EGYPTE ROEPT AMBASSADEUR IN LONDEN TERUG Een taak volbracht Meel- en bloemprijzen worden met 30 cent per 100 kg verlaagd Westelijken dienen gewijzigd ontwapeningsplan in Dr. Adenauer heeft haast met het plan-Schuman M Kabouter inken Meisje Het gelukt Eden contact op te nemen Engelse gezant blijft Tekort van de ziekenfondsen valt 21 milüoen gulden mee Bakkers kunnen ruimer ademhalen «/SNIPPER I Vi NIEUWS''' 620 doden op de Philippijnen t/if iBAREi LISSINGEN ag 2 Jan. I952 iiiwersknecht :ggen. P. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Spanning rond de Nijldelta De toekomst van dit gewest» Kobelt bondspresident van Zwitserland. Frans assemblee accoord met Plan-Schuman. Frans nieuws per radio-telex naar Den Haag. Verwekker van patziekte ontdekt? Aan de grens in bad Pagina lens I luskenstraat Telefoon 2391 j der boeken NE, Badhuisstr. n, vraagt een dag en nacht. idags en Zon gen 1 Maart a.*. kunnen rijde; Brieven onde; Bureau van lert dei dit )ON- EN WIN. groot dorp ojj voor alle doejj :hikt, direct Adres te be' Zeeuwse Crt aille KEUKEN» nerk Etna eiii iOKKACHEL. 33, Middelburg ER JAS, leeftijd ir. Molenweg 7, machine, Paral» lef, Autokrik, ifornuis, pracht velt je, Vul- en il, losse Emmer» eren Lamp, Pe- iel, staande ko- >leumlamp. Aai» es: jong Tijger- [singel 12, Mid- IRKALF en een IEUG, rekening J. BROUWER, WEEDEHANDS- mstraat 8, Mid- Seroos- 30NEEL: 5 te Rotterdam PLEEGHULPEN eftijd boven 18 n met volledig* onder letter S, ERS' Boekhan» Binnenweg 460, EBSEN: ING Landbouw- Dinsdag 18 Dec. 30—8.30 u., k» Wielemaker tjes, Huidirrita- nen binnen en» door PENICHf E. Verkrijgbaar rij DAMEN straat 44, Mid- !hr. Reisvereni- ïeeland. Denk ropaganda-film- /rijdag 14 Deo. Schuttershof te ing half acht. de zaal ad RADIO op ge- betaling. Inrui- adio. Levering Nederland. L Radio KER- ocht 51, Rotter- iefhebbers be- tduivententoon- 15 Dec., m Koepoortstr., 1 duiven van uit Mid- Veera en Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad". Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie" 2435. Giro 274289. Kantorens Vlissingen: Van der Manderestr. 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Terneu» zen: Dijkstraat 26—28. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No. 2048 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 14 DEC. 1951 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers* Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. 8. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J. Kwekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; B. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Zaterdag: Zon op 8.43 u., onder 16.26 u.; Maan op 17.54 u., onder 10.53 u. Hoogwater op Zaterdag 16 Dec.: Vlissingen: 2.57 u. 1.96 m., 15.14 u. 1.97 m.; Terneuzen: 3.27 u. 2.15 m., 15.42 u. 2.14 m.; Wemeldinge: 4.46 u. 1.66 m., 16.59 u. 1.69 m.; Zierikzee: 4.32 u. 1.40 m., 16.48 u. 1.43 m. !!V|^ 300 jers ;singen zi^n. II. Provinciale emigratie. p MIGRATIE is bittere noodzaak t—1 voor ons land. Maar wel een bittere noodzaak! Want niemand zal er zich oprecht over kunnen verheu gen, dat de beste, de ondernemendste van Nederlands zonen wegtrekken om hun energie en werkkracht in dienst te stellen van een ander land. Als men die menselijke werkkracht in geld zou kunnen uitdrukken, zou men zien, dat er jaarlijks millioenen gul dens voor ons verloren gaan door die emigratie. Helaas, het kan nauwelijks anders, want Nederland is een overbevolkt land, dat, hoe snel het ook industria liseert, niet in staat is de bevolkings aanwas op te vangen. Nu doet zich echter het vreemde verschijnsel voor, dat Zeeland, de dunst bevolkte provincie van ons land, niet zijn best doet om die pro blemen, waar Nederland mee wors telt, te helpen oplossen; neen, het doet er nog een schepje op door ieder jaar een deel van zijn bevolking naar andere provincies te loodsen. En als men dat gedaan heeft zegt „men: „Kijk, dit gewest is een agrarisch ge west. Wij kennen gelukkig nauwelijks werkloosheid. Er is dus ook nauwe lijks reden voor ons om te industria liseren!" En met belangstelling kijkt men dan toe, hoe Nederland verder tobt, volkomen negerend, dat dit ge west een deel is van Nederland en dat het misehien in een niet al te verre toekomst een deel zal zijn van een gefederaliseerd Europa, waarin het zijn taak zal moeten vervullen en waarin het zelfs een belangrijke taak kan vervullen, dank zij de dan gunstige ligging! \X/AT IS het gevolg van dit te stug vv vasthouden aan het agrarisch ka rakter? Dat er in Zeeland vrijwel al leen plaats is voor boeren en boeren arbeiders en natuurlijk allen, die daar mee in indirect verband staan. Dat zijn de landbouwbureaux, dat is de winkel stand, die in enkele grotere plaatsen is geconcentreerd en dat is de verzorgende industrie. Voor het personeel van die verzorgende industrie zijn er de am bachtsscholen, vijf in totaal in geheel Zeeland plus een vijftal avondscholen. Gelegenheid om zich verder te bekwa men is er nauwelijks-; de enige gelegen heid hiervoor is een onderafdeling van de ,De Ruyterschool" in Vlissingen, een M.T.S. die opleidt voor werktuigbouw kunde. Wie dus in de industrie „hoger op" wil komen, die dient Zeeland te ver laten en hjj komt ook niet meer te rug, want er is in Zeeland geen plaats voor hem! De landbouwbureaux en de winkelstand volstaan meestal met het aantrekken van leerlingen van een Mulo-school, eventueel een Handelsdag- of -avondschool. Wie in de landbouw een hogere positie wil bekleden, dient in Wageningen gestudeerd te hebben. En waar blijven de leerlingen van de Lycea en Hogere Burger Scholen? Wie het antwoord hierop wil weten, die moet 's Maandagsochtends maar eens met de trein richting Roozendaal reizen: daar zal hij die jonge mensen terugvinden, die met een einddiploma in hun zak ge dwongen zijn Zeeland te verlaten, want voor hen is vrijwel geen emplooi te vin den. En wie hieraan mocht twijfelen, die denke aan de uiteenzetting, die de bur gemeester van Goes gaf tijdens het be zoek van de minister van Economische Zaken aan Zeeland: „Jaarlijks trekken 500 bewoners van de Beveianden naar „Holland" toe en bijna 400 van hen heb ben de leeftijd van 30 jaar nog niet be reikt!" Daar heeft men dus de verkla ring voor dat vertrekoverschot en voor dat lage geboortecijfer! Niet alleen ue noodzaak om na tionaal mee te werken aan het her stel van Nederland, maar ook de een voudige berekening dat, ondanks die factoren die de bevolkingsaanwas in dit gewest ongunstig belemmeren, het aan tal bewoners over een mensenleeftijd met 100.000 zal zijn toegenomen, maakt het noodzakelijk dat Zeeland zich meer dan voorheen' gaat instellen op indus trie. En dan niet door de bouw van in dustriehallen, die alleen maar dienst doen als pakhuis voor een grossier, maar door wezenlijke industrialisatie, levens vatbare fabrieken, die de Zeeuwen werk en brood kunnen verschaffen. Die het noodzakelijk maken meer ambachts scholen te doen bouwen en op zijn minst een Middelbare Technische Schooi. Die in staat zijn jongens van H.B.S. en Ly ceum op te nemen in behoorlijk betaal de functies. Is dit alles onmogelijk? Het is zeer goed mogelijk zelfs! Waarom is er in Groningen een behoorlijke industrie, af gestemd op de landbouwproducten? Waarom staan er in de Betuwe zoveel vruchtenverwerkende industrieën? Lig gen die gunstiger dan hier in Zeeland mogelijk is? Ten opzichte van Neder land wel, maar ten opzichte van België en Frankrijk, Engeland en Amerika ze ker niet! Ook de grootste schepen kun nen de Zeeuwse wateren binnenvaren, zodat de verzendkosten naar het buiten land voor een Zeeuwse industrie lager kunnen liggen, dan voor die in het cen trum van het land! Als men de energie en de durf maar kan opbrengen om iets te beginnen. Maar wie moeten die moed en durf opbrengen? De jonge mensen met pit, die niet in de landbouw gaan, moeten in hun jonge jaren steeds naar Holland waarom zouden ze dan naar Zeeland terugkomen als ze zover zijn, dat ze zelf iets kunnen beginnen? Zee- Het Egyptische Kabinet heeft Dinsdagavond besloten de ambassa deur in Londen, Abdel Fattak Amir Pasja terug te roepen. De Egyp tische premier, Nabas Pasja zei, dat deze maatregel was genomen uit protest tegen de Britse agressie in de zone van het Suezkanaal, De ambassadeur bekleedde zijn post in Londen sinds 1945. Evenwel Is de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, bereid een onderhoud te hebben met zjjn Egyptische collega, Sallah El Din Pasja, waarin deze heeft toegestemd. Dit onderhoud zal de volgende week in Parijs plaats hebben. In diplomatieke kringen betreurt men de terugroeping, daar, zo zegt men, de afwezigheid van een ambassadeur te Londen, het toestandbrengen van con tact moeilijker dan voorheen zal maken. Een woordvoerder van het Britse mini sterie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat het niet aannemelijk is, dat thans ook Engeland zijn ambassa deur in Egypte terug zal roepen. Of hij er echter op de lange duur zou kunnen blijven, zou afhangen van de houding van Egypte. Men is van mening, dat Eden de eerste stap zal doen om een onderhoud met zijn Egyptische ambt genoot tot stand te brengen. De Egyp tische ambassade te Londen zal onder leiding staan van de ambassaderaad Tawfil Ismail Katamisj. -# BUITENLANDERS VEILIG. De Egyptische minister van Binnen landse Zaken heeft verklaard, dat de buitenlandse gemeenschappen in Egyp te zich in het Jeheel niet ongerust be hoeven te maken: „Zij zijn volkomen veilig en worden beschermd". De minister zei, dat er een grondig onderzoek zsb worden ingesteld naar Het hoofd van het Zwitserse depar tement van defensie, Karl Kobelt, is gisteren met 179 van de 199 door de federale assemblee uitgebrachte stem men gekozen tot president van de Zwit serse Bondsrepubliek voor het jaar 1952. Kobelt werd in 1891 te St. Gallen geboren. Hij promoveerde in 1917 in de technische wetenschappen. Eind December 1940 was hij hoofd van het departement van defensie. In 1946 is hij reeds president van de Bondsrepubliek geweest. Het hoofd van het ministerie van Binnenlandse Zaken, Philippe Etter, werd met 153 van de 173 stemmen ge kozen tot vice-president. Kobelt treedt 1 Januari in functie. Toch kerkdiensten op i televisiescherm? Hoewel men over het algemeen vrij huiverig staat tegenover het eventuele uitzenden van kerkdiensten per televi sie, wil de N.C.R.V. toch blijkbaar daar mee een proef nemen. Dat zal op 21 December gebeuren. Op die Vrijdagavond wordt n.l. om half negen een Adventsdienst per tele visie uitgezonden uit het oude kerkje uit de Hervormde gemeente van Blari- eum in het Gooi. De plaatselijke predi kant ds A. C. Diederiks zal voorgaan. alle personen, die wapens droegen. Hij zeide dit naar aanleiding van de aan kondiging, dat de wapenwet veranderd zou worden. „Er zal geen vrije willekeurige be wapening van de Egyptische bevoking plaats vinden. Ik blijft het recht be houden wapens te onthouden aan per sonen, die als gevaarlijk voor de staat worden beschouwd". De premier maakte nog andere, Dins dag door het Kabinet genomen besluiten bekend. Er zullen wetten ingevoerd worden vogens welke Egyptenaren, die voor buitenlandse strijdkrachten in Egypte werken, strafbaar zijn. De Franse Nationale vergadering heeft gisterochtend met 337233 stera men het verdrag betreffende het plan Schuman goedgekeurd en haar ver trouwen in de regering uitgesproken. Voor stemden de Katholieken, Socia listen en de meeste Radicalen en gema tigde Conservatieven; tegen de Gaul listen (behalve twee, die voor stemden en drie, die zich onthielden), de Com munisten en tien gematigde Conserva tieven en Radicalen. Het plan moet thans nog door de raad van de républiek (Senaat) worden behandeld. Goedkeuring door dit li chaam wordt zeer waarschijnlijk ge acht. VERHOGING TRANSITO TARIEVEN DER DUITSE SPOORWEGEN? Bij de tariefsverhogingen van de laat ste tijd in de West-Duitse republiek was voor het transitoverkeer een uitzonde ring gemaakt. Thans worden echter ook op dat gebied kostenaanpassingen aan gekondigd. Het hoofdbestuur van de Duitse Bonsspoorwegen heeft n.l. aan de minister voor Verkeer toestemming tot tariefsverhoging voor het transito- verkeer gevraagd. Gistermorgen is in het hoofdkantoor van het A.N.P. te Den Haag de nieuwe radio-verreschrijver volgens het sys teem Coquelet, waarop de nieuwsdienst van Agence France Presse wordt ont vangen, officieel in gebruik genomen. Franse en Belgische ambassadeurs, de algemeen-directeuren van het Fran se en het Belgische persbureau, de di recteur-generaal van de Nederlandse P.T.T., L. Neher, alsmede de secretaris en vice-voorzitter van de raad van be heer van het A.N.P., en de directie van het A.N.P., woonden deze opening bij. De heer Th. M. Houwert, die als voorzitter van de raad van beheer van het A.N.P. als eerste het woord voerde, verwelkomde de herversehijning van het Franse nieuws in de kolommen der Nederlandse bladen, refererende aan de kwaliteit van het Franse nieuws, dat voor de oorlog door het bureau Havas werd verzorgd. Hij bracht hulde aan de eveneens aanwezige uitvinder van het nieuwe transmissiesysteem, de Belgi sche ingenieur Coquelet uit Charleroi, en aan de P.T.T. voor de verleende me dewerking voor het tot stand komen van de nieuwe installatie. De Amerikaanse atoom-onderzee boot „Nautilus". In Washington is door de Amerikaan se marine bekend gemaakt, dat de eer ste Amerikaanse door atoomkracht ge dreven onderzeeboot in 1954 gereed zal komen. Verwacht wordt, dat de kiel voor de boot in het komende voorjaar zal worden gelegd. Volgens niét-officiële schatting zal de onderzeeboot, die volgens de bekendma king van de Amerikaanse marine „Nau tilus" zal heten, onder water een snel heid van ruim 30 knopen kunnen halen en daardoor in staat zijn het snelste koopvaardijschip te achterhalen. Boven dien zal de boot zeer lang onder water kunnen blijven. Toen enige mijnenvegers Woensdag de Iiaven van Vlissingen binnenliepen, had de Mijnenveegdienst der Konïnklyke Marine de belangrijke na-oorlogse taak voor de veiligheid van de zeevaart volbracht. De foto toont enige mynenvegers aan het werk voor de kust van Walcheren. TWEEDE KAMER: PROF. BEEL WEER ACHTER DE MINISTERSTAFEL. (Van onze parlementaire redacteur). Gistermiddag beleefde de Tweede Ka mer de rentré van minister Beel. De nieuwe bewindsman moest antivoorden op vragen van de heer van Sleen (Arb.), die ook gepensionneerden in aanmer king wilde doen komen voor de laatste loonronde. Dit verzoek werd afgewezen, omdat de regering niet Iedere stijging van de kosten van levensonderhoud voor de gepensionneerden wil compen seïen. Na de toeslag, die deze mensen hebben ontvangen, bestaat er thans geen aanleiding toe. Ook minister Staf dacht er zo over. Hij kreeg nl, een zelfde vraag te ver werken voor de mobilisatie-slachtoffers 1914—1918. Gisteren had de heer Suur- Naar het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mededeelt, heeft het overleg van de regering met de Commissie voor de Middenstand uit de Tweede Kamer der Staten-Generaal over de broodprijzen geleid tot wijzigingen in de bestaande meel-, bloem- en broodprijzen, waarbij een voor het gehele land geldende verhoging van de prijs van het brood wordt vermeden. Met ingang van Maandag 17 December 1951 zuilen de bereiders van meel en bloem, alsmede de importeurs van bloem, door een verhoging van de.subsidie voor de consument uit het Landbouwegalisatiefonds, in staat worden gesteld de prijzen van alle soorten meel en bloem, met uitzondering van tarwegriesmeel, met 30 cent per 100 kg. te verlagen. Deze prijsverlaging van bloem en meel komt niet tot uitdrukking in de prijs van het brood voor de consument, maar dient ter verhoging van de marge voor de bakkers. Met ingang van deze datum mag in die gebieden, waar thans nog de prijs van volksbruinbrood 1 cent lager is dan die van volkswitbrood, de prijs van het CONCESSIES AAN DE RUSSEN. Om aan enige Russische bezwaren tegemoet te komen, hebben de Westelijken een herzien ontwapeningsplan bij de politieke commissie van de V.N. ingediend. De preambule van het nieuwe iontwerp bevat een artikel, waarin de Algemene Vergadering de wens te kennen geeft dat de V.N. een doeltreffend collectief beveiligingsstelsel ontwikkelen tot handhaving van de vrede en dat de troepen en bewapening van de wereld progressief worden verminderd in overeenstem ming van de doeleinden en principes van het Handvest. Een concessie aan de Sowjets is, dat wordt voorgesteld de nieuw in te stellen commissie „Commissie voor atoomener gie en conventionele bewapening" te noemen. In de aan de nieuwe commissie door de Assemblee te geven richtlijnen komt nog een concessie voor. Gezegd Voor de rechtbank te Tilburg moest zich gisteren een C.C.D. ambtenaar verantwoorden, die met smokkelaars onder één hoedje had gespeeld. Gezien het psychiatrisch rapport bleef de eis beperkt tot één jaar gevangenisstraf. De Rode Kruisgoederen, die naar Xtalië worden verzonden, zijn door een groot bankbedrijf gratis verzekerd. De totaal- opbrehgst van de collecte voor de ge teisterde gebieden is gestegen tot f330.000.De Nederlandse vlieger, de heer T. J. C. Varkevisser, die zes maanden geleden naar Nieuw Zeeland emigreerde en daar als instructeur in dienst trad van de „South Canterbury Aeroclubis gisteren bij een trainings- vlucht met zijn toestel verongelukt. land laat zijn beste zonen emigreren naar andere provincies het is in we zen even bitter ais nationale emigratie. Te meer daar de mogelijkheden er in Zeeland wel zijn! Morgen tot slot iets over het bezwaar dat men nu gaat op werpen: „Er zijn in Zeeland geen indus triële arbeidskrachten!" wordt, dat de commissie een ontwerp verdrag moet opstellen voor beperking en vermindering van de bewapening en voor een doeltreffende internationale controle op de atoomenergie, teneinde te verzekeren, dat atoomwapens worden verboden en de atoomenergie alleen voor vreedzame doeleinden worde ge bruikt. ELFDE ZETEL. De Algemene Vergadering verdaagde opnieuw de stemming over de vacante zetel, daar geen meerderheid van twee derde kon worden bereikt. Tijdens de stemmingen vroeg de Sow- jet-afgevaardigde, Jacob Malik, aan dacht voor de regel, welke voorziet in rechtvaardige geografische verdelnig. Met 28 tegen 23 stemmen en zeven onthoudingen werd de Marokkaanse kwestie van de agenda van de Algemene Vergadering afgevoerd. De klacht, vol gens welke de Fransen de mensenrech ten in Marokko schenden, was door de Arabische ledenstaten ingediend. HULP AAN ONONTWIKKELDE GEBIEDEN. De Economische Commissie heeft met 28 tegen 20 stemmen en negen onthou dingen besloten aan te bevelen om een plan op te stellen ter instelling van een fonds voor het verlenen van giften en leningen og lange termijn met lage ren te teneinde" onvoldoende ontwikkelde gebieden te helpen. Amerika, Engeland, Australië, Nederland, de Scandinavische landen, Israël, België, Griekenland, Z. Afrika en Nieuw-Zeeland stemden te gen, omdat men geen financiële ver plichtingen op zich kan nemen. volksbruinbrood met 1 cent per 800 gram worden verhoogd, zodat dit prijs verschil dan is opgeheven. Deze partiële verhoging van de prijs van het volks bruinbrood geldt in hoofdzaak voor het Westen des lands, met uitzondering van de grote steden. De Commissie voor de Middenstand uit de Tweede Kamer was overtuigd van het onbevredigende der huidige eco nomische situatie in de bakkerij, niet alleen voor een min of meer brede groep van ondernemers, doch ook in die zin, dat voor redelijke arbeidsvoorwaar den van de werknemers onvoldoende mogelijkheid wordt geboden. Met in stemming nam de Commissie dan ook kennis van de verklarnig van de minis- Het Russisch schaakkampioenschap KERES BEHOUDT DE TITEL. In de zeventiende en laatste ronde van het tournaoi om het Russisch schaakkampioenschap won Keres van de jonge meester Talmanov. Keres heeft nu twaalf punten ic de eindstand waar door hij de titel van Bussisch kampioen heeft behouden. Een Nederlandse handelsdelegatie on der leiding van de heer Teppema is te Bonn aangekomen om gedurende twee dagen voorbereidende besprekingen te voeren over üe vernieuwing van het handelsverdrag tussen Nederland en de Bondsrepubliek. Dit verdrag loopt 1 Januari a.s. af. ter, dat op regelmatige wijze tot stand gekomen verbeteringen in de regeling der arbeidsvoorwaarden normaliter door de ondernemers zullen moeten kunnen worden doorberekend. De recente gang van zaken ten aan zien van de broodprijs heeft duidelijk doen zien, dat aan de tot nu toe gevolg de methode voor de prijsvaststelling op basis van incidentee accountantson derzoeken van de zijde der overheid ernstige gebreken kleven. De vraag kwam naar voren, of de no dig geachte prijsvaststellingen niet zou den kunnen geschieden op de grondsag van een voortdurende bijgehouden sta tistiek van lonen en kosten in het bak kersbedrijf. De minister kon dit denkbeeld onder schrijven. Een overeenkomstige metho de van kostenonderzoek als in de land bouw zou zijn inziens ook voor de mid denstand wenselijk zijn, om tijdrovende incidentele onderzoekingen, zoals thans ten aanzien van de broodprijzen nodig waren, in de toekomst overbodig te ma ken. Belangrijk rapport van Dr Korringa Dr B. Korringa, bioloog bij het Insti tuut voor visserijoncierzoek, heeft een uitvoerig rapport gepubliceerd over de putziekte, die verleden jaar een hoog sterftepercentage in de oesters veroor. zaakt heeft. De oorzaak van deze ziek te blijkt niet te liggen in gebrek aan zuurstof, of gebrek aan voedsel, aldus het rapport. De abnormale wintersterfte in de put ten te Yerseke, Bergen op Zoom, We meldinge in de maanden Januari en Fe bruari 1950 moet hoogstwaarschijnlijk toegeschreven worden aan een onjuiste voorbehandeling der oesters. Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan de putziekte worden toegeschreven aan een microscopisch organisme „Hexamita" genaamd en moet daarom officieel Hexamitiasis worden genoemd. De bestrijding kan het best geschieden door het water meermalen te verversen en schone oesters te kweken. Het niet kwetsen der schelpen is voorts zeer be langrijk. hof reeds een motie ingediend, om de loonronden ook te doen gelden voor ouden van dagen en rentetrekkers. „Ais dit voorstel wordt aangenomen, dan zal er nog geen gevolg worden gegeven aan de wensen van de heer van Sleen", zo zei de minister van Binnenlandse Zaken. De heer Suurhof trok toen zijn motie in met medeweten van de A.R.. en C.H.- ondertekenaars. De rest van de middag gebruikte da Kamer voor het hoofdstuk Volksge zondheid van de Begroting van Sociale Zaken. Alle jaarlijkse vraagstukken zoals T.B.C., tandtechnici, de positie van ver plegend personeel en ziekenhuisbouw passeerden de revue. Ds Zandt (S.G.P.), leverde een vrij fel debat met de minis ter en de staatssecretaris over de vacci natie. Minister Joekes deelde mede, dat een tekort van 20 niiilioen van de zieken fondsen betaald worden uit het reserve fonds, Het tekort voor 1952 was ge raamd op 41 milüoen. Verschillende be sparingen leverc.i echter 11 millloen op, terwijl de premieverhoging van 0,2 pet, tien millloen gulden in het laadje brengt. In de avondvergadering begon men met de begroting van Economische Za ken. Op een ongewoon vroeg uur, pre cies middernacht was het sprekerslijstje uitgeput. Maandagavond zullen nog verschei den sprekers het woord voeren. Omdat deze afgevaardigden gisteravond niet aanwezig waren, maakte de voorzitter zich wel een beetje boos. Hij kreeg daardoor een achterstand van vijl kwartier op zijn schema. Maar hij deel de reeds mede, dat de Kamer dit de volgende week zal moeten bezuren. Vloedgolf verzwolg dorp. Gemeld wordt, dat een vloedgolf een Fhilippljns dorp met driehonderd inwo ners geheel heeft verzwolgen. De golf kwam twee dagen geleden opzetten ge durende de wervelstorm, die de Philip pijnen heeft geteisterd. Naar schatting zjjn door de wervel storm 620 personen om het leven ge komen", waarvan 522 op het eiland Leyte. Hoewel op een persconferentie te Bonn gisteren werd medegedeeld, dat de regeringspartijen er naar zullen streven het plan-Soliuman voor Kerstmis te ratificéren, maakte de vice-president, Hermann Schaefer, later bekend, dat het débat van het Parlement over dit ontwerp tot 9 Januari is uitgesteld. Dr Adenauer was voorstander van een onverwijlde ratificatie, maar de leden van de Commissie van Orde wezen er op, dat de Commissie voor de Buitenlandse Politiek zelfs nog niet begonnen was met de bespreknig van het Verdrag, dat Duitsland voor 50 jaar zou binden. Toen wérd tot het uitstel besloten. Merkwaardig is, dat op de agenda van de vergadering van vandaag van de Commissie voor Buitenlandse Zaken het plan-Schuman niet is geplaatst. Prof. Carlo Schmid, de sociaal-democratische voorzitter, zöu om politieke redenen, de behandeling van het ratificatie-ontwerp vertragen. Kanselier Adenauer heeft de leider der socialistische oppositie Schumacher tot een besprekng van de voornaamste politieke kwesties van het ogenblik uit genodigd. Reizigers van Zuid-Zweden naar Noorwegen kunnen in de Noorse grens plaats Halden in de badkuip belanden. Omdat in Zuid-Zweden zoveel mond. en klauwzeer voorkomt, hebben de Noren in genoemde plaats namelijk een ont- smettingscenrale ingericht, waar aïïbn, die ervan verdacht worden smetstof over te brengen, in bad moeten en waar hun kleren en bagage ontsmet worden. Omdat de ziekte in Zweden steeds ver der Noordwaarts gaat, overweegt men in nog meer grensplaatsen dergelijke centrales op te richten. PERZIë WIJST JOURNALISTEN UIT. Reuters correspondent in de Perzische hoofdstad, Leopold Herman, heeft aan zegging gekregen om het land binnen 48 uur te verlaten. Enige dagen geleden is de correspon dent van de New York Times Michael Clark uit Perzië gewezen. Behalve Herman zijn er op het ogen blik slechts drie Britse en een Ameri kaanse dagbladcorrespondent in Perzië. adv p t/KMin lv/w i DE BILT ZEGT: Iets minder koud. Weersverwachting geldig tot vanavond. Droog weer met aanvankelijk lichte tot matige vorst en plaatselijk nevel of mist. In de middag vrij zonnig en tem peraturen oplopend tot iets hogere waarden dan gisteren. Zwakke tot ma tige wind tussen Zuidoost en Zuid.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1