Chefarine M de loupt I Het voor- en nadeel van een opjaagsysteem. Chr. Middenstandsbond beraadde zich. <r Advies tot vorming van 'n politiek college door Europese assemblee aanvaard, AMjsïrooP Amerikaans oordeel over onze scholen is niet mals* In Moensan-Ni staat een trein, die nooit vertrekt* VAART DER STILTE Bietenc Woensdag 12 December 1951 Uit 's lands vergaderzalen Zal dr Kortenhorst de begrotingsslag winnen PENAUWOE Een West-Europees spoor wegsysteem? Chefarine „4" bevat méér en doet méér! Mi\mm KERK J) WATERSTANDEN SCHEEPSTIJDINGEN DE BE ZEEUWSCH DAGBLAD Si HJMji Pagina 2 Woensdag 12 (Van onze parlementaire redacteur). Het ziet er naar uit dat Voorzitter Kortenhorst de begrotingsslag zal winnen eu dat hfl voor de eerste maal sedert de bevrijding het Kerstreces zal kunnen Inluiden zonder de zorg, dat niet alle begrotingshoofdstukken zijn aangenomen. Dit ls een unieke prestatie; resultaat van het opzwepen van de Kamerleden en de vergroting van het aantal avondvergaderingen. Te zeggen, dat dit feit uitsluitend verkregen zal worden door de nieuwe werkmethode, lijkt ons dan ook niet Joist. Het is zo'n beetje een prestige-kwestle geworden van de voort varende voorzitter om op tijd klaar te komen. En temidden van al die mannen... PHH Dr Kortenhorst .prestige.. Verleden jaar, toen het stelsel werd ingevoerd om de voorberei ding van de mon delinge debatten niet meer in de afdelingen, maar in commissies te doen plaatsvinden waardoor de le den alleen die be grotingshoofdstuk ken te behandelen krijgen, waarin zij goed thuis zijn werd dit een ho peloze mislukking. Niet in het minst omdat het mondeling overleg binnens kamers veel tijd in beslag nam en het produceren van schriftelijke stukken vertraagde. Dit gaat nu veel beter, maar de Kamer komt slechts klaar door een drastische spreektijdbeperking. Een nadeel van de huidige methode is, dat vooral in de avonduren de ver gaderzaal zeer matig is bezet. Voor de oorlog was dat niet veel beter, maar de absentie wordt nu in het absurde doorgevoerd. Zo sprak in een vroege ochtend de socialistische belastingdes kundige Hofstra voor een gehoor be staande uit de minister en de voorzitter, merleden waren er niet. Eén kwam 'nnerilrven t-en de rede bijna was U'f g>_.3tJ.L it.». De heer v. Dis (s.g.p.) trof het zelfde lot. Ook de ministers moeten aan dit jaagsys- teem wennen. Mi nister Wemmers zag om vijf minu ten voor half één uiteraard "s nachts zijn oegroting afgehan deld. Moe maar voldaan pakte hij zijn actetassen, maakte de rege ringstafel schoon en wilde vertrekken. Hij moest echter ^lijven en zijn tassen weer uitpakken! trant de voorzitter stelde nog doodleuk de P.T.T.-begroting aan de orde. Toen werd het weer half twee. De normale tijd om de vergaderingen in deze weken ie eindigen. „Zijne Exponentie De vondst van prof. Romme, toen hij het huidige Kabinet formeerde, was de heer Wemmers, die zichzelf aandiende als exponent van de derde macht. Sindsdien spreekt men in Den Haag niet meer van Zijne Excellentie, doch van Zijne ExponentieDeze minis ter is een man die zijn sporen heeft verdiend. Eerst als directeur van het Rjjkskolenbureau, later in dezelfde functie bij de Staatsmijnen. Een succes volle loopbaan in het zakenleven ga randeert niet altijd een even succesvolle politieke carrière. En vooral niet als minister. Het ministerschap is een ambt apart. Zelfs voor politieke rotten. Me nigeen zal het kamerlid Joekes beter kunnen waarderen dan minister Joekes -n waarschijnlijk zal de directeur Wem mers zich safer voelen dan minister ./emmers. Minister zijn is moeilijk, -/iet alleen om een goed beleid te voe len, maar ook wat betreft het overleg met de Kamer! Het is niet velen ge geven direct te kunnen antwoorden op jeschouwingen van Prof. Anema over de acte van Mannheim! Dan moet men van goeden huize komen. De heer Wem mers kon het niet. En dat is hem niet eens zo heel erg kwalijk te nemen, daar prof. Anema een bijzonder knap man is. Maar ook zijn optreden in de Twee de Kamer, toen hij zijn begroting ver dedigde, was niet sterk. Nimmer was hij in staat om zonder schorsing te re pliceren. En kon hij het wel dan deed hij niet anders dan briefjes voorlezen, die zijn ambtenaren in de loge hem hadden gestuurd. Via de minister de batteerde de Kamer dus met ambtena ren. Prof. Romme stond critisch toe te zien. Geen spier vertrok op zijn gezicht. Ook niet toen hij in de gaten kreeg dat de minister de briefjes van de ambte naren niet kon lezen. (Ingez. mededeling, advert.) Vak Dis ■jaagaystaam. „Beter vrachtvervoer meer luxe", zeggen deskundigen. -» Deskundigen uit 12 Europese landen van het Plan-Marshall die een bezoek hebben gebracht aan de V. S. om de spoorwegen aldaar te bestuderen, hebben aangedrongen op een gecoör dineerd spoorweg vrachtsysteem voor West-Europa. De deskundigen stelden voor een soortgelijk centraal lichaam voor West-Europa op te richten als de Amerikaanse Interstate Commerce Commission. Voorts wordt door hen aanbevolen meer comfort en luxe: zitplaatsen met verstelbare leuningen, waterlcoelers en ramen met dubbele ruiten in de Europese spoorwegcompartementen, oprichting van een centraal bureau in Europa voor inlichtingen inzake vrachten, meer comfort op de stations en een gemeenschappelijke bestude ring door de weg- en spoorwegauto riteiten van de diverse methodes van bescherming bij overwegen. (Ingez. mededeling, adv.) Indonesische marine beschoot motorjacht. Het gouvernement van Singapore heeft bij de Indonesische autoriteiten een protest ingediend naar aanleiding van een klacht van de bemanning van een motorjacht van de jachtclub te Singapore, waarop op 2 December door een schip van de Indonesische marine vier schoten zouden zijn ge- <<■- Alarmsein bij nachtvorst 'tkomst voor de tuinders, riet proefstation te Naaldwijk is er in geslaagd met behulp van een nachtvorstmelder de tuinders een rustige nacht te bezorgen. De ther mometer blijft buiten hangen, en door middel van een batterij en een draadje, dat naar de slaapkamer leidt, slaat een daar aangebrachte bel alarm wanneer het kwik onder het nulpunt komt. Tot nu toe moest de tuinder 'sr.--hts enkele keren zijn bed uit om te kijken of dreigende (nacht)- vorst hem verplichtte zijn producten af te dekken. Als andere middelen gefaald hebben Uw hoest minder benauwd te maken, neem dan ■J t/iw uzwucll van Stoetwegen .Vrouw in de Kamer. De vrouw in de Kamer. Wij hebben er thans zeven, waarvan de twee Prot. Christelijke fracties er slechts één hebben. Dat is Jvr. Wttewaall v. Jtoetwegen (c.h.). De a.r.-fractie be staat dus alleen uit mannen, 't Pas sief kiesrecht van de vrouw is in de gelederen van die partij nog een fel- omstreden kwes tie. Als wjj echter zien hoe de „freu le" wie noemt haar anders zich door de Kamer beweegt en welke ter reinen zij zich eigen heeft gemaakt, dan is zij het voorbeeld van de manier waar op een vrouw dit hoge ambt kan be kleden. Eén ding heeft zij mee, nj. het ongetrouwd zijn. Zelfs voor een vrouw vraagt dit „kamerwerk" veel tijd. Voor al als men dan nog tracht „de vuile was" van de oorlogsjaren te reinigen in de Parlementaire Enquête Commis sie. Met mej. Tendeloo (arb.) is zij het oudste vrouwelijke Kamerlid, tLw.z. dat zij sinds 20 November 1945 in de Twee de Kamer zitting heeft Zij is juriste en bovendien nog een Nieuwjaarskind. Jvr. Wttewaal was secretaresse van de Nederlandse Christelijke Vrouwenbond en bekleedt thans nog functies in tal van commissies. Zo is zij lid van de Programmaraad van de Nederlandse Radio Unie, van de commissie tot her ziening van het kinderstrafrecht en het Rijkstucht- en opvoedingswezen. Boven dien heeft zij nog zitting in de Minis teriële adviesraad voor het gevangenis wezen, in de Persraad en in de Perma nente Vreemdelingencommissie. Taken dus, waarin het „zorgende" van de vrouw uitstekend tot uitdrukking kan komen. Op deze terreinen beweegt zij zich ook in de Kamer. Zij heeft niet de politieke hartstocht van een man en zij steunt haar fractievoorzitter trouw. Onze „freule" blijf een vrouw in de Ka mer, die graag praat en dus gezellig is. Zij ondervindt dus geen hinder van de mannenmaatschappij, waarin zij ver keert. Zij is zichzelf gebleven. En dat is haar grootste verdienste. De nota-Rutten. Verspilling van tijd, geld en energie genoemd. INSPECTEUR L. VAN DER ZWEEP hééft in een rede op de algemene vergadering van de Vereniging van Directies van Nijverheidsscholen te Am sterdam gesproken over het „genoegen" om buitenlandse paedagogen in Neder landse scholen rond te leiden. Dan worden de tekorten van ons onderwijs duidelijk, zei de inspecteur. „Dan schrikt men wanneer men een Ieraar, die juist zo zjjn best heeft gedaan, hoort betitelen als een „barbarian criminal'' en het bedreven intellectualisme als koud en onmenselijk van de hand hoort wgzen". Alle opleiding voor het M.O. zo vervolgde de heer Van der Zweep met de daaraan verbonden narigheid van onmogelijke vormsommen enz., heeft niet kunnen voorkomen, dat van de in September 1946 tot het V.H. en M.O. toegelaten kinderen op 1 Septem ber 1950 al meer dan de helft dit onder wijs had verlaten. Wanneer men een Amerikaans onder wijsman een Nederlands leerplan met lesrooster uitlegt, slaat hij zijn handen in elkaar. „Zo'n programma kunnen slechts de hoogstbegaafden met enig succes verwerken", oordeelt hij dan. „Hoe ter wereld kan men dat van alle jongens eisen?" En als men hem dan de statistiek toont van het schoolsuc ces, zoals dat blijkt uit het euvel van Liquidatie organisatie-Woltersom en opbouw P. B, O. (Van onze Utrechtse correspondent). In een speciaal daartoe belegde vergadering te Utrecht heeft het bestuur van de Chr. Middenstandsbond met de besturen der vakorganisaties, aan gesloten bij de C.M.B., gesproken over de liquidatie van de organisatie Woitersom en de opbouw van de echte publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie. De heer Joh. de Jong te Rotterdam, voorzitter van de C-M.B., gaf in een openingswoord als zijn mening ten bes te, dat er veel vakgroepen zijn, waar men zich niet realiseert, dat men aan «de liquidatie moet beginnen. Er zijn trouwens ook wel mensen in de vrije organisatie, die geen juist denkbeeld hebben van de ontwikkeling en die ver onderstellen, dat straks de zaken op de oude voet worden voortgezet. Ter inleiding van de discussie hield de heer F. van der Wey te Leeuwarden, voorzitter van de Bond van Chr. Schil derspatroons, een betoog, waarin hij een balans opmaakte van het Woltersomse systeem. Er zjjn waarlijk veel goede dingen in de organisatieWoitersom, aldus de heer Van der Wey, Allereerst de goede registratie. Dan heeft de organisatie Woitersom een kern van geschoold personeel opgeleverd. Er zijn vervolgens publicaties aangaande de bedrijven ver schenen en er ligt cijfermateriaal ter beschikking. Toch moet Woitersom verdwijnen. Niet alleen, omdat het systeem histo risch belast is met de vierpotige ade laar en de gevleugelde leeuw, maar vooral, omdat de organisatieWolter- som geen bedrijfsorganisatie is. Echte bedrijfsorganisatie wordt alleen ge vormd door de vrije organisaties. MAAK HAAST! Er moet echter haast gezet worden achter het streven van de bonden om de bedrijfsorganisatie te verwezenlijken. Anders zal men bij de verdwijning van de vakgroepen de voordelen verhezen, welke ontegenzeggelijk door Woitersom zijn verworven. De aansluiting tussen opheffing en instelling dient terstond te geschieden, anders zal veel werk, dat in de loop der jaren is opgebouwd, verloren gaan. Veel middenstanders zullen eraan moeten wennen, dat Woitersom wel duur was, maar dat de P.B.O. niet kos teloos wordt verwezenlijkt. De heer Van der Wey schetste de taak van het nieuw publiek orgaan. Nadrukkelijk stelde hij vast, dat de vakopleiding uitsluitend bij de vrije organisaties thuishoort, al zou men na tuurlijk wel centraal examens kunnen regelen. Ook de voorlichting en de in dividuele belangenbehartiging is iets jecifieks voor de bonden. Is de instelling van een nieuw orgaan nodig? Overal! Is zij mogelijk? Niet altijd. Zwakke organisaties zijn vaak niet in staat om te komen tot de in stelling van een bedrijfschap. V In de hierop volgende urenlange dis cussie voerde namens de aanwezige be stuurders der werknemersorganisaties de heer H. J. Vermeulen, voorzitter van de Bond van Chr. Kantoor- en Handels bedienden, het woord. Ten besluite van de vergadering stel de men richtlijnen vast t.a.v. liquidatie en opbouw. Aangaande de liquidatie werd o.m, vastgesteld, dat taken van de vrije organisaties gesubsidieerd kun nen worden door de organisatieWoi tersom. Betreffende de opbouw luidde het advies aanvragen voor instelling van een bedrijfschap indienen vóór Maart 1952. (Ingez. mededeling, advert.) Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 wereldberoemde geneesmiddelen. Zij helpen bij hevige pijnen en griep, ook wanneer andere middelen falen. MM doei ttondeze*./ „ending Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amersfoort, J. T. Door nenbal te Oene. Aangenomen naar Wehe-Zuurdijk, P. C. Dick, cand. te Doesburg. Geref. Kerken Beroepen te Harmeien, J. Heule, cand. te Bloemendaal; te Vleuten-De Meern, W. J. van Hoek te Zuilichem. Bedankt voor Hollandseveld, E. J. Duursema te Westeremden; voor Se- marang, E. J. Wassink te Doetinchem; voor Suawoude, J. P. Schouten te Niezijl. Geref. Kerken (art. 31) Aangenomen naar Barendrecht- Pernis, P. Wulffraat te Vollenhove- Cadoelen; naar Zwijndrecht-Grote Lindt, H. Eenhoorn te Rozenburg. Bedankt voor Semarang, R. Brands te Bergentheim. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Naarden, K. Bokhorst te Ede en M. Overduin te Woerden. Bedankt voor Gouda, W. F. Laman te Rotterdam-W. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Dordrecht, gunst te Zeist. A. Ver- H.M, de Koningin heeft Maandag op paleis Soestdqk ontvangen prof. dr G. C. Kraemer, directeur van het oecu menisch instituut van de Wereldraad van Kerken te Genève. Prof. Kraemer vertoeft enkele dagen in ons land. het zittenblijven,' 't voortijdig de school verlaten en de examenresultaten, dan staat hij versteld over zoveel verspilling van tijd, geld en energie en besef aan eigenwaarde bij al de gedupeerde leer lingen. Op de Amerikaanse highsehool kent men deze euvelen niet. Men werkt er met keuzevakken; zitten blijven behoeft de leerling nooit, omdat de bevordering per vak plaats heeft. Zo vloeiend en be weeglijk als de Amerikaanse school is, zo star is de Nederlandse. De Onderwijsnota van minister Rut ten wil deze starheid doorbreken, zo concludeerde inspecteur Van der Zweep. Zij stelt het experiment in het vooruit zicht, wil de „doorstroming" vergemak kelijken en daartoe het leerplan van de eerste klassen van het V.H.M.O. meer gelijkvormig maken, meer rekening houden met de individuele begaafdhe den en een stelsel van keuzevakken propageren. Dat zijn blijde perspectie ven, aldus de heer Van der Zweep. „Wij moeten minister Rutten dankbaar zijn voor deze nota". NOGMAALS: NOTA-RUTTEN. Deze nota is ook ter sprake gekomen op een in Amsterdam gehouden land dag van zes organisaties voor handels onderwijs, o.a. de Nationale Vereniging voor Handelsonderwijs. Dr W. Sleumer,. directeur van de Chr. HJB.S.A in Am sterdam, die de nota besprak, was er eveneens erkentelijk voor, maar achtte het gewenst dat deskundigen uit de kringen van het sociaal-economisch on derwijs een aanvullingsnota over hun eigen terrein zouden samenstellen. Het economisch onderwijs is ni volgens dr Sleumer in de nota-Rutten niet op de juiste plaats en wijze behandeld. Hoofdredactrice te Soerabaja vrijgelaten. Mevrouw FuhriMierop, hoofd redactrice van het „Nieuw Soeraba- jasch Handelsblad", die op 23 Novem ber door de justitie was aangehouden onder verdenking van het plegen van een persdelict, is Maandag, vrijgelaten. De aanleiding tot haar arrestatie was een critiek, door haar geschreven naar aanleiding van de redevoering van president Soekarno op de dag der Ver. Naties. Onder „VADERTJE STAAT". Er ligt iets grappigs, iets genoeg lijks zelfs in die uitdrukking „Vader tje Staat". En er is niets op tegen die uitdrukking te gebruiken, zolang die vader doet wat zijn plicht is: zorgen voor de rust en de veiligheid van zijn onderdanen. Maar als hij meer gaat doen: ingrijpen in het particuliere leven van zijn onderdanen, leefregels gaat geven voor ieder van zijn kinde ren, dan is vadertje een onuitstaan bare tyran geworden. De Duitsers onder Hitier en de Russen onder Sta lin konden en kunnen er van mee praten! Helaas weten ook de Westerse de mocratieën zich niet geheel en al van die tyrannieke smetten vrij te houden. De Europese Assemblee Straats burg houdt zich op het ogenblik be zig met het protocol, waarin de rech ten van de mens worden omschreven. Daarin wordt uiteraard ook gespro ken over onderwijs en opvoeding en dit punt is aldus omschreven, dat bij het onderwijs en de opvoeding der kinderen „rekening moet worden ge houden met het recht der ouders". Dus: de ouders hebben wel een zeker recht te beslissen hoe zij de opvoe ding van hun kind wensen en de staat wil daar wel rekening mee houden maar als het niet anders kan gaan de rechten van de staat voor! Zoals in Hitier-Duitsland de kinderen al vroeg uit de huiselijke sfeer werden weggehaald om goede nazi's te wor den. Een der Nederlandse vertegenwoor digers, de C.H.-afgevaardigde mr J. J. R. Schmal, heeft hierover duide lijke taal gesproken. „Als deze zin snede niet veranderd wordt zo zei hij is het zeker dat het Neder landse parlement dit protocol niet zal goedkeuren. Er moet niet staan, dat er rekeningzal worden gehouden met het recht der ouders neen, het recht der ouders moet geeerbiedigd worden, onder alle omstandigheden!" Wij verheugen ons over deze ferme Nederlandse houding. Ook al hebben wij dan vijf jaar onder de Nazi's ge zucht, het lijkt er op, dat wij minder met Nazi-ideeën zijn geïnfecteerd, dan sommige andere landen. Laat vadertje staat dan ons aller vadeT zijn het recht op onze kinderen rust enkel en alleen bij ons, de na tuurlijke vaders, de ouders. En dat recht willen we ons zelfs in Straats burg niet laten ontnemen. (Ingez. mededeling, adv Bij het eerste kuchen DAMPO-PASTILLES ms voorkomen erger De assemblee sprak in dit advies haar overtuiging uit, dat „gezamenlijk uit oefenen van souvereiniteit nodig is door de organisatie van een Europees leger". De zes ministers zouden gisteren de mogelijkheid onderzoeken, overeenstem ming over een dergelijk gezagsorgaan te bereiken. Wachten... wachten... Luxueuze nieuwsfabriek aan Koreaans front. {door luitenant B. M. Koster). In Moensan staat een trein. De locomotief ervoor blaast als een wild dier. Er gaan roetzwarte wolken richting Oosteiyk front. Al vier maanden lang doet die trein pogingen om op gang te komen naar het schynt, doch slechts één keer is hij een paar meter van plaats veranderd, omdat de Amerikaanse kapitein Jim Brady een trein een machtig stok speelgoed vindt. Dat heeft hq nog overgehouden van zjjn kinderjaren. De trein in Moensan-Ni blijft stil staan. Evenals de pogingen om een paar kilometer verder, in die witte circus tent, de vrede in Korea tot stand te brengen. De trein herbergt een dertig tal journalisten uit de geallieerde we reld. Er zijn tien wagens, waarin deze journalisten slapen, eten, de bar bezoeken, schrijven, telefoneren en radio-uitzendingen verzorgen. Nu en dan gilt de locomotief, alsof hjj bang is voor artillerievuur, dat wat verderop is waar te nemen. Dat gillen komt ook al weer door die Jim Brady, die het leuk vindt om aan een ijzeren staaf te trekken, door welke handeling ergens huiiend hete stoom een uitlaatklep verlaat. Een Amerikaanse majoor loopt in de middaguren in naakt bovenlijf over de rand van een perron. Een evenwichts oefening, die hij enige uren weet vol te houden, elke dag als de zon schijnt. In deze wereld van tien wagons wachten ONS FEUILLETON. ,Kan je dat nog?" stelde zij er tegen over. ,Om jou, ja. Ik geloof, dat ik het graag zal laten om jou, Marianne". Ze legde haar hand op zijn arm. „Het zal goed worden dan, Karei", gaf ze zich gewonnen. Hij dacht aan geen ballon. Z'n belofte was maar een gedachteloos aanbod. Hij had daar niet over doorgedacht. Maar voor haar leek niets te groot. Niets was ook te veel voor haar rust. Bij de oude ruïne, waar door de jaren heen ai zoveel liefde en leed, zoveel ro mantiek in alles geweest is, daar heb ben toen die twee jonge mensen elkaar een belofte gedaan. Ze hebben elkaar geluk beloofd en liefde. Als dat zo ls lijkt de zomer mooier nog en het leven dubbel heerlijk. De armen om elkaar geslagen zijn ze tot de dorpsgrens gegaan. Daar namen ze afscheid, en zo'n afscheid ls zwaar, want het verlangen is groot. VERLEIDING. Het oude boertje verveelde Notaris Wiekheuvel. De kerel kwam nou net iedere dag zijn plannen ln de war stu ren. Dan had hij dit en een volgende keer wat anders, maar nooit ging hij de deur van het kantoor voorbij. Soms was de Notaris bits uitgevallen, maar het toegeeflijke lachje van de boer ontwa pende hem steeds weer. Vandaag kwam h(j bijster ongelegen. Zonder kloppen, als altijd, was hij het kantoor binnen gesukkeld, juist toen notaris Wiekheu vel met Karei Bovenkamp zat te pra ten. O nee, dat ging niet over zaken, die voor het kantoor van groot gewicht waren: over liefde ging het. Die jon- wacht wel «en ogenblikje", en zuchtend zette hij zich op de lege stoel. „Je kunt gerust doorgaan, hoor, ik ben precies als die drie apen: horen, zien en zwij gen". Toen gierde zijn oudemannenlach. „Straks praten we wel verder, Boven kamp", zuchtte de notaris en geërgerd draaide hij zich om naar de boer, „Zeg het dan maar eens, Breedijk", gaf hij GO VERBURG 22. gen, dwaas als hij was, ging zijn toe komst als ballonvaarder verg°°ien voor het eerste aardige snoetje dat hij tegen kwam. Alsof zo kerels gemaakt werden die iets presteerden. Juist toen Notaris Wiekheuvel eens duchtig van leer zou trekken, stond Janus Breedijk op de dorpel, zqn pet in zijn hand. „Hier ben ik dan weer eens, Notaris", meldde hij zich. „Ik zou Je graag een ogenhlikkie spreken als dat niet te veel gevraagd Is". Met een blik op Karei had de Notaris geantwoord: „Dat komt zeker ongele gen, Breedijk; ik heb net gewichtige zaken". Parmantig stapte de boer nader. „O, dat hindert niet 't minst, Notaris. Ik zich voor de zoveelste keer gewonnen. De boer ging er breed voor zitten. „Ik kan een koe kopen, Notaris, maar dan moet ik aan m'n spaarcenten raken. Vraagt dat nog verandering aan m'n testament, zal ik maar zeggen?" „Man, dan koop je die koe niet", beet de Notaris. De boer wenkte met 'n wijs lachje die woorden weg. ,,'t Zou dom wezen, No taris. Jij hebt zo geen verstand van dat soort zaken, want koeien kopen doe je niet, maar dit is een bar-best beest en ik krijg hem voor een koopje". ,,'t Zal er de koe wel naar zjjn", ver weerde de Notaris zich. „Ik zeg je, dat het een beste ls en ik wil hem kopen, dat is al beslist". Na een nachtelijk debat. (Van de A.N.P.-correspondent). De Europese assemblee heeft gisternacht met 60 tegen 10 stemmen het advies aan de ministers aangenomen om een politiek gezagsorgaan in Europa ter stichten, welker competentie zal beperkt zijn tot defensie en Buitenlandse Zaken. Alle Britten en de meeste Scandinaviërs onthielden zich van stemming. Het gezagsorgaan zou volgens het advies der assemblee moeten worden onderworpen aan democratische controle door een parlementaire vergadering. Alle Nederlandse afgevaardigden hebben voor het advies gestemd. Tevo ren was een voorstel om de bijeen roeping van een constituerende assem blee voor een federatief Europa te ad viseren met 45 tegen 41 stemmen ver worpen. Hier waren alle Nederlanders tegen. De beslissing werd genomen na een nachtelijk debat waaraan een twin tigtal sprekers deelnam. Drie Neder landers mengden zich in de bespreking. Dhr Fens bepleitte ook het opnemen van Griekenland en Turkije in een Eu ropees leger. Daartegen konden geen bezwaren worden gemaakt, nu deze landen lid van de N.A.V.O. zijn gewor den, zo meende hij. Hij kreeg daarbij steun van Turkse afgevaardigden. Mej. Klompé verklaarde, dat de meerderheid van de Tweede Kamer bereid is deel te nemen aan de Europese gemeen schap, oók wanneer Engeland daarbij niet op gelijke voet is aangesloten. Sa menwerking met Engeland was nodig, zo meende zij, doch men mocht niet aarzelen op het continent verdere ver plichtingen op zich te nemen. Mej. Klompé zag geen constitutionele be zwaren, die niet te overwinnen waren, en de heer Van der Goes van Naters meende, dat constitutionele bezwaren zouden kunnen worden opgelost tijdens een vrij lange tussenperiode, die voor het stichten van het gezagsorgaan no dig zou zijn. De assemblee heeft voorts adviezen aangenomen tot stichting van een col lege van ministers van Europese zaken, met het doel de buitenlandse politiek 'der Europese landen te coördineren. Voorts adviseerde de assemblee, een conferentie met het Britse gemenebest te houden. Het advies om in het voor jaar een nieuwe Europese conferentie te beleggen werd verworpen. wordt het nieuws van Korea gemaakt. Het wordt gehaald ruim een half uur rijdens van hier, in een truck in Pan Moen Djon. Elke dag wanneer er conferen ties zijn tussen geallieerde en roden gaan de journalisten in de truck. Je kunt nooit weten. Misschien dat ineens een overeenstemming wordt bereikt, misschien datdat een collega de historische woorden, de historische gebeurtenis zal missen. De sergeant-kok bereidt met een aantal Koreanen het ëten en de bar- jongen is al aan het poetsen, want de nieuwsschrijvers zijn hongerig en dor stig. Een thuis gebleven journalist strekt de benen tussen de lakens. Dat op een paar mijl van het front Hij heeft een fles hier in de hand en een boek in de andere. Wat verder, op die tweeu heuvelrug, daar voor u, zoeken soldaten naar de gaten in de grond, naar de fox holes. Daar moeten zij hun slaapplaats vinden. Zij gaan liggen wachten. Wach ten op het sein van optrekken, aan vallen of het binnenkomen van artille rie- of mortiervuur, wachten op de nachtelijke kou van nu reeds 18 graden onder nul. In ieder geval wachten „Maar m'n goeie man, wat doe je dan hier!" viel Notaris Wifekheuvel uit. De boer lachte smakelijk. „Hoor eens eventjes, Notaris, ik kom je niet vra gen, of ik die koe zal kopen, want daar ben ik zelf oud en wijs genoeg voor. Ik wil alleen maar weten of ik m'n testa ment nog veranderen moet", „Er verandert toch niets aan je be zit". De boer kwam verbaasd overeind. „O nee, verandert er niets, zeg je?" Hij wees naar de brandkast. „Stop daar dan eens een koebeest in, als ik je vragen mag, en haal het geld eruit. Is er dan niets veranderd?" „Maar Je kunt die koe toch weer ver kopen. Dan is de zaak toch „Ai, al. Dat zou je denken. Ik ga zo'n puur beste koe niet verkopen, reken dat nou niet. Nee, Notaris, daar prakkezeer ik niet over". In wanhoop strekte Notaris Wiekheu vel z'n handen uit. „Maar wat dan, Breedijk, wat wil je dan?" „Dat kom ik je nou precies vragen, Notaris. Als ik het wist, zat ik nu niet hier. Maar van die koe praat je me niet af, dat nooit".' „Maar die koe heeft toch waarde. Je bent dan toch evenveel waard als nu". De hoer dacht daar lang en ernstig over na. Eindelijk scheen het hem dui delijk te worden. „Dus hoef ik om zo te zeggen niks te veranderen?" (Wordt vervolgd). Manheim 310 (plus 0.01)Triei" 234 0.03); Keulen 228 (plus 0.03); Ruhrort 444 (onveran derd) Lobith 1055 0.08)Nijmegen 840 0.06); Arnhem 826 0.05); Eefde 390 (plus 0.10); Deventer 296 (plus 0.11); Namen 148 0.67); Borgharen 4165 (plus 0.32)Belfeld 1264 (plu» 0.%)Grave 525 (plus 0.25)Vreeswijk 115 0.26)Lith 182 (plus 0.05). GROTE VAART. RIJNDAM: pass. 10 Scyllis naar New York; VEENDAM: 10 te New York; SlliAJAK: 11 te Hoek van Holland verw.WATERMAN: 10 100 mijl W. ten Z. Albany naar Sydne3'; WIL LEM RUYS: 10 rede Belawan naar Tandjok Priok; KOTA INTEN: 11 te Port Said naar Soerabaja; ORANJE: pass. 10 Finisterre naar Amsterdam; ZUIDERKRUIS; 10 840 mijl Z.O. Kaap Palmas naar Amsterdam. HAVEN VAN VL1SSINGEN. Vlissingen aangekomen 10 Dfec.HENRI DE WEERT van AntwerpenMANSIOVA vau Hamburg; CATE DE GRACE van Antwerpen; ASGARD van Terneuzen; GLADONIA van Ant werpen. 11 Dec.: PANKOKOSKI van zee; VALTEL- LINA van Londen; IMATRA van zee. Vlissingen vertrokken 10 Dec.: DORASIENNA naar Duinkerken; ELLEWOUTSDlJK naar Rot terdam; GLADONIA naar Londen. 11 Dec.: CATE DE GRACE naar zee; JORI- NA naar zee; SIBLO naar Londen; CLOVA naar LondenMANSIOVA naar Norfolk. Gepasseerd naar Antwerpen 10 Dec.: CONGO- STROOM van Amsterdam. 11 Dec.: BREEHELTE van Bremen. Gepasseerd van Antwerpen 10 Dec.: ALM- DIJK naar Rotterdam. Suik< De weersomsi bieten bebouwd de bietenopbrer millioen kg teg welingelichte' zij Hoewel het 0,3 procent grot verhouding tot De campagne weken korter jaar. De meeste reeds afgemale klaar. Alleen it land, waar de beter was dan nog enige tijd d De uit de bi totale productie geraamd op 300 368.000 ton). H najaar heeft he ten opgevoerd begin October vember. Daarna gang tot benede Ook de opbrt blijft ten achter jaar. Naar ram gedroogde pulp e ton natte pulp resp. 75.000 ton producten word voeder. Aan me! stemd voor alc „HET VRI VERHOO GE De algemene waterschap „He op 20 December eenkomen. De agenda vi van een aanbev nen ter benoem ne voor het 4e wegens ontslaga R. M. J. Lannoi. waterschap verl: dig en geroutini Ten gevolge v nomen besluit t( tengewone werk thans het dijkg hoogd van f 30 De rekening 1 tig' slot van ruin wone dienst en buitengewone d millioen. Op de begrotin buitengewone v bedrage van rui drag deel uitmaa geraamde bedraj 500 000 is .ui nieuwe wachtsh wijl bij Nieuwe sluis zal worden Duivelshoekje t< verbetering aan vinden. DE Hit- O ~oNDERDAG HILVERSUM I. (40 7.15 M orgenge bed e n ZendersluLting; 9.00 huisvrouw; 9.3Q Wa- 9.40 Schoolradio; NCR 10.30 Morgendienst; I ken; 11.45 Gram.; 12. 12.15 Orkestconceri; bouwmededelingen) Nieuws en katholiek Amusementsmuziek; orkest en solist; 14.< Piano-kwartet1555 16.30 Zendersluiting, journaal18.40 Dp des Heils muziek; 19. lerlei aard en een Verzoekprogramma Nieuws en weerbericht gramma22.15 BuiU Gram.; 22.45 Avondri «n SOS-berichten23. HILVERSUM II. (298 7.15 Ochtendgymn. Nieuws; 9.10 Morgen* >»De Groenteman"; kleuters: 11.00 Radh terklaas en Kerstmi.-, orkest en solisten; 12.2 Land- en tuinbouwm duo; 1250 Financieel 13.29 Amusementsffrke kunt het geloven of uit 34.45 Oj-gel15.00 Voo' «ngijmnasliek; 16.30 Nieuws; 18.15 Voor Voor de kinderen; Londen; 19.05 Voor Operette-walsen19. 2000 Nieuws; 20.05 9.3 iost de 19 b .40 Aj Philh. orkesten srlist] den', hoorspel; 22.45 Sportactualiteilen; 23 BRUSSEL (324 m. jlek42.00 Gprnettemi: Jra; 12.34 Voor de 12.30 Koersen; 12.55 en 14.00 Gram.; lj.«o jnuzttk; 15.40 Frans 16.» en 16.50 Gram. de km<kren; 4e Wüdaten; 19.00 K,eu, cederen19.50 Causer! 21.00 Klankbeeld 22.00 Kiem G .30 lai Gr l; 17 SLC AMSTE 5-oderland 1947 853 UoUarlenïng 1947 96 invest. Cerrii 373 1962-64 cunj «6b Urootboek 1946 86' r 4, ,K' 0lie '50 W3' V.' "d Ind. Bk 44i Handelsbk S3' u J Ulisl MÜ I4-' -m.iV. Ij. herghs en jurg_ ,50' "eikels Patent lfff laJae Helft Centrale Suiker Ijokker Celder Zonen ]'"n. Hoogovens 146 NedB"FSorJn KaMfabr. 2155Ï pref wd. n iltou fiditon le Tnl)r< ?'U\ 2e rubr. ordtsche Petr. J)do> pref. 114 169& 708 157^ 146 127 V, 151*4 175 260"s 271

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 2