de loupe Economisch ontwikkelingsplan moet meer zijn dan industrialisatienota* J 500* Instelling van een provinciale welvaartsraad 1 Landarbeiders en industrie. HltK Moorden door bompaketten en brandstichtingen verwekken onrust Vrijlating van Stepinac een daad van barmhartigheid* 115.000 Europeanen kunnen volgend jaar emigreren. Slaapt U slecht Rondom Nieuw-Guinea is men paraat. KIESPIJN! Aantal doden nu Premier Wairisal (Ambon) in Nieuw-Guinea gearresteerd* KERK ONS FEUILLETON. Vrijdag 7 December 1951 -1' ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Om de toekomst van onze provincie. II. „Het doel van het economisch ontwikkelingsplan voor Zeeland Is gelegen in het richting geven aan de publieke en particuliere activiteiten. Hierdoor wordt co wel een vollediger coördinatie bereikt als een vlottere realisering van par ticuliere projecten". Deze zinsnede komt voor in de nota, die Ged. Staten aan de Prov. Staten van Zeeland ruim een jaar geleden richtten en die allerlei bijzonderheden bevatte over het ontwikkelingsplan, tot het opstellen waarvan het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland opdracht had ontvangen. belangen op ieder bevredigende wijze worden gediend. NIET ALLEEN INDUSTRIE. Dat, wanneer wij over een econo misch ontwikkelingsplan spreken, Wij tegenwoordig onmiddellijk aan indus trialisatie denken, ligt voor de hand. In ons vorige artikel hebben wij daar over al het één en ander gezegd en wij willen nu, juist in verband met dit plan, nog enkele opmerkingen maken. In de eerste plaats geloven wij, dat het fout is het economisch ontwikkelingsplan uitsluitend te zien als een uitgebreide industrialisatienota. Aan de mogelijk heden van industrievestiging zal zeker niet geringe aandacht moeten worden besteed, maar daarbij mag het niet blijven. Daarom is het ten zeerste ge wenst, dat alle instanties gekend wor den. Zeker niet op de laatste plaats de georganiseerde landbouw, omdat in een nog altijd agrarische provincie als Zee land zeer consciëntieus moet worden bekeken, hoe deze bestaansbron zich zal ontwikkelen als de industriële in slag sterker wordt. GEEN AANVOER VAN LANDARBEIDERS. De wat sceptische toon ln landbouw- kringen, wanneer over industrialisatie wordt gesproken, ls begrijpelijk. Niet omdat landbouw en industrie „van na- Dit ontwikkelingsplan moet men zich niet zó voorstellen, dat het met bijna wiskundige zekerheid zal aangeven, wat hier en wat daar moet gebeuren. Het zal wel tal van aanwijzingen be vatten over de richting, waarin zich de ontwikkeling van ons economische le ven dient te bewegen. Daartoe moet nauwkeurig bekend zijn, hoe in de ver schillende delen der provincie de zaken ervoor staan, wat er is en wat er ge wenst zou zijn met het oog op de werk gelegenheid enz. Zo'n plan kan dus al lerminst statisch zijn, maar moet mo gelijkheden openlaten voor het nemen van incidentele beslissingen. Hetgeen uiteraard niet betekent, dat dit ont wikkelingsplan niet de basis zal dienen te zijn, waarop wordt gewerkt aan de economische ontplooiing van ons ge west. Aan de opstelling van het plan is een enorme massa werk verbonden. Het moet wetenschappelijk verantwoord zijn en een volledige documentatie van wat er reeds is, alsmede van de structuur der eilanden en der bevolking kan niet worden gemist. ER MOET NOG MEER GEBEUREN. Moet er echter nog niet wat meer gebeuren? Ged. Staten spraken over coördinatie. Hoe willen zij dat bereiken Er is zo'n veelheid van instellingen en instanties, dat de vrees ons wel eens bekruipt, dat er langs elkaar heen zal worden gewerkt. YVy hebben ln onze provincie een Planologische Dienst, een Economische Technologisch Instituut, een Arbeidsbureau, een Stichting voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, twee Kamers van Koophandel, een Rjjksnjjverheidsdienst, een Prov. en een Rijkswaterstaat, een Stichting voor de Visserybelangen, een Stichting voor de Landbouw, de Werkgevers en Werk nemersorganisaties, terwijl wy dan nog niet eens hebben genoemd de Prov. Sta ten en de gemeentebesturen als de nauwst betrokkenen. Al deze instanties hebben te maken met het economische leven van Zeeland, elk voor haar deel. Zou het om te be ginnen niet wenselijk zijn om tussen al deze instellingen één of andere vorm van duurzame samenwerking te vinden, opdat voorkomen wordt, dat de éne in stantie in het geweer komt tegen de andere en er misschien brokken worden gemaakt? EEN WELVAARTSRAAD? In dit verband denken wij aan de provincie Noord-Brabant, waar reeds enige tijd een provinciale welvaarts raad aan het werk is, waarin vertegen woordigers van alle provinciale instel lingen zitting hebben. Er zit hierin veel aantrekkelijks. Als bezwaar kan wor den ingebracht, dat er weer een instan tie bijkomt, die opnieuw geld zal kos ten, hoewel dat laatste o.i. niet nodig behoeft te zijn, omdat de bestaande li chamen wat het voorbereidende onder zoekingswerk betreft dit blijven ver richten. Het lykt ons minder gewenst dit werk ln handen te geven van het college van Ged. Staten. Dan bestaat altijd het ri sico, dat het in de politieke sfeer te recht komt. Vanzelfsprekend is het van groot belang, dat één of meer leden van Ged. Staten zitting in de raad krjjgen en het meest wenselijk is, dat daarvan de Commissaris der Koningin voorzit ter wordt. Hoe deze vorm tenslotte gevonden wordt is secundair. Primair is, dat effi ciënt wordt gewerkt en dat de in som mige opzichten misschien tegenstrijdige en oyer de grenzen De Senaat der universiteit van Am sterdam heeft besloten, het ere-docto- raat in de faculteit der geneeskunde te verlenen aan de heer C. H. J. Versteegh te Utrecht. De promotie honoris causa is vastgesteld op Dinsdag 8 Januari. De Amerikaanse democratische sena tor Kefauver heeft zijn partijvrienden gemachtigd een campagne te beginnen om hem bij de in 1952 te houden presi dentsverkiezingen candidaat te stellen. Kefauver is 48 jaar. De Sowjet-autoriteiten hebben in O. Duitsland een nieuw aanplakbiljet doen verspreiden, bestemd voor de wegge bruikers, dat onder meer luidt: „Ver mijdt ongelukken! Het is van vitaal be lang voor een goede uitvoering van het vijf-jarenplan dat u gezond blijft". De „Columbia Broadcasting System' heeft voor het eerst een televisie-uit zending in kleuren tussen Los Angeles en New York bewerkstelligd. De uit zending was experimenteel, het publiek kon haar niet aanschouwen. Het doel er van was een uitzending voor te be reiden, die vandaag zal plaats vinden en waarbij geneesheren te Chicago en New York in staat zullen worden ge steld een moeilijke hartoperatie te vol gen, die dan in een ziekenhuis te Los Angeles zal worden verricht. Canada heeft thans een bevolking van 13.893.208 zielen, hetgeen ruim twee millioen meer is dan in 1941. In het Britse graafschap Middlesex bevond zich nabij Stanwell een aan plant van ongeveer duizend dennebo- men. De bomen zouden, in verband met het naderende Kerstfeest, in de loop van deze week te Londen aan de markt zijn gebracht. Dieven hebben zich ech ter in de nacht van Woensdag op Don derdag van de gehele aanplant meester gemaakt. Dieven wisten te Modena, in Italië, in een bankgebouw door te dringen. Met behulp van zuurstofbranders maak ten zij een gat in de brandkast, doch bevonden toen dat zij tevens voor een waarde van een millioen lire aan bank biljetten hadden verbrand. Ze moesten toen met lege handen vertrekken. ture'' tegenover elkaar staan dat is geen argument. Maar omdat de feiten bewijzen, dat de landbouw het moeilijk kan krijgen by een min of meer sterke industrialisatie. In dit verband is zeer opmerkelijk de conclusie, waartoe de agrarische com missie is gekomen in haar rapport, uit gebracht voor de Sectie Ontwikkeling Zeeland van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel Werk Die luidt n.L: „De veelal aangehangen opvatting, dat als gevolg van de toe nemende mechanisatie zeer binnenkort een surplus landarbeiders zal ontstaan, acht de commissie niet juist. Behoudens enkele uitzonderingen, die aL zodanig aan de conclusie geen afbreuk doen, acht zij de grens der mechanisatie wat trekkracht betreft voor een groot deel bereikt, tenzij de economische druk op het landbouwbedrijf onevenredig groot zou worden. Een afstoten van arbeids krachten uit de landbouw valt niet di rect te verwachten. Wél een toename der mechanisatie in de fruitteelt, waar toe meer specialisatie, ook van de land arbeiders, wordt gevraagd. Op grond hiervan is te verwachten, dat de goed geschoolde landarbeider gemakkelijk emplooi zal vinden".Deze conclusie dient bij het opstellen van mogelijke industrialisatiepiannen terdege op haar waarde te worden geschat. Ter illus tratie moge nog dienen, dat van de con- l'ectiebednjfjes in Aardenburg en Bier vliet in de, maand- en kwartaalversla gen van het Gewestelijk Arbeidsbureau tussen eind 1949 en het eerste kwartaal 1951 wordt gezegd, dat er, ondanks veelvuldige werfacties, een voortdurend tekort aan arbeidskrachten heerst, het geen door het G.A.B. met name gewe ten wordt aan de geheel op het agra risch bedrijf ingestelde omgeving, waar in deze bedrijfjes zijn gevestigd. Uit het bovenstaande kunnen wij dus deze voornaamste gevolgtrekkingen maken: op aanvoer van arbeidskrachten uit de landbouwsector naar de indus trie behoeft niet of hoegenaamd niet te worden gerekend. Of dit voor de hele provincie geldt, zullen wij in een slotartikel bezien. T. Westduitse politie in alarmtoestand Tienduizend mark voor aanhouding van verdachte» De politie van West-Duitsland stelt op het ogenblik alles in het werk om een einde te maken aan de terreur, die waarschynlyk door enkele neo-fascistisch georiënteerde personen wordt uitgeoefend en die de gehele bevolking van Noord-West-Duitsland hevige schrik heeft aangejaagd. De bende werkt met postpakketten, die een tydbom bevatten, terwyi zij vermoedelijk ook schuld heeft aan de brand, die in het begin van deze week uitbrak in het gebouw van de „Frankische Nachrichten" te Tauberbischofsheim (by Stuttgart). Vorige week is de hoofdredacteur van de Bremer Nachrichten, Adolf Wolfard, als eerste slachtoffer geworden van een dergelyk bompakket. Wolfard nam het pakket, waarop als afzender vermeld stond „Landbouw kundig Instituut van de Universiteit van Göttingen, persoonlijk in ontvangst, daar op het pakje vermeld stond: „Te openen door geadresseerde persoonlijk". De bom ontplofte en Wolfard vond de dood. Een tweede pakket was geadresseerd aan een veevoederfabrikant in Eystrup. Onbewust van wat er gebeuren zou, zond deze een meisje naar het post kantoor om het af te halen. Op het ogenblik dat dit meisje het pakket in handen kreeg, ontplofte de bom. Het meisje werd gedood en vyf anderen werden ernstig gewond. Een derde pakket was gericht aan een veevoederfabrikant in Verden, maar deze ontsprong de dans, omdat hij, gewaarschuwd door de radioberich ten, de politie in de arm nam. FOLITIEKE REDENEN? Daarna kwam de brand in de ge bouwen van de Frankische Nacnricncen. De brandweer slaagde er in deze brand snel te blussen, waardoor de politie in staat was een grondig onderzoek in te stellen. Men vond in petroleum ge drenkte lappen en stapels met petrole um overgoten papier. Al eerder had de politie een brief in handen gekregen, gericht aan de Stuttgarter Zeitung, waarin gedreigd werd net gebouw op te blazen, als de krant niet een ver betering op het bericht over de be handeling van Amerikaanse krijgsge vangenen in Korea zou publiceren. In de brief werd verder geëist, dat het blad een bericht zou opnemen, waar door de „gemene behandeling van Duitse krijgsgevangenen door Weste lijke geallieerde troepen in sommige kampen in het juiste licht zou worden gesteld". Dit alles heelt de politie ertoe ge bracht de feiten te combineren en er politieke redenen achter te zoeken, te meer omdat in Neder-Saksen, waar zich deze drama's afspelen, een zeer groot aantal vluchtelingen uit de Oost-Duitse provincies zijn ondergebracht en er in dit deel van het land een grote onte vredenheid heerst over de sociale toe standen. Inmiddels heeft de politie alle grenzen van West-Duitsland doen sluiten en een signalement verspreid van de man, die vermoedelijk de pakjes aan het post kantoor te Verden heeft aangeboden. Voor zyn aanhouding is een beloning van 10.U00 Mark uitgeloofd. Aan de po- litie-autoriteiten van alle omliggende landen is verzocht eveneens naar de verdachte uit te zien, daar men vreest, dat hjj reeds het land verlaten zou heb ben. Het laatst zou men hem in YVest- Berljjn gezien hebben. Microscoop in aanbouw die 600.000 maal vergroot. Volgens een bericht in het Franse blad „Figaro" hopen twee Franse na tuurkundigen, Claude Magnan en Paul Chanson, de eersten te zijn die een atoom zien. Zij hebben acht jaar ge werkt aan de krachtigste microscoop ter wereld, waaraan nu in het Franse laboratorium voor atoom en kern- physica de laatste hand wordt gelegd. Verwacht wordt, dat de nieuwe mi croscoop tien maal sterker zal zijn dan de krachtigste electronenmicroscoop en voorwerpen 600.000 maal zal vergroten. Hierdoor zou het mogelijk zijn zware atomen, zoals uraniumatomen, enkel voudige moleculen en de kleinste virus sen te zien. f~ Een poreuze gevangenis in Suriname» In het plaatsje Groningen had een Chinese winkelier zijn vrije Zon dagmorgen bij kennissen doorge bracht. Toen hij thuis kwam was zijn brandkast verdwenen. Een wachter die hij had achtergelaten, had niets gemerkt. Na ijverig speu ren vond de politie de brandkast terugin de tuin van de districts-commissaris, de hoogste gezagsdrager in het district. Na verder speuren kwam de politie er achter, dat een gestrafte meer van het zaakje moest weten. Deze ge strafte had het gevangenisje van Groningen de bewuste Zondagmor gen even verlaten om het karwei tje op te knappen. Natuurlijk is ook de wachter, die er niets van ge merkt had, door de politie als logé van het gevangenisje aanvaard. „Ik ontving alle boeken, die ik nodig had." De bisschop ontving veel bezoek in de gevangenis. Aartsbisschop Stepinac die, na vyf jaar in de gevangenis te hebben door gebracht, door de Joego-Slavische autoriteiten voorwaardelyk op vrjje voeten is gesteld, heeft in een verklaring tegenover een vertegenwoordiger van het officiële Joego-Slavische persbureau „Tanjoeg" onder meer gezegd, dat zjjn vrijlating voor een groot gedeelte moet worden beschouwd als een daad van barmhartigheid van de zijde der regeringTito en van het Joego-Slavische volk. In zijn eerste openbare verklaring zei boeken, met schrijven en vertalen. „Ik hy niet te kunnen verklaren, dat het over hem uitgesproken vonnis een daad was van onderdrukking van de gods dienstvrijheid. „Ik zal mijn best doen, niet in conflict te komen met het volks gezag", aldus mgr Stepinac. Men had hem tijdens zijn gevangenschap geen zware lichamelijke arbeid laten ver richten. Mgr Stepinac werd in' October 1946 wegens „misdrijven tegen .het volk en de staat" veroordeeld. Woensdag is hij vrijgelaten op voorwaarde, dat hij zich zal vestigen in zijn geboorteplaats Krasich, bij Zagreb. De aartsbisschop zeide verder, zich in de gevangenis bezig gehouden te hebben met zijn eigen werk, met zijn Migratieconferentie te Brussel beëindigd. Afgevaardigden uit 23 landen hebben op de migratie-conferentie te Brussel besloten tot oprichting van een voor lopige commissie voor de Hervestiging Overzee van .Europese Bevolkingsover schotten. Aan het slot van de conferentie, die acht dagen heeft geduurd, is het Ame rikaanse plan aangenomen, volgens het welk 115.000 Europeanen zullen emi greren gedurende het eerste jaar. Tot dusver hebben 16 landen besloten zich bij de nieuwe internationale mi gratie-commissie aan te sluiten. De nieuwe organisatie zal al het mo gelijke doen om op snelle wijze het ver voer te verzorgen van de Europese emigranten. Dit veevoer zal zowel per schip en over land als door de lucht geschieden. De nieuwe organisatie, waarin de tot nu toe bestaande internationale vluch telingenorganisatie geheel opgaat, zal een gecoördineerd plan opstellen voor het vervoer per schip, waarbij zoveel mogelijk gebruik zal worden gemaakt van de commerciële scheepvaartlijnen en van de schepen, welke tot nu toe voor de internationale vluchtelingen organisatie voeren. (Ingez. mededeling, adv.) door rheumauek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en af doende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat Zuivert de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.83, f 2.08, f 7.94. Van officiële zijde ls Donderdag te Canberra medegedeeld dat er, als ge volg van de berichten over het waarne men van onbekende onderzeeboten, ver scherpte waakzaamheid zal worden be tracht ln de wateren rondom Nieuw- Guinea en ten Noorden van Australië. Planters, ambtenaren en te goeder haam en faam bekend staande burgers zullen deelnemen aan op vrijwillige deel neming gebaseerde kustwacniu.ensi.fcii. Vliegtuigen zullen inspectievluchten ma ken boven het kustgebied en de aan grenzende wateren. Kerkklok van Uitgeest is Amerikanen geld waard. Een klokkengieterij uit Aarle-Rixtel heeft de kerkvoogdij der Ned. Herv. ge meente te Uitgeest een bod gedaan op de klok van de Uitgeester kerk, die in 1650 door de Gebrs Hemony werd ge goten. De firma handelde hiermee in opdracht van de New Yorkse Alfred University, die de klok wil gebruiken als basisklok voor een carillon in de to ren van het universiteitsgebouw. In ruil voor de Hemony-klok biedt de Aar- le-Rixtel firma de kerkvoogdij twee nieuwe klokken gratis aan, terwijl bo vendien een contante som van f 10.000 ter beschikking zal worden gesteld voor het herstel van de bouwvallige pastorie. (Ingez. mededoiing, adv.) Mijnhardt's Kiesptjfippeders. Doos 47 ct. ontving alle boeken, die ik nodig had". Hij had ook gelegenheid gehad elke dag de mis te lezen en herinnerde eraan, bezoek te hebben ontvangen van drie Joego-Slavische bisschoppen en vele Rooms-Katholieke priesters. Ook ver scheidene buitenlandse journalisten hadden hem opgezocht. Hij had voorts regelmatig kranten gelezen. Aan zijn vrijlating is de voorwaarde verbonden, dat Stepinac binnen zijn parochie Krasich blijft. De uitbarsting van de Hibok. De uitbarsting van de Hlbok op Ca- miguin heeft 500 doden en een groot aantal gewonden geëist. Tienduizend personen moesten geëvacueerd worden. Inmiddels blijft de vulkaan stenen en lava uitbraken. De regering heeft de toestand in handen dank zü het snelle optreden van marine, 1 eger en rode Kruis, alsmede van Phliippynse en Ame rikaanse vliegtuigen. Een aantal dorpen is geëvacueerd. De bewoners zijn overgebracht naar om liggende eilanden. De uitbarsting kwam zo plotseling, dat de meeste van de bewoners van de vulkaanhellingen niet meer konden ont komen. Vyf dorpjes z(jn volkomen ver nietigd. De inwoners zjjn omgekomen. De rookontwikkeling is zo krachtig, dat het gehele eiland ook overdag in het duister is gehuld. De bevolking meende, dat het einde der wereld gekomen was. Op het eiland heerst een verstikkende hitte. Planten en bomen zijn verdord. Controverse Lokollo-Nikijuluw is opgelost, „De vertegenwoordiging van de re publiek Maloekoe Selatan in Neder land meldt, dat inderdaad de contro verse tussen de heren P. W. Lokoiio en dr J. P. Nikijuluw is opgelost, zodat de Zuid-Molukkers eensgezind onder de Zuid-Molukse vertegenwoordiging kun nen voortstrijden voor de handhaving en erkenning van de souvereine en on afhankelijke republiek Maloekoe Sela tan en solidair kunnen werken voor de hulpverlening aan de noodlijdende Zuid- Molukkers. V FABRIEKSMEISJE. Met vuur hoort men nog wel eens de stelling verdedigen, dat de vrouw in niets behoeft onder te doen voor de man het lijkt ons toe, dat der gelijke spreeksters een open deur in trappen, want de tijd, dat de vrouw als een tweede-rangs-wezen werd be schouwd is heus wel voorbij. Poneert men daartegenover de stelling, dat men bij dit alles niet mag vergeten, dat de vrouw niet minderwaardig maar wel anders geaard is dan de man, dan ontmoet men maar al te vaak een storm van verontwaardiging. Men wijst U op vrouwen, die inge nieur geworden zijn en men wijst U op Engeland en Duitsland, waar de vrouwen in de oorlog enorm veel (dikwijls zwaar) fabriekswerk heb ben verricht. Maar men vergeet er op te wijzen, dat, als men dit normaal gaat achten en als men het meisje op dezelfde wij ze de fabrieken gaat insturen als de jongens, dat men dan een geslacht op kweekt, dat vreemd staat tegenover het gezinsleven en het gezin moet toch nog altijd worden beschouwd als de kern van de samenleving. Juist om deze reden, dat de vrouw anders geaard is dan de man. Voor wie dit mocht betwijfelen is het aanbevelenswaardig kennis te ne mén van het prae-advies, dat prof. Waterink heeft uitgebracht voor het op Woensdag a.s. te 's-Hertogenbosch te houden congres van de Nederlandse Ver. voor Maatschappelijk Werk in samenwerking met de Ned. Ver. voor Bedrijfspsychologie. Prof Waterink redeneert aldus: Het zwaartepunt in 's mensen be staan ligt niet in de manier, waarop hij zijn vaardigheden gebruikt in zijn arbeid, maar in de wijze, loaarop hij zich innerlijk aan het leven en aan zijn arbeid kan aanpassen. De vrouw krijgt moeilijk inner lijke binding met de industriële arbeid. Derhalve ontwikkelen die meis jes die al in haar puberteitsjaren haar intrede doen in industriële be drijven moeilijker het vermogen om zich aan haar arbeid gebonden te voelen. De psychologische consequentie hiervan is, dat zij, als zij straks gehuwd zijn, niet weten hoe zij contact moeten zoeken in het haar enigszins vreemde milieu van het huishouden, Hieruit kan groeien de houding van uithuizigheid met alle aankleven van dien! Deze beschouwing lijkt ons alles zins de moeite van het overdenken waard. Nederland moet industriali seren en daarvoor alle arbeidskrach ten inzetten, die beschikbaar zijn laat men bedenken, dat meisjes van 14 en 15 jaar nog niet geschikt zijn voor het fabrieksleven. Als men ten minste het toekomstige gezinsleven niet wil vermoorden! Schrijven aan minister Drees e.a, onthultt Archief van minister zonder portefeuille in beslag genomen. Op 5 November j.l. werd in Nieuw-Guinea bootzoeking gehouden door de politie te Sorong aan boord van de motorboot „Hoa Moa" van de republik Maluku Selatan, Het archief van de minister zonder portefeuille van de republik Maluku Selatan, A. Nanlohij, werd in beslag genomen en de heer Nanlohjj zelf in arrest gesteld. Hierna werd huiszoeking gedaan by enkeleandere Zuid- Molukkers ln Sorong. De minister-president van de repu- dosr zy onbereikbaar zouden zyn voor blik Maluku Selatan, A. YVairisai, werd met nog 19 andere personen van Zuid- Molukse landaard, die met prauwen uit Geram in Nieuw-Guinea arriveerden, ook in arrest gesteld of, zoals de Neder landse autoriteiten in Nieuw-Guinea het noemden „onder bescherming ge nomen in een arrestantenlokaal'', waar- Ned. Herv. Kerk Beroepen te Gent, G. J. Blom, cand. te Hilversum; te Ameide en Tienhoven, L. Kievit te Putten. Aangenomen naar Sluis, L. P. W. Groenveld, cand. te Zevenhuizen. Geref. Kerken (art. 31) Bedankt voor Alblasserdam, A. J. Moggré te Zevenbergen; voor Zaandam, Ph. Pieffers te BussumNaarden. Chr. Geref. Kerken Bedankt voor Leeuwarden, B. van Smeden te RotterdamZ. Zelf lachte hij nauwelijks mee. Het interesseerde hem niet vandaag. Of hij alleen op zou stijgen vandaag, vroegen de directeuren. tJa", vertelde hij, en hij keek schich tig rond of Marianne misschien toch nog gekomen was om die woorden on waar te maken. Toen hij haar nog, niet zag en hij de begeerte van de jongste directeur merkte, om dan zelf maar mee te gaan, legde hij uit: „Ziet U, we hebben deze ballon nog maar kort. Ik wil eerst zelf proberen of allés Jn orde is". Voldaan zag hij hoe de begerige di recteur naar de achtergrond sol-oor. Ji. zichzelf lachte hij daarom. De enige goede grap van die dag vind hij dat. Hij stapte in. In de mana bleef een grote stapel zandzakjes liggen. Tot hij voldoende stijgkracht had, zette hij ballast overboord. Toen rees hij lang zamerhand omhoog. Er was weinig wind: bijna loodrecht steeg hij. De kij kers juichten. Hijzelf wuifde automa tisch en glimlachend, als een vorst, die zich aan zijn volk vertoont. Plotseling, zijn hand nog tot wuiven gereed, bleef hij stil naar beneden sta ren. Daar, achter de mensenmassa, draaide langzaam een grijze wagen de grote weg op. Hij werd warm van blijd schap en teleurstelling. Ze was dan toch gekomen, Marianne, maar hij kpn haar niet meer meenemen nu. Dalen was onmogelijk, zo dicht bij de plaats van opstijgen. Hij zou door moeten va ren, terwijl ze met haar auto weer naar huis toe ging. Hij keek op de hoogte meter. 100 meter las hij en hij steeg nog steeds. „Ho", zei hij, „we zullen een beetje ventileren, Karei, anders kunnen we niets meer zien". Hij greep bij het vertrek van het fabrieksterrein, op het terrein. De auto stopte. Marianne, klein pop petje in witte jurk, stapte uit. Ze zwaaide en wenkte. Hij keek om naar de stad. „Nee", mompelde hij, „dat wordt te gek. Eerst moet ik uit het gezicht zijn". Te langzaam gleed de aarde onder hem voorby; de huizen, bomen en slo- de loue ventielband en hoorde suizend het gas ontsnappen. Hij zakte tot 750 meter. Daar bleef hij drijven Tussen de mensenkluwen beneden, als nietige poppetjes dooreenwarrelend, zocht hij naar de wagen, waarin hij Marianne wist. Nergens zag hij hem. „Al weg zeker", dacht hij verdrietig en keerde zich naar de andere kant, om de rich ting te zoeken waarin hij voortdreef. Toen zag hij de auto voortschuiven over het donkere asfalt. Achter de auto re den wat fietsers, mensen die de landing wilden meemaken en misschien helpen bij het bergen van de balion. Weer trok hij aan het ventielkoord, om beter te kunnen zien. Tot 250 meter daalde hij. Hij hing over de rand om te kunnen zwaaien, spontaan en heel anders dan ten schenen wel stil onder de ballon te blijven soms. Ongedurig gooide hij wat ballast uit. Misschien dat er hoog ln de lucht toch meer wind was. 't Hielp niets. Daarom ventileerde hy weer, om de wind dan maar laag by de grond te zoeken. AI dalend en stijgend was hy afgedreven tot buiten het gezicht van de stedelingen. Hy keek nog eens om naar de auto, maar de weg slingerde nu door een bos. Niets was er te zien. Achter dat bos landde hy en van alle kanten kwamen de jongens aanrennen. Sommigen merkten spottend op, dat het dan toch maar 'n klein eindje was, dat je met zo'n ballon weg kon komen, maar de anderen juichten, omdat ze nu zoveel te dichter by dat geheimzinnige gevaarte konden komen dan vanmiddag Aan een jongen, die bereidwillig aan bood om mee te helpen by het opvou wen van de ballon, vroeg hy naar de auto van Marianne. „Die grijze, weet je wel". De jongen begreep wel welke wagen dat was. Toch verduidelijkte hy nog: „Bedoelt U die, waarin alleen dat meisje zat?" „Ja, ja", bevestigde Karei. „O", zei de jongen, „die ls direct weg gegaan toen U naar beneden kwam". Kareis vriendelijkheid was ineens over. Zonder spreken, met alleen zo nu ,en dan een korte aanwijzing, vouwde hy de ballon op. Een jongen stuurde hy naar de stad om een wagen. Twee uur na de opstyglng was hy terug in de stad. Hij trof er de notaris nog, gezellig onder een kopje thee, met de directie. Ze schrokken van zijn snelle terugkomst. „Toch geen ongelukken?" vroeg notaris Wiekheuvel. Karei kleurde om die vraag. „Och nee", ontweek hfl, „maar er was prac- tisch geen wind, er is weinig avontuur dan". De mannen lachten om die woorden. Wrang lachte Karei mee. De tocht en de dag waren beide mislukt, vond hjj. Onderweg ln de auto liet hy de nota ris praten. Zelf was hij stil en deed ol hij moe was. Etgenlyk was hy dat ook, bedacht hy later. Moe was hy, van het denken en de teleurstelling. (Wordt vervolgd). het Zuid-Molukse volk. Bij monde van de gouverneur van Nederlands Nieuw-Guinea, Waarden burg, aan de heer P. W. Lokollo is asyl gegarandeerd aan personen, uit het gebied van de republik Maluku Selatan afkomstig. „Wjj zouden het zeer op prijs stellen van de Nederlandse regering te mogen vernemen, op -welke gronden de boot en huiszoekingen geschied zijn en menen ten sterkste te moeten protes teren tegen de arrestaties van boven genoemde Zuid-Molukse regeringsper sonen!" aldus het schrijven dat namens de algemeen vertegenwoordiger der republik Maluku Selatan aan minister president Drees, minister Peters en de fractieleiders van de Tweede Kamer is toegezonden. KONINKLIJKE FAMILIE WEER NAAR SANKT ANTON. Koningin Juliana en Prins Bernhard zyn voornemens ook dit jaar la da kerstvacantle met de drie oudste prin sessen de wintersportplaats Sankt An. ton in Oostenrijk te bezoeken. Het ver trek ls voorlopig vastgesteld op Don derdag 27 December a.s. Conferentie over de politieke zijde van een Europees leger. Vermoedelijk op 11 en 12 December zal te Straatsburg een conferentie ge houden worden van ministers uit de landen die deelnemen aan de bespre kingen over een Europees leger. De po litieke kant van de vorming van een Europees leger zal het middelpunt vor men. De volgende ministers zullen aan deze conferentie deelnemen: Stikker (Nederland), Schuman (Frankrijk), Adenauer (Duitsland), Beek (Luxem burg), de Gasperi (Italië) en van Zee land (België). Grotere scheepsbouwactiviteit. Volgens de officiële cyfers van da Shlpsbuilders Council of America neemt de bouwactiviteit van schepen nog steeds toe. In October van dit jaar wa ren 1529 schepen in aanbouw of als orders geboekt by de scheepswerven met een totaal tonnage van 12.918.149 ton. Een jaar geleden bedroeg het to taal 946 schepen. Nederland neemt met 105 schepen de vierde plaats ln na En geland, Zweden en Duitsland. Wat ton nage betreft staat Nederland op de vyf- de plaats met 928.765 ton, daar de Ver. Staten weliswaar maar 85 sohepen lil aanbouw hebben, maar met een tonnage van 1.082,990 ton.

Zeeuwsch Dagblad | 1951 | | pagina 3