li KALODERMA VAART DER STILTE Venetië rust op rottende fundamenten. Filips de Schone kwam om recht te spreken* Politie arresteerde een 25-jarig technisch tekenaar* MATR0ZENSHAG J 2EEUWSCH DAGBLAD Gaat oude cultuurstad ten onder? Slechts planmatige restauratie kan ondergang verhoeden. in. Zeeuwse Wandelingen j Steen des aanstoots voor Britten en Egyptenaren. -J Pagina 2 Donderdag 13 Dec. 1951 Pagina 3 [et huisje in- :rdaad kwam 'oor het ver- [rect kom al» maakte een [eg bij Heken- steren de 43- Pieter Bijl |oor een trein >d. volbracht. 1). In de 31 man hun qui vive ,n de laatste Th. de Moulin Mendels, die fckomen en nu |t meemaakte, |urloo, werd 5 kunnen niet srlng uitspre- [raarmede men achter zich sen de op de ioor, die ove- uit de buurt" weerszijden fluks uit de It het een de- (ngens buiten en de „Mo lde „Brooklyn potloden in varen gelegd, lant, comman- boord van de I overzicht van zeer binnen- Itussen de Ne- kust bezuiden d.l. ongeveeT jlder, voor de worden. De vaartroutes in In worden op land jaarlijks |uizend gulden bebakening bn nu nieuwe |n in interna- ling duurt tot |met de prac- en wel met ngebied boven hrden van de het 2e en 6e [laatste opera- kn Vlissingen. zijn z\j met |naar Nleuwe- vanochtend bn en waar de velkomen. De In top 1 \ling pro te veiling: 1.90; BC 30.20 grof 24.20; 43.50-46.50l [42.60; II 19.10 Ï.80; II 11.50; 129—34.90; I .ete Ermgaard Iden Deliciou» 47.40; II 21: li 27.60—39.60 Ian I 32.80 p.50; II 14.70; Verpakt 56; AA lelicious AAA B 52—56; Gl. Goudreinette lis 3.10—8.90, |L>ec. Export- ]tte AA 41.30: 7.90;H I grof 124; Jonathan I; C 33; H I H II 16.30; C 34.50; H I atesse de Pa li 23.70; St. bn: Conferen- Comtesse de 35; Kleipeer Pondspeer 22 [-17, alles per EE. garnalen 68— bn 50; 48 kg. -58; 1,8 kg. h'ting 52; 125 J2 ■roenten: Bloera- Knolselderij 18; prpuiten A 21— Andijvie 12 16; Gele Sa- Bode kool 1015; [Uien (stek en Herfstrapen 8,:>0 -a van 11 Dec.: |en 26,19; pick- kg. Aanvoer lg van 11 Dec.: B; idem D 6,20; 100 kg. Aanvoer I Dec.Spruiten te kool 5; Bode ■Koolrapen S—8; 8; Kropsla 4: n: Gieser Wil- 33—36; Beurré 1—33Groninger pterappel 12— -162, alle» P*c Nog altijd is Venetië onvergelijkelijk mooi en romantisch. Nog altijd, al vele eeuwen lang, trekken jaarlijks enige millioenen toeristen naar deze aantrekkelijke stad en nog altijd is Venetië het bekoorlijke doel van talloze huwelijksreizen. Langs de Venetiaanse kanalen staan nog altijd de fraaie monumentale gebouwen en paleizen te schitteren in de zon en tussen de huizenrijen klinkt nog steeds 't lied van de gondeliers. Hoe lang nog? Deze plotselinge vraag wordt niet zonder doel en op losse gronden gesteld. Integendeel. Zij is al veel vaker gesteld en ongetwijfeld wel het meest door de Venetianen zelf. Want Venetië, één der oudste steden van Europa, wordt met ondergang bedreigd. Bedreigd door het water, dat vreet aan de fundamenten van deze op een laag in de Adriatische Zee gelegen eiland gebouwde stad. Venetië leeft en werkt op het water en de Venetianen hebben het water lief. Ondanks dit is het water voor Venetië een vijand van de eerste rang. Zo zelfs, dat, wanneer die vijand niet bestreden wordt, deze oude romantische cul tuurstad binnen een eeuw tot 'n troosteloze puinhoop zal zijn geworden. Toen het .vorige jaar het Grand Hotel aan het Canale Grande van een nieuwe facade moest worden voorzien, werd de grote vjjand van Venetië ontdekt. Een groot gevaar bedreigde het kolossale paleis, want de architecten constateer den, dat de grote stutmunr van het ge bouw als een brug over een diep gat liep onder de oppervlakte van de lagu ne. Werd hier niet onmiddellijk inge grepen, dan zou het Grand Hotel op een gegeven moment ais een kaarten huis ineen z\jn gestort! Dit opzienba rende voorval bracht in heel Italië een enorme opschudding. Al spoedig werden ook andere fun damenten aan een onderzoek onder worpen en het bleek, dat het er met deze al niet veel beter voorstond. Zelfs de fundamenten onder de nieuwste gebouwen waren door het water aangetast. Waar mogelijk, wer den de funderingen van de kostbaar ste bouwwerken, als San Lucia, San Marco, Dogenpaleis, Santa Maria della Salute, Ponte di Rialto, enz. on derzocht en gerestaureerd. De andere fundamenten evenwel worden aan hun lot overgelaten. Aan de fundamenten van de oudere stads gedeelten, van de duizenden huizen en paleizen, die tezamen toch het eigenlijke Venetië vormen en zonder wie zelfs de glorie van San Marco en Ponte di Rialto in het niet verdwijnt, wordt niets, totaal niets gedaan. Op mijn vele wandelingen door de binnenstad heb ik scheuren in stra ten en gapende voegen in huizen ge zien. Zo nu en dan stort een muur in of zakt een stuk van een woning weg Men spaart de funderingen der prachtigste gebouwen en pleinen in de stad; men doet aan de fundamen ten van de oude stadsgedeelten niets. En langzaam, maar zeker rotten ze weg. Wellicht is de toestand nog on eindig veel erger, dan het zich laat aanzien. Wellicht staat een ramp voor de deur. EEN RESTAURATIE WEKEN WERK. De vraag rijst, wie voor het con troleren of herstellen van de rotten de fundamenten onder een bepaalde woning aansprakelijk is. Zijn dit de huiseigenaren? De geldarme huis eigenaren? Maar waar moeten zij dan het geld vandaan halen, om de enor me onkosten die met het restaureren van de fundamenten gepaard gaan, te kunnen dekken? Zij kunnen het niet. Dit maakt een kleine beschrij ving van de werkzaamheden, die hiermee gepaard gaan, meer dan duidelijk. Wil men de fundering van een be paald huis herstellen, dan moeten rond om dat huls In de eerste plaats caissons worden aangebracht, waarna het afge damde stuk kanaal moet worden droog- gepompt. Vele dagen zjjn hiermede reeds gemoeid. Bovendien moeten de p„mpen dag en nacht door bljjven zui gen om te voorkomen, dat het droge kanaalstuk weer onder water loopt. Dan kan men pas beginnen met de eigen lijke herstelwerkzaamheden. Het is dus duidelijk, dat voor een eenvoudige re paratie van een huisfundering ettelijke mankrachten nodig zijn, terwijl daar mee zeker enige weken is gemoeid. De kosten hiervan zijn zo buiten gewoon hoog, dat de huiseigenaar ze onmogelijk kan betalen. Van over lieidswege wordt er niets aan gedaan en zo moet dus de bewoner van een oude woning in Venetië met lede ogen aanzien, hoe zijn huis hem (om het eens plastisch uit te drukken) onder het zitvlak vandaan rot! (Ingez. mededeling, advert.) j „graag" zijn met angst om 't hart voor Brandend Maagzuur Die „angst-bij-voorbaat" kunt U weg nemen door altijd een paar Rennies bij U te steken. Die geven dadelijk ver lichting bij 't eerste optreden van bran dend maagzuur en zelfs de hevigste aanval kunt U met Rennies dadelijk blussen, 'n Heerlijk middel, die Rennies. Smakelijk, onbetwst afdoende en gemakkelijk in te nemen, overal altijd onopvallend. Neem toch een pak Rennies in huis. Voor Uzelf en Uw huisgenoten; ook voor de* gaande en komende man Britse maatregelen voor Malakka. De Britse minister van koloniën, Lyttelton, heeft na een reis over Malakka een centrale leiding van de strijdkrachten (militair en burgerlijk), voorgesteld, een reorganisatie en oefe ning van de politie, het instellen van leerplicht, een krachtiger bescherming van kolonisten, het opnemen van Chi nezen in de „Homeguard" en herzie ning der arbeidsvoorwaarden van de ambtenaren. Onderscheidingen voor Korea- strijders. Kolonel Eekhout heeft de „Chungmu distinguished military service medal" wet gouden ster voor buitengewone dapperheid tegen de vijand in Korea ontvangen. Deze onderscheiding werd Wegekend door de president van de Koreaanse republiek, Singhman Rhee. v oorts mocht Kolonel Eekhout onige onderscheidingen in ontvangst namen voor een aantal militairen van het N.D.V.N., die inmiddels reeds ge- i epatrieerd z(jn. PLANMATIGE RESTAURATIE. Het is dus begrijpelijk, dat, wil men binnen korte of lange tijd Venetië niet zien verdwijnen in de golven van de Adriatische Zee, andere wegen moeten worden gezocht om het drei gende gevaar te keren. Het zoeken van deze wegen heeft al veel hoofdbrekens gekost, want waar moeten de fantastische kapita len die er mee gemoeid zijn, vandaan komen? Het betekent een uitgave van milliarden lires. Niettemin gaan er stemmen op voor nationale hulp aan Venetië en overal in Italië zijn actie-comité's als pad destoelen uit de grond verrezen, om een deel der noodzakelijke gelden bij een te brengen. Maar het is een feit, dat deze co- mité's tot nu toe helaas weinig suc ces boeken. De Italianen beschikken over weinig geld en bovendien, zo redeneren zij, hebben deskundigen berekend, dat de stad het nog wel een honderd jaar kan volhouden. Waarom dan nu al restaureren? Dat kan over vijftig jaren ook nog wel! Slechts een planmatige restauratie van Venetië's fundamenten, die in houdt, dat kanaal voor kanaal zal moeten worden drooggelegd, te be ginnen bij de oudste stadsgedeel ten, kan Europa's meest roman tische stad nog redden van de on dergang. Hoe de ontwikkeling in deze dringende zaak zal zijn is moei lijk te voorzien, maar een feit is, dat hier binnen niet te veel jaren drastisch zal moeten worden inge grepen. Voor het te laat is! Tlngpz. mededeling, adv.) Gelee: tubes -.85, 1.25 en 1.85 Actietcrème: tube 1.65 en pot 3.50 Dagcrème:tube 1.65en pot3,50 Scheercrème: grote tube 1.95 Ongeëvenaard in kwaliteit/ 3 WERVELSTORM TEISTERT DE PHILIPPIJNEN. De wervelstorm, die over het eiland Camiguin is gegaan, heeft ook andere provincies van de Philippijnen geteis terd. In de stad Cebu zouden meer dan 100 mensen om het leven gekomen of spoorloos verdwenen zijn. De schade zou 20 millioen pesos bedragen. 50.000 personen zijn daldoos. Bruggen en we gen zijn door gezwollen rivieren ver nield. Nieuw C.J.M.V.-Jeugdcentrum te Arnhem. Zaterdag 15 December zal de mi nister van Wederopbouw en Volks huisvesting Mr Dr J. in 'tVeld het nieuwe C.J.M.V.-jeugdcentrum te Arnhem officieel in gebruik stellen. Bij deze plechtigheid zullen onder meer aanwezig zijn de Canadese am bassadeur, de heer dr Marshall, W. Swan namens de Amerikaanse am bassadeur in Nederland, alsmede ver scheidene andere autoriteiten. Dit jeugdcentrum kon gebouwd worden mede dank zij een gift van de Canadese Y.M.C.A. ten bedrage van 10.000 dollars. Het oude verenigingsgebouw van de C.J.M.V. in de Gelderse hoofdstad werd in 1945, kort voor de bevrijding, door granaatvuur volkomen verwoest. Dank zij de ondernemingsgeest van de Federatie van Chr. Jonge Mannen Verenigingen te Arnhem kon dit zeer moderne jeugdhuis, dat niet alleen ten dienste staat van het eigen jeugd werk, doch ook het jeugdtourisme wil dienen, na jarenlange voorbereiding worden gebouwd. Teveel „dienst"-post van minister Wemmers? Eerste Kamerlid Molenaar (V.V.D.) heeft de minister van Verkeer en Waterstaat gevraagd, of zijn indruk juist is, dat meermalen stukken als „dienst"-post worden verzonden, zon der dat de afzenders daartoe zijn be voegd en of hij, als dit zo is, dan maatregelen wil nemen ter beteuge ling van dit euvel. Middelburg vierde 450 jaar geleden groot feest. Uit fonteinen in de stad stroomde de wijn. In het jaar 1501, dit is dus precies 450 jaar geleden, bezocht onze graaf Filips de Schone Middelburg om daar de hoge vierschaar te houden. „Om een iegelijk recht ende justitie te doen, volgende de nieuwe kore (keur)", zoals dat officieel heette. Filips kwam dus om als Heer van het land recht te spreken. De grafelijke vierschaar was de hoogste rechtbank, waarvan de Graaf of diens oudste zoon voorzitter was. Er gingen soms jaren voorbij, dat er geen zitting werd gehouden. Vooral in tijden, dat het gebied der Graven erg groot was. Maar als zij kwamen, was het een gebeurtenis van de eerste orde. Zo ook in 1501 voor Middelburg en Zierikzee. In Middelburg zetelde de grafelijke vierschaar bewesten Schelde (Walcheren en de Bevelanden), In Zierikzee die voor Zeeland beoosten Schelde (Schouwen en Tholen). Na zijn bezoek aan Middelburg vertrok Filips dan ook naar Zierikzee. Filips was nog maar 23 jaar, toen hij in Middelburg kwam. Reeds op vier jarige leeftijd (in 1482) verloor hij zijn moeder Margaretha, de laatste Gravin uit het prachtlievende Bourgondische Huis. Zijn vader Maximiliaan werd nu voogd over het kleine jongetje, maar toen hij in 1493 tot keizer van Duits land werd gekozen, moest Filips zelf gaan regeren, nog maar 15 jaar oud. Het volgende jaar werd hij als Graaf van Zeeland gehuldigd te ReimerswaaL Twee jaar later trouwde hij met Jo hanna van Arragon. Door dit huwelijk zijn Nederland en Spanje onder één vorst gekomen. Wat hebben de latere Karei V en Filips II als koningen van Spanje met ons land te maken? wordt wel eens gevraagd. Het huwelijk van Filips en Johanna geeft het antwoord hierop. Want toen kort na elkaar de broer en oudere zuster van Johanna stierven, werd zij de erfgename van Arragon (het land van haar vader) en van Cas- tilië (het gebied van haai- moeder), we kunnen ook zéggen: van Spanje. Zo werden dus Spanje en Nederland ver enigd. Johanna en Filips hebben weinig plezier gehad van de erfenis: Filips is reeds in 1506 gestorven en Johanna is krankzinnig geworden. Maar hun zoon Karei V en diens zoon Filip II hebben vele jaren over beide landen geregeerd. Filips kreeg de bijnaam de Schone, want hij was „een man vermaard om zijn knap, innemend uiterlijk, voor name, beminnelijke manieren en zijn zucht naar vermaak, schittering en kunstzinnig vertoon", zegt dr J. Brou wer in zijn boek „Johanna de Waan zinnige". Geschiedschrijvers zeggen van hem, dat hij liefst iedere dag een ander liefje had, wat voor de jaloerse, streng ste kwelling van haar leven was, mis schien wel de oorzaak van haar gees tesziekte. Maar onder vorsten was zo iets heel gewoon in die tijd. I 163. DE FEESTEN IN MIDDELBURG. Vanuit Arnemuiden, de voorhaven van Middelburg, vertrokken tal van schepen naar Bergen op Zoom, om Fi lips daar af te halen en naar Middel burg te geleiden. De oude, vervallen coggen werden afgekeurd, 't moest al lemaal nieuw zijn: nieuwe heuden en roeibaerschen, prachtig versierd met vlaggen en banieren, waarop met goud en zilverdraad wapenen waren gebor duurd, en met een bemanning die even eens in 't nieuw gestoken was. Ook Clays, de stadszot van Middel burg, had een nieuw pak gekregen van zwart laken, met rood en wit af gezet, en het stadswapen op de éne mouw; zijn zotskap vertoonde alle mogelijke kleuren. Bij de Noorddampoort (nu afgebro ken) waren twee versierde steigers ge bouwd en daar stonden de twee burge meesters, de baljuw, de schepenen, de geestelijkheid en een deputatie van de vele vreemde kooplieden uit Spanje, Engeland, Schotland om Filips te ont vangen. De baljuw bood hem de roede der justitie aan, de burgemeester Lieven Huge de sleutels der stad op een rood fluwelen kussen. Van de wallen werden nu en dan haakbussen afgeschoten, de klokken luidden, schoolkinderen zongen en sober opgevoede Johanna de groot-hem een welkomstlied toe, muziek korpsen speelden, het toegestroomde volk juichte, kortom het was een schit terende ontvangst voor de Graaf, om ringd door edelen en hovelingen, een prachtige, kleurrijke stoet. In de Abdijkerk werd een korte dienst gehouden. Onze landsheer nam zijn in trek in een deel der Abdijgebouwen en toen hij aanzat aan de feestmaaltijd, vierde het volk feest op de straten, die verlicht waren met toortsen. Op de pleinen (Markt, Dam) werden vreugde vuren van hoge stapels mutsaards ont stoken en teertonnen brandden. En wat wel één der vreemde din gen was: uit verschillende voor deze gelegenheid aangebrachte fonteinen stroomde wijn, die kosteloos door iedere liefhebber mocht worden ge proefd. Behoef ik nog te zeggen, dat er druk gebruik van werd gemaakt? DE VIERSCHAAR WERD GEHOUDEN. Na een audiëntie werd de volgende dag de plechtige rechtszitting gehou den. Tal van kwesties werden behan deld, geschillen opgelost, misdadigers gevonnist. Het volk zag het resultaat van de uitspraak van de vierschaar twee moordenaars werden vanuit 's Gravensteen (op dp Burg) naar de Markt gevoerd om daar onthoofd te worden. Het was echter niet enkel ernst deze dag. De Graaf bezocht ook de schut tershoven, waar de schutters bezig (Ingez mededeling, adv.) XXXX -X X V.V:.': --LX: De pakketbom-aanslagen in Duitsland. Ook Oostduitse politie ver richtte twee arrestaties. De speciale commissie van de West- Duitse politie, die een onderzoek instelt naar de drie bomaanslagen, welke twaalf dagen geleden in Noord-Duits- land plaats vonden, heeft Dinsdag mee gedeeld, dat zU meent de man te hebben gearresteerd, die de bommen per post heeft verzonden. Deze man, de 25-jarige Erich von Halacz, werd Zondag te Nienburg in Noord-Duitsland aangehouden. Volgens de politie is hij de afgelopen weken her haaldelijk in Bremen geweest, waar één van de bommen ontplofte. Hij had daar gepoogd met leidende personen uit het openbare leven in contact te komen. Ook heeft de politie meegedeeld, dat de schrijfmachine, waarop de adressen voor de pakketten werden geschreven, achterhaald is. Von Halacz had bij zijn arrestatie papieren bij zich, die op de zelfde machine waren geschreven. De gearresteerde heeft een opleiding als technisch tekenaar gevolgd, aldus de politie. Volgens berichten uit Oost-Duitsland heeft de politie aldaar Maandag twee personen aangehouden, wier signalement overeenkomt met dat van de mannen, waren naar de papegaai te schieten, zowel met de voet- als met de hand boog. Filips schoot mee, niet slecht zelfs, want hij raakte de vleugel van één der vogels, die op een molenwiek waren opgesteld. Na nog de dijken van Walcheren ge ïnspecteerd te hebben, vertrok Filips van Middelburg naar Zierikzee met hetzelfde doel. Vier en half jaar later was Filips weer te Middelburg. Toen vertrok hij via Arnemuiden naar Spanje om bezit te gaan nemen van Castilië, het erfgoed van zijn overleden schoonmoeder. Daar is hij kort tijd later gestorven (1506). L. v. W. wier aanhouding eerder werd verzocht. De politie heeft een beloning van 10.000 mark uitgeloofd voor inlichtin gen, die kunnen leiden tot de arrestatie van de dader (s) van de aanslagen. Socstenaren zien zich hun Kerstgebraad ontgaan. Tientallen Soestenaren, die met de grootste zorg hun Kerstboutjes vet gemest hebben, zijn hun konijntjes op een geheimzinnige wijze kwijtgeraakt. Er is een finale slachting aangericht onder dit Kerstgebraad. Vorige week waren er 75 slachtoffers gevallen van één of ander vraatzuchtig dier en da laatste dagen zijn er nog weer zes bijgekomen. De politie heeft verschillende hon den gevangen genomen en hun een braakmiddel toegediend om zo achter de dader te komen, tot nu toe even wel zonder resultaat. Waarschijnlijk richt een hond deze slachting aan, die als volgt te werk gaat: hij springt zo lang tegen de hokken aan, dat de afsluiting het be geeft. Daarna bijt hij de gehele leven de have dood. HULPPROGRAM VOOR PALESTIJNSE VLUCHTE LINGEN. De directeur van het bureau der V.N. voor hulp aan Palestijnse vluchtelingen, de Amerikaan Blandford, en een advies- Commissie, bestaande uit Amerikaanse, Britse, Franse en Turkse deskundigen, hebben een rapport gepubliceerd, waar in een drie-jarenplan wordt voorgesteld om het Palestijnse vluchtelingenvraag stuk op te lossen. Het plan, waarmee een bedrag van 250 millioen dollar zal zijn gemoeid, be oogt een einde te maken aan de hulp verlening aan de 878.000 Arabische vluchtelingen door deze op te nemen in landen van het Midden-Oosten, waar zH zullen worden geholpen bjj het vinden van woongelegenheid en werk. (Ingez. mededeling, adv.) VAN ROSSEM'S ONS FEUILLETON. „Absoluut niet", gaf de Notaris toe. De boer schoof naar de deur. „Da's dan kasjeweel", glunderde hij. „Dan heeft de vrouwe toch nog gelijk gehad". Toen klotste hij weg. Direct belde Notaris Wiekheuvel zijn klerk. „Zie, dat ls je toekomst, wan neer je bij dat onzinnig plan blijft", zei hij boos en hij wees de wegstappende boer na. Alstublieft niet, Notaris", schrok Ka- rel, „Ik voel absoluut niets voor een boerderij". Klets niet, jij", gromde de oude man. ,Jij zit met je gedachten natuurlijk weer bj) je Marianne. Anders doe je tegen woordig niet". Karei glimlachte tevreden. Met Ma rianne konden ze hem plagen, boos ma ken zouden ze hem er niet mee. Hij zou hard werken om vooruit te komen in dit vak en de ballon, wel die zouden ze wel weer verkopen. Hij zei dat: „We kunnen de ballon toch weer verkopen, Notaris Notaris Wiekheuvel schudde koppig zijn grijze hoofd. „We verkopen nlets"f zei hij, en hij ergerde zich aan die woorden, omdat ze op die van boer Breedijk leken. „Je hebt mij eerst beloofd Je wilde je laten drij ven op de wind van het leven. Zoals jij het nu wilt doen, is hot mij ook vergaan. Daar heb ik spijt van gehad, mijn leven lang. Je weet: mijn leven is niet mislukt, maar gelukt is het toch ook niet. Bij jou moet dat anders gaan. Jij hebt nog de tijd om lets van je leven te maken. Op het weiland aan de Achterweg heb ik je gezegd hoe dat moest: je laten drijven, altijd maar laten drijven. En dan geloven, en allerlei slimme zetten gedaan om haar te krijgen. Maar zij was nog slimmer en ze heeft je iets laten be loven, wat je niet beloven kon, omdat er al een belofte was." Daar had Karei geen verweer op. Hij wist het: zo was het gegaan, pre cies zoals Notaris Wiekheuvel het zei. Moest hij dan Marianne loslaten, zo- GO VERBURG 23. dat het zo goed komt." Karei voelde zich in 'tnauw gedre ven. „Ik heb dat toch gedaan, Notaris. Ik heb het letterlijk genomen en toen ben ik bij Marianne terecht geko men." De oude man lachte daar spottend om. „Welnee m'n jongen. Zal ik je eens vertellen hoe het gegaan is? Je bent daar geland en toen heb je haar gezien. Best. Je bent hals over kop verliefd geworden. Ook al goed. Maar toen ben je weg gegaan en zij heeft niets meer van zich laten horen. Daar had het bjj moeten blijven. Maar toen ben je zelf voor wind gaan spelen en je hebt jezelf naar haar dorp geblazen maar zijn woord aan haar breken, omdat hij niet nagedacht had? „Moet ik dan mijn meisje loslaten, omdat U -wilt dat ik ballon blijf va ren?" Opstandig vroeg hij het, maar de Notaris glimlachte vriendelijk. „Wel nee jongen. Als jij van dat meisje houdt en zij van jou, dan is er geen enkel bezwaar tegen, dat dat zo blijft. Maar dan moet ze ook bewijzen, dat ze van je houdt en ze moet je voor 't bouwen van je toekomst loslaten. Ik bedoel natuurlijk: de vrijheid laten. Ze mag niet egoïstisch zijn, omdat zij zo onverstandig is om gevaar te zien waar geen gevaar is. De jongen knikte. In stille uren had hij dat ook zo overdacht, maar om haar geen verdriet te doen, had hij daarover gezwegen in zijn brieven want hij hield veel van Marianne. Nu het hem precies zo en nog duidelijker werd gezegd, voelde hij haar eis als een domheid. „Laat me er over denken, notaris", stelde hij uit. De oude man hield aan: „Je mag denken zolang je wilt, maar ik ver zeker je, dat je met mij nog niet klaar bent, wanneer je je woord breekt. Als dat meisje van je houdt dan verandert dat niet wanneer je gaat varen. Man, denk toch eens in, wat je daar zomaar opeens opzij zet voor zo'n vrouw. Honderden vaarten door de stilte, hoog boven alle zorgen van de wereld. Is dat iets om zo maar weg te gooien. Je moet de din gen bekijken zoals je ze vanuit je ballon ziet. Alle zorgen zijn dan klein, alleen de zon en de stilte zijn groot en misschien de wolken, maar dan gooi je maar wat ballast overboord: je komt er dan gemakkelijk boven." Er bleef voor Karei gen enkel ver weer meer over. Notaris Wiekheuvel had gelijk en hijzelf was een sufferd. Niet één poging had hfj gedaan om Marianne van de veiligheid van de ballonvaart te overtuigen. Zonder verzet had hfj beloofd wat zij wilde. (Wordt vervolgd.) o^i6oi6 louobtic dt enige huizen zijn opgeblazen of met bulldozers verwijderd door Britse troepen, teneinde een 150 m. lang stuk weg en een 18 m. lange brug aan te leggen van de Verdrags zone naar de door bombarde menten beschadigde waterwer ken even buiten Suez. De Britse regering zal de eigenaars schade loos stellen. De nieuwe weg, die de Pegasus Avenue wordt genoemd is in 36 uur aangelegd door de 16e Parachutisten Brigade, die het gevleugelde paard Pegasus als embleem hebben. KAMERS VAN KOOPHANDEL WILLEN WEER EEN POSTRAAD. Teleurstelling over P.T.T.-beleid. De K. van K. en F. voor Midden- Gelderland te Arnhem heeft namens alle in Nederland gevestigde Kamers van Koophandel een schrijven gericht aan de minister van Verkeer en Wa terstaat waarin gevraagd wordt; le. te willen bevorderen, dat een wettelijke regeling wordt getroffen ter voorziening van de wederinstel ling van de Postraad; 2e. het bedrijfsleven, middels de K. van K. en F. te betrekken in het over leg bij de aanwijzing van de leden dezer Raad. Het Nederlandse bedrijfsleven stelt er zeer hoge prijs op, dat het over leg, hetwelk in de jaren 19281940 middels de Postraad plaats vond, thans weer zo spoedig mogelijk worde hersteld.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3