordt geraamd op één milUoen gulden. De brand heeft tot gevolg dat twee afdelingen van de fabriek voorlopig niet kunnen werken. Tot Februari zuilen daardoor 80100 arbeiders waarschijn lijk niet kunnen werken. De brand, die omstreeks middernacht door een arbeider van het continue- bedrpf werd ontdekt, werd aanvanke lijk bestreden door de bedrijfsbrandweer. Later kreeg men assistentie van het brandweercorps van Steenbergen. Men slaagde erin de brand beperkt te hou den tot het badhuis. De fabriek en de kantoren, die zich ln de onmiddellijke nabijheid bevinden, liepen geen schade op. De verzekering dekt de schade. heid van de gezagvoerder van het bin nenkomende toestel of hij wel of niet op Schiphol wil landen. De resten van het vliegtuig hebben nog gebrand tot bij acht uur, ondanks het onmiddellijk optreden van de brand weer van Schiphol, die met drie auto's, voorzien van schuimblusapparatuur, de brand aantastte. Van de eigendommen van de passagiers en van de officiële pa pieren, die aan. boord waren, is weinig of niets overgebleven. MINISTER WEMMERS STELDE EUROPESE VERKEERSUNIE VOOR. Minister VVemmers heeft tijdens zijn bezoek aan Bremen gepleit voor de vor ming van een Europese verkeersunle naar het voorbeeld van de kolen- en staalunie, waarin het plan-Schuman voorziet. Hj) zeide dienaangaande voor bereidende besprekingen te hebben ge voerd met Duitse verkeersautoriteiten en sprak de hoop uit, dat Nederland en tVest-Duitsland ten aanzien van hun gemeenschappeiyke verkeersproblemen waarlijk in Europese zin overeenstem ming zullen bereiken. Zoals reeds gemeld, is op 7 December j.l. op last van de havencommandant van Tandjong Priok, een hoeveelheid ontplofbare stoffen en vuurwapens, be stemd. voor Nieuw-Guinea, gelost uit het stoomschip „Blitar" van de Rotter damse Lloyd. De Nederlandse regering heeft nu de regering van Indonesië verzocht mede te delen, of deze maatregel door haar is opgedragen dan wel gesanctlonneerd, en zo ja, op welke grond. De Nederlandse regering acht de maatregel in strijd met algemeen aan vaarde volkenrechtelijke beginselen, aangezien het hier een zuiver geval be treft van vervoer van goederen in tran sit zonder overlading. ZWEDEN STELT V.N. VOOR: De Zweedse minister van Buitenlandse Zaken, Osten Unden, beeft gisteren in de commlssle-ad-hoc voorgesteld, dat de Algemene Vergadering der V.N. een beroep doet op de Grote Vier om de kwestie betreffende het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland te bespreken. De vier bezettende mogendheden zouden door een onderling accoord en in overleg met vertegenwoordigers van de beide delen van Duitsland moeten trachten de voorwaarden te scheppen voor het houden van dergelijke ver kiezingen. Intussen zou het debat ov.er het Westelijke voorstel tot het instellen van een neutrale commissie van onderzoek, tegen weik plan de Sowjet-Unie en Oost- Duitsland zich verzetten, moeten worden verdaagd. regeringen zich in het diplomatiek ver keer houden aan de gangbare proce dure Dr JESSUP. Bolivia, Brazilië, Columbia, Cuba en Uruguay hebben een ontwerpresolutie ingediend, waarin wordt voorgesteld, dat de Algemene Vergadering een com missie van vijf leden zal benoemen, die zich onmiddellijk naar Duitsland be geeft en binnen een maand een rapport zal indienen over de mogelijkheid van een hereniging van de beide delen van Duitsland op grond van werkelijk vrije en geheime verkiezingen. De Algemene Vergadering heeft 'ito Sowjetrussische klacht over agressieve daden van de V.S. met 55 tegen nul stemmen by twee onthoudingen op haar agenda geplaatst. Met 47 tegen 5 stemmen bij 2 onthou dingen werd een Joegoslavische resolu tie aangenomen, waarin de vergadering verzocht wordt, aan te bevelen, dat de Nog meer commissies in Korea De Noordelijken hebben gisteren te Panmoendjon een nieuw plan voor toe zicht op de wapenstilstand en aflossing van de troepen voorgesteld. De zes puntën van het Noordelijke plan zijn: 1. Beide partijen zulten alle vijandelijkheden binnen 24 uur na het tekenen van een wapenstilstandsovereenkomst staken. 2. Alle strijdkrachten, behalve de politie, moeten zich binnen 72 uur uit de gedemilitariseerde zóne terugtrekken. S. Alle strijdkrachten moeten zich binnen vijf dagen uit de territoriale wateren van de andere zijde terugtrekken, alsmede van de eilanden in deze wateren. 4. Beide partijen moeten er mee instemmen geen nieuwe militaire strijdkrachten, uitrusting en munitie naar Korea over te brengen, maar zfl zouden per maand 5000 man mogen vervangen. 5. Er moet een militaire wapenstil standscommissie worden ingesteld, die tot taak zou hebben toezicht te houden op de tenuitvoerlegging van een wapen stilstandsovereenkomst en die schendin gen van de overeenkomst door onder handelingen zou moeten oplossen. In deze commissie zouden evenveel com munisten als verbondenen zitting moe ten hebben. Deze commissie is verantwoordelijk voor het naleven van de wapenstil standsovereenkomst. Buiten de gedemilitariseerde zóne is een commissie, waarin vertegenwoordi gers van neutrale landen zitting hebben, verantwoordelijk voor de naleving der wapenstils tandsbepalingen. 6. Beide partijen komen overeen een aantal neutrale landen, die niet aan de Koreaanse oorlog hebben deelgenomen, te verzoeken vertegenwoordigers naar Korea te zenden, voor het vormen van een commissie van toezicht. De gezamenlijke Amerikaanse staf chefs hebben generaal Ridgway gemaclv- tigd Zweden, Noorwegen en Zwitserland voor te stellen als leden van internatio- ï'iri 'r' De heer W. L. de Vries te Amsterdam is benoemd tot directeur-generaal van de scheepvaart als opvolger van mr J. J. Oyevaar, Tussen Nijmegen en Kleef is gisteren een autobusdienst geopend. Volgens waarnemingen beweert een Russische professor dat op de planeten Venus en Mars organisch leven bestaat. Gistermiddag heeft zich op een stik- stofbindingsbedrpf te Lutterade een ontploffing voorgedaan, waardoor drie personen werden gedood. Te Haifa zijn gisteren stakende zeelieden en de politie slaags geraakt. Na een gevecht van een uur slaagde de politie erin zich meester te maken van het 10.000 ton metende Israëlische schip „Ton Rlmon". nale lnspectiegroepen by een bestand ln Korea als de bestandsbesprekingen het punt voor zulk een voorstel bereiken. De Amerikaanse afgevaardigde dr Philip Jessup heeft in de Politieke Com missie verklaard het te betreuren, dat de vorige week tussen vertegenwoordi gers der grote vier gehouden besprekin gen de Russische houding niet buigza mer -hadden gemaakt. Tóch waren de besprekingen belangrijk geweest, vooral met het oog op de bereikte overeen stemming over het instellen van een ontwapeningscommissie. Dr Jessup zei, dat er fundamentele verschillen bestaan tussen de Russische amendementen en de verschillende re soluties van de Algemene Vergadering in de afgelopen jaren. Jessup diende een herzien ontwerp in van het Westelijke ontwapeningsplan. Dit ontwerp, dat bedoeld ie om aan enige Russische bezwaren tegemoet te komen, vertoont echter geen fundamen tele verschillen met het oorspronkelijke plan. Geen geld voor brugplan GoereeOverf lakkee. De minister van Verkeer en Water staat heeft aan G.S. van Zuid-Holland te kennen gegeven, dat van het Rijk voors hands geen medewerking valt te ver wachten voor de tot stand koming van een vaste oeververbinding tussen Goe- ree-Overflakkee eri het vasteland. Van rijkswege is een onderzoek ingesteld naar de mogelijkheid van tydeiyke ver beteringen ln de veerverbindingen. Tot nu toe zyn Ged. Staten daarin echter niet betrokken. De sedert Augustus ingetreden verbe tering iu de handelsbalans, welke in Oc tober, voor het eerst sinds de publica tie van de handelsstatistiek (1917) een actief saldo te zien gaf, zette zich in November voort. Het dekkingspercen tage bereikte in deze maand zelfs een hoogte van 109 pCt. (v.m. 101 pCt.). Naar het zich laat aanzien kan ook voör December op grond van de ver houding van het aantal in- en uitvoer- documenten, welke tot op heden zijn binnengekomen, worden verwacht, dat hét dekkingspercentage zich op een hoog niveau zal handhaven. Dit is des te opmerkelijker nu de uitvoer, gezien de moeilijkheden welke deze in verband met de door Engeland, Frankrijk, Dene marken en Amerika Ingevoerde restric ties ondervindt, een neiging tot daling vertoont. Prins Bernhard krijgt sedert October van het vorig jaar Spaanse lessen van de bekende Hispanoloog, prof. O. F. A. van Dam. Iedere Dinsdagmorgen, precies kwart •voor negen komt een clubje studie vrienden bijeen In een zaaltje aan de Soester zijde van het paleis Soestdpk, waar professor van Dam twee uur Jang de onomstreden heerser is. Ook zijn Ko ninklijke leerling spaart professor van Dam de aan zijn studenten zo welbe kende ongezouten critiek niet, en het aantal huiswerkschriften is sedert do aanvang van de lessen tot een indruk wekkende stapel gestegen. Een schooloord (met telraam) uit de kinderkamer kan de professor niet mis sen om zijn pupils" de grammatica dui delijk te maken. De strijdkrachten der Franse Unie hebben de eerste fase van een slag met Vietminh-rebellen, welke werd geleverd in de Tonkinfise delta, gewonnen. De strijd begon vijf dagen geleden, toen de communistische opstandelingen een groot offensief inzetten. Een groot aantal Zuid-Bevelandse melkveehouders, leden van de O.B.T.B., L.T.B. en Z.LJM. was gisteren in Goes bijeen om eens te vernemen wat de voer delen z\jn van een melkafzetorganisatie zoals deze reeds sedert 1933 op Wal cheren en na de oorlog op Tholen en Schouwen bestaat. Een tweetal deskundigen op dit gebied, de Rykszulvel- en veeteeltconsulent in Zeeland, lr IV. L. Haringen en de heer B. van der Helde, directeur van de grootste melkafzetorganisatie In Nederland, de C.M.C., was daartoe door de commissie, die de vorming van een afzetorganisatie op Zuid-Beveland voorbereidt, uitgenodigd. Eerstgenoemde spreker belichtte de mogetykheden tot stichting en de heer Van der Helde ver telde iets over de practQk. Door een afzetorganisatie krijgt een Boer medezeggenschap over de prijs. Er moet echter snel worden gewerkt, want doofvoering van de melkstandaardisatie op Zuid-Beveland dreigt nog steeds. Hierop wees in zijn openingswoord de voorzitter van de uit da drie land bouworganisaties gevormde commissie, jde heer Zwaan uit Wilhelminadorp, die de vergadering leidde, Ir Harmsen vertelde in zijn rede eerst Igts over de veehouderij op Zuid-Beve land in het algemeen. De Zuid-Beve Idndse veestapel telt 4800 melkkoeien met een jaarproductie van 18 millioen kg melk. Van deze opbrengst blijft 4 niillioen kg gereserveerd voor zelfver Jhr Mr W. QUARLES VAN UFFORD TER AARDE BESTELD. Zeeland rouwde gisteren om de overleden oud-Commissaris der Koningin, jhr mr J. W. Quarles van Ufford, die onder grote belangstelling op de be graafplaats te Domburg ter aarde werd besteld. Van de gebouwen der Provin ciale Diensten en van de boten van de Prov. Stoombootdiensten wapperden de vlaggen halfstok, evenals van de dorpstoren van Domburg. De klok beierde over het dorp, toen de droeve stoet van „Loverendale'' de buitenplaats waar de fam. Quarles van Ufford de laatste jaren verbleef, naar de dodenakker schreed. Bewoners van Domburg droegen de baar. De familie werd gevolgd door een schier eindeloze stoet van officiële per sonen. Onder de talrijke aanwezigen merkten we o.m. op de heer H. A. A. Baron Coilot d'Eseury, die als vertegen woordiger van H. M. Ko&ngin Juliana, dr M. J. Prinsen, de secretaris-generaal van het dept. van Binnenlandse Zaken, de Commissaris der Koningin in Zee land jhr mr A. F. C. de Casembroot, evenals zijn ambtgenoten van Zuid-Hol land, Noord-Holland, Utrecht en Gel derland. Het voltallige college van G.S. de griffier der Staten en de oud-griffier, alsmede talrijke burgemeesters, verte genwoordigers der rechterlijke macht, hoofden van Prov. Diensten, en vele an dere officiële personen schaarden zich mede rond de groeve. Deputaties van de Prov. Griffie en de Prov. Stoomboot diensten woonden eveneens de plechtig heid bü. TOESPRAKEN, Aangezien de wens van de overledene was, dat de plechtigheid zo sober moge lijk werd gehouden, voerden slechts en kele sprekers het woord. Allereerst sprak jhr de Casembroot namens het Prov. Bestuur en de Commissarissen der Koningin. Hij herinnerde er aan hoe de overledene 27 jaar lang in een sfeer van vriendschap en onderling vertrou wen met zijn ambtgenoten heeft mogen samenwerken. De ambtgenoten, zo ver klaarde hy, zullen de overledene dan ook in hoge ere houden. Ook wü, Zeeuwen, zo vervolgde jhr de Casembroot, kunnen met grote dank baarheid terugzien op een periode van 27 jaar, waarin de overledene de belan gen van z\jn geliefde provincie heeft mogen behartigen. Als eerste Commis saris der Koningin werd hij door de be zetter utl zyn provincie verbannen, al dus spr., doch met grote yver, toewp- ding en moed heeft hp de behartiging van de belangen doorgezet. Men kan tei recht spreken van een Hollander, die Zeeuw geworden was. Jhr de Casembroot herinnerde er aan, dat de liefde van Quarles voor Zeeland niet onbeantwoord is gebleven, want de Zeeuwen gingen hem ais een der hun nen beschouwen. Zijn Gods-vertrouwen en zijn intens besef, dat alles wat hij mocht presteren, hem door God was ge schonken, hebben hiertoe ongetwijfeld in grote mate hijgedragen. Vervolgens herinnerde lip er aan, hoe jhr Quarles als eerste na de bevrijding H, M. Konin gin Wilhelmina op Nederlandse bodem mocht begroeten. Eveneens werd herin nerd aan de strijd van de oud-Commis saris voor de wederopbouw. Tenslotte memoreerde jhr de Casem broot hoe de overledene geen leed ls be spaard geblevdn. „Moge het voor zyn gezin een troost zyn", zo besloot hy, „dat God hem in staat heeft gesteld zoveel voor zyn land te doen en dat zijn werk, waarin hij door zijn echtgenote zo voor- tretfeBjk werd bijgestaan, zo allerwege werd gewaardeerd". NAMENS DE BURGEMEESTERS. Namens de burgemeesters sprak de heer J. Bosselaar, burgemeester van Aagtekerke. Hp zei, dat er reden was, God te danken voor hetgeen hp in jhr Quarles heeft gegeven. Hp wees er op, hoe men nimmer tevergeefs bp hem aanklopte. Het heeft velen verheugd, aldus spr., dat jhr Quarles na zijn pen sionnering op Walcheren bleef wonen. Mr dr R. W. Graaf van Lynden sprak tenslotte als vriend en naaste medewer ken, Hij wees op de strijd, die de over ledene en hp hebben gestreden by de reorganisatie van de N,V. P.Z.E.M. Hij noemde dqe overledene een lichtend voorbeeld. De zoon van de oud-Commissaris jhr mr W. F. Quarles van Ufford, burge meester van Putten, sprak een dank woord, Ds G. H. v. Willensvraaril, Ned. Herv. predikant te Domburg las hierna Rom 8 (ged.), waarna l»y het „Onze Vader" bad. Met het strooien van hiaemen in de geopende groeve werd de sobere, maar treffende plechtigheid besloten. Vele tientallen bloemstukken om zoomden de groeve, w.O. kransen van de ambtenaren der Prov. Griffie. zorging en veevoeder De rest, 14 mil lioen kg., dus gaat ais consumptlemelk weg of wordt fit de fabrieken verwerkt. Ir. Harmsen achtte het economisch on verantwoord om deze kleine hoeveel heden over grote afstand naar de fa brieken te vervoeren. Het totale gebruik der burgerbevolking aan comsumpfle- melk bedraagt sedert 1948 8 ft 9 miijl- oen kg per jaar, waarvan bijna 6 mil lioen kg via de slijters wordt verkocht. De laatste jaren wordt niet alleen fles- senmelk doch ook losse melk via de fa brieken aan de verbruikers afgeleverd. De oorzaak hiervan zocht ir Harmsen in de door de overheid genomen prijs maatregelen en ook in de door het be drijfschap voor zuivel ingestelde uni forme prijsregeling. Het gevaar bestaat, dat het meik- transport waar men thans reeds op Zuid-Beveland mee kampt nu zal gaan toenemen, Ir Harmsen achtte het zéker mogeiyk een meer winstgevende orga nisatie op te bouwen, die een eind zal maken aan het heen en weer drijven van de boer door de handel. DE WERKWIJZE. De werkwijze van de organisatie he- sprekend achtte hy het van belang alle melkveehouders die aan de siyter leve ren b(jeen te brengen op volkomen vrjj- willtge basis. De organisatie dient dan de melk tegen de hoogst bereikbare prjjs te verkopen. Tevens dient te wor den gestreefd naar egalisatie van de melkprijs, waarby rekening dient te worden gehouden met verschil in be stemming. Ook aan het gehalte van de melk en de hygiënische kwaliteit zal aandacht moeten worden geschonken. Tenslotte zal het bestuur van de orga nisatie moeten beslissen over de rechts vorm Coöperatie, stichting of vereni- ging. De heer B. van der Heide, die ver volgens het woord voerde en vele inte ressante en practlsche bijzonderheden over de werkwijze van de C.M.C. ver telde, achtte een coöperatieve vorm het meest geëigend. Hp was overigens ver heugd, dat men in Zeeland er steeds meer toe overgaat afzetorganisaties te stichten, want maar al te vaak moeten andere afzetorganisaties horen: „In Zeeland is de melkprps veel lager DE BILT ZEGT: Nevelig- weer. Mistig of nevelig weer en voorname- lpk in de Noordwestelijke helft van het land ook overdrpvende wolkenvelden. Zwakke tot matige wind uit Zuidelijke richtingen. Aanvankelijk bpna overal lichte vorst. Later temperaturen oplo pend tot enkele graden boven het vries punt, i

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1