DE GRENZEN VAN EEN BUFFERZONE WERDEN VASTGESTELD Nieuwe verwikkelingen in Egypte Als Nederland Indonesië tegemoet treedt zal verhouding verbeteren k SNIPPER I Vi NIEUWS'' Telegram van de Ned*Dagbladpers N*A*T*Ch-conferentie stelde Minister Staf niet teleur PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Vooruitgang in Pan Moen Djon Kaarten met wapenstilstandslijn worden morgen ondertekend Nogmaals Hervormingsdag I HIBOK WERKT NOG STEEDS „Merci beaucoup" zei weduwe snikkend Twee jaar tegen kapper van Een Nederland volkomen bereid tot medewerking aan Europees leger ft Rapport van Dr Hjalmar Schacht verschenen: Waarom dc V#N* niet gevraagd om materiaal en geld voor politie? tt Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad"# Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr, 90, Tel. 2438, bij geen gehoor voor, advertenties 2970, voor redactie! 2435. Giro 274289. Kantoren 5 Vlissingen: Van der Manderestr, 40, Tel. 2754, Middelburg: Korte Noordstraat 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Temeu- zen: Dijkstraat 2628. ZEEUWSCH DAGBLAD 7e JAARGANG No, 8041 Abonnementsprijs 4,55 p. kwartaal Franco per post ƒ4,65 Advertentieprijs 19 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 8 DEC. 1951 Hoofdredacteur! J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: Directeur: JACQ DE SMIT Mr W. F. E. baron v. d. Feltz, Middelburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; Dr K. Huizenga, Middelburg; J. Huijssen, Terncuzen; Ds J. Karelse, Goes; Drs J, Ewekkeboom, Goes; J. Laport, Goes; Ds C. Metselaar, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes Op- en ondergang van Zon en Maan. Zondag: Zon op 8.37 u., onder 16.27 u.; Maan op 13.58 u., onder 4.30 u. Hoogwater op Zondag 10 Dec.: Vlissingen: 11.11 u. 1.41 m., 23.43 u. 1.63 m.; Terneuzen: 11.37 u. 1.61 m., u. m.; Wemel- dinge: 0.09 u. 1.50 m., 12.36 u. 1.26 m.; Zierikzee: 12.17 u. 1.08 m., u m. Te Pan Moen Djon is men het eens geworden over drie van de acht grond beginselen voor toezicht op de naleving van een bestand. Een geallieerde woordvoerder meldde enige voortgang, nadat geallieerde officieren een Noordelijk plan hadden herschreven. Punt voor punt werd dit plan besproken. De Noordelijken gingen accoord met drie clausules, zjj verwierpen er twee, zullen er twee nog nader bezien en lieten zich over een punt niet uit, aldus een communiqué van de Ver. Naties. Overeenstemming werd bereikt op de volgende punten: a. 24 uur na het van kracht worden van de wapenstilstand moeten de vij andelijkheden worden gestaakt. b. De ontruiming van de gedemilita riseerde zone door de troepen van beide WJ HEBBEN, naar goede gewoonte, op 31 October het feit herdacht dat Luther zijn 95 stellingen sloeg aan de poort van de slotkerk in Wittenberg. Naar goede gewoonte, want herdenken Is goed, althans kón het zijn. Men vindt in Gods Woord telkens weer het gebod: Gedenkt.', en Gods daden geven ons wél overdenkingsstof! Op 31 October den ken wij aan het beginpunt der Hervor ming, het begin van die grote bevrij ding van de kerk uit de heerszucht en de baatzucht van Rome en wanneer we goed her-denken, zullen we stil worden om het wonder dat God een zó groot werk uit zulk een klein begin gewrocht heeft voor Zijn kerk. Door de over dreven herdenkingszucht van de laatste jaren en vooral door de wijze waarop men gaat herdenken een vluchtig redevoerinkje zonder dóórdringing tot de kern van de zaak dreigen onze herdenkingen wel eens zinloos te wor den. Wij worden veel te weinig stil! De stilste herdenkingen zijn de beste: Dan hebben we geen woorden meer! LUTHER'S STELLINGEN waren enkel bedoeld als een openbare oproep tot een wetenschappelijk debat over de waarde van de aflaat. Deze stellingen van 31 October 1517 waren in 't Latijn: De hier en daar nog op geld doende voorstelling van het onge leerde volk dat zich voor de poort met de stellingen verdrong, behoort tot de vele „Lutherlegenden". Luther had het vólk niet opgeroepen, was niet revolu- tionnair. Maar de dingen ontwikkelden zich buiten zijn wil énonder Gods leiding ten goede. Dit zag ook Luther spoedig: Weldra kon hij de stroom niet tegenhouden enwilde dat ook niet! Hijzelf kwam op wegen die hij niet ge wild had, maar waarop Gods Geest hem verder dreef! Er was door Luther op de 31ste Oc tober een beginsel gelegdNiet de paus, maar God vergeeft de schuld; boete is bekering, niet het voldoen aan uiterlijke strafbepalingen! Elk beginsel brengt tot konsekwenties die men niet voorziet en ook niet kan voorzien. Ook Rome had beginselen; beginselen die evenzeer hun konsekwenties hadden; konsekwenties die men óók niet alle kon voorzien. De gebeurtenissen die nu volgden, stelden beginsel steeds scher per tegenover beginsel, totdat beide partijen bleek dat hier geen vergelijk meer mogelijk wa*l F)E FEITEN zijn bekena genoeg: Enige maatregelen, wat geschrijf, verhoor voor Cajetanus, eigengereid op treden van het pauselijke gezantje Karl von Miltitz waarbij Luther beloofde te zwijgen als zijn tegenstanders het ook deden dan het dispuut te Leip zig tussen Eek en Karlstadt waarin Lu'"~" ook betrokken wordt; Dit alles brengt Luther van konsekwentie tot kom l'K wen tie, zijn theologisch inzicht verdiept zich enhij blijkt voor Rome kompleet een ketter te zijn! Dan verschijnen in 1520 Luther's drie re formatorische hoofdgeschriften die op roepen tot hervorming van de maat schappij, van de kerk en van het per soonlijk leven van de gelovige! Maar dan heeft ook Rome niet stil gezeten: Rome kan niet reformeren volgens dit beginsel en vaardigt tegen Luther een dreigbul uit: „Sta op, Heer", zo begint het stuk, want: „Gods wijngaard, aan Petrus toebetrouwd, wordt door een everzwijn der wouden omgewoeld, door een wild dier verwoest!" Geen weer legging, geen erkenning van eigen fou ten, dat is Rome's gewoonte niet: De ander moet buigen ofgebroken worden! Maar Luther boog niet en brede niet: Hij was heilig verontwaardigd en brak definitief met Rome, wiens beginsel hij innerlijk reeds verlaten had! Eerst schrijft Luther nog zijn boekje „Tegen de verdoemelijke bul van de antikrist" en dan, op de dag dat de in de bul genoemde termijn tot herroeping afloopt, op de 10de December 1520, ver brandt hij bij de Elsterpoort het kano- nieke, kerkelijke wetboek met enkele theologische boeken men had in Leuven de zijne verbrand en werpt ook de dreigbul in het vuur. Nu is de heilige oorlog aan Rome verklaard! Rome vaardigt kort daarop zijn ei genlijke banbul tegen Luther uit, doch dit is niet meer van belang. Luther heeft gekozen en God is zijn toeverlaat! Van wat op 10 December 1520 voor viel spreekt het ten vure gaan van de dreigbul het meest tot de verbeelding. Doch het verbranden van het kerkelijke wetboek was veel en veel belangrijker: Dit was het symbool van Rome's macht en heerschappij! Een schok ging door geheel Europa: Hier brak men openlijk en welbewust met heel de Roomse kerk! Men begreep dat hier een grote be slissing was gevallen en Luther waar schuwde zelf de andere dag zijn stu- enten: „Gij moet kiezen, en wel tussen «e hel of het martelaarschap. Wanneer (Zie vervolg op pag. 2, kolom 6). partijen moet 72 uur daarna beëindigd zijn. c. Alleen politie mag daarna de gede militariseerde zone betreden. De lQnen zijn vastgesteld, waarop de legers zich zullen terugtrekken, wan neer vóór 27 December een wapenstil stand wordt verkregen. Belde partijen zyn het eens geworden over de nauw keurige vaststelling van de lengte- en breedtegraden, die de grenzen moeten vormen van een vier kilometer brede gedemilitariseerde bufferzone dwars door Korea heen. Zondagmorgen komen beide delega ties bijeen om de kaarten, waarop de wapenstilstanden en de bufferzone staan afgetekend, te ondertekenen en elkaar wederzijds te overhandigen. Generaal-majoor Howard Turner der verbondenen heeft aan de pers meege- deedl, dat hij in zijn gewijzigd ontwerp verzoekt om overeenstemming in be ginsel over de kwestie der supervisie en de samenstelling van de inspectie- groep ter latere overeenstemmngi open laat. Een van de twee punten, die de com munisten verwierpen, is 'het voorstel der Ver. Naties om de toegangswegen over land, de vlieg- en de zeehavens door de commissie voor de wapenstil stand en haar waarnemer-groepen te laten inspecteren, aldus deelde generaal Nuckols mee. Camiguin wordt ontruimd. De 35.000 bewoners van Camiguin hebben opdracht gekregen het eiland te verlaten. De Hibok blijft met onver minderde kracht gloeiend-hete stenen en lava utiwerpen. Meer dan 2000 lijken liggen verspreid in het gebied, waar de uitbarstingen van de vulkaan het bergen van de do den onmogelijk maakt. Sinds het begin van de uitbarsting (Dinsdag) zijn 197 Hjken geborgen. Vijftien dorpen op de Noordelijke hellingen van de vulkaan zijn volkomen bedolven. Thans wordt het stadje Mambajao bedreigd. Voor f 125.000 goud gesmokkeld. „Merci, merci beaucoup!" snikte gis teren voor de Economische Politierech ter te Rotterdam een 48-jarige weduwe uit La Chaud de Fonds (in Zwitser land). Ze werd namelijk, op verzoek van haar verdediger, onmiddellijk in vrijheid gesteld, na terecht gestaan te hebben voor smokkel van 23 kilogram goud ter waarde van circa f 125.000 goede Hollandse guldens. Op 17 September werd ze betrapt, toen ze met de „Westerdam" uit Ame rika in Rotterdam aankwam en de dou ane haar koffers eens inspecteerde. Het goud zat in een dubbele bodem. Een 50- jarige Amerikaanse lm- en exporteur, Roth genaamd, stond op haar te wach ten, maar verdween toen hij zag dat de weduwe gegrepen werd. Het verhinder de niet, dat ook hij nu voor de rechter stond. Het bleek, dat de Zwitserse, (die door haar advocaat als „een zielig bur germensje" werd gekwalificeerd) de Amerikaanse vertegenwoordiger zes jaar geleden had leren kennen. Hij had haar naar Amerika laten komen, het goud in de koffers gestopt (dat scheen zij niet te weten), haar toen op de boot gezet en zelf een vliegtuig genomen. Toen het goud werd ontdekt was ze nogal laconiek gebleven en de Officier van Justitie zag haar derhalve niet als hoofdfiguur en eiste zes maanden met aftrek. Tegen de man, wiens „slacht offer" zij was geworden, eiste hij een jaar met aftrek met verbeurdverklaring van het goud. De uitspraak werd be paald op 19 December. De kapper van Een, M. J. van Rooyen, die onlangs naar het buitenland is uit geweken, was gisteren gedagvaard om voor de Arrondissementsrechtbank te Assen te verschijnen. Enige weken gele den werd hjj bij gerechtelijk vonnis ver oordeeld zijn gezin te onderhouden, waarvoor een bedrag van f 50 per week werd vastgesteld. De bij haar ouders wonende echtgenote heeft tot heden evenwel nog geen cent ontvangen. Voor dit feit was hij gisteren gedagvaard. De thans in Antwerpen wonende kap per liet verstek gaan. Omdat ookc de echtgenote niet op de rechtbankzitting was verschenen, nam de behandeling van de zaak slechts enkele minuten in beslag. De Officier van Justitie eiste een ge vangenisstraf van twee jaren. Uit spraak over 14 dagen. GEN. ERSKINE ZET DóóR! Het Egyptische kabinet heeft gister avond in een speciale vergadering de Egyptische politie opdracht gegeven zich te verzetten tegen de Britse plan nen, vandaa'g hutten te slopen voor de aanleg van 'n weg naar de drinkwater- installatie, „Indien deze plannen met geweld worden uitgevoerd''. De Britse ambassadeur, Stevenson, is bij de minister-president ontboden om het na 2% uur vergaderen genomen ka binetsbesluit te vernemen. De Britse bevelhebber, generaal Ers- kme heeft echter bepaald, dat heden morgen om 8 uur met de opruimings werkzaamheden moest worden begon nen. „Als wij moeilijkheden op onze weg ontmoeten, zullen wij deze het hoofd bieden", aldus generaal Erskine in een dagorder aan de Britse strijdkrachten. De waarnemende Egyptische minister van Buitenlandse Zaken heeft de Britse ambassadeur gewezen op „de ernstige gevolgen voor de betrekkingen tussen de beide landen, indien de Britse mili taire autoriteiten het plan doorvoeren". De ambassadeur zag de ernst van een JOHN ALLISON VOLGT DEAN RUSK OP. John Allison volgt Dean Rusk op ais waarnemend onderminister voor aange legenheden betreffende het Verre Oos ten, aldus is te Washington bekend ge maakt. Allison is lange tijd in Japan en China in diplomatieke dienst der Ver. Staten geweest. Kortgeleden heeft htj voor Foster Dulles onderhandelingen gevoerd over het Japans vredesverdrag en de veiligheidsverdragen met Nieuw- Zeeland, Australië, de Philippijnen en Japan. A'i Gisteravond is de constellation „Arn hem" onder grote belangstelling van Schiphol opgestegen voor de eerste ge regelde lijnvlucht naar Sydney. Maandag vertrekt minister Lieftinck naar Amerika waar hij besprekingen zal voeren over de aflossing van de derde lening, die de Amerikaanse ex- port-importbank sinds de oorlog aan ons land verstrekt heeft. In Heusden is gisteren de boerderij van de landbou wer M. van Gammeren afgebrand. Vijf stuks vee kwamen in de vlammen om. Jhr Mlchiels van Kessenich te Roer mond is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als kringcommissaris van het Rode Kruis in Limburg. Hij wordt op gevolgd door mr J. Vencken te Sittard. Vermist wordt de 13-jarige school jongen Johan Post uit Wageningen, die op 6 December, na moeilijkheden op school, niet thuis is teruggekeerd. dergelijk optreden ln. De generaal zeide echter het plan te zullen uitvoeren „voor de algemene veiligheid van zijn manschappen". OVERVAL OP POSTAMBTENAAR. Donderdagavond pleegde de 25-jari- ge C. M. B. uit Arnhem te Den Dolder een aanslag op de 60-jarige postamb tenaar P. Z. aldaar. Hij vroeg quasi hulp aan Z. bij het starten van zjjn auto en sloeg zijn slachtoffer met een steel van zijn hamer neer. Daarop nam B. de vlucht. Later meldde h(j zich vrij willig bij de Utrechtse politie, die hem Vrijdag aan de Zeister politie overgaf. B. heeft een volledige bekentenis afge legd. Mansor Adabi geeft het niet op. Mansor Adabi, de Maleise onderwij zer, die met Bertha Hertogh ln het hu welijk trad, welk huwelijk ongeldig werd verklaard, heeft 't Hooggerechts hof te Singapore toestemming gevraagd, zich tot de Privy-Council te wenden om te protesteren tegen de uitspraak van het Hof inzake zijn huwelijk. Dc hoge papierprijzen. Aan de minister van Financiën is gistermorgen het volgende telegram gezonden: „De leden der Vereniging „De Ne derlandse Dagbladpers 1945", in bui tengewone algemene ledenvergade ring te Amsterdam bijeen, ter bespre king van de noodtoestand, waarin de Dagbladpers komt te verkeren door zeer hoge verhoging van de papier- prijs, hebben met grote teleurstelling kennis genomen van het antwoord van Uwe Excellentie in de Tweede Kamer betreffende eventuele maat regelen van regeringswege ter ver lichting van deze noodtoestand. Aan gekondigde tijdelijke verlaging van invoerrechten op papier betekent in dit verband niets. Import van buiten lands papier thans voor de dagbladen vrijwel nihil. Dringen aan op afschaf fing omzetbelasting zowel op adver tenties als op rotatiepapier voor dag bladen, zijnde dergelijke afschaffing c.q. opschorting enige mogelijkheid, waardoor een nog slechts zeer gedeel telijke verlichting bereikt kan worden. Bestuur N.D.P." Een afschrift van dit telegram is gezonden aan de voorzitters van de fracties van de Tweede Kamer, met het verzoek om dringend adhaesie te willen betuigen. De vereniging „De Periodieke Pers" heeft zich hierbij aangesloten en de mi nister eveneens telegrafisch verzocht ook voor periodieken de omzetbelasting op advertentiën te doen vervallen. Zij verzoekt voorts de omzetbelasting op abonnementen te laten vervallen, welke slechts van periodieken doch niet van dagbladen wordt geheven. ADENAUER OVER DE ODERNEISSE-GRENS Bondskanselier Adenauer heeft Vrij dag op een persconferentie aan het ein de van zijn vjjfdaags bezoek aan de Britse hoofdstad verklaard, dat West- Duitsiand de OderNeisse-grens niet kan erkennen. Hü deelde mee, dat volgens het opge stelde algemene verdrag tussen West- Duitsland en de Westelijke geallieerden de deelname van de West-Duitse rege ring aan de besprekingen over een vre desverdrag en de mogelijkheid, dat zij hierbij volledig vrij zal kunnen spreken, in het vooruitzicht zijn gesteld. Ten aanzien van het Saar-probleem zei Adenauer tenslotte, dat de oplossing van dit vraagstuk noch bij de bevolking van Saarland, noch bij de Fransen een wrok mag achterlaten. De door Enge land gevolgde politiek om dergelijke kwesties rustig te laten rijpen, noemde de West-Duitse bondskanselier de enige juiste opvatting. HET VOLUME VOOR SCHOLENBOUW. Het schoolgeld en de personeels voorziening. De minister van Onderwijs denkt het voor zijn ministerie beschikbare volu me voor scholenbouw als volgt te ver delen: Hoger onderwijs 7 millioen, Voortgezet hoger en middelbaar onder wijs 9 millioen; Nijverheidsonderwijs 13 millioen en Lager onderwijs 18,5 mil lioen. De rest, 2,5 millioen, gaat naar land- en tunibouwonderwijs, seminaria, conservatoria e.d. Blijkens de M. v. A., waaraan ook bovenstaande is ontleend, zal de minis ter de Indiening van een wetsontwerp tot invoering van gezinsreductie op het schoolgeld bij het L.O. bespoedigen. Bij het technisch onderwijs zullen de schoolgelden gemiddeld met 20 30 pro cent worden verlaagd. Verdergaande verlaging of afschaffing van het school geld ligt niet in het voornemen. De personeelsvoorziening bij het L.O. is niet verontrustend, zegt de minister, n.l. 188 vacatures op 42.000 leerkrach ten. De vrees, dat de kwekeling-met-akte binnen afzienbare tijd in de school zal terugkeren ,is ongegrond. Tengevolge van de grote geboorten-aanwas in de jaren 1946 e.v. zal er in de eerstvol gende jaren nog steeds een zekere krap heid in de personeelsbezetting zijn. Een overschot van enige betekenis is er voorlopig nog niet te verwachten. In de blauwe bergen op 100 km ten Westen van Sydney woedt een bos brand die reeds meer dan 60 huizen heeft vernield. Dr. KEUZE in Hoofdbedekkingen te Pan Moen Djon, de plaals van de be standsbesprekingen, is zeer ruim. Mogen de modellen onderling nogal verschil len, één ding hebben ze gemeen, n.l. dat ze de dragers tegen de bittere koude in Korea helpen beschermen. Hier geldt de leus: als het maar warm zit! Kapitein Henry McAllister, commandant van het Ver. Naties-kamp, (links bo ven), draagt een met bont afgezette pet, welke bijna zijn gehele gezirfit ver bergt. Dave Cicero (rechts boven) een Amerikaans fotograaf, heeft zijn zinnen gezet op een ski-pet van vilt en nylon, waarover hij een gebreid hoes draagt. De Chinese communistische generaal Hsieh Fang (links onder) vindt dat een bontmuts en een dito shawl afdoende bescherming tegen de koude bieden en de Chinese communistische fotograaf (rechts onder) maakt gebruik van een katoenen gezichtsmasker, waarbij hij een bontmuts draagt. In tegenstelling met de vele van te leurstelling getuigende opmerkingen ge maakt over de resultaten van de N.A. T.O.-conferentie, die onlangs te Rome is gehouden, is de minister van Oorlog en Marine, ir C. Staf, niet ontevreden. Zo bleek tenminste gisteren op een persconferentie. Toen de vorderingen werden bespro ken, die de twaalf N.AT.O.-landen bij hun defensie-opbouw hebben gemaakt bleek, dat Nederland gelijke tred had gehouden met het opgestelde ttjdsche- HERHALINGSOEFENINGEN IN 1952 GEWIJZIGD. „Nederland heeft zich bereid ver klaard in versneld tempo verder te wer ken aan de opbouw der defensie, zoals door generaal Eisenhower aan de N.A. T.O.-landen is gevraagd", aldus deelde de minister van Oorlog en Marine, lr C. Staf, mede. Deze versnelling zal o.m. resulteren in een verandering van tijd en wijze waarop de herhalingsoefenin gen in 1952 zullen worden uitgevoerd. Zij zullen nJ. in het kader van de Sha pe-manoeuvres worden gehouden. Deze wijziging, zo zeide de minister, zal op sommige lichtingen zware lasten leggen. Officieren en onderofficieren zullen voor langere tijd worden opge roepen. De daarvoor benodigde wette lijke regelingen zijn ln voorbereiding. Gedetailleerde gegevens zullen in begin Januari worden bekend gemaakt om de betrokkenen tijdig te waarschuwen. „Van onpartijdig standpunt bekeken, verdient het koloniale werk van Neder land de hoogste erkenning. Deze erkenning zon ook van partijdige Indonesische zijde meer tot uitdrukking komen en zou voor de toekomstige samenwerking zeer bevorderlijk zijn, indien van Nederlandse zijde een verlichting van Indo- nesië's financiële verplichtingen als vriendschappelijk gebaar zou worden toe gestaan". Bovenstaande valt te lezen in een 15.000 woorden tellend rapport van dr Hjalmar Schacht over de economi sche en financiële toestand van Indo nesië. Dr Schacht noemt samenwerking met de Nederlanders, bij alle uit het verle den stammende tegenstellingen, onver mijdelijk. Deze samenwerking zou ge makkelijker en op een voor beide lan den vruchtbaarder wijze plaats hebben indien, waar zulks maar mogelijk is, psychologische moeilijkheden uit de weg zouden worden geruimd. Lof toezwaaiend aan „de zeer kleine groep, die thans de politieke verant- woordnig draagt", schrijft hij, dat de verantwoordelijkheid voor de huidige moeilijkheden, voor het feit, dat hét ontbreekt aan kennis en ervaring, bij de vroegere heersers ligt. „De sociaal-economische problemen, de armoede, de wanordelijkheid en de onzekerheid springen de vreemde bezoe ker bij een bezoek aan Indonesië in het oog. Daardoor ontstaan oordelen zoals kort geleden een vooraanstaand Ameri kaan gaf na een bezoek van 4 dagen aan Indonesië. „Dat dit land rijp is voor communisme of dictatuur, maar nog in geslachten niet in staat is, zich zen te regeren". Schacht schrijft dan: .Scherper ertiiek op de politiek van geven' Een belangrijke moeilijkheid noemt Schacht het bestaan van de onveilig heid, die tengevolge heeft, dat er geen sprake is van investering van buiten lands kapitaal. Dr Schacht meent, dat, zolang de Indonesische regering niet be schikt over voldoende uitrustingsmate riaal en geldmiddelen voor een goed functionerende politiemacht, zij niet moet schromen, deze van de Ver. Na ties te vragen en te aanvaarden. Superfort met 16 man in zee. Een Amerikaanse superfort-hommen- werper B-29 is gisteren bij de Azoren in zee gestort. Het toestel was met 16 manschappen aan boord op weg naar Florida en zou op de Bermudaeilanden landen. Tot nog toe is een lijk geborgen. Het toestel had Lages enkele minu ten tevoren verlaten. Men vermoedt, dat het op ongeveer acht kilometer af stand van Lages in zee is gestort. Het zoeken naar de overige inzitten den wordt voortgezet. Schepen van de Portugese marine en twee Amerikaanse zijn eigen land kon die Amerikaan niet vliegtuigen nemen er aan deel. ma en er was overeenstemming bereikt over de wijze waarop het gezamenlijke verdedigingsplan verder moet worden uitgevoerd. De minister legde er de nadruk op, dat Nederland volkomen bereid is mee te werken aan de tot standkoming van het Europese leger. De Nederlandse re gering is bereid de grondwet ervoor te wijzigen. Wetsvoorstellen worden daar voor reeds bestudeerd. De Nederlandse regering betreurt de afzijdigheid van England en de Scandinavische N.A.T.O.- landen bij het Europese leger. Wij zijn bereid, zo zei htj, om al hun voorwaarden zonder meer in te willi gen, als zij meedoen. De huidige groep van zes landen, Frankrijk, Italië, West- Duitsland, België, Nederland en Lu xemburg, achtte de minister eigenlijk te klein, mede ln verband met de econo mische samenwerking, die met de mi litaire- moet samengaan. Ten aanzien van de inpassing van Duitsland in het Europese leger merkte de minister op, dat de Duitsers bij de verdediging van Europa niet gemist kunnen worden. Pleidooi voor Nationale Reserve. Op de persconferentie hield minister Staf ook nog een pleidooi voor dienst neming bQ de Nationale Reserve. In totaal hebben we 15 16.000 man nodig (tot dusverre hebben zich 8 A 9000 man aangemeld). Middels een ver- bandacte van twee jaar en 300 oefen uren kunnen deze vrijwilligers opgeleid worden voor eenvoudige beveiligings- en bewakingsopdrachten. Zij zullen in ge val van nood voornamelijk in eigen stad of streek worden ingezet. Luchtdoel en luchtwaeht. Naast deze infanteristen bestaat er nog behoefte aan vrijwilligers voor de luchtdoelartillerie (1000 a 1800 man) en voor de luchtwachtdienst (6 a 8000 man). Zij, die zich hiervoor aanmel den, zullen voornamelijk dienst doen op uitkijkposten tegen vliegtuigen. De grensbewaking (1000 man), zal orga nisch worden ingedeeld bij het wapen der Kon. Marechaussée. Het leger doet op het ogenblik ech ter niet alleen een beroep op het man nelijke deel der bevolking. Het korps Luchtwachtdienst K.L.D. (Kijken, luis teren, doorgeven), heeft ook enkele duizenden vrouwen nodig voor het „plotten" (het in kaart brengen van de aanvliegende vliegtuigen) in de com mandocentrales van de luchtverdedi ging. Deze vrouwen worden ingedeeld bij de Milva, militaire vrouwenafdeling (de nieuwe naam voor het V.H.K.). In vredestijd zuilen er 1700 Milva's zijn, waaronder 500 verpleegsters, in oor logstijd heeft men er 8300 nodig, waar onder dan 2700 verpleegsters. Minister Staf deed een beroep op mannen en vrouwen, om zich aan te melden bij een van deze diensten. DE BILT ZEGT: Toenemende wind. Veel bewolking, maar slechts hier en daar enige lichte regen. Tot krachtig of hard toenemende Zuid-Westelijke wind. Iets hogere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 1