VAL DA WIE WORDT PRESIDENT VAN DE U.S.A.? De Groot-Syrische machts droom en zijn slachtoffers» Russen deporteerden acht millioen personen. Truman kan het winnen, tenzij Eisenhower zich candidaat zou willen stellen* VAART DER STILTE Amerika en de Amerikanen. VI. Wordt Gruenther in dit geval zijn opvolger in Europa? alkalivrij wasmiddel ongekende waskracht in 3 4 druppels! Ontstellend rapport. GRIEP Zaterdag 8 December 1951 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 (Van een onzer redacteuren.) „Wie wordt in het najaar van 1952 gekozen tot president van de Verenigde Staten van Amerika?" Dit is de vraag, die nu reeds tien duizenden vrijwel dag in dag uit bezig houdt in dit grote land van wonderbaarlijke mogelijkheden en de Europeaan vreemd toeschijnende gewoonten. Ook wat de politiek betreft. Op het ogenblik gaat het nog niet om de verkiezing zelf als wel om de candidaatstelling voor de verkiezing. Daarbij gaat het in feite alleen om de Republikeinse Partij en de Democraten andere moge lijkheden zijn er practisch niet, al is de kans niet helemaal uitgesloten, dat sommige balsturige Zuiderlingen nog met een eigen candidaat uitkomen. Tot nu toe is het alleen absoluut zeker, dat Taft een goede gooi doet naar het Republikeinse candidaatschap. Wat de Democraten be treft, Truman heeft tot nu toe nog geen positief noch negatief geluid doen horen, al nemen de meesten wel aan, dat hij zich opnieuw candidaat zal laten stellen. Zou hij echter niet opnieuw een termijn in het Witte Huis willen blijven wonen, dan wordt als zijn opvolger- candidaat het meest genoemd de president van de Federale Rechtbank Vinson. In de weken, die we nu (letterlijk en figuurlijk) door Amerika vliegen, hebben we gelegenheid gehad te spreken met talrijke vooraanstaande figuren uit de politieke en journalis tieke wereld. En op grond van deze soms enige uren durende gesprekken, meen ik persoonlijk tot een paar con clusies te mogen komen. Vooropgesteld moet daarbij worden, dat het voornamelijk drie groepen of „streken" zijn, die een belangrijke stem hebben in de komende verkie singen. Allereerst zijn dit de veertien grote steden. Als de overige Amer- kanen niet trouw opkomen naar de stembus, dan kunnen deze veertien steden alleen al van beslissing zijn voor de stemmingsuitslag. Het lijdt welhaast geen twijfel of dit is een groot punt in het voordeel van de Democraten. Deze steden im mers hebben overwegend een arbei dersbevolking en stellig zullen de machtige vakverenigingen A.F.L. en C.I.O. niet licht een Republikeins candidaat en stellig niet een Taft steunen. In de tweede plaats zijn er de Zui delijke staten. Zij zijn altijd demo- oratisch geweest, maar er heerst on der de Zuiderlingen grote onrust en ontevredenheid, nu Truman gezegd heeft, dat de „Civil Rights" gelijke rechten voor de negers het zwaar tepunt zullen vormen van de demo- eratische verkiezingscampagne. Er is een kleine kans, dat de Zuiderlingen ook wel dexiecraten genoemd met een eigen candidaat zullen uit komen. Winnen doen ze nooit, maar ee kunnen de democraten wel de nederlaag bezorgen. Tenslotte is er het Midden-Westen, Missouri, Kansas, Texas, enz., een streek met hoofdzakelijk landbouwers. De laatste zeventien jaar zijn ze de mocraat geweest: het ging hun goed onder Roosevelt en Truman; de kans Is echter niet uitgesloten, dat ze, steeds welgestelder wordend, ook meer liefde voor de conservatieve republ keinen gaan voelen. TRUMAN: EERLIJK EN VRIENDELIJK. De meesten republikeinen en democraten beiden zijn er wel van overtuigd, dat Truman zich inderdaad beschikbaar zal stellen voor het candidaatschap. Evenzeer als men er van overtuigd is, dat hij eventueel het candidaatschap af zou willen staan aan Eisen hower, die echter kennelijk hele maal niet voelt voor het democra tische „ticket". En stellig zijn de kansen groot vooropgesteld, dat hij Eisenhower niet als tegenstander krijgt dat Truman opnieuw een overwinning in de wacht zou kunnen slepen. In heel zijn optreden en zijn car rière spreekt hij tot de verbeelding van de gewone Amerikaan: Hij heeft het niet gemakkelijk gehad, finan cieel noch politiek. Hij is boer ge weest, van eenvoudige afkomst, ker kelijk, hartelijk en eerlijk tot en met. En dit is het wat de gewone Ame rikaan toespreekt. Die eerlijkheid, zijn hardnekkig volhouden en zijn open vriendelijkheid, wars van alle sno bisme. Och, en dan mogen de kenners het er over eens zijn, dat Truman poli tiek noch economisch een genie is, dat hij grote blunders heeft begaan en dat terecht getwijfeld mag worden zijn bekwaamheden om Amerika en de wereld in deze ure des gevaars te leiden, de gewone man interesseert dit allemaal maar matig. Hij stemt vooral hier in Amerika ■- meer intuïtief en impulsief dan beredeneerd. En het is nog altijd de gewone man, die de stemmen aanbrengt. TAFT: MIJNHEER DE REPUBLIKEIN. Kobert Taft, de republikein, die enige tijd geleden publiek bekend maakte, dat hij van plan is voor het republikeinse candidaatschap te vech ten, maakt stellig geen kleine kans °P dit candidaatschap. Hij is de ty pische republikein van vandaag: ™terp, intelligent en intellectueel. eker is dan ook wel, dat hij kan rekenen op de steun van de rugge- graat van de republikeinse partij. Dit wil echter nog niet zeggen, dat n'i op de conventie van zijn partij straks ook metterdaad het candidaat- scnap 2ai krijgen. Ook hier is het eer Eisenhower, die het „donkere" Paara in de race is. n Europa zijn we nog wel eens g neigd om Taft te beschouwen als n vertegenwoordiger van het isola- v;?r?'Sme- Stellig heeft hij door zijn tilf6 "Opraken de buitenlandse poli- aani K®*-reHende daartoe ook wel aiueiding gegeven. Zijn jongste boeki evenwel schijnt de lezer iets minder dicht in de mist te laten op dit punt. Zeker is wel, dat de komende ver kiezingscampagnes niet beheerst zul len worden door zaken, de grote lij nen van de buitenlandse politiek be treffende, doch dat het hoofdzakelijk zal gaan om de binnenlandse politiek. De laatste maanden is er nogal eni ge opschudding geweest omtrent cor ruptie onder de hoge ambtenaren van de huidige administratie. Onge twijfeld zullen Taft en de zijnen pro beren deze kwestie uit te buiten. Doch hoofdzakelijk zal het toch gaan om de algemene economie. Niet wei nige Amerikanen, en heus niet alleen republikeinen, maken zich bezorgd om de sterker wordende inflationistische tendenzen en zij herinneren zich met angst en beving de jaren na 1929 tot de New Deal van Roosevelt. Taft nu heeft een programma met beloften van sterker evenwicht in in komsten en uitgaven, minder belas tingen en strengere controle op de inflationistische tendenzen. Uiteraard kan het niet anders of dit zou ook invloed hebben op de buiten landse politiek wat de details betreft. Of, zoals een vooraanstaand gematigd republikein het uitdrukte: „Het echte isolationisme is voor goed dood. Bertie McComick (Chica go Tribune) en Herbert Hoover kun nen stellig niet meer dan 10 pet van de kiezers krijgen. Maar, we hebben het gevoel, dat onze buitenlandse po litiek teveel lijkt op die van Sint Ni- colaas en op die van een zendeling. Wij laten Europa stellig niet in de steek, maar we zullen het strakker houden in de financiën en vrijer la ten in andere zaken." EISENHOWER: JA? NEE? Ongetwijfeld heeft Eisenhower de beste kansen. De grote vraag is maar of hij van die kansen gebruik zal wil ien maken. Veel voor politiek voelt deze generaal stellig niet. Het presi dentschap heeft weinig aanlokkelijks voor hem. Slechts dan zal hij zich candidaat willen doen stellen, als hij er van overtuigd is, dat dit in het belang van zijn land is. Van grote invloed op Eisenhowers beslissing die in de komende twee maanden zal moeten vallen is de situatie in Europa. Hij is er de man niet naar om eens begonnen werk in de steek te laten. Slechts dan zal hij SHAPE verlaten, als hij zeker is van een capabele opvolger. Als zodanig worden in de toonaangevende kran ten hier genoemd o.a. Bradley, Mark Clark, Ridgway en vooral Eisenho wer's chef-staf-generaal Gruenther. Het is zeker niet zonder betekenis, dat vrijwel elke vooraanstaande krant in de afgelopen weken een of meer beschouwingen gewijd heeft aan de eventuele opvolging in Europa van Eisenhower. Van nog grotere betekenis is, dat Eisenhower als candidaat een grotere eenheid in het Amerikaanse volk te weeg zou kunnen brengen. Het is hier al niet anders dan in Europa: er is De voorbereidingen voor de verkiezingen zijn in Amerika in volle gang. Elke geïnteresseerde Amerikaan houdt zich er mee bezig. En geïnteresseerd is vrij wel elke krantenlezer. Vaak worden deze verkiezin gen vergeleken met een paarden race, met enkele favorieten en enkele outsiders. In een goede paardenrace zijn ook altijd, zo vertelt men ons, een of meer „dark horses" paar den waarvan men weinig met zekerheid kan zeggen). Nevenstaande beschouwing is gewijd aan de favorieten Truman en Taft en aan het „donkere paard" Eisenhower, dat echter wel eens heel gemakkelijk de grootste favoriet zou kunnen worden. een sterke tendenz onder de kiezers om het meer te gaan houden op het midden van de weg. Eisenhower nu is de typische ver tegenwoordiger van „the middle of the road". Als republikein is hjj dat? zou hij voor een sterke bemoeiing ten gunste van Europa zijn. Van hem is wel het allerminst isolationistisch ge vaar te duchten. Als democraat is hij dat? zou hij waarschijnlijk de „hete aard appel" van de Civil Rights laten val len. Principiëel is hij het op dit punt gelijk vele Zuiderlingen en niet weinige negers met de President eens, het gaat hem slechts om de practische uitwerking. Samenvattend kan zeker gezegd worden, dat Eisenhower voorlopig de grootste favoriet is onde, de aanhan gers van beide partijen. Valt hij echter uit, dan zal Truman wel voor de democraten en Taft voor d republikeinen uitkomen. En in dat geval houd ik het persoonlijk meer op de kansen voor Truman, dan op die van Taft. Maar misschien komt dat ook wel, omdat Eisenhower, zoals mr Robets, directeur-hoofdredacteur van de Kan sas City Star zei, „de beste presi dent voor Europa" is. Hs. (Ineez mededeling, adv.) EXTRA ZACHT EN VEILIG DOOR HUIDBESCHERMEND SAPOBIEL tiMBsasatatia DE DUITSE BURGERLUCHTVAART. Gealliëerden hebben haast. De geallieerde deskundigen zijn het Donderdag eens geworden over de ont werptekst van de status der toekomsti ge Westduitse civiele luchtvaart. Deze zal worden vastgelegd in een aanvul lende overeenkomst op het Algemene Verdrag tussen West-Duitsland en de geallieerden. De geallieerde ontwerptekst bepaalt, dat Westduitse luchtvaartmaatschappij en binnenlandse Duitse luchtlijnen kun nen exploiteren. De toestellen zullen voorlopig echter nog bestuurd moeten worden door buitenlandse piloten. Een onmiddellijke opzegging van de concessies der buitenlandse luchtvaart maatschappijen is niet te verwachten. Daarentegen zijn wel krachtige protes ten te verwachten tegen de voorgenomen beperking der werkzaamheden van een Westduitse luchtvaartmaatschappij tot het gebied van de Westduitse republiek, daar dit gebied veel te klein is om een rendabel bedrijf mogelijk te maken. Men vindt het te Bonn buitengewoon bevreemdend, dat men aan West-Dults- land deze beperkingen wil opleggen, terwijl Japan bij het vredesverdrag on beperkte souvereiniteit In de lucht ver kregen heeft. Donderdag hebben de Westelijke ge allieerden de West-Duitse regering de ontwerp-overeenkomst doen toekomen, waarin de Duitsers zal worden toege staan een net van luchtlijnen op te richten. (De Duitse luchtvaart is sedert 1945 verboden). Het ontwerp zou aan kanselier Ade nauer worden overhandigd na zijn te rugkeer in Duitsland. Geallieerde waar nemers zien in het feit, dat het ont werp nu reeds aan de regering is over handigd, een teken, dat de geallieerden spoed wensen bij de behandeling van de overeenkomsten met West-Duitsland. Nederlandse vissers-emigranten wagen de grote overtocht. De Belgische vissersvaartuigen met aan boord de Belgische en Nederlandse vissersgezinnen, die naar Mar Del Plata in Argentinië emigreren, bevinden zich thans bij het eiland Madeira voor de Noord-Westkust van Afrika. Van hier uit zullen zij dezer dagen de grote sprong ondernemen naar Recif (Bra zilië), een reis, die 14 dagen zal duren. Van Recif zullen zij daarna naar Ar gentinië varen. -^-Heling, Neem een doos echte F>AS T I LL E S TER VOORKOMING VAN GRIEP Voormalige vooraanstaande inwoners van Midden- en Oosteuro- pese Staten, welke thans in de Russische invloedssfeer liggen, heb ben op een te Washington gehouden conferentie cijfers gepubliceerd over het, in opdracht van het Kremlin, met geweld wegvoeren van acht millioen mensen uit Midden-Europa, waarvan de meesten naar kampen zijn overgebracht, waar zij slavenarbeid moeten verrichten. De cijfers zijn verwerkt in een door de conferentie uitgegeven rapport. De feiten zijn ontleend aan mededelingen van duizenden personen, die sinds 1939 aan de greep der Russen wisten te ont komen. Verklaard wordt dat de volgen de aantallen personen door de geheime politie der communisten uit de daarbij genoemde landen zijn weggevoerd: Est land 60.000, Letland 100.000, Lithauen 2.225.000, Tsjecho-Slowakije 600.000, Hongarije 300.000, Polen 1.700.000 en Roemenië 3.160.000. Het meest volledige rapport kwam uit Estland. Hier wisten voormalige leiders van het Rode Kruis aldaar de namen van 37.5000 personen, die de communisten hebben gedood of weggevoerd, te registreren, waarna zij er in slaagden met deze gegevens te ontvluchten. De weggevoerden werden als regel 's nachts uit hun woningen gehaald. Zjj mochten slechts datgene meenemen, wat zjj zelf konden dragen. Zij werden vervoerd in vrachtauto's, die oorspron kelijk voor veevervoer waren bestemd. Tijdens de rit naar de „slavenarbeids- kampen" kregen zjj geen eten of drin ken. Er was geen verwarming en er waren geen toiletten. De vrachtauto's werden eerst bjj aankomst bij de kam pen geopend, velen der jongere en ou dere weggevoerden waren dan reeds overleden. De leiders der conferentie van voor aanstaande uitgewekenen uit Midden- en Oost-Europa verklaarden te hopen, dat de thans te Parijs bijeen zijnde al gemene vergadering der Verenigde Na ties het rapport zal bespreken. Hevige regenval in Cairo. Cairo is Donderdagavond door de ergste regenval sinds tien jaar getrof fen. Het water, dat van de heuvels stroomt, heeft de straten onder water gezer. Het verkeer en de verbindingen zijn tot stilstand gekomen. Het vlieg veld Faroek heeft het alarmsein gehe sen voor alle vliegtuigen. Zelfs de draadloze telegrafie is gestoord. Amerika heeft atoom- artillerie De V.8. hebben atoomartillerie ont wikkeld, aldus heeft generaal Lawton Collins, chef-staf van het leger, Don derdagavond in een radio-programma verklaard. Atoomwapens zouden geen revolutie in de oorlogvoering op het land teweeg brengen, maar zjj zouden de verdedi gingsmacht zeer vergroten. Het leger maakt reeds plannen voor de dag, waar op atoomartillerie en bataljons geleide projectielen een deel van de gewone zware artillerie zullen vervangen. C*R IS niets nieuws onder de zon. r~t Van oude tijden af hebben vol ken zich verenigd als zij dat van be lang achtten in de strijd tegen een bepaalde vijand. En als die strijd ge streden was beoorloogden zij dikwijls weer elkaar. We kennen die verhalen uit de oude geschiedenis en ook de Bijbel geeft er voorbeelden van. En ieder van ons kent het jaartal 1672 toen Frankrijk, Engeland, Munster en Keulen gezamenlijk de Republiek der Verenigde Nederlanden op de knieën trachtten te dwingen. Blokvorming is niets nieuws, ook al veranderen de doelstellingen. Het Sowjet-blok tracht steeds meer vol ken tot zich te trekken met wettige of onwettige middelen om in de „strijd tegen het kapitalisme" zo sterk mogelijk te staan en het Westelijke blok doet niet anders. En daarnaast blijven er landen over die zich noch tot de ene, noch tot de andere partij aangetrokken voelen. Deze voelen zich van beide zijden bedreigd en wat is dan logischer dan dat zij aanslui ting bij elkaar zoeken om, als het enigszins kan, bemiddelend op te tre den in het conflict tussen de beide grootmachten, dan wel om, als de wapens getrokken worden, te trach ten de neutraliteit te bewaren. Lan den in midden- en Oost-Azië trachten een dergelijk blok te vormen en Pan dit Nehroe is er de voorvechter van. En de Arabische landen in het Nabije Oosten voelen zich in een dergelijke positie en zoeken derhalve steun bij elkaar. ZIEHIER DE ACHTERGROND van veel, wat zich daar in die landen tussen Nijl en Euphraat afspeelt. Het is een zoeken naar eenheid om onaf' hankelijk te kunnen zijn en blijven van wat men voelt als het Westerse kolo nialisme en om niet ten prooi te vallen aan de Russische soldatenlaars. Maar hoeveel moeite kost het om die eenheid tot stand te brengen! Want nergens immers is de afgunst zo sterk als in dit gebied, dat de bakermat van onze be' schaving genoemd wordt. Daar is aan de ene kant de koning van Egypte, die zich thans ook keizer van de Soedan Iaat noemen en die niets liever zou zien, dan dat heel dit Arabische landenblok zich zou verenigen onder zijn opperheer schappij. Tot voor kort werd hij ge dwarsboomd door de koning van Jor danië, Abdoellah, die onlangs onder moordenaarshand is gevallen. Wat de oudste zoon en opvolger van Abdoellah thans zal doen Is niet bekend: volgens de laatste gegeveno zal hij binnenkort een officieel bezoek aan Faroek bren gen, maar of de vriendschapsbanden hierdoor versterkt zullen worden, is vooralsnog een open vraag. Abdoellah was voorstander van een groot-Syrië een samenvoegen van zijn eigen ko ninkrijk Jordanië met Syrië en Irak. Daardoor zou hij een machtiger rijk dan het Egyptische onder zich gekregen hebben en zijn politiek van samengaan met het Westen, speciaal met Engeland, hebben kunnen doorzetten. Een samengaan tussen Syrië en Irak alleen is ook reeds lange tijd onderwerp van besprekingen. Op 11 October 1949 bracht het Egyptische blad „Al Ahram reeds het bericht, dat de besprekingen tussen beide landen in een ver gevor derd stadium waren, zodat „spoediger dan wij verwachten wellicht een groot- Syrië tot stand zal komen". Nu, meer dan twee jaar later, is dat groot-Syrië er nog niet, dank zij waarschijnlijk de kuiperijen van de Egyptische agenten in beide landen. En dank zij ook het feit, dat er in Syrië altijd wel iemand te vinden is, die de regering opzij wil zetten om plaats te maken voor een aantal ministers naar eigen keuze! TrN DE NACHT van 29 op 30 Maart 1949 voerde een Syrisch kolonel, Hoesni el Zaim, een staatsgreep uit. Hij liet de president en de gehele re gering arresteren en vormde, toen het parlement hem niet wilde steunen, een eigen regering van louter „progressie ve" figuren. Hoesni haalde zich hiermee de grote woede op de hals van de Iraak- se premier, Noeri es Said Pasja, die kort daarvoor aan de afgezette Syrische regering zijn plan voor een groot-Sy- risch rijk had ontvouwd en die ook de verwachting mocht koesteren, dat het plan zou worden aangenomen. Hoesni voelde niets voor een groot-Syrië noch (Ingez. mededeling, advert.) Miinhardt's Grieppoeder*. Doos 47 ct. ONS FEUILLETON. Diezelfde avond schreef hij een be dankje voor haar belangstelling en een belangstellende Informatie naar hei verloop van haar autotocht. Die brlei gaf hem wat rust. Het wachten zou nu niet doelloos zijn, want haar antwoord zou komen. De ballon interesseerde hem niet meer. Zelfs voelde hij de belang stelling voor het kantoorwerk weer wat groeien. Geen enkele poging deed hij om weer eens op te stijgen. Na veertien dagen pas, kwam haar antwoord. Een nuchter briefje, met „Ge achte Heer Bovenkamp" er boven en ondertekend met Mej. M. Banning. Ze had de opstijging erg interessant ge vonden en de tocht naar huls was goed verlopen. Vermoedelijk zou ze de vol gende keer niet van de partij kunnen zijn, want het nam erg veel tijd en ze had het druk, zoals hij wel wist. Karei begreep weinig van haar hou ding, maar hij voelde de teleurstelling daardoor dubbel. Als er een verklaring geweest zou zijn, was alles makkelijker geweest. Hij besloot heel die dwaze historie te vergeten. Avonturier moest hij blijven; niet overal ernst van maken. Dat besluit hielp ook al niet. Halve nachten lag hij te piekeren over het meisje ln het grote burgemeestershuls. Een andere keer dacht hij aan haar te rug zoals ze naast hem gelopen had door het bos, of zoals ze naast het hogo scheprad van de watermolen stond. Elk woord van haar en hem overdacht hij en hij probeerde uit te vinden of daai misschien Iets bij was, wat haar bele digd zou hebben. Niets vond hij. Daar om besloot hij, en het was na lang aar zelen, om nog eens naar het verre dorp In haar bezit kan krijgen. Hij staarde uit het raam. Op straat liep een Jochie, een kereltje van een Jaar of tien. Karei ging naar hem toe. „Wil je een boodschap voor me doen vroeg hfl. Het kind keek hem verlegen aan. Knikte toen. „Kijk", legde Karei uit, „dit briefje moet je naar het huls van GO VERBURG 19. te gaan en haar te spreken. Dat besluit gaf hem voor het eerst na weken weer rust. In het hotelletje, waarin hij die twee de nacht gelogeerd had, overdacht ht) hoe hij haar te spreken zou kunnen krij gen. Rechtstreeks naar haar toegaan, bij haar thuis, leek hem het beste, maai hij durfde het niet. Hij vreesde de def tige toon van haar vader en een ge sprek in zijn bijzijn, omdat er geen ver klaring was voor zijn komst hier. Als een'schooljongen schreef hij een briefje, waarin hij haar te spreken vroeg. Hij voelde zich onzegbaar kinderachtig daarom, maar hij wist niets beters. Toen het briefje klaar was, zat ht) weer te peinzen, hoe zij dat ongemerkt de burgemeester brengen. Weet je waar de burgemeester woont?" Weer knikte de jongen, maar zijn ge zicht stond angstig. Karei merkte dat niet. Teveel ging hij op ln zijn plannen. „Je moet het juffrouw Marianne zelf geven. Kan je dat?" Met de brief ln z'n ene en het kwartje dat Karei hem royaal gegeven had ln z'n andere hand, draafde het kereltje de dorpsstraat ln. Over een uur, als zfl tenminste wilde komen, zou hij haar ontmoeten bij de watermolen. Hier zou hij eerst haar briefje afwachten. Na een kwartier kwam een stel op geschoten jongens voor de ramen naar binnen gluren. Ze zagen hem en wezen elkaar: Dat is hem. Dan gichelden ze wat met elkaar en zongen een straat deun. Maar nog altijd kwam de jongen niet terug. Het koppeltje groeide steeds. Hun leut ook. Om dat vreemde gedrag werd Karei ongerust. Een vaag vermoeden deed hem kleuren. Alshij liep schijnbaar onverschillig naar buiten. Het stiekeme gelach veranderde ln spontaan gejuich. „Ha, jongens, daar Is 't ie. Laat hem dat mooie briefje eens zien, dan kan hij op tijd bij de watermolen zrjn". Alsof hij een vuistslag gekregen had, draaide Karei zich om. Met een paar grote stappen ging hij naar de Jongens toe. Gillend stoven ze weg. Schaterend bleven ze een eind verder staan. Driftig wilde Karei hen achterna rennen, maar hij bedacht zich. De oploop werd te groot. Met een vuurrood hoofd kwam hij terug in het hotelletje. Voor het raam zag hij zijn gastheer staan. Ten einde raad ging Karei naar hem toe. „Misschien kunt u me helpen?" vroeg hij, „ik heb een jongen gevraagd om 'een brief voor me weg te brengen naar iemand die ik spreken moet. Hij schijnt die brief gelezen te hebben. Kunt U hem voor me terugkrijgen?" De man keek hem verbaasd aan. Toen schudde hij zijn bolle hoofd. „Mijn heer", zei hij, „je moet toch nog veel leren, Zoiets moet je hier ln 't dorp nooit proberen". „Wat niet". (Wordt vervolgd). voor koning Abdoellah en hij stak niet onder stoelen of banken, dat hij streefde naar een „Arabisch imperium waarvan koning Faroek keizer zou zijn"! Hij be gon onmiddellijk met interne bestuurs- hervormingen, stelde een nieuwe grond wet op en liet verkiezingen houden voor het presidentschap en daar hij zelf de enige candidaat was, werd hij met grote meerderheid gekozen. Hoe kort echter duurde Hoesni's machtsdroom! Op 14 Augustus van dat zelfde jaar deed een zekere kolonel Hinnawi hetzelfde wat Hoesni 414 maand eerder had gedaan Hinnawi liet met behulp van het leger president Hoesni en zijn medestanders arresteren en reeds enkele uren daarna vonden deze mannen de dood voor het vuur- peleton. In Egypte werd voor drie da gen de hofrouw afgekondigd, maar ko ning Abdoellah juichte! Had Hinnawi niet dezelfde ideeën als hij en was hij ook niet sterk pro-Engels georiënteerd? En zo kwamen de besprekingen over een groot-Syrië weer op gang, echter zonder dat men tot concrete resultaten kon komen. De tijd die aan Hinnawi ge laten werd, was ook te kort: op 19 De cember al moest hij het lot ondergaan van de door hem verdreven Hoesni. Nu was het een zekere kolonel Shishekli, die hem verjoeg en de macht in handen nam. Weer droefheid in Irak en Jor danië, weer hoop in Egypte, En weer nieuwe kuiperijen om ook deze man weer het veld te doen ruimen. O HISHEKLI ECHTER deed het an- ders dan zijn voorgangers. Hij be greep wel dat, als hij het leger vaarwel zou zeggen voor een politieke loopbaan, het hem spoedig zou vergaan als zijn voorgangers. En dus bleef hij wat hij was: stafchef van het Syrische leger en de regeringszaken liet hij aan anderen over. Zo lijkt het alsof Syrië inderdaad een democratisch geregeerd land is, waar het parlement de wil van het volk tot uitdrukking brengt en waar de re gering die volkswil uitvoert. Maar het is slechts schijn: in werkelijkheid re geert Shishekli. Hij heeft zichzelf ala het ware de functie van scheidsrechter toegekend; hij laat de regering haar gang gaan, tot het moment, waarop die buiten de lijn treedt die hij als de juiste ziet. Dan grijpt hij in. Een maand of acht geleden deed hij dit, toen hij het niet eens was met de keuze van een minister van Binnenlandse Zaken in de afgelopen week heeft hij het voor de tweede maal gedaan, toen hij de re gering van Maaroef Dawalibi aan de kant zette. Dawalibi was nog maar en kele weken aan het bewind; hij scheen echter plannen te hebben om aan de in vloed van het leger op de regeringsza ken een einde te maken en had daartoe zelf de portefeuille van Oorlog op zich genomen. Alleen al het uitspreken van dat voornemen bracht hem ten val, want Shishekli heeft nog steeds vast het leger in handen. Binnenlands is er op het ogenblik een impasse, want het blijkt moeilijk te zijn voor de kolonel een passende regering te vinden. De 86-jarige president van de republiek is afgetreden, omdat hij weigerde het parlement te ontbinden, iets waarop Shilhekli aandrong. Tijde lijk bekleedt nu een collega van de ko lonel, Fawzi Silo, de functies van pre mier en van president en zijn de onder ministers der diverse departementen tot ministers bevorderd. En ook buitenlands is de reactie merkwaardig: zowel in Egypte als in Irak heeft men het ingrijpen van het leger betreurd. Wat er op wijst, dat da politiek van Shisbekli om Syrië's on afhankelijkheid te bewaren, succes heeft. TJZ1LKE INVLOED dit alles zal hebben op de buitenlandse po litiek is nog een open vraag. Shis hekli vervult enigszins de rol van sfinx: men weet niet precies op welk einddoel hij aanstuurt. Zeker is dat hij de groot-Syrische machtsdroom in de weg staat en zeker is ook, dat hij weinig voelt voor de ideeën van Hoesni over eenArabisch imperium onder leiding van Faroek. Voelt hij voor een gezonde blokvorming van gelijke staten en wil hij dat blok zich doen aansluiten bij het defensie-com mando voor het midden-oosten, dat de landen van het Atlantisch Pact op het ogenblik interesseert? Ongetwij feld zal Amerika hem in die richting trachten te duwen. Maar twee dingen heeft deze man tegen: in de eerste plaats, dat zijn opvattingen over de mocratie lijnrecht in strijd zijn met het wezen van de democratie. Het leger is immers niet het volk en d» macht van het leger boven de volks invloed te stellen is in wezen dic tatoriaal. En in de tweede plaats woont hij in een land, dat reeds vele staats grepen heeft geziende kans is niet uitgesloten, dat hij het volgende slachtoffer zal zijn van de groot-Syri sche machtsdroom. Amerikaans verwijt wegens onvoldoende kolenproductie in Europa. De administrateur van de Marsnall- hulp, Paul Porter, heeft de West-Euro- pese landen verweten, dat zij niet voldoende kolen produceren. Hij zeide, dat vooral Engeland en Duitsland op dit punt in gebreke blijven. Sommige landen zoals Frankrijk, hebben hun productie aanzienlijk kunnen vergro ten, doch evenals de meeste andere landen van Europa is Frankrijk aan gewezen op aanvulling van zijn kolen- voorziening door Engeland en Duits land. Internationaal Academisch Instituut te Den Haag of Amsterdam. Volgens een mededeling van de bur gemeester van Amsterdam, mr A. J. d' Ailly, is nog niet definitief vastge steld of het Internationaal Academisch Instituut te Amsterdam of Den Haag gevestigd zal worden. In deze vergade ring heeft de burgemeester de voor delen van Amsterdam boven die van Den Haag naar voren gebracht.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3