Ell ZI1T GOES MEDEA1BEIIEIS PIJPROK^** aHBeBwe ïtó Melk blijft het voordeligst! VADEMECUM Tranèl „levertraan zonder tranen" en tèéh Tranèl Kentering in Amerikaans materialisme KABOUTERS j Kosten voor Nederland 65.000 dollar Neem het voor ieders gezondheid! Leerling-V erpleegsters De nieuwe GEBUC.O"~uitgave Men begint te zoeken naar de grondslagen KORTE BERICHTEN Oosterbaan Le Cointre N.V. te Goes. Giro 36000. Nederlander directeur van transportafdeling? Ds L. RIJKSEN Ie Hypotheken aangeboden een Landbouwersknecht Driekwart liter melk voor elkl Psychiatrische Inrichting „Vrederust" NEDERLAND. /v Maandag 10 December 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 1 F. P. Fuyckschot: (Van onze Utrechtse correspondent). Wanneer men de Amerikanen materialistisch noemt, doet men hen onrecht. Toch zijn ze, door zich uitsluitend in te stellen op datgene wat practisch is, niet aan het gevaar ontkomen alleen interesse te hebben voor dingen die het aardse leven veraangenamen. Naar diepere grondslagen wordt eenvoudig niet gevraagd. Wel is er enige kentering te bespeuren, althans bjj de leidende figuren in de arbeiderswereld. Zjj krygen meer en meer besef, dat het leven niet enkel zorg voor „voedsel en kleding'' fot op zijn Amerikaans: voor een auto en een ijskast) is. Dit verklaarde de heer F. P. Fuyk- schot, vlce-voorzitter van het C.N.V., die zojuist teruggekeerd is van een ver blijf van vier maanden in de Verenigde Staten. Het was niet voor de eerste keer, dat de heer Fuykschot Amerika bezocht. Hij had er al eerder een be zoek gebracht. Zijn trip had deze keer een zeer speciale bestemming: een on derzoek in te stellen naar de geestelijke krachten, die in Amerika werkzaam zijn in de vakbeweging en in de arbeiders wereld. De heer Fuykschot, die deze reis maakte op verzoek van het State Department, mocht zelf zijn reispro gramma en onderwerp kiezen. Hij is dus niet op officiële wijze voorgelicht en daarom heeft zijn oordeel wel enige betekenis. Slechts 20 van de Amerikaanse werknemerswereld is georganiseerd, acht millioen man in de A.F.O.L. en 6 millioen in de C.I.O., de twee machtige bonden. Deze organisaties doen niets anders dan de materiële belangen van haar leden behartigen. Hun devies zo typeerde iemand het is „more, more". Men voelt al hoe gevaarlijk dit is. Waar loopt het op uit, wanneer de vak beweging alleen maar arbeidt aan de verbetering van de uiterlijke welstand der arbeiders? Op tal van fabrieken worden slechts werkkrachten toegelaten die georganiseerd zijn. Er verschijnen trouwens allerlei producten op de markt, die voorzien zijn van een ken- Chinese troepen hebben Yatoeng be zet, het laatste centrum op de kara vaanweg, die in de richting van India door Tibet loopt. Met de bezetting van deze plaats hebben de Chinezen een keten van controleposten langs de handelsweg van Tibet in handen. In een half jaar tjjds zijn 45 straal vliegtuigen van de R.A.F. neergestort, Waarbij de bemanningen om het leven Kwamen, zo heeft Nigel Birch, onder staatssecretaris van het ministerie van luchtvaart, in antwoord op een vraag Van een afgevaardigde in het Lagerhuis verklaard. De Internationale Spoorwegmaat schappij „Wagonslit", die Vrijdag 75 jaar bestond, heeft aangekondigd, dat Zij binnenkort voor het eerst slaap wagons derde klasse zal invoeren. Ook komen er slaapwagens tweede klasse voor één persoon. In aanwezigheid van een groot aantal burgerlijke en militaire autoriteiten is Vrijdagavond in het Seinposttheater te Scheveningen de première opgevoerd Van de film „Vleugels waken over Ne derland". In zijn inleiding tot de film gaf de chef van de luchtmachtstaf, lt. gen. I. A. Aler, uiting aan zjjn over tuiging dat de luchtmacht met deze film een krachtig propagandamiddel bezit voor de werving van vliegers en grondpersoneel. teken, dat aan de vervaardiging uit sluitend door georganiseerden is ge werkt. Dit heeft aan de ene kant het voor deel, dat de afnemers een zekere ga rantie hebben. De keerzijde van de me daille is, dat de arbeiders gedwongen worden tot het lidmaatschap van een bepaalde organisatie en dat zij die een andere organisatie aanhangen geen plaats in de fabriek kunnen krijgen. OPVOEDING NODIG. Het gevolg van deze ontwikkeling is, dat de vakbeweging zeer veel leden op papier heeft. Men heeft zich onder dwang aangesloten maar men voelt in zijn hart niets voor de organisatie en bezoekt derhalve de vergaderingen niet. De contributie wordt door de werk gever rechtstreeks aan de vakbond be taald. De arbeider is meer contribuant dan actief lid. Sommige vakbonden verplichten overigens hun leden om bepaalde ver gaderingen te bezoeken. Veelal worden deze samenkomsten op Zondag gehou den. Maar wie de vergadering niet be zoekt wordt beboet. Wel kan de kerk doorgaans voor zulke leden vrijstelling van het bezoeken der vergadering krij gen, maar uit eigen beweging doet de vakbond dat niet. De vakbeweging als zodanig geeft voor de kerk niet veel, al staat ze er niet vijandig tegenover. Onze leden, aldus één der vooraan staande mensen in de A.F.O.L., moeten opgevoed worden. Ze moeten begrijpen, dat hun lidmaatschap iets meer is dan contributie betalen. Het staat echter vast, zei de heer Fuykschot, dat de vakbeweging in haar geheel dan ook anders moet werken. De leiders zien dat wel in. Men kan niet op zijn Amerikaans alleen maar streven naar datgene wat succes op levert, zonder dit streven op bepaalde principia te laten rusten. Wie dit doet staat op de duur open voor allerlei ge vaarlijke invloeden. Het communisme, dat men zegt te bestrijden, daar het er op uit is de zegeningen te vernieti gen, die Amerika door het christendom heeft verkregen, zal aan invloed winnen wanneer er verder niet naar het chris ten-zijn gevraagd wordt. CONTACT MET DE KERK. Dit alles behoort de Amerikanen niet al te zwaar te worden aangerekend. In dit wijde land heeft metterdaad onbe perkte vrijheid geheerst." Die vrijheid is al aardig ingepaald maar een zekere lust om te doen wat men zelf wil zonder daarby erg met de gemeenschap te re kenen, valt bij de meeste Amerikanen nog wel te bespeuren. Veel contact met de kerk heeft de vakbeweging niet, zoals hierboven reeds werd geschreven. Plaatselijk bestaat het contact soms hieruit, dat de vak beweging de leden van de kerk voor licht over allerlei sociale aangelegen heden maar andere dan practlsche kwesties komen niet in het geding. Principiële vraagstukken te bespreken vindt men vreemd en overbodig. Van de zijde der kerken wordt de laatste tijd wel getracht wat meer te bereiken bij de vakbonden. De kerken zien n.l. in, dat de grote macht van de organisaties tenslotte een gevaar in houdt. Dan is er nog de pas begonnen actie van de ook in Nederland bekende prof. dr Reinhold Niebuhr. Deze theoloog heeft een actie op touw gezet ter activering van protestanten op so ciaal en politiek gebied. Dit houdt ver band met de toenemende invloed der rooms-katholieken in de A.F.O.L. en de C.I.O., maar toch ook met de veront rusting van de professor over het be ginselloos streven naar welvaart. Want welvaart is er in Amerika, vooral nu heel de productie ingesteld is op de verdediging. Men kent er geen werkloosheid. Dit is een gevaarlijke tijd voor de geestelijke welstand van de mens, meent prof. Niebuhr. Hij geeft momenteel al zijn krachten aan het or ganiseren van protestanten, die tasten willen naar de grondslagen van hun be staan en hun levensdoel. Er is in Amerika ook een christelijke vakbeweging, gelijk men zich zal her inneren. Deze kwam voort uit Grand Rapids, de voornaamste stad in het gebied der vroegere Nederlandse kolo nisten. De Christian Labour Association vermag heel weinig en kan in de grote steden in het Westen geen vaste voet krijgen tot heden. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, op het alleronverwachts, onze innig geliefde en zorgzame Man en Vader ADRIAAN VAN DE ROSSE, op de leeftijd van 47 jaar. Sterke de Heere ons in deze zware beproe ving. Zijn diepbedroefde Vrouw en Kinderen: C. J. VAN DE BOSSE- MAAS. CORNELIS. MARIA. MARINUS. PIETER. ABRAHAM. Middelburg, 8 December 1951. Eendrachtsweg 14. De begrafenis vindt plaats Dinsdag 11 De cember 1951, 1 uur te Nieuw- en St.-Joos- land. TE KOOP: - KALFVAARZEN aan de rek., wit bedrijf, bti J- k. GOETHEER, Wolfertsdijk, B 64, Tel. 277. door Ds D. VAN DIJK. Een boek voor jonge mensen, verloofden en jonggehuwden, voor ouders en opvoeders Een boek, waarin op hoogst kiese wijze de verhouding tussen de beide sexen wordt beschreven en naar eis van Gods Woord belicht. Dit boek wijst op de velerlei gevaren welke het jonge leven bedreigen in een der moeilijkste perioden en waarin de weg wordt aangewezen waarop deze gevaren het hoofd kan worden geboden. Een boek waarin het „schone jonge leven" als een gave Gods wordt getekend en duidelijk wordt aangetoond, dat in het leven, óók van de jonge christen geen plaats mag en behoeft te zijn voor défaitisme en levensmoeheid of levensangst. Een boek, dat ieder jongmens, meisje of jongen, in handen moet worden gegeven. Een prachtgeschenk van ouders aan hun kinderen en voor jonge mensen onderling. Er is geen waardevoller verjaarscadeau! Gebonden in mooie linnen band met goudopdruk, op prima papier gedrukt, blijft het een sieraad in uw boekenkast. De prijs is slechts I 4.50. Bestel het bij uw boekhandel of rechtstreeks bij de Uitgevers Na de migratieconferentie „Wordt het resultaat der te Brussel gehouden migTatieconferentie getoetst aan de verwachtingen, die van Neder landse zijde werden gekoesterd bjj de aanvang van de zitting, dan is er veel reden tot tevredenheid", aldus verklaar de Mr Ir B. W. Haveman, commissaris voor de emigratie en hoofd van de Ne derlandse delegatie naar de migratie conferentie te Brussel tegenover de cor respondent van het A.N.P. „Ons land zal in zjjn behoefte aan aanvullende transportmiddelen voor emigranten, in samenwerking met de opgerichte orga nisatie waarschijnlijk op doelmatige wjj- ze kunnen voorzien. Het statuut van de nieuwe organisatie sluit voorts de mo gelijkheid voor ons niet uit, om het probleem, op welke wijze in de kapi taalbehoefte van zich vestigende emi grantte voorzien, nader aan de orde te stellen. Ook opent dit statuut tal van andere mogelijkheden om de financiering van het emigrantenvervoer te verge makkelijken. De nieuwe organisatie, zo vertelde de heer Haveman verder, zal met twee be grotingen werken, een administratief budget en een operationeel fonds. Het administratieve budget bedraagt iy2 millioen dollar, welke door de deelne mende landen bijeengebracht zullen wor den. De Ver. Staten nemen hiervan een derde deel voor hun rekening. Voor Nederland bedraagt de contri butie ongeveer 65.000 dollar. De taak van de organisatie zal zijn in 1952 de emigratie van 100.000 tot 110.000 mensen uit Europa mogelijk te maken door het wegnemen van belem meringen, welke anders hun vertrek zouden beletten. De werkzaamheid van de commissie zal in de eerste plaats be trekking hebben op het verschaffen van de nodige transportmiddelen en voorts ook financiële belemmeringen kunnen wegnemen. Vandaag zal de nieuwe organisatie een beslissing nemen betreffende de zetel. Hierbij moet een keuze worden gedaan tussen Parijs en Genève. Bo vendien zai dan de directeur-generaal van de nieuwe organisatie worden be noemd. Mr J. M. de Vos van het Ne derlandse ministerie van Verkeer en Waterstaat wordt genoemd als direc teur van de transportafdeling van de nieuwe organisatie. Communisten bliezen arsenaal van Poesan op. Een Noord-Koreaans communist heeft bekend de ontploffing te hebben veroorzaakt in een arsenaal te Poesan, waardoor zes personen om het leven kwamen en 36 personen werden ge wond. Samen met een ander, eveneens ge arresteerd Jid van de Noord-Koreaanse communistische partij was hij in Sep tember 1950 in Zuid-Korea doorgedron gen. Zij hadden als opdracht munitie depóts op te blazen en vooraanstaande personen van het Zuid-Koreaans leger te vermoorden, aldus het communiqué. Door de ontploffing werd een schade van ongeveer een millioen dollar aan gericht en werden 25 gebouwen vein het arsenaal, 417 woningen en 110 voer tuigen vernield. DE N I.W.I.N. IS NIET MEER. Dankwoord van minister Peters. In een officiële liquidatievergade ring heeft Vrijdag de N.I.W.I.N., die zo voortreffelijk de actie voor „onze jongens overzee" voerde, haar werk zaamheden beëindigd. Zeven millioen gulden heeft zij in de loop der jaren bijeen weten te brengen aan particu liere giften, terwijl het Rijk nog eens 15,3 millioen gulden aan subsidie heeft gegeven. „Het succes van Uw actie is bui tengewoon groot geweest!" zei minis ter Peters, die de „grafrede" hield. „U hebt een zeer belangrijke bijdrage geleverd voor de handhaving en op voering van het moreel der Neder landse troepen en daardoor ook voor het moreel van hen, die hun dier baren naar verre landen zagen ver trekken!" Een bijzonder woord van dank richtte de minister tot Prins Bernhard, de voorzitter, voor zijn en thousiasme, doorzettingsvermogen en grote vaardigheid In het geven van leiding. In zijn dankwoord richtte de Prins zich behalve tot de bestuursleden en tot de directie van het Centraal Bu reau, ook tot het gehele Nederlandse volk voor zijn medewerking, zonder welke deze arbeid onmogelijk was geweest. Beroep op Griekse regering. De Nederlandse Vereniging van Ex-politieke gevangenen uit de Be zettingstijd, vernomen hebbende, dat eén aantal politieke verzetstrijders in Griekenland ter dood zijn veroor deeld, heeft een protesttelegram ge stuurd naar de UNO. Daarin zegt het Hoofdbestuur, dat, wanneer de ge ruchten juist zijn, die in Nederland gaan, het een ernstig beroep doet op de UNO om met alle middelen de voltrekking van deze doodvonnissen te voorkomen. FRANKRIJK EN HET PLAN- SCHUMAN. President Auriol van Frankrijk was in de nacht van Vrijdag op Zaterdag genoodzaakt om vier uur op te staan, aangezien premier Pleven voorzag, dat de goedkeuring van het plan-Schu- man door de nationale vergadering niet anders kon worden verkregen dan door de vertrouwenskwestie er aan te verbinden. Door de oppositie was n.l. een amendement ingediend, waarin werd voorgesteld de ratifica tie uit te stellen totdat Schumans plan nader is besproken en in bepaal de opzichten aangevuld. Pleven acht te aanneming van dit amendement gelijk te staan met verwerping van het plan en liet derhalve de verga dering schorsen voor beraad in ka binetsvergadering. Om half zes Za terdagmorgen had deze bijeenkomst plaats en men besloot de vertrou wenskwestie aan de ratificatie te ver binden. De besprekingen in de na tionale vergadering zijn daarop ge schorst tot Dinsdag. Men verwacht, dat het plan zal worden aangenomen. Wat Nederland voor Italië doet. In overleg met de Liga van Rode Kruis-verenigingen te Genève is be paald, dat Nederlands aandeel ln de hulpverlening aan de slachtoffers van de watersnood in Italië zal bestaan uit een grote zending chocolade, „corned- beef" en gecondenseerde melk. De or ders zijn onmiddellijk bij de Nederland se industrie geplaatst en voor Kerstmi* zullen de goederen naar de rampgebie den kunnen worden gezonden. Zeventig jaar getrouwd. Het echtpaar H. StrijkerT. Strij kerPais te Klazienaveen vierde gis teren het 70-jarig huwelijksfeest. De beide echtelieden, die resp. 91 eh 93 jaar oud zijn, genieten nog een uitstekende gezondheid. DANKBETUIGING. Onze hartelijke dank aan allen, die blijk gaven van meeleven tijdens het ziek- *ijn en na het overlijden van Vader, de heer JAN MAAT, inzonderheid aan Dr Gelder blom en Zuster Koster. Familie MAAT. Nieuwdorp. Vereniging voor Bedrijfs voorlichting „Walcheren" VERGADERING op Donderdag 13 Dec. 1951 om 10 uur voormiddag in het Schuttershof te Middel burg. Spreker: Ir C. W. C. VAN BEEKOM over: „De teelt van Con sumptie- en Poot- aardappelen". Tevens vertoning van films over aardappelen en het rooien daarvan. Ieder welkom. HET BESTUUR. In het kerkgebouw van de Gereformeerde Gemeente te Goes hoopt D.V. a.s. Woensdagavond 7 uur te spreken over het onder werp: ,HeI geheimvoile onderwijs' Het bestuur der Ver. tot het verstr. van Lager Onderw. op Geref. grond slag te Goes. Uitsluitend tegen normale rente en aan trekkelijke aflossingsvoor- waarden. Brieven onder No. A 3413, Bureau van dit blad te Goes. Gevraagd tegen 1 Maart a.s. Woning beschikbaar. W. J. DE VLIEGER, Nieuw dorp. Wilt U voorkomende klach ten en aanmerkingen op de bezorging van ons blad melden aan ons bureau in Goes? Plaatst Uw familieberichten en advertenties in ons lagblad. Het wordt door geheel onze provincie gelezen, te BERGEN OP ZOOM. Geplaatst kunnen worden om opgeleid te worden voor het Rjjksdiploma Zieken verpleging B. Aanvangssalaris ƒ625,— (naar leeftijd). Dit salaris kan na het behalen van het diploma stijgen tot ƒ2250,Alles met volledige huisvesting, genees kundige behandeling en dienstkleding. Drie weken vacantie. Diploma's geen vereiste. Zij, die de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt of binnen kort hopen te bereiken, kunnen solliciteren of nadere inlichtingen vragen bij de geneesheer-directeur. van een aantal Marktanalytische gegevens van bevat buitengewoon overzichtelijke tabellen en grafieken met gegevens o.a. over BEVOLKING, AANTAL HUISGEZINNEN EN WONINGEN INKOMENSVERDELING en VERBRUIK, Speciaal samengesteld voor het RECLAMEWEZEN. Binnen een klein bestek een groot aantal nuttige cijfers VERKRIJGBAAR BIJ: Centraal Bureau voor Couranten-publi- citeit, het centrale informatie-bureau van de Nederlandse Dagblabpers, Prijs: f2.50 Bezuidenhoutseweg 45 - 's-Gravenhaga Zuivere Noorse Levertraan maar...MET VRUCHTENSMAAK Bij Apothekers en Drogisten JgpX N.V. AED. BEESE BEINTEMA MEPPEL

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 4